[ Gojko Vujovic @ 24.09.2003. 19:58 ] @
Imamo lepu vest za vas.

ES Team lagano privodi kraju news server za praćenje es diskusija (nntp tj. usenet), aktivan je na adresi news.elitesecurity.org i standardnom news portu 119, pa vas pozivamo da ga testirate ovih dana i kažete svoja zapažanja i želje. Za sada ne radi pisanje poruka i autorizacija - to je u planu i biće uskoro završeno, ali radi kompletno čitanje foruma, osim par koji su namerno izuzeti.

Očekujemo komentare (ali NE na posting i auth.)!
[ drdrksa @ 24.09.2003. 23:00 ] @
Sve sto je do sada odradjeno kod mene radi kako treba. Za sada ....
[ Nemanja Dubravac @ 24.09.2003. 23:15 ] @
Jel bi mogli da se konvertuju [img] tagovi?
Ili ne odgovara html oblik?
[ manca @ 24.09.2003. 23:27 ] @
Citat:
drdrksa:
Sve sto je do sada odradjeno kod mene radi kako treba. Za sada ....

i kod mene solidno radi...samo sto u outlooku se ne vide nasa slova:čćšđž
ali nema veze!!!
sve ostalo je super
!!!
[ Gojko Vujovic @ 24.09.2003. 23:35 ] @
Pa, pošto će ovo za sada ostati u plaintext formatu (bez htmla dakle), moramo se snalaziti. Što se tiče img tag-a, pošto nemamo ekvivalentne html tagove na raspolaganju, ostaju koliko vidim samo dve opcije - da se img tagovi sasvim uklanjaju, ili da se ne menjaju i da sve ostane kako je i sada, pošto news u plain text formatu nema mehanizam za prikazivanje sličica u okviru teksta, naravno.

Jedino dakle da se skidaju sasvim img tagovi, ako tako odgovara?

Manča - stvarno ne znam zašto ti outlook ne prikazuje naša slova, dodao sam da news server šalje pravilan content-type i charset u headeru svake poruke (plaintext i utf8), tako da do vas ostaje da izaberete news reader koji vam odgovara i koji radi kako treba. Promeni taj outlook..

http://directory.google.com/To...ternet/Clients/Usenet/Windows/
[ Mihailo @ 25.09.2003. 00:22 ] @
Naravno da prikazuje naša slova, ako ga podesiš kako treba. To može čak i prokleti OE.
BTW, koji su trenutno dobri njuzrideri? Šta vi koristite? Ne pratim to već dugo ...

PS. molim towk-a da zaobiđe preporuke za neke konzolno-tekstualne preglednike vesti ;)
[ TiXo @ 25.09.2003. 00:52 ] @
ovo me stvarno obradovalo, pošto sam standardno ovisan od news-u.

Gojko, mislim da je skroz normalno da poruke budu plaintext, headeri su OK, s tim da postoji dosta news readera koji ne vole utf-8 (npr x-news za windows) tako da se na našim news grupama još uvek uglavnom piše po iso8859-2.

manca, odustani od OE-a, niko ne cita aktivno news iz njega, tj moze da prodje samo u konbinaciji sa nekim lokalnim news serverom koji ce da radi sve pametne stvari

predlozi news klijenata pod windowsom: Xnews, 40tude Dialog (oba su free), Agent...
pod linuxom: PAN, Sylpheed claws, KNode

ima toga jos, a sad sam pospan, naravno mogu da se koriste i lokalni news serveri ali ako neko ima nameru da prati samo es to moze da bude bespotrebno....


P.S. ima li sanse da es dobije "pravi" news server koji ce drzati "normalne" news grupe i imati dobru razmenu sa news serverima provajdera (ovo me narocito interesuje kao korisnika verata koji izgleda nece da se smisle da podignu svoj news server)


P.P.S. ovo je nebitan PS samo da vidim da li ce da se izmena odrazi na poruku na news serveru :)


P.P.P.S: e ovo je bitan PS :) nije se nista ismenilo po izmeni poruke, mozes da obrises poruku po njenom mid-u pa da se nova automatski nabaci na server sa istim mid-om, ili ipak ne mozes :)) tj menja li se ID poruke na samom es-u kad se ona izmeni (mrzi me da ispitujem, ali mislim da ne).
[ Gojko Vujovic @ 25.09.2003. 01:44 ] @
Ne menja se id poruke kada se ista izmeni, ali izmeni se datum (date edited polje). To je već stvar tvog news readera kada će odlučiti da dovuče novu verziju poruke, ili moraš ručno to da mu kažeš. Njena pozicija u diskusiji se i dalje ne menja i zavisna je od vremena prvog pisanja, tako je na webu i tako mora ostati i na newsu da bi ovo imalo logike, tj. da bi pratilo logiku samog foruma.

Nema šanse da es dobije neke druge konferencije, osim ovih elitovih. To nije ni u kakvom planu, niti je cilj, niti imamo dozvolu da tako nešto radimo, bandwidth, resurse servera, itd itd itd..

Od news čitača za windows, probajte Forte Agent, besplatnu ili plaćenu verziju, obe fino rade. Ima goomila podešavanja, ali vredi, na kraju se zaista ponaša onako kako očekujete. Za razliku od mozile, hm... a o outlooku da ne pričam.. grr..

Što se tiče x-news čitača, to je njihov problem što ne podržavaju industrijski standard kakav je utf-8, i takav softver bi trebalo proglasiti pola decenije zastarelim i prestati sa korišćenjem istog, barem dok se ne modernizuje i podrži unicode. To što naše news grupe i dalje uglavnom koriste iso8859-2, ne utiče na nas - baš suprotno, super je da smo napredniji i da koristimo unicode.

Izgleda da ovo ima dobru prihvaćenost, već je news server posetio priličan broj ljudi. Hajde, slušamo sve komentare i sugestije! :)
[ TiXo @ 25.09.2003. 02:25 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Ne menja se id poruke kada se ista izmeni, ali izmeni se datum (date edited polje). To je već stvar tvog news readera kada će odlučiti da dovuče novu verziju poruke, ili moraš ručno to da mu kažeš. Njena pozicija u diskusiji se i dalje ne menja i zavisna je od vremena prvog pisanja, tako je na webu i tako mora ostati i na newsu da bi ovo imalo logike, tj. da bi pratilo logiku samog foruma.



ako ti nije problem proveri ovo, pristupio sam grupi iz drugog readera tako da osvezavanje nema nikakvog uticaja... bila je stara sadrzina.
[ ledeni @ 25.09.2003. 08:34 ] @
Odlicno Gojko!
kod mene se sve vidi OK...
[ filmil @ 25.09.2003. 08:42 ] @
Citat:
TiXo:
P.P.P.S: e ovo je bitan PS :) nije se nista ismenilo po izmeni poruke, [ ...]
(mrzi me da ispitujem, ali mislim da ne).


Mene nije mrzelo da ispitam:
Code:

$ telnet news.elitesecurity.org nntp
nntp> group es.Vesti
nntp> article 207821

i videćeš da se lista trenutna, promenjena, verzija tvoje poruke, tako da je problem sa tvojim news čitačem.

f
[ filmil @ 25.09.2003. 08:46 ] @
Code:
filip@cow:~
$ telnet news.elitesecurity.org nntp
Trying 217.26.67.165...
Connected to news.elitesecurity.org.
Escape character is '^]'.
200 news.elitesecurity.org Papercut 0.9.8 server ready (posting allowed)
next
412 no newsgroup has been selected
group es.Vesti
211 1012 1 207886 es.Vesti group selected
next
Connection closed by foreign host.


Da li se može proveriti zašto me izbaci pošto otkucam komandu next? Slično se dešava i sa nekim drugim.

f
[ TiXo @ 25.09.2003. 10:02 ] @
Citat:
filmil:
Citat:
TiXo:
P.P.P.S: e ovo je bitan PS :) nije se nista ismenilo po izmeni poruke, [ ...]
(mrzi me da ispitujem, ali mislim da ne).


Mene nije mrzelo da ispitam:
Code:

$ telnet news.elitesecurity.org nntp
nntp> group es.Vesti
nntp> article 207821

i videćeš da se lista trenutna, promenjena, verzija tvoje poruke, tako da je problem sa tvojim news čitačem.

f



sad je OK u knode-u OK (totalno online reader)... mora da sam je bio "malo" sludjen nocas...
izvinjavam se sto sam pravio zbrku
valjalo bi i da spavam neki dan :(

P.S. Gojko, kad da ocekujemo posting i nadam se da ce postovanje zahtevati korisnicko ime i lozinku...
[ filmil @ 25.09.2003. 10:15 ] @
Bez izvinjavanja, molim. Treba pretresti svako ćoše news daemona i videti da li radi kako treba.

f
[ blacky @ 25.09.2003. 17:53 ] @
Svaka cast !
Ovo je pun pogodak,nisam bio aktivan na news grupama ali sada cu biti,a da ne pricam o brzini koja se postize kada se skida tekst kod mene preko 20KB sa 56K modemom----zvuci neverovatno ali istinito......sa nase uslove veliki +
Skinuo sam onaj Agent i za sada je sve ok...


Samo napred....
[ filmil @ 25.09.2003. 18:50 ] @
Može li neko da mi pomogne da reprodukujem ovaj problem sa Mozillom 1.4: ako u news readeru pokušam da pristupim nekoj poruci u konferenciji python-&-zope, Mozilla umire uz SIGSEGV. Sumnjam da to ima veze sa znakom & u imenu konferencije.

f
[ markantz @ 25.09.2003. 20:28 ] @
Odlicna je ovo varijanta sa news serverom, ionako me smara da pratim forum iz browsera. SVAKA ČAST
[ Nemanja Dubravac @ 25.09.2003. 21:35 ] @
Citat:
filmil:
Može li neko da mi pomogne da reprodukujem ovaj problem sa Mozillom 1.4: ako u news readeru pokušam da pristupim nekoj poruci u konferenciji python-&-zope, Mozilla umire uz SIGSEGV. Sumnjam da to ima veze sa znakom & u imenu konferencije.

f


i meni se isto to desava, ali nisam bas strucan da kazem sta je problem :)
[ kalkulus @ 25.09.2003. 22:37 ] @
news je odlicna ideja, mnogo je komfornije za rad
jedina zamerka za sad je shto text nije skresan na odredjenu duzinu linije pa mora da se skroluje horizontalno, shto je prilicno neugodno
[ srki @ 25.09.2003. 22:47 ] @
Pa to ti treba da podesis u svom news readeru.
[ Gojko Vujovic @ 26.09.2003. 02:41 ] @
Citat:
TiXo:
ako ti nije problem proveri ovo, pristupio sam grupi iz drugog readera tako da osvezavanje nema nikakvog uticaja... bila je stara sadrzina.


1.

U pravu si otkrio sam zašto si dobijao istu sadržinu, nije ti se spavalo i nije lažna "uzbuna". U pitanju je keširanje sadržaja koje sprovodi news server i koje je trenutno podešeno na pola sata mada je tada kada si ti to isprobavao bilo 3 sata. Videćemo još koja je optimalna vrednost, uglavnom kada se poruka jednom učita sa foruma, ne izvršavaju se novi kveriji iste sadržine (tj dovlačenje iste poruke) u narednih pola sata, ili koliko se već podesi. To je super i ovaj news će još manje opterećivati server od web foruma. :)

2.

E da ajmo odmah da se doda prelom teksta, i dogovorite se konačno šta je usenet standard, na koliko slova? 72? 76? 71?

I kojom funkcijom u pythonu je to najbolje raditi da lepo lomi reči, ili da pišemo naš regexp?

Srki tačno je da news readeri mogu da lome tekst ali čini mi se da je to delom i posao news servera tj. da negde sam čitao da je to u nntp specifikaciji.. bilo bi lepo da neko nađe šta je najtačnije i da nam kaže kako nam je činiti.

Drago mi je da mislite da je ovo dobar potez za es. Izmenjeni su nazivi nekih foruma pa ako dobijete odgovor da su nepostojeći, samo skinite novu listu foruma i opet se prijavite. Ops, ne foruma nego newsgrupa, he he.

Takođe uputio bih i javni poziv svim adminima news servera da mi se jave oko preuzimanja elitesecurity.* newsgrupa, kao read only. Ili ako poznajete neke admine naših news servera, obavestite ih o ovom serveru i upitajte da li bi prenosili sadržaj tih poruka.

Pozdrav svima i očekujemo dalje komentare..
[ Gojko Vujovic @ 26.09.2003. 02:55 ] @
I Filipe, mene opet muči ono za numerisanje poruka i listanje brojeva poruka (opsega) u pojedinim grupama, ne radi mi to kako očekujem. Meni na primer mozila kaže da u nekom forumu ima preko 200.000 poruka, što nije tačan podatak već je to izračunata i procenjena razlika između id-ja poslednje i prve poruke u tom forumu. Naravno kad to nije tačno, i ja kažem da mi skine poslednjih 500 poruka, on u stvari samo od svih 500 poruka na svim grupama, skine ono što spada u taj forum i to obično bude 20-30 njih.

Ovo mora da može nekako da se sredi, a da se opet iskoristi id poruke na esu..

Razmišljao sam i šta bi se desilo kada bi se timestamp postovanja poruke koristio kao njen id na newsu? Onda bi ponašanje bilo očekivano, zar ne?
[ filmil @ 26.09.2003. 10:28 ] @
Citat:
filmil:
Može li neko da mi pomogne da reprodukujem ovaj problem sa Mozillom 1.4: ako u news

Bugzilla je obaveštena.
[ TiXo @ 26.09.2003. 10:34 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
1.

U pravu si otkrio sam zašto si dobijao istu sadržinu, nije ti se spavalo i nije lažna "uzbuna". U pitanju je keširanje sadržaja koje sprovodi news server i koje je trenutno podešeno na pola sata mada je tada kada si ti to isprobavao bilo 3 sata. Videćemo još koja je optimalna vrednost, uglavnom kada se poruka jednom učita sa foruma, ne izvršavaju se novi kveriji iste sadržine (tj dovlačenje iste poruke) u narednih pola sata, ili koliko se već podesi. To je super i ovaj news će još manje opterećivati server od web foruma. :)


ja sam proveravao gotovo istog trenutka, tj par minuta kasnije, male su sanse da je server u tom intervalu uleteo da osvezi listu... tj sve je OK :)

Citat:
Gojko Vujovic:
2.

E da ajmo odmah da se doda prelom teksta, i dogovorite se konačno šta je usenet standard, na koliko slova? 72? 76? 71?



ok je bilo sta od ovoga, samo da ga prelomi :)

mislim da nema nekog odredjenog standarda (mada moze da se pogleda) vecina news readera bi trebala pri slanju (ili kucanju) da sredi izgled texta, a moze da bude "opasno" ako server bez "razmisljanja" sve sece na 7X tj bice malih problema sa dugim linkovima i sl... bilo bi super kad bi skripta bila "pametna"... znas sta hocu da kazem.

P.S. u usenet fazonu: KUTGW :)
[ filmil @ 26.09.2003. 10:36 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
I Filipe, mene opet muči ono za numerisanje poruka i listanje brojeva poruka (opsega) u

To uopšte nije prioritet. Stavi da ti skida 5000 poruka umesto 500 i sve će biti u redu. Problem imaš samo pri prvom skidanju, jer se posle radi inkrementalno. Problem sa procenom broja poruka je što je u QUERY-ju low watermark postavljen na MIN(ID), a s obzirom da poruke imaju jedinstven ID za ceo ES, imaš mnogo poruka između low watermarka i poslednje pa je procena skroz pokvarena. Ima par stvari koje se na tu temu mogu uraditi ali o tome kasnije, imamo prečih problema.

Veći problem nam je postovanje poruka. Jer poruke mogu da dođu u najrazličitijim formatima i kodiranjima. Pritom ne mislim na HTML vs plaintext, mada je i to briga, već na stvari tipa multipart mime encoding, zatim razne kodne strane itd. Problem će biti još i veći ako ES izađe na usenet. Izgleda mi da moramo da fiksiramo format poruke i to treba uraditi pametno kako se korisnici ne bi preterano davili sa podešavanjima. Lako je reći da podržavamo samo 8-bitni flowed format, ali to će biti problem ako krenemo da razmenjujemo poruke jer je 7-bitno kodiranje standard. Ubr, konverzija \' je ispravljena i autentifikacija bi trebalo da je sada okej.

f
[ alex @ 26.09.2003. 12:09 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
I kojom funkcijom u pythonu je to najbolje raditi da lepo lomi reči, ili da pišemo naš regexp?


Code:

def wrap(text, width):
    """
    word wrap funkcija
    """
    return reduce(lambda line, word, width=width: '%s%s%s' %
                  (line,
                   ' \n'[(len(line[line.rfind('\n')+1:])
                         + len(word.split('\n',1)[0]
                              ) >= width)],
                   word),
                  text.split(' ')
                 )


Upotreba:
Code:

print(wrap(tekst,72))


Pozdrav,
alex
[ degojs @ 26.09.2003. 19:47 ] @
Nego, da li je uopšte u planu da se omogući i slanje poruka? Ako jeste, kakva je procena, kad bi moglo da zaživi?

Pozdrav
[ S a l e @ 26.09.2003. 22:57 ] @
Sve ovo radi dobro i iz OE... vide se nasa slova... "lomljenje" linija je ok... i to ne treba tako generalizovati, nego neka sami korisnici podese kako im odgovara... Da ovo oko broja poruka... kada prvi put otvorim neku news grupu (forum), on na trenutak napise da ima masuuu poruka, ali poskida samo nekoliko zadnjih, tj. novijih.
[ tOwk @ 26.09.2003. 23:36 ] @
Citat:
S a l e:
...on na trenutak napise da ima masuuu poruka, ali poskida samo nekoliko zadnjih, tj. novijih.


To je dozvoljeno u NNTP protokolu, čak se i pominje takva optimizacija, ako se npr. poruke beleže redom nezavisno od „konferencije“, onda je moguće poslati samo razliku indeksa poslednje i prve poruke kao broj poruka.

Uopšte, zahtev je da se ne pošalje manji broj, a ako je veći, nije bitno. Znači, ne dobijaš nekoliko „novijih“ poruka, već sve poruke, ali je početna procena o broju poruka neispravna.


A ono što mene zanima je: zašto nema odgovor sa citatom u poslednjoj poruci? ;-)
[ S a l e @ 26.09.2003. 23:47 ] @
I da li je ok da se u spisku poruka na news grupi vidi na pr. Re: news.elitesecurity.org:119 kao pocetna poruka, a to je u stvari neki odgovor... Zar nije logicnije da ako ima neki odgovor na temu, da se vidi kompletna ta poruka, a ne tako da se odgovori "otkace", pa na newsu izgledaju kao posebna tema...
[ degojs @ 26.09.2003. 23:53 ] @
Sale, treba da pregled podesis u svom klijentu tako da grupise poruke prema temi.
U OE radi OK.
[ jsmith @ 27.09.2003. 19:02 ] @
A šta mislite o uvođenju news opcija? Npr. neko hoće da mu se isporučuje tekst prelomljen na 70 karaktera, sa slikama zakačenim uz poruku umesto IMG tagova, adresom HTML verzije poruke u zaglavlju (umesto u potpisu), QUOTE tagovima pretvorenim u “> ”, sa nekim podacima o autoru poruke iz ES baze u zaglavlju (puno ime, status, lokacija, IP, sajt, ICQ, IQ...), itd. Naravno, opcije bi se mogle podešavati isključivo u profilu korisnika na ES-u.

Izgleda da Forte Agent 1.92 ne ume da prelama primljeni tekst na proizvoljnu širinu (različitu od širine prozora) već samo onaj koji se šalje?! Imam problema i sa skidanjem svih poruka sa “prometnijih” grupa (npr. elitesecurity.administracija-i-upotreba.windows-userland) gde je navodno broj poruka >6000, pa se FA izgleda “zaglupi” i prekine konekciju. Je l' uspeo neko da skine sve naslove iz ovakvih grupa pomoću FA?

Inače, svaka čast na news serveru, trebalo je to mnogo ranije započeti...


[Ovu poruku je menjao jsmith dana 01.10.2003. u 02:31 GMT]
[ filmil @ 27.09.2003. 19:09 ] @
Citat:
jsmith:
A šta mislite o opcijama? Npr. neko hoće da mu se isporučuje tekst prelomljen na 70


To uopšte nije zadatak news daemona. Sve u vezi sa formatiranjem radi i treba da radi klijent. Ako prikaz poruka nije zadovoljavajući (osim u slučaju da u daemonu postoji bag), onda to znači da klijent nije dobar a ne da je daemon loše urađen. :)

Odlična stvar taj daemon, jer elegantno prebaca lopticu korisniku.

f
[ jsmith @ 28.09.2003. 13:02 ] @
Citat:
filmil:
To uopšte nije zadatak news daemona. Sve u vezi sa formatiranjem radi i treba da radi klijent.

Znam, samo bilo bi lepo kad bi i to umeo da radi. Ipak je reč o konverziji HTML-a. Savršeni čitač (iliti “preglednik vesti”) ne postoji. Ne vidim drugo rešenje osim da svako od nas koristi lokalni news server koji može da obrađuje poruke “u letu” (npr. Hamster na Windows-u). Verujem da bi većina volela da vidi ovakvo nešto.

Zašto ne funkcionišu attachmenti?
[ filmil @ 28.09.2003. 13:29 ] @
Citat:
jsmith:
Znam, samo bilo bi lepo kad bi i to umeo da radi.

Jeste, teram mak na konac, ali zaista to nije zadatak news daemona. Njegov zadatak je samo da iščupa poruku iz baze i pošalje je upakovanu u standardni format. News daemon ne treba da interpretira poruku, a ponajmanje da se bavi formatiranjem.

Citat:

Ipak je reč o konverziji HTML-a.

Prihvata se svaki dobar savet.

Citat:

Zašto ne funkcionišu attachmenti?

Još nismo došli do toga. A i pitanje je kako bi trebalo to da se resi: da li da se prilog SALJE svakome ili da se samo da link -- kako god se okrene neko nece biti zadovoljan.

f
[ jsmith @ 28.09.2003. 19:36 ] @
Citat:
News daemon ne treba da interpretira poruku, a ponajmanje da se bavi formatiranjem.

Pokušaj da pratiš neku diskusiju sa jako puno citata iz nekog news klijenta, shvatićeš o čemu govorim. Garantujem da ćeš se pogubiti u moru QUOTE tagova. Ne morate da menjate baš news daemon, dodajte samo eksterni postprocessor/filter. Prefiks “> ” — duh news-a! :-)
Citat:
kako god se okrene neko nece biti zadovoljan.

E, pa da. Uvođenje opcija rešava stvar.

Naleteo sam i na nekoliko poruka koje su prve u temi, a počinju sa “Re: ”.
[ Gojko Vujovic @ 28.09.2003. 23:17 ] @
Citat:
jsmith:
Naleteo sam i na nekoliko poruka koje su prve u temi, a počinju sa “Re: ”.


Ovo je već neko spomenuo, ali to jednostavno nije tačno, ljudi! Ako ne skinete dovoljno poruka (da ta grupa koju ste skinuli obuhvati i prvu poruku iz vaše teme), normalno je da od nekuda treba da se počne, a to će biti po datumu i id-ju prva poruka iz te teme koju ste skinuli. Skinite više poruka i pojaviće se i prva u nizu.
[ jsmith @ 30.09.2003. 11:48 ] @
Stalno dobijam ovakve greške nakon 3 sekunde kada je procenjeni broj poruka veliki:

Code:

Sorry!   An online error occurred.
When:    Retrieving up to 5906 headers for
         elitesecurity.programiranje.c-cpp.

Reason:  Connection closed unexpectedly by server.

Probao sam Forte Agent 1.92 i Hamster. Povezujem se na 38.6k, a veza sa serverom i nije toliko loša. Kada skidam istu količinu sa “pravog” news-a, nemam tih problema.
[ jsmith @ 30.09.2003. 15:53 ] @
Citat:
jsmith:
... sa nekim podacima o autoru poruke iz ES baze u zaglavlju (puno ime, status, lokacija, IP, sajt, ICQ, IQ...), itd.
filmil:
Njegov zadatak je samo da iščupa poruku iz baze i pošalje je upakovanu u standardni format.
OK, srediću formatiranje na svom računaru, a je l' možete da malo proširite taj “standardni format” bar za par dodatnih polja o autoru poruke? Recimo, “X-PunoIme: John G. Smith”, “X-Lokacija: Novi Beograd” i sl.
[ nemesis @ 30.09.2003. 17:16 ] @
mogu li da dam jedan stvarno ali stvarno prijateljski savet ...
nek me moderator slobodno obrishe ...

ljudi manite se toga...
kako god da izvedete imacete problem u konverziji u plain text :( ...
ili da radite plug in za OE ili da radite poseban reader koji ce u lokalu da pravi te
strane da ih prikazuje itd... :(( ...

nemoj se ljutiti ali morao sam da ono napishem :)
[ jsmith @ 30.09.2003. 23:38 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Ovo je već neko spomenuo, ali to jednostavno nije tačno, ljudi!

http://www.elitesecurity.org/poruka/191223 “Problem sa TRW 2000 !”
http://www.elitesecurity.org/poruka/191546 “Re: Problem sa TWR 2000 !”

My bad. News klijent ovo prijavljuje kao dve teme (što i jesu — zagledajte se u naslove), ali forum tvrdi drugačije. Kako ste uspeli ovo da izvedete? Eh, ti moderatori... ;)
[ jsmith @ 01.10.2003. 00:27 ] @
Čini mi se da standardni potpis počinje sa “-- ” (razmak).

Možda ne bi bilo loše proširiti polje “References:” i tako omogućiti čitačima da ređaju poruke po dubini.

Upravo sam izmenio jednu svoju poruku, koji je najbolji način da saopštim news klijentu (FA) da je osveži?

Da li ćete ijedan od naših predloga uzeti u razmatranje? Zanima me šta sve treba sam da pišem.

Ova diskusija se polako pretvara u monolog... ;(
[ Gojko Vujovic @ 01.10.2003. 01:09 ] @
SVI predlozi koji ovde budu izneti će biti uzeti u razmatranje i pre ili kasnije implementirani ukoliko se pokažu vredni truda i korisni za većinu korisnika news servera. Naravno ta naša procena neće svima odgovarati, ali tvoji su predlozi dobrim delom zanimljivi pa ti obećavam da ćemo se pozabaviti time, "čim pre". :)

Samo nastavi sa komentarisanjem ako naiđeš na još problema. Nisam razumeo ono u vezi references polja - zar se tamo ne nalazi već prva poruka u temi na koju bi i trebalo nizati sve ostale nove poruke? Tek ako nema te prve poruke, mislim da će čitač nizati po subject-u. Ali referenca id-ja poruke treba da je od veće važnosti od subject-a, pa ako se razlikuju u subjectu samo, ipak bi trebalo da budu deo iste teme ako su povezane referencom. Da li si na takav problem naišao? Proveri source poruke, opet mislim da je samo problem u podešavanju news readera.
[ marko37 @ 01.10.2003. 14:26 ] @
Što se "thread-ovanja" tiče, newsreaderi prate poruke po polju references, ne po subjectu, mada se mogu naterati da rade i tako. U svakom slučaju, najbolje rešenje je da prvi post stvori MID koji će svi ostali navesti u references i ništa više. Svakako da će biti problema sa svakim ko počne da prati preko newsa ako ne skina upravo taj startni post, ali računam da će se sa vremenom to srediti kod svakog korisnika ponaosob. Ukoliko svaka poruka nosi u references MID neke prethodne, to će dovesti do "šetanja" dugih thread-ova u stranu.
Kada dođe vreme za postovanje to će doneti gomilu novih problema sa vaše (serverske) strane. Na stranu problemi upravo sa references poljima, na stranu autorizacija i ostalo, šta sa modifikovanjem poruka? Ajd brisanje još i može nekako, preko cancel postova. Kako već sada idu postovi koje moderator naknadno obriše/prepravi?
Sig delimeter je po GNKSA "-- ". Extra informacije mogu u X linije headera, mada i ne moraju. Prelamanje je po GNKSA valjda na 76 karaktera, mada je i to nebitno. Što se utf-8 tiče, mislim da je potrebno to deklarisati i u header linijama, tj. subject: i from: što vam trenutno baš i ne radi, za razliku od tela poruke.
U svakom slučaju, meni news odgovara. Skinem postove, čitam ih offline, tačno znam koji su novi a koji stari. Nema reklama, nema problema sa history-jem u browseru. Još ako budem mogao da postujem preko newsa biće odlično.
[ jsmith @ 01.10.2003. 16:26 ] @
On Wed, 1 Oct 2003 02:09:18 CEST, "Gojko Vujovic" wrote:

> SVI predlozi koji ovde budu izneti će biti uzeti u razmatranje
> i pre ili kasnije implementirani ukoliko se pokažu vredni truda
> i korisni za većinu korisnika news servera. Naravno ta naša
> procena neće svima odgovarati, ali tvoji su predlozi dobrim
> delom zanimljivi pa ti obećavam da ćemo se pozabaviti time,
> "čim pre". :)

Niko da me podrži u vezi QUOTE tagova... ;(

> Nisam razumeo ono u vezi references polja - zar se tamo ne
> nalazi već prva poruka u temi na koju bi i trebalo nizati
> sve ostale nove poruke? Tek ako nema te prve poruke, mislim
> da će čitač nizati po subject-u. Ali referenca id-ja poruke
> treba da je od veće važnosti od subject-a, pa ako se razlikuju
> u subjectu samo, ipak bi trebalo da budu deo iste teme ako
> su povezane referencom. Da li si na takav problem naišao?

ES news daemon u polju References vraća samo ID prve poruke u temi. Podrazumevano ponašanje većine news klijenata je sledeće: za References polje nove poruke uzima se vrednost istog polja poruke na koju se odgovara i na nju se nadovezuje ID te poruke. Tako, u zavisnosti od ID-jeva poruka u References polju, news reader može da raspoređuje poruke po različitoj dubini (postoji sad tu i neko vizuelno ograničenje) i da se jasno vidi ko kome odgovara. Tako je bar na “pravom” news-u. Kad malo bolje razmislim, čini mi se da ES web forum ne sledi ovu logiku i ne čuva dodatne informacije, odnosno, da je sasvim svejedno na koju je poruku dat odgovor.

Na primer, zagavlje ove poruke bi trebalo da izgleda otprilike ovako:

Code:

Path: news.elitesecurity.org
From: "jsmith"
Newsgroups: elitesecurity.vesti
Date: Wed, 1 Oct 2003 17:26:03 CEST
Subject: Re: news.elitesecurity.org:119
Message-ID: <[email protected]>
Content-Type: text/plain; charset=utf-8
Xref: news.elitesecurity.org elitesecurity.vesti:210850
References: <[email protected]> <[email protected]>
X-Poruka: http://www.elitesecurity.org/poruka/210850
X-Puno-ime: John Smith
X-Clan-broj: 8423
X-IP: *.drenik.net
...


Gde se može naći tačan format tekstualnog dela poruke, kompletna lista i sintaksa podržanih tagova, pravila parsovanja, itd. — šta se sve može naći u ES bazi, a šta web forum u startu odbacuje?
[ TiXo @ 01.10.2003. 18:14 ] @
evo ja podržavam usenet citiranje, a priča o references headeru može da bude prekomplikovana...

tj ako se dodaju svi references prethodnih poruka stablo razgovora će otići mnogo u stranu...

konkretno govoreći: gde treba da se nađe ova moja poruka na grani na kojoj joj predhodi jsmith-ova poruka ili da se odvaja odmah iz prve gojkove?

naravno iza jsmith-ove ali kako to objasniti serveru tj sta bi bilo da je u ovoj poruci text u stilu: bravo, dobra ideja bla, bla... tj da nema veze sa porukom koja joj predhodi na forumu? tab bi joj mesto bilo iza gojkove...

ne pada mi ništa pametno na um po ovom pitanju...
[ TiXo @ 01.10.2003. 18:35 ] @
jedino što mi pada na pamet je radio button pri pisanju odgovora na temu koji bi po defaultu stajao na references podešavanju tako da poruka pripada predhodnoj...

mada je i ovo komplikovanje života, ali sad gledam neke duge teme i stvarno nemam pojma koja je odgovor na šta...

ako ste shvatili šta pričam, razumećete:)

P.S.pojasniću ako treba :)
[ jsmith @ 01.10.2003. 22:38 ] @
On Wed, 1 Oct 2003 15:26:28 CEST, "marko37" wrote:

> Ukoliko svaka poruka nosi u references MID neke prethodne,
> to će dovesti do "šetanja" dugih thread-ova u stranu.

To “šetanje” bi se teoretski moglo produžiti u nedogled, u praksi, međutim, news klijent ide do neke prihvatljive dubine. Uostalom, to je standard. Ti možeš da podesiš u svom news klijentu da sve poruke niže ispod prve u temi, a ja ne mogu da izvedem suprotno zbog nedostatka informacija.

> Kada dođe vreme za postovanje to će doneti gomilu novih
> problema sa vaše (serverske) strane.

Ne vidim zašto bi. Dovoljno je da se uz svaku poruku poslatu sa web foruma prosledi MID poruke na koju se odgovara i da se isti zabeleži u ES bazi, a to se može postići promenom adresa dugmića (slika) “Odgovor na temu”. Ostalo je rekurzija.

> Kako već sada idu postovi koje moderator naknadno obriše/prepravi?

E, to i mene zanima. Ne znam da li je pravo rešenje da se nakon izmene šalje nova poruka. Da li postoji nešto u NNTP specifikaciji što može da natera klijenta da ponovo skine promenjenu poruku?
[ jsmith @ 01.10.2003. 22:40 ] @
On Wed, 1 Oct 2003 19:14:55 CEST, "TiXo" wrote:

> tj ako se dodaju svi references prethodnih poruka stablo
> razgovora će otići mnogo u stranu...

News klijenti obično prekidaju uvlačenje posle određene dubine (npr. 6). Ne dodaju se uvek MID-ovi svih poruka, već samo MID one na koju odgovaraš i oni na koju je ta poruka odgovor, itd.

> naravno iza jsmith-ove ali kako to objasniti serveru tj
> sta bi bilo da je u ovoj poruci text u stilu: bravo, dobra
> ideja bla, bla... tj da nema veze sa porukom koja joj
> predhodi na forumu? tab bi joj mesto bilo iza gojkove...

Onda treba da klikneš na dugme “Odgovor na temu” ispod Gojkove poruke. Za sada ne postoji razlika između ovih dugmića. Ako bi tamo stajalo “href="/poruka/odgovornatemu/210850"” (za odgovor na moju poruku) umesto “href="/poruka/odgovor/1/30337"”, možda bi moglo nešto da se uradi.
[ Gojko Vujovic @ 01.10.2003. 22:48 ] @
Nije problem dodati "dugmiće" ali ne bi bilo smisla, ako sam shvatio na šta ciljaš. Ti bi hteo da se poruke nižu kao na pravom news-u, ali problem je što ovaj forum NEMA hierarhiju kao pravi news već se sve poruke nižu "na temu" tj na prvu poruku i u samom forumu se ne beleži na koju od poruka iz teme je nova poruka odgovor, već se ona smatra za yet another odgovor na "onu prvu", tj na začetak teme. Zbog toga smo odlučili da ovako nižemo poruke na news-u. Možemo i nizati poruke jedne za drugom ako mislite da bi to bilo bolje i ako uvlačenje i dubina ne bi postajali preveliki posle 50ak poruka na temi? Ali ne znam čemu to kad opet neće biti "grananja" tj pravog threadovanja kao što ga news inače ima, zato što ovo nije pravi news - već drugi pogled na ove forume koji eto trenutno nemaju threaded view tema i to trenutno nije u planu.
[ Gojko Vujovic @ 02.10.2003. 00:46 ] @
Probajte opet news dodao sam neke stvari mada ne na način koji ste predložili, ali sada je malčice bogatije. Vidi se puno ime i prezime ako je uneto, ima potpis korisnika, wrapping na 76 karaktera, itd.. Comments?
[ S a l e @ 02.10.2003. 01:56 ] @
Dosta dobro, samo bi potrpis trebao da se "standardno" odvaja sa
"-- "

A i dobri su ovi linkovi za pisanje odgovora i do cijele teme.

Jos da se napravi Ono, pa da ima i link
http://www.elitesecurity.org/notifikacija/1/30337
http://www.elitesecurity.org/notifikacija/0/30337
[ filmil @ 02.10.2003. 08:44 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Comments?


Ispravljena je i konverzija navodnika. Nije trebalo da se traži \" već \&quot; :)

Ubr imam predlog za POST-ovanje. Poruke iz news čitača prevodimo u letu iz UBB u USENET format i obratno, kako bi poruke lepo izgledale i kad se preko weba gledaju, da se prihvataju samo HTML tagovi koji imaju odgovarajuće UBB pandane a da se svi ostali zamene praznim stringovima. Još kad bismo dozvolili inline atačmente... Kao poslednji, džoker slučaj -- sve poruke koje ne odgovaraju ovom opisu daemon treba da odbije. Još da izmislimo MIME tip text/x-elitesecurity-ubb-markup :)

f
[ TiXo @ 02.10.2003. 09:07 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Nije problem dodati "dugmiće" ... <skip>

jasno je sve to, ali ovako je news malo nepregledan, a nije retko da se i na forumu desi da nekoliko vezanih poruka nema puno veze sa temom, pa da naleti nesto sto ima pa nesto sto se nadovezuje na ono "bez"veze itd.... a to bi bilo pregledno samo ako bi threadovi bili kao na pravom newsu...

ali ja i dalje nemam elegantno resenje problema :(
[ filmil @ 02.10.2003. 09:22 ] @
Citat:
TiXo:
ali ja i dalje nemam elegantno resenje problema :(


Elegantno rešenje je da se od sad (pa nadalje, i ubuduće:)) uz svaku poruku pamti lista članaka na koje se poziva, ili bar na koju je poruku odgovor. Ako se na poruku odgovara preko weba, onda svako dugme za odgovor treba da ima spakovan i ID poruke ispod koje stoji (što se može napraviti bez dodatnog upita u bazu jer smo ID i onako morali da pročitamo kako bismo dobavili poruku!). Ako se odgovara preko newsa, browser će to raditi automatski. A kome se ne sviđa način prikaza u news klijentu, neka promeni prikaz ili news klijenta. :)

Dakle predlog je da se uvede novo polje u tabeli sa porukama u kome se pamti ID prethodne poruke. Kako nemamo nikakve informacije o tome koji ID odgovara prethodnoj poruci kod poruka do sada napisanih, tabela može da se inicijalizuje prosto sa MIN(ID) iz skupa ID-ova svih poruka koje pripadaju datoj temi, a da se kasnije održava onako kako treba. Na taj način nećemo ništa poremetiti kod starih poruka, ali će nove poruke imati informaciju o toku diskusije.

Primer: link na ovu poruku ispod dugmeta Odgovori na temu do sada je bio:
http://www.elitesecurity.org/poruka/odgovor/1/30337
a mogao bi da bude
http://www.elitesecurity.org/poruka/odgovor/211190/1/30337
ili
http://www.elitesecurity.org/poruka/odgovor/1/30337/211190
čime se kodira i broj poruke na koju se odgovara, s tim što format URL-a treba izabrati tako da ne kvari dosadašnji mehanizam za kodovanje poruka (što zavisi od toga kako smo parsirali URL-ove u php kodu).

f




[Ovu poruku je menjao filmil dana 02.10.2003. u 11:34 GMT]
[ cbbj @ 02.10.2003. 20:53 ] @
Ja sam uvek bio za svaku konstruktivnu ideju i podrzavao sam svaku opciju i inicijativu koja bi pomogla i poboljsala rad i funkcionisanje ove online zajednice. A posto mi se cini da je i ovo usmereno u tom pravcu, svakako da podrzavam.
[ MMX @ 03.10.2003. 11:19 ] @
I ja sam za. Sviđa mi se predlog.
[ tOwk @ 03.10.2003. 15:19 ] @
Slažem se u većem delu, ali bih samo razdvojio uloge „odgovor sa citatom“ i „odgovor na temu“.

Naime, „odgovor na temu“ ljudi mogu da pritisnu i u sred rasprave ako žele da odgovore na temu, tj. na početnu poruku.

Ako izaberu „odgovor sa citatom“, onda je jasno da žele na tu konkretnu poruku da odgovore, i samo tada bi valjalo postaviti „References“, tj. odgovarajuće polje u tabeli poruka. Ovo ima tu prednost da ne treba menjati ni jedan URL za pristup (tj. /.../odgovor/... ostaje isto, a .../odgovorsacitatom/<broj-poruke> već sadrži broj poruke), pa samo treba izmeniti funkciju odgovora sa citatom.

Što se tiče same tehničke realizacije na ES strani, nemam neko naročito mišljenje — baza je i onako natumbana, pa ovo i ne čini veliku razliku. Svakako, moguće je napraviti posebnu relaciju (tj. tabelu) koja bi sadržala članove (id-poruke, id-reference), i time bi se znatno smanjio broj nepotrebnih podataka u bazi, a ne bi mnogo podataka ni bilo ubačeno u tu tabelu (pošto se ne koristi uvek odgovor sa citatom).

Svakako, tu se onda mora koristiti još jedan upit pri slanju poruke, i pri izvlačenju (u nntpd-u), ali to ne verujem da je preterani problem. Mada, možda je moguće to izvesti i jednim JOIN-om, ali to ostavljam nekom SQL-ovcu da razmisli kako bi moglo, a da ne otpadnu poruke koje nisu referencirane uopšte ;-)
[ alex @ 06.10.2003. 11:22 ] @
tOwk, jako dobar amandman. O tome sam i ja razmisljao. Uz to, veliki sam zagovornih threaded diskusija ;).

Gojko, imas glas za i od mene za izmene baze.
[ broker @ 06.10.2003. 11:39 ] @
S obzirom da sam ES u web verziji ne poznaje hijerarhijsko povezivanje poruka u jednoj temi onda mislim da to ne bi trebalo raditi ni na news-u. A ako se vec radi zbog news-a onda to treba omoguciti i na webu.

Inace sam uvek smatrao i da je na newsu hijerarhijsko povezivanje poruka nepotrebno, to jest da vise komplikuje citanje poruka i zbunjuje nego sto je korisno.

Drugm recima napravite da kad neko napise novu poruku ona bude ulinkovana na prethodnu poruku u temi nevezano nakju se konkretno poruku odgovara. Ljudi u svakom slucaju stave citat ako odgovaraju na poruku "iz sredine".
[ Shadowed @ 06.10.2003. 11:52 ] @
I ja mislim da je hronoloski red bolji hijerarhijskog. Hijerarhijski mi je nekako nepregledan a osim toga cesto se desava da neko citira vise poruka.
[ marko37 @ 20.10.2003. 00:21 ] @
Sastavio sam skriptu za Dijaloga (www.40tude.com/dialog) koja bi trebala da ubacuje regularno kvotovanje umesto onog forumaškog. :)
Stavio sam je kao temu u čekaonicu, pa je premeštajte gde mislite da treba. http://www.elitesecurity.org/tema/32264
A ti Gojko sredi news server da ne šalje uvek iste informacije o novim grupama po pristupanju. Jednom je dovoljno... :)
[ marko37 @ 27.03.2004. 19:05 ] @
Šta bi na kraju sa news serverom? Zašto je ugašen?
[ Gojko Vujovic @ 28.03.2004. 07:58 ] @
Zbog nekih bugova koji su se pojavili koji su suviše ozbiljni da bi se takav server vrteo. Kada se to ispravi biće postavljen opet. Razvoju se svako može priključiti, obratite se Filipu za detalje.
[ [M4rk0] @ 15.06.2005. 22:42 ] @
Meni odlicno radi sa autorizaciom
[ X Files @ 01.08.2005. 22:45 ] @
Ja sam veliki pristalica NNTP načina forum-skog komuniciranja, jer smatram da
tera ljude da se sto krace i jasnije izraze o problemu, a ne da razmisljaju kako
ce njihova poruka da izgleda sto sarenija. Ali...

...primetio sam da se neke poruke jednostavno NE VIDE CELE, npr:

C/C++ :: Raspored zapisa u tablici

... je 'otkinuta'. Da ne pričam o tome kako parser tumači jednostruke navodnike.
[ misk0 @ 23.10.2005. 16:10 ] @
Tek sad vidim (gdje si bio do sad?? ) da news server radi, tj da je moguce pracenje poruka foruma tako.
Ja sam poceo na news-ima i idalje tvrdim da je to najjednostavniji i najlaksi nacin diskutovanja.

Pitanje : Koliko je azurno/sigurno pratiti ES tako? Vidim da nema ES mods foruma tamo, ali to bih i mogoa posjecivati preko weba. Daleko bi mi bilo lakse pratiti ES preko news servera pa ako to funkcionishe kako treba, rado cu poceti tako ih pratiti.
[ Gojko Vujovic @ 24.10.2005. 08:24 ] @
Azurno jeste posto je real time pristup porukama u pitanju, dakle nema
neke vremenske razlike i kasnjenja.

Potrebno je jos azuriranja news servera vezano za nacin parsiranja
poruka posto trenutno tu postoje neki nereseni problemi, pa se desava da
poruke poslate preko news-a nisu pravilno formatirane.

Najbolje je da probas i vidis da li ti taj nacin pracenja odgovara.
[ misk0 @ 24.10.2005. 09:55 ] @
Kad sam dodao grupu u OE, pishe '997 messages not downloaded'
Kad probam da downladujem "next 300 headers" on skine mozda 4-5 pa onda probam opet istu opciju i on skine opet 3-4 i tako. Neki put skine jednu, nekad ni jednu poruku, ali je cinjenica da povecava broj poruka. Znaci da bih trebao kliknuti 200-300 puta da bih imao sve poruke???
[ Gojko Vujovic @ 24.10.2005. 10:11 ] @
ID poruke na es-u se odnosi na ukupan broj poruka na sajtu, a ne na
pojedinacnoj grupi, tako da od 300 downloadovanih headera, bice izabrani
samo oni u izabranoj grupi.

Ovo funkcionise slicno pretrazi sa grupisanjem po forumima. Ako izaberes
listu 300 poslednjih poruka, neces dobiti 300 iz svakog foruma, vec ukupno.

Nismo imali neko bolje resenje za ovo tako da je ponasanje foruma samo
preslikano na news, ali se pritom to ne poklapa sa nacinom na koji news
inace funkcionise.

Druga stvar, nemoj skidati sve poruke.

Trece, kada jednom skines npr. 2000 poslednjih headera (naravno bice
downloadovani samo oni koji pripadaju izabranoj grupi), kasniji
downloadi idu normalno i poruke ce poceti da ti se gomilaju u grupi.
Dakle osim za start, ova 'greska u racunu' nema negativnih efekata.
[ misk0 @ 24.10.2005. 13:28 ] @
Poenta je sto ne vidim uopste sve headere.
I ne moguce je cifra od 997 headera koja je bila je maximalan broj poruka na sajtu.
Nisam rekao da zelim skinuti sve poruke, vec zelim da ih makar vidim..
[ Gojko Vujovic @ 24.10.2005. 14:18 ] @
Ne verujem da mozes sve da ih vidis.

Da bi ih video, potrebno je da se izvrsi prilicno komplikovan query nad
celom tabelom poruka, a to ce uvek da pukne jer postoji limit na duzinu
izvrsavanja, itd. Ako bismo pustili, to bi bio denial of service iz
nehata na tabelu poruka.

Zato i na pregledu sadrzaja foruma preko web-a postoji visestranicni
pregled i ne ucitavaju se sve teme na istoj stranici.
[ drgrozozo @ 10.12.2005. 13:23 ] @
ja bih licno vise voleo da ste to nekako drugacije odradili i da je news server odvojen od es-a.
radije bih da se update poruka radi jednom ili dvaput dnevno, moze cak i read only, nego da je live i posting, a da ne mogu da skidam sve hedere ili da uopste ne mogu da pristupim preko nntp-a nego moram da surfujem ko krelac.
takodje je s***** menjanje imena grupa svaki cas, koga briga za ime grupe.
[ minikola @ 12.12.2005. 08:23 ] @
"drgrozozo" wrote:


Citat:

ja bih licno vise voleo da ste to nekako drugacije odradili i da je news

server odvojen od es-a.

radije bih da se update poruka radi jednom ili dvaput dnevno, moze cak i

read only, nego da je live i posting, a da ne mogu da skidam sve hedere

ili da uopste ne mogu da pristupim preko nntp-a nego moram da surfujem

ko krelac.

takodje je s***** menjanje imena grupa svaki cas, koga briga za ime grupe.



Meni je super što postoji direktna veza

između nntp-a i web-a. :))


Web ni ne bih mogao da pratim, konfuzan je, a na news sam se enavikao.


Jedino što mi možda smeta je što nntp nije raspoloživ danju, nego

samo noću i što tako često pada ES ;)




[ Gojko Vujovic @ 12.12.2005. 18:08 ] @
Kako to nije raspoloživ danju? Generalno, kada radi web, trebalo bi i da
funkcioniše news. Ako nije problem, javi ovde tačno kada nije preko dana
radio news, pa da vidimo zbog čega. Naravno, proveri da li možeš da se
telnetuješ na port 119, da li se bilo šta javlja ili ne, da li ti radi
telnet na 119 na nekom drugom news serveru, i slično tome.
[ X Files @ 16.12.2005. 15:44 ] @
Citat:

Web ni ne bih mogao da pratim, konfuzan je, a na news sam se enavikao.


Ja takođe preferiram NNTP (a možda sam se i ja navikao, jer nadgledam ili
učestvujem u više od 100 tema u možda 5-6 grupa). Pored ostalog mnogo je
brži. Za čas mogu da pregledam nekoliko grupa i vidim da li ima odgovora.

Newsgroups teraju ljude da pitaju kraće i jasnije, bez mnogo šareniša.

Nego mene čudi da velika većina korisnika ES-a nikada nije ni podesila neki NNTP
nalog u OutlookExpressu, barem da vidi o čemu se radi...

PA ČAK NE ZNAJU NI KAKO SE PRETRAŽUJU. SKORO DA NIKO I NE ZNA ČEMU
SLUŽI OPCIJA U Google-u: Serach Groups... iliti http://groups.google.com/
A upravo tu leži barem 85% odgovora na IT pitanja koja postavljaju svakodnevno.

E sad, ES konverzija HTTP u NNTP mi uopšte ne deluje prosta stvar. Previše je
HTTP napredan da bi NNTP mogao to da "podnese" i da i dalje bude upotrebljiv.

Pogotovo što (zadnji put kad sam probao), nema hijerarhijske organizovanosti, jer
se ni u HTTP skoro i ne zna ko kome odgovara...

EDIT:

Pogotovo mi teško pada čitanje pitanja i odgovora koji se protežu kilometar udesno,
dakle bez CR/LF, što je verovatno i poželjno kada je HTTP u pitanju. U praksi, teže
je i za citiranje i za čitanje.


[Ovu poruku je menjao X Files dana 16.12.2005. u 16:46 GMT+1]
[ Not now, John! @ 31.08.2006. 18:16 ] @
Koliko dobro radi news.elitesecurity.org?

Ja ne mogu da se prijavim (vjerovatno zbog razmaka, zareza ili uzvičnika u korisničkom imenu).
Pomoć?
[ Gojko Vujovic @ 31.08.2006. 18:22 ] @
Probaj da kopiraš ono iz URL-a svog korisničkog profila i unesi to kao username.
[ Not now, John! @ 31.08.2006. 18:52 ] @
>
>
Uspio sam da se prijavim, ali ne mogu da pošaljem poruku:
"Posting failed"
The message couldn' be posted because connecting to the news server
failed. The server may be unavailable or is refusing connections. Please
verify that your news server setting is correct and try again, or else
contact your network admin."

Da ne treba neki Connection Tracking modul za iptables? Inače, slanje na
obične news servere ide bez problema.
Pozdrav.
[ Not now, John! @ 31.08.2006. 19:24 ] @
Uspio sam sad.

Supercool. :)