[ ordinarygirl @ 28.12.2007. 22:06 ] @
Imam problem koji me vrlo frustrira. Naime, gasi mi se laptop. Nosila sam ga na servis, ljudi kazu da radi bez greske, sto mi je isto potvrdio prijatelj koji ga je takodje testirao. Sto znaci da se gasi samo kod mene... Ko je ovde lud?! Ako neko moze da pomogne ili ima bilo kakvu ideju, spasili biste moje psihicko zdravlje
[ aleks.vukashin @ 30.12.2007. 21:48 ] @
Hmmm... Zanimljivo! Mozda zvuci smesno, ali jesi li probala ti da koristis taj laptop kod druga? I da li se onda gasi? Da nije mozda problem u nekom programu koji si instalirala? Probaj da pamtis (ili da belezis) sta radis za racunarom, pa da vidis tako da nije mozda neki program u pitanju.
I kako se gasi? Da li se samo jednostavno iskljuci ili se pojavi i plavi ekran ili sta vec?
[ JOJO847 @ 31.12.2007. 13:41 ] @
Koji je notebaook u pitanju? Daj vise detalja....kada, kako, nakon koliko se gasi? Koliko su ga u servisu testirali i koliko ga je tvoj prijatelj testirao i kako?
[ ordinarygirl @ 01.01.2008. 18:26 ] @
Acer 5100, gasi se kao kad nestane struje,nema plavog ekrana, nema nikakvog upozorenja..Nema odredjenih razmaka, nekad posle pola sata, nekad posle sat, nekad izdrzi 5 sati bez gasenja. Iz servisa su mi rekli da im je radio neprestano tri dana, kakvi testovi ne znam.
Aleks-mislis da poludi kad sam ja u njegovom prisustvu pa se gasi :)
[ PCS @ 02.01.2008. 17:23 ] @
Gde ga drzis? Mozda ima problem sa hladjenjem. Ako je kod tebe postavljen negde gde ima sa strane prepreka da ne moze normalo cirkulisati vazduh moguce da se sam ugasi zbog visoke temperature. Jesi li proveravala temperature procesora, ploce... ?
[ aleks.vukashin @ 03.01.2008. 13:45 ] @
Citat:
ordinarygirl: Acer 5100, gasi se kao kad nestane struje,nema plavog ekrana, nema nikakvog upozorenja..Nema odredjenih razmaka, nekad posle pola sata, nekad posle sat, nekad izdrzi 5 sati bez gasenja. Iz servisa su mi rekli da im je radio neprestano tri dana, kakvi testovi ne znam.
Aleks-mislis da poludi kad sam ja u njegovom prisustvu pa se gasi :)


Hehehe... Inetresantna ideja! :)

Ne, ozbiljno sada, meni se desavalo da mi sistem pada zbog nekih programa koje sam instalirao. Vidim da koristis Win XP, da li ti se desavalo da se nakon gasenja i ponovnog paljenja pojavljuje onaj "Windows has recovered from a serious error..." prozorcic. Ako se ne pojavljuje mozda je PCS u pravu. Mozda imas problem sa zagrevanjem. Proveri da li je mnogo zagrejan odmah nakon gasenja. Desava se tako nesto i jednom mom prijatelju. On ima problem sa pregrevanjem.
Ako ipak nije pregrevanje u pitanju, onda stvarno ne znam. Mozda je ipak neki software u pitanju. Zato sam i rekao prosli put da pratis koje programe pokreces, mozda neki od njih pravi konflikte u sistemu.
[ JOJO847 @ 03.01.2008. 15:55 ] @
Taj 5100 je kao od tjestenine. Nagadjati se ne moze, treba uraditi konkretnu dijagnostiku. Jedno je ako je on samo na bateriji a drugo kad je na adapteru. Jedno je kad stoji na ravnom i ima protok zraka, drugo je kad je na koljenima, jastuku itd.Ima jos mali milion mogucnosti. Ovo sto se samo ugasi nije dobar znak. Moze biti da ga stines,savines pa se gasi - vidio sam to na nekoliko slicnih notebooka.
napamet nebi davao konkretnu dijagnozu jer je to malo nezahvalno.
[ ordinarygirl @ 03.01.2008. 19:26 ] @
Do sada sam ga drzala na krevetu ili kolenima. Da, vrlo se zagrevao. Medjutim, tri dana ga vec drzim na drvenoj podlozi i necete verovati ( ili mozda hocete ) niti jednom se nije ugasio!!! Juuupiiiiiiiii
Aleks- nema nikakvog prozorcica da se pojavljuje.
Bice da je ipak problem zagrevanje.
[ zeko @ 04.01.2008. 21:42 ] @
Moguce je i da je konektor za napajenje izgubio kontakt, tj da se odlemio. i meni se slicno dogadjalo i rjesio sam to ponovnim lamljenjem konektora na plocu.
[ smoki0303 @ 05.01.2008. 22:58 ] @
Ako si ga drzala na kolenu ili na krevetu onda se on zagrevao posto je
kod tih modela ulazag vazduha od ispod sa leve strane. prema tome ako je bio na
jastuku ili kolenu onda je bio bez hladzenja i normalno je da se gasi.
[ smoki0303 @ 05.01.2008. 23:07 ] @
"ordinarygirl"

Dali se kod tebe isto ukljucuje hladzenje na tvom Acer-u odmah
po startu Windowsa ili tek posle nekog vremena? Ja sam postavio
temu "Hladzenje na Laptopu",u vezi toga ali za sada nemam nikakav odgovor.
[ sen @ 10.05.2008. 19:49 ] @
Da ne otvaram novu temu,da se pridruzim i pokusam
od vas zatraziti pomoc

Dakle radi se o laptop-u Dell inspiron 5100,..P4/2,66/512/60

Problem je po mojoj proceni samo u pregrijanosti nekada
radi i po nekoliko sati bez da se ugasi a nekada samo 2 sata
lezi na radnom stolu bez da se pomera sa ili bez baterije u sebi
isto se ponasa(dakle samo iznenada se ugasi)
zaista jeste pregrijan kako ispod tako i na samoj tastaturi

Ono sto sam pokusao da proverim jeste sledece:

-rad sa baterijom
-rad sa adapterom
-u toku rada da ga pomeram pritiskam na raznim mestima
-formatirao hdd
-pokusao sa drugim hdd
-pokusao sa drugim ramovima
-otvorijo i komplet generalku(ciscenje od prasine...)

I dalje isti problem sa iznenadnim gasenjem zbog pregrijanosti

U samom pocetku kada se upali laptop nakon kratkog vremena
upali se i hladjenje ali na kratko i tako sto duze radi laptop tako
i samo hladjenje se pocinje paliti cesto dok na kraju se upali i
neprestalno radi sve dok se odjednom ceo racunar ne ugasi

Sta da radim zna li neko mozda sta bi moglo biti dakle sta je
razlog pa se pregrijava sto se tice cirkulacije vazduha to je OK









[Ovu poruku je menjao sen dana 10.05.2008. u 22:45 GMT+1]
[ Rekla Kazala @ 02.06.2008. 22:44 ] @
Imam isti Laptop i imao sam identičan problem. Takodje sam ga nosio u servis itd. Medjutim ovde "serviseri" nisu tako stručni tako da nijedan od njih nije se potrudio da pogleda BIOS verziju. Čim sam updatovao BIOS odmah mi je presto problem i od tada se više nije pojavio. Znači rešenje = update BIOS
[ NoName1991 @ 10.07.2008. 16:41 ] @
Mozda si vec resila problem, nov sam, pa ne znam kada si ovo postavila, al' nema veze.
I ja sam imao istih problema, samo sto je mene pratio proces da moram da iskljucim laptop iz struje, pa da sacekam malo i posle toga da ga ukljucim preko baterije, i vratim na punjenje, i da molim Boga da se ne ugasi. Izludjivalo me je!!!!!!
Naime pored svih pokusaja da to otklonim nije mi uspevalo, sve vise se gasilo, vec sam poceo da pomisljam da je neki kvar u samom sklopu laptop-a, i posle, posto mi vise nije ostalo zivaca, odlucio sam da sve uradim isponove, tj. istalirao sam nov windows, i formatirao hard, i mogu ti reci da mi se do sada ni jednom nije komp. ugasio...
Dakle greska je bila u sistemu, prihvatio sam neke upades sa net-a koji su bili ilegalni i komp. mi je to pokazivao, al' ga nisam slusao, sada otkada je legalan windows nemam problema..........
SLUSAJTE SVOJ KOMP. NADAM SE DA SAM POMOGAO....POZZZ
[ jorga @ 12.08.2008. 20:39 ] @
koliko slica a toliko razlicit problem
znaci laptop je radio bez problema
winxp je bio na francuskom jeziku pa sam hteo da instaliram na en
medjutim
ubacim disk sve ide ok dok ne dodje do harda
kada formatira amo se ugasi
probao sam quick foramt to zavrsi i kada krene kopiranje opet se ugasi
baterija je trajala i do dva sata
proverio sam punjac on daje napon i struju koliko treba
dobio sam iz inostran. i da nisam dirao radio bi valjda.
[ neradear @ 23.02.2009. 22:13 ] @
Moj problem je slican prethodnim, znaci, laptop se gasi sam od sebe ali ne kao da je nestalo struje vec kao da mu je data komanda da se ugasi... nakon ponovnog paljenja ne pokazuje znake nasilnog gasenja, ne prijavljuje gresku i sl. Desava se da radi ceo dan bez gasenja, a nekad se ugasi vise puta... U pitanju je Asus A2500D... Inace, uvek stoji na ravnoj podlozi, hladjenje radi, bar ono pozadinsko, ovo odozdo ne umem da ocenim radi li...
Ako neko ima ideju bila bih zahvalna...
[ JOJO847 @ 25.02.2009. 08:16 ] @
Da mu je nesto hardverski, ugasio bi se on sam bez upozorenja i bez windows shutdown procedure. Reci nam; gasi se u toku rada ili kad malo duze stoji u "leru"? Ako je ovo prvo, prekontroliraj nekim AV i slicnim programima da nemas neki virus/spy/smece na kompu a ako je ovo drugo baci pogled u power settings.
Odkad se to desava, kako je pocelo?
[ neradear @ 25.02.2009. 20:19 ] @
Cini mi se da je pocelo od kad sam obarala sistem... a nema pravila oko gasenja - nekad se ugasi dok je na leru, nekad u toku rada; power settings sam prvo gledala ali podesen je da se ne gasi uopste kad je na adapteru... zapatila sam neke trojance ali sam ih izbacila... ostajem bez ideja, jedino ako ne valja windows...
[ servis.impuls @ 03.03.2009. 19:21 ] @
Probaj ovo:

Otvoris kalkulator, prebacis na sajentifik i otkucas 9999999999999 n!

Javi da li se ugasio brze nego inace.
[ gagiii @ 04.03.2009. 16:30 ] @
ja sam imao isti problem, zezao me kuler i gasio se kad se pregreje. kada ti se ugasi poroveri da li se usijao i ako jeste ocisti kuler ili zameni. meni je proslo sa ciscenjem :)
[ Acky @ 16.03.2009. 21:04 ] @
Koliko ja znam skoro svaki laptop ispod uvlaci vazduh za hladjenje. Ako se omete ulaz vazduha na bilo koji nacin logicno je da moze doci do pregrevanja. Takodje ako se optereti rad procesora preko 50% na duze vreme, kod nekih ni kuler nece moci da odrzi zagrevanje procesora u potrebnom vremenu pa ce doci do pregrevanja. Na zalost ali tako je. Na internetu postoje informacije o radnoj temperaturi svakog tipa procesora kao i maksimalna temperatura za taj procesor. Pronadji te informacije ako ih nemas, i prati temperaturu procesora nekim programom recimo "Core temp". Takodje postoje i programi koji mogu da prate opterecenje procesora i onda kada je rizicno, ti programi automatski smanje takt procesora kako bi procesor sporije radio i na taj nacin manje trosio energiju pa na taj nacin i smanjio sopstvenu temperaturu, ukoliko to ne postigne kuler. U takvom slucaju ako je kuler ispravan nece doci do pregrevanja. Ja imam msi vr600x dual core, i iznenadio sam se kada sam pokupio informaciju da je radna temperatura mog procesora oko 70C a maximalna kada dodje do automatskog gasenja je 100C. Do sada se ugasio samo jednom za svo vreme ali tada je procesor nepresatno bio opterecen preko 50% citavih 6-7 sati.
[ JinPe @ 27.03.2009. 14:42 ] @
Dosta slicnih problema... Pa,evo i mog. :(
Imam Toshiba Satellite P200D. Poceo je da se gasi. Toshiba inace ima problem sa pregrevanjem,ali je do sada odlicno radio. Prvo je pocelo sa gasenjem u toku igranja igrica(koje nisu ni najmanje zahtevne),a kasnije je pocelo i prilikom najosnovnijeg rada. Na cvrstoj je podlozi,nema dead blue screen-a,isto je i na bateriji i na adapteru... Pomislio sam da je problem u sistemu,pa sam ga reinstalirao. Medjutim,desilo se i da se prilikom instalacije Windowsa ugasio i to 4 puta!!! Formatira hdd,resetuje se i kad krene sa instalacijom,ugasi se. Tek iz 5-og pokusaja sam uspeo. I posle toga,sa novim sistemom,i dalje se gasi. Naravno,samo prilikom rada na njemu. Kad se ne koristi,ostane upaljen i po 3-4 dana. Ima li neko neki predlog???
[ Binary Mind @ 27.03.2009. 17:24 ] @
Najverovatnije je doslo do gomilanja prashine kod ventilatora. Duni malo jace, iz pluca sto se kaze, u shupljinu gde je vent i ako izadje nesto tu ti je glavni problem. Laptop sve jedno treba otvoriti da se vidi sta je problem (pozeljno u nekom ovlacsenom servisu). Ovako ces bar znati da je problem prashina i pregrevanje.
[ JinPe @ 27.03.2009. 17:51 ] @
Binary,sad sam izduvao sve iz pluca :) i oblak prasine mi je sunuo u usta,tako da pisem ovo u toku gushenja. :)
Bukvalno je izletelo par oblaka guste,crne prasine!!! Kad sam otvorio lap,bilo je sloja i na ekranu,a otisak od zvucnika je takodje bio interesantan detalj. Nadam se da je ovo pomoglo.
Hvala na savetu.
[ Binary Mind @ 27.03.2009. 18:17 ] @
LOL! Ti si to bas muski dunuo Pomoglo mozda jeste privremeno, ali laptop sve jedno treba da se otvori u smislu da se dodje do mesta gde se skupila prasina i da se detaljnije ocisti
[ jorga @ 12.09.2009. 19:20 ] @
moja iskustva kazu
do je problem HDD
na 3 laptopa je to bilo
[ daniella10ella @ 11.09.2012. 14:26 ] @
Imam i ja problem...pa ako ikako mozete pomagajte
Imam laptop Toshiba Satellite L655 -11r i bez ikakve najave samo mi se ugasi i onda ne mogu bas odmah da ga upali,nece da prihvati paljnje....Imam i postolje za rashladjivanje, zagreva se kao i do sada, samo sto je sada poceo da se gasi....Ne znam u cemu je problem, pa ako neko ima iskustva sa ovakvim problemom, molim da mi napise neki savet.... Pozdrav
[ Binary Mind @ 11.09.2012. 16:20 ] @
Ako je laptop u garanciji reklamiraj ga. Ako nije, nista ne diraj, i nosi u servis. Verovatno je standardan problem sa nagomilanom prasinom (i standardna procedura otklanjanja problama o kojoj smo pisali na mali milion tema), ali moze biti i ozbiljnije posto si pomenula da laptop nece odmah da se upali ponekad kad pritiskas power taster... Znaci preporuka da se laptop nosi u servis...

Pre servisa ono sto mozes sama da probas je da vidis kako se laptop ponasa sa i bez baterije. Drugo sto mozes da probas da dunes kao sto sam opisao u ovoj temi da vidis da li ce da iz supljine gde je ventilator da izadje nesto prasine... U svakom slucaju ne bih preporucio da se ista radi na svoju ruku. Servis, servis, servis... ili ako imas prijatelja koji je iskusan serviser za laptopove koji moze mozda povoljnije da odradi posao.
[ eeestablishment @ 14.06.2017. 18:11 ] @
Slican problem pa da ne otvaram novu temu .

Laptop se ponekada sam ugasi .( izadje prvo neko malo obavestenje na ekranu , ali kratko to traje pa ne stignem da procitam i onda se ugasi )

Na dodir mi se cini da je vruc , skinuh danas neki program HV Monitor i evo sta on pokazuje .

Ako moze neko da mi protumaci ove vrednosti ?


Sat vremena kasnije sam ponovo izmerio ( za to vreme laptop nisam gasio ) i pokazao je ove cifre

[ gilopile @ 14.06.2017. 18:22 ] @
Nije dobro. Max temperatura koju je program zabelezio na CPU je 96c.

Trebalo bi ga rasklopiti i ocistiti, te zameniti termalnu pastu, a i proveriti ceo sistem hladjenja.
[ eeestablishment @ 14.06.2017. 20:15 ] @
hvala ,

prve prilike ide u servis .
[ eeestablishment @ 20.06.2017. 17:18 ] @
Upravo sa servisa . ( pola sata ga zadrzali )

Ociscen je ( rekose od prasine ) i evo bukvalno je prodisao .

Nesto mislim ako postoji negde uputstvo u slici i reci kako se rasklapa i na sta treba obratiti paznju prilikom ciscenja mozda negde kupim potreban alat ( ovi sitni srafcigercici ) pa sledeci put pokusam sam ?




[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 20.06.2017. u 21:46 GMT+1]
[ gilopile @ 20.06.2017. 17:33 ] @
http://www.irisvista.com/tech/...205/removing-motherboard-1.htm

Ako je bio zapunjen sa prasinom, bilo je dovoljno samo brknuti kopresor na rebarca sa zadnje i leve strane ( usis i izduv ) i sve bi se ocistilo. Ja sam vise puta i samo jace dunuo i resio problem. Sve zavisi koliko je prasine i da li jebilo vlage pa se stvrdnula ili napravio cvrsci tepih...

Za menjanje paste bi vec rebalo rasklopiti prednju masku, tastaturu i onda prici srafovima za skidanje hladnjaka...

Uglavnom nije mnogo komplikovano u zavisnosti od modela. Neki stariji su bili komplikovani, ovi novi kresevi svi na isti princip.

Eto 1000 dindzi za 5 min posla uzese :) Ja kada bih toliko ovde nekom rekao da treba da plati za ovaj posao, proglasili bi me ludim :D
Ja 500 uzimam kad rasklapam, cistim, i menjam pastu. :D Mora menjam cenovnik, ne moze se zivi ovako :)
[ ademare @ 20.06.2017. 18:38 ] @
Verovatno je mislio na neke clanove foruma , steta sto forum nema neki ignore da stavim one dokazane trolove.
[ Binary Mind @ 20.06.2017. 18:58 ] @
1000 rsd je neka minimalna razumna cena za čišćenje laptopa, i menjanje termalne substance (pasta, padovi itd...) na većim čipovima. Svaki majstor koji drži do sebe neće uzimati manje (500 rsd je smešno i vređa zdrav razum.) Ovim stavljam tačku na diskusiju o finansijskoj strani ovog našeg zanata što se tiče ove teme. Budite upozoreni da dalju diskusiju o cenama rada na poslovima servisiranja hardvera neću tolerisati u ovoj temi, i da će poruke biti brisane, jer je diskusija o komercijalnom aspektu našeg zanata zabranjena pravilnikom foruma. Hvala na razumevanju.
[ gilopile @ 20.06.2017. 19:12 ] @
Ne, nisam mislio na forum, vec mesto odakle sam ja. Zaboravio sam da sam sklonio iz profila. Manje mesto u Vojvodini je u pitanju...
[ SASA M. @ 20.06.2017. 19:45 ] @
huh, o cemu sad da pishem kad je binary najzanimljivije zabranio?
Dobro, samo da dodam, da se izduvavanjem ne moze lepo ocistiti sloj koji se formira na lopaticama ventilatora kao i ostali elementi koji ostanu prljavi i masni i na kraju omoguce da se cestice prasine opet lako nakupe. Putevi ce se ocistiti dovoljno da lap pocne normalno da radi jer se ukloni sloj prasine koji se najcesce formira iza rebara hladnjaka koji su poprilicno gusti i do ovog nakupljanja tu lako dodje. Bukvalno se stvori sloj kao "tepih". Prilikom nasilnog izduvavanja ne dozvolite da se ventilator okrece. Nekontrolisanim okretanjem moze da se generise napon dovoljan da osteti elektroniku ventilatora, mozda i ponesto na ploci.

Sto se tice pitanja za samostalnim ciscenjem, vidi na yt da li ima snimak kako se tvoj lap rastura, ako ti to ne predstavlja problem, onda se slobodno upusti u taj posao. Neki modeli moraju da se rasture skoro kao kada krenu da ih sklapaju u fabrici, pa ima mnogi elementa koji moraju da se uklone otkace i sl sto moze da izazove kvar. greskom okrenesh neki konektor, pokidas neki trakasti kabl ili zbog statike ostetish plocu. U neku ruku serviser bi trebao da garantuje da se tako nesto njemu nece desiti i zato se obicno placa.
[ calexx @ 20.06.2017. 19:56 ] @
Neću ni ja o ceni ali ovaj HP što imam se tako lako rasklapa da sam spreman da platim prilično da ga neko očisti. ;) Ako sam dobro video, prvo se skine gornji deo iz tri dela a onda se rasturaju elementi, skida monitor (sa nekoliko kablova do njega) i na kraju 22 šrafa za koje treba da kupim alat. Sve je dokumentovano, skidao sam gornji deo (onaj iz tri dela) ali pošto nemam taj šrafciger, nisam krenuo dalje. Kada počne da brlja (za sada se samo malo jače čuje vent) onda ću da krenem da rasturam pa kako bude.
[ Binary Mind @ 20.06.2017. 20:43 ] @
@eeestablishment

Nemoj reći da nisi bio upozoren... e sad eeestablishmentove poruke koje vređaju zdrav razum lete u vidu lastinog repka... kao i svaka sledeća slična pa neka se buni Butrosu...