[ darko_sudarov @ 03.01.2008. 09:16 ] @
Jedan bug koji sam primetio pa da se neko ne muci ako naleti na isto to.
Kada se instalira Firebird1.5.4 na Visti ,Control Panel prestane da postoji.Cim se de instalira 1.5.4 Vista proradi.
Firebird 1.5.5 nema taj problem.
[ franjo_tahi @ 12.03.2008. 23:46 ] @
Imam problema s radim Firebird-a na Visti.

Ako sam spojen na mrežu, čak i na wireles ruter bez konekcije na internet, program koji radi s bazom radi strašno sporo. U gridu prelazak na sljedeći redak traje i po nekoliko sekundi, tj. nekoliko redaka prođe brzo, a onda stane. Program je rađen s Delphi-om 2007.

Ako maknem konekciju, sve radi OK. Tražio sam po web-u, ali ništa nisam našao. Koristim konkciju 127.0.0.1:C:\NEKABAZA.FDB

Ima li itko ideju kako ti riješiti?

Unaprijed hvala na pomoći.
[ savkic @ 13.03.2008. 09:30 ] @
> Ako maknem konekciju, sve radi OK.

Šta to znači, isključiš mrežni kabal?

> Ako maknem konekciju, sve radi OK. Tražio sam po web-u, ali ništa nisam našao. Koristim konkciju 127.0.0.1:C:\NEKABAZA.FDB

Koji FB koristiš, koje komponente koristiš i šta se dešava ako uspostaviš direktnu vezu sa bazom ("C:\NekaBaza.fdb")?
[ franjo_tahi @ 13.03.2008. 12:03 ] @
Nisam uklanjao kabel, dovoljeno je napraviti disconect.

Koristim Firebird 1.5.5
Program radim s Delphi-om 2007, a koristim njegove standardne kontrole. Isto se ponaša ako kreiram izvršni koda pa njega pozovem bez aktivnog Delphi-a ili iz Delphi-a preko RUN-a.
Direktan veza, bez TCP/IP nije moguća na Visti. Dovoljeno je u konekciju upisati :C:\NEKABAZA.FDB, ne mora se upisivat IP adresa ili ime servera, isti je efekt ako se napiše localhost:C:\NEKABAZA.FBD ili 127.0.0.1:C:\NEKABAZA.FDB ili :C:\NEKABAZA.FDB

Na XP nisam imao nikakvih problema bilo da sam se konektirao lokalno ili preko TCP/IP.
[ mbabuskov @ 13.03.2008. 16:40 ] @
Citat:
franjo_tahiDirektan veza, bez TCP/IP nije moguća na Visti.


Moguca je. Samo je na Visti Microsoft promenio nacin kako radi IPC komunikacija. Treba da pravilno podesis IpcName opciju u firebird.conf.

Konkretno, za tvoj slucaj najverovatnije treba da bude: Global\FIREBIRD
[ franjo_tahi @ 14.03.2008. 08:05 ] @
Učinio sam i to. Našao sam stranicu na web-u gdje to čovjek objašnjava.
Pokušavao sam i različite vrste instalacije Firebird-a: kao servis ili aplikacija, superserver ili classic

Najbrže mi radi (bez konekcije na net), testirano na 10000 slogova koji se kopiraju iz jednog FDB-a u drugi, programom koji pri tom radi neke obrade nad podacima je: classic, kao aplikacija. Kod postavke superserer + servis, radi sa pauzama, učita i upiše odeđeni broj slogova, pa čeka nekoliko sekundi.

Testirao sam na programu koji je aktivan kod stranke. Tamo radi na serveru + 4 radne stanice. Server je winserver 2004, a radne stanice su win 2000 i win XP. Kod stranke radi normalno.

Kod kolege koji isto tako ima Vistu sve radi uredno. Jedina razlika je što on ima lap. IBM 43p, a ja HP s dual 2 core procesorom.
Komp mi je za posao tako da na njemu nemam instalirano ništa osim potrebnog za posao, a to isto ima i on.
Vista je prvi i jedini sistem koji je instaliran na kompu - kupljen je s predinstaliranom.
Napravio sam sve updat-e koje microsoft nudi (još samo da se pojavi SP1).
[ savkic @ 14.03.2008. 11:19 ] @
Pogledaj dok je program usporen, kakvo je opterećenja procesora i zauzeće memorije u TaskManageru (za sve, ne samo za FB server). Nisi napisao šta se dešava ako uspostaviš direktnu vezu sa bazom. Proveri da nemaš Antivirus/Firewall. Probaj i FB 2.x.
[ mbabuskov @ 14.03.2008. 12:27 ] @
Citat:
franjo_tahiJedina razlika je što on ima lap. IBM 43p, a ja HP s dual 2 core procesorom.


Pa sto nisi odmah rekao da je SMP masina, to menja stvari iz osnova.

Jesi podesio CPUAffinity?
[ franjo_tahi @ 15.03.2008. 14:22 ] @
CpuAffinityMask = 1
IpcName = Global\FIREBIRD

CPU mi oda na 50-60%, a memorija je na oko 1,12 GB i ne mijenja se bitno.

Mada mislim da ovo gore ne bi trebalo imati veze s mojim slučajem jer ista mašina kada ugasim wireles konekciju radi OK. Još jednom: bilo koja konekcija na net (u firmi sam spojen preko žice, a doma wirlese-internet) uspori rad s bazom i to drastično, u koracima.

Prelazak na FB 2 je malo problematičan zbog starih programa. Probao sam... Skoro pa je kompatibilno, primjer

SELECT A,B,A FROM TABLICA1

u FB 1.5 radi, a u FB 2 ne. Nije to namjerno napravljeno, ali je napravljeno i radi, a dok nešto radi...

Imam instaliran NOD32 antivirus i firevol iz windowsa. Opet isti pitanje: kako radi bez meže ok? Da ga muči antivirus ne bi radio dobro niti bez mreže. Ili?
[ franjo_tahi @ 07.10.2008. 08:21 ] @
Ima li tko kakvih novih saznanja o mom problemu? Još ga nisam riješio.

Sreća je da vrlo malo večih obrada nad podacima radim na lokaloj bazi.

Nevjerojatno je da mi odradi obradu brže preko mreže na serveru nego lokalno! Radi se o nekavim zaduženjima pri čemu se upiše cca 50,000 slogova u 4 tablice, a učita isto toliko u sql-u koji join-a 4 tablice.
[ obucina @ 29.10.2008. 05:08 ] @
Posto se problem javlja samo kada si na mrezi, od mene nekoliko tipova:

1. Izvrsava se neki DNS upit. Pogledaj sa nekim monitorom (SysInternals-ov tdimonitor) ima li kakvog mreznog saobracaja. Pregledaj komponente koje koristis, UDF, sve, sve, sve sto moze da potera DNS upit.
2. DB Shadow na udaljenoj lokaciji.
3. Drugi remote sync alat.
[ franjo_tahi @ 26.12.2008. 09:51 ] @
Problem sam riješio s FB2. Kada sam njega instalirao, sve radi kako treba. Nisam testirao, ali mi se čini i nešto brže se izvršavaju upiti.