[ srleno @ 25.02.2007. 16:52 ] @
treba da idem uskoro u Oslo , spremam se i ucim jezik neko vrijeme pa ako je neko zainteresovan za razmjenu iskustva ili bilo koakvih stvari koje mogu koristiti neka se javi
[ mIlAnO @ 27.02.2007. 19:34 ] @
sto vise naucis norveski to ce ti biti bolje,engleski tolerisu al ne dugo....svi traze da znas sto bolje norsk....sta te zanima ti pitaj......jezik ti je kljuc svega......
samo uci i sto bolje nauci i zacas ces nac norvezanku ozenit je ,istrpit je 3 god i evo papira;) ;)

pozdrav....
[ srleno @ 28.02.2007. 19:43 ] @
Ma da , to za jezik si potpuno u pravu jer svi koje poznajem a tamo su su mi rekli to isto.
Sta ti ja znam , upravo toga se najvise i bojim jer ne mogu uopste procjeniti na kojem sam nivou jezika. Osnove gramatike sam mogu reci savladao , neki fond rjeci imam(ne bas veliki) i mislim da dosta toga mogu reci i upitati. Veliki problem mi predstavlja da ja njih razumjem , pohvatam neke rjeci ali nije to to. Testiram se tako sto slusam NRK radio i pokusavam naviknuti uho ali nisam ni najmanje zadovoljan.Imam jos mjesec ipo - dva do odlaska pa se nadam da cu jos temeljnije savladati gramatiku, prosiriti fond rjeci te namjeravam svaki dan po sat-dva slusati radio NRK. Nadam se da cu se uspjeti za tu pocetnu fazu pripremiti a onda tamo prosirivati znanje u komunikaciji sa njima. Dosta sam info dobio da su susretljivi kada vide da si stranac i pokusavaju ti pomoci kada razgovaras sa njima. Imas li ti kakvo iskustvo vezano za to?
Sto se tice papira mislim da to i nije problem ako nadjem posao jer na osnovu posla produzuju papire, bar imam takve informacije. Ja i vjerenica imamo licence za rad kao hjelpleieri i cilj nam je da u sto skorije vrijeme dobijemo posao a onda nadam se da ce sve biti ok. Kakvo je tvoje misljenje o tome?
Pozdrav
PS:Kakvo je tvoje iskustvo , ti si tamo(Oslo)? Koliko si tamo , imas li neka iskustva oko zaposljavanja?
[ Ljubco @ 27.07.2007. 22:40 ] @


Procitao tekst vezan za Norvesku.Ja sam sa Kosmeta tacnije iz Orahovca imam 22 godine ozenjen sam i imam sina od sest meseci.Zavrsio sam matematicku gimnaziju i polako jurim uslov da upisem cetvrtu godinu na fakultetu (srpska knjizevnost i jezik), imam radno iskustvo u novinarstvu govorim engleski i baratam kompjuterom(programer). Zeleo bih da se dokopam Norveske iz sledecih razloga:prosto je neizdrzivo i sa psihicke i sa materijalne strane ostati ovde, a bojim se da nedodje ponovo do nekakvog rata tako da nebih pozeleo da nesto sto sam ja preziveo doceka i mog sina.Ovih dana surfujem na netu i trazim neku zemlju gde bih krenuo od nule.
Trenutno mi ove skandinavske zemlje zaokupljaju paznju pre svega Norveska jer ima dobar socijalni program.

Ja bih zamolio za savet kako bih mogao da dodjem do vize i do posla sa kfalifikacijam koje sam naveo? Citao sam da je moguce da dobijem vizu za Norvesku kao izbeglica(azil), ako se utvrdi da su moji razlozi opravdani. moja adresa je: [email protected]
[ mikevecoss @ 29.07.2007. 11:57 ] @
Evo jedan koristan link za tebe i tvoju Norvesku:

http://www.norwaytalk.com/

A ono sto bi tebi bilo interesanto su poslovi i smestaj u Norveskoj(citaj Oslo):

http://www.norwaytalk.com/foru...b6375b86973b5de7349e4d&f=6

Evo primera jednog Australijanca koji trazi posao kao auto mehanicar:

http://www.norwaytalk.com/showthread.php?t=267

prosecna plata za dobre auto mehanicare u Oslu je 170 kruna/7=oko 25 evra/sat ili oko 4000 evra mesecno.

Evo za smestaj:

http://www.sib.no/hostels/student-hostels

Koliko vidim iz iskustva ostalih-tvrdo se placa,jos tvrdje se radi a jezik je najtvrdji.

Ko prezivi-pricace.

Srecno.
[ srleno @ 30.07.2007. 22:31 ] @
Citat:
Ljubco: Procitao tekst vezan za Norvesku.Ja sam sa Kosmeta tacnije iz Orahovca imam 22 godine ozenjen sam i imam sina od sest meseci.Zavrsio sam matematicku gimnaziju i polako jurim uslov da upisem cetvrtu godinu na fakultetu (srpska knjizevnost i jezik), imam radno iskustvo u novinarstvu govorim engleski i baratam kompjuterom(programer). Zeleo bih da se dokopam Norveske iz sledecih razloga:prosto je neizdrzivo i sa psihicke i sa materijalne strane ostati ovde, a bojim se da nedodje ponovo do nekakvog rata tako da nebih pozeleo da nesto sto sam ja preziveo doceka i mog sina.Ovih dana surfujem na netu i trazim neku zemlju gde bih krenuo od nule.
Trenutno mi ove skandinavske zemlje zaokupljaju paznju pre svega Norveska jer ima dobar socijalni program.

Ja bih zamolio za savet kako bih mogao da dodjem do vize i do posla sa kfalifikacijam koje sam naveo? Citao sam da je moguce da dobijem vizu za Norvesku kao izbeglica(azil), ako se utvrdi da su moji razlozi opravdani. moja adresa je: [email protected]

Kao prvo da ti iskreno kazem da je u norveskoj soc.program zaista jako dobro rjesen i ako neko razmislja o svojoj djeci toplo mu preporucujem ovu zemlju.Znaj samo jedno,uvjek ces naci ljude,pogotovo na netu iforumima,koji ce te pokusati nekim cinicnim primjerima odgovarati od od tvoga cilja a isto tako ce biti i onih koji ce ti pokusati realno prikazati sliku.
Ja cu ti reci samo jedno da u Norveskoj svakodnevno rastu primanja i standard tako da ce Norveska uskoro(nekima jeste vec sada)mnogima biti misaona imenica ako ne rade u njoj a ako radis ne brini,za tebe i tvoju porodicu ce biti zaista i vise nego dobro.Pusti price o stanovima o skupoci i sl.Vidjeces ako nekada dodjes koliko su smjesne price koje se oko toga vrte.Tacno je da su im stanovi i javni prevoz skupi ali u sustini to je nista ako radis,ako dobijes pravo da zivis i radis ne brini se,novac ce ti biti problem samo zato sto ce ti se povecati prohtjevi ali eto tako je to.
To o cjenama i stanovima se moze pricati jako puno zato ne bi ni ja da duzim i smaram a ako te nesto posebno interesuje u vezi dolaska slobodno se javi na privat.Reci cu ti da bez problema mozes doci ako si medicinar ili ima jos nekih nacina ali ima o tome da prica
Pozdrav
[ Ljubco @ 31.07.2007. 22:03 ] @
Postovanje Srleno, prvo da ti se zahvalim na odgovoru.
Drugo potrebni su mi tvoji saveti za sledece: ja sam naveo da sam se bavio novinarstvom i da imam 5 godina radnog iskustva u toj oblasti, imam 7 stepen strucne spreme govorim engleski, i mogu da radim kao kompjuterski programer i naravno imam vozacku (B).Ja bih ti bio zahvalan kada bi mi rekao kakve su sanse za posao sa ovim kfalifikacijama i kako da dodjem do vize.
Imam coveka u Danskoj koji bi mi poslao garantno pismo i obezbedio posao,koliko bi mi to znacilo za vizu. Kada bih stigao u zeljenu zemlju prijavio bih se kao emigrant, koliko je to izvodljivo?Dvoumim se izmedju Danske i Norveske sta bi mi ti preporucio? Da li postoje neke medijske kuce gde bih moga da radim?

Nadam se da netrazim mnogo.

Hvala i puno pozdrava,
Ljubisa- Ljubco.
[ srleno @ 01.08.2007. 20:32 ] @
Citat:
Ljubco: Postovanje Srleno, prvo da ti se zahvalim na odgovoru.
Drugo potrebni su mi tvoji saveti za sledece: ja sam naveo da sam se bavio novinarstvom i da imam 5 godina radnog iskustva u toj oblasti, imam 7 stepen strucne spreme govorim engleski, i mogu da radim kao kompjuterski programer i naravno imam vozacku (B).Ja bih ti bio zahvalan kada bi mi rekao kakve su sanse za posao sa ovim kfalifikacijama i kako da dodjem do vize.
Imam coveka u Danskoj koji bi mi poslao garantno pismo i obezbedio posao,koliko bi mi to znacilo za vizu. Kada bih stigao u zeljenu zemlju prijavio bih se kao emigrant, koliko je to izvodljivo?Dvoumim se izmedju Danske i Norveske sta bi mi ti preporucio? Da li postoje neke medijske kuce gde bih moga da radim?

Nadam se da netrazim mnogo.

Hvala i puno pozdrava,
Ljubisa- Ljubco.

Za Dansku zaista nemam pojma ali ako imas nekoga u Norveskoj ko ce ti dati radnu ponudu koja se uklapa sa tvojom strucnom spremom ti odma mozes predati papire u ambasadu u Beograd i mislim da ce biti rjeseni.Na takav nacin je doslo dosta ljudi koje ovde poznajem.Ali pazi jedno,strucna sprema koju imas mora u potpunosti odgovarati radnome mjestu koje ti taj neko ovde nudi.Znaci prevod mora biti ok i ss mora biti ok.To ti napominjem jer znam ljude koji su zbog sl sitnica imali probleme.
Dalje,sto se tice novinarstva ajd zdravo,ne pomisljaj ako perfektno al bas perfekto ne govoris norveski

To za emigrante nemam pojma,iskreno ti kazem.Znam da su neki nasi dobijali azil ovde i da su neki uspjeli ostati a ne ki ne.Kako to ide sa prijavom kao emigrant malo mi je nejasno.Jel mislis azilant ili emigrant?Ako mislis kao azilant ,moj prijedlog ti je da to neradis.Zbog cega,nemoj da ti pricam jer ima dosta nekih prica i peripetija i trnovitoga puta koji ti zaista nebi preporucio a narocito tvojoj porodici.sta ce ti kampovi i gluposti koga vraga?Ne ne i ne ,to nikako

Sto se tice informaticarskoga posla,racunari i to.Opet strucna sprema ako je imas mislim da se lako moze i naci posao a i tu ne zahtjevaju norveski vec engleski.Znaci skola,poslovna ponuda,pa mozes doci

Moj ti je prijedlog ako vec toliko zelis doci.Zavrsi prekvalifikaciju za medicinskoga tehnicara,predaj papire za autorizaciju i bez problema mozes doci
pozdrav
[ Ljubco @ 02.08.2007. 09:17 ] @
Zahvaljujen na informacijama i savetima.Sto se tice prekfalifikacije za med.tehnicara ne znam gde bih mogao to da uradim.Kad sam te pitao za medije mislio sam na neke koji emituju ili obajvljuju na srpskom (dali ih uopste ima tamo?).
Malo si mi otvorio oci za azil.Ja sam mislio da je to jednostavnije bar po pricama nekih koji su ga dobili.

pozdrav
[ srleno @ 02.08.2007. 10:54 ] @
Za prekvalifikaciju odes do prve srednje med skoe i vidis kada imaju vanredna polaganja i to rjesis.Mnogi su to radili.Da si u RS zno bih gdje da te uputim a ovako raspitaj se otidji do neke skole i razgovaraj sa direktorom
Opet ti kazem nisam pristalica azila jer znam ljude koji su se dosta patili kada su zatrazili a zaista ne zelim bilo kome bilo kakvu patnju.
Sto se tice medija na nasem jeziku , nema ih ovde ili ja to jos nisam skontao ali ipak bi znao da ima
pozz
[ Brutalno dobro @ 02.08.2007. 13:01 ] @
Za Ljubisu,

Pozdrav,

Evo i ja da se javim u vezi DK,

Generalno, sve zemlje Skandinavije imaju veoma restriktivnu politiku za strane radnike.
Svaka zemlja ima listu zanimanja koje potrazuje i za koje se radna dozvola i viza dobijaju u veoma kratkom roku (IT, medicinari, PHd eksperti... itd), a za sva ostala zanimanja resavanje radne dozvole i vize moze potrajati preko 6 meseci. Ovo ne mora da bude tako ako imas nekog poslodavca koji ce napisati propratno pismo gde ce navesti da mu bas "TI" trebas, i gde ce navesti zasto bas "TEBE" uzima, a ne nekog domaceg radnika. Po zakonu, svako zanimanje nosi i odredjenu minimalnu platu (manja nesme stajati u ugovoru), tako da ne moze da se desi da te poslodavac izrabljuje ili placa manje od domaceg radnika. Ukoliko u ugovoru stoji manja plata, velika je verovatnoca da ti nece odobriti vizu i radnu dozvolu.
Sto se porodice tice (pretpostavljam da planiras i njih da dovedes). Za bracnog druga moras da polozis depozit od (oko 8.000 eur za DK), da bi ga doveo u DK. Za dete ne znam da li se mora poloziti depozit. Bracni drugi ima pravo na 20 sati rada.
Taj depozit ti se vraca posle odredjenog broja godina + kamata na taj iznos. U najbrzem slucaju posle 3.5 godina ukoliko bracni drug polozi drzavni ispit iz Danskog. Sve ovo se moze izbeci ako ti i bracni drug nadje posao i dodje na radnu dozvolu za svoj posao.

Ovo o azilantima je iz prica drugih ljud (izbeglica Srba, Albanaca, Muslimana... itd)
Azilant.. to nije najbolje resenje... azilanti se smestaju u kolektivne centre. Postoje mnoge presije koje covek mora da izdrzi u tim centrima. Prvo, skupljeni su ljudi iz celog sveta sa milion problema, ima tu i psihopata, kavgacija, itd.. , ogradjeni su zidom i zicom kao u zatvoru, kretanje ljudi se ogranicava (i vremenski i prostorno / mislim po drzavi a ne u krugu ograde..), ne dozvoljava se rad i ljude obicno dosada baci u depresiju... itd.. sve u svemu, koga muka nije naterala, to izbeci po svaku cenu... a sto je najgore, posle 3,4,5 godina vas deportuju ako ustanove da razlog trazenja azila nije opravdan...

Best solution:
Nadjes posao programera u DK/Norveskoj, poslodavac ti posalje ugovor, potpises ugovor, poslodavac posalje pismo zasto bas tebe ne-kvalifikovanog programera hoce da dovede (ovo barem nije tesko da se nafiluje...).. i eto tebe u raju... Nadjes zeni posao, ili skupis lovu za depozit i bog da te vidi...

U slucaju da ne mozes da nadjes posao...moj predlog ti je sledeci.
Dodji na short-term vizu (garanciju ti moze poslati rodbina, poslodavac, ustanova). To ti je nesto kao turisticka viza do 90 dana. Cim dodjes nadji neki posao (bilo koji), predaj ugovor i pasos u policiju i trazi radnu dozvolu (prvi put mozes dobiti samo na godinu dana).. Dok ti ne rese slucaj ti mozes boraviti u toj zemlji. Znaci i da se otegne, nista neces izgubiti. Ako ti odobre vizu, odmah u skolu jezika (imaju milion opcija poslepodne/vikendom itd). Ovu skolu ti placa drzava, odnosno besplatna je. Za to vreme trazi posao u struci (programer/novinar.. sta god).. i skupljaj novac za depozit svojoj familiji.

Odmah moras da se pomiris sa visokim porezima... ali postoje mnoge olaksice ukoliko (otplacujes kucu na kredit, izdrzavas familiju, putujes na posao preko 30km... itd). Zbog visokih poreza postoje druge beneficije: - besplatno skolovanje (to ukljucuje i besplatne knjige, stipendiju za dete, ili cak i taksi do skole ako nema bus) , - zdravstvo (svako selo skener i magnetnu...:))) ), -socijalnu i pravnu zastitu

Skandinavija je definitivno mesto za zivot, a ne mesto za gasterbajterisanje...

Toliko od mene,

Pozdrav
[ Makica31 @ 12.08.2007. 17:41 ] @
Topli pozdravi za sve sa ovog foruma.
Vidim da se razgovara o zemlji koa je zivotni san mene i oje porodice pa se javljam u nadi da ce neko upucen biti ljubazan da se javim sa konkretnijim informacijama.Evo o cemu se radi,ja sam udana imam dve devojcice po zanimanju sam ginekolosko akuserska sestra,prekvalifikovala sam se tako da nemam radno iskustvo trenutno odradjujem pripravnicki da bih mogla da polazem drzavni ispit.Imam Bos.i Srbijanski pasos a muz i deca hrvatski.Cula sam da su medicinske struke trazene u Norveskojali zaista ne znam kako,odakle poceti.Unapred sam od srca zahvalna svakom ko mi moze pomoci.
[ savane @ 11.10.2007. 17:29 ] @
Trebao bih informaciju dali se u Norveskoj traze radnici u hemijskoj industriji sa vecim radnim iskustvom ili na kojim sajtovima mogu da dobijem tu informaciju.Trenutno radim u Srbiji i imam 22 godine radnog iskustva na poslovima:proizvodnje plasticnih masa-granulata(10 godina) ,proizvodnje kompaundiranog granulata (10 godina),stampanje casa za visenamensku upotrebu-ofset,van-dam(2 godine).Ako imate bilo kakvih informacija za ove poslove molio bih za pomoc.Pozdrav
[ amaned @ 09.01.2008. 19:06 ] @
Zavrsio sam farmaceutski fakultet, magistar farmacije, imam ponudu da radim u Noreveskoj u apoteci izuzimajući četiri najveća grada: Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger). Isao sam na intervju i prosao prvi krug, a drugi razgovor sa poslodavcem imam uskoro. Receno nam je da ce se kandidat plaćati prema važećem tarifnom dogovoru (Overenskomst) između Udruženja farmaceuta Norveške (Norges Farmaceutiske Forening) i Saveza poslodavaca (Norges Handels- og Servicenæringens Hovedorganisasjon)...dok nam tacna neto/bruta suma nije saopstena. Receno nam je da ovaj tarifni dogovor reguliše radni odnos po svim pitanjima, u skaldu sa Zakonom o radnim odnosima (Arbeidsmiljøloven). Ovaj dogovor deli farmaceute u dve kategorije:
 „provizor” (provisor) i
 „receptar” (reseptar) i farmaceut bez apotekarskog ispita (apotekareksamen).
Ukoliko prihvatim da mi potencijalni poslodavac plati troškove kurseva norveškog jezika, te prihvatim zaposlenje, kao receptar (dok ne postignem potrebne dodatne kvalifikacije)kod potencijalnog poslodavca, na tom poslu moram ostati najmanje godinu dana.

Interesuje me da li znate koliku platu ima jedan farmaceut i koju neto platu (sa odbijenim porezima) mogu ocekivati da mi ponude tj. koliki porez mogu ocekivati kao nezenja?

hvala
[ amaned @ 10.01.2008. 13:58 ] @
Zavrsio sam farmaceutski fakultet, magistar farmacije, imam ponudu da radim u Noreveskoj u apoteci izuzimajući četiri najveća grada: Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger). Isao sam na intervju i prosao prvi krug, a drugi razgovor sa poslodavcem imam uskoro. Receno nam je da ce se kandidat plaćati prema važećem tarifnom dogovoru (Overenskomst) između Udruženja farmaceuta Norveške (Norges Farmaceutiske Forening) i Saveza poslodavaca (Norges Handels- og Servicenæringens Hovedorganisasjon)...dok nam tacna neto/bruta suma nije saopstena. Receno nam je da ovaj tarifni dogovor reguliše radni odnos po svim pitanjima, u skaldu sa Zakonom o radnim odnosima (Arbeidsmiljøloven). Ovaj dogovor deli farmaceute u dve kategorije:
 „provizor” (provisor) i
 „receptar” (reseptar) i farmaceut bez apotekarskog ispita (apotekareksamen).
Ukoliko prihvatim da mi potencijalni poslodavac plati troškove kurseva norveškog jezika, te prihvatim zaposlenje, kao receptar (dok ne postignem potrebne dodatne kvalifikacije)kod potencijalnog poslodavca, na tom poslu moram ostati najmanje godinu dana.

Interesuje me da li znate koliku platu ima jedan farmaceut i koju neto platu (sa odbijenim porezima) mogu ocekivati da mi ponude tj. koliki porez mogu ocekivati kao nezenja?

hvala
[ moukoko @ 11.01.2008. 08:02 ] @
pozdrav, kolega.. inače, često obilazim ovaj sajt, ali vrlo retko (skoro uopšte) ne nalazim teme vezane za našu struku. elem, tvoj post me je veoma zaintrigirao, pošto sam i sam tragao i tragam za sličnim opcijama. i kad bih birao bez razmišljanja bih prihvatio opciju za evropsku zemlju (pa čak i uz nešto nižu startnu platu) nego aus ili NZ koji još koliko-toliko nude mogućnost zaposlenja. ako si raspoložen, veoma bi me interesovalo kako i gde si uopšte i došao do opcije za norvešku. ugl, pre nego se odlučiš da kreneš OBAVEZNO prostudiraj sve stavke ugovora (a bez ugovora nemoj ni pomišljati), i imaj u vidu da je sve stvar pregovora, pa tako i plata, pogotovu za manja mesta koja su u ponudi. ipak, bez početne plate od par hiljada € (što će reći bar 2× veće od plate u domovini), ne bih ni razmišljao o odlasku.
sve u svemu i za očekivati je da ti ništa o plati ne kažu na prvom razgovoru, a i potom - teško, osim ako sam ne postaviš neki zahtev po tom pitanju
[ Carlito Brigante @ 11.01.2008. 18:03 ] @
Pozdrav!

Pošto sam iz druge branše ne mogu ti odgovoriti na pitanje koliko se kreću plate farmaceuta u Norveškoj. Što se tiče poreza, prosleđujem ti informaciju koju sam dobio od kompanije u kojoj uskoro trebam da počnem da radim. Nadam se da će ti biti od koristi.

Puno sreće i sve najbolje!

Citat:
Tax

Welfare and taxes

Everyone must pay part of their income and wealth in tax to the state and municipality where they live. The tax revenues are used to run hospitals, nursery schools, schools and asylum centres, to build roads, bridges and for many other tasks that are important to society.

By paying tax everyone contributes to the society. Paying tax also entitles you to free treatment at hospitals (see health care section). The average tax rate is 35-40%. It is illegal to pay out any amount of money to an employee without a tax deduction (for nationals from outside the EAA). For EU / EAA nationals, some money can be given tax-free through a pre-arranged agreement between the employer and employee.

Tax deduction example

If salary is up to 49.900 NOK per month, your tax will be 16.409 NOK (according to tax table 7350).

If salary is over 49.000 – and up to 62.400 NOK per month, you will have to pay a higher tax rate for those 12.500 NOK – exactly 45%.

If salary is even higher up to 90.000 per month, you will have to pay 48% tax for everything above 62.400 NOK.

Tax deduction card no 7350 is the standard card issued for foreign nationals, and is based on a 12 month even deduction. The average deduction from this tax table is 39%, if you earn more than NOK 54.000 per month. In your second year, you can apply for tax deduction card no 7300, which is based on 10,5 month deduction, but which charges the exact same amount of tax in total as card no 7350.

Tax return

A tax return is an overall summary of your financial position. It includes a simple tax calculation which states how much you have earned over the course of a year. Your personal tax return will be sent to your registered address in January/February in the following year. The tax return is to be completed and submitted to the tax authorities by March 31st in the year following the income year. You will receive and End of Year-Certificate from our Company with basic information on salary/allowances earned in Norway. This information is to be included in the tax return. The company will assist you with your tax return should you need it.

The final tax assessment / settlement are being sent to your registered address in October in the year following the income year. The final tax assessment/settlement provides information on the basis for taxation in Norway such as taxable income, paid tax, if you have over- or underpaid tax etc. The tax assessment will normally correspond with the information submitted in your personal tax return; however, this should be examined upon receipt. If you have given wrongful information, this can result in a penalty and extra tax payments.

Obligations

It is important that the tax authorities have your correct / latest address in order to make sure that you receive the necessary information and correspondence.
[ amaned @ 13.01.2008. 14:33 ] @
Hvala na odgovorima.

ovaj oglas je izasao u novinama, znam da ima i farmaceuta iz BG, ali ne znam koliko! Pitacu da li se jos ljudi moze prijaviti i javicu vam.
[ Pneos @ 13.01.2008. 14:38 ] @
Moja rodjaka radi kao farmaceut u Stavangeru i ima platu oko 1700€ ali nikad nije znala da mi ibjasni koliki je tu sta porez i znamd a stalno nesto kuka, ali dobro inace je p**** u dusi.
[ amaned @ 13.01.2008. 14:40 ] @
Interesuje me da li se sa platom od 3000€ moze preziveti u Norveskoj? Mozete li mi reci kako se krecu plate i cene u Norveskoj, koji je to neka plata za jedan normalan zivot?
Cujem razna oprecna misljenja, pocevsi od: to je mala plata, ne moze se ziveti s tim gore, kifla je 5€ a zamisli ostale cene, stanovi su skupi, doktori imaju 4000-5000€ platu, to je mala plata za farmaceuta itd.

[ amaned @ 13.01.2008. 14:43 ] @
Interesuje me da li se sa platom od 3000€ (taj iznos smo naculi) moze preziveti u Norveskoj? Mozete li mi reci kako se krecu plate i cene u Norveskoj, koji je to neka plata za jedan normalan zivot?
Cujem razna oprecna misljenja, pocevsi od: to je mala plata, ne moze se ziveti s tim gore, kifla je 5€ a zamisli ostale cene, stanovi su skupi, doktori imaju 4000-5000€ platu, to je mala plata za farmaceuta itd.
[ Pneos @ 13.01.2008. 14:49 ] @
Svasta, koliko ja znam Norveska ima skoro najveci standard na svetu, a ti me pitas da li jedan farmaceut moze da prezivi u njoj ?
[ amaned @ 13.01.2008. 15:38 ] @
tacno je da ima najveci standard na svetu, zato i postavljam pitanje da li jedna osoba moze ziveti sa takvom jednom platom u zemlji sa tako velikim standardom i cenama
[ Carlito Brigante @ 14.01.2008. 12:29 ] @
Naravno da moze, ne samo da se prezivi, nego da se i sasvim pristojno zivi sa tih 3000€ (pričam o neto iznosu, tj. koliko ti legne na račun). Ja sam, kao bachelor inzenjer bez dana radnog staza, dobio ponudu za toliku startnu platu. Nisam se ni malo dvoumio, već sam prihvatio, iako sam dobio kasnije savete od razno raznih dušebrižnika da sam mogao da se pogađam oko višeg iznosa. Racunaj da 3000 € tj... oko 24000 NOK mesečno iznosi oko 380 000 NOK bruto primanja na godišnjem nivou. Prosečna bruto primanja na nivou Norveške iznose oko 360 000 NOK. Dakle, 3k€ mesečno ti je plata nešto iznad proseka. Primera radi, masteri Petroleum engineering-a, diplomirali u Norveškoj, u Shellu potpisuju prve ugovore na 350-370k NOK godišnje. U principu očekuj povišicu od min. 10% svake godine, u skladu sa zalaganjem i sticanjem iskustva tokom rada. Pored redovne plate, uvek možeš računati na prekovremeno plaćene sate, jer je obračun mesečne plate baziran na 162 sata mesečno (radno vreme je 7.5h/dnevno).

Što se cena i troškova života tiče .... Pristojan, namešten stan od 40-50 kvadrata će ti biti najveća stavka ... oko 1000€. Ukoliko si samac, možeš naći cimera/cimerku sa kojima ćeš deliti troškove stanovanja ... Što se hrane tiče, za prosečno zahtevnu i naravno kvalitetnu ishranu mesečno ćeš trošiti od 250-350 € max. Evo ti nekih prosečnih cena:

Citat:
Food

The cost of food in Norway is about 5000 NOK for a family of 4 persons per month. You can eat cheaper or more expensive depending on your preferences.

Examples:
Milk – 1 litre – NOK 12,-
Coffee – 1 pack – NOK 20,-
Bread – NOK 15-20,-
Rice 500g – NOK 90,-
Chicken fillets – 6 pack/750 g – NOK 99,-
Youghurt/dairy per single pack – NOK 10-15,-
Minced meat 500g – NOK 40,-
Pasta 500g – NOK 15-40,-
Coca-cola/juice 1,5 litre - 9-16 NOK,-

1 € = cca 8 NOK



Uvek možeš računati na rasprodaje, kojih ima uvek.... I gde se, za razliku od ovih naših prostora, prodaje roba koja ne spada u kategoriju robe koju niko ne želi da kupi, pa se prodaje sa popustom...

Napominjem da ovo tvrdim na osnovu 3 boravka u Norveškoj u poslednje 3 godine i iskustvima moje porodice i prijatelja koji tamo žive.
Što se tiče oprečnih mišljenja, kojih sam se i ja naslušao, predlažem ti da ne obraćaš pažnju na njih.... Da sam ih ja slušao verovatno nikada ne bih mrdnuo sa ovih prostora... Skepticima često ispričam sledeće poređenje primanja i rashoda kod nas i u Norveškoj ... Poređenje je u dinarima(1 € = 80din), a aproksimacija je gruba, čisto radi ilustracije....

Prosečna plata u Srbiji je recimo 25 000 din .... U Norveškoj 25 000 NOK... Dakle, hajde da kažemo da je nominalno, u lokalnim jedinicama to ista cifra.... Da vidimo šta možeš sa svojom platom....

Stan ... 8000 NOK..... Da li u Bgd-u možeš iznajmiti stan za 8000 din - NE!
Hrana ... za 4-članu porodicu 5000 NOK ... U Bgd-u za 5000 dinara ??? Čak da i ta porodica posti na vodi ceo mesec ... teško!
Gradski prevoz,mesečna karta ... 600 NOK .... U Bgd-u, ako se ne švercuješ, markica košta oko 1500 din za zaposlene...
Automobil... Golf 4rka recimo, 2001 god... oko 130 000 NOK ... U Bgd-u, za 130 000 din... možeš da kupiš automobil <cinizam>super očuvan, sve u full-u osim koži i klime, malo prešao</cinizam> i star samo 17 godina...
Gorivo... Benzin 12-13 NOK/l... Kod nas za 12-13 din ne možeš da kupiš ni bočicu apotekarskog benzina...
Garderoba... Recimo: Hugo Boss košulja 1000 NOK, Lee farmerke 400 NOK, Merell patike 400-500 NOK, GoreTex zimske cipele 1000 NOK... blablabla... Za taj iznos (dinarski), uputi se na buvljak ili u obližnju kinesku radnju i vidi šta nude Itd...itd...
[ Carlito Brigante @ 14.01.2008. 12:37 ] @
Zamolio bih Urednika da, ukoliko je to tehnički izvodljivo, spoji ovu temu sa sledećom http://www.elitesecurity.org/t305170-farmaceut-norveska ... Čisto da izbegnemo potrebu dupliranja postova, i kako bi na jednom mestu mogli da razmenjujemo informacije o emigraciji u Norvešku.

Hvala unapred!
[ tanja2joca @ 18.01.2008. 14:19 ] @
Konacno sam dobila vizu koju sam inace mimo svih pravila cekala 4 meseca...znajuci da su je svi renije dobijali za 10-15 dana.Inace sam hjelpepleier i imam "autorisasjon som hjelpepleier". Interesuje me da li neko moze da mi kaze gde mi je bolje da konkurisem za posao ( u Oslu ili nekom drugom gradu).....?
Znam da je jezik jedini preduslov,i ja sam "kao" zavrsila neki pocetni kurs ovde u Srbiji i trudim se da svo slobono vreme provedem u ucenju jezika jer mi je ostalo jos 20-tak dana do odlaska.
Najvise me brine taj prvi kontakt sa papirologijom ...znate vec ono cuveno pitanje"A STA SAD" .."STA DALJE"..."KOME SE PRIJAVITI ,DA LI ODMAH TRAZITI STAN(imajuci u vidu da imam prjatelje kod kojih mogu biti par dana).......???
AKO JE NEKO OD VAS SKORIJE OTISAO GORE NEKA MI KAZE BAR UKRATKO STA ME CEKA TIH PRVIH DANA KAD STIGNEM I KOJIM REDOSLEDOM -MISLIM STA MI JE PRIORITET(osim toga da nadjem neki posao ....http://static.elitesecurity.org/winksquare.gif

HVALA UNAPRED
TAKK FOR HJELPEN!!!
[ tanja2joca @ 18.01.2008. 14:20 ] @
Konacno sam dobila vizu koju sam inace mimo svih pravila cekala 4 meseca...znajuci da su je svi renije dobijali za 10-15 dana.Inace sam hjelpepleier i imam "autorisasjon som hjelpepleier". Interesuje me da li neko moze da mi kaze gde mi je bolje da konkurisem za posao ( u Oslu ili nekom drugom gradu).....?
Znam da je jezik jedini preduslov,i ja sam "kao" zavrsila neki pocetni kurs ovde u Srbiji i trudim se da svo slobono vreme provedem u ucenju jezika jer mi je ostalo jos 20-tak dana do odlaska.
Najvise me brine taj prvi kontakt sa papirologijom ...znate vec ono cuveno pitanje"A STA SAD" .."STA DALJE"..."KOME SE PRIJAVITI ,DA LI ODMAH TRAZITI STAN(imajuci u vidu da imam prjatelje kod kojih mogu biti par dana).......???
AKO JE NEKO OD VAS SKORIJE OTISAO GORE NEKA MI KAZE BAR UKRATKO STA ME CEKA TIH PRVIH DANA KAD STIGNEM I KOJIM REDOSLEDOM -MISLIM STA MI JE PRIORITET(osim toga da nadjem neki posao ....http://static.elitesecurity.org/winksquare.gif

HVALA UNAPRED
TAKK FOR HJELPEN!!!
[ brankica1978 @ 20.01.2008. 14:28 ] @

Posto sam u slicnoj situaciji,cekam autorizaciju zanima me zasto cekas jos dvadest dana do polaska jer ti viza tece?Mislim da ti je dobro da posao trazis u Oslu jer imam drugara koji je vec tamo i dva trebaju da krenu pre mene i kazu da je upravo u Oslu najveci broj domova pa i mogucnost za zaposlenje!Zanima me da li si zavrsila medicinu ili stomatologiju ili ides sa srednjom skolom?Pozdrav
[ nole1974 @ 22.01.2008. 09:03 ] @
@ Carlito Brigante

Postovani kolega, dobio sam ponudu za posao u Norveskoj sa pocetnom bruto mesecnom platom 40 000 NOK. Inace zivim i radim u Italiji i imam 4 godine iskustva u struci (na zapadu).
Mozete li mi reci posto ne znam tacno poreske propise (odbitke) u Norveskoj, koliko bi to bilo neto (otprilike) na mesecnom nivou (NOK)?
Hvala

dipl.ing. Rakocevic
[ Carlito Brigante @ 22.01.2008. 12:28 ] @
U prvoj godini, prema poreskoj karti 7350, od bruto mesečne plate od 40k NOK odbija se cca. 11 500 NOK. Dakle, očekujte platu od cca. 28 500 NOK.

Pozdrav !
[ srleno @ 30.01.2008. 22:22 ] @
ca -36%
kada dobijes skat, pisace ti vjerovatno -36% ako ne zaradjujes preko 500 000 godisnje, e sada zavisi od zarade, to bi ti bio maksimalan trek....Uglavnomi to ide u ferie penger pa dobijas povrat djela poreza kada ides na odmor a i prve dve godine imas pravo na povrat djela poreza kao stranac. Ako si sam zaposlen u porodici pises zahtjev pa te stave u prioritetnu grupu(nece sami) pa ti jos smanje porez.uglavnom ne boj se dobro ces zaraditi i sa ti novcem super zivjeti u Norveskj
pozdrav
[ d0ca @ 09.02.2008. 18:04 ] @
HMmm..znam da se dosta traze medicinski radnici tamo, ali me zanima kako je sa ostalim strukama iz medicine. Jer ja sam zavrsio srednju zubotehnicku skolu, (pravim keramicke zube, proteze, etc.) . Da li ima sanse, ili kakva je potraznja za tim zanimanjem u stomatoloskoj struci. Moram li da se prekvalifikujem u medicinskog tehnicara?! Jer je to tamo trazeno...
Naravno znam da je jezik bitan, krenuo bih na kurs asap!

Svaka pomoc/informacija mi je dobrodosla, hvala!
[ Qler01 @ 23.12.2008. 14:25 ] @
Pozdrav svima,ima li neko skorija iskustva sa odlaskom i zaposlenjem u Norveskoj...zanima me kontretno za medicinske radnike kakvi su uslovi odlaska kao i zaposlenje tj...procedura koliko traje i tome slicno...sta je potrebno od dokumenata?
Kakve su plate i da li se moze ziveti malo bolje nego ovde od medicinske plate?

I kakva je procedura da se ode sa garancijom? recimo ja sam zavrsio medicinsku skolu i hteo bi da posaljem garanciju za sestru ako nadjem posao tamo u struci ...posle kog vremena bih ja to mogao da uradim?
[ knyazs @ 04.01.2009. 18:34 ] @
Cao,

- Da li neko zna neki dobar sajt za IT poslove u Norveskoj?
- Sta mislite o sansama za zaposlenja za programera / developera sa 3,5 godina radnog iskustva (trenutno posedujem Slovenacku radnu vizu ukoliko to nesto znaci)?

Pozdrav svima sa bilo kakvim informacijama!!!
[ markom @ 15.01.2009. 19:39 ] @
Na žalost, radna dozvola u Sloveniji ti ništa ne znači za Norvešku.
[ dekibre @ 17.01.2009. 20:59 ] @
Citat:
knyazs: Cao,

- Da li neko zna neki dobar sajt za IT poslove u Norveskoj?
- Sta mislite o sansama za zaposlenja za programera / developera sa 3,5 godina radnog iskustva (trenutno posedujem Slovenacku radnu vizu ukoliko to nesto znaci)?

Pozdrav svima sa bilo kakvim informacijama!!!


Pozdrav Miljane

- Sajt sa iskljucivo IT poslovima u Norveskoj, ja ga nisam nasao
- Postoje agencije za zaposljavanje koje imaju IT ogranke pa na njima ima IT poslova ali to je nesto drugo. Ja licno od velikih agencija za zaposljavanje nisam video neku vajdu ali sam i trazio drugu vrstu posla a ne posao developera kao ti.
- Manje agencije ako imaju sposobnog agenta za zaposljavanje su kud i kamo zainteresovanije da ti ponude posao bar u mome slucaju.
- Po mom skromnom misljenju i iskustvu u trazenju posla u Norveskoj cini mi se da developeri imaju najvecu prodju i najvise su trazeni jer ih u principu ima i najvise u kompanijama, bar je tako u kompaniji u kojoj ja radim.


[ iwan84 @ 22.01.2009. 22:38 ] @
ZA TANJA2JOCA HITNO!!!
Pozdrav!! video sam na forumu da si dobila vizu za norvesku a cini mi se da smo u istoj struci.Po zanimanju sam medicinski tehnicar.Interesuje me da li bi mi odgovorila na neka osnovna pitanja kako,sta,gde.. imam u planu da odem sA porodicom(zena i bebce..),ali problem mi je zato sto ne znam nikoga ko je tamo ko zna sta je potrebno i sve ostalo.jezik pocinjem da ucim od sledece nedelje ali me interesuje kako da nadjem posao i sve ostalo..Bio bih ti puno zahvalan ako bi mi pojasnila neke stvari.Nadam se da ti nece biti problem.
[ marko37 @ 27.01.2009. 02:31 ] @
http://www.nera.no/en/Jobs_at_...urrent_positions/IT-vacancies/

Pa ako nekom odgovara. Nije Oslo, već Bergen. Nadam se da nemate problema sa kišom...
[ dmostarac @ 22.10.2009. 09:36 ] @
Cao svima.
I mene interesuje kako se vrednuje i ceni posao sa racunarskim mrezama u Norveskoj.
Zavrsio sam elektrotehnicki fax smer telekomunikacije (Master diploma) i zavrsio sam Cisco CCNA kurs i sad sam u procesu ucenja i polaganja za CCNP sertifikat.
Nacitao sam se raznih foruma o Norveskoj,ali me interesuje sta raditi i kako poceti od same nule.
Ne znam njihov jezik ali znam engleski.Da li mi je sve ovo dovoljno da se nadam da mogu naci pristojan posao u Norveskoj i ako neko ima prave i ozbiljne smernice kako da krenem u celu tu akciju.
Ne sanjam sad o nekom raju tamo ali bar da imam za neki pristojan zivot srednje klase.
Unapred hvala svima
[ knyazs @ 22.10.2009. 09:57 ] @
Iz onoga sto sam ja saznao, Norvezani ne traze da se zna Norsk jezik pri dolasku ali ces ga morati kad tad polagati. Za ostalo, mislim da ima par momaka na forumu (npr. dekibre) koji ti mogu poblize objasniti situaciju. Meni je dao 2 sajta za trazenje posla:

- http://www.nav.no/
- http://www.finn.no/

a imas i njegov blog.


Puno srece!
[ Qler01 @ 25.10.2009. 09:16 ] @
Pozdrav svima jel mozda kojim slucajm neko ima zavrsni test iz Sage za polaganje jezika?

ili priblizno da mi kaze iskustva sa zavrsnog testa?
[ EmirHozic @ 01.11.2009. 15:51 ] @
opet moram da upitam za poslove elktricara i vodoinstalatera u norveskoj dal i ima neko ogranicenje ili potreba za nekim certifikatom gore te da li je validna ili nije nasa skola, da li traze polaganje nekog drzavnog ili strucnog ispita.
[ FilipJovanovic @ 10.11.2009. 15:35 ] @
Pozdrav svima
Ja sam zubni tehnicar sa dozvoloma za rad na stomatoloskom rendgenu, cime se i sad bavim. Upisao sam prekvalifikaciju za medicinskog tehnicara, ali posto sam u stisci sa vremenom to mi mnogo dugo traje, a hteo bih sa porodicom ( zenom i cerkom) sto pre u Norvesku. Da li neko zna moram li ja u Srbiji da polazem drzavni ispit ili to ne treba Norvezanima. I mogu li mozda da trazim posao kao zubni tehnicar, treba li im to uopste.
Ako neko ima odgovor na ovo bicu jako zahvalan, stvarno bih voleo da sto pre odem.
Pozdrav
[ djolojle @ 18.06.2010. 14:57 ] @
Moze li mi neko objasniti proceduru za diplomirane farmaceute u vezi odlaska u Norvesku:Da li treba nostrifikacija Farmaceutskog fakulteta u Bg-u, da li priznaju nas pripravnicki staz i strucni ispit...
[ knyazs @ 18.06.2010. 18:53 ] @
@djolojle, znam za jednog momka sa ES (doduše iz IT branše) koji je u Oslu skoro 2. godine, nick mu je dekibre pa probaj da ga kontaktiraš, možda zna nekog farmaceuta tamo ili ti može reći "gde da pitaš". Znam samo da je dosta zeznuto kod njih i da MORAŠ da naučiš jezik; za IT može Engleski u početku ali vrlo brzo te teraju da učiš Norge a za vas farmaceute ne znam da li možete da prođete sa Engleskim i na početku...

Pozzz

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.06.2010. u 14:54 GMT+1]
[ lele b @ 25.06.2010. 12:00 ] @
Cveyoni,
dobila sam autorizaiju za helsefagarbeidera.
[ Modesti82 @ 25.06.2010. 20:41 ] @
Lele b koleginice pedijatrijska gde si ucila norveski?
[ lele b @ 25.06.2010. 23:10 ] @
Modesti 82,
norveski sam ucila u SAGI,a posle toga sam imala privatne casove.
[ Modesti82 @ 26.06.2010. 18:42 ] @
Kad kreces put Norveske?
[ lele b @ 26.06.2010. 21:00 ] @
Modesti82,
najverovatnije u toku ove godine,ako sve bude kako treba.Pozdrav.
[ sasho982 @ 08.08.2010. 12:04 ] @
Cao -lele b- kazi mi molim te za sta si dobila autorizaciju za srednju ili visu skolu, buduci da ti je smer iz srednje pedijatrijski a smer sa vise opsti?
[ lele b @ 19.08.2010. 17:59 ] @
Cao.
Ja sam poslala sve dokumente i oni su mi na osnovu toga dali
autorizaciju za helsefagarbeidera.
Pozz.
[ axaa974 @ 19.08.2010. 20:50 ] @
Lele b,nadam se da ces se pojaviti s odgovorom - da li si zadovoljna sagom? Citala sam po netu da preko njih mozes srediti sve papire koje saljes za autorizaciju i da posreduju u potrazi za poslom. Da li je i sa tobom bio to slucaj ili si samo odslusala nastavu, a posao sama trazis (koliko si vec o tome pisala)? Mnogi su SAGU "pljuvali" nezadovoljni ,a kakav je tvoj utisak o stecenom znanju norveskog?
Pozdravljam i nadam se brzom odgovoru
[ lele b @ 22.08.2010. 21:24 ] @
Caos.
Ja sam preko SAGE isla samo deo prvog nivoa,kasnije nisam mogla da se uklapam sa poslom
i privatnim obavezama pa sam uspela da nadjem nekog da mi drzi privatne casove.
Ja sam imala lepo iskustvo sa njima,preko njih sam autorizovala diplomu,i nikakvih problema nisam imala.Mislim
da je skoro nemoguce da ucis jezik sam/sama,i da iskljucivo od toga koliko ti ucis zavisi
kakvo ces znanje steci,ma u kojoj skoli stranih jezika bila.Mislim da imaju dobre profesore i dosta iskustva o ovoj temi.
Sto se tice posla,to cu traziti sama-posto uskoro Boze zdravlja idem "gore".
Lykke til
[ Viktor Markovic @ 25.08.2010. 12:43 ] @
Saga ne posreduje u potrazi za poslom, učenici u principu moraju sami tražiti poslove na koje bi se prijavili i konkurisati za njih u svojoj režiji. Saga je prvenstveno škola jezika, s tim što može i da olakša proces autorizacija diploma. To što neko kaže da je "našao posao preko Sage", tu se verovatno misli na proces autorizacije diplome ili je neki takav sličan nesporazum u pitanju.
Nijedna agencija niti škola ne može garantovati da ćete naći posao u Norveškoj, taj zadatak je prvenstveno na vama.

[quote]axaa974: Lele b,nadam se da ces se pojaviti s odgovorom - da li si zadovoljna sagom? Citala sam po netu da preko njih mozes srediti sve papire koje saljes za autorizaciju i da posreduju u potrazi za poslom. Da li je i sa tobom bio to slucaj ili si samo odslusala nastavu, a posao sama trazis (koliko si vec o tome pisala)? Mnogi su SAGU "pljuvali" nezadovoljni ,a kakav je tvoj utisak o stecenom znanju norveskog?
Pozdravljam i nadam se brzom odgovoru :)
[ Mirjana Savicic @ 26.08.2010. 00:34 ] @
Ja sam na trecem nivou jezika u SAGI i prva dva sam polozila.Norveski nije nikakav bauk kao sto se nasiroko pise po forumima.Tvrdim da je to samo prvi utisak,i ako se ozbiljno prione na rad kako u skoli tako i kuci,sa redovno uradjenim domacim zadacima,moze se savladati.Iz skole necete izaci ni posle "her på berget",sa fenomenalnim znanjem,jer Norvezane nije lako razumeti,ali ce vam to znanje steceno u skoli biti apsolutno dovoljno da korektno odradite intervju za posao,sto vam je u principu i najvaznije za pocetak.Pisem iz licnog iskustva jer sam bas skoro pozvala telefonom jednog sefa jedne njihove klinike i 20-tak min razgovarala.Zamolila sam ga da prica sporije i sporazumela se.Dakle,norveski nije nemoguca misija,a to je najvazniji deo price.

Vidim da se ovde postavlja pitanje kako se radi u Sagi.To uopste ne treba dovoditi u pitanje,pretrazite malo po forumima na ovu temu i nasiroko sam opisala rad u SAGI spomenuvsi nekoliko profesora,pa i Viktora Markovica,koji se izmedju ostalog ukljucuje u diskusije povremeno.Inace,ja sam kod tog coveka ucila prva dva nivoa i osposobljena sam da korektno pratim i odgovaram na pitanja prilikom intervjua.Dakle,pustite se praznih prica,mi smo Srbi stvarno poznati po nasem teskom kolektivnom mentalitetu.Dalje,opet iz licnog iskustva pisem...svi postavljaju pitanje oko trazenja posla...i meni se to cinilo kao tmurna strana price i potpuna nepoznanica...ali kada udjete u tu pricu...shvatite da ste apsolutno sposobni da posao i pronadjete...Nije to fraza ko hoce da radi radice...zaista je ta potraznja za med.radnicima velika.Nema potrebe pljuvati skolu jer vam nije nasla posao,cekati agencije itd.Kompjuter-lap-top,CV,znanje norveskog kao najvaznije,kopija autorizacije,avionska karta i odlazak u Norge.Nazalost,mora se imati neka svota novca za pocetak da bi se mogao platiti stan za prvi mesec dok trazite posao,jer persunnummer i skattekort dobijate tek kada se zaposlite.A tada ste odradili ogromnu stvar.Ponuda je velika,i imam toliko svetlih primera...decko koji je otisao 20.avg ove godine je juce dobio posao na ovaj nacin,ovim putem.Mi smo siromasna zemlja i nema se novca za setnju po Norveskoj i trazenje posla...ali to jeste put...sto se zdravstva tice.Problem na koji se nailazi jeste sto se mora platiti depozit od dva meseca unapred,gotovo u 90% slucajeva...ali ako se podje sa jos nekim pa se ti troskovi podele...lakse je puno.Nemojte cekati da vam drugi nadju posao,sposobni ste za to sami samo pokusajte da trazite i da se snadjete za taj pocetni novac.Nije lako ali vredi pokusati...
Ja u septembru putujem tj.selim se za Norvesku,imam autorizaciju i ako neko ima dilemu koji je put za dobijanje papira moze da me pita,sve sto mogu da pomognem rado cu pomoci,jer svi mi na ovom forumu delimo istu muku,odlazak iz tople Juge sa evrom koji svaki dan skace...
Ja sam sve te informacije dobila od Zorice,direktorke skole SAGA.Ona nije samo meni izasla i susret sa svim tim informacijama,vec i svim ostalim ucenicima koji su slali papire.Neko moze da vam pomogne...ali onda se dolazi do jedne tacke kada svako mora sebi da pomogne.Sto se ove price tice,to je faza kada se dobije autorizacija i upise treci nivo "her på berget".I sve je moguce...samo treba verovati u to.
MIRJANA SAVICIC!!!
[ lellena @ 25.09.2010. 14:42 ] @
Pozdrav svim forumasima, nov sam clan i prilicno sam zbunjena.. Inace, po struci sam dipl. pravnik, radim kao adv. pripravnik, govorim engleski jezik,ali nemam nikakav sertifikat koji to potvrdjuje... Udata sam i imam dvoje dece. Interesuje me odakle poceti, na koju varijantu aplicirati,da li se uopste sa zavrsenim pravnim fakultetom moze nesto uraditi u Norveskoj, kako ide postupak priznavanja diplome itd. Sve me interesuje, ucenje jezika nije problem,samo ne znam kakvi su izgledi za uspeh i kako tece procedura. Eto,samo toliko!
[ jogurt @ 26.09.2010. 08:50 ] @
Jelena,

Nije nikakav problem nostrifikovati diplomu pravnog iz Srbije u Norveskoj. Odes na sajt NOKUT.no, posaljes potrebne papire i za par meseci, imas nostrifikovanu diplomu. Medjutim, posle toga, sanse da nadjes posao kao pravnik, pogotovu iz Srbije, su izgleda jako male.

Slucajno imam poznanika koji zivi ovde i zaista odlican je pravnik (Beogradski djak), ali posle dosta vremena i dalje je bez posla. Ne znam detalje, znam samo da mu nisu pomogli ni odlican engleski, ni par godina iskustva.

Sorry :(
[ gtoma @ 29.01.2011. 17:03 ] @
Cao druze, pozdrav iz Novog Sada, imam 30godina, ne zaposlen sam, od skole imam ekonomsku u novom sadu, i student sam 3-ce godine ekonomskog fakulteta i tu sam zaglavio
Privatno se bavim sa spijunskom opremom, kamerice, bubice i slicne stvari, radio sam i sa racunarima, razmisljam mnogo u poslednje vreme da odem negde napolje da radim i da zivim, cuo sam da postoje neki poslovi u norveskoj na platformama, ljudi svasta pricaju, a vidim da si ti dobro informisan kad je ova zemlja u pitnaju, radio bih ja par meseci pa bi se vratio mozda, a mozda i ne bih, ko zna...
molio bih te da mi kazes nesto konkretnije o tome, ne znam kakva je procedura za to sve
unapred hvala. Pozdrav
[ bojan g @ 09.02.2011. 00:33 ] @
Pozdrav , zanima me jedna stvar , ako predpostavimo da znam norveski jezik , da li bi mogao da odem tamo na turisticku vizu i da sam nadjem posao a da posle nalazenja posla zatrazim da ostanem? kolike su sanse da mi tako nesto i uspe?
[ jogurt @ 09.02.2011. 08:05 ] @
Najsigurnije je da nazoves Norvesku ambasadu u BG i pitas ih direktno.

Svojevremeno kada sam se ja raspitivao, to nije bilo moguce. Mozes da dodjes, nadjes posao, dogovoris se sa poslodavcem oko svega, ali po pravilu za prvu radnu dozvolu ne mozes da apliciras iz Norveske, vec iz zemlje iz koje dolazis. Znanje jezika nema nikakav znacaj za dobijanje dozvole.

Pozdrav
Z
[ ulamostar @ 25.04.2011. 10:53 ] @
Pozzz drustvo Drzavljanin sam US pa me zanima dali imam sanse da dodjem sa familijom u Norvesku da radi, i zivim sta je potrebno kao drzavljaninu US za pocetak novog zivota u Norveskoj
[ mikibojic @ 15.08.2011. 08:56 ] @
Pozdrav! Ja sam iz Banja Luke, dipl.ing. Poljoprivrede(specijalizirao stocarstvo), 1 godina radnog iskustva. Interesuje me da li neko zna da li je moje zanimanje deficitarno u Norveskoj i da li je tesko do posla s mojom strukom. Imam u Oslu prijatelje kod kojih bi mozda isao. Engleski znam solidno. Da li priznaju diplome sa ovih prostora ili to moras kod njih dokazivati na njihovom jeziku. Zahvalan unaprijed
[ Svejeok @ 16.08.2011. 14:48 ] @
@mikibojic da bi u Norveskoj mogao da radis u struci za koju imas diplomu neophodno je da ti se diploma nostrifikuje . Diplomu saljses u NOKUT , norveski centar za obrazovanje. Jako je bitna stvar da je priznavanje besplatno , ali moras prevesti odredjene dokumente na eng ili norveski.
Potrebno ti je :

- original diploma sa faxa , i njen prevod na eng ili nor
- uverenje o polozenim ispitima , i prevod istog na eng ili nor
- Svedocanstvo iz srednje skole , za njega ne treba prevod koliko znam
- obrazac koji moras da popunis i posaljes , i koji mozes da skines na sajtu www.NOKUT.no

do sada je ovo bilo free , ali se raspitaj jos . pricam ti ovo jer i ja sada trebam da saljem diplomu u NOKUT . Posle ti preostaje da apliciras za poslove. Imas www.finn.no , kao najbolji i najpopularniji sajt za trazenje poslova .Ne zaboravi norveski , trudi se maksimalno , sanse za posao drasticno rastu ako znas da pises i solidno govoris. Mozes i sa eng , ali tamo svi znaju eng skoro perfektno, tako da jako cene ako se trudis i uporan si. Hvala Bogu , imas na netu milion kurseva za norveski, i programa koji se polazu u njihovim drzavnim skola jezika.Imaju puno farmi koliko ja znam , a zavisnici su od konja. Potrudi se da ih zainteresujes , sanse postoje uvek , samo trebas da cackas stalno i proveravas novosti , onda sigurno sledi uspeh , kad tada , makar je to moj moto :))) Pozdrav :)
[ jogurt @ 18.08.2011. 22:06 ] @
Citat:
ali tamo svi znaju eng skoro perfektno


This is not true!!!
[ mrkvica01 @ 15.09.2011. 19:22 ] @
Tema je odlicna, s obzirom da svi mladi ljudi zele bolji zivot i naravno, ljepsu buducnost, ali se samo mali broj odvazi da i nesto preduzme po tom pitanju. Cini mi se da je volja presudna ali, nazalost i novci.
I sama sam pregledala mnoge forume po pitanju odlaska u Norvesku. Savjeti ljudi koji su prosli kroz samu proceduru odlaska su neprocjenjljivi.
Zanimljivo mi je to, da se uglavnom opisuju poslovi i procedura vezano za medicinare.
S obzirom da sam ja Dipl ekonomista/menadzer zastite zivotne sredine*180 ECTS* i Diplomirani ekonomista/ekoloski menadzer *240 ECTS* i Master zastite zivotne sredine*300 ECTS* s prosjekom 10.00 i naravno, pez posla... sto me vise i ne cudi s obzirom na okruzenje i vrijeme u kome zivimo...Interesuje me da li neko od vas ima neke informacije o potraznji moje struke u Norveskoj ili poznaje nekoga slicne struke ko je uspio pronaci posao....
[ WantToBeEmigrant @ 14.10.2011. 21:16 ] @
Napisao sam ovo i u jos jednoj temi vezanoj za Norvesku . Pa evo i ovde.

Dobro vece svima.

Nov sam na ovom sajtu, pa bih za pocetak hteo da predstavim svoj slucaj.

Idem u Srednju Medicinsku skolu za Fizioterapeuta, 3. sam godina. Nakon sto je zavrsim planiram da idem u Norvesku sam, bez roditelja , eventualno prijatelj i ja .

E sada me zanima , da li neko zna kako prolaze fizioterapeuti u Norveskoj ( ili neko blisko zanimanje fizioterapeutu) , kakve su plate itd.

Bio sam jednom u Oslu, prosle godine .. i odusevio sam se .
Ovo sto planiram , tek mogu , ili se nadam da cu ostvariti tek za 2 godine.
Ali da se informisem na vreme.

Znam da ima ovde 75+ strana sa korisnim informacijama , izvinjavam se.. ali samo ako neko moze ukratko da mi napise o ovome .. navedenom gore.
Hvala puno !

Pozdrav

Usput, engleski pricam veoma dobro a na norveskom znam samo ponesto ( hvala, dobar dan, zovem se itd.. )



Hvala jos jednom .
[ Nela2 @ 25.12.2011. 12:57 ] @
@Mirjana Savicic Postovanje Mirjana :) ne znam dal jos uvek ulazis ovde na ovaj sajt , ali eto pokusat cu . Poslala sam diplomu ( srednja zubotehnicka skola ) na autorizaciju preko ujaka gore, pa mi jos nije gotova. Zanima me koliko se odprilike to treba cekati, i da li oni mogu da NE izvrse autorizaciju diplome ? Mislim ono kao da me "odbace" :) toga se bojim pa ne znam sta da radim, ubija me ovo cekanj

nadam se da ces videti sto prije ovo :) bas mi treba neka pomoc oko ove informacije . pozdrav
[ gagaidaca @ 11.07.2012. 16:34 ] @
Interesuje me da li primaju i farmaceutske tehnicare i sta sve treba za njih?
[ miljana86 @ 20.08.2015. 13:35 ] @
Interesuje me da li njeko zna kakve su sanse za posao sa zanimanjem inzenjer zastite zivotne sredine?