[ klima @ 11.01.2008. 01:17 ] @
Naime,
kreiram neku knjigu, i u pitanju je mnogo ilustracija, skeniranih. Skenirao sam ih priznajem na povelikoj rezoluciji 300dpi, u tiff format. Ali, irfanom smanjim te tifove, gdje recimo na cetiri stranice ubacim nekih 30-tak slicica koje se ukupne velicine 2MB. A kada snimim corelov projekat u standardnom CDR formatu, on bude velicine 18MB.
Zanima me zasto je toliki, i da li postoji mogucnost da bude manji, mnogo manji. OBzirom da cu imati oko stotinu stranica, i svaka je puna ilustracija.

Hvala !
[ pancevac2006 @ 11.01.2008. 01:22 ] @
Savet: Pripremu za knjigu radi u Quarku.

Ne znam nista pametno u vezi Corela da ti kazem, mislim da ce ti uvek fajlovi biti veliki sa slikama.
[ gringr @ 11.01.2008. 07:00 ] @
Corel ima problem što slike ubacuje a ne linkuje tako da mora biti velik fajl.
Promijeni program i knjige radi u programima namijenjenim za knjige.
[ klima @ 11.01.2008. 09:22 ] @
hvala ...znam za quark...ali sada trenutno nemam vremena da ucim ga, nego mi treba basrjesenje za Corel...Nesto mi je jako cudno u tome da od 2MB napravi 16...
Vjerovatno cu ja to rjesiti usput, ali mozda se neko vec susreo sa problemom pa da ne ganjam okolo kole,...

anyway..tnx
[ Shadowed @ 11.01.2008. 10:06 ] @
U Corel-ovom fajlu nisu (ili nisu tako/toliko) kompresovane kao u slucaju .jpg-a koje imas u pocetnim fajlovima.
[ Skandy @ 11.01.2008. 10:59 ] @
Nema potrebe da se opterecujes velicinom dokumenta, jedino ako ti je stariji racunar pa se muci. A sto se tice samih fajlova, ne spremas ti njih za web, pa da je bitna njihova velicina, kojiko sam razumeo ti ih spremas za stampanje, a tu je primaran kvalitet.
Znaci opusti se i radi, ako na kraju ne budes mogao da posao snimis na CD, ti ga snimi na DVD , niko ti u stampariji nece zameriti sto su fajlovi veliki.
[ klima @ 02.04.2008. 09:07 ] @
MA da, u pravu si! :D Inace, rijesio sam problemcic!

Primjetio sam da od obicne JPEG slike u corelu dobijem CDR deset puta veci :D..(vjerovatno zbog kompresije jpeg formata) dok na kvalitetu ne dobijem nista. Oda sam se prebacio na TIF sa LZW kompresijom, koja cak i u transparenciji sa snimljenim layerima ne zauzima ni polovinu velicine konacnog cdr fajla.
Tako da ide u tif i lzw sa super kvalitetom.
[ Skandy @ 02.04.2008. 11:13 ] @
Obrati paznju na TIFF sa LZW kompresijom, ako nosis negde na stampu te fajlove obavezno napomeni da si koristio LZW kompresiju. Pojedini RIP softveri prave problem sa LZW-om i ja sam se susretao sa njima, konkretno ostavljali su neke linije po filmovima i duhove, nesto slicno se desavalo i kada sam stampao neki materijal na ploteru. Tada sam kroz pricu pomenuo da sam koristio LZW kompresiju i operateru je bilo sve jasno, presnimio je fajl bez kompresije i problem je nestao. Ovo ne mora da bude pravilo, ali moze da se dogodi, zato obavezno napomeni, onome kome to odneses da ti stampa, sta si koristio, a on ce verovatno znati sta da radi.
Pozdrav.
[ klima @ 07.04.2008. 13:14 ] @
Pa upravo si mi rijesio ogromnu misteriju ! Nevjerovatno! Skoro sam plotao neke kalendare i bas se pojavljivao bijeli dio okvira koji ne postoji,...prelistao sam kompletan fajl sve lasere i nigdje nista, ali i dalje postoji...cak i u PDF kada ga eksportujem....

Hhhh...ne bi mi nikada palo na pamet da je to LZW-a cccc...

Hvala! Do neba i nazad,...Gdje si, vodim te na pivo ko kuca veliko :D
[ Skandy @ 07.04.2008. 15:49 ] @
Nema na cemu, tu smo da se dopunjujemo.