[ Krkela @ 12.01.2008. 02:30 ] @
Potrebno mi je dosta odgovora i saveta pa ajmo redom :)

Kao prvo kao sto naslov kaze ne zelim vec otvaram PC / Internet igraonicu. Nalazice se u uzem centru Beograda pored nekoliko skola. Da razjasnimo samo... Trebaju mi vasa misljenja o samoj organizaciji i opremi samoj ne misljenja da li ce raditi ili ne, kolika je zarada i slicno... Vec sam drzao istu igraonicu ali davne 1999 - 2000 godine sa 10 racunara i naravno bez interneta. Sto se tice budzeta takodje nije bitan...
Citao sam dosta post - ova na raznim forumima ali nisam nasao konkretne odgovore. Znam da sto je tice same legalizacije su sada rigorozni i da je potreban legalan softver. Moja zelja da se razumemo je naravno da uzmem sve legalno. Koliko sam uspeo da pronadjem u principu je potrebno imati sad legalan Windows + PC igre narano i jos neki softver za vodjenje (server).

Ovako bi trebalo otprilike da izgleda, znaci 20 racunara za pocetak naravno svi sa internetom i za sam start nekoliko igara koje se trenutno igraju po igraonicama. Sto se tice samih igrica to sam uspeo sve da pronadjem sto se tice same legalizacije i kome da se obratim. Evo sad nekoliko pitanja pa ako bi ste bili ljubazni da cujem sto vise misljenja i sto detaljnije sa upustvima :)

1. Konfiguracija kompjutera...i koga preporucujete (naravno racunari se koriste za igre sto zahteva dosta jake masine)
2. Legalizacija Windowsa i cene ili kome mogu da se obratim za cene / detalje
3. Ako je neko upoznat sta je sve potrebno za otvaranje same igraonice od papirologije (meni se 1999 vodila kao samostalna zanatska radnja SZR)
4. Povezivanje na internet cele igraonice... i naravno preporuke ako neko ima neko iskustvo

Evo ovako za pocetak... :)
Unapred Hvala
[ momsab @ 12.01.2008. 12:46 ] @
1) vidi Hardware deo
2) vecina jakih firmi nudi i Windows u OEM verziji, nema sta tu da se posebno legalizuje; postoji i kolicinsko licenciranje, vidi na sajtu M$a ko su partneri pa njih pitaj za detalje
3) ako je SZR, ona vidi temu o agencijama
4) prelistaj podforume o mrezi i Internetu
[ Himan @ 14.01.2008. 07:16 ] @
Ja mogu da ti dam samo jedan savet >> NIKAKO NEODUSTAJ OD SVOJE NAMERE MENE SU ZA..BALI PRICOM NECE ICI A MOJ KOMSA TO ISKORISTI IAKO SAM U DOSTA MANJEM MESTU OD BEOGRADA<<!!!

Odgovor za prvo pitanje: Sto se tice kompova bitno ti je da imaju dosta memorije procesor moze biti i slabiji ali u optimumu za neke bolje igre tipa C&C 3!!
[ deycha7 @ 15.08.2008. 12:26 ] @
Pozdrav, imam jedno pitanje vezano za pc igraonice, pa ne bih da otvaram novu temu...

Ukratko, koliko sati dnevno bih mogao da se nadam da će u proseku raditi svaki kompjuter u igraonici koja ima 30ak kompjutera, nalazi se na dobroj lokaciji (dve OŠ su blizu i prometna je lokacija dosta), radi 24h/7 dana u nedelji, enterijer je moderan isl.? Takođe, sve je legalno i ima broadband internet. Pre svega se nadam odgovorima od nekog ko ima iskustva sa igraonicama, ali dobrodošlo je svačije mišljenje i procena.

Dejan
[ Milan S. aka Morlak @ 15.08.2008. 14:55 ] @
>
Hm, zavisi. Bio sam admin u dve. Sve zavisi od lokacije, udaljenosti
konkurencije, blizine kafica, skola i autobuskih stanica. Medjutim,
klijente je najvise nervirao lag. Zato nabavi dooooobar broadband, a ne da
se Steam updatuje vise od 30 sekundi i to kad je pola kompova upaljeno.


Snimi konkurenciju.


Recimo, od 20 kompova koje sam ja radio, ~40 % njih se nije gasilo ceo
dan, ~50% kada grune guzva a ostalih ~10% pocinju biti full aktivni negde
od 19h pa >.

Counter, Batlefield, Fudbal, Formule, Warcraft ti cine ~75% igrica.

Idealno bi bilo da imas ftp movies/mp3 i servercic za burn/usb prebacivanje.

Druga kladionica, sasvim druga prica, isto u centru grada oko 70 kompova,
manje vise sve ti je popunjeno od 20h. Tinejdzeri pice irc nenormalno.

Jake masine sa dosta rama i grafickim - nema seckanja, misevi MX550 cini
mi se, znaci ne oni budjavi od 2 eura za igranje. Ljudi gledaju kvalitet
miseva - pogotovo za pucacine. Ako mislis tu da stedis....preispitaj
odluku.

Slusalice: Nikako neke budjave da 'rae posao', imas neke USA USB (ne usb
port nego USB oznaka) ne da su dobre nego cudo od kvaliteta za nekih <800
din po komadu.

Ajde sad imam posla pa cu ti nastaviti kasnije :))
[ deycha7 @ 15.08.2008. 15:14 ] @
Hvala puno na odgovoru, ja baš ozbiljno razmatram da otvorim igraonicu, tako da mi znači svako iskustvo pa se slobodno raspiši kolko god hoćeš ;)
[ Milan S. aka Morlak @ 15.08.2008. 15:56 ] @
Kad smo kod slusalica, ljudi generalno ne vole one velike okrugle kojima je precnik ~10cm pa im poklopi pola glave. Vruce su i teske do zla boga. One USA USB sto sam rekao, imaju negde precnik do 5 cm, prodaju se u tamno zlatnoj ili sivoj boji. Ove zadnje su, cini mi se slabijeg kvaliteta od onih zlatkastih.

Slusalice trebaju imati potenciometar a ne samo softwersko podesavanje visine tona. Gledaj da kabal bude poduzi. Monitori CRT greju ko ludi - oci ispadaju. U KGB-u u Beogradu imaju u fame holu neke Samsunge 2ms 19 ". Zesce su dobri.

Gledaj da se ne zeznes kod odabira monitora radi cene. Sredi bonus da ih reklamiras na mouse padovima ili pikslama ili sta vec. Piksle uzmi staklene, plastice se izgore 'cas. Skupe miseve (oni su bili cini mi se oko 3500 din) vezi za sto nekako, pokusaji drpisanja su maximalni. Vezi slusalice kvalitetnije, takodje.

Tastature crne su generalno manje prljavije od belih :), pogotovo ako ih uklopis sa black lcd. Nadji tecnost za pranje, i nesto za izduvavanje kucista. Pravi particije, beckapuj na zaseban komp i na localhost. HDD nisu skupi za bckup, mozes fresh goust install narezati na dvd-ove za svaki slucaj.

Ne dozvoli da ti klijenti instaliraju igrice i gluposti. Stavi na papir svaku konfiguraciju ako se razlikuju - zbog drajvera i ostalog. Svaki komp - jedna koverta, pa u sef.

Zabrani pristup klijentima ulazak u admin/radnicki sto. Naglasi to, nema izuzetaka.

Odaberi naloge kojima ces biti 'sponzor' - razradi sistem vrbovanja klijenata.

Probaj da napravis LAN sa konkurencijom blizom ako je mogce zbog vecernijih turnira i ostalog.

I obavezno - kamere.
[ quality @ 15.08.2008. 23:45 ] @
Za zastitu miseva i slusalica bi mogao da probusuis rupu u stolu i kroz nju da provuces kablove a visak rupe koji ostaje oko kabla zatvori nekim malim klinom koji ces lepo obraditi i prefarbati da se nevidi. Ovako nece moci da izvuku misa ili slusalice jer ce dzek uvek da zapne, jedino da seku.

Ovo nisam video u praksi nigde (mozda i ima) ali mi pade na pamet pa rekoh da napisem.

I naravno: SAMO NAPRED!!! Sve koji bilo sta pokusavaju treba podrzati...
[ Milan S. aka Morlak @ 16.08.2008. 07:34 ] @
>
Moze i sledece:

Na ivici stola, iza monotora (ivica koja gleda do zida debljine ~1.5 cm)
uzmes parce lime malo manje debljine ~1cm a duzine do 2 cm i sa strane
prisarafis dva sarafa tako da u sredini zarobis kablove da se ne mogu
uopste micati ili samo malo. Pre toga probusis te limice na stranama
burgijom precnika 3 mm da se ne bi deformisale limice kad budes
zasrafljivao. Mislim moze i bez busenja , ali onda treba jace da drzis
limice, itd. Treba ti srafilica, smor je rucno :)

To je bio slucaj u par igraonioca i pokazalo se kao najbolje jer probusena
rupa u stolu je ipak rupetina a da stavljas klinove i ostalo previse je
posla. MIslim Mozes ti probusiti manju rupu, a iste ove limice staviti sa
donje strane stola. To i nije tako lose , samo kad menjas moras se
zavlaciti dole i izvrtati glavu dok te vrate ne zaboli dok odvrnes-zavrnes
:) Znaci moze rupa, al bez klinova :)
[ pctel @ 16.08.2008. 10:01 ] @
Citat:
Krkela
1. Konfiguracija kompjutera...i koga preporucujete (naravno racunari se koriste za igre sto zahteva dosta jake masine)

Kao sto su ti vec rekli, nije neophodan nesto mnogo jak procesor, ja ti preporucujem da uzmes najjeftiniji Core2Duo koji nadjes. Graficka sto jaca, ali ne preterivati, jer najnoviji modeli nemaju povoljan odnos cene i performansi. Najjace sto bih ti preporucio je 9600GT 512MB 256bit, kostaju oko 100 EUR/kom. Kod grafickih obrati paznju na duzinu garancije, jer se jedino od njih ocekuje da stradaju posle godinu-dve (prvo se uspori ventilator od prasine, zatim se zaustavi totalno i to je kraj za graficku). Za memoriju razmisli prvo koji OS hoces - XP podzava 3Gb memorije, a Vista dosta vise od toga. Ja bih uzeo XP i 2Gb u jednom stapu, a kasnije ako se ispostavi da je malo, samo dokupim jos po 2Gb svakom.

Citat:
2. Legalizacija Windowsa i cene ili kome mogu da se obratim za cene / detalje

Ako se odlucis za Vistu, onda moras onu najskuplju (Ultimate) a XP bi trebao da bude Profesional, jer je zabranjeno iznajmljivati racunar sa XP Home, a igraonica se na neki nacin bavi iznajmljivanjem racunara. Ima i onih koji su radi ustede spremni na mali rizik, ap uzmu XP Home, a ako ih neko nesto pita angazuju dobrog advokata i cekaju da vide sta ce biti. Cena XP Pro je 150 EUR/kom a na toliku kolicinu mozes da dobijes popust - Microsoft zabranjuje da se daje popust, ali ako kupujes od nekog ko nije potpisao ugovor sa Microsoft-om, onda sve moze. Vista Ultimate kosta oko 200 EUR/kom i vazi isto sto sam napisao za XP. Ako si sklon riziku, onda mozes da biras izmedju XP Home i Vista Home za oko 100 EUR/kom.

Citat:
3. Ako je neko upoznat sta je sve potrebno za otvaranje same igraonice od papirologije (meni se 1999 vodila kao samostalna zanatska radnja SZR)

Propisi se nisu nesto bitno izmenili, sve je prakticno isto.
Citat:
4. Povezivanje na internet cele igraonice... i naravno preporuke ako neko ima neko iskustvo

Pa, to mozes da uradis na dva nacina:
- da ostavis sve otvoreno, onda sve radi ali su racunari skloni virusima. U principu to se lako resava unapred pripremljenim image fajlovima koje radnici aktiviraju svakih par dana i time bez ikakvog potrebnog znanja otklone bilo kakav problem koji nastane
-da angazujes dobrog network/security administratora koji ce formirati komunikaciono-sigurnosnu politiku i brinuti o njenoj daljoj primeni. U tom slucaju nemoj da slusas nase savete o ovome, pusti coveka da radi kako on odluci da je najbolje.

Citat:
deycha7:koliko sati dnevno bih mogao da se nadam da će u proseku raditi svaki kompjuter u igraonici koja ima 30ak kompjutera, nalazi se na dobroj lokaciji (dve OŠ su blizu i prometna je lokacija dosta), radi 24h/7 dana u nedelji, enterijer je moderan isl.?

Pa, pazi, teoretski se o tome ne moze nista reci, jer teoretski igraonice ove 2008. godine ne mogu da funkcionisu jer svako ima kod kuce ADSL/kablovski/wireless internet preko koga moze da igra po ceo dan za oko 1500-2000 dinara mesecno, pa nema logike da dolazi u igraonicu gde ce isti novac potrositi za ~20 sati. Prakticno, suprotno teoriji, kad pogledas u igraonicama ipak ima nekih ljudi. Ono sto je bitno, biznis plan se ne pravi sa vise od 30% iskoriscenosti kapaciteta, pa ako pod tom pretpostavkom nemas solidnu zaradu onda nemoj da pocinjes.
[ deycha7 @ 17.08.2008. 14:28 ] @
hvala puno na odgovorima, znači mi svaki savet ;)
[ highlander82 @ 24.08.2008. 11:56 ] @
da ne otvaram novu temu: ja takodjer hocu da otvorim igraonicu pa me interesuju neke stvari: koliko vas je imalo posla sa inspekcijama, koliko su stroge, sta sve traze, dali kontrolisu i igre, ja bih poceo sa 10tak kompjutera u jednom manjem mestu:

racunari:

intel e2220, 2gb rama, msi p31, gainward 8500gt ddr3, 250gb hardovi, polovni 17"crt monitori,

admin komp: intel celeron 3,2ghz, 7300gt. 1gb rama,

pruzao bih sledece usluge:

igranje, internet (uzeo bih wireless 512kb ili 1mbit pa delio na kompove), stampanje i fotokopiranje manjeg obima, servis, prodaja sitnih periferija (dzojstici, misevi, tastature, prazni diskovi), prerezivanje diskova (svadbe itd)

sto se softvera tice znam da moram da imam winxp pro ali me interesuje dali moze da prodje i home, tj dali inspekcija insistira na pro-u

znaci: winxp pro, originalni wc3+frozen throne, pes2008,

e sada, kako se placa (i koliko) counterstrike licenca

sta mi od softvera treba za deljenje mreze sa servera na ostale kompove?
[ momsab @ 24.08.2008. 16:05 ] @
Citat:
highlander82: racunari:

intel e2220, 2gb rama, msi p31, gainward 8500gt ddr3, 250gb hardovi, polovni 17"crt monitori,
salis se,zar ne? ko je lud da dolazi da igra na polovnom crt-u kad su novi tft-ovi cenovno lako dostupni (i to 19ice koje se kao porede sa 20 crt)? 8500GT nije za igrice (nije bila ni kad sam je kupio na jesen prosle godine, mogu da se igraju igrice ali je ona pravljena za kupce poput mene koji ponekad nesto opusteno odigraju), uzmi lepo noviju graficku padaju im cene samo tako, vazi i za memoriju (umes lepo 4GB, od viska glava ne boli)
XP ne mozes da uzmes, samo Vistu, mozes da uradis downgrade na XP ali zasto?
vise o racunarima vidi u Hardware delu a o licencama i verzijama WIndowsa vidi u delu za IT pravo

ako mislis ovime da se bavis ozbiljno, pristupi ozbiljno
[ quality @ 24.08.2008. 16:14 ] @
8800GT je sada izuzetno pristupacna a sve ce da leti na njoj. Naravno samo 19'' TFT monitori i dosta rama.
[ highlander82 @ 24.08.2008. 19:24 ] @
ovde nema ni jedne igraonice tako da konkurencija ne postoji pa ce da se igraju i na crt, nemam mnogo para za start, morao bih da dizem kredit tako da bih poceo sa crt i 8500gt (to je ddr3 model sa 1,4ns quimonda memorijom i glat ide na 8600gt taktovima) za wc3, counterstrike, pes8, nfs-ove, gtr, race, starcraft, wow, lineage je i vise nego dovoljna kombinacija, 2220 inteli se klokuju glat na 3ghz, kasnije bih uzeo 19" 5:4 monitore i 9600gso ali nemam para sada za takve konfiguracije, zasto nemogu da uzmem xp????? zasto mora vista??
[ Momchilo @ 05.09.2008. 09:30 ] @
Ja bi ovih dana da otvorim igraonicu ,uzeo bi 10 racunara od prilike ove konfig. 5000 x2, msi nf560, 160 hdd sata2 16mb, 2gb ddr2 800 kingston, 9500gt 512, 19 inca wide tft , kuciste 400w i neke solidne miseve tastature i slusalice... Sta mislite o ovome ?
E sad , jedino sto me u svemu tome muci su legalni OS... :( Mogu li negde da se nadju korisceni ili tako neshto ? Ili moram da puknem 150e po racunaru vishe ?
[ momsab @ 05.09.2008. 13:41 ] @
hajlender82: nema veze sto nema konkurencije ako je svakom bolje da igra kod kuce na svom TFTu nego da corata na polovnoj 17ici CRT
ako nemas dovoljno para, uortaci se sa nekim ili ipak uzmi kredu
sto se Vista/XP tice, nazoves kancelariju Microsoft-a za Srbiju i pitas ih zasto ne moze (o ovome vise na odgovarajucem podforumu)
musterije ne smeju da trpe!

imenjak: ne postoje polovne licence, one su jednokratne/obnavljajuce po racunaru/procesorima
moraces da das koliko je potrebno

ja bih pre jurio ove konzole, sa njima ste mirniji neko vreme barem sto se upgrade-a tice)
s druge strane, nisam upucen niti me zanima da li je i pod kakvim uslovima dozvoljeno otvaranje igraonica savremenih konzola (PS3, xBox360, Wii) tako da, ako iam zainteresovanih, raspitajte se kod distributera, mozda izvucete dobru veleprodajnu cenu
[ Momchilo @ 05.09.2008. 15:20 ] @
@Imenjak

znaci nikako ne mogu da se izvucem da prodjem jeftnije od tih jbnih 150e ? :) na 10 racunara jbt ode skoro 4 komada josh :D

EDIT :

A sta mislis o linuxu imenjak ? moze li mi inspekcija sta ako dignem njega ? :|

[Ovu poruku je menjao Momchilo dana 06.09.2008. u 10:19 GMT+1]
[ frenkyshka @ 09.09.2008. 15:33 ] @
Citat:
highlander82: ovde nema ni jedne igraonice tako da konkurencija ne postoji pa ce da se igraju i na crt, nemam mnogo para za start, morao bih da dizem kredit tako da bih poceo sa crt i 8500gt (to je ddr3 model sa 1,4ns quimonda memorijom i glat ide na 8600gt taktovima) za wc3, counterstrike, pes8, nfs-ove, gtr, race, starcraft, wow, lineage je i vise nego dovoljna kombinacija, 2220 inteli se klokuju glat na 3ghz, kasnije bih uzeo 19" 5:4 monitore i 9600gso ali nemam para sada za takve konfiguracije, zasto nemogu da uzmem xp????? zasto mora vista??


Da ti kazem da ako mislis da klokujes kompove za igraonicu, nemoj! To nije komp koji koristis kod kuce nego se na njemu smenjuju korisnici. Drugo, tebi je za igraonicu najbitnija stabilnost sistema sto sa klockom nije slucaj. I trece, klokom smanjujes radni vek tih kompova, nemoj da ti se desi da crknu pre nego sto ih odpaltis a mislim da ti treba izmedju 6 i 8 meseci.
P.S. Ako ih klokujes obavezno kupi neki jaci klima uredjaj.
[ highlander82 @ 09.09.2008. 21:55 ] @
ma 2220 opusteno na 2,8-3,0 sa box coolerom, pa meni prescot d331 celeron radi od marta sa 2.66 na 3.2 po ceo dan u neklimatizovanoj prostoriji sa bb napajanjem, a to je prescot jezgro ozloglaseno po grejanju, idle 33c load 55c bez i najmanjeg znaka nestabilnosti pa ti gledaj i kakve veze ima sto se smenjuju korisnici pa nece ga oni klokovati....
[ Wipefest @ 26.09.2008. 01:39 ] @
Citat:
@Imenjak

znaci nikako ne mogu da se izvucem da prodjem jeftnije od tih jbnih 150e ? :) na 10 racunara jbt ode skoro 4 komada josh :D

EDIT :

A sta mislis o linuxu imenjak ? moze li mi inspekcija sta ako dignem njega ? :|



Nije tacno da moras da uzimas Proffesional, mozes da koristis i Windows XP Home Edition jer sam i sam vlasnik igraonice i pre nego sto sam legalizovao svoju igraonicu raspitao sam se u Microsoftu i rekli su mi da nema nikakvih problema sto se tice koriscenja HE operativnih sistema (osim sto su HE verzije oslabljenje glupostima koje vama nece nikad ni zatrebati).
E sad jbg, legalizacija mora da se plati jer ti na racun nje zaradjujes novac... Ipak je to zastita autorskih prava a u svakom slucaju bolje je da platis jednom i uzivas nego da ti neko lupi kaznu i do 3 000 000 dinara. Razmisli sam sta je bolje...

Windows XP Home Edition negde oko 100e
Warcraft III sa Frozen Throne negde oko 20e
Counter-Strike (kupujes steam), negde oko 700din je cena + mesecna pretplata za VALVE ugovor koji iznosi negde oko 7eura po racunaru gde je instaliran STEAM.
World of Warcraft sa Burning Crusade je negde oko 30e
Kaspersky Antivirus Proffesional (kupuj ga negde oko Bozicnih i Vaskrsnjih praznika posto daju popust do 50% naravno mislim na katolicke praznike, ne znam da li nasi daju discount od 50%) ti je negde oko 20e po racunaru.
Umesto Microsoft Office koristi Open Office!
Program za vodjenje igraonice bi ti kostao negde oko 60 eura za 10 racunara + server (Cafesuite) za godinu dana.

Sto se tice same zastite inventara najbolje resenje su ti kamere. Nikakvo vezanje i gluposti jer verujte mi u stanju su idioti da preseku i kablo! Meni su indijanci isekli par Logitecha G1 dok nisam postavio kameru i odrobijao jednog ne znam koju rec da upotrebim kada bih zeleo da ga opisem! Batina je iz rana izasla! Mozda najpovoljni misevi za igraonicu, ako hoces da malo odrzis nivo su ti Logitech G3 i kostaju negde oko 50e (veoma su izdrzljivi i ne baguju ni posle 2god!)

Kao sto je vec neko spomenuo nadji odgovarajucu tecnost za ciscenje TFT monitora :) Nemoj nekim glupostima da ih cistis da nebi ostao bez istih!

Koristim slusalice Sennheiser hd201 i strasno sam alergican na one sa potenciometrom jer se 90% slusalica na tom mestu i unisti. To je moje licno iskustvo sad ne znam za ostale.

Sto se tice pusenja ako nemas dve odvojene prostorije najbolje bi ti bilo da zabranis! Meni su svi prebacivali zasto sam zabranio cigarete u svojoj igraonici i govorili su mi da nikada necu imati posla zbog toga, ali se ispostavilo suprotno. Klosari su otisli a doslo je 5 puta vise normalnih ljudi i posao cveta!

I na sve ovo da dodam jos savete koje je pomenula osoba koja je bila administrator dve igraonice gore iznad.

Ako ti treba neka bliza pomoc oko legalizacije mozes da me kontaktiras preko pm. Pozdrav


[ Nabukodonosor @ 30.09.2008. 12:24 ] @
A sta mislite o igraonici sa kozolama, tipa PS3 i XBOX 360? Cini mi se da tu ima manje zavrzlama i da je mnogo lakse za odrzavanje.
[ ivica77 @ 16.10.2008. 15:01 ] @
Zanimljivo je to sa konzolama, samo ne znam kakve su cene igrica, i koje sve igrice mogu da se nadju kod nas? Ali tu nema mreznog igranja zar ne?
[ Davor Vlajkovic @ 16.10.2008. 22:28 ] @
Ne ;)
[ bobec @ 17.12.2008. 21:46 ] @
pozz drustvo!
mnogo informacija sam nasao koje su me interesovale.... ali imam jos koje pitanje i ako nije tesko neki komentar!
otvaram igraonicu sa dvanaest racunara za igranje i pet samo za surfanje!
konfiguracija:
Pentium Dual Core E2200, 2.2GHz, FSB800
Gigabyte Intel MB GA-EP31-DS3L,
Apacer DDR2 800 PC6400 - 2GB AM1
VGA GeForce 9800 GT 512MB/DDR3
WD HDD 160GB 7200 8MB SATAII
Kuciste CoolerMaster 420W Elite
ACER LCD 20" Wide X203Wb, 5ms,

Lynksis by Cisko Switch SLM224P / 24-port
10/100 + 2-port 10/100/1000 Gigabit Smart

racunari za net su neki polovnjaci...

interesuje me komentar, savjet za konfiguraciju?
gdje mogu da nadjem dobar program za vodjenje igraonice, tj. koji savjetujete?
imacu ADSL sa 2mbps protoka, koliko racunara je optimalno da bude na netu, pored ovih za surf?
i komentar za switch?
hvala!
[ jurisprudent @ 12.02.2009. 16:50 ] @
Tema me bas zanima. Citajuci ovaj tekst moze se naci na dosta odgovora. Ali zanima me moze li neko (vlasnici igraonica) da prilozi iskustvo oko troskova? Konkretno, troskovi radnika, struje, amortizacije, kirije, igrica itd.??? Na koliko vremena se poze doci do pozitivne nule?
[ bisenic @ 21.04.2009. 23:13 ] @
Najbolje resenje za vodjenje igraonice ti je cafesuite

cafesuite.net

tu imas sve informacije


[ prenex @ 20.07.2009. 10:44 ] @
Ja bih ipak prednost dao programu CyberCafePro. Koristim ga već nekoliko godina, bez ikakvih problema.

Ako nekome bude trebao povoljno originalni software za igraonicu (windows, igre) neka mi se javi na PM.
[ Rider84 @ 08.08.2009. 10:11 ] @
zanima me gde mogu naci dobar caffe clijent i po kojoj ceni, i gde je najpovoljnije kupovati igrice na veliko npr za igraonicu.. hvala
[ Markoxxx @ 10.08.2009. 14:08 ] @
e da.. citam ove teme, i opet da ne otvaram novu temu:


licence igara cs, war.. i sta vec ide, koja je cena za 10+ racunara..
[ djB92 @ 16.01.2010. 18:19 ] @
Ljudi, da li je sada po Vašem mišljenju, dobar potez otvoriti igraonicu, konkretno na Novom Beogradu?
Tačno je da se gameri sada igraju iz "svoje fotelje", ali baš zbog toga mislim da je dobar potez vratiti se na druženje ispred igraone, turniri, PES... Sony 3 itd. (možda im je dosadilo da budu sami... možda opet požele interaktivno druženje...)

Vidim da odgovora na temi nema skoro godinu dana, pa ako ima zainteresovanih da razmenimo iskustva.

pozdrav!
[ njamb @ 21.01.2010. 22:41 ] @
Zdravo,
hteo bih isto da otvorim igraonicu ali ne bih odmah da kupim legalan softver, pa sam hteo da pitam da li moze windows 7 BETA verzija??
[ component @ 21.01.2010. 23:22 ] @
A šta je sa: http://www.elitesecurity.org/t...i-na-ATM-potrebna-nova-doplata ?
Ako ne platiš Mcrosoftu, ne možeš da dopustiš nekome da koristi tvoj Windows.
[ pxotographer @ 26.08.2010. 11:21 ] @
Opet u vezi igraonica,
kolega mi je kupio KAV2010 za 11 računara i sad ima problem sa učitavanjem recimo facebook-a :ppp i ostalih zezancija... da li postoje neka podešavanja u mreži koja će omogućiti umreženim računarima da rade normalno pod kav-om, ima li neko iskustva s tim?? Šta je sa mrežom i mrežnim podešavanjima? Sumnjam da kav nije riješio te probleme, garant ima neka shema. Ako ima neko ko bi mogao pomoći, dobro je došao.
[ PartyMaker @ 29.09.2010. 14:42 ] @
Pozdrav,

Ukratko, zelim da otvorim jednu PC igraonicu i jedina stvar koja me plasi je zarada. Zelo bih da ulozim oko 12.000.oo eura za 20 kompjutera, dve PS3 konzole. To je neka moja racunica koliko je potrebno novca za start sa takvom igraonicom (oprema, enterijer, softver, igre, luter, admin, lcd tv-ovi, itd.)

Interesuje me dal' je moguce otplatiti toliki novac kroz nju?
Jer danas svaki dom praktivno ima adsl i svi imaju mogucnost igranja multiplayer igara od kuce, dal' su dovoljno posecene. Lokal koji sam gledao se nalazi na extra lokaciji, blizu 2 osnovne skole, tri sudentska doma.
Imam iskustva u vodjenju posla, sredjivanju administracije jer sam imao jedan cafe-bar 3 godine.Tako da me jedino brine vracanje ulozenih para jer bi celokupnu sumu morao da pozajmim na neko vreme.

Napravio sam plan i teoretski je vrlo ostvariv. Da sa tih 20 kompova i 2 konzole (plus ce tu biti neko bezalkoholno pice, grickalice, itd al to nisam ni racunao u ovo) dodjem na "nulu" za godinu dana sa 34% iskoriscenog kapaciteta. (znaci da imam 3 prijave mesecno, poplacane sve dazbine, zivim lepo od toga sve, sve i da otplatim kompove).

Teoretski to veoma dobro zvuci da sa 34% iskoriscenog kapaciteta sve dovedem na stanje "pozitivne nule al' me interesuje da li je to stvarno tako isplatljivo?

Hvala unapred.

[Ovu poruku je menjao PartyMaker dana 30.09.2010. u 00:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao PartyMaker dana 30.09.2010. u 00:18 GMT+1]
[ misko_84 @ 11.01.2012. 14:13 ] @
nema nista od igraonice bez soni 3 verujte mi oni kada navale na sony 3 u stanju su da igraju 24 h
[ misko_84 @ 11.01.2012. 14:18 ] @
zavisii koji program koristis za igraonicu,pogledajte ip adrese racunara i podesite svaki racunar treba da ima svoju ip adresiu, a sto se tice fb mozda u bios treba da podesite vreme i datum da bih prepoznao tu pretragu imao sam i ja problema stime nekada ja koristim program za igraonicu antamedija mogu da gazem da sam veoma zadovoljan
[ misko_84 @ 11.01.2012. 14:20 ] @
moze zasto da ne moze ta verzija ali moraces da najdes program za igraonicu za tu verziju moja preporuka antamedija sasvim lepo radi i nikada nisam imao problema
[ misko_84 @ 11.01.2012. 14:22 ] @
sto se tice troskova i pozitivne 0 dolazis to toga za 6 meseca ali napornog rada a kao sto sam reko nista bez sony 3 ona vrti novac u svakom slucaju :D
[ misko_84 @ 11.01.2012. 14:25 ] @
najbolji program za igraonicu po meni je kafe antamedija sasvim je dobra i veoma sobro se pokazala ja koristim antamediju vec 5 godina jos mi nije puko server tako da nemam nikavih zamere za taj program.