[ Blaško @ 12.01.2008. 16:09 ] @
Dragi forumaši,
listajući stranice foruma nisam naišao na jednu od najaktelnijih tema za male preduzetnike. To je tema iz oblasti Zakona o bezbednosti i zdravlja na radu, odnosni izradi potrebnih dokumenata iz ove oblasti.
Naime radi se o obavezi svakog preduzetnika, bez obzira na broj zaposlenih da izradi tzv. Akt o proceni rizika i ono što ide uz njega.
Ta dokumenta izradjuju lica koja imaju Uverenje o stručnom ispitu o osposobljenosti za obavljanje poslova bezbednosti i zdravlja na radu. To uverenje posle položenog, dosta teškog ispita izdaje Uprava za bezbendost i zdravlje na radu koja ja u okviru Ministratsva rada i socijalne politike.

Ja sam položio taj ispit i aktivno radim na izradi ovih dokumenata.

Poruka forumašima: javite mi se radi razmene mišljenja o ovoj temi ili pomoći, konsultacija i izrade ovih dokumenata.
Stojim na raspolaganju.
Pozdrav elitesecurity što nam je data mogućnost komunikacije.
Blaško
[ cyberm @ 14.01.2008. 12:57 ] @
Prvobitni rok za izradu akta o proceni rizika je bio septembar 2007., ali je (zbog nase poznate azurnosti) produzen.

Po sadasnjem tumacenju, firme do 10 zaposlenih mogu same da izradjuju akt o proceni rizika. One firme koje imaju vise od 10 zaposlenih, treba da imaju stalno zaposleno lice koje se bavi tim poslovima ili da te poslove povere trecem licu. U oba slucaja, za vece firme, procenu moze da radi samo lice sa polozenim strucnim ispitom.

Mi smo uradili on-line softver koji omogucava firmama da same urade akt o proceni rizika:
http://www.procenarizika.com/
[ hisarlik @ 16.01.2008. 23:14 ] @
Pozdrav
Ja sam jedan od malih preduzetnika pa me naravno interesuje ova tema.
vec duze vreme se raspitujem kod raznoraznih knjigovodja i kolega preduzetnika ali niko nema nijednu proverenu informaciju sve se svodi na rekla kazala.
Konkretno me interesuje dali se mora imati taj akt i ako je preduzetnik jedini zaposleni u firmi tj. radnji ,dali to mora da izradi ovlasceno lice,agencija,firma ili recimo jednostavno mogu da prepisem tj. sam napisem taj akt.
Reklo bi se da ogovor ima u cyberm-ovom postu ali mislim da predposlednja recenica koja inace mene interesuje nije najjasnije napisana pa zato i nisam razumeo.

"U oba slucaja, za vece firme, procenu moze da radi samo lice sa polozenim strucnim ispitom."

Mislim nejasno mi je dali je u oba slucaja(male do 10 i velike firme preko 10 zaposlenih) ili samo za vece firme.
[ Blaško @ 17.01.2008. 12:43 ] @
Drago mi je sto ste se javili i ja cu vam dati vrlo precizan odgovor jer se tim poslom bavim duze vreme a imam i polozen ispit za to.

Evo odgovora na vas problem.
Svi poslovni subjekti u nasoj Srbiji (preduzetnici, d.o.o. mala i srednja preduzeca i velike firme), bez obzira na broj zaposlenih, su u obavezi da po Zakonu o bezbednosti i zdravlja na radu urade dokumenta u skladu s njegovim odredbama: pre svega Akt o poceni rizika. Medjutim, Zakon za firme ili preduzetnike koje imaju do 10 zaposlenih (clan 37 Zakona o BZR) dozvoljava da vlasnici poslove iz ove oblasti mogu da obavljaju sami, bez polozenog ispita. Ali i oni moraju da imaju izradjen Akt o proceni rizika. E sad je pitanje: da li svaki poslodavac moze da uradi taj dokumenat ali da bude u skladu sa odredbama zakona. Tesko, mada se vrsi prepisivanje i slicno.

Praksa je sledeca. Poslodavac-preduzetnik nadje strucno lice koje zna da uradi ovaj Akt, plati mu da ga uradi ali on sam potpise taj Akt. Zasto tako?. Pa zato sto inspektori pregledavaju kako je uradjen Akt i naravno daju primedbe na kvalitet. To moze da uradi i Agencija ali one su skuplje.
Sada vi odlucite.

Akt morate imati (i jos neka dokumenta koja idu uz njega), a vase je da li cete ga prepisati sa Interneta ili ne znam odakle sa neizvesnom sudbinom ili naci nekog da vam to uradi, platiti i biti miran.
Ne znam da li sam otklonio sve vase nedoumice i dileme oko ovoga. Ako ne, javite se sa konkretnim pitanjima.

Pozdrav
Blagoje Nicic
[ sjevtimijevic @ 19.02.2008. 18:59 ] @
Blagoje,
dobar izbor teme, i ja sam poceo da se bavim intenzivnije ovom oblascu, najpre sam polozio strucni ispit, sada detaljno i prakticno. Inace se bavim projektovanjem u oblasti zastite zivotne sredine. Proucio sam i razradio metodologiju vršenja procene rizika po ISOstandardu OHSAS 18001 od 1999 god. zainteresovan sam za proucavanje i drugih metoda AUVA, WKO, SME, PILC, KINNEY pa ukoliko mozes da mi pomognes bicu ti puno zahvalan a mozemo da razvijemo i konkretnu saradnju.
pozdrav!
[email protected]
[ Blaško @ 20.02.2008. 08:34 ] @
>
>
>

Jevtimijevicu,
hvala na javljanju. Javite mi se ma licni mail [email protected].
Mozemo saradjivati.
Pozdrav
[ stolica021 @ 09.06.2008. 16:47 ] @
Malo mi je cudno da je ova tema toliko dugo neaktivna. Ja sam u subotu polozio doticni ispit i nameravam da se bavim po malo izradom akta o proceni rizika. Uvek sam raspolozen za razmenu informacija i podataka.
[ cyberm @ 11.06.2008. 12:12 ] @
Blaško je vrlo precizno odgovorio, ali da ipak objasnim.

"U oba slucaja, za vece firme, procenu moze da radi samo lice sa polozenim strucnim ispitom."

Mislio sam da i u slucaju da firma preko 10 zaposlenih ima ovlasceno lice ili angazuje agenciju da im uradi akt o proceni rizika, tu procenu moze da radi sam lice sa sertifikatom (polozenim strucnim ispitom).

[ Žabac @ 10.07.2008. 12:51 ] @
Ja se već 4 meseca bavim procenom rizika radnih mesta, imam 2 radnika sa položenim stručnim ispitom i radim isključivo KINNEY metodom,


Ako neko radi istom metodom slobodno me kontaktirajte [email protected] radi razmene iskustava

Pozdrav,
[ set @ 28.08.2008. 14:25 ] @
ukoliko neko ima neki primer kako uopste treba da izgleda akt, bilo bi super...
posto treba da radimo za firmu, koja ima 10 zaposlenih, tako da bi kapiram mogli i sami da radimo, samo ne znam kako to uopste izgleda i odakle uopste da pocnemo...

svaka pomoc bi bila dobrodosla
[ smanjirizik @ 05.01.2009. 12:11 ] @
Pozdrav, tema koju cekam da neko zeli o njoj da raspravlja. Pokusavam na vise foruma da je pokrenem ali nema bar za sad mnogo interesenata, sem pitanja kako sta resiti, zakoni isl.
Posto sam specijalista iz oblasti upravljanja rizicima i krizama imam veoma veliko interesovanje za razmenu misljenja na ovu temu. Posebno se interesujem za upravljanje rizicima u oblasti BZR.
Analizirao sa podatke o nekoliko agencija o radu na izradi akta o proceni rizika na radnom mestu i u radnoj okolini ali mi uvek ostaje masa stvari nedorecenih.
Ono sto je zakon trenutno izdefinisao kroz pravilnik o proceni rizika je dosta uopsteno, pocev od samih definicija npr. radnog mesta, radne okoline isl, pa do izrade samog akta.
Problemi su manji kod jednostavnih radnih mesta gde je nacin rada ustaljen, nema promena sredstava, objekata itd ali se zato javljaju problemi kod definisanja radnih mesta sa promenljivim uslovima rada.
Da ne sirim pricu vise.

Slazem se vama da ima dosta sablonizma u izradi akta. Efekat tog sablonizma je los kvalitet izradjenih dokumenata i slaba primenjivost u praksi.Nemoguce je sagledati sve dosad izradjene akte /do tog se tesko ili ne moze ni doci/ ali generalno gledano mislim da tu ima dosta nedorecensti, ponavljanja, veoma uopstenih mera koje su tesko promenjive itd.

Posto tek ulazim u vode prakticne primene upravljanja rizicima u BZR, ne bih da zvucim previse grubo i neuctivo. Bez daljnjeg ima problema i nedoumica u ovom poslu jer je i to jos u povoju, bar na nacin kako mu se sada pristupa.

Molim Vas za misljenje o recenom ali i za dalju razmenu misljenja. Nadam se da ce se diskusiji prikljuciti veci broj zainteresovanih sto bi normalno doprinelo laksem sagledavanju i razresenju dilema.

Pozdrav.
[ smanjirizik @ 05.01.2009. 12:22 ] @
Pistupajuci izradi akta o proceni rizika na radnom mestu i u radnoj okolini sa promenjivim uslovima rada, javlja se masa nedoumica i dilema kako resiti definisanje odredejenih delova u aktu. Zakon i pravilnik su dosta uopsteni a nisam naiosao da se neko ozbiljnije bavio aktom sa nazovimo slozenim radnim mestima.
Posto ne spadam u one koji oce samo da zadovolje formu pokusavam da nadjem logiku u svemu i da definisem sve pojmove vezane za sam akt a i sire posto se bavim upravljanjem rizicima i krizama.
Pokusavam da koristim razne metode ali na kraju rezultat mora biti isti a toje velicina rizika, tako d ane mogu da izdvojim nijednu kao idelanu. Trenutno mi je za oko zapela AUVA modifikovana metoda.

Molim za razmenu misljenja ako ste zainteresovani.
[ DonnRile @ 16.01.2009. 14:32 ] @
Pozdrav svima

Ja radim kao gradjevinski tehnicar za niskogradnju u jednoj gradjevinskoj firmi koja se bavi iskljucivo iskopom, transportom i obradom zemljanog, a i ostalog gradjevinskog materijala. Firma ima 13 zaposlenih i, kao sto Zakon nalaze, jedan mora biti odgovorno lice za bezbednost i zdravlje na radu i to lice cu biti ja s toga ova tema me itekako interesuje i bio bih beskrajno zahvalan svima koji mogu da mi pomognu.
Naime, ja moram da polozim ovaj strucni ispit. Da li bi neko ko je vec polozio ovaj ispit (a vidim da ih ima nekoliko) mogao detaljnije da opise sam nacin polaganja ispita, koja literatura je potrebna (ili da preporuci literaturu koja je najbolja), da li negde mogu da se nabave ispitna pitanja, od cega se sastoji ispit...i sve ostalo sto je bitno za pripremu i polaganje ispita.

Zahvaljujem se svima i nadam se da ce neko pmoci.
[ smanjirizik @ 19.01.2009. 07:42 ] @
>
Pozdravljam i hvala na javljanju.
Ja nisam polozio strucni ispit ali se pripremam da to obavim u septembru.
Samu proceduru polaganja i pitanja ce verovatno reci neko ko je to vec
radio, ako dodjem do pitanja rado cu Vam ih poslati. NAJBITNIJA JE
LITERATURA. NACIN POLAGANJA JE PROPISAN U ZAKONU O bezbednosti i zdravlju na
radu. Literatura-
1. Praktikum za PROCENU I UPRAVLJANJE RIZICIMA na radnom mestu i u radnoj
okolini, TEHPRO d.o.o., grupa autora, beograd 2007 i
2.Praktukum za ZNR, ZOP i ZZS, Jugozastita i Zastita sistem, beograd 2006.
U prvoj knjizi je proradjena kompletna procedura iyrade akta sa pozivanjem
na konkretne clanove zakona o BZR *jedan od autora je Gdin Branko Radonjic
trenutno po mom skromnom misljenju jedan od najkompetentnijih ljudi iz ove
obalsti *ono sto sam ja uspeo da sagledam, mozda ih ima jos ali se slabo
oglasavaju*
U drugoj knjizi su sve direktive, zakoni i propisi koje treba poznavati da
bi se neko nosio sa problematikom.

Vidim da raditeb u gradjevinarstvu, A TO JE JEDNA OD NAJSLOZENIJIH OBLASTI
ZA IZRADU AKTA. zasto to kazem. Ne znam koliko ste duboko usli u
problematiku. Ja pratim radove mnogih autora po ovom pitanju, ima dosta
teoretisanja ali je prakticnih resenja malo ili ih skoro nema. Masinski
fakultet iz Kragujevca ima dobrih pokusaja *grupa ljudi* da se rese neki
problemi a jedan od najvecih je kako uraditi akt za poslove koji imajum
promenjivih vise parametara, jedan od tih parametara je i promenjivost
lokacija rada, pa promenjivost aktivnosti, objketa na kojima se radi itd.
Ljudi su uraditi i prograski online paket *PRORISK*pod ovim imenom ga mozete
naci na internetu* ali nema reseno pitanje promenjivih radnih mesta. Isti
ljudi su drzali savetovanje u Kragujevcu mislim u oktrobru gde su pokausali
da objasne resenje tog i jos nekih problema.

Ja trenutno radim na AKTU za jedno veliko drzavno preduzece, problema je
milion pa pokusavam da ih resim. Tesko to ide jer je zakon nedorecen,
definicije u zakonu su takve da se izgubi i onaj ko zna o cemu se radi. Do
sada sam procitao bar 100 autora da bih samo definisao rado mesto a kamo li
ostale pojmeve vezane za procese, odnose i sl.

Kao strucnjaka za nisko gradnju pitam. dali mi mozete definisati sta to mora
da ima jedan objekat da bi se mogao koristiti za ljudsku upotrebu u bilo kom
smislu, npr. staticki proracun, elektroinstalaciju, grejnu, gromobransku, od
kog materijala isl. Postoje li knjige koje to propisuju.

Ako radite akt u gardjevinarstvu i vi cete imati problem definisanja
objekata u kijima se radi*hala. gradilista, prolaza, tunela itd* jer kako
mozemo pricati o propisivanju mera beybednosti za bezbedan rad na masini na
elektro pogon ako sama instalacija nije uradjena po propisu itd.

Pozdrav i hvala.
[ dukagenije @ 02.02.2009. 20:53 ] @
Da li navedeni clanovi zakona vaze i za Vojsku? Postavljen sam na formacijsko mesto koje obuhvata BZNR a nemam licencu i polozen ispit!
[ smanjirizik @ 03.02.2009. 06:59 ] @
>

--000e0cd2457ab2aa6c0461fe3a39
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Jedno od najspecificnijih zanimanja je vojno. Radite tamo i znate sta se sve radi. Obzirom da su u aktivnostima koje izvodi vojska sadrzane aktivnosti nekoliko, vise desetina ili i&nbsp; vise razlicitih zanimanja*poslova isl.*.<br>
OSNOVNA KARAKTERISTIKA TAKVIH ZANIMANJA *SLICNA SU POLICIJA, VATROGASCI*MADA SU I ONI u POLICIJI*, GRADJEVINARSTVO I IMA IH JOS, JEST PROMENJIVOST LOKACIJE RADA, RADNIH AKTIVNOSTI, SREDSTAVA ZA RAD, SLZ, MATERIJALA ITD, ITD.<br>
Dakle, po mom misljenju, resiti problem AKTA ili uopste upravljanja rizicima na radnom mestu sekretarice u kancelariji, radnika u apoteci, radnika na strugu, i slicnih stvari uopste nije problem, ALI RESITI PROBLEM radnih mesta u org koje sam gore naveo mislim da je to vec umetnost.<br>
Zakon o BZR vazi za sva zanimanja i u svim uslovima.<br>Ako zelite da konkretnije razmenimo misljenja o temi, kontaktirajte me na licni email.<br><br>Potrebno je samo shvatiti da se upravlja rizicima za yasitu coveka na radnom mestu* anormalno i rdai zastite sredstava, opreme i ostalog. Znaci centar je COVEK.<br>
Pozdrav.<br><br><div class="gmail_quote">2009/2/2 dukagenije <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
Da li navedeni clanovi zakona vaze i za Vojsku? Postavljen sam na formacijsko mesto koje obuhvata BZNR a nemam licencu i polozen ispit!<br>
<font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2187381" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2187381</a><br>
</font><div><div></div><div class="Wj3C7c"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:305539:547ca60a0eb78be4249124b13c9aadff<br>
[ dukagenije @ 03.02.2009. 12:08 ] @
Kao sto rekoh radim u Vojsci na mestu koje moze biti veoma nezgodno u slucaju da dodje do nekih nemilih dogadjaja! Obzirom da tematika kojom se bavim obuhvata ZNR, ZZS(zivotna sredina) i ZOP (pozari), uzeo sam kojekakve "vojne" knjige u sake i uvideo da je to "sada" samo delimicno regulisano (pravila su iz 80.-desetih i 90-desetih). Medjutim, trend je u Vojsci da se ona sto vise priblizava civilnim propisima i zakonima, pa i famoznom Zakonu o BiZNR.
Kao i u civilstvu, tako i u Vojsci postoji tkzv Inspekcija poslova zastite u okviru Inspektorata Ministarstva Odbrane, koju cine vojna lica koja su u 95% slucajeva odgovorna za izradu normativnih akata, pravila i propisa u Vojsci za ovu oblast. Kao sto mozete pretpostaviti, ta dokumenta NISU URADILI, ali prilikom kontrola u jedinicama Vojske, insistiraju na postovanju i vojnih i civilnih propisa, naravno samo u toj meri koja njima odgovara, tj koja im omogucava da su oni uvek u pravu!!!
Jedan od tih elemenata je i Akt o proceni rizika, sto mi je i privuklo paznju, obzirom da niko od mojih kolega ne zna u kojoj formi bi on mogao da bude uradjen za neku jedinicu, uzimajuci u obzir kompleksnost vojnog poziva i zadataka.
Uzgred, postoji jos desetina obrazaca koje je propisao Rasim Ljajic za vreme njegova mandata, a koje moram da vodim.
[ smanjirizik @ 05.02.2009. 08:58 ] @
>

pozdrav,
vidim da je problem kompleskan, pouydano znam da AKT nije uradjen u vojsci,
policiji, zdravstvu itd odnosno u svim drzavnim sluzbama, ali isto tako
pouzdano znam da se AKT radi za neke drzavne sluzbe pa i vojsku i u drugoj
polovini ove godine bi trebalo da bude u upotrebi, a to verovatno
podrayumeva i uskladjivanje sa Zakonom o BZR.
Ako obratite paznju na statistiku koliko je firmi uopste to uradilo vedecete
da i nije mali broj, ali su to omahom one sa nekoliko radnika i strogo
definisanim poslovima.
Racimo vojska ako se dobro secam radi sve i svasta /pa mozemo je porediti sa
svim zanimanjima ukupno u drustvu sa manjim izuzecima/ znaci vrlo
komp[leksno.
smatram da inicijator to posla treba da bude ministarstvo odbrane jer je ono
glavni sef u Vojsci jer taj posao tesko mogu da urade eksterne agencije osim
ako se radi samo radi forme. To isto vazi i za ppoliciju itd.
Postojecu regulativu u vezi sa problematikom mozete naci na sajtu
ministarstva rada koje ima jednu celu upravu za ove poslove.
Verujete mi da literatura koju spominjete iz ranijih godina prevazilazi svu
danasnju i da su danas sve kopije tih propisa i raymisljanja. Zapravo do
dana su napredovale samo neke stvari kao oprema za rad, uslovi, SLZ itd ali
je sustina ista.

Ono sto Vam mogu konkretno pomoci jest oko definisanja i konstuisanja AKTA.
ali ne znam cinjenice u vasoj firmi. Posto se radi o Vojsci to su verovatno
neke vrste tajni itd.
Mozete pogledati sajt www PRORISK.co.yu gde imate jedan dobar online softver
paket koji pomaze u izradi akta, da bi ste to shvatili. Mogu VAs uputiti na
literturu, zakone itd
Ako pogledate stanje kod nas i u svetu, za nas uopste je BZR jedan obicna
skarcenica koja je u nizu funkcija i to dosadna ali svet to shvata mnogo
ozbiljnije i tako se i odnosi donosenjem i promenom zakona. Cinjenica da mi
ovo nismo sami poceli da radimo nego nas tera evropa dovoljno govori. ali
mislim da se polako shvata vaznost BZR i da ce se sve to vrlo skori srediti.
Pozdrav.

--000e0cd2984c7f331e046228212c
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<br><br><div class="gmail_quote">2009/2/3 dukagenije <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
Kao sto rekoh radim u Vojsci na mestu koje moze biti veoma nezgodno u slucaju da dodje do nekih nemilih dogadjaja! Obzirom da tematika kojom se bavim obuhvata &nbsp;ZNR, ZZS(zivotna sredina) i ZOP (pozari), uzeo sam kojekakve &quot;vojne&quot; knjige u sake i uvideo da je to &quot;sada&quot; samo delimicno regulisano (pravila su iz 80.-desetih i 90-desetih). Medjutim, trend je u Vojsci da se ona sto vise priblizava civilnim propisima i zakonima, pa i famoznom Zakonu o BiZNR.<br>

Kao i u civilstvu, tako i u Vojsci postoji tkzv Inspekcija poslova zastite u okviru Inspektorata Ministarstva Odbrane, koju cine vojna lica koja su u 95% slucajeva odgovorna za izradu normativnih akata, pravila i propisa u Vojsci za ovu oblast. Kao sto mozete pretpostaviti, ta dokumenta NISU URADILI, ali prilikom kontrola u jedinicama Vojske, insistiraju na postovanju i vojnih i civilnih propisa, naravno samo u toj meri koja njima odgovara, tj koja im omogucava da su oni uvek u pravu!!!<br>

Jedan od tih elemenata je i Akt o proceni rizika, sto mi je i privuklo paznju, obzirom da niko od mojih kolega ne zna u kojoj formi bi on mogao da bude uradjen za neku jedinicu, uzimajuci u obzir kompleksnost vojnog poziva i zadataka.<br>

Uzgred, postoji jos desetina obrazaca koje je propisao Rasim Ljajic za vreme njegova mandata, a koje moram da vodim.<br>
<font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2187863" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2187863</a><br>
</font><div><div></div><div class="Wj3C7c"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:305539:547ca60a0eb78be4249124b13c9aadff<br>
[ DonnRile @ 05.02.2009. 14:02 ] @
Pozdrav svima

Redovno svratim u ovu temu kad kod dodjem na ES, ali jos uvek nemam nista korisno da kazem osim da nesto pitam ili zatrazim pomoc. Kao sto sam vec rekao, ja radim u gradjevinskoj firmi i trebalo bi da ja budem odgovorno lice za bezbednost i zastitu na radu. Da bih to postao moram prvo da polozim ovaj strucni ispit koji, kako sam nacuo, nimalo nije lak.
Dakle, meni treba sto vise informacija vezanih za ovaj ispit i za sam nacin polaganja kao i koju literaturu treba koristiti.
Da li neko zna kako bih mogao da dodjem do ispitnih pitanja za ovaj ispit da bih znao sta treba da ucim!?
[ sanjao @ 04.03.2009. 09:15 ] @
Pozdrav
Trenutno ucim za polaganje tog strucnog ispita,i mogu vam reci da je dosta obimno i moje je misljenje da je cak preobimno za jedan dan polaganja,ako vam trebaju pitanja ja cu vam ih poslati,barem ono sto imam
[ smanjirizik @ 04.03.2009. 11:12 ] @
>

--000e0cd247e4a78144046449219e
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

Bio bih Vam zahvalan<br><br><div class="gmail_quote">2009/3/4 sanjao <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
Pozdrav<br>
Trenutno ucim za polaganje tog strucnog ispita,i mogu vam reci da je dosta obimno i moje je misljenje da je cak preobimno za jedan dan polaganja,ako vam trebaju pitanja ja cu vam ih poslati,barem ono sto imam<br>
<font color="#888888"><br>
<br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2216080" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2216080</a><br>
</font><div><div></div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:305539:547ca60a0eb78be4249124b13c9aadff<br>
[ sanjao @ 04.03.2009. 11:59 ] @
Mogu vam poslati jedino na vas mejl,ne mogu preko ovog foruma jer sam se juce prijavila,bas zbog ove teme,pa za 15 dana,takva su pravila foruma
pozdrav
[ dukagenije @ 04.03.2009. 19:29 ] @
Druze, ako si dobre volje posalji pitanja! Thanks unapred.
[ sanjao @ 05.03.2009. 09:05 ] @
na koji mejl
[ dukagenije @ 06.03.2009. 14:21 ] @
Ako moze na [email protected]
[ DonnRile @ 07.03.2009. 22:17 ] @
Konacno se nasao neko da pruzi tracak nade, barem kada se radi o pitanjima za ispit. Jupiii!!! Ako mozes i meni da posaljes pitanja...bio bih ti veoma zhvalan.

[email protected]
[ puricbb @ 22.03.2009. 22:33 ] @
Moram da vam kažem da to nije nimalo lak ispit i da se ozbiljno time pozabavite, nmaročito kandidati koji će raditi za građevinske firme. Pitanja, istina, ima ali su obimna, ozbiljna i podrazumevaju sveobuhvatno poznavanje tematike. Ispit sam položio prošle godine ali je to samo uvod u ono šta nas čeka stupanjem na snagu, a mislim da je već stupila, Uredbe o privremenim i pokretnim gradilištima. Pozdrav
[ smanjirizik @ 23.03.2009. 07:37 ] @
>

Ne sumnjam da je tako. ali dali se mogu dobiti ta pitanja. Hvala.

--000e0cd25bd00fc99d0465c458ca
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<br><br><div class="gmail_quote">2009/3/22 puricbb <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; padding-left: 1ex;">
Moram da vam ka�em da to nije nimalo lak ispit i da se ozbiljno time pozabavite, nmaro�ito kandidati koji �e raditi za gra�evinske firme. Pitanja, istina, ima ali su obimna, ozbiljna i podrazumevaju sveobuhvatno poznavanje tematike. Ispit sam polo�io pro�le godine ali je to samo uvod u ono �ta nas �eka stupanjem na snagu, a mislim da je ve� stupila, Uredbe o privremenim i pokretnim gradili�tima. Pozdrav<br>

<font color="#888888"><br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2234499" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2234499</a><br>
</font><div><div></div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:305539:547ca60a0eb78be4249124b13c9aadff<br>
[ DonnRile @ 23.03.2009. 18:06 ] @
@puricbb

Na sta tacno mislis kada kazes "narocito kandidati koji ce raditi za gradjevinske firme"? Konkretno, ja radim u gradjevinskoj firmi i ja se spremam da polazem ispit pa me cisto zanima. Na sta bi to trebalo da obratim paznju?
Elem, da li neko moze malo da objasni kako se polaze posebni deo ispita? Znam da se dobije neka tema da se uradi procena rizika za neko radno mesto, ali zanima me kako se to radi!? Koje informacije se skupljaju, kako se sakupljaju, koji su koraci...?

Hvala
[ Zbasa @ 27.04.2009. 15:35 ] @
I mene zanima poseban deo ispita, vezan za nacin i postupak procene rizika na radnom mestu i u radnoj okolini. Na drugom forumu objasnjenje je bilo: "Sastavi: opis procesa rada i utvrđivanje radnih aktivnosti zaposlenog pri korišćenju opreme za rad... i na osnovu prepoznatih opasnosti i štetnosti sastavi listu opasnosti i štetnosti, proceni rizik i sastavi predlog načina i mera za otklanjanje...rizika." Da li mozda neko ima resen primer zadatka, ili zna gde se to moze naci?
[ bojan zira @ 03.12.2009. 20:39 ] @
Pozdrav i ja da se prikljucim ovoj temi. Prvo da kazem zasto mi je potrebno (potrebno mi je da bih uradio seminarski iz predmeta menadzment rizikom na Beogradskoj politehnici). Treba da uradim sve redom od plana odluke i akta za bilo koje mesto u filmskoj industriji pa ako mi neko moze pomoci Hvala i drugo kako da se ulogujem na sajt www.procenarizika.com
[ Marina 976 @ 11.12.2009. 10:49 ] @
Pozdrav,
ja sam položila ovaj ispit, ali sam u dilemi kada je procena rizika na radnom mestu u pitanju. Zanima me, postoje inače neke instrukcije inspektora rada, da li je moguće da su mesta sa povećanim rizikom u firmi koja se bavi izvodjenjem elektro radova svi električari, pomoćni radnici, odgovorni izvodjači (elektro inženjeri) i lice za bezbednost? Obješnjenje, svi rade u istim uslovima. Medjutim, ne rade isti posao, pa vrebaju druge opasnosti. Ne znam šta mi je činiti. Može neka sugestija?
[ smanjirizik @ 11.12.2009. 21:30 ] @
>

--00163612fb4a6a5436047a7aa3a9
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<div>Pozdrav marina 976.</div>
<div>Ne zanma kad ste polozili ispit ali svaka cast. i sami ste svesni da je oblast vrlo siroka , komplikovana i nedorecena, nedorecena u smislu zakonskih resenja. Zbog toga imamo problem raznih misljaenja i tumacenja. Na zalost to se desava i u kontrolnim organima tipa inspekcije gde ima dosta primera gde i oni daju svoja misljenja zasnovana na stavovima koji su manje ili vise provereni.</div>

<div>Upravljanje rizicima je veoma osetljiva oblast pa i kod procene rizika na radu.</div>
<div>�</div>
<div>Dacu vam misljenje o navedenoj situaciji ali vas molim da ga shvatite kao jednu vrstu razmisljanja nikako kao stav koji se ne moze pobiti pod odredjenmim uslovima.</div>
<div>Dakle smatram da je situacija moguca, ova koju ste naveli. Pretpostavljam da je uzrok takvoj situaciji sablonska i neka vrsta skracene izrade zakljucaka za radna mesta. U suprotnom ako je procedura procene a najvise identifikacije opasnosti i stetnosti odradjena potpuno sa posmatranjem istih iz svih uglova, odnosno u odnosu na radne�aktivnosti, okolinu, sredstva za rad. objekte itd onda se neminovno mora doci do yakljucaka koji pokazuju vrste opasnosti i stetnosti do najsitnijih detalja. Suprotna situacija je da se izvrsi generalizacija opasnosti istetnosti na sve uslove pa se zakljuci isto za sva mesta. </div>

<div>Nemojte zaboraviti da i zakon trazi od nas da grupisemo radna mesta sto je vise moguce ali ne po cenu da ispadne da su svi pod istim uslovima itd.</div>
<div>Ne bih volio da se ovaj komentar shvati u grubom smislu jer se verovatno moze drugacije i preciznije objasniti ovaj problem ali mislim da ja ovo sustina.</div>
<div>�</div>
<div>Mozda bi treebalo proveriti metodologiju iyrade akta i ustanoviti u cemu je problem i zasto je to tako ispalo.</div>
<div>Pozdrav<br><br></div>
<div class="gmail_quote">2009/12/11 Marina 976 <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br>
<blockquote style="BORDER-LEFT: #ccc 1px solid; MARGIN: 0px 0px 0px 0.8ex; PADDING-LEFT: 1ex" class="gmail_quote">Pozdrav,<br>ja sam polo�ila ovaj ispit, ali sam u dilemi kada je procena rizika na radnom mestu u pitanju. Zanima me, postoje ina�e neke instrukcije inspektora rada, da li je mogu�e da su mesta sa pove�anim rizikom u firmi koja se bavi izvodjenjem elektro radova svi elektri�ari, pomo�ni radnici, odgovorni izvodja�i (elektro in�enjeri) i lice za bezbednost? Obje�njenje, svi rade u istim uslovima. Medjutim, ne rade isti posao, pa vrebaju druge opasnosti. Ne znam �ta mi je �initi. Mo�e neka sugestija?<br>
<font color="#888888"><br>--<br><a href="http://www.elitesecurity.org/p2463093" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p...;/a><br></font>
<div>
<div></div>
<div class="h5"><br>Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#305539" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p...t;/a><br><br>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:305539:547ca60a0eb78be4249124b13c9aadff<br>Odgovor pisite *iskljucivo* ispod ove linije:<br></div></div></blockquote></div><br>

--00163612fb4a6a5436047a7aa3a9--
[ -boxon- @ 10.01.2014. 20:22 ] @
Kome je neophodna sazeta skripta sa pitanjima i odgovorima za strucni ispit bzr, nek me kontaktira na [email protected]
[ mr. B @ 13.02.2014. 18:35 ] @
Polagao sam strucni ispit pre desetak dana i uspesno polozio Very Happy

Sto se tice literature, posto je to i tema, uzeo sam áod decka koji je ceo ispit obradio sazeto, sto je bilo i vise nego dovoljno

literatura :)

http://strucniispitbzrzop.wix.com/strucni-ispit-bzr
[ ZanLepen @ 06.08.2015. 08:44 ] @
Molim nekoga da mi pošalje skripte. Ja šta imam šaljem po dobijanju emaila. [email protected]