[ Dokolica @ 18.01.2008. 13:47 ] @
Dobar dan svima.
Molila bih za pomoc oko sastavljanja konfiguracije vezane za arhitekturu.
Takodje su dobrodosli saveti u vezi sa monitorom.
Programi u kojima cu da radim su:ArhiCad,AutoCad,3dMax....
Posto sam veliki muzicki postovalac,moze i neki savet za dobre zvucnike.
Pored sebe imam i ljude koji vole kompjuterske igrice i internet.
Znaci da rezimiramo,arhitektura,muzika(zvucnici),igrice,internet,monitor i
mozda jos nesto ako sam zaboravila po vasoj preporuci.Hvala svima unapred.
[ MOHOK7 @ 18.01.2008. 14:39 ] @
>
Da nismo zaboravili jos nesta sto se moze raditi na racunaru ??? :-)
Npr grafika P Shop Free Hand Adobe Ilustrator ali to ionako trebas ako radis
sa MAX ako nista drugo zbog tekstura :-)



Kao prvo bih ti preporucio valjan monitor pre kratkog vremena sam uzeo HANNS
G 28 Zoll
Zadovoljstvo je raditi sa tako necim 1920 x 1200 Pix osobito za CAD
programe.
Max i CAD programi lupaju po procesoru Archi CAD je cisto programiran i
nije u tolikoj meri "pohlepan" u tom pogledu (ovisi sta radis u njemu) uzmi
Quad procesor nije vise u tolikoj meri skupi ali donosi mnogo.
Sto se graficke kartice tice tu je sirok spektar ovisi o dubini dzepa
najbitniji je chip set ako hoces da valjano radis bez 350 EU nemoj niti
pocinjati (gornja granica nije limitirana ide do koju hiljadu)
Za pocetak dosta.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ labicko1 @ 18.01.2008. 22:01 ] @
Ja u srbiji jos nisam video monitor od 28` , valjda moze da se naruci usvakom slucaju sto veci to bolje, ali tolko skupa grafika ce ti sluziti samo ako si neki veliki zaljubljenik u igrice, meni u MAX-u nisam primetio poboljsanje kad sam promenio grafiku. Sto se procesora tice Quad sam prosle godine jedva naso da kupim, ali zaista vredi, on ti nece pomoci mnogo oko igrica, jer mislim da su samo nekolicina igrica izasle koje mogu da koriste vise procesora, ali ce ti zato 3d programi raditi odlicno pogotovu kad je upitanju rendiranje. Takodje pazi da ti ne uvale slabo napajanje, kao sto su meni probali, uzmi neko od 600w. I zamalo da zaboravim RAM najmanje 2G.
[ Dokolica @ 19.01.2008. 11:50 ] @
Znaci....
da obratim paznju na quad procesor,dobru graficku,ram-a min 2giga,dobro napajanje,monitor...
Hvala Vam na savetima,i ostali su dobrodosli!!
[ ifek @ 19.01.2008. 13:50 ] @
Quad procesori su i dalje skupi za nase uslove (najjeftiniji je preko 200 evra) i preporucio bih ti ga samo ukoliko bas zavisis od velike procesorske snage ili ako imas viska novca. Bolje pocasti svoje oci i tih dodatnih 100 evra potrosi na kvalitetniji monitor
[ Okmijun @ 19.01.2008. 17:47 ] @
S'obzirom da tek kreces u vode lupkanja po tastaturi vozanja misa, najradine bi ti preporucio:

1. OGROMAN MONITOR

2. OGROMAN RADNI STO (samo daska, al gigantskih razmera da ti laktovi ne vise i sve da stane na nju + A3 razvucen negde)

3. OGROMNU FOTOELJU tolko da zaspis u njoj

4. DOBAR ALL-in-ONE uredjaj (skener, kopir, printer) spasce te od trcanja do kopirnice za svaku glupost

5. Neku dobru HP radnu stanicu za 700-800€, da studiras i sto pre zavrsis i povratis pare, a ne da se za***bavas sa home made PCima, to mogu ljudi koji znaju nesto o tome, a to nisi ti, a ne treba ni da budes, na kraju krajeva


PUNO SRECE NA FAKULTETU!!
[ labicko1 @ 19.01.2008. 18:04 ] @
Quad procesor vredi svaku paru koju si ulozio u njega, pogotovu za 3d rendiranje, a nebojse ulozene pare ces relativno brzo vratiti.
A sad sto se tice stolice, stola, ventilatora, a pogotovu all in one ono ce ti sigurno pomoci, ja stvarno nebi mogo da zamislim rad u 3d bez toga :)))))
I stvarno nije bitno sto ces za komp da das 800 Evra ako neces bar jos tolko da das da opremis sobu, to jest da stvoris romanticnu atmosferu :))))
[ Dokolica @ 22.01.2008. 11:49 ] @
Sta da vam kazem,puno ste mi pomogli,puno hvala!
[ nenad2007 @ 23.01.2008. 22:57 ] @
Slazem se sa svim ljudima koji su spomenuli quand procesor , kada realno pogledas koliko ce ti pomoci i nije skup...
Rama moras uzeti vise od 2 gb ( ja imam 2 a bio bih mnooogo zadovoljniji sa vise...)
graficka tebi i nece trebati toliko, trebace onome ko igra igrice,
napajanje ti treba dobro i stabilno(ne stedi na tome),
monitor sto veci to bolji ,*ja radim na wide-u i ok mi je)-to se ne menja tako cesto(mada licno mislim da su svi preko 22" skupi, a tii ako imas i hoces da das puno para kupi della od 30" - pojavio se u listu i kosta cini mi se 1700 e),
treba ti neki udoban mis sa dobrim scrolom, ne stekaj ni na tome.
a sad ono najbitnije-NEMOJ nikako da uzmes neku fotelju niti previse udobnu stolicu,jer ces se uspavati u njoj i mislim da ces biti mnogo produktivnija u nekoj udobnoj stolici nego u fotelji u kojoj mozes da spavas...
ja studiram arhitekturu(3. god) i ovo je sve iz nekog mog iskustva...
A sto se tice zvucnika imas ih raznih,dobrih a ne tako skupih,tu ti ne mogu mnogo ponoci, ja ima genius 5.1 i logitech 2.1 s-200 i oba su mi super a nisu skupi pa ti vidi,raspitaj se....
poz
[ graffiti @ 29.01.2008. 12:32 ] @
Ja sam zavrshio Enterijer na FPU. 30'' je po meni monogo za monitor imam dell-ovu 24'' koja mi je i vishe nego dovoljna. sto se tice brzine renderovanje bitan ti je procesor(i broj procesora), a sto se tice ustede vremena za mene je reshenje graficka koje je namenjena bas za to , a ne za igrice.Tako da grafike za projektovanje i animacuju su ti NVidia Quadro FX (serije od 1000 pa navishe(oznaka, ne cena) i ATI FireGL.Josh jedno moguce reshenje ti je laptop bash za to.Imash DELL Precision serija i,po meni bolje reshenje HP Compaq 8710w.Oba su vrh sto se tice kvaliteta, samo sto HP nudi i punu tastaturu(numericke tastere).Cena se krece oko 2000€.
Ove grafike sto sam ti pomenu ti vema ustede vreme samim tim sto dok radis vidish kako ce da ti izgleda(svetla,materijali...) tako da kad zavrsish.samo treba da kliknes "render", a veoma retko treba da izvrshish neke manje korekture(nisu dzabe pravili poseban tip kartica smo za to)(sa ovim karticam mogu da se igraju i igrice, ako je to upste bitno za komp na kome treba da se radi)
[ labicko1 @ 29.01.2008. 13:00 ] @
graffiti
Sto se tice grafickih kartica upravu si ali pitanje je dali ti se isplati da kao amater u 3d platis preko 1000 evra za graficku, mislim da te pare mozes mnogo bolje da ulozis.
Sto se tice laptopa iskreno nikad nisam imao kontakt sa modelima koje si spomenuo i cisto sumnjam da mogu da se priblize desk racunaru za 2000Eura.
[ graffiti @ 29.01.2008. 14:25 ] @
Koliko sam razumeo coveku bi to trebao da bude posao.Posto je i meni to posao, kazem da,akose neko bavi time,trebalo bi da ima za to namenjenu opremu. Inace jesve to maltretiranje, i za***@ncij@, a ne ozbiljan rad.Kartice pocinju vec od 600€.Nijedna kartica za igrice nije namenjena za MAX/Mayu.Moze da radi,al' ne radi(2/3 mogucnosti upste ne upotrebis , a i ono sto radi ubije ti 3x vise vremena nego sto je potrebno)
[ labicko1 @ 29.01.2008. 14:45 ] @
Odgledao sam dosta kurseva, cesto u njima se spominje na kakvom se hardveru radi, ali ni jednom niko u njima nije spomenuo, niti se vidi da koriste, tako jake graficke kartice, sve se radi kroz test rendere (naravno test renderi slabijeg kvaliteta). Sada mozda tipovi koji rade kurseve za Gnomon, Linda, Totl i CG nisu profesionalci :) ili mozda nisu pri parama da kupe tako nesto :)
[ Dokolica @ 29.01.2008. 18:34 ] @
jos jednom veliko hvala svima!!
poljubac!!
[ graffiti @ 29.01.2008. 20:18 ] @
Izgleda je veoma bitno,kod nas ,u zemlji Srbiji da se do iznemoglosti prepucavamo,nebi li dokazali da "sam bas ja u pravu" po svaku cenu. Ali s' druge strane postoje neke cinjenice:1. Kursevi su uglavnom pisani (snimani) za nekoga ko nije dovoljno upućen.Tkodje su prilagodjeni tako da mogu da se odrade na skoro svakom racunaru. 2. Proizvodjaci (verovatno shto neznaju shta ce sa sobom) imaju u ponudi worstation-ne(u prenosnoj i desktop varijanti) i graficke karte bas za tu namenu. 3. Za nekog ko se time bavi(ozbiljno shvata svoj posao) 2-3000€ ,u normalnom svetu, i nisu pare o kojima moze samo da sanja. 4. Ti sistemi i kartice su sertifikovani i preporuceni od strane proizvidjaca software-a5. Nebih da gubim vreme sa ne adekvatnim alatom samo da bih dokazao kako sam ja pametniji od drugih, kad za to vreme mogu da uradim 3x vishe. 6. A, takodje, mozes ti i trkacku stazu da provozash sa bilo kojim automobilom, ali nebi mogao bas sa bilo kakvim da se takmicish.

Malo mi ,ipak , kod nas sve budzimo , svi sve rade....

Covek pita "imate l' neshto da ukucam ekser"
odgovor "evo, imamo cekic, on vam je bash za to"
"Covek" "Pa nisam ja , bash,mislio toliko da platim.Nego,sta mislite, dal' bi' Ja to mog'o glavom da ukucam"
odgovor "Paaa moze i tako, samo ce, verovatno, malo glava da vas boli"....

http://h10010.www1.hp.com/wwpc...95-321838-3329741-3355679.html
http://www.dell.com/content/pr...s&l=en&s=bsd&cs=04
http://www.nvidia.com/page/quadrofx_family.html
http://ati.amd.com/products/firegl.html
Iz prilozenog se vidi da tu postoje razne klase i cene (shodno nameni i stepenu "stucne spreme")

Ako,trenutno , nemas novca ulozi novac u procesor( brzi i sa vise jezgara) i memoriju , a sto se tice grafike apsurdno je uzimati jacu od NVidije 8600(ili neke u klasi).
A za kasnije, ipak nebi bilo loshe da se "ekser ukucava cekicem",ako se stvore finansijske mogucnosti. A ako ne? Onda treba razmisliti: "zashto smo studirali ?".
[ Abydon @ 29.01.2008. 20:34 ] @
Citat:
labicko1: Odgledao sam dosta kurseva, cesto u njima se spominje na kakvom se hardveru radi, ali ni jednom niko u njima nije spomenuo, niti se vidi da koriste, tako jake graficke kartice, sve se radi kroz test rendere (naravno test renderi slabijeg kvaliteta). Sada mozda tipovi koji rade kurseve za Gnomon, Linda, Totl i CG nisu profesionalci :) ili mozda nisu pri parama da kupe tako nesto :)


Tako i ja bio u igraonicama pa u racunarima sve vrh VGA kartice MX440 i ATI 9200 i to SE bato!
PS: Malo je 2 gb memrije, u stvari nije bas malo al' je dzabe pa ne skrtari na njoj
[ labicko1 @ 29.01.2008. 21:21 ] @
graffiti
Nemoj da me razumes pogresno, te kartice su odlicne ali licno mislim da ne vrede ulozenih para barem za 3D, ja bi pre kupio jos jedan komp za te pare koji bi mi za nekih 60 do 70% ubrzao render animacije, nego sto bi ulozio u grafiku koja bi mi poboljsala view port. Sada naravno ako si neki milioner mozes da napunis sobu kompijuterima i da stavis koju god grafiku hoces ali za vecinu ljudi koji zaradjuju ispod 1000Evra mesecno ovo je nelogicno trosenje para.
Sto se tice tvog objasnjenja za kurseve nebi se tu bas slozio, ali da saznamo tacan odgovor na ovo trbali bi da napisemo pismo ljudima koji su ih radili, tako da necu da udjem u dalju polemiku o tome.

Poredjenje za auto nisi dobro napisao, ovo je prikladnije : na trkackoj stazi dva ista automobila, na jednom uradis upgrade stavis bolje farove, a na drugi stavis upgrade bolji i jaci motor.

Sad ja nisam neki veliki strucnjak i ovo je samo moje misljenje. Voleo bih da cujem misljenja drugih ljudi cije sam radove ovde na forumu video i koji imaju mnogo vise iskustva od mene. Izvinjavam se ako gresim.
[ deepwhite @ 29.01.2008. 23:16 ] @
ma najboje da uzme 4 najbolje gore navedene konfiguracije i spoji ih u farmu. sa quadro procesorima i 25 giga rama, par raid nizova moci ce komotno da crta linijice u autocadu i animira cica glisu u maxu! a moze i mrezno da igra sa drugaricama, uz caj i krekere, cod4 - mnogo je dobar.
[ gogo_drazindo @ 13.02.2008. 11:32 ] @
Citat:
ma najboje da uzme 4 najbolje gore navedene konfiguracije i spoji ih u farmu. sa quadro procesorima i 25 giga rama, par raid nizova moci ce komotno da crta linijice u autocadu i animira cica glisu u maxu! a moze i mrezno da igra sa drugaricama, uz caj i krekere, cod4 - mnogo je dobar.


Opet pametuješ. Šta bi bilo da nije tvojih predivnih fora?!
[ SreckoMicic @ 13.02.2008. 12:57 ] @
Nema potrebe da uzimas niti Quadro niti Fire. Kad ti to bude bilo potrebno u tvom radu, te kartice ce biti prevazidjene, a ti ces vec raditi u nekoj firmi.
Jak procesor, dosta memorije i veliki monitor.
[ MOHOK7 @ 13.02.2008. 15:52 ] @
Lepo ti je rekao Graffiti
Mada ako je arhitektura u pitanju imam neka iskustva to su uglavnom "cisto" programirane aplikacije i ne zahtevaju osobito jak racunar.
Te stvari radim jos uvek na starom racunaru PENTIUM 4 3400 ghz i posve dobro obavlja posao nema cekanja.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
Off Topic (molim administratore da ovo ne brisu dan dva)
Srecko pokusavam te vec neko vreme dobiti pa nikako
Mobilni iskljucen a na "normalni" telefon se niko ne javlja.
Posao za vizualizaciju arhitekture je (konacno) krenuo upiti i nalozi pristizu sa svih strana pa ako te posao zanima javi se.
Oglas za suradnike cu ionako da postavim jos danas.
[ deepwhite @ 13.02.2008. 19:13 ] @
Citat:
gogo_drazindo: Opet pametuješ. Šta bi bilo da nije tvojih predivnih fora?!


posto si ti mudar, hajde objasni zasto ce devojci koja pocinje sa radom kvadro procesor i najnovija graficka kartica?! monitor od xx inca, i slicne gluposti. koliko kosta takva konfiguracija?
koje resurse vuce autocad a koje 3dmax/maya? sta usporava rad photoshopa, a sta ubrzava? neka me neko uputi u tajne zanata! mozes ti sakota na primer, posto si, vidim, nesto nervozan!
[ ripkid @ 13.02.2008. 19:37 ] @
Odgovor na temu:

Intel quad procesor
2 do 4GB Rama
Nvidia GT graficka,po moguctsvu neka skuplja ako hoces i igre da pikas..
Logitech opticki mis + dobra podloga
TFT 19-20" monitor Samsung,Nec,Viewsonic
Napajanje od 600w
Sto veci hard disk 350gb +
Dobra stolica i to je to...

Sto se tice muzike Altec Lansing 5.1 sistem,moja preporuka

[ deepwhite @ 13.02.2008. 23:21 ] @
cekaj bre ripkid, gore se spominju quadro procesori i monitori od 28"
koja je to cifra? (za devojku koja ne zna ni koja joj konfiguracija treba)
[ ripkid @ 14.02.2008. 00:16 ] @
dual/quad procesori ce postati ubrzo standard a i tu masinu koju kupi nece menjati narednih par godina a u medjuvremenu ce da dostigne valjda neki nivo rada koji ce crpeti maximum hardwerskih mogucnosti koje nudi sama konfiguracija.
Za ozbiljan render i posao je potrebna jaka masina i to svi znamo.Samo sam izneo preporuku na osnovu cene,kvaliteta i brzine.Devojka sigurno planira da se ozbiljno posveti radu i da zivi od toga prema toma nema zezanja
[ Dokolica @ 14.02.2008. 11:58 ] @
Sve Vas puno volim,hvala jos jednom!
[ Dokolica @ 18.02.2008. 13:02 ] @
kako vam se ovo cini?

kuciste-lbx-01b-b-sl
mb intel gigabyte ga-p35-ds3p
cpu intel lga core2quad wq6600 2.4ghz
vga gigabyte nvd nx8600gt 512mb
mem ddr2 2gb 800 mhz transcend
hdd 400gb 16mb sata2 7200wd
modem fax conexant match
dvdrw pioner dvr-115d oem black
creative sound blaster audigy se bulk----jos se nisam odlucila za zvucnike.
tv kartica pci card kw 7131

to bi me kostalo 66.659.00

da li su ove komponente kompatibilne,t.j. da li ide jedno sa drugim,laik sam u tom polju.
i jos nesto,da li ovu zvucnu karticu postoje neki odredjeni zvucnici ili mogu bilo koji?
Hvala.
[ ripkid @ 18.02.2008. 13:24 ] @
Zaboravila si 3 bitne stvari a to su monitor (Uzmi neki 19"-20" TFT po mogucstvu samsung,viewsonic),napajanje (ovo je jako bitno,ne uzimaj napajanje ispod 600W (ne kupuj jeftina napajanja) jer ti kompjuter nece raditi kako treba i padace stalno sistem),i mis (Logitech opticki misevi su se pokazali kao najbolji i najprecizniji) + dobra podloga
Ovo ostalo je relativno ok...

p.s. i jos jedna vazna stvar ne slusaj NIKADA prodavca sta ti prica i nudi jer svi oni gledaju samo da ti uvale losu i jeftinu robu...zakon ponude i traznje hah
[ MOHOK7 @ 18.02.2008. 13:47 ] @
Sto se monitora tice moram da protivrecim uzmi si vremena.
Potrazi najnoviju generaciju 28 Zoll veruj mi kad sam se dokopao toga odahnuo sam razlika u ceni od 150 EUR je bukvalno nista u odnosu na ono sto dobijas.
HDMI HANNS G kostao me oko 500 EUR (mrzi me da trazim racun sada)
http://www.idealo.de/ odi na primer na ovu adresu i ukucaj 28 zoll na produktsuche
Cene su popadale imas ga od 458,86 EUR do 599,00 EUR
sta sve nisam radio u MAX sa starim monitorima cetiri prozora montirali smo po dva monitora pa se ne mozes snaci di su palete
ovako sam kao u kinu :-) sve tu i kad uradis zoom eh.
To je od bitnijih stvari.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ Dokolica @ 29.02.2008. 11:08 ] @
Obisla sam puno pc prodavnica i svako ima neku svoju filozofiju oko konfiguracije.
U proslim postovima nisam bila bas precizna oko toga sta zelim.
Raspolazem sa 1000 eura,mozda i malo vise,u taj novac moram da uklopim sve sto mi treba.
Manje-vise predlagane su mi slicne kombinacije,ovo je otprilike to:

maticna ploca-asus p5k (ima milion nekih podoznaka)recimo da mi je bitno da mogu da menjam ddr2 na ddr3,recimo....
ili da joj je muzicka kartica dovoljno dobra da se cuje dobar zvuk na 5.1 zvucnicima

procesor-intel qore2quad(i tu ima dosta oznaka koje mi nisu jasne,Ghz....

monitor-prouizvodjac,nepoznanica......ali da ima 22",i da se uklapa u nekih 200-250e

ram memorija-preporuceno mi je preko 2gb,receno mi je da stavim 4,u neke komplete 2 po 2,da se upare...

hdd-otprilike 400GB,proizvodjac nepoznanica

graficka-za nju imam oko150e

kuciste i napajanje-po preporuci

Sigurno sam zaboravila dosta toga,slobodno preporucite....

To su neka moja skromna zapazanja,molim Vas,pomagajte,polako vec gubim zivce i vreme oko ove kupovine.
Znaci,imam 1000e,tu treba da uklopim sve.
Veliko hvala unapred.
[ ripkid @ 01.03.2008. 13:22 ] @
dobila si vec informacije ne znam sta te to toliko muci sada
[ LuckyBug @ 02.03.2008. 15:23 ] @
Ako sam dobro shvatio,pored preporuka ovde,prodavci se prave pametni,ako je tako,bas te briga kazi ja hocu to i to i kraj,vecina tih prodavaca su ionako laici za celu ovu stvar.
[ msniper @ 29.09.2008. 02:19 ] @
Bez ljutnje ali mnogo smesnih i g..... stvari je ovde receno.

"Vi" koji govorite da je potreban "quad" procesor, ekrani od ne znam koliko inca, vrhunske graficke karte i ostale smejurije......mogu vam reci da ste u totalnom neznanju sto se tice crtanja planova i renderovanja istih u 3D formatu.
Ovde je potrebna normalna masina sa-core2duo, graficka 6,7 ili 8 i to GS (limit-iskreno nista jace) i do 4 Gb rama a ne neke gluposti za decu koja hoce da igraju video igre i sl.Odrastite prvo pa tek onda pisite na ovu temu.

Ja se izvinjavam sto moram na ovaj nacin da objasnjavam neke stvari koje su normalnim osobama vec odavno jasne.
[ gosha @ 29.09.2008. 08:45 ] @
^Nagradno pitanje:

Datum posta na koji si odgovorio je ?

Poz. Gosha
[ labicko1 @ 29.09.2008. 10:29 ] @
Ma ok msniper Hvala sto si nas obavestio :)
Tvoj odgovor samo pokazuje da nikad nisi radio ni jedan ozbiljniji projekat, kad budes uradio nesto ozbiljnije videces da ti je potreban ne jedan nego nekoliko quad procesora.

[ nenad2007 @ 29.09.2008. 12:36 ] @
Kako neko kome su "kompjuterske vestine" : word-pro,excel-pro,powerpoint-pro i access-pro moze bilo sta da zna o modelovanju crtanju i renderovanju i potrebama ljudi koji se time bave!?