[ ipacid @ 26.01.2008. 01:46 ] @
Moze li neko da objasni na srpskom jeziku sta je to hash? Sta je hashing? I cemu to sluzi.
Recimo, instalirao sam neki dodatak za windows koji ima nesto sa tim hashingom, i sada kad kliknem desnim na neki file, pa properties doda mi i tab File Hashes. I tako u properties nekog fajla (svakog fajla) imam i File Hashes, i tu se nalaze MD5 Hash, SHA1 Hash, CRC-32... Pa ako bi neko bio ljubazan da objasni sta je to i cemu sluzi.
Evo na primer Properties shortcuta za MSN.
[ jablan @ 26.01.2008. 08:00 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Hash_function

http://sr.wikipedia.org/wiki/%...%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%9A%D0%B5

BTW, zašto instaliraš programe za koje ne znaš čemu služe?
[ EArthquake @ 26.01.2008. 16:51 ] @
konkretno u tvom primeru , hash se koristi za proveru podataka , recimo

skines neki fajl s interneta, na sajtu s kog si ga skidao pise tacan md5 hash fajla, ti onda pogledas da li je taj hash isti kao na fajlu koji si skinuo
i onda si siguran da je to potpuno isti fajl , mozda na prvi pogled nema mnogo razloga zasto bi neko ovo radio , ali je prilicno logicno i prakticno kad se malo razmisli

inace, u teoriji , svaka dva razlicita fajla imaju i razlicite hash vredosti , to u teoriji (idealne hash funkcije)
ali , u praksi je dokazano postojanje kolizija za CRC i md5
[ ipacid @ 27.01.2008. 02:32 ] @
Citat:
jablan:BTW, zašto instaliraš programe za koje ne znaš čemu služe?


Program je dosao uz LastXP u vidu nekog add-ona, a taj add-on pored ove hash funkcije ima jos 10 drugih funkcija koje koristim, pa eto tako stoji i ovo posto su nerazdvojni.
[ deki_inf @ 05.08.2009. 08:54 ] @
Jedno pitanje u vezi sa gore spomenutim programom tj Add-on!
Da li postoji mogucnost, konkretno iz MS Worda da na neki nacin procitam vrednost SHA1 i da je upisem na kraj dokumenta?Recimo ovako nekako,otvoren dokument, uradim Save i onda klik na dugme da mi doda SHA1 na kraj!
VBA ili kako vec...

Hvala.
[ jorganwd @ 05.08.2009. 09:29 ] @
Ukratko receno, hashiranje se koristi za provjeru integriteta nekog podatka.
[ EArthquake @ 05.08.2009. 13:01 ] @
Citat:
deki_inf: Jedno pitanje u vezi sa gore spomenutim programom tj Add-on!
Da li postoji mogucnost, konkretno iz MS Worda da na neki nacin procitam vrednost SHA1 i da je upisem na kraj dokumenta?Recimo ovako nekako,otvoren dokument, uradim Save i onda klik na dugme da mi doda SHA1 na kraj!
VBA ili kako vec...

Hvala.


ako dodas hash podatak na kraj fajla , takav fajl ce imati drugaciji hash

doduse , ne znam za sta ti to treba ...
[ jorganwd @ 05.08.2009. 13:17 ] @
Citat:
deki_inf: Jedno pitanje u vezi sa gore spomenutim programom tj Add-on!
Da li postoji mogucnost, konkretno iz MS Worda da na neki nacin procitam vrednost SHA1 i da je upisem na kraj dokumenta?Recimo ovako nekako,otvoren dokument, uradim Save i onda klik na dugme da mi doda SHA1 na kraj!
VBA ili kako vec...

Hvala.


Hash output mora biti nezavisan od hashiranog podatka. Tako da, ili hashiraj tekst pa dodaj u (istom) fajlu na kraju hash, ili hashiraj fajl pa hash smjesti negdje drugo (u drugom fajlu? :) )
[ mmix @ 05.08.2009. 14:15 ] @
tail-ovanje hashom nije nista neobicno i koristi se, ako znas koji je hash i koliki je uvek mozes da razdvojis fajl na original i hash. Narafski u ovom slucaju sa word dokumentom nesto sumnjam da bi to radilo jer dodavanje teskta na kraj nije isto sto i dodavanje bajtova na fizicki kraj fajla.
[ deki_inf @ 06.08.2009. 05:21 ] @
Uspeo sam da resim!
Ima da se skine jedan CrypApi koji ima mogucnost racunanja hash-a u VBA.
Ideja je da se doda na kraj dokumenta a to sto ce tada isti taj word dokument da ima drugi hash, to nije bitno toliko :)

Hvala ljudi!

Ako nekog zanimaju detalji, postavicu linkove ka svemu sto mi je koristilo!

PoZ :)