[ jovigor @ 07.02.2008. 13:43 ] @
Interesuje me koja su zakonska prava inspekcije kada dodju u firmu.
Sta smeju da pitaju i sta mogu da urade?
npr. Moze li da sedne za moj racunar i proverava sta hoce (dali imam jos neki nelicencirani software)?
Dali su dovoljno strucni(imaju li pravo) da ako sam trenutno i Linuxu, provere imam li i Windows na istom racunaru.
Dali moze da mi pretura po radnji i trazi cd-ove sa piratskim software-om (cuo sam).
Koja su moja da prava da ih sprecim da urade nesto sto ne rade po zakonu i koja su moja ustavna prava kao gradjanina kada je u pitanju zastita licnih podataka na racunaru od ostalih lica.
[ bkaradzic @ 07.02.2008. 19:04 ] @
Citat:
Koja su moja da prava da ih sprecim da urade nesto sto ne rade po zakonu i koja su moja ustavna prava kao gradjanina kada je u pitanju zastita licnih podataka na racunaru od ostalih lica.

Tvoje pravo je da imaš potpuno legalan softver na svim kompjuterima u firmi. I to pravo ti niko ne može uskratiti. ;)
[ Danilo Cvjeticanin @ 07.02.2008. 19:37 ] @
I nista u firmi/kancelariji ne smes da imas a da nije licencirao, nista piratski...
[ jovigor @ 09.02.2008. 08:13 ] @
Niste mi odgovorili na pitanje
[ bkaradzic @ 09.02.2008. 18:21 ] @
Da li očekuješ odgovor tipa "ne mogu ti ništa, mogu da te povuku"?

Ako im je posao da provere nelegalan softver, onda oni imaju pravo da provere sve. Tehnikalije tipa imam Linux, ali i nelegalan Windows na drugoj particiji, na virtualnoj mašini, itd. Da, imaju pravo da ti provere sve, uključujući da tu proveru vrše sve dok ima sumnje da koristiš nešto nelegalno. Jednostavno sve što ti se nalazi u firmi podleže njihovoj proveri. Takođe za njih je dobar pokazatelj da ako te uhvate da muljaš sa nelegalnim softverom koji košta par stotina EUR, onda sigurno muljaš nešto i sa porezom. Čak i da taj koji proverave nema nikakvih sposobnosti da ti proveri kompjuter, ako si mu sumnjiv i uhvati te da lažeš verovatno će dovesti nekoga ko zna sve pa će ti iskopati te nelegalne verzije windows-a.
[ totovic @ 11.02.2008. 07:00 ] @
Imaje sva prava da ti pregledaju i računare i da pretresaju prostorije. Zato se i zovu inspekcija. Jedino što možeš da im tražiš je nalog, pošto bez njega nemaju prava da vrše kontrolu. Ako imaju nalog, bolje bi bilo da si legalan.
[ jovigor @ 11.02.2008. 09:46 ] @
"Da li očekuješ odgovor tipa "ne mogu ti ništa, mogu da te povuku"?"
ne ocekujem ja odgovor nikakvog tipa.
postavio sam pitanja a covek iz dijaspore mi odgovara nesto sto vec znam.

"Ako im je posao da provere nelegalan softver, onda oni imaju pravo da provere sve."
kako ljudi iz LA mogu da znaju da kod nas postoji nekoliko inspekcija??????!!!!!!!!!!!
svaka inspekcija ima razlicita zaduzenja.
znaci, ne proveravaju iste stvari.

"...uključujući da tu proveru vrše sve dok ima sumnje da koristiš nešto nelegalno"
i zasto bih ja bio njima sumnjiv ako koristim linux a ne ortopedsko pomagalo-windows
uostalom mogu da stavim Windows evolution copy i da ga reinstaliram svakih 120 dana.
Windows otprilike toliko i traje ako si 24h na internetu. (sa svim mogucim zastitama)

"Takođe za njih je dobar pokazatelj da ako te uhvate da muljaš sa nelegalnim softverom koji košta par stotina EUR, onda sigurno muljaš nešto i sa porezom."
ko mulja, pa ja imam legalan XP. Sve legalno 200%.

"Čak i da taj koji proverave nema nikakvih sposobnosti da ti proveri kompjuter,
ako si mu sumnjiv i uhvati te da lažeš verovatno će dovesti nekoga ko zna sve pa će ti iskopati te nelegalne verzije windows-a."
Kako moze da me uhvati da lazem, i zasto bih lagao?

To me najvise i interesuje, koliko su strucni.
moze li mi neko odavde odgovoriti na pitanje.
Dali neko zna neki primer skorijeg datuma (otkako su najavili provere legalnog software-a), kako se ponasaju kada dodju u proveru.





[ momsab @ 11.02.2008. 09:54 ] @
skoro su NAJAVILI
jos uvek nisu zavrsili sa obukom inspektora...

ima i u Americi nekoliko inspekcija, rigoroznije su nego nase
[ Miroslav Jeftić @ 11.02.2008. 09:56 ] @
Nije mi jasno zašto se uopšte brineš ako koristiš Linux, a ne ortopedsko pomagalo? Niko ti neće praviti probleme za Linux. Šta je uopšte pitanje? "Kako da sakrijem piratski softver, a da ga ne pronađu"?

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 11.02.2008. u 11:09 GMT+1]
[ jovigor @ 11.02.2008. 11:56 ] @
ne brinem se.

"sta je uopšte pitanje? "Kako da sakrijem piratski softver, a da ga ne pronađu"?"
Ne znam dali treba da nacrtam pitanje, pa da bude jasno?

"To me najvise i interesuje, koliko su strucni."
Pretpostavljam da americki inspektori poznaju materiju ali me interesuju nasi.

-dali ih interesuje (ako je u pitanju butik sa linuxom) dali je jos nesto na racunaru instalirano osim windowsa?
-dali znaju da udju u windows registry i provere sta je jos na racunaru instalirano i dali ih to uopste i interesuje?
-dali znaju iz linuxa da provere postoji li i windows na racunaru?

Mogu li da postavim pitanje na forumu, a da neko ne brine zasto sam ga postavio?
I zasto moram ja da budem u pitanju kada postavljam neku temu na forumu.

Dali inspektori znaju odlicno rad na racunaru ili su prosli neku sedmodnevnu obuku?
Koristim i Linux i Windows i svaki je za odredjene stvari dobar.

Ali ako obuka jos nije zavrsena za inspektore onda dzaba pricamo.

Hvala Momčilu na odgovoru.
[ Miroslav Jeftić @ 11.02.2008. 12:05 ] @
Znači ipak je pitanje, da li će mi naći piratski Windows, ako se pravim da imam Linuks? Evo i odgovor: čisto sumnjam da će ga naći, ali to niko ne može da ti garantuje. Pročitaj i ovu temu ako još nisi:

http://www.elitesecurity.org/t...nelegalnog-softvera-po-firmama
[ Danilo Cvjeticanin @ 11.02.2008. 12:11 ] @
@jovigor

Zasto se toliko brines i raspitujes ako je sve 200% legano kao sto kazes?

Pa ako koristis Linux nema sta da se brines, ali ako oni krenu u potragu za piratskim windowsom, a ti ga posedujes pored Linux-a, moze da bude problema.

Oni imaju 100% pravo sve zivo da procesljaju kako bi nasli ne legalan software na racunaru. Ako imas legalan Windows nema cega da se bojis, ako koristis samo Linux isto tako nema cega da se bojis, a ako imas kombinaciju Linux + piratski Windows, e onda druze...
[ bkaradzic @ 11.02.2008. 18:14 ] @
Citat:
jovigor: i zasto bih ja bio njima sumnjiv ako koristim linux a ne ortopedsko pomagalo-windows

jovigor
igor jovanovic

Član broj: 13591
Poruke: 19
212.200.205.*
OS: Windows XP


A kada koristiš Linux?
[ jovigor @ 12.02.2008. 09:43 ] @
Pogledas moj profil pa ne moras ni da pitas
[ Danilo Cvjeticanin @ 12.02.2008. 09:49 ] @
Iz tvog profila sam zakljucio da si ti windows administrator na linuxu??? :D :)
[ jovigor @ 12.02.2008. 10:21 ] @
odlican zakljucak
to sto sam ja zavrsio ne mora da ima veze sa svim onim cim se bavim
uostalom, ako radim sa mrezama imam uslove da ne koristim samo jedan racunar

moze li da se postavi pitanje na forumu a da te neko zeza
i zasto svi pronalaze mene u pitanju koje sam postavio
moze li da se postavi hipoteticko pitanje
ako znas odgovor-znas, ako ne znas sta se javljas



"jovigor
igor jovanovic

Član broj: 13591
Poruke: 19
212.200.205.*
OS: Windows XP

A kada koristiš Linux?"

i kakve ovo ima veze sa temom i sa "IT pravom i politikom razvoja"

moze li da se nesto pita a da te ne docekaju na noz







[Ovu poruku je menjao jovigor dana 12.02.2008. u 13:20 GMT+1]
[ jovigor @ 12.02.2008. 10:27 ] @
Uostalom tema je presusila
[ ventura @ 12.02.2008. 10:29 ] @
U Rumuniji (a pretpostavljam da je i ovde ista situacija) inspektori imaju butabilan CD koji ubace, restartuju računar i on iskenira ceo sistem i izbaci kompletan instaliran softver sve sa serijskim brojevima, za koji ti onda treba da im pokažeš račune da si platio.

Ali ako ti imaš neku enkripciju na računaru, a ne želiš da im daš lozinku, oni bez sudskog naloga ne mogu da te prisile.. Ali će u tom slučaju vrlo verovatno sledeći put doneti sudski nalog, ili ti zapleniti računar pa odneti na veštačenje...
[ momsab @ 12.02.2008. 10:39 ] @
ljudi, manite se ad hominem-a

ventura, da li inspekcija ima pravo da zapleni racunar bez naloga?

na drugoj temi ima zanimljiva primedba na ovu akciju u korist bsa
[ Danilo Cvjeticanin @ 12.02.2008. 13:46 ] @
Bas tako kao sto je Ventura rekao. Izlistaju sav softwer na racunaru sa serijskim brojevima, i ti tada moras da prilozis racune za softwer sa dobijenog spiska. Ako koristis neku enkripciju i ne zelis da das svoj password, uz nalog ti oduzimaju racunar na min 3 meseca koji ide na vestacenje u Beograd, tacnije u MUP Kneza Milosa ne znam koji broj, u deo za racunarsku forenziku. Nakon njihove istrage oni dostavljaju izvestaj sudiji i nakon toga sudija odlucuje sta ce da bude. A racunar bez naloga ne mogu da ti oduzmu.
[ ventura @ 12.02.2008. 14:12 ] @
Pa sigurno da ne mogu ništa da ti oduzmu bez odluke suda, ali verujem da im nije nikakav problem da istu nabave... Ne znam tačno kakva je tu procedura, ali nije isključeno ida na licu mesta mogu da sačekaju dok nalog stigne..
[ pctel @ 12.02.2008. 15:05 ] @
Citat:
Pretpostavljam da americki inspektori poznaju materiju ali me interesuju nasi.

Ne moze da se generalizuje - medju inspektorima ima od onih koji su triput videli komjuter, pa sve do relativno dobrih strucnjaka.
[ bkaradzic @ 12.02.2008. 18:22 ] @
Citat:
jovigor: i zasto svi pronalaze mene u pitanju koje sam postavio
moze li da se postavi hipoteticko pitanje
ako znas odgovor-znas, ako ne znas sta se javljas

Problem sa tvojim pitanjem je to što se radi o nelegalnim aktivnostima. Bez obzira da li neko zna ili ne zna da ti proveri nelegalan softver, imati nelegalan softver u firmi je nelegalno. U principu moderator bi trebao da briše poruke koje čak i hipotetički imaju za cilj ilegalne aktivnosti. Znači mi ti verujemo da ti je sav softver u firmi legalno nabavljen, i ne bi trebao da se bojiš da će ti nešto nelegalno naći.
[ jovigor @ 13.02.2008. 09:56 ] @
Nisi ti izgleda jos shvatio sta sam pitao

"U principu moderator bi trebao da briše poruke koje čak i hipotetički imaju za cilj ilegalne aktivnosti"

zasto ne moze da se postavi hipoteticko pitanje-pa nije ovo diktatura.
covek prica kao da je imati ilegalan software, prekrsaj ravan ubistvu.
pa sigurno 90% racunara od clanova ovog foruma koriste ilegalan software. i sta?
Sumnjam da ljudi po firmama i kucama i van Srbije imaju kompletno sve legalno na racunaru.

-Mora se uzeti i u obzir da nemaju svi novaca da kupe licenciran software.
-Ljudi jednostavno imaju mnogo precih stvari na koje trose novac.
I na kraju meseca ne ostane ni za nesto prece.

I sta, ne bih trebali da koriste racunar i da se obrazuju.
I moderator bi, po tebi trebao da ugasi forum?
Mislis da u svim velikim javnim preduzecima u Srbiju koriste legalan software???!!!

Prvo ako stavis XP na racunar, ajde probaj da izadjes na Internet a da ne stavis neki antispyware, firewall i antivirus.
Postoje i besplatni programi ali nisu dovoljno efektni u odbrani kao ovi sto se placaju.
I koliko para bi trebalo da kompletno licenciras sve?
Sve je to lepo zamisljeno...

----------------------------------

Cuo sam da po obicnim radnjama i firmama gledaju samo dali je windows licenciran.
drugo ih ne interesuje.
u stamparijama gledaju jos corel ili photoshop.
u projektnim biroima - CAD-ove

ali treba sacekati, kao sto momcilo kaze, da zavrse obuku i da krenu u akciju pa onda otvoriti temu.



[ Miroslav Jeftić @ 13.02.2008. 10:00 ] @
Da ne mešamo ovde firme i "kuće", pošto nisam još čuo da se kontrolišu kućni računari.
[ bkaradzic @ 13.02.2008. 18:21 ] @
Citat:
jovigor: zasto ne moze da se postavi hipoteticko pitanje-pa nije ovo diktatura.

Zato što ako odobre jedno "hipotetičko" pitanje o nelegalnim aktivnostima, onda moraju da dozvole i drugo, npr:
Citat:
Interesuje me koja su zakonska prava inspekcije na granici.
Sta smeju da pitaju i sta mogu da urade?
npr. Moze li da sedne u moj auto i proverava sta hoce (dali imam nešto sakriveno u pregradama)?
Dali su dovoljno strucni(imaju li pravo) da provere i gepek.
Dali moze da mi pretura po torbi i trazi kese sa kokainom (cuo sam).
Koja su moja da prava da ih sprecim da urade nesto sto ne rade po zakonu i koja su moja ustavna prava kao gradjanina kada je u pitanju zastita licnih podataka od ostalih lica.

Znači ako radiš nešto nelegalno nemoj da se raspituješ o tvojim pravima po javnom forumu. Ako ne radiš onda nema šta da se brineš i tvoje "hipotetičko" pitanje je besmisleno. I jedan od razloga što bi moderator trebao da briše ovakve teme (osim ugleda foruma) je to što čak i da neko zna odgovor bio bi glup da ti nudi savet kako da kršiš zakon u javnom forumu.
[ jovigor @ 14.02.2008. 09:42 ] @
"Zato što ako odobre jedno "hipotetičko" pitanje o nelegalnim aktivnostima, onda moraju da dozvole i drugo, npr:"
I evo odobrili su pitanje i nigde se ne pominje nelagalan windows;
I ti si se opet nasao prozvanim da pricas o necijoj strucnosti

moj citat:
"Interesuje me koja su zakonska prava inspekcije kada dodju u firmu.
Sta smeju da pitaju i sta mogu da urade?
npr. Moze li da sedne za moj racunar i proverava sta hoce (dali imam jos neki nelicencirani software)?
Dali su dovoljno strucni(imaju li pravo) da ako sam trenutno i Linuxu, provere imam li i Windows na istom racunaru.
Dali moze da mi pretura po radnji i trazi cd-ove sa piratskim software-om (cuo sam).
Koja su moja da prava da ih sprecim da urade nesto sto ne rade po zakonu i koja su moja ustavna prava kao gradjanina kada je u pitanju zastita licnih podataka na racunaru od ostalih lica.

Tvoj citat:
"Interesuje me koja su zakonska prava inspekcije na granici.
Sta smeju da pitaju i sta mogu da urade?
npr. Moze li da sedne u moj auto i proverava sta hoce (dali imam nešto sakriveno u pregradama)?
Dali su dovoljno strucni(imaju li pravo) da provere i gepek.
Dali moze da mi pretura po torbi i trazi kese sa kokainom (cuo sam).
Koja su moja da prava da ih sprecim da urade nesto sto ne rade po zakonu i koja su moja ustavna prava kao gradjanina kada je u pitanju zastita licnih podataka od ostalih lica."

ti si moj citat ispravio i prilagodio ga sebi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
pa to je zalosno.
to se u normalnom, civilizovanom razgovoru, bez obzira sto polemisemo, ne koristi.
to je prostacki.


[ Danilo Cvjeticanin @ 14.02.2008. 11:05 ] @
Iz ovoliko odgovora nisi nasao odgovor na tvoje pitanje? Odgovor je da mogu da ti pregledaju racunar, isto kao i celu kancelariju da vide da nemas neki piratski software na CD-u. Dal su oni strucni ili ne to mi ne znamo, mozda je neko expert a mozda i nije. Na tvom mestu ne bih reskirao nego bih drzao sve po PS-u i ne bih se bojao kao ti sada. Ja sam se spremio za inspekciju. Sav piratski software na diskovima sam bacio, na 4 racunara imam legalan XP Home, licencirani program za knjigovodstvo i licencirani HSFormular, pored toga imam jos samo OpenOffice. Cist sam kao suza, ne bojim se inspekcije jer znam da nemam nista nelegalno na racunarima, sva 4 racunara su ista, windows, office i knjigovodstveni programi licencirani. Isto uradi na svojim racunarima,skini sve programe koji ti nisu potrebni, ostavi samo licencirane stvari i nema cega da se plasis. Obavezno moras da imas nalepnicu i racun za svaku licencu, jer bez toga mozes da dobijes odredjenu kaznu za taj prekrsaj.

Mozda budes imao srece da bas kod tebe dodju "ne strucni" inspektori koji nista ne znaju, i da oni samo pogledaju da li je licenciran operativni sistem, isto tako mogu da dodju "strucni" inspektori koji ce pregledati sve od a do s. Na tvom mestu se ne bih kockao, nego bi sve sredio kako valja, po zakonu. Ne znam kakvu firmu imas , ali zbog nekih gluposti da dobijas kaznu, da ti plene racunar i da budes zatvoren.. ne isplati se ni za koje pare. Razmisli, dobio si odgovor koji si zeleo i sredi te licence i nemas cega da se plasis.

Pogledaj ovu temu >>> http://www.elitesecurity.org/t...ercijalnom-softveru-za-Windows

Tu imas alternativu komercijalnom softveru za windows, svaki je dobar i koristan.

Pozdrav
[ jovigor @ 14.02.2008. 13:23 ] @
Nasao sam odgovor jos na prvoj strani.
Zadovoljan sam.

zanimljiv link:
http://www.linuxrsp.ru/win-lin-soft/table-eng.html
[ momsab @ 14.02.2008. 13:43 ] @
zasto je nalepnica obavezna? sta sa malim/srednjim preduzecima koja imaju licence preko MAPS (ja u pakovanju nikad nisam naleteo ni na jednu nalepnicu za Windows osim ako se ne misli na one sa serijskim brojem)
[ bkaradzic @ 14.02.2008. 17:58 ] @
Citat:
jovigor: ti si moj citat ispravio i prilagodio ga sebi

Ne kapiraš. Uzeo sam tvoju poruku kao primer...
Citat:
Zato što ako odobre jedno "hipotetičko" pitanje o nelegalnim aktivnostima, onda moraju da dozvole i drugo, npr:"

Dajem za primer tip poruke koji bi "hipotetički" neko mogao da ostavi ovde u forumu.
[ Miroslav Jeftić @ 14.02.2008. 18:09 ] @
Citat:
momsab: zasto je nalepnica obavezna? sta sa malim/srednjim preduzecima koja imaju licence preko MAPS (ja u pakovanju nikad nisam naleteo ni na jednu nalepnicu za Windows osim ako se ne misli na one sa serijskim brojem)


Pretpostavljam zato što je OEM vezan za mašinu, inače bi ga verovatno šetali kako ko stigne. Kod MAPS paketa nemaš nalepnicu, ali imaš onu torbu sa diskovima koji imaju serial, imaš spisak na kome piše koliko imaš licenci i imaš račun da si uplatio MS-u onih 300$ ili koliko već.
Uzgred, imaš li informaciju kako se sad ulazi u MAPS, vidim da su nešto zapetljali sa nekakvim online kursom i ispitom?
[ momsab @ 14.02.2008. 18:14 ] @
MAPS - to sa kursevima i ispitom je za one koji su barem dve godine na MAPSu, ubuduce za sve koji obnavljaju pretplatu

moguci rezime za M$ software je ovakav: za OEM makine nalepnica i racun, za MAPS torbe i torbice i plasticne fascikle i racun, za retaill kuptija i racun, a za kolicinsko licencranje (MAPS je takavv, npr) racun i pakovanje medija
[ Miroslav Jeftić @ 14.02.2008. 18:28 ] @
Tako nekako. Nego jesi li imao prilike da vidiš taj ispit, tj. da li je neko polagao? E da, treba i dodati da je kod MAPS-a obavezno korišćenje Viste i Office 2007, ne postoji pravo downgrade-a, za razliku od ostalih načina licenciranja.
[ pctel @ 15.02.2008. 00:10 ] @
Citat:
momsab: zasto je nalepnica obavezna? sta sa malim/srednjim preduzecima koja imaju licence preko MAPS (ja u pakovanju nikad nisam naleteo ni na jednu nalepnicu za Windows osim ako se ne misli na one sa serijskim brojem)

Nalepnica je dokaz kod OEM racunara - tu nema nikakvog racuna, ugovora sa Microsoft-om, nicega. Znaci, sama nalepnica je licencna, a OEM koji si prihvatio prilikom instalacije je ugovor - mozes da ga odstampas, ali ne moras.
Za sve ostale nacine licenciranja imas drugacije ugovor i licencu.

Citat:
racun i pakovanje medija

Ne verujem da mediji mogu biti uslov kod bilo kakvog nacina licenciranja. Sta ako instaliras pa izgubis CD - jesi li tada legalan ili nelegalan korisnik?!
[ pctel @ 15.02.2008. 00:14 ] @
Sto se pitanja u vezi prava inspekcije tice - imaju prava i zidove da poruse, ali, ako bas nista ne nadju, znaci ni najmanju sitnicu, onda posle moraju da plate stetu.
[ Danilo Cvjeticanin @ 15.02.2008. 10:48 ] @
Na osnovu cega? Mislis ako nista ne nadju? Pa boze, njihov posao je da vrse kontrole.
[ srki @ 15.02.2008. 15:08 ] @
Citat:
pctel: Sto se pitanja u vezi prava inspekcije tice - imaju prava i zidove da poruse, ali, ako bas nista ne nadju, znaci ni najmanju sitnicu, onda posle moraju da plate stetu.


Svuda u svetu je tako, ovde na Novom Zelandu, policija za milion stvari treba da trazi nalog od sudije dok poreska inspekcija moze da radi sve zivo bez naloga, npr. blokiranje tvog naloga u banci i zaplenu svih asseta (sto ukljucuje i racunare) do kraja sudjenja ako misle da dugujes pare za porez ili ako kompanija bankrotira. Naravno ako su pogresili onda moraju da ti plate sav gubitak nastao zbog zadrzavanja para.

Btw, evo malo offtopica ali je zanimljivo, moje iskustvo sa novozelandskom policijom. Stojimo na dva metra od pandura i pusimo vutru a on nam ne moze nista iako je vutra ilegalna. Zasto? Zato sto smo na teriroriji university campus-a a ovde univerzitet ima pravu autonomiju i policija ne sme da ulazi. Policajac je stajao na trotoaru i naplacivao nekakve kazne vozacima dok studenti stoje na travi i puse vutru :-) Jedina losa stvar je da ako ti se desi neka kradja i prijavis policiji oni ne smeju da dodju i izvrse istragu ako ih univerzitet ne pozove. U tom slucaju studenti obicno od securityja traze slike sa sigurnosnih kamera pa to odnesu policiji. Univerziteti imaju sopstveni security a i naravno da univerzitet sam pozove policiju uvek kada se desu teza kradja ili teze krivicno delo mada za teze krivicno delo verovatno policija moze da udje na campus i bez poziva ali nisam siguran, provericu. Na univerzitetu o pozivu policiji ne odlucuje jedan covek pa da moze da se donese neka nenormalna odluka.

Zasto univerziteti imaju tu autonomiju? Da bi se povecala sansa za ocuvanje demokratije. Obicno su studenti ti koji ce prvi da se bune ako vlada krene da zloupotrebljava vlast. Setimo se studentskih protesta '97 kada vlast nije htela da prizna rezultate lokalnih izbora. Nazalost kod nas autonomija univerziteta nije tako stroga pa su Slobini batinasi mogli da ulaze u prostorije fakulteta i biju i hapse studente. Ako bi policija mogla da udje za bilo koje krivicno delo onda bih ja ako nisam za proteste da tokom protesta pozovem policiju i kazem da mi je neko maznuo ranac na fakultetu i oni posalju gomilu pajkana kao zbog tog razloga a pravi razlog da bude taj da bi mogli da reaguju pendrecima prema studentima koji protestuju. Zamislite da dodje neki ludak na vlas i hoce da uvede teokratiju? Prvo bi se univerziteti pobunili i onda bi bilo dobro da oni imaju autonomiju. Bus je imao neke cudne izjave da ateiste ne bi trebalo smatrati drzavljanima Amerike i da oni nisu patriote i hteo je da uvede u skole ucenje kreacionistickih teorija - Intelligent Design. Setimo se sada Ljiljane Colic koja je prvo ukinula ucenje Computer Science (zbog zdravlja?!?) pa onda i ucenje o evoluciji. Tada su se nastavnici bunili i zamislite da skole i univerziteti nemaju autonomiju i da je policija mogla da dodje da ih pohapsi? Da tako nesto ne bi moglo da se desi onda na zapadu univerziteti imaju veoma siroku autonomiju. Nadam se da nisam mnogo udavio sa ovim offtopicom.

[Ovu poruku je menjao srki dana 16.02.2008. u 02:44 GMT+1]
[ obucina @ 15.02.2008. 20:40 ] @
Citat:
srki:...Zato sto smo na teriroriji university campus-a a ovde univerzitet ima pravu autonomiju i policija ne sme da ulazi...

Kratak Offtopic:

Zakon o visokom obrazovanju
Nepovredivost akademskog prostora
Član 7.
Prostor visokoškolske ustanove nepovrediv je i u njega ne mogu ulaziti pripadnici organa nadležnog za unutrašnje poslove bez dozvole nadležnog organa te ustanove, osim u slučaju ugrožavanja opšte sigurnosti, života, telesnog integriteta, zdravlja ili imovine.

Ovo je član iz novog, a sličan je postojao i u starom zakonu o visokom obrazovanju. E, sad, koliko se to sprovodi, drugo je pitanje. Razlika može da bude u tome što se studentski domovi ne smatraju prostorom visokoškolske ustanove.
[ srki @ 16.02.2008. 01:42 ] @
Citat:
obucina:...osim u slučaju ugrožavanja opšte sigurnosti, života, telesnog integriteta, zdravlja ili imovine.


Kako se definise opsta sigurnost? Da li pise kolike su kazne za policiju ako udje na akademski prostor? Ako kazne nisu visoke onda je normalno ako se ponekad ne postuje.
[ pctel @ 17.02.2008. 16:33 ] @
Citat:
srki: Ako kazne nisu visoke onda je normalno ako se ponekad ne postuje.

Ja sam vise puta ponovio na ES-u na raznim temama - nije bitno da kazne budu visoke, bitno je da se ne prolazi nekaznjeno. Kakva korist od, lupam, smrtne kazne, ako se ista nikada nece primeniti?!
[ Pneos @ 20.02.2008. 21:37 ] @
po meni, malo je glupo da neko reskira poslovanje zbog npr. windowsa koji se moze legalizovati za samo 114 evra. Dobija se hologramska nalepnica, automatski update i jos se sa racuna skida porez.

Jednostavno pirastvo se vise ne isplati ni u Srbiji.
[ zoxy @ 04.03.2008. 10:43 ] @
Ako je u pitanju poreska inspekcija, kako mozhete da pishete takve nebuloze.
Poreska inspekcija sluzhi da proveri da li postoji bilo kakva utaja poreza.
U ovom sluchaju da prilozhite rachune da ste sve kupili u Srbiji sa POREZOM, koji vam se u zavisnosti od toga da li ulazite u PDV mozhda i odbija.
E sada...mene interesuje nekoliko stvari koje sam pitao na drugom forumu i nisam dobio odgovore:

1) da li inspekciju vrshi poreska/finansijska ispekcija?
2) ako je odgovor na 1 DA, kakve veze ima da li je OEM ili retail oni samo trazhe papir na da je windows kupljen i da je placjen porez?
3) da li ako recimo kupim igricu za igraonicu u UK i donesem u NS da bi bila legalna za nashu inspekciju zanchi da moram da je prijavim na granici i platim carinu + pdv?
4) ako je odgovor na 3 DA, shta ako se program placja preko neta i samo downloaduje?
[ set @ 04.03.2008. 11:41 ] @
procitao sam ovu temu i nije mi jasno, da li inspektori proveravaju detaljno racunare ili pogledaju nalepnicu, eventualno start menu i odu???

pod detaljno mislim da li butaju po registry-u, ili imaju neki posebni program za proveru, i da li obracaju paznju na muziku, filmove i slicne piratske sadrzaje???
[ Danilo Cvjeticanin @ 04.03.2008. 11:55 ] @
Koliko sam saznao od prijatelja oni gledaju samo MS proizvode, takodje je rekao da su mu videlu muziku i filmove ali da uopste nista nisu rekli za to, sto ne znaci da nece gledati...
[ zoxy @ 04.03.2008. 13:11 ] @
Ta pricha o samo microsoft-u na pije vodu....pricha se o 7 proizvodjacha...
Sve je rekla kazala ...strashno...nigde neka ZVANICHNA informacija.
[ set @ 04.03.2008. 13:25 ] @
pa nije samo MS, vec i adobe, corel, autodesk i jos par valjda, ali pitanje je koliko oni to detaljno proveravaju tj, dal se zadovolje sa nalepnicom i add remove ili gledaju registry i sl.
[ Danilo Cvjeticanin @ 04.03.2008. 13:41 ] @
Ja govorim onako kako je bilo, doslo je njih dvoje, predstavili se, rekli zasto su dosli, pogledali nalepnicu za XP Home i MS Office, rekli dobro, okrenuli se i otisli. Pregledavali su racunar neke 3 minuta, videli i muzike i filmova i XXX-a i nista nisu rekli. Mozda ce opet doci pa pogledati, ne znam stvarno ako saznam javicu vam.
[ zoxy @ 04.03.2008. 14:26 ] @
Chek u pitanju je firma i POPILI su "HOME" ? Hm.... ??
[ Danilo Cvjeticanin @ 04.03.2008. 15:46 ] @
Kakve veze ima ako su uzeli Home a ne Proffesional ? Imaju dva racunara i HOME je sasvim dovoljan za njihove potrebe i za njihovu mrezu. Licenciran windows je licenciran windows, svi se placaju. Moj je izbor koji cu OS da koristim, i niko ne moze da mi uskrati to pravo. Za svoju agenciju sam isto uzeo Home na 4 racunara + office, imam uz to licenciran hsformular i licencirani adacco knjigovodstveni program. Porez placam redovno, sve je clean, nikada nisam bio u blokadi i ovo je prvi put u 5 godina da mi dodje inspekcija.
[ zoxy @ 04.03.2008. 21:02 ] @
XP home ne sme da se koristi u komercijalne svrhe ;)
Recimo da bi u internet kafeu smeo da imash home, morash da imash shkolu kompjutera da bi "oprao" HOME :)
Pitaj microsoft ako meni ne verujesh.
[ Danilo Cvjeticanin @ 04.03.2008. 21:08 ] @
Hoces da kazes da Microsoft napravio Home, kako bi njega samo skole kompjutera mogle imati? hehhe pa ovde se uglavnom prodaje Home i jos niko nije imao problem. Ne znam na koju Home ti mislis i ne znam koji si MS ti zvao!
[ Slobodan Miskovic @ 04.03.2008. 21:20 ] @
Home je samo naziv verzije. Status krajnjeg korisnika nije bitan (pravno ili fizicko lice).
[ Danilo Cvjeticanin @ 04.03.2008. 21:52 ] @
Naravno, to sam i rekao gore. Ocigledno zoxy nije najbolje upucen. Razlika izmedju Home-a i Proffesional-a je skoro duplo u ceni. Ne bi bilo ispravno da svako pravno lice koristi proffesional, firma od 500 zaposlenih i firma od 5 zaposlenih. Iz tih razloga i prave vise mogucnosti/opcija pri izboru OS-a. Isto tako znam da se okolini Apatina, Sombora, Crvenke, Kule, Vrbasa najvise prodaje Microsoft Home dok Proffesional retko ko kupuje. Inspekcija je obilazila po gore pomenutim mestima par firmi i preduzeca i za sada je sve bilo ok, nije bilo kazni. U Apatinu i Somboru ce prva kontrola inspekcije krenuti od aprila meseca. Mada ovde je vecina vec spremna na to. Ja sam se malo vise ukljucio u tu akciju, i objasnjavao ljudima zasto treba licencirati sistem, sta na njemu treba imati itd.. uopste nisam imao problema, ipak smo mi pametan i razuman narod :)
[ zoxy @ 05.03.2008. 08:12 ] @
Ipak ste u pravu....sada sam nashtao na sajtu microsofta...tj nisam nashao da ne sme da se koristi u komercijalne svrhe...pishe samo da ne sme da bude server?
[ Ivan Dimkovic @ 05.03.2008. 08:28 ] @
Citat:

XP home ne sme da se koristi u komercijalne svrhe ;)


Ovo nije tacno - XP home nema nikakve restrikcije po pitanju u "kakve svrhe" moze da se koristi.

Jedino sto je relativno ogranicen pa je za mnoge "poslovne svrhe" neupotrebljiv :)
[ set @ 05.03.2008. 08:34 ] @
ne verujem da pise da ne sme da se koristi kao server, vec jednostavno nema funkcije za server, ali opet nisam citao, mozda i gresim
[ Danilo Cvjeticanin @ 05.03.2008. 10:57 ] @
Ima negde tacan broj koliko se racunara moze umreziti ako se koristi HOME, uglavnom cifra je mala i za vece firme/preduzetnike to nije idealno resenje, tada se uzima proffesional.
[ Joker @ 05.03.2008. 11:17 ] @
5 računara.
A šta se dešava kada npr. tvoja firma bude imala 6 računara ? Jedan neće biti u mreži, ili ćeš ove home da baciš i kupiš professional ?
[ Danilo Cvjeticanin @ 05.03.2008. 11:52 ] @
Ako vec dodje do toga, sto sumnjam, taj jedan nece biti u mrezi.
[ zoxy @ 05.03.2008. 12:04 ] @
Ni ovo za 5 nisam nigde nashao...gde ste to iskopali :(
Ovde ispadne da inspektor mozhe da radi shta hocje, da li ima negde ZVANICHNO shta se proverava i na koji nachin. Tj shta je dokaz legalnosti?
Da krenemo recimo od antivirusa, gro antivirusa je free sem u komercijalne svrhe.
[ Danilo Cvjeticanin @ 05.03.2008. 13:35 ] @
Ako si citao temu od pocetka mogao si nadjes sve odgovore na tvoja pitanja. Oni mogu da proveravaju sav nelegalan software na tvom racunaru. Pocev od operativnog sistema, officea, antivirusa i ostalih pratecih programa koje svi koristimo. Na ES forumu mozes da nadjes i alternative komcercijalnom softweru. Uz svaki licencirani software moras da imas nalepnicu i racun kao dokaz da si ga kupio. Trenutno koliko znam gledali su samo operativni sistem i MS office, sto ne znaci da samo to gledaju. Kao sto sam rekao gore, sve mogu da provere, imaju apsolutno pravo na to.
[ momsab @ 05.03.2008. 14:01 ] @
Citat:
Uz svaki licencirani software moras da imas nalepnicu i racun kao dokaz da si ga kupio.
KOMERCIJALNI
licenciran moze da bude GPL,npr
[ zoxy @ 05.03.2008. 14:15 ] @
A shta u sluchaju da je program kupljen u inostranstvu? ili da je placjen na internetu i downloadovan?
Taj deo me interesuje...poshto je u pitanju poreska inspekcija, a na taj nachin nije placjen nash PDV.
[ Danilo Cvjeticanin @ 05.03.2008. 16:12 ] @
E to pitanje ces vec morati postaviti nadleznim organima. Svrati do poreske uprave u tvom gradu i raspitaj se.
[ pctel @ 05.03.2008. 21:31 ] @
Citat:
Joker: 5 računara.
A šta se dešava kada npr. tvoja firma bude imala 6 računara ?

Taj 6-i ce biti profesional, logicno.
[ Joker @ 06.03.2008. 05:49 ] @
Sad mi nije jasno, ako u mreži imaš 5 računara sa home win-om i jedan sa professional svi računari će se videti međusobno ? Ako je odgovor da, da li to onda važi i za više računara? Recimo mreža od 10 računara, pet je sa home, pet sa professional i mreža će normalno funkcionisati ?
[ bkaradzic @ 06.03.2008. 06:20 ] @
Što bi to bio problem? Možeš da ubaciš i Linux i MacOS u tu kombinaciju od 10 računara pa će se svi međusobno "videti".
[ Joker @ 06.03.2008. 07:00 ] @
Pitanje je postavljeno zbogo ograničenja win home na pet računara u mreži tako da to nema veze sa linuxom i MacOS-om. Znači da li je to ograničenje da ne može da bude više od pet home win-a u mreži ili da računar sa home win-om ne vidi više od četiri računara ?
[ Silencer @ 06.03.2008. 08:37 ] @
Ja imam instaliran jedan WIndows Home Edition i 10 Windows Pro.

Taj Home Edition mi je Server za 10 racunara znaci na njemu mi je cyber cafe pro instaliran koji mora da komunicira sa clientima i komunicira sa svih 10 XP PRO. Ja cu staviti umesto ovih 10 x pro 5x Home i videti dal se vide u mrezi.

Ako sam dobro procitao i dobro upoznat Ne moze vise od 5 racunara da se nakaci preko sambe i da bude na windows home edition, dok ostali protokoli tipa da igra 10 ljud counter strike ili quake 3 ne bi trebalo da ima problema.

Ne mogu da tvrdim da je ovo tacno sto pricam dok ja to licno ne isprobam ali znam da mi cybercafepro radi bez problema na home edition i da komunicira za 10 clienta.
[ Kshaja @ 06.03.2008. 11:25 ] @
Citat:
Silencer: Ja imam instaliran jedan WIndows Home Edition i 10 Windows Pro.

Taj Home Edition mi je Server za 10 racunara znaci na njemu mi je cyber cafe pro instaliran koji mora da komunicira sa clientima i komunicira sa svih 10 XP PRO. Ja cu staviti umesto ovih 10 x pro 5x Home i videti dal se vide u mrezi.

Ako sam dobro procitao i dobro upoznat Ne moze vise od 5 racunara da se nakaci preko sambe i da bude na windows home edition, dok ostali protokoli tipa da igra 10 ljud counter strike ili quake 3 ne bi trebalo da ima problema.

Ne mogu da tvrdim da je ovo tacno sto pricam dok ja to licno ne isprobam ali znam da mi cybercafepro radi bez problema na home edition i da komunicira za 10 clienta.


XP home ima ogranicenje od 5 konekcija u isto vreme, znaci ako koristis xp home kao neki file server lose ces se provedes, 5 ljudi moze da gleda neki film recimo sa tog servera ali 6-ti nece moci da se konektuje i mislim da bi ti onda nastao problem i sa cybercafe-om kod loga sledeceg korisnika. Mislim kontam da ti se to nije desilo ali vidjao sam to. :)

XP pro je ogranicen na 10 konekcija.

Sto se tice legalizacije, kad dodje inspekcija, a ti imas nelegalan softver, male su sanse da ne nadju. Sto se tice enkripcije, drzacete za ruku dok nedodje jos jedna ekipa terenaca sa nalogom i oduzme masinu. Mislim da je vecini ljudi lakse platiti kaznu nego gubiti 3 meseca i platiti kaznu. Sto se tice nekog sakrivanja particija i takvih stvari, relativno su imuni na to jer proveravaju dali je iskoriscen max disk. Jedini nacin nekog varanja je fioka koju ces cupati i sakrivati, ali sa obzirom da ih neocekujes cisto sumnjam da ce biti tako lako. :)
[ zoxy @ 06.03.2008. 13:38 ] @
Sakriven network drive sa kog cjesh pokretati pirateriju :) LOL
[ AmoK @ 06.03.2008. 19:37 ] @
Samo bi trebali provjeravati softwerske licence članova BSA, ako se ne varam (jer ih zato članovi plaćaju) ?
http://www.bsa.org/country/BSA%20and%20Members.aspx

Btw. toliko je puno računara a previšeeee softvera da bi radili sveobuhvatna istraživanja da li je "svaki" instalirani softver licenciran.
[ mmix @ 06.03.2008. 20:35 ] @
Citat:
Kshaja: XP home ima ogranicenje od 5 konekcija u isto vreme, znaci ako koristis xp home kao neki file server lose ces se provedes, 5 ljudi moze da gleda neki film recimo sa tog servera ali 6-ti nece moci da se konektuje i mislim da bi ti onda nastao problem i sa cybercafe-om kod loga sledeceg korisnika. Mislim kontam da ti se to nije desilo ali vidjao sam to.


Limit se odnosi na broj konekcija (sesija) za servise koji idu preko windows redirector-a (network session) i za koje je nadlezan "Server" windows servis, bez obzira na transportni protokol, npr file share, printer, fax, itd. Ne odnosi se na TCP sockete, tako da sve serverske aplikacije koje rade preko sirovih soketa nemaju limitaciju na xp home/pro. Limit se takodje ne odnosi na: outbound sesije (sem standardnog limita od 2 konekcije po reomte IPu), network discovery (dakle vidis sve masine, ne samo 5 sto neko rece), i administrativne sesije koje idu preko redirector-a.

Da stvarno postoji limit od 5/10 inbound TCP konekcija na XP-u, niko sa XPem ne bi mogao da torentuje
[ nikolavik @ 06.03.2008. 22:47 ] @
Vidim da niko nije potavio slicno pitanje pa cu ja biti prvi...
Imam dva racunara u firmi i na oba legalan XP ali posto se bavim i servisom racunara od najprostijih softverskih problema pa do reinstalacija samog sistema i hardvera, sta se desava ako inspekcija udje i zatekne recimo jos 5 racunara koji nisu vlasnistvo moje firme nego samih musterija na kojima su naravno wondowsi nelegalni.
[ Danilo Cvjeticanin @ 06.03.2008. 23:03 ] @
Tvoja delatnost je servisiranje racunara, tako da to nije problem uopste. Naj prijatelj ima prodavnicu racunara i naravno radi servis, bila mu je inspekcija i sve je proslo bez ikakvih problema.
[ nikolavik @ 06.03.2008. 23:20 ] @
Citat:
Danilo Cvjeticanin: Tvoja delatnost je servisiranje racunara, tako da to nije problem uopste. Naj prijatelj ima prodavnicu racunara i naravno radi servis, bila mu je inspekcija i sve je proslo bez ikakvih problema.

Hvala na odgovoru.
[ Joker @ 07.03.2008. 06:53 ] @
Podrazumeva se da imas papir da je taj računar primljen na servis dana tog i tog od ime prezime, adresa, broj telefona sa opisom kvara i potpisom vlasnika.
Problem može da nastane ako ti radiš reinstalaciju nelegalnog windowsa.
[ Kshaja @ 07.03.2008. 08:44 ] @
Citat:
mmix: Limit se odnosi na broj konekcija (sesija) za servise koji idu preko windows redirector-a (network session) i za koje je nadlezan "Server" windows servis, bez obzira na transportni protokol, npr file share, printer, fax, itd. Ne odnosi se na TCP sockete, tako da sve serverske aplikacije koje rade preko sirovih soketa nemaju limitaciju na xp home/pro. Limit se takodje ne odnosi na: outbound sesije (sem standardnog limita od 2 konekcije po reomte IPu), network discovery (dakle vidis sve masine, ne samo 5 sto neko rece), i administrativne sesije koje idu preko redirector-a.

Da stvarno postoji limit od 5/10 inbound TCP konekcija na XP-u, niko sa XPem ne bi mogao da torentuje ;)


Moj je samo skraceni odgovor na quote, ali upravo je tako kako si i rekao.
[ Lord_Master @ 07.03.2008. 17:45 ] @
Dodju u firmu, nadju ilegalan windows, ilegalan MS Office... I sta onda rade?

Znaci zanima me sta rade dalje ako te uhvate da si imao ilegalan sistem i sftver. Jel ide kazna (standardno) ili nesto gore?
[ Danilo Cvjeticanin @ 07.03.2008. 19:52 ] @
Ide ogromna kazna, tacno ne znam, ali je velika sigurno i naravno oduzimaju ti racunar.
[ malisha @ 07.03.2008. 20:03 ] @
Mislim da je receno vec nebrojeno puta, ali evo citata od obavestenja poreske uprave:

Citat:
Ujedno podsećamo poreske obveznike da neovlašćeno korišćenje računarskih programa (softvera), predstavlja privredni prestup za koji je propisana novčana kazna od 100.000 do 3.000.000 dinara – za pravno lice, odnosno od 10.000 do 200.000 dinara – za odgovorno lice u pravnom licu. Poreska uprava će u svim slučajevima kada utvrdi neovlašćeno korišćenje računarskih programa (softvera) podnositi prijavu za privredni prestup nadležnom javnom tužilaštvu. U sudskom postupku, ukoliko se utvrdi da su predmeti bili upotrebljeni za izvršenje privrednog prestupa, isti će se oduzeti i uništiti.


Ono sto ne pise, ali je moguce, je odnosenje opreme u svojstvu dokaznog materijala i to nose celo kuciste(a), bez da se zamaraju sa vadjenjem diska i sl.

Ko stvarno ima potrebe za racunarima i stvarno zaradjuje... daleko mu je jeftinije da plati licence i da vozi nego da igra rulet sa inspektorima. Naravno mora se obratiti paznja na vrstu licence jer je OEM VEZANA za opremu i ne moze se preneti (da sad izbegnemo specijalne situacije), a trenutno nisam u toku sa volume licencama, mada mogu reci da se one vezuju za ukupan broj racunara, pa to ostavlja mogucnost zamene istih....

Naravno uvek ostaje opcija Linux, koja je za klasican kancelarijski rad vise nego dovoljna. Ovde nazalost cesto otpadaju opcije sa e-banking programima nekih banaka... ali to vec nije tema ove price.
[ pufta @ 08.03.2008. 07:30 ] @
Pozdrav svima!

Ne mogu da pronadjem da li je do sada bilo takvih tema, ali me interesuje da li neko ima informaciju: iz cisto bezbednosnih razloga (pucanje i ostecenje originalnog CD sa instalacijom Windows operativnog sistema, znaci fizicko unistavanje u CD ili DVD uredjaju tokom instalacije), da li je dozvoljeno imati istovetnu kopiju tog diska koji je narezan na neki Verbatim disk, ali normalno je sve legalno placeno i nabavljeno?

Ovo pitam posto mi se desilo da je u jednom Asus CD RW uredjaju zamalo doslo do havarije, posto je odmah nakon instalacije stavljen disk sa drajverima za maticnu plocu koji se razleteo u paramparcad - pukao u CD drajvu, eksplodirao. Znaci nekih 30 sekundi me je delilo od katastrofe i neplaniranih troskova od zna se koliko evra (XP Professional SP2).

Hvala na interesovanju i odgovorima.
[ Miroslav Jeftić @ 08.03.2008. 08:11 ] @
Trebalo bi da jeste, pošto sam disk ne znači ništa jer nije legalan bez nalepnice. Ali najbolje da nazoveš MS centar i proveriš.
[ malisha @ 09.03.2008. 00:17 ] @
Da, Microsoft dozvoljava da imas jednu kopiju instalacionog medijuma. Sto se same legalnosti tice, vec je receno, CD bez odgovarajuce nalepnice na kucistu i odgovarajuceg serijskog broja ti pred inspekcijom ne znaci nista, dok obrnuti slucaj moze (mora) da prodje, da imas i nalepnicu i sve ostalo osim CD-a.

Uostalom, evo grubog prevoda XP licence ovde. Na brzinu citajuci nisam nasao paragraf koji se odnosi na ovo, ali stvar ipak stoji.
[ madcama @ 09.03.2008. 03:28 ] @
Citat:
Ako je u pitanju poreska inspekcija, kako mozhete da pishete takve nebuloze.
Poreska inspekcija sluzhi da proveri da li postoji bilo kakva utaja poreza.
U ovom sluchaju da prilozhite rachune da ste sve kupili u Srbiji sa POREZOM, koji vam se u zavisnosti od toga da li ulazite u PDV mozhda i odbija.
E sada...mene interesuje nekoliko stvari koje sam pitao na drugom forumu i nisam dobio odgovore:

1) da li inspekciju vrshi poreska/finansijska ispekcija?
2) ako je odgovor na 1 DA, kakve veze ima da li je OEM ili retail oni samo trazhe papir na da je windows kupljen i da je placjen porez?
3) da li ako recimo kupim igricu za igraonicu u UK i donesem u NS da bi bila legalna za nashu inspekciju zanchi da moram da je prijavim na granici i platim carinu + pdv?
4) ako je odgovor na 3 DA, shta ako se program placja preko neta i samo downloaduje?

1. Da
2. Tako je
3. Da
4. I tada moras da imas racu ili bilo kakvu potvrdu o kupovini

Citat:
procitao sam ovu temu i nije mi jasno, da li inspektori proveravaju detaljno racunare ili pogledaju nalepnicu, eventualno start menu i odu???

Sa velikom mukom otvore Control Panel i u njemu 'cudesnu' opciju Add/Remove Programs i citaju redom aplikacije. Ako je instalirana neka aplikacija sa njihovog spiska aplikacija za koje treba izdvojiti kes, onda traze racun ili bilo koju drugu potvrsu o kupovini.

I mali dodatak sto se tice Linuxa.
U jednoj firmi server je pod Linuxom. Inspektor je sve vreme mislio da ga programer 'radi' i na kraju nije smeo da napise u zapisnik da se na tom racunaru, serveru, nalazi drugaciji operativni sistem jer verovatno nije nikada ni cuo za nista drugo sem Windows-a, vec je napisao da je na tom racunaru sve legalno jer se nalazi knjigovodstveni program.
[ zoxy @ 09.03.2008. 08:57 ] @
4) super, ali onda ja opet nisam platio PDV ...

Da li mozhda neko zna koji je spisak proizvodjacha/programa na spisku?
[ srdjandakic @ 09.03.2008. 09:16 ] @
A sta ako je u pitanju laptop kupljen pre 6 godina u inostranstvu?

Da li gledaju samo nalepnicu na kucistu ili traze racun, carinsku deklaraciju, ...

Windows XP je naravno legalan OEM, a na racunaru nema nista nelegalno, ni WinRAR :)
[ set @ 09.03.2008. 09:56 ] @
>
Microsoft, Adobe, AutoDesk, Corel, ACD Systems, i ne znam dal ima jos
neka, mislim da nema
[ zoxy @ 09.03.2008. 10:51 ] @
Kakva je situacija sa igricama?
[ Danilo Cvjeticanin @ 09.03.2008. 11:19 ] @
E to je vec pitanje za milion dinara. Sumnjam da ce gledati igrice, a i sto ih ne bi gledali? I jos je cudno, ko igra igrice u firmama? I da igraju igrice, sigurno ne igraju ove nove igrice sto se placaju, vec pasjans, srca itd...
[ banzaiii @ 09.03.2008. 12:54 ] @
Citat:
zoxy: Da li mozhda neko zna koji je spisak proizvodjacha/programa na spisku?

Imaš ovde jednu verziju spiska, i neka iskustva:
http://www.benchmark.co.yu/for...php?p=1311927&postcount=46
[ zoxy @ 09.03.2008. 13:37 ] @
A shta ako je u pitanju igraonica :) hehehe :)
[ examples @ 09.03.2008. 13:51 ] @
Koliko sam cuo, gleda se add/remove programs i trazi se licenca za software koji se nalazi u toj listi, bez obzira koja je namena programa. Licenca je vezana uz racun, zbog OEM licenci koje idu uz hardware i zbog elektronskih licenci npr. neki antivirus programi i sl.
A iznenadjujuce je kako su se po firmama lako edukovali, sta je licencan software i koliko to sve kosta, valjda zbog pretnji kaznama(licno iskustvo). Koliko znam kaznena politika je tipa 100000din minimalna plus trostruka vrednost nelegalnog softwarea. Recimo za jedan ne legalan win XP pro koji kosta 11000din i NOD32 od 2300din kazna bi bila 100000+(3x11000)+(3x2300)=139900din.
[ skymusic @ 09.03.2008. 23:01 ] @
Evo cini mi se konkretan odgovor na tvoje pitanje.

U radnju mi ulazi poreski inspektor i policajac za privredni kriminal. Kratko predstavljanjei prelazimo na posao. Poreski seda na moje mesto i proverava kasu , novac, knjige i onako ispituje me razno po pitanju prometa.
Policajac gleda po radnji i vadi neke dvd-ove sa izloga i pita onako poverljivo. Kako ja da nam jel ovo odriginal? I tako malo unakrsnog ispitivanja, onda policajac fata nekoliko cd-ova u kesicama koje se nalaza i jednom cosku mog radnog stola i kad tamo nesto snimano nemam pojma sta je .Pita sta je ovo, ja reko nemam pojma, da vidim. Otvorim prvi cd kad tamo : Sound forge. Drugi : jedna pesma ne secam se koja i treci neki crtani glupi - dvix.
Kaze poreski jel sve ok, ovaj kaze ,da, osim ovog, moram da nosim u policiju da vidim sta je ovo i sta da radim sa tim. Popunjava zapisnik o oduzimanju tri cd-a i odlaze.

A, zaboravih da napomenem da je poreski pitao za OS da li imam licenu, pokazah mu original cd, i racun gde sam kupio. Bacio je pogleda na papir i rekoa OK.

Posle 3 dana stize mi poiv da dodjem da dam izjavu o onim cd-ovima. otisao sam i rekao da su isi ostavljeni kod mene od strane jednog lica kako bih ih predao drugom i da pritam nisam znao sta je nja njima i da ih nisam koristio. Izjava je otisla zajedno sa policajcem kod sudije i nista nisam do danas dobio. Ni cd-ove nazad ni tuzbu.

e sad sve ovo se desilo sredinom prosle godine, dok sam cuo najave o novom pretresu firmi ali jos nisam imao ''BLISKI SUSRET'' he he
pozdrav,
[ cisco @ 11.03.2008. 21:53 ] @

kao sto je vec 1000 puta stigao odgovor na ovu temu inspektor ima apsolutno sva prava. U slucaju da isti nema ama bas nikakvo znanje kada su racunari u pitanju, uvek moze da pozove neko trece lice u pomoc. Sama poreska ima spisak softvera koji zahteva dokaz o kupovini i takodje ima spisak free softvera (koji nikad nece biti kompletan :-) ) Tacno je da je verodostojan ADD/REMOVE, imaju jedan mali bath fajl koji se startuje a on automatski generise jedan TXT u kom je spisak svih instalacija. To printaju i onda prilazu uz svoj izvestaj. Kao i u mom slucaju, cisto sumnjam da je na drugim mestima klanica. Ljudi su svesni da je sve od konkretne price do terena doslo jako brzo tako da odredjena fleksibilnost postoji.
Potpuno je svejedno da li je to PRO ili neka druga verzija, bitno je samo da OEM moze doci iskljucivo uz novi racunar ili uz neku komponentu koja je od vitalnog znacaja za rad racunara kao sto je pr.MB, u svakom slucaju je potreban dokaz o kupovini. Naravno, dosta toga je vec receno ranije, vezano za ovu temu.
Jedino sto mi je ostalo nepoznato jeste: sta se desava kada na mom racunaru nadju, recimo, Total Commander koji se Shareware tj. nije registrovan ( pri startovanju mi trazi da odaberem jednu od opcija 1 2 3) ili neki drugi programcic istog tipa?
[ cveleks @ 14.03.2008. 06:59 ] @
Pročitao sam sve sto sam našao i idalje mi nije jesno par stvari pa ako neko zna nek mi pojasni.

1. Kakava je procedura kada su u pitanju računari pod Linux-om.

2. Kako nabaviti bilo kakav papir/račun kojim bi im ja objasnio da je Linux besplatan.

3. Da li prave problem oko XP Home (znam da ne bi smeo da se koristi u firmama) ili moze racunar da prođe kao "legalan" sa njim.



[Ovu poruku je menjao cveleks dana 14.03.2008. u 09:02 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 14.03.2008. 07:01 ] @
Citat:
3. Da li prave problem oko XP Home (znam da ne bi smeo da se koristi u firmama) ili moze racunar da prođe kao "legalan" sa njim.



Moze da se koristi u firmama isto kao i Xp Professional.
[ Miroslav Jeftić @ 14.03.2008. 07:22 ] @
Citat:
cveleks:
2. Kako nabaviti bilo kakav papir/račun kojim bi im ja objasnio da je Linux besplatan.


Kako možeš imati račun ako je besplatan. Ja bih rekao da tu nema šta da dokazuješ. Neka oni dokažu da je piratski ako su u stanju.
[ set @ 14.03.2008. 08:44 ] @
>

Jeste ali ti dok cekas da oni dokazu, mozes da ostanes bez racunara.
Sto kaze onaj jedan vic, "dok ti bosancu dokazes da nisi medved, odose
jaja" ;D
[ Danilo Cvjeticanin @ 14.03.2008. 13:35 ] @
Ne mozes da ostanes bez racunara. Oni nisu nesto extra obuceni, ali dobro znaju sta je Windows a sta Linux.
[ momsab @ 14.03.2008. 13:59 ] @
Citat:
cveleks:
2. Kako nabaviti bilo kakav papir/račun kojim bi im ja objasnio da je Linux besplatan.
Linux je slobodan, to ne mora da znaci da je i besplatan. Zavisi koji distro imas, npr Red Hat bas i nije besplatan (https://www.redhat.com/wapps/s...cy5yddfFfTc6tO4qmBbYgbON.www01)

pokazi im sajt distroa koji koristis
[ Jbyn4e @ 14.03.2008. 15:23 ] @
Ovaj, momsab, koliko ja vidim, tamo pise da se placa SUPPORT, a ne sam OS... tako da je sam OS besplatan, ako ne zelis support.

Isto vazi i za Novell SLES i OES, mozes ti ako zelis da ga instaliras i koristis, ali bez placanja nema update-ova, supporta i slicno...
[ momsab @ 14.03.2008. 15:33 ] @
RH sam uzeo kao primer...
a kako da skines RH? (ne racunajuci probno izdanje) ;) https://www.redhat.com/apps/download/

ranije sam vidjao sajtove nekih distroa na kojima pisu cene i nude se samo na medijima (CD/DVD)

uglavnom, nije svaki distro Linuxa besplatan
to hocu da kazem
[ Danilo Cvjeticanin @ 14.03.2008. 15:34 ] @
Open Source :) ... Linux je besplatan, a to sto se kod nekih placa support to je vec neka druga prica i nije za ovu temu. Sve u svemu, racunar ne mogu da ti oduzmu ako koristis Linux.
[ SomiKnight @ 14.03.2008. 15:52 ] @
@skymusic
Nije mi jasno, vise vas je pomenulo da mogu da pretraze kancelariju u potrazi za pitratskim cd-ovima... mislim sta je to piratski cd? Evo kod skymusic-a su nasli soundforge... pa sta, obicna instalacija, nije instalirana, moze da se skine sa njihovog sajta, cak i da je imao crack , kakve to ima veze, valjda oni treba da dokazu da si ti to koristio, a ne da posedujes... svasta... Za muziku, nasli jednu pesmu, zar je zabranjeno da uzmes neki svoj cd i kompresujes u mp3? Ili skines preko itunes-a na primer pesmu, i kako sad dokazati da li je to piratski ili kupljen mp3? E za film vec je problem mozda, mada ni to mi nije jasno kako mogu da brane da svoj dvd kompresujes u divx, jedino kapiram da je logicno da ti traze da im pokazes taj dvd, odes kupis i pokazes, u krajnoj liniji mozda ga i izgubis, sta onda?
Mene licno ne pogadja nista od ovoga ali je interesantna tema za pricu, ako neko ima neka licna iskustva mogao bi da podeli sa nama.
[ anon33851 @ 14.03.2008. 15:52 ] @
Citat:
Tako nekako. Nego jesi li imao prilike da vidiš taj ispit, tj. da li je neko polagao? E da, treba i dodati da je kod MAPS-a obavezno korišćenje Viste i Office 2007, ne postoji pravo downgrade-a, za razliku od ostalih načina licenciranja.

Malo kasnim na odgovoru :)

Pre mesec dana sam polagao taj famozni ispit za MAPS. Znam da je u pitaju neki Microsoft Expression Web (prvi put cujem). Navodno skup nekih programa za web produkciju. Posto imam neko znanje oko web-a, mrzelo me da gledam kurs pa sam odmah isao na polaganje.
Sta reci. Polozio sam iz prve. Bila su uglavnom neka logicka pitanja. Potrebno je da imas preko 70% tacnih odgovora da bi prosao test.
BTW, tehnicka podrska za MAPS je prebacena za Nemacku, tako da ako imate nekih pitanja morate njima da se obratite. Jos su i engleski naucili :)
[ Danilo Cvjeticanin @ 14.03.2008. 16:13 ] @
trenutno je takva situacija kod nas da se gleda samo operativni sistem, i programi tipa Adobe, Corel, AcdSee itd.. Filmovi, muzika, igrice spadaju pod piraterijom, treba i uz to prikazati racun. Trenutno to nije prioritet ali u skorijoj buducnosti ce gledati sve sto je piratsko a nije licencirano.
[ mstevic @ 14.03.2008. 22:00 ] @
Šta je sa situacijom kad držiš servis za računare, na svom računaru imaš legalan Win, a za ove na servisu koristiš piratski jer je već na njima? Naravno imaš sve podatke o ljudima koji su doneli računar?
[ Slobodan Miskovic @ 14.03.2008. 22:02 ] @
Jednostavno odbijes da servisiras racunare koji nemaju legalan OS.
[ Ivan Dimkovic @ 14.03.2008. 22:07 ] @
Svasta, a kako ce serviser to da proverava?

Serviser definitivno nije odgovoran za ono sta je na racunarima ako ima urednu dokumentaciju o prijemu racunara. To nije imovina njegove firme, i on fakticki sa tim nema nista.

Osim ako, naravno, servise ne instalira piratski OS.
[ Slobodan Miskovic @ 14.03.2008. 22:10 ] @
A kako ce da proveri da je to sto je popravio ok? :)
Posle svake vece intervencije na hardveru Windows trazi aktivaciju a aktivacija nece proci ako nije legalan. Ako serviser uoci nelegalan softver naravno da je odgovoran da to prijavi nadleznoj inspekciji jer je u suprotnom prekrsilac zakona jer nezakonitu radnju nije prijavio :)
[ Ivan Dimkovic @ 14.03.2008. 22:21 ] @
Pa nece serviser da aktivira Windows, on na to nema pravo jer to nije njegov racunar.

Windows daje bar 3 dana za re-aktivaciju, pa je to definitivno OK, nema tu sta serviser da "proverava" - osim toga, Serviser bi obicno trebao da se boot-uje preko bootabilnog USB-a u neki svoj dijagnosticki OS, a ne da ima pristup privatnim podacima korisnika.
[ Slobodan Miskovic @ 14.03.2008. 22:49 ] @
Ivane pricamo o Srbiji. OS je sastavni deo racunara u 90% slucajeva u Srbiji (govorimo o legalnom softveru) tacnije OEM je (tema je o Windows OS). Serviser mora da ima uvih u sistem da bi dijagnostikovao problem (da li je sofverske ili hardverske prirode). Servis ne znaci automatski da se radi o cistoj zameni hardvera, u servisima u Srbiji se instaliraju drajveri, radi formatiranje hard diskova i slicno. Neces verovati koliko ljudi u Srbiji placa formatiranje HDD-a i instalaciju drajvera... Sve u svemu serviser je u 99% slucajeva upoznat sa OS-om koji je instaliran. Da bi proverio ispravnost harvera i identifikovao problem (da li je softverski) mora da bude siguran da je sistem up to date sa zakrpama i drajverima.

Obrati paznju na njegovo pitanje :)

Citat:
Šta je sa situacijom kad držiš servis za računare, na svom računaru imaš legalan Win, a za ove na servisu koristiš piratski jer je već na njima? Naravno imaš sve podatke o ljudima koji su doneli računar?


Znaci on zna da postoji piratski softver. ;)
[ _goThic_ @ 15.03.2008. 07:25 ] @
a sta ako iz add/remove liste uklonis sve mustpay programe?
da li idu dalje i rovare po hardu?
[ bkaradzic @ 15.03.2008. 07:39 ] @
Da, kada završe sa control panelom, i rovarenjem po ostatku diska, onda navlače gumene rukavice i idu direkt bulja, da vide da li si možda tamo nešto tamo sakrio. :)

Stvarno ljudi kakve vi to biznise imate i vodite kada ne možete da priuštite da imate čiste kompjutere na radnom mestu i onda šta želite kod kuće?!
[ mstevic @ 15.03.2008. 18:31 ] @
Normalno da znam da su piratski, nisam sisao vesla :). Pitam šta raditi sa takvim računarima? Definitivno poneki put moraš da reinstaliraš os i drajvere, a ljudi 99% po kućama koriste piratske verzije. Ovo pak znači da moram da imam takav instalacioni cd! Ili da zveknem sysprep pa nek kucaju kući svoj legalni ključ i aktiviraju win?
[ pctel @ 15.03.2008. 18:45 ] @
@mstevic
Postoje neke trial verzije Windows-a koje mogu da se koriste 30-60-90-120 dana. Ako im to instaliras, neces imati problema sa inspekcijom. A i korisnici ce cesce koristiti tvoje usluge :-)
[ Serbiankum @ 23.03.2008. 15:13 ] @
Posto imam 3 klijentska racunara koji na sebi imaju piratski windows i office, koji proces legalizacije bi isao. OEM verzije valjda ne mogu da kupim jer se ona isporucuje uz nov kompjuter? Inace server ima na sebi legalan win xp pro i office 2007 proffesional.

Znaci da li nekako mogu da "narucim" tri windowsa i tri offica u maloprodaji. Jer citao sam OVS ugovor za office koji je strasno skup i neisplativ. Po tom OVS ugovoru moram 3 godine, da placam licencu po 800 dolara. I posle tri godine mogu ili da otkupim office ili da ponovo sklapam ugovor na 3 godine i da opet po godini placam 800 dolara.

Znaci da bi izbegao ta godisnja placanja, da li moze da se kupi neka verzija offica i windowsa a da ne placam licencu na godisnjem nivou?
[ Miroslav Jeftić @ 23.03.2008. 15:30 ] @
Za Windows možeš da uzmeš Get Genuine Kit, nešto kao OEM za piratske verzije, a toliko i košta (kao OEM). Za Office tako nešto (na žalost) ne postoji, tako da možda da kupiš tri full verzije. Jeste da će biti skupo (oko 1200€), ali bar ćeš ih imati u trajnom vlasništvu i možeš ih premestiti na drugi kompjuter ako zameniš te stare. OVS ni ne možeš uzeti za toliko mali broj ako se ne varam, 5 je minimum.
[ momsab @ 23.03.2008. 15:56 ] @
Saznah da OpenOffice na Windows-u radi bez frke sa Access bazama (pravljenje i izmena).
Ako koristite uglavnom za kucanje dokumenata i tabelarne proracune, evenualno pomalo powerpoint, uzmete najvise jednu verziju M$ Office-a a na ostale racunare stavite OpenOffice.org. Mada, verzija 2007 malo zeza, pravi nekompatibilnije doc fajlove u odnosu na verziju 2003 pa mzoe doci do problema prilikom ucitvanja u OpenOffice.org (da ne pricam da osetno sporije ucitava ppt fajlvoe i da po defaultu snima u OfficeXML format koji je bezveze).
[ Serbiankum @ 23.03.2008. 16:08 ] @
Koje su tacno te full verzije za Office? Mislim na licenciranje FPP ili neka druga. Da li te verzije offica imaju mogucnost da se vise puta instaliraju ili samo dvaput? Ako je tako onda je to bolje resenje nego OVS ugovor. Jer po OVS ugovoru tri godine moram da placam koriscenje offica po 800 dolara sto je jako mnogo.

Znaci open office moze da otvara access bazu(mdb i mde ekstenzije). Ako je tako onda bi to moglo biti dobro resenje za te klijentske racunare. Na serveru imam licenciran office a onda bi mogao na klijentskim racunarima na instaliram open office. Testiracu na jednom kompu kako se ponasa access baza sa open office-om.
[ momsab @ 23.03.2008. 16:36 ] @
full? ne znam za full, znam za pakovanja/pakete
http://office.microsoft.com/en-us/products/FX101211561033.aspx

krajnje cene (+pdv+carina ako ima+ko zna sta jos drzava oce) se verovatno razlikuju
[ Serbiankum @ 23.03.2008. 16:45 ] @
Meni bi trebala verzija sa accessom a to je Office Professional 2007. E sad da li ta verzija moze da se instalira vise puta. Tacnija ako odlucim da promenim racunar da li cu na novom kompjuteru moci da je instaliram?

Kako open office radi za access bazama? Jer ako radi dobro onda mi ni ne bi trebali offici na preostala 3 kompa. Server ima office 2007 proffesional a na klijentskim racunarima bi mogao valjda da instaliram open office ako access moze da radi dobro.
[ momsab @ 23.03.2008. 16:59 ] @
probaj. sta te kosta da probas OpenOffice.org, instalacija nije velika, bese ispod 200MB sa JRE
[ Danilo Cvjeticanin @ 23.03.2008. 17:22 ] @
Ja koristim Open Office, i nemam nikakvih problema. Imam jedan knjigovostveni program koji radi sa access bazama i nemam nikakvih problema.
[ malisha @ 23.03.2008. 17:27 ] @
Necu da se mesam u internu organizaciju.... ali meni ova recenica bode oci >>
Citat:
Serbiankum: Inace server ima na sebi legalan win xp pro i office 2007 proffesional.


A sto se tice "selidbe" MSOffice paketa sa racunara na racunar, on nije "vezan" kao operativni sistem za sam racunar. Znaci kad rashodujes neki racunar, licencni Office sa njega mozes da prebacis na neki drugi.... ili jednostavno sa jednog deinstaliras a na drugi instaliras...
[ Serbiankum @ 23.03.2008. 19:10 ] @
Taj se zove server jer je na njemu bazu u accessu. Znaci nema serverski windows nego obican win xp legalan, ne znam sta ti tu nije jasno. Druga tri klijentska racunara nisu legalni i hocu da ih legalizujem. Zato sam i pitao na koji nacin. Znaci trebao bi da nabavim 3 windowsa i 3 offica.

Instalirao sam na jednom laptopu open office verzija 2.3.1 i pokusao sam da otvorim bazu u accessu i nista se ne desava. Znaci udjem u open office Base i kazem open an existing databaze file i izaberem tu bazu u accessu i ne desava se nista.

Da li ima neki poseban postupak za otvaranje access bazu u open officu?
[ Miroslav Jeftić @ 23.03.2008. 20:06 ] @
"Full" koji sam pomenuo jeste FPP. Ne znam koliko tačno puta se može "seliti".

Citat:
malisha: A sto se tice "selidbe" MSOffice paketa sa racunara na racunar, on nije "vezan" kao operativni sistem za sam racunar. Znaci kad rashodujes neki racunar, licencni Office sa njega mozes da prebacis na neki drugi.... ili jednostavno sa jednog deinstaliras a na drugi instaliras...


Nije baš tako, zavisi od verzije, isto kao i OS. Ako je OEM verzija, nema "seobe".
[ Serbiankum @ 23.03.2008. 20:36 ] @
da li i ta FPP verzija vazi samo za jedan kompjuter. Ne moze da se instalira na dva ili vise kompjutera u isto vreme?
[ Miroslav Jeftić @ 23.03.2008. 20:39 ] @
Koliko znam, ne postoji nijedna verzija koja može u isto vreme da se instalira na više računara (ne računam volume licensing). Može samo na jedan, ali može da se prebaci na drugi, nakon što se denstalira sa prvog.
[ Serbiankum @ 23.03.2008. 21:14 ] @
hvala na odgovorima. Jos jedno pitanje, posto se na serveru nalazi access baza, imam jos 3 klijentska racunara, znaci meni treba jos 3 offica da kupim? Postoji li nekako nacin da ti klijentski racunari vuku bazu sa servera a da nemaju instaliran na sebi office.Mozda glupo zvuci ali me zanima postoji li takva neka mogucnost?

Instalirao sam open office ali nikako nece da mi otvori ni jednu access bazu. Treba li nesto prethodno da se podesi kako bi uz pomoc open offica mogao da otvaram access baze?
[ momsab @ 23.03.2008. 21:39 ] @
sto se OpenOffice.org tice, vidi u podforumu Windows aplikacije, da vise ne idemo u offtopic
ne znam napamet nista, ja sam na Windows-u Vista Bussiness letos USPESNO otvarao mdb (pazi, troslovna ne cetvoroslovna exktenzija koja se dobija sa M$ Office 2007) fajlove i menjao sta sam hteo...

mozes ti slobodno da kupis samo Access (oko 250$,ako se ne varam), ako te to brine
uzgred, pravo kupca je da bude informisan o proizvodu koji kupuje (na ovom konrketnom primeru, imas microsoft.com, imas openoffice.org,, imas google/yahoo/live/wikipedia... pa se informisite malo o ponudama, cenama, mogucnostima, pravima upotrebe)
[ Serbiankum @ 23.03.2008. 21:53 ] @
Znaci moze da se kupi samo Access? To je mnogo bolje nego da se kupuje ceo office paket. Moze li neko jos da potvrdi da li moze samo access da se kupi.
[ malisha @ 23.03.2008. 22:37 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: "Full" koji sam pomenuo jeste FPP. Ne znam koliko tačno puta se može "seliti".

Nije baš tako, zavisi od verzije, isto kao i OS. Ako je OEM verzija, nema "seobe".


da... tu si u pravu ... uvek previdim taj "bajni" OEM

Citat:
Serbiankum: Taj se zove server jer je na njemu bazu u accessu. Znaci nema serverski windows nego obican win xp legalan, ne znam sta ti tu nije jasno.


Sorry... sad mi je jasno... Bilo mi je cudno koji ce vrag Office na serveru
[ Serbiankum @ 24.03.2008. 10:47 ] @
Pitanje i dalje stoji: Da li znate da li moze da se kupi samo Access a ne ceo office paket?

Da li kada se instalira open office treba nesto da se podesi kako bi otvarao access fajlove?
[ Danilo Cvjeticanin @ 24.03.2008. 10:55 ] @
1.Samo access moze da se kupi.
2.Ne, ne treba nista dodatno da se podesava.
[ momsab @ 24.03.2008. 17:00 ] @
Serbiankum, sta ima neko da ti potvrdjuje? Vec sam ti napisao sta je pravo kupca
Da si pogledao malo bolje sajt Microsoft-a, nasao bi http://office.microsoft.com/en-us/products/FX101754511033.aspx, http://office.microsoft.com/en-us/suites/FX101635841033.aspx kao i http://www.microsoft.com/world...ntry=Serbia%20and%20Montenegro da se detaljnije raspitas u vezi trazenih proizvoda (u ovom slucaju M$ Office)

Imas mogucnost da probas trial verzije (podesi da snima u formatu M$ Office 97-2003), uporedi sa OpenOffice.org i prelomi sta ces gde da stavljas. Sto se mene tice, kraj offtopica.
[ Serbiankum @ 26.03.2008. 21:54 ] @
Zna li neko gde kod nas moze da se kupi samo access?
[ Vucko @ 01.04.2008. 11:40 ] @
Posto sam imao priliku da vidim kako poreska proverava legalan software evo da podelim to sa vama

Kao prvo inspektori (trzisna) su prosli kratku obuku na kojoj nisu postali experti za licenciranje, ali to im nije ni namera vec naucili kako da izlistaju software sa racunara.
Imaju na flashu neku aplikaciju (ne znam koju), koja izlista i odstampa sta je na racunaru instalirano, tu se navode generalije od racunarana koga je registrovan, user, system root i sl. , i poseban deo aplications gde se izlistavaju sve sto je instalirano od korisnickih programa. Navodi se office 2007 ali ne i koji (u smislu basic, standard, SB), dalje svi update-ovi za win, driverske alikacije poput nVidia drivers, intel matrix storage(raid), FX client (e-banking). Kada inspektor to izlista on ima dokaz da sta tu svega ima.
Problem se javlja jer on nije strucnjak za tu oblast.
Ako posumlja on obavestava policiju koja ima neko IT odeljenje sa ljudima koji to razumeju i onda postupak ide dalje.
Kada bi trzisni inspektor odmah dolazio do suda verovatno bi bilo puno laznih tuzbi koje bi se posle puno iskidanih zivaca odbacile.
Zasto:
razgovarao sam sa doticnim inspektorom i prvo sto me pitao gde je nalepnica za offfice (office je legalan), onda gde vam je certifikat za FX client, racun za adobe reader. Jedino sto je jako negativno kod doticnog jeste predrasuda da je sve nelegalno (realno to je racunar u knjigovodstvu kod koga je cak i antivirus legalan)
On covek ne zna sta i kako se licencira, freeware i sl ali zato bi trebalo da kontaktira policiju.

Da pojasnim inspektor nije bio u kontroli vec sam ga ja zamolio da mi kaze kako rade. Tako da neko ne postavlja pitanje i sta kada je policija dosla.

[ Danilo Cvjeticanin @ 01.04.2008. 13:00 ] @
Bas tako, samo je problem sto su jedini obuceni policajci u Beogradu, takozvani sektor "racunarska forenzika", koliko znam oni ne izlaze na teren nego se racunari nose tamo pa se pregledavaju, posle pregleda se pravi komplet izvestaj i salje odredjenom organu, u nasem slucaju poreskoj upravi.
[ kana @ 02.04.2008. 11:12 ] @
1. Laptop sa aktiviranom Vistom, Office 2003 legalan,
SQL 2005 express sa desetinama baza,
Norton internet security 2006 90-dnevni trial
Total commander 7.02 neregistrovan i nekrakovan.

Sta je ovde nelegalno?

Norton, ako se posle isteka (3 meseca) software
koristi takav kakav je (bez update-a) da li i tada
pisu prijavu. Sta ako ja taj softver nisam instalirao
vec se nalazi na kupljenom Laptopu?
Da li ce proveravti baze?
Sta ako sam uzeo Vujakliju i promenio strukturu baze,
nazive tabela i nazive polja i onda tako 'maskiranu'
koristim za svoje potrebe?
Da li mi je legalna baza engleskog recnika, te da li
imam pravo da na racunaru drzim telefonski imenik
moga grada koji sam dobio od prijatelja iz telekoma u
xls-u ili mdb-u, pa sam ga konvertovao u malu SQL
bazu i napravio svoj interfejs za pretragu brojeva ili
ako recimo na disku imam brdo SQLite bazica?

2. Add/Remove
Koliko se secam u ovom spisku se mogu naci i nazivi
programa koji odavno ne postoje na disku.
Sta je sa programima koji se ne vide u add/remove
listi a nisu na c:\Program Files lokaciji vec recimo
na mom flash-u.
Hoce li da mi pretrazuju i dzepove.

3. DVD, secate se onih sto su izlazili uz dnevnu stampu
treba li da cuvam fiskalne racune za svaki ???
(nisam bas siguran da su svi legalni, a i ako jesu
kako da dokazem gde sam i kako kupio, imam ih
par stotina)
A tek DVD izdanja shareware, trial i ostalog svega
i svacega koji se dobijaju uz gotovo svaki IT casopis
I tu ima brdo nelegalnog softvera. Nema clana foruma
koji nije probao neki od tih programa pa ga deinstalirao.
(a ostao je trag u registraju da je nekada bio na racunaru)
Da li se i to oduzima/kaznjava?

4. Imam nekoliko poslovnih programa koje sam dobio
na koriscenje od prijatelja (uglavnom rade sa bazama).
Naravno da nemam nikakvu licencu vec samo njegov
CD gde mi je sve to narezao.
On ima moje aplikacije pisane GPL softverom a
nema izvorni kod.
Da li se i ovo kontrolise?

5. A ako nadju softver na 5,25" disketama (imao sam ih
do skoro 50-ak komada (clipper 87, 5.1, 5.2, Fox, Norton
commander, DOS 3.22, PC-Tools, CHIWRITER, ne secam
se sigurno da li sam ih bacio pre par meseci, mozda i nisam,
cini mi se da su jos u kutiji u podrumu)
Da li ce me odrati zbog ovog?


Mislim da komentari tipa koristi legalan sofver i
sve ce biti u redu ne zasluzuju mesto na ovoj temi.

Veoma je bitno je znati sta je u pojedinim slucajevima
legalno a sta ne?

Autor je lepu temu postavio a cini mi se da nije bas najbolje
shvacen.

Pozdrav.
















[ mikal @ 02.04.2008. 17:46 ] @
Citat:
Vucko: Posto sam imao priliku da vidim kako poreska proverava legalan software evo da podelim to sa vama

Kao prvo inspektori (trzisna) su prosli kratku obuku na kojoj nisu postali experti za licenciranje, ali to im nije ni namera vec naucili kako da izlistaju software sa racunara.


A sada malo prakse.
Koje sve sluzbe bi mogle da vrse kontrolu softvera?
Kao prvo trzisna inspekcija je organ ministarstva trgovine, i ni na koji nacin nije ovlascenja za kontrolu softvera. Razni "prijatelji" iz ove sluzbe, uglavnom svrate samo na pljeskavicu i pivo, bez nekog znanja.
SUP, tj privredni kriminal. Oni su vec odavno obuceni za tako nesto, ali mislim da ne rade bez prijave i bar do sada nisam cuo da su ovo jurili (ako ne racunamo ulicnu prodaju softvera).
Poreska inspekcija i poreska policija. Citao sam novi Zakon o posebnim ovlascenjima u kome stoji da se kontrola vrsi po nalogu ili po prijavi ostecene strane. Nadlezno je ministarstvo finansija. Ja u ovome ne vidim ekonomski interes drzave, koji treba da stiti inspekcija.
Ono sto je meni nejasno u svemu ovome je po cijem ovlascenju poreska inspekcija ima pravo da vrsi kontrolu? Ovo je pitanje za ljude iz pravne struke, a ne za "nase vecito brizne tumace zakona od preko bare".
[ Vucko @ 02.04.2008. 18:29 ] @
Ovo su poceci legalizacije i ocito da ne ide sve tako glatko. Ocigledno da nismo rascistili u glavi da je neko ulozio puno truda da napravi software. Jos niko ne juri po kuci. Koristeci u firmi software visestruko se povecava efikasnost, firma zaradjuje vise i bolje, a sta je sa onima koji su to napravili, pa oni nikoga ne tuku da koristimo njihovo resenje koje nam puno pomaze. Sa druge strane imamo i alternative.
Ministarstvo finansija vidi svoju nadleznost u nelegalnom software-u u onom delu koji se zove UTAJA POREZA 8-18% u zavisnosti od vrste.
Sa druge strane najveci inicijator je sigurno microsoft i shodno tome najvise se gleda win i office.
[ mikal @ 03.04.2008. 01:18 ] @
Citat:
Vucko: Ministarstvo finansija vidi svoju nadleznost u nelegalnom software-u u onom delu koji se zove UTAJA POREZA 8-18% u zavisnosti od vrste.
Sa druge strane najveci inicijator je sigurno microsoft i shodno tome najvise se gleda win i office.

Moje misljenje je da je i ova akcija kao i sve prethodne uradjena traljavo. Interes ministarstva finansija je u tome da natera male firme da kupuju prvenstveno operativne sisteme kako bi se na neki nacin "ogrebali" jos za koju godinu koriscenja softvera. Nemojte da zaboravite da je pok.premijer potpisao ugovor (ja nisam upoznat sa sadrzajem) o koriscenju softvera za drzavner institucije. Ugovor je istekao. I sada bi drzava trebala da odresi kesu.
[ dekster2 @ 03.04.2008. 06:32 ] @
Nevidim sta je cudno po pitanju inspekcije.Od skoro je donet zakon da nelegalan windows spada u utaju poreza(pdv-a)
A ko vec ima inspekciju za platu sto bi oformio nove sluzbe kontrole,kada ovi vec imaju funkciju utaja pooreza a to
nelegalan win jeste.Lepo se setili.Nije mi pri ruci clan kojom je to doneto.
[ dekster2 @ 03.04.2008. 06:35 ] @
Evo linka poreske uprave.
http://www.poreskauprava.sr.go...ja/saopstenje.jsp&sid=1395
[ dekster2 @ 03.04.2008. 06:37 ] @
Evo kako sam ja to dobio na e mail.


Postovani,
ako do sada niste razmisljali o nabavci ili licenciranju softvera koji korisite na vasim racunarima u firmi, vreme je da ozbiljno razmislite o tome. Imamo veoma pouzdane informacije koje smo dobili od nasih klijenata, da su poreski inspektori krenuli u proveru legalnosti softvera po firmama, kao sto su i najavili u saopstenju koje je objavila Poreska Uprava 3. decembra 2007. Osnovni problem je sto sada poreznici koriscenje neregistrovanog softvera tretiraju kao UTAJU POREZA za neplacen PDV, a ne kao pirateriju pa su kazne daleko ozbiljnije.
Saopstenje mozete videti na njihovom sajtu, a ono sto ne mozete da vidite je podatak da je BSA obucila oko 1000 inspektora, pa se namece zakljucak da ce pre ili kasnije uci u svaku firmu.

http://www.poreskauprava.sr.go...ja/saopstenje.jsp&sid=1395

ono sto ce vas sigurno zanimati je da osim provere papira kojima dokazujete da ste nesto od softvera kupili, vrse proveri u postojeceg stanja na racunaru, odnosno sta sve imate instalirano.

Svesni smo da je racunarski softver ponekad za nase prilike preskup i bas zato smatramo da treba dobro razmisliti o onome sta vam je potrebno i sta morate, a sta ne morate da imate. Pozivamo Vas da nam se javite i da se sa nama konsultujete o tome sta je najbolje i najpovoljnije za Vas, a da ujedno zadovoljite sve zahteve za legalnoscu. Kod licenciranja uvek postoji vise opcija, a razlike u cenama su velike. Izbegnite da zbog neobavestenosti placate vise.

Provera legalnosti se prvenstveno odnosi na Microsoft proizvode (Windows i Office) kao i na Adobe i Corel pakete. Ovo su najcesci, ali ne i jedini programi koji su podvrgnuti proveri.

Ukoliko ste vec licencirani, a zelite neke nadogradnje vaseg softvera, takodje nam se mozete obratiti za pomoc oko izbora ili provere cena.

Molimo vas da ovaj mail prosledite vasim kolegama i prijateljima kako bi na vreme bili obavesteni o akcijama Poreske Uprave i izbegli moguce posledice.

Unapred se izvinjavamo ako ste ovaj mail dobili vise od jedanput.

S postovanjem,

VEGA PLUS DOO
Branko Jekovic, dir
[ kermitfilip @ 03.04.2008. 09:44 ] @
Moze da se kupi samo access bez problema. Javi se na PP da se ne reklamiram ovde
[ ksrele @ 04.04.2008. 15:59 ] @
Hipoteticko pitanje:
Kupio sam nov brand name racunar sa sve originalnim Win-om i dokupio sve sto mi treba legalno i savesno.
Taj racunar mi je glavni i jedini u firmu (zvanicno).
E sad, svi znamo koliko para toliko muzike. Znachi ja bi nekad, kad nemam posla, poslusao i neku mjuzu na racunaru (sa Winampa), pa bi pogledao neki film, pa bi se poigrao, pa bi isao na net, pa bi milion stvari radio ali nemam para za toliko legalnih aplikacija na racunaru. A mozda imam i neke programe koji mi povremeno olaksavaju posao na neki nacin...
Ali, ja sam skupio neku lovu i kupio neki polovan laptop i njega donosim sa sobom svaki dan na posao.
Na njemu, naravno, imam sve nelegalno.
Da li ce se inspektori uhvatiti i za njega?
Da li mogu da se branim da je to moj licni racunar i da se ne koristi za poslovanje?
Ovo me cisto onako zanima iz puke radoznalosti.
Predpostavljam da ce neko da napise "nemas para za licencirani softver a imas za laptop" ali recimo da sam dobio laptop, ili pozajmio ili vec nekako...
[ Miroslav Jeftić @ 04.04.2008. 16:43 ] @
Ako si laptop kupio preko firme, tj. ako se vodi kao deo inventara onda hoće. Ako je privatni, onda ne bi smeli, tj. ne moraš ni da ga pokažeš, stavi ga u fioku.
[ mikal @ 04.04.2008. 21:32 ] @
A sada malo iskustva sa linije fronta...
Danas 05/04/08, poreski inspektor sa nalogom dolazi u kontrolu u firmu. Nakon uredno pokazane legitimacije i nalogapocinje:" Znate ja treba da kontrolisem, softver, fiskalnu kasu i pdv". Da li imate racun za softver? Da li imate licencu? A ko vam je instalirao" Da li taj koji vam je instalirao ima licencu za instaliranje?...Znate i za linux treba da imate racun i licencu!..."
Da li verujete da je radnik ministarstva finansija bio u stanju da za platu od oko 800e + benificirani radni staz u stanju da postavi ovako glupa pitanja?
p.s. legalan softver je samo onaj za koji imate racun (iz srbije, sa iskazanim PDV-om) i nalepnicu. Ostale varijante, trial, freeware... NE VAZE!
nastavice se...
[ kermitfilip @ 07.04.2008. 10:20 ] @
Znao sam da su retardiirani, ali toliko ...
Iz ovoga je valjda savrseno svima jasno da njih apsolutno ne zanima legalnost kao takva, nego ih zanima kako da natrpaju sto vise para sto u budzet sto u dzepove. Sama cinjenica da su proglasili upotrebu nelegalnog softvera utajom poreza je totalno debilna, ali njima ide na ruku jer su kazne vece i ruke su im potpuno odresene za bilo sta. Najtuznije je sto sad svi zavisimo od polupismenih inspektora koji tumace zakon i licencna prava kako njima odgovara - odnosno sve ono sto im je nejasno (a to je 99% situacija) je u prekrsaju. A dok dokazes da to nija tako izgubis vreme, zivce i pare.

Svaki program, Adobe, Corel, Quark, Kaspersky ima svoju TRIAL verziju koja se potpuno legalno skida i instalira sa nekakvim vremenskim ogranicenjem. Total Commander, Winzip, WinRAR i jos poneki vas teraju da kliknete prilikom podizanja na broj ili na poruku da ste shvatili da je to TRIAL verzija. Kako objasniti nekom od takvih "IT strucnjaka" da je to potpuno legalna upotreba i da to sto imate na racunaru NIJE piratski softver je jer skinut direktno sa sajta proizvodjaca?

Eee, zemljo Srbijo, dokle god tupsoni budu radili posao koji ne znaju, bice nam ovako, pri tom ne mislim samo na ovu situaciju nego uopste gledano.

Da li slucajno neko zna koji softver oni koriste za cekiranje kompjutera i proveru registry-a?
[ ksrele @ 07.04.2008. 13:19 ] @
Hahaha... sada mi je pala na pemet jedna ideja...
Neka neko napravi neki softver koji se kada se utakne USB flash da ga iskenira i presnimi negde programe koji su na njemu, kada to imate onda je jako lako napravti blokadu da takva aplikacija ne nadje neki softver koji nije legalan :)
[ DusanC @ 07.04.2008. 20:11 ] @
AFAIK dosta trial programa, a i free (npr. neki antivirusi), se mogu kosristiti samo u nekomercijalne svrhe, tako da koriscenjem njih u firmi krsis EULA. Mora se citati fineprint :)
Mene vise muci sto traze racune za instalirane programe, a ja npr. koristim OEM SW dobijen uz neki HW, pa kao takav i nema racun da sam ga posebno kupio, pa me brine kako to da objasnim :)
Jos pogotovo i gentoo Linux server koji ima sigurno par stotina paketa sa razlicitim licencama od GPL2, 3, MIT, LGPL, as-is :) itd.
Stvarno me brine da dok objasnim da nisam bik odose jaja :)
[ Vucko @ 07.04.2008. 20:29 ] @
Ne budimo na kraj srca.
Radnici ministarstva finansija nisu radnici "ministarstva za integraciju i implementaciju IT".
Vazno je da ih ne vredjamo kada dodju u kontrolu software-a, da ne bi izkontrolisali ono u cemu su verovatno strucnjaci.
Dobra strana je ako misle da je nesto nelegalno prijavice to misleci da su naisli na nepravilnost i ostavice vas na miru od drugih nepravilnosti. Ako kasnije i dodje do detaljnijeg ispitivanja licenci za software pa valjda postoje neki sudski vestaci, a i same firme tipa microsoft, corel, adobe nece ici protiv svoje reklame ili ti trial verzija.
Napomena:
i kucne verzije SW moraju biti legalne iako se to precutno odobrava.
[ mikal @ 07.04.2008. 23:30 ] @
Poreska inspekcija kontrolise upotrebu softvera u poslovne svrhe. Znaci samo firme, radnje itd. Jedan od problema je i dokazivanje licence. Nije potrebna samo "nalepnica". Potrebanje i racun. Na to pitanje Microsoft je dao odgovor da sam ja za njih legalan korisnik, a poreska uprava da nisam. Po sadasnjim zakonima to znaci, da microsoft nece da me tuzi, ali ce mi zato ministarstvo finasija u upravnom postupku uzeti 100K din. Ovo je samo razmatranje moguceg...
[ night-shift @ 08.04.2008. 00:38 ] @
Prolazim danas pored jedne trafike, a ono na LCD ekranu namenjenom za reklame: Ubuntu loading :)