[ neni_frog @ 08.02.2008. 10:20 ] @
"kraj januara" je prošao, izbori su završeni....

ima li najava kad bi to trebalo da krene?
[ pringles80 @ 11.02.2008. 02:37 ] @
Pa onako, znaš kako to ide, možda se do leta i nešto desi
[ Little Eagle @ 11.02.2008. 11:08 ] @
Prošli su izbori ali sad se čeka oko Kosova... :)

Šalim se, realno je da to bude 25. februar ili 3. mart. Nažalost, ni OR-ovi nemaju nikakve preciznije informacije, datumi koje sam naveo projektovni su na osnovu toga da je potrebno da prođe bar 14 dana od kad nas obabeveste i da će to biti ponedeljak. Najraniji termin za to je 25. februar, ali ako nas ne obaveste danas onda to postaje 3. mart. I opet, bolje kasnije a da sve bude spremno nego da se žuri pa da iskrsne gomila problema, pre svega tehničke prirode, koji bi nosili sa sobom različite implikacije.

pozdrav, Nenad
[ SmilieBG @ 11.02.2008. 13:53 ] @
Plasim se samo da nisu uzeli preveliki zalogaj, to jest previse toga od jednom. Ovo je sasvim fino moglo i fazirano da se uvodi.

Sad pokusavaju 'preko noci' da uvedu sve, sto po meni nije realno.

I da, svakako je bolje opreznije, ali se plasim da ce realno to potrajati barem jos jedno 3 meseca do pocetka registracije, a zatim jos jedno 6 do 8 meseci za otklanjanje kvarova i havarija...

Poz,
Sale
[ neni_frog @ 12.02.2008. 00:59 ] @
Interesantno, iz kojih li razloga odugovlace toliko?
Prvo su rekli za kraj januara pa za pocetak februara a koliko vidim ulazimo i drugu polovinu februara. Lepo bi bilo barem da se povremeno obrate s nekom informacijom.
[ m257 @ 12.02.2008. 12:04 ] @
Ja sam veliki pristalica toga da se ne zuri, da se posao odradi kako treba i da se sa registracijom pocne potpuno spreman. Medjutim, slazem se da bi bilo jako lepo, a da ne kazem i prilicno kulturno, da se RNIDS povremeno (recimo najmanje u 10-15 dana) najsiroj javnosti obraca zvanicnim saopstenjima o toku celokupnog posla, a ne da 2 meseca zvanicno cuti, osim par clanova UO koji se preko ovog foruma obracaju i javljaju nam sta se desava ali samo kad ih neko pita (njima svaka cast, ali zvanicno saopstenje je ipak zvanicno saopstenje).
[ pringles80 @ 12.02.2008. 14:38 ] @
Meni je u svemu ovome najsmešnije to što je bilo mnogo diskusija na ovom forumu izmedju javnosti i članova RNIDS gde su se ti članovi vetrovito branili svim mogućim sredstvima, a na kraju se ispostavilo da to što je diskutovano od strane javnosti se ispostavilo kao tačno. Uopšte ne uliva poverenje u RNIDS.
[ pringles80 @ 14.02.2008. 02:21 ] @
evo u 24sata piše da registracija počinje krajem februara, što je najavio Vojislav Rodić član UO. Nigde na sajtu RNIDS ne piše nešto konkretno, niti je najavljeno 2 nedelje obustave registrovanja .yu
[ neni_frog @ 14.02.2008. 21:32 ] @
Tako su jece i na Avali rekli da pocinje krajem februara ali nista konkretno.
[ SmilieBG @ 14.02.2008. 21:36 ] @
Dokle god se nista ne pojavi na RNIDS sajtu, nista nije zvanicno.

E, sada da li ce tehnicki pocetak biti i zvanicni pocetak, ostaje nam da vidimo.

Poz,
Sale
[ Silencer @ 15.02.2008. 13:20 ] @
Sad imamo problema sa kosovom nemamo vremana za .rs domain :)

Ajde dajte taman i ideju koj bi domain bio za nezavisno kosovo :)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 15.02.2008. 13:34 ] @
jel oni uopšte imaju predstavnike RNIDSA u Prištini?
[ dankoj @ 19.02.2008. 08:10 ] @
Upravni odobor RNIDS je za subotu, 23.02.2008. zakazao redovnu Skupštinu RNIDS. Tehničke i organizacione pripreme za početak registracije .rs domena su praktično završene. Četvorici najmlađih članova UO je istekao mandat, pa Skupština treba da izabere nove. Očekujemo da odmah posle Skupštine novi Upravni odbor utvrdi datum početka registracije .rs domena i zaustavi dalju registraciju .yu domena (10 dana pre početka .rs).

Znači naredna skupština je jako važna jer smatramo da Upravni odbor treba da bude u punom sastavu u trenutku početka registracije. Upravni odbor je usvojio predlog skupštini da se sastav upravnog odobora proširi za još dva člana kako bi se pojačao i diversifikovao sastav u ovom ključnom trenutku. Postojeći članovi UO mogu biti ponovo birani (neograničen broj puta). Mandat je istekao Slobodanu Markoviću, Čedomiru Šuljagiću, Danku Jevtoviću i Zvonku Cvetanovskom. www.rnids.rs/include/00064.html

Koristim ovu priliku da još jednom pozovem sve članove fonda RNIDS da uplate godišnju članarinu kako bi mogli da glasaju na Skupštini (dobili su email), ali podjednako važno da pozovem zainteresovane (pravna lica) da se učlane u RNIDS i da time ostvare uticaj na vođenje nacionalnog registra Internet domena. Delegati na Skupštini mogu i da predlože članove Upravnog odbora (to ne moraju biti ljudi iz članica niti delegati na Skupštini).

Kao što sam rekao skoro sve je spremno. Softver je završen i istestiran i uskoro se očekuje finalna zvanična verzija. Svi (ili skoro svi) ovlašćeni registri (27 firmi http://www.rnids.rs/include/00018.html) su dobili sertifikate za pristup informacionom sistemu RNIDS, a značajan broj je uspešno primenio i Web servise RNIDS namenjene za online registraciju na javnom Web sajt Ovlašćenog registra. Baza RNIDS će po proceduri za početak registracije biti prebačena u finalno stanje (sada je puna test podataka), registracija .yu domena će biti zamrznuta i podaci ažurirani u bazi. Zatim će biti uneti podaci o domenima koji se rezervišu za potrebe RNIDS i Republike Srbije i podaci o rezervisanim domenima na osnovu tranzicije, pa će moći da proradi i WhoIs servis (na sajtu Rnids i preko Web servisa na sajtovima OR).

Glavne pravilnike (opšte uslove) je usvojila prethodna Skupština i tu se ne očekuju izmene. Arbitraža je uspešno formirana. Pravilnik o komisiji za tranziciju i pravilnik o potrebnoj dokumentaciji su usvojeni u načelu i upravo se finalizuje pravna redakcija dokumenata (treba da budu objavljeni pre Skupštine).

Pokušaću da odgovorim na sva pitanja.

Danko Jevtović, istekli član UO :)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.02.2008. 12:42 ] @
Evo ja ti ovde produžavam mandat u ime svih članova foruma i krenite već jednom sa registracijom.Nije vreme za sastančenje i gubljenje vremena. Srbija mora da bude jaka i ako svako uradi koliko može biće dobro.
[ dankoj @ 19.02.2008. 13:29 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Evo ja ti ovde produžavam mandat u ime svih članova foruma i krenite već jednom sa registracijom.Nije vreme za sastančenje i gubljenje vremena. Srbija mora da bude jaka i ako svako uradi koliko može biće dobro.


Hvala na poverenju.

Ipak, smatramo da je i procedura za temeljne stvari nešto što ne valjda da se izdunđeriše (znaš ono građevinska dozvola itd).
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.02.2008. 22:39 ] @
Ma daj.Stari članovi koji su istekli biće opet izabrani. I skratite to. Valja bre da se radi.Mora da se rinta.
[ neni_frog @ 20.02.2008. 23:40 ] @
SLazem se da treba da se ispostuje procedura.Znaci koliko sam ja razumeo pocetak registracije ako bude islo sve po planu ne mozemo ocekivati do 5.marta
[ dankoj @ 21.02.2008. 06:15 ] @
Citat:
neni_frog: SLazem se da treba da se ispostuje procedura.Znaci koliko sam ja razumeo pocetak registracije ako bude islo sve po planu ne mozemo ocekivati do 5.marta


Da, ali možemo vrlo brzo posle toga. Naravno, ponešto zavisi od izbora u subotu :), ali ja ne očekujem dalje zastoje. Danko
[ srpsko gradjevinarstvo @ 21.02.2008. 12:45 ] @
Što da neće pobediti radikali ili krilo ds u subotu?
Molim vas ne fantazirajte.Potpišite šta treba i radite.

Suviše mi je smešno mnogo toga. Počevši od one Slike gde Danko uručuje dozvolu ovlašćenog registra direktoru CRI-ja pa na da dalje, pri čemu je isti direktor mnogo srećan. To je isto kao da ja mom drugu uručim neki papir uz prisustvo štampe. E onda ide neko iz CRI , a to je verovatno Marković da uruči Sezamu isti papir.I to vuku ceo decembar, umesto da su završili za dva dana.
[ inodius @ 21.02.2008. 15:45 ] @
Hmm, prosto nisam siguran da li je smesno ili tuzno... ali to je Srbija...
[ neni_frog @ 23.02.2008. 20:19 ] @
Ima li nekih novostii, staje bilo na skupstini?
[ Tyler Durden @ 23.02.2008. 20:33 ] @
Prije marta sigurno ne.
[ Bhamby @ 23.02.2008. 20:33 ] @
http://www.imdb.com/title/tt0307740/
[ Bhamby @ 23.02.2008. 21:21 ] @
Sta nece biti pre marta, pocetak registracije (to znam i sam) ili nekih novosti sa skupstine?
[ Bhamby @ 25.02.2008. 23:01 ] @
Gospodine Jevtovicu,
Dali ce registracija .rs domena poceti pre zvanicnog gasenja .yu domena koja je najavljena za septembar 2009.
MUP je nove licne karte najavio jos pre dve godine i odlozio bezbroj puta dali je to mozda i vasa praksa?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.02.2008. 00:22 ] @
evo ja ću se kladim u šta god žele gospoda iz RNIDSA da neće pre septembra 2008. početi
[ twiddle @ 26.02.2008. 00:31 ] @
Predlažem sledeći ulog: ako registracija .rs domena krene pre 1. septembra 2008, tvoja građevinska firma će postati punopravan član RNIDS, a ti ćeš pod mojim nadzorom volonterski raditi na obezbeđivanju javnosti rada organizacije, najmanje dva puta više vremena od toga koliko omaneš u proceni. Dakle, da se pridružiš buljaškoj ekipi i podmažeš malo te kablove... pa da vidimo onda koliko ćeš imati vremena za prdenje po forumima :-)) ...ja mislim da je to pošteno i konstruktivno ;-)
[ dankoj @ 26.02.2008. 05:22 ] @
Citat:
Gost: Gospodine Jevtovicu,
Dali ce registracija .rs domena poceti pre zvanicnog gasenja .yu domena koja je najavljena za septembar 2009.
MUP je nove licne karte najavio jos pre dve godine i odlozio bezbroj puta dali je to mozda i vasa praksa?


Zahvaljujem na pitanju. Nije moja praksa da komentarišem buduće događaje, ali sam uveren da je odgovor na prvo pitanje da. Što se tiče drugog pitanja RNIDS se bavi isključivo domenima tako da ne planira izdavanje ličnih karata (ako sam pitanje pravilno razumeo).

Danko
[ Predrag Supurovic @ 26.02.2008. 07:00 ] @
Zar vas dvojicu nekada ne uhvati stid zbog toga kako se odnosite prema ljudima i to kao predstavnici RNIDS-a?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.02.2008. 07:25 ] @
Svakako da ću pomoći u povezivanju kablova. Svaki Srbin je pomalo u duši električar. Pa čak i Krajko. Ume čak da skrene i domen.I to je nešto.

Bolje da policija registruje domene na ličnu kartu. Brže bi išlo.

Vas dva morate da shvatite da nas nije uošte briga šta ste vi radili u subotu, čitavih 5 sati. Mi hoćemo termin kada?

Izgleda da je tu Krajko ključan faktor jer on drži glavi "kabl".

Kada počinje registracija pitajte ovde: [email protected]

[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 26.02.2008. u 10:23 GMT+1]
[ twiddle @ 26.02.2008. 09:26 ] @
Pih, znao sam da od opklade neće biti ništa... :-)

Što se tiče datuma početka registracije - Krajko nema ništa s tim, a ti ćeš biti blagovremeno obavešten kada odluka o tome bude doneta... i to preko "kabla" :-)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.02.2008. 10:52 ] @
Kako da ne.Krajko je dobar i pouzdan skretničar.Gde da ga isključite iz posla.
[ SmilieBG @ 26.02.2008. 11:31 ] @
Koja je onda poslednja zvanicna informacija o pocetku registracije .rs domena?
Dakle, ne zanimaju me nagadjanja, procene, verovanja niti nadanja, vec ono sto je RNIDS javno izneo kao pocetak .rs registracije.

Poz,
Sale
[ twiddle @ 26.02.2008. 11:50 ] @
Nikakva zvanična informacija o datumu početka registracije nikada nije objavljena od strane RNIDS. Do sada su u medijima i na konferencijama za štampu iznošena predviđanja, koja su zavisila od velikog broja različitih faktora, ali konkretan datum nije pominjan.

Čim odluka o datumu bude donesena od strane UO RNIDS, biće objavljena i raspoloživa na sajtu RNIDS i preko svih mogućih i nemogućih medija. To će se desiti najmanje 10-14 dana pre samog početka registracije .rs domena.

Ja bih mogao da ti kažem najnovije procene o tome kada će ta odluka biti doneta i kada će registracija krenuti, ali vidim da te takve informacije ne interesuju, pa ću se uzdržati do zvaničnog objavljivanja datuma.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.02.2008. 11:56 ] @
Informacije o početku registracije plasiraju provajderi, tj.RNIDS. Kažem pre septembra ništa. Poješću taj kabl ako bude ranije.
[ SmilieBG @ 26.02.2008. 12:24 ] @
@Twiddle: oke, thanx.
Drugo pitanje:
U slucaju (iz bilo kog razloga) da se datum pocetka .rs dramaticno priblizi datumu gasenja .yu domena, hoce li RNIDS blagovremeno zatraziti od ICANN-a produzetak postojanja .yu domena? Kako je ICANN izuzetno birokratska instanca, verujem da bi ovo trebalo minimum par meseci unapred uraditi (ali opet, nemam iskustva, tako da...).

@gradjevinar: razumem negativizam, ali ne preteruj :-)

Poz,
Sale
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.02.2008. 12:31 ] @
Ne preterujem. Do septembra da se sve pripremi je realno, a to je godinu dana pre gašenja yu domena.
[ twiddle @ 26.02.2008. 12:55 ] @
Datum početka registracije .rs se NEĆE dramatično približiti datumu gašenja .yu domena. Štaviše, od početka registracije .rs domena nas deli praktično svega nekoliko nedelja. Dakle, za tranziciju će biti na raspolaganju oko godinu ipo dana, a po potrebi i duže. Što se tiče tog produžetka trajanja tranzicionog perioda, RNIDS ima dogovor sa ICANN/IANA da svakih 6 meseci podnosi izveštaj o napretku prelaska sa .yu na .rs, te da u poslednjem šestomesečnom izveštaju (jun 2009), ukoliko smatra da je potrebno, zatraži od ICANN/IANA dodatni rok. Dakle, to je dogovor koji imamo sa ICANN, a šta će pisati u tom izveštaju u junu 2009. u ovom trenutku ne bih znao da kažem. :-)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.02.2008. 17:24 ] @
Ok kada bude objavite ovde. I puno pozdravi Krajka
[ OffShore @ 26.02.2008. 18:50 ] @
YU domen se gasi totalno?
ili se samo zamrzava?

poredjenjem na ostale "ugasene domene" kao na primjer Sovjetskog saveza .SU koji je jos aktivan ali se ne moze vise nista raditi,modifikacija, novi domen, znaci zamrznut i trajace dok god ijedan domen radi (ima svoj hosting) tako da bi i za .yu bilo najbolje:)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 26.02.2008. 20:07 ] @
Ne mi nismo ni pregovarali. Mi smo ga u startu ugasili. I dobro je da se gasi.Bio je to domen koji Srbi nisu mogli da registruju. Ucenjivali su ih firmom,organizacijom.
[ Predrag Supurovic @ 26.02.2008. 23:53 ] @
Citat:
OffShore: YU domen se gasi totalno?
ili se samo zamrzava?

poredjenjem na ostale "ugasene domene" kao na primjer Sovjetskog saveza .SU koji je jos aktivan ali se ne moze vise nista raditi,modifikacija, novi domen, znaci zamrznut i trajace dok god ijedan domen radi (ima svoj hosting) tako da bi i za .yu bilo najbolje:)


Taj filmneces gledati. Jedini nacin da se desi to sto zelis je taj da se organizuje narod i protera ove sto su uzurpirali administraciju .rs domena, jer upravo oni zele da ugase .yu domen. Izmedju ostalog su se za to javno zalagali, a posto su zauzeli pozicije u RNIDS i ICANN-u, bice onako kako oni zele. Njima ne odgovara da ostane .yu domen jer ovako primrovaju sve da registruju .rs a to znaci MNOGO para.

Koliko znam, vec postoji inicijativa da se vlasnici .yu domena organizuju i tuze ucesnike u toj raboti za nadoknadu stete.

Najodgovorniji za to je Slobo Markovic. Postoje zapisnici sa sastanaka ICANN u kojima je ucestvovao i na kojima je izbegao da se na bilo koji nacin zalozi da se .yu domen sacuva iako mu je to ponudjeno od strane ICANN. To ej razumljiov,jer nejgova firma vec ima isplaniranu zaradu na prodaji .rs domena i gde ide da on kao direktor radi protiv interesa svoje firme.

Primetices svakako kolika se prasina digla oko preregistracije, rezervisanih domena, ko ima prednost ako ne i opsteg strahovanja da je cela ta prica unapred namestena. A sve to samo zato sto ljudi ostaju bez .yu domena , a moraju da zastite svoje interese i prinudjeni su da registruju i .rs

[ dankoj @ 27.02.2008. 06:29 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Taj filmneces gledati. Jedini nacin da se desi to sto zelis je taj da se organizuje narod i protera ove sto su uzurpirali administraciju .rs domena, jer upravo oni zele da ugase .yu domen. Izmedju ostalog su se za to javno zalagali, a posto su zauzeli pozicije u RNIDS i ICANN-u, bice onako kako oni zele. Njima ne odgovara da ostane .yu domen jer ovako primrovaju sve da registruju .rs a to znaci MNOGO para.


Teorije zavere uvek imaju element zanimljivosti. Zamisli tek da ICANN nije uslovljavao dodelu .rs domena planom za gašenje .yu domena. Onda bi RNIDS mogao da prodaje domene u dva TLD i da uzme duplo više para! Šta li bi neko tek onda mogao da smisli - možda da je Sloba podmitio ICANN?
[ Predrag Supurovic @ 27.02.2008. 06:59 ] @
Ne vidim svrhu da pricas o teoriji zavere. Ja pricam o cinjenicama i dokumentovanim desavanjima.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 27.02.2008. 09:02 ] @
Treba obavestiti boračke organizacije i NOB da se mobilišu. Ima da ih rasteraju zbog .yu. Za njih je to brend. Moraću da javim za ovo u štab u Korčaginu, na Zvezdari. Još će ih tražiti i 6 lička..ha ha.E ljudi baš ste me zasmejali.
[ Predrag Supurovic @ 27.02.2008. 09:09 ] @
Ja bas i ne vidim sta je smesno u cinjenici da neko iz svojih licnih politickih uverenja i ideologije koju sledi moze da nanosi stetu celoj populaciji.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 27.02.2008. 09:19 ] @
Razumem te. Mada mi je.yu domen toliko mrzak, kao i cela nic.yu administracija. Taj domen nije bio u službi Srpskog naroda. Deljen je na kašičicu i imbecilno. Ne znam zašto ga gase, ali mislim da ga naši nisu ni branili. Pitanje je gde će Krajka?

Celu opremu ETF koju je koristio .yu domen sada će koristiti .RS domen i RNIDS. I opet se Krajko pita. Da se bar ogradio za ovih 8 godina, da su vršili pritisak na njega, pa da mu čovek i ne zameri ništa. Srbija je zemlja čuda.
[ Silencer @ 27.02.2008. 13:11 ] @
U celoj ovoj prici mene i dalje nervira sto je direktor RNIDS Mirjana Tasic, zena koja me je do sad svasta ubedjivala i nikad u zivotu nisam video da neko moze da napise nadrkanije email-ove, a da uz to ja i dalje na lep nacin pitam i pisem. Na kraju sam digao ruke sto se tice .yu domaina. Pametno sam uradio i kupio .com i samo uradio redirekciju, isto cu uraditi i sa .rs kupicu ga zbog redirekcije samo zbog zastite od konkurencije i da mi neko ne ukrade ime :P

Ne znam sto se svima vama oko te registracije zuri, mene iskreno ne interesuje, taman spremam pare da ih kupim kolko treba.

Mana je velika .rs 3000 din i manje ofc :) to je fuckin 3 domaina .com i vise zavisi gde kupujes.
E sad kad se pustao .eu domain ja sam ga platio 18 evra u startu plus Tax-a.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 27.02.2008. 13:46 ] @
Ni meni nije jasno što je ona direktor RNIDSA.

Ne razumem što to nije neko od ovih ljudi koji su novi u poslu.

Mora da je zbog kontinuiteta i da bi sve bilo legalno i transparentno ( izraz koji se često koristi U Srbiji kada nema drugog objašnjenja)
[ Predrag Supurovic @ 27.02.2008. 14:06 ] @

Ti to gledas kao krajnji korisnik. Ja sam u nepovoljnijoj situaciji. Bavim se izradom web sajtova i u okviru tog posla klijentima obezbedjujem hosting i zavrsavam sve poslove oko registracije domena. Domeni mi nisu bitan deo posla i to radim samo zato sto moram klijentima da ponudim zaokruzen paket usluga, jer oni to ocekuju od mene.

Nisam zainteresovan da radim posao OR, niti imam dovoljno klijenata koji koriste .yu domene, da bih uopste ulazio u ceo posao sa OR.

Ovakvom organizacijom posla od strane RNIDS, u kome rade ljudi koji se listom bave provajdingom i kojima je preprodaja domana vazan deo posla i imaju promet koji opravdava ulazak u OR i koji RNIDS organizuju tako da sebi naprave dobar posao a potpuno zanemaruju potrebe krajnjih korisnika, ja sam u prilicno nezgodnoj situaciji. Sa jedne srane moji klijeti od mene ocekuju da im zavrsavam ceo posao oko sajtova ukljucujuci i posao oko domena (iz prostog razloga sto se oni ne razumeju u to niti zele da se razumeju), a sa druge strane je neozbiljna klika u RNIDS koja me onemogucava da odradim posao kako treba, jer gleda samo svoju korist.

Ja treba korisniku da objasnjavam:

- zasto im propadaju sva dosadasnja ulaganja u .yu domene
- kako to da neko moze da prosto tako odluci da im ukine domen
- kako to da .rs domen toliko kosta
- kako to da se ne zna kakva je procedura, i koja dokumentacija je neophodna da bi podneli zahtev (NRIDS to jos uvek nije definisao)
- kako to da nije sigurno da li ce uopste moci da dobiju odgovarajuci .rs domen
- kako to da moraju da plate unapred iako ne postoji garancija da ce dobiti domen
- kako to da ne mogu da dobiju unapred uplaceni novac nazad vec moraju da registruju neki drugi domen koji im ne treba
- kako to da OR mogu da oglasavaju i naplacuju usluge preregistracije .rs domena za koje ne postoji nikakva garancija da ih mogu izvrsiti
- kako to da moraju da plate 12,000 dinara clanarine ako zele da uticu na to da se domenima raspolaze pod normalnim i prihvatljivim uslovima
- kako to da su ljudi istovremeno na funkcijama u RNIDS i odlucuju o pravilima, i rade u firmama (ili imaju svoje firme) koje rade posao preprodaje domena
- kako to da sacica ljudi moze bez ikakve kontrole da raspolaze nacionalnim resursom koji koriste desetine hiljada subjekata...
- kako to da licni i poslovni interesi takomalog broja ljudi moze da bude iznad nacionalnih interesa i interesa svih gradjana ove drzave.

Naravno da oni imaju vrlo jasan odgovor na sve to - KRIMINAL, samo sto zele da od mene cuju da ipak postoji neko drugo, logicnije objasnjenje.
[ twiddle @ 27.02.2008. 14:55 ] @
Ja predlažem krivičnu prijavu za sav kriminal koji se namiriše. Kriminalcima je mesto iza rešetaka. :-)
[ Bhamby @ 27.02.2008. 15:19 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
... samo sto zele da od mene cuju da ipak postoji neko drugo, logicnije objasnjenje.

Srbija.
[ SmilieBG @ 27.02.2008. 16:25 ] @
Sad kad Predrag to spomenu, konkretno:

"kako to da su ljudi istovremeno na funkcijama u RNIDS i odlucuju o pravilima, i rade u firmama (ili imaju svoje firme) koje rade posao preprodaje domena"

da li bi neko iz RNIDS-a mogao da objasni kojim mehanizmima ce biti sprecena zloupotreba povlascenog polozaja?

Takodje, ko ce odlucivati u slucaju sporova? Pod sporovima mislim na recimo to da OR X uspe da rezervise domen kasnije od drugog OR-a (iako je drugi OR prvi (vremenski) podneo zahtev) i slicno. Kome se mogu ovakve zalbe uputiti?

Poz,
Sale
[ SmilieBG @ 27.02.2008. 17:58 ] @
Ovde se izgleda najmanje prica o pocetku registracije.Za te rasprave postoje odgovarajuce teme daj da se vratimo datumu pocetka registracije.
[ twiddle @ 27.02.2008. 18:37 ] @
@SmilieBG
Što se tiče prve stvari, to će se rešavati na više frontova, isto kao što se slične stvari rešavaju u drugim organizacijama. Neke od mogućih aktivnosti su: pojedinačno izjašnjavanje o sukobu interesa, izuzeće od glasanja u pojedinim slučajevima, javnost u radu organizacije, usvajanje politike o sukobu interesa, kontrolna uloga skupštine RNIDS itd, itd, itd.

Što se tiče spornih situacija, o svim requestovima se vodi detaljan log i sve takve sporne situacije će rešavati upravni odbor RNIDS u kome, da podsetim, 2/3 članova tj. 6 od 9 članova (uključujući i predsednika UO) nema nikakve veze sa ovlašćenim registrima.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 27.02.2008. 18:43 ] @
Ljudi ,

ne može se preko noći. Ja razumem da ima poteškoća. Nisu ovi Predragovi zahtevi i pitanja ni malo neopravdani, niti je RNIDS svemoćan da nama svima udovolji. Jedino mi se uopšte ne sviđaju ovi kadrovi nic.yu koji funkcionišu u okviru RNIDS-a. Da su tu samo novi ljudi kao ovaj Slobodan, ne bih ni reč rekao.
[ twiddle @ 27.02.2008. 19:16 ] @
Na ovu temu se vec dosta pricalo i zakljucak je sledeci: 'bivsa garnitura' je morala da bude ukljucena iz vise razloga koji su vezani za kontinuitet prethodnog registra. Prvo, saglasnost ICANN za re+delegaciju ne bi mogla da se dobije bez njihove saglasnosti (tako kazu pravila ICANN). Drugo, oni su vodili registar 14 godina i najbolje su upuceni u to sta je i kako radjeno, sto je bitno za sto bezbolniju tranziciju na novo stanje. Dakle, bez njih bi bilo mnogo teze pokrenuti RNIDS i trajalo bi dosta duze. Takodje, niko iz RNIDS (pa ni clanovi stare ekipe) nije sveta krava i clanovi skupstine RNIDS i sira javnost pazljivo prate sta svako radi, pa ce se tako prema njima i odnositi. Niko nije nesmenjiv i nezamenljiv, sto su lepo pokazale poslednje sednice skupstine i upravnog odbora RNIDS (zapisnike cete videti uskoro, pa ce vam biti jasno o cemu pricam).
[ dankoj @ 28.02.2008. 07:02 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Ni meni nije jasno što je ona direktor RNIDSA.
Ne razumem što to nije neko od ovih ljudi koji su novi u poslu.
Mora da je zbog kontinuiteta i da bi sve bilo legalno i transparentno ( izraz koji se često koristi U Srbiji kada nema drugog objašnjenja)


Gospođa Tasić je pred penzijom. Njen trenutni status je VD direktora. Pred njom u nastupajujućem periodu ima još vrlo konkretnog posla.

Ovi ljudi koji su novi u poslu (ako misliš na nas koji radimo oko ovoga) svi imaju svoje poslove (često i firme) i dobrim delom smo u poslu oko Internet i telekomunkacija preko 10 godina. Niko od nas nije hteo da konkuriše za mesto direktora i to iz više razloga.

Vezano za pitanje konktinuiteta mora da napomenem da organizacija na koju je registrovan .yu domen nije imala status pravnog lica :) tako da je sa tačke gledišta ICANN adminstraror .yu domena bila gospođa Mirjana Tasić lično! Takođe njeno iskustvo u 17 godina (ako sam dobro izračunao) bavljenja nacionalnim domenom je za novu organizaciju od neprocenjive važnosti.

Ovim nisam hteo da se uključim i diskusiju i neću odgvoarati na nekorektne napada na ljude koji su uradili veliki posao (ne referenciram na tvoj post i ne mislim samo na Miru), pa molim da se ne širi flame.

Danko Jevtović
[ Predrag Supurovic @ 28.02.2008. 07:19 ] @
Citat:
dankoj: Niko od nas nije hteo da konkuriše za mesto direktora i to iz više razloga.


Dovoljan je samo jedan. Direktor ima direktnu krivicnu odgovornost za sve sto se radi. Nazalsot, izgleda da ce ona jedina i da strada.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 28.02.2008. 08:06 ] @
Mi ovde možemo da pitamo sve što hoćemo, jer mi smo javnost, ili drugačije rečeno distributeri i korisnici .rs domena.

To što je neko pred penzijom je totalno nebitna stvar.

Šteta je što ono ministarstvo krade Bogu dane. Ja bih ga hitno ukinuo.

Država je trebala formirati RNIDS po principu RRA, pa bi vi koji radite za to telo, mogli da se sklonite iz firmi i da uz pristojnu platu radite samo u RNIDS-u. Državna agencija naravno povlači i sredstva iz budžeta za rad same agencije.

Sada shvatam da su naše optužbe na račun gospođe Tasić i Krajnovića neosnovane. Domeni .yu su dakle privatno vlasništvo, pošto registar .yu nije pravno lice. Samim tim mogli su njima raspolagati po slobodnoj volji.
[ Tyler Durden @ 28.02.2008. 11:17 ] @
Eto, počinje 10. marta u 12h.
[ markom @ 28.02.2008. 11:30 ] @
http://www.elitesecurity.org/t...f-rs-domain-names-registration