[ Danilo Cvjeticanin @ 12.02.2008. 23:07 ] @
Ovo je veoma kratak (i nadam se, informativan) vodic za odabir Linuxa sa kojim cete poceti, ako do sada niste nikada koristili Linux. Namera nam je da nikoga ne teramo da koristi ovaj ili onaj Linux (mislim da ce vam vremenom potreba da se to naglasi postati jasna), vec da preporuke uskladimo i sa onim sto novi korisnik ocekuje od svog prvog Linuxa. Ujedno cemo vas uvesti u koncept Linux distribucija i time obrazloziti razlog za postojanje tolikog broja (preko 700) razlicitih vrsta Linuxa.

UVOD: STA JE DISTRO?

Kao prvo, sta je distro? To je skracen oblik reci distribucija. A sta je distribucija? Da bismo odgovorili na ovo pitanje, prvo treba da znate da Linux nije operativni sistem. Linux je samo jezgro operativnog sistema. To jeste veoma bitan deo operativnog sistema (to vam je kao maticna ploca u odnosu na ceo kompjuter), ali je svejedno samo deo sistema.

Da bi bio celovit, jedan operativni sistem mora imati i raznorazne alate koji omogucavaju da se:

* sam sistem instalira na vas hard-disk
* da se sistem sa hard-diska podize
* instaliraju programi
* kontrolise hardver
* podesava sistem kako bi radio onako kako vama odgovara


i tako dalje.

Sami korisnicki programi (aplikacije) nisu deo sistema, sto je jasno.

Dakle, pakovanje u kome se dobija Linux, sadrzi jos i razne alate, program za instalaciju, program za podizanje sistema, i ostale alate za podesavanje sistema i instalaciju softvera. Taj paket se zove distribucija. U distribucijama se cesto nalazi i desktop (vidi uvodnu temu: Otkud ovo ovde), a tu su i mnogi korisnicki programi, kako biste posle instalacije sistema odmah na raspolaganju imali ono osnovno (za mnoge i sve) sto treba za normalan rad na racunaru.

Zbog velikog broja razlicitih komponenti koje se ugradjuju u Linux distro, postoje najrazlicitiji stavovi o tome kakva je kombinacija komponenti najbolja. Broj razlicitih distibucija je samo odraz sarenila tih stavova.

Pored klasicnih distribucija, postoje i specijalizovane distribucije, ali one vec nisu za opstu upotrebu i time se ovde necemo baviti.

NAPOMENA: Za korisnike dial-up (telefonske) veze sa Internetom, veoma je bitno da uz distro dolazi sto vise softvera (na DVD/CD medijummima). Za takve korisnike, izbor se svodi na kolicinu softvera, i samim tim, na Mandrivu (1xDVD u Mandriva Free verziji), openSUSE (1xDVD) ili Debian (4xDVD).

DISTRO ZA POCETNIKE

Kada se radi o distrou za pocetnike (a to je cesta tema u svetu Linuxa), ljudi najcesce kazu: "Ovaj je pravi!" Medjutim, treba imati na umu da distroa ima preko 700 (!!!) od kojih se vise od 300 aktivno razvija svaki dan. Ako zelite da znate kakvih sve ima, prvo idite na Distrowatch.com i pregledajte malo sta sve tamo ima.

Najverovatnije je da ne postoji jedan jedini najbolji distro za pocetnika. Neki pocetnici su zapravo eksperti za racunare i jedino sto je kod njih pocetnicko je poznavanje Linuxa. S druge strane, ima i onih kojima je Linux prvi operativni sistem uopste (mada je takvima najbolje da pozovu nekoga ko vec koristi Linux i da sa njim instaliraju svoj Linux).

U ovoj listi raznih distribucija, pokusacemo da distribucije klasifikujemo prema nivou znanja i predanosti koji zahtevaju i prema raznim znanjima i vestinama koji se mogu steci njihovim koriscenjem.

Kada za neki distro kazemo da nema forum na Linuxo forumima, to ne znaci da necete moci da dobijete pomoc u vezi sa njim. To samo znaci da ne postoji jasno naznacen forum samo za njega.


DISTRO ZA LAGANI START

U ovoj kategoriji se nalaze distroi koji od korisnika ne zahteva nista vise od vestina koje je stekao na Windowsu ili nekom durgom operativnom sistemu. To su distroi koji olaksavaju administraciju sistema, daju na tacni sve funkcije do kojih se kod drugih distroa dolazi na malo (ili malo vise) tezi nacin, i imaju dobar izbor softvera koji dolazi uz njega.

1. PCLinuxOS

Lakoca. To je jedina rec koja moze sazeti PCLinuxOS. Ovo je svakako jedno od najlaksih Linux izdanja koji trenutno postoji. To ne znaci da je manjkav u bilo kakvom pogledu. Veoma je brz i stabilan, a instalira se za svega 10 do 20 minuta.

sajt: http://www.pclinuxos.com/
aktuelna verzija: 2007
download: http://www.pclinuxos.com/index...ion=com_ionfiles&Itemid=28
forum (Linuxo): nema
forum (distro): http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_smf&Itemid=58
dokumentacija: http://docs.mypclinuxos.com/Main_Page

2. openSUSE

Ako ne zelite da dozivite nista od stvari kojima vas plase iskusniji korisnici Linuxa (ili neiskusni protivnici Linuxa), ovo je pravi distro za vas. openSUSE je distro sa dugom tradicijom, izradjen tako da maksimalno olaksava administraciju sistema, a ima i veliki broj pristalica, sto je plus kada vam treba pomoc ili savet.

sajt: http://www.opensuse.org/
aktuelna verzija: 10.3
download: http://software.opensuse.org/
forum (Linuxo): http://www.linuxo.net/forum/index.php/board,19.0.html
forum (distro): http://www.suseforums.net/
dokumentacija: http://en.opensuse.org/Welcome_to_openSUSE.org

3. SimplyMEPIS

SimplyMEPIS je disto po svojim karakteristikama veoma slican PCLinuxOSu. On je od samog pocetka pravljen da bude i kucni i poslovni distro i podrzava veliki broj najnovijih tehnoloskih zezalica, a sve to veoma jednostavno mozete konfigurisati.

sajt: http://www.mepis.org/
aktuelna verzija: 6.5
download: http://www.mepis.org/mepis6.5 (na samom dnu stranice)
forum (Linuxo): nema
forum (distro): http://www.mepislovers.org/forums/index.php
dokumentacija: http://www.mepis.org/docs/en/index.php/Main_Page

4. Mandriva

Nekada je Mandrake Linux (sada Mandriva) bio distro koji je vazio za najprijateljskije raspolozen prema novim korisnicima Linuxa. Iako su ga mnogi u medjuvremenu stigli i prestigli, ovo je svakako jedan od najlaksih distribucija na sceni. On se nalazi na ovoj listi posto je trenutno za njega najlakse naci pomoc na ovom forumu. Ako koristite Mandrivu, nemate (neresivih) problema.

sajt: http://www.mandriva.com/
aktuelna verzija: 2008
download: http://www.mandriva.com/en/download.html
forum (Linuxo): http://www.linuxo.net/forum/index.php (dva odeljka Hardver i Softver na pocetnoj strani)
forum (distro): http://www.linuxquestions.org/question/..... (ovo je nezvanicni; zvanicni forum se placa)
dokumentacija: http://club.mandriva.com/xwiki/bin/view/KB/OfficialDocumentation


UDOBNO U LINUX VODE

Ako zelite da se drzite sigurnog terena, a opet zelite da iskusite autenticno Linux iskustvo, ovo su distribucije koje nude obe strane Linuxa:

1. Ubuntu

Sta reci o ovom distrou a da se ujedno ne izazovu bes, uzdasi, smeh, plac... Ovo je ubedljivo najpopularniji distro svih vremena. To znaci da, ako o Ubuntuu ne mozete nesto saznati, ne mozete saznati nista ni o jednom drugom distrou. Medjutim, Ubuntu je ipak u drugoj kategoriji (a ne u onoj u kome su najlakse distribucije) jednostavno zato sto u Ubuntuu ipak neke stvari (mada retko) morate da radite skolski (onako kako rade hakeri).

sajt: http://www.ubuntu.com/
aktuelna verzija: 7.10 "Gutsy Gibbon"
download: http://www.ubuntu.com/getubuntu/download (mozete naruciti i besplatan CD!)
forum (Linuxo): http://www.linuxo.net/forum/index.php/board,30.0.html
forum (distro): http://www.ubuntu-cs.org/forum/
dokumentacija: https://help.ubuntu.com/

2. Fedora Project (Fedora)

Da nije Ubuntua, ovaj distro bi bio prvi na spisku. Fedora je potomak RedHata, koji je Linux bitno priblizio korisnicima koji nisu hakeri. Tradicija se nastavlja i Fedora predstavlja skoro savrsen miks izmedju inovacije i stabilnosti.

sajt: http://fedoraproject.org/
aktuelna verzija: 7
download: http://mirrors.fedoraproject.org/publiclist
forum (Linuxo): http://www.linuxo.net/forum/index.php/board,22.0.html
forum (distro): http://forums.fedoraforum.org/
dokumentacija: http://docs.fedoraproject.org/


PRELAZAK NA "ONU STRANU"

Ako ste spremni da zasucete rukave, ovde smo vam spremili spisak distroa koji su odlicno dokumentovani (ako znate da citate tekstove na engleskom, uvek cete moci da se snadjete) i samim tim odlicni za ucenje. Distroi u ovoj listi su brzi kurs za poznavaoca Linuxa.

1. Debian

Debian je pradeda svih distribucija. On je jedan od najstarijih distroa koji su do sada preziveli. Ovo mu daje reputaciju najzrelijeg i najstabilnijeg Linuxa, a ta reputacija je opravdana nacinom na koji se ovaj distro izradjuje. Sve u njemu je skolski. Tako da je Debian idealan poligon za one koji zele da znaju sta je Linux ispod haube, a opet zele da imaju upotrebljiv sistem. Jedna od velikih prednosti Debiana za korisnike sporijeg Interneta jeste i impresivna kolicina softvera koji dolazi na DVD medijumima.

sajt: http://www.debian.org/
aktuelna verzija: 4.0 "Etch"
download: http://www.debian.org/distrib/ftplist
forum (Linuxo): http://www.linuxo.net/forum/index.php/board,21.0.html
forum (distro): http://forums.debian.net/
dokumentacija: http://www.debian.org/doc/

2. Slackware

Kad vec pominjemo pradedu svih Linuxa, ovo je Slackware, prababa. grin Salu na stranu, ovo je drugi veoma stari distro, i u njemu se stvari rade skolskije nego kod Debijana. Zapravo, ovaj distro je lak za instalaciju, ali se administracija sistema radi manje-vise rucno (nema skoro ni jedan pomocni alat). Ipak, za Slackaware postoji velika podrska u vidu odlicne dokumentacije i brojnih korisnika.

sajt: http://www.slackware.com/
aktuelna verzija: 12
download: http://www.slackware.com/getslack/
forum (Linuxo): http://www.linuxo.net/forum/index.php/board,20.0.html
forum (distro): http://www.slackwarehelp.org/ (nema zvanicni forum)
dokumentacija: http://slackbook.org/

ZELITE DA SE NADJETE U NEBRANOM GROZDJU?

Ovo je kategorija za one koji bi sto pre da iskuse pravu Linux avanturu. Ako vas privlaci geek strana racunara, ovo je verovatno vasa kategorija. Pazite, ovi distroi nisu nimalo laki za instalaciju. Medjutim, nije nemoguce. Naprotiv, ako pratite dostupnu dokumentaciju, necete imati nimalo problema.

3. Arch Linux

Arch Linux se nasao ovde samo zato sto ga urednik voli. Shocked Medjitim, ovaj distro zaista pripada ovoj kategoriji. Instalacija je nesto teza nego kod prethodna dva distroa, ali takodje je dobro dokumentovana. Arch Linux ponajvise koriste iskusni korisnici pa cete imati koga da pitate za sve sto vas interesuje. Uz njega ne dolazi mnogo programa, pa cete morati sve da instalirate tek nakon instalacije sistema.

sajt: http://www.archlinux.org/
aktuelna verzija: nema*
download: http://www.archlinux.org/download/
forum (Linuxo): nema
forum (distro): http://bbs.archlinux.org/
dokumentacija: http://wiki.archlinux.org/

* Arch Linux zvanicno nema verzije. Sistem se preko Interneta neprekidno azurira i takozvane "verzije" Arch Linuxa vaze samo za instalacioni medijum. Trenutna verzija instalcionog medijuma je 2007-08.2

2. Gentoo

Da li zelite da se zaista pomucite i odjednom naucite sve sto moze da se nauci o Linuxu? Dobro, ne bas sve, ali skoro sve. Gentoo je taj. Ovo je veoma izazovan distro, koji i pored toga sto ima odlicnu dokumentaciju, zahteva i malo vise zivaca od svih do sada navedenih. Ipak, kada budete probali Gentoo, svaki drugi distro ce vam izgledati neverovatno jasan.

sajt: http://www.gentoo.org/
aktuelna verzija: 2007.0
download: http://www.gentoo.org/main/en/mirrors.xml
forum (Linuxo): http://www.linuxo.net/forum/index.php/board,26.0.html
forum (distro): http://forums.gentoo.org
dokumentacija: http://www.gentoo.org/doc/en/index.xml


Ovo je zaista kratak pregled distribucija koji su pogodni za razne vrste pocetnika. Nadam se da ce se medju ovim distribucijama naci barem jedna od koje cete moci da pocnete. Naravno, svako ima svoje misljenje u vezi sa time koji distro bi trebalo da se nadje u ovom spisku, a koji bi eventualno trebalo izbaciti. Moja zelja je bila da se na raspolaganje pocetnicima stavi malo siri izbor, a ujedno da pregled onoga sto od svakog mogu ocekivati.

Imajte na umu da ovaj tekst nece biti odrzavan redovno, tako da ce vremeno podaci u njemu zastarevati. Ukoliko primetite neku gresku, ostavite dole poruku.

Copyright to foxbunny_FROM_linuxo.net
[ Tyler Durden @ 13.02.2008. 08:46 ] @
Bravo!
Ovo ide u TOP.
[ Danilo Cvjeticanin @ 13.02.2008. 09:16 ] @
Bas sam se potrudio da nadjem ovakav teks, hteo sam i ja da kuckam ali mi je bilo mrsko. Nasao sam ga iz razloga, jer svaki dan bude jedna te ista tema, hteo bih linux a ne znam koji. E ovo je pravi tekst za pocetnike.
[ JohnyL @ 11.04.2008. 22:05 ] @
Cekaj i ja da se nadovezem na temu i da dodam da je za pocetnike "Freespire 2" prilicno dobra distribucija Linuxa!

Pozz
[ tdjokic @ 11.04.2008. 23:30 ] @
Cekaj da se i ja nadovezem ! Na tabeli popularnosti na www.distrowatch je Freespire na 32 mestu. Medju lakim za pocetnike je ovde izostavljen Mint, koji je na 5 mestu. Kod njega ne treba nista "hakerisati" jer je sve zivo vec podeseno. Prva cetvorka su Ubuntu, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, od kojih i kod PCLinuxOS-a ne treba nista hakerisati.

Kako je Mint baziran na Ubuntu i 100% kompatibilan sa njegovim repozitorijima, nije ni cudo da se stalno penje. Nije jos sasvim pri vrhu, jer ljudi jednostavno ne znaju za njega, u smislu lakoce. Ja u šali kazem: "Na svetu postoje samo 2 Linux distribucije - Mint i ostali!"
[ mephistofelus @ 19.04.2008. 05:09 ] @
Ljudi, svaka cast svemu, ali Ubuntu je Ubuntu.

Za Mint ne znam, a, iskren da budem, i da sam ga vidjeo ne bih reagovao, posto ne volim ni mint bonbone...
Inace, pocetnik sam, ali s obzirom na to koliko su ljudi u mojoj okolini zainteresovani za bilo sta sto nije "majkrosoftovo", mogu reci da sam jedan od "Strucnjaka" za linux :P

e, da, i svaka cast na ovom postu... Fenomenalna ideja!
[ exdatis @ 04.07.2008. 06:26 ] @
Odlicna tema i pregled, zaista, svaka cast!
[ foxbunny @ 07.10.2008. 09:44 ] @
@Danilo

Ubaci link ka originalu:

http://www.linuxo.org/forum/index.php/topic,7509.0.html
[ Urkelele @ 11.10.2008. 19:43 ] @
Sjajna tema. A gde je ovde RedHat? Ko sta misli o njemu?

Pozdrav.
[ tdjokic @ 12.10.2008. 05:16 ] @
Citat:
Urkelele: Sjajna tema. A gde je ovde RedHat? Ko sta misli o njemu?
Pise tamo negde i ovo: "Fedora je potomak RedHata, koji je Linux bitno priblizio korisnicima koji nisu hakeri. Tradicija se nastavlja i Fedora predstavlja skoro savrsen miks izmedju inovacije i stabilnosti."
[ boka2304 @ 17.12.2008. 23:24 ] @
Pozdrav , sjajna tema odlucio sam se na ovoj temi posaviti pitanje posto tema ima mnogo, nadam se da sam na pravom mjestu.

Ovako, neko vrijeme vec namjeravam da instaliram Linux, gledao sa na netu i mislio sam nabaviti Ubuntu, ali kako imam stariji racunar naisao sam na Xubuntu koji se preporucuje za starije racunare. Mene interesuje koje programe sadrzi Xubuntu instalacjoni cd i da li je postupak insalacije isti kao kod Ubuntua.
Inace ovo je racunar:
P4 1.7GHz
hdd 80Gb
Geforce MX400 64MB
384Mb RAM

[ Srđan Pavlović @ 18.12.2008. 00:37 ] @
Mozes na svoju masinu instalirati XUbuntu, konfiguracija je dovoljna za to:

Link za skidanje:

http://se.archive.ubuntu.com/m.../xubuntu-8.10-desktop-i386.iso

Za osnovne korake pri instalaciji, imas vec mnogo pisano i ovde u TOP temama, i po wikipediji, i po
Ubuntu forumima, uputstvima... itd.
[ boka2304 @ 18.12.2008. 11:59 ] @
Hvala na odgovoru,

jos samo nesto, interesujeme da li XUbuntu install cd sadrzi one programe koje sadrzi i Ubuntu install cd, mislim na OpenOffice, Mozilla Firefox, igrice itd. Ili njih moram naknadno instalirati.

[ component @ 18.12.2008. 13:15 ] @
I XUbuntu sadrži te programe. A na tvojoj konfiguraciji mogao bi da probaš i Ubuntu (trebalo bi da radi).
[ predljuba @ 21.12.2008. 20:13 ] @
Pozdrav, dobra tema, a ja bi tek hteo da probam linux, nameravao sam openSUSE 11.1, a da li je dobar izbor ...? Moja konfiguracija je sledeca, pa mi vi preporucite:
Abit IL-9 pro,
Intel Core2Duo E4500 2.20Ghz,
1Gb DDR2,
160Gb HDD,
Asus X1550 256Mb
Koje radno okruzenje GNOME ili KDE, koje su prednosti i mane 1 a koje 2?
I jos nesto, da li je bolje Live CD ili DVD?
[ Srđan Pavlović @ 21.12.2008. 20:24 ] @
Ako ti nije problem, skini DVD. Ti treba da skines 64-bit verziju jer ti je
procesor 64-bit, mada mozes i 32 bitnu. Sto se masine tice, radice, samo ja
bih dodao jos bar 1GB RAM-a, nije skupo a dobro ce doci (ali radice odlicno i sa
1 GB, bez brige). Za Linux je bolje resenje nvidia nego Ati (jos uvek), ali mislim
da neces imati problema ni sa tim Ati-jem.

GNOME vs KDE ti je kao Partizan vs Zvezda, neko voli ovo, neko ono, vise je stvar
ukusa nego nekih prednosti / mana. Svi programi mogu da rade i pod jednim i pod drugim
okruzenjem.

Pozdrav, Srdjan.
[ predljuba @ 21.12.2008. 20:50 ] @
Hvala na tako brzom odgovoru!
[ tdjokic @ 21.12.2008. 23:47 ] @
Citat:
predljuba:  a ja bi tek hteo da probam linux, nameravao sam openSUSE 11.1, a da li je dobar izbor
Nemoj da se sekiras ako nesto zeza. Postoje male ali presudne razlike izmedju razlicitih distribucija, a cesto i izmedju razlicitih verzija iste distribucije, pa sa jednom imas vise srece nego sa drugom. Ne kosta mnogo da probas nekoliko, dok ne vidis sta ti najbolje odgovara.
[ predljuba @ 23.12.2008. 20:57 ] @
Evo napokon, ali prvo Ubuntu, pozdrav za sve!
[ joe902 @ 26.12.2008. 19:32 ] @
e taman sam nesto razmisljao gde da se raspitam za pomoc,i naidjem na ovu temu... vec par dana pokusavam da instaliram Ubuntu na lap top (hp 6735s AMD Turion X2 na 2GHz,3GB RAM-a,320GB hard,ATI Mobility Radeon HD3200...) skinuo sam vec 3 verzije ubuntua, 8.10 (desktop x86 i alternate) i 8.04 (isto desktop) i kod svakog imam isti problem,dize se ubuntu sa cd-a i pocne da loaduje,kad to zavrsi svugde gde sam ja gledao trebala bi da pocne instalacija u grafickom okruzenju,biras jezik,mesto i ostalo,medjutim mene prebaci u tekstualni rezim,i ja odatle dalje ne znam... dal je neko imao slicnih problema? imate li neke savete,predloge? moguce je da je i poblem u meni,posto mi je ovo prvi kontakt sa linuxom.... inace trenutno koristim vistu (ultimate),moguce je da je i u tome problem(mada sam pratio uputstva za dual boot sa vistom)...

Unapred hvala.
[ asm_geek @ 30.12.2008. 16:00 ] @
Zanima me nesto detaljnije o debianu i zanime me iz kojeg razloga mnostvo pljuje po
backtracku ja sam osobno njime zadovoljan
[ Srđan Pavlović @ 30.12.2008. 21:22 ] @
Citat:
Zanima me nesto detaljnije o debianu


Za ovako uopstena pitanja - Google i Wikipedia su odlican izvor, a ima i knjiga: http://www.debian.org/doc/books - i jos mnogo drugih....

http://en.wikipedia.org/wiki/Debian

Citat:
i zanime me iz kojeg razloga mnostvo pljuje po
backtracku ja sam osobno njime zadovoljan


Mozda sam nesto propustio, ali zaista nisam primetio neko masovno "pljuvanje po BackTrack-u".
To je jednostavno alat koji je pravljen sa jednim ciljem, a to je:

Citat:
BackTrack is the most top rated linux live distribution focused on penetration testing.


Dakle, u prvoj recenici na zvanicnom sajtu jasno iskazana svrha upotrebe ovog alata.
Naravno da BackTrack mozes da koristis i da gledas filmove, pustas muziku, itd, ali mu
to nije primarna namena.
[ tnenad @ 04.04.2009. 00:51 ] @
Koji je najbolji linux za hackere :) ? :)
Odg. moze i u PM. Obavezno navedite i razlog!
[ Danijel Krmar @ 04.04.2009. 02:33 ] @
Ljudi koji su pravili i koji prave Linux su programeri i softver inzenjeri.

Ako hoces da naucis kako rade operativni sistemi, onda ce te najbolje posluziti Gentoo ili Arch Linux, gde ces morati dobro da zasuces rukave kako bi ih konfigurisao. Ukoliko te pak zanima sigurnost, pentesting i slicne tehnikalije, onda je najbolja distribucija BackTrack, koja ima sve alate koji ti mogu zatrebati za analize sigurnosti.

[Ovu poruku je menjao Kernel-1 dana 01.05.2009. u 14:20 GMT+1]
[ nemysis @ 10.04.2009. 14:46 ] @
Samo sve što ima Backtrack može se imati i u Gentoo-u i svakom drugom Linux-u ako se malo pomučite.
[ Srđan Pavlović @ 01.05.2009. 13:12 ] @
Pobrisao sam gomilu offtopic-a i nesto flejma vezano za hakerisanje,
posto ovo nije tema za raspredanje o tome. Odgovor korisnika Danijel Kramar
na pitanje koje je postavio tnenad je sasvim dovoljan sto sto se toga tice.

Kad smo kod objasnjenja za nove korisnike, samo da dodam ovde nesto
sto se u poslednje vreme vrlo cesto pita, i iznova se otvara tema na nesto
sto je milion puta receno. Dakle.

ISO fajl ("image" ili "slika" CD-a ili DVD-a) Linux-a se

ne sme rezati kako DATA Disc, jer tada disk nece biti butabilan, tj. sistem nece moci
da se podigne i instalira sa njega. Ako se koristi NERO (za one koji prelaze sa Windows-a),
onda se disk reze preko opcije iz glavnog menija: Recorder ---> Burn Image to Disc...
i uvek se koristi sto manja brzina rezanja.


Ali sa druge strane je i dobro sto se sve cesce vidjaju ova pitanja, sto samo pokazuje da se
sve vise ljudi odlucuje da proba Linux ili ga koristi kao primarni OS :)

Pozdrav.
[ tasicss @ 05.05.2009. 22:12 ] @
Ja sam negde procitao da je moguce instalirati Linux preko VirtualBoxa ili VirtualMaschine, doduse ne znam kako to sve ide pa ako neko zna bilo bih lepo da nam objasni. Inace koristim kubuntu 8.10 zato sto ima mogucnost instaliranja "Inside Windows" ali sam fan Mandrive, inace zbrisao bih ja Win odavno ali od njega mi zavisi posao! Hvala!
[ BBS @ 06.05.2009. 04:47 ] @
Trebao si za ovako nesto da otvoris novu temu:)

http://www.my-guides.net/en/content/view/112/26/

http://www.justskins.com/linux/virtualbox-linux-windows/1502

[ tasicss @ 08.05.2009. 00:06 ] @
Resio sam moguce je instalirati Linux na virtuelnoj masini u Win-u potreban je samo programcic koji se zove Virtual Box veoma je jednostavan za rukovanje u nekoliko koraka se sve zavrsava! Linux preko virtuelne masine malo sporije radi, ali kome treba da se blize upozna sa Linuxom ovo nece bas smetati za pocetak a kasnije convert NTFS to EXT3 ;) Download sa: http://www.virtualbox.org/

P.S. BBS nema potrebe za novom temom ovo je kratko! Pozz!
[ IvoD @ 24.06.2009. 16:39 ] @
Nema kud noviji od mene. Trenutno sam kraj jednog racunarcica na kome je instaliran neki Linux a ne znam kako da utvrdim koji. Sav je u ikonicama i tabovima i nigde nema neki info o softveru i hardveru!? Dalje, prebacio bih na nase pismo ali ne znam gde (tastatura svapska). Za pocetak tiliko. Poz.
[ combuster @ 24.06.2009. 18:16 ] @
Sto se tice hardware-a:

Kucas u terminalu

lspci
lsusb
lshwd (ako je instaliran)

Sto se tice distroa:

uname -a

Sto se tice tastature kako mislis da prebacis na nase pismo? Sta da prebacis?
[ momsab @ 24.06.2009. 19:24 ] @
a kako da dodje do terminala obzirom da je u pitanju netbook, sudeci po tabovima i ikonicama? :)

IvoD, sta se desava klikom na desni taster?
[ Srđan Pavlović @ 24.06.2009. 19:29 ] @
CTRL + ALT + F1, neka proba da "dodje do terminala" ;) (CTRL+ALT+F7 - povratak u graficko okruzenje)
[ combuster @ 24.06.2009. 20:08 ] @
Pa sto ne kaze da je netbook u pitanju... Da nije moblin? :D
[ IvoD @ 25.06.2009. 12:02 ] @
Citat:
Kernel-1: CTRL + ALT + F1, neka proba da "dodje do terminala" (CTRL+ALT+F7 - povratak u graficko okruzenje)

Ulazak radi a povratak ne sa datom kombinacijom. Probao sam razne kombinacije ali nisam mogao da izađem. Sa tasterom ''Druck S-Abf'' sam izašao ali u beli ekran sa kursorom u obliku crnog x i tu nisam mogao ništa da uradim pa sam ga ugasio.

Citat:
combuster: Sto se tice hardware-a:
Kucas u terminalu
lspci
lsusb
lshwd (ako je instaliran)
Sto se tice distroa:
uname -a
Sto se tice tastature kako mislis da prebacis na nase pismo? Sta da prebacis?

Kucao ali na enter samo pređe u drugi red i ništa se ne dešava. A tastatura, mislio sam na slova ž,đ...
[ IvoD @ 26.06.2009. 16:15 ] @
Svašta ima na Wikipediji pa sam uspeo da nađem šta je ...http://www.olpcnews.com/forum/...?topic=3603.msg28185;topicseen ili
http://www.viddler.com/explore/TestFreaks/videos/148/930.7/
Sad se postavlja pitanje, pošto je OS okarakterisan kao ''kiosk OS'', da li ga zameniti sa 3MX http://www.littlelinuxlaptop.com/ ?
[ combuster @ 26.06.2009. 16:34 ] @
Pa najbolja solucija bi ti bila da reinstaliras bilo sa originalnom distribucijom ako je nadjes bilo sa 3MX-om... Joj ovi Kinezi, sta sve nece izmisliti... :D

Sad sam nasao da je u pitanju LinOS kojeg ne mozes skinuti i instalirati, dolazi tako preinstaliran uz laptop (verovatno misle ko ce da se bakce za 100$ da reinstalira) :D

Dakle 3MX ti je jedina varijanta za sada...
[ IvoD @ 27.06.2009. 19:14 ] @
Sve u svemu zagrejao sam se za Linux! Sad cu da izokrecem oglase da kupim neki polovan racunar i krece akcija. Prvi put sam pre 4-5 god. probao da instaliram SuSe 8.1 i posle 2 dana mucenja digao sam ruke od Linuxa do sad.
[ combuster @ 27.06.2009. 19:45 ] @
Ako imas broadband internet konekciju instalacija linux-a (pogotovo ovih mainstream) ce ti biti boza, ne bi bilo lose da krenes od ubuntu-a...
[ nikola0007 @ 13.01.2010. 21:29 ] @
pomoc gledao sam na net o linux i naisao da moze da se prebaci od ubuntu u xubuntu i sada otisao sam u synaptic package menager i ukucao xubuntu - desktop tako mislim.kada sam se izlogovao otvorio mi se xubuntu kako da vratim sada ubuntu posto ovaj xubuntu mi stvarno bezveze.dali bi mogli da me uputite koji linux disto za sta se koristi kada sam otisao kod servisa to je bilo pred 3 meseca on mi reko ovaj se koristi za servere u tome je najbolji,nekog drugog je spomenuo da je boji u grafiku trazio sam na netu ali bas nigde nisam nasao detajnije upustvo koji za sta sluzi i u cemu je najdobar.napisite hitno kako da se vratim na ubuntu a za ostalo ako znate napisite
[ tasicss @ 14.01.2010. 21:35 ] @
Nisam se petljao sa Xubuntu-om ali mislim da je samo okruzenje Xfce u odnosu na Gnome, ja licno preferiram KDE tako da ti preporucujem Kubuntu jer je po meni logicnije odradjen, da ne kazem M$ Win look.
[ nikola0007 @ 21.01.2010. 16:01 ] @
xubuntu sam instalirao na kom i nije mi se dopao ubuntu je bolji a za kubuntu nisam ga probao kada nabavim cd instaliracu ga.imam jedno pitanje instalirao sam backtrack 4 final release i kada sam se logovao od njega nije hteo da mi pojavi forum kaze mi da je blokiran pristup u cemu je problem?bas mi bezveze treba da se aktiviram na ubuntu ili win za da udjem u forum.jel neko zna problem i kako da ga resim?
[ tasicss @ 21.01.2010. 18:32 ] @
Na BackTrack se logujes sa:
user:root
pass:toor

Na koji forum ne mozes da udjes, objasni detaljnije nisam te bas najbolje razumeo to sa forumom i kako ne mozes da se logujes? Kako da se logujes sa Win-a ako koristis Linux? Ti si nesto opasno pobrkao! :)
[ nikola0007 @ 22.01.2010. 21:18 ] @
sada je sve u redu nije problem u backtrackovom pasvorom nego jucer sam hteo da se logujem na ovaj forum i cekirao sam da mi zapamti pasword kada sam stegnuo da se najavim pojavilo mi da nemogu da otcitam stranu pokusavao sam i odustao pa sam mislio da ne moze da se logujem preko BT4 i danas sam probao radilo je kako i na windovsu problem je bio do mozile izgleda neku skriptu sam blokirao ili je bio problem sto sam stegnuo da mi zapamti pasword a nije bila ta opcija cekirana u sam browsver sada je uredu :)
[ Take 5 @ 22.01.2010. 23:49 ] @
A možda je samo ovo bilo problem?
;)
[ nikola0007 @ 23.01.2010. 10:38 ] @
mozda je to bio problem vazno sada radi :) da vas pitam nesto pre godinu dana sam nasao jedan program koji radi na OS MAC dali mogu taj program da stavim na linux evo link mnogo mi treba program evo vidite:
http://mac.softpedia.com/get/Audio/Hear.shtml
http://mac.softpedia.com/progS...ots/Hear-Screenshot-31923.html
[ tasicss @ 23.01.2010. 18:26 ] @
Iskreno nisam upucen u Macintosh i ne zanima me nesto narocito, sada trenutno koristim M$ WIN (sa licencom) silom prilika ali mozes potraziti neku repliku svakako posoji nesto nalik tom programcicu. Googlaj malo, ako niko sa foruma nema neko resenje. Pozz!
[ nikola0007 @ 27.01.2010. 23:28 ] @
dobio sam negativan odgovor ovaj program koji ja hocu ne moze na ubuntu ili na xp.

dali mozete da mi preporucite neki slican program sa istim ili priblizno istim funkcijama.

imam ubuntu 8.10 (backtrack) na noviji ubuntu ima koliko db daje na izlazu a kod backtracka nema to kako to da instaliram i na backtracku?

kako da instaliram i efekte kako sto ih ima na ubuntu ili neke jos bolje?dali bi mi neko pomogao

hvala unapred
[ 1OXB @ 11.04.2011. 18:52 ] @
Pozdrav svima!
Zelim da predjem na Linux sa Windows-a i vec sam downloadovao Ubuntu kao i PCLinuxOS (KDE desktop) ali jos nisam nista instalirao mada mi se po objasnjenju PCLinuxOS cini primerenijim jer nisam posebno vest. Ono sto bih zeleo da znam pre instalacije je da li taj OS (ili neki dodatni softver za Linux) ima mogucnost da radi ono sto je u Windowsu radio ACCESS kao deo Office-a? Sustinski vazan mi je rad sa bazom podataka koja je radila u ACCESS-u pod WIN. Da li OpenOffice ima deo paketa koji je analogija ACCESS-a?
[ combuster @ 11.04.2011. 19:09 ] @
http://mdbtools.sourceforge.net/

Ne znam kakav je trenutno status ovog projekta, ja mislim da je jos uvek read-only samo. Ako ti je preko potreban Access - ostavio bih Windows pored Linuxa.
[ maksvel @ 11.04.2011. 19:23 ] @
Ima Base u OpenOffice.
Ali, stara MS Access baza neće tek tako proraditi. Morao bi da eksportuješ, pa onda.
A ako ima nekih makroa u bazi, onda ćeš imati još posla...

Pogledaj ovo: http://user.services.openoffic.../viewtopic.php?f=13&t=6201
(konektovanje na staru bazu preko Base)
[ 1OXB @ 11.04.2011. 21:04 ] @
@ combuster & maksvel
Hvala vam, bas ste drugari! Ja bih hteo da potpuno nema Windowsa a ako bas ne moze drugacije, ja cu sesti pa polako rucno prebaciti podatke iz stare baze u novu pod Linuxom. Istina, mnogo bi znacilo da i pod Linuxom vec postoji neka vrsta gotove kartoteke (ne znam kako bih to drugacije nazvao?) koja bi se mogla malo modifikovati pa da samo unosim podatke a ne da moram da pravim ceo GUI. Kod ACCESS-a je postojao wizard kome kazes koliko polja i kakvi podatci treba da se unose, kako vizuelno treba da izgleda (GUI) i on sam napravi celu kartoteku. Imao je neku vrstu TEMPLATE-a pa se to malo modifikuje za specificne potrebe ali bude sasvim funkcionalno na kraju.
[ combuster @ 11.04.2011. 21:09 ] @
Pa cini mi se da u takvoj kompleksnosti nece ti biti problem ni da napravis novu u Base-u. Mada maksvel ti je dao link gde je pokazano kako se importuje mdb...
[ 1OXB @ 11.04.2011. 21:37 ] @
Ponovo hvala. Nece mi biti problem ako postoji slicna funkcionalnost i fleksibilnost BASE kao sto je imao ACCESS. Maksvelov link sam prevideo u prvom momentu, ali cu ga detaljnije procitati. Nadam se da cu uspeti?!

Koliko je bitno da imam bas toliko RAM-a kako kazu - barem 500MB? Jel PCLinuxOS nece raditi na 256MB ili ce samo biti spor? Ja nisam "jak" korisnik tj. nemam nikada nikakve audio niti video aplikacije... samo ta baza podataka, eventualno Word i klasican modemski Internet. To je sve za sta ce da sluzi.
[ maksvel @ 11.04.2011. 22:22 ] @
Za tako malo RAM-a pogledaj ovde na ES-u beše nekoliko tema o nezahtevnim distroima, biće ti potreban jedan takav. Lubuntu npr.
A modemski Internet... Treba videti koji modem, da l' je podržan.. Može da se namesti verovatno.
No - o tom po-tom. :)
[ 1OXB @ 11.04.2011. 22:33 ] @
@maksvel
Sad tek videh i da si komsija! Hvala svakako ali mislim da mi je lakse da nabavim jos jedan RAM od 256MB... nece da smeta! :) Imam drugare i u ALTI-ju i PACOM-u a i cerka mi radi u ALTI-ju.
Ako se dobro secam to je Connexant-ov modem V90 56k?!
[ maksvel @ 11.04.2011. 22:37 ] @
E pa onda OK. Sa 512 će da tera i PCLinuxOS. Možda ipak najbolje sa LXDE okruženjem, jer ni tih 512 nije baš veliki broj.
Ima tih drajvera i za Connexant, namestiće se, verujem, tu je i ES

Citat:
... a i cerka mi radi u ALTI-ju.

Inicijali J.J.?
[ 1OXB @ 11.04.2011. 22:51 ] @
Citat:
maksvel:

Inicijali J.J.? :)

Tacno! Sve znas k'o mator!
[ gigamg1 @ 12.04.2011. 14:37 ] @
evo i da ja dobacim
jeste da sam svez sisao sa prozora a

Ako nemozete da se odlucite oko okruzenja (ubuntu-kubuntu-xubuntu, gnome-kde-xfce), mozete instalirati za pocetak bilo koji od tih distroa i posle samo naknadno instalirati drugo okruzenje iliti shell.
Prilikom podizanja sistema imacete izbornik okruzenja i onda izaberite sta vam se vise svidja.
Jedino tako cete samo doznati koje vam se okruzenje vise svidja i koje vam najbolje odgovara potrebama
[ tasicss @ 12.04.2011. 16:18 ] @
Samo bih dodao da svaki shell ima svojih prednosti i mana, recimo xfce za slabije masine, KDE narocito 4 zahtevan ali vise odgovarajuci onima koji sidju sa windowsa da ne kazem looks like win. Meni recimo najdrazi Suse je pravi izbor za one koji zele da osete linux, da se malo pomuce kako bih bolje Linux spoznali ili pak bezbolno da predju na Ubuntu jer je nekako vise user-friendly distro. Najbolje je probati vecinu da bih se nasla odgovarajuci!
[ 1OXB @ 12.04.2011. 18:19 ] @
Jos jednom hvala svima! Ja ne bih "da osetim linux"
Nisam ja maestro za te stvari kao vecina vas i nije mi izazov da se patim sa OS-om... treba mi sasvim obican stabilan OS relativno slican WIN-u i vizuelno i funkcionalno barem dok se ne naviknem.
Probacu... nadam se da cu se snaci, a ako bas zapnem... doci cu ovde da kukam!
[ tasicss @ 12.04.2011. 22:49 ] @
U tom slucaju skidaj Ubuntu sa KDE grafickim okruzenjem ili ti Kubuntu, i srecno!
[ ninindza @ 28.05.2013. 13:27 ] @
Poz ljudi,

Ja sam nova na forumu kao i na Linuxu Hvala na dragocenim informacijama.
Kupila sam skoro neki lap sa ubuntu sistemom...polako ali sigurno guram napred

Zzzz...