[ Cracker @ 18.02.2008. 20:39 ] @
Pisem tekst preko slike u Adobe Photoshop-u, ali uvek ispadnu kockasta. Sta da uradim pa da postanu vektorska i da imaju normalan oblik?
[ bantes9 @ 18.02.2008. 20:49 ] @
Za vektorske stvari je mnogo bolji alat Adobe Illustrator, nije komplikovaniji od photoshop-a za te osnovne stvari.
[ Skandy @ 19.02.2008. 11:53 ] @
Photoshop od prve generacije CS-a, informaciju o tekstu, kreiranom u samom programu, prikazuje kao vektor. Znaci koristi Photoshop CS (1,2,3).
[ Cracker @ 20.02.2008. 20:47 ] @
Koristim CS verziju ali svejedno prebacuje slova u rastersku grafiku. Zanima me na koji nacin ih prebaciti u vektor?

Primer slike gde se vidi razlika:
Code:
http://www.conditiocentar.co.yu/primer.gif

Takodje jel postoji u Adobe Photoshopu neka druga merna jedinica za velicinu slova osim "pt"?
[ Skandy @ 20.02.2008. 21:58 ] @
Kao sto pomenuh u predhodnom postu, tekst napisan u CS-u je vektor. Teks prestaje biti vektor, onog momenta kada ga rasterizujes ili kada uradis flatten (slepis) lejere.
Vidim da su tvoja slova krzava. Problem moze biti do rezolucije ili ne vrsi nikakva naknadna uvecanja posle flattenovanja.

Sto se tice neke druge jedinice mere osim PX, postoji. Sve sto treba da uradis je da numericki uneses vrednost u zeljenoj jedinici mere, a potom iza cifre upises slovima skracenicu za tu jedinicu mere. (primer: centimetar-cm, milimetar-mm). Da bi prihvatio novu velicinu pritisni ENTER, ono sto ce se dogoditi je, imaces slova u zeljenoj velicini, ali ce i dalje vrednost prikazivati u PX. U stampi ce imati velicinu koliku si zadao u odabranoj jedinici mere.

Posto nisi naveo o kom poslu je rec i sta radis ili sta zelis da postignes, ja cu ti dati preporucene rezolucije za pojedine vrste posla.

1. WEB - 72 dpi.
2. Stampa na stonom pljuckavcu - 300 dpi.
3. Stampa na laserskom stampacu - 300 dpi.
4. Stampa na offsetu - 300 dpi.
5. Stampa na inkjet ploteru, formati od 500mm x 700mm do 1400mm x 2000mm - od 200 do 150 dpi. (vece dimenzija - manja rezolucija, manja dimenzija - veca rezolucija)
6. Digitalna stampa, Bilbordi, megabordovi, veliki baneri - 30 dpi u dimenziji 1:1.

Ovo sto sam naveo vazi u vecini slucajeva. Ako negde nosis nesto na stampu, osnovni je red da nazoves stampariju i zatrazis neophodne informacije i preporuke o dimenzijama i rezoluciji.
[ DizajnerkaBG @ 28.02.2008. 12:19 ] @

Kad radis tipografiju, moj predlog ti je da koristis Illustrator koji je mnogo jednostavniji a i lagodniji za rad. Brze i lakse ces raditi.
Ako hoces, poslacu ti par tutorijala na private mail koji su mnogo dobri.
[ Cracker @ 08.03.2008. 01:48 ] @
Ja postavljam pitanje, ja i dajem odgovor.

Nova strana se u Photoshopu otvara u Index formatu boja. Treba je prvo prebaciti u RGB.
Image ---> Mode ---> RGB

Zatim kada se otvori opcija za kucanje teksta odabere se opcija "smooth".
[ bantes9 @ 08.03.2008. 10:21 ] @
Citat:
Cracker: Treba je prvo prebaciti u RGB.
Image ---> Mode ---> RGB
Zatim kada se otvori opcija za kucanje teksta odabere se opcija "smooth".


Probao sam vise puta ovo sto si naveo u CS2 i slova su i dalje krzava.
Inace pri otvaranju novog dokumenta u startu sam izaobrao RGB opciju, a poslle pre pocetka kucanja sam izabrao smooth i nista.
[ dvd studio @ 10.03.2008. 23:02 ] @
Mene je to nekad zezalo,pa sam problem resio ovde:

[ bantes9 @ 11.03.2008. 11:54 ] @
Ova opcija mi je vec bila cekirana, tako da ni ovo nije pomoglo u CS2. Medjutim malo sam pretrazio Help i pronasao sledecu napomenu:

Important: In Photoshop, a type layer is not created for images in Multichannel, Bitmap, or Indexed Color mode, because these modes do not support layers. In these image modes, type appears on the background as rasterized text.


Do sada sam uvek koristio Illustrator za vektorske stvari pa nisam pokusavao u Photoshop-u da uradim vektorski tekst, ali definitivno ostaje predlog da neke stvari ipak treba uraditi pomocu Illustratora.