[ Predrag Supurovic @ 21.02.2008. 09:55 ] @
Od 11.01.2008 Clanarina u RNIDS je 12.000,00 dinara (dvanaesthiljadadinara).
Pozurite dok nije poskupelo.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 21.02.2008. 12:46 ] @
šta za to dobijam? Neke kablove ili neki papirčić?
[ Predrag Supurovic @ 21.02.2008. 14:17 ] @
Nista, samo kupujes pravo glasa.

Kada sam tvrdio da ce upravo visokom clanarinom da kontrolisu broj clanova, poricali su, i vredjali me, ali to im bila prva stavka - da nebulozno visokom clanarinom odbiju najveci broj potencijalno zainteresovanih i tako zadrze potpunu kontrolu nad nacionalnim domenom.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 21.02.2008. 14:29 ] @
Pre ću 12000 da uplatim u dobrotvorne svrhe.
[ twiddle @ 21.02.2008. 14:37 ] @
Visina članarine se nije menjala i ista je kao što je oduvek bila. Članarina nije visoka, a članstvo je potpuno otvoreno za sve zainteresovane organizacije u Srbiji. Onaj ko ne vidi razlog da se učlanjuje, ne mora ni da se učlani i isti novac slobodno može da uplati u druge dobrotvorne svrhe :-)
[ Ivan Dimkovic @ 21.02.2008. 14:41 ] @
Citat:
Predrag Surpurovic
Kada sam tvrdio da ce upravo visokom clanarinom da kontrolisu broj clanova,


Iako mislim da je ta clanarina relativno visoka za fizicka lica, ipak deluje potpuno iluzorno optuzba da neko pokusava da "kontrolise broj glasova" sa godisnjom clanarinom od 150 EUR :)

Mislim, come on...
[ Predrag Supurovic @ 21.02.2008. 15:19 ] @
Citat:
twiddle: Visina članarine se nije menjala i ista je kao što je oduvek bila. Članarina nije visoka, a članstvo je potpuno otvoreno za sve zainteresovane organizacije u Srbiji. Onaj ko ne vidi razlog da se učlanjuje, ne mora ni da se učlani i isti novac slobodno može da uplati u druge dobrotvorne svrhe :-)


Upravo u tome i jeste vase licemerje. Kao sve je "transaprentno", a u stvari je savim jasno sta radite. ti za svaki vas potez mozes da nadjes neko "diplomatsko" objasnjenje, ne obaziruci se na to sto to cesto nema nikave veze sa zdravim razumom.



Ivane, stvar je upravo u tome da je dovoljno visoka clanarina da odbija zainteresovane. Savim je jasno da ce u to da se ukljuci sam onaj koji je siguran da ce mu se takav trosak isplatiti. Znaci ne radi se vise i javnom interesu i zastiti interesa gradjana kako je to deklarisano na pocetku, vec prosto o biznisu.
[ Milan Andjelkovic @ 21.02.2008. 20:16 ] @
Pedja bi voleo da clanarina bude sto dinara, pa da neki levi clanovi mogu cele godine da se grebu za besplatno pice na sednicama, a mozda i da glasaju za tamo nekog neki put, iako nemaju pojma o cemu se tu u stvari radi...
[ djricky @ 21.02.2008. 20:22 ] @
OT: cuti, Milane, kad ne znas.... klopa je u pitanju...

inace stvarno... 12.000 dinara?? mislim...jedan 17'' LCD monitor, ili 2 puna rezervoara goriva?
[ Slobodan Miskovic @ 21.02.2008. 20:25 ] @
12 000 dinara je smesna cifra ako se radi o specijalizovanoj organizaciji. 1000 dinara mesecno je smesno malo ali ti zaista treba i zivis od toga st ose na tim skupstinama dogadja ;)
[ Predrag Supurovic @ 21.02.2008. 22:47 ] @
Ta organizacija nije deklarisana samo kao servis internet provajdera koji prave biznis od registracije domena, vec kao organizacija koja stiti prava i interesa svih u Srbiji. Ovakva clanarina ogranicava pristup samo onima koji imaju veliki finansijski interes i tako samo zastupa njihove interese a ne interese onih koje navodno zastupa.
[ djricky @ 22.02.2008. 22:17 ] @
wtf?? sta je pedja hteo da kaze???
[ srpsko gradjevinarstvo @ 23.02.2008. 13:53 ] @
Natpis za štampu od 25.02.2008.

" U subotu se sastali drugovi i izabrali u upravni odbor drugove kojima je istekao mandat.

ovde slika preterano oduševljenih drugova

I tako je završena jedna od važnih faza u primeni.rs domena"
[ srpsko gradjevinarstvo @ 23.02.2008. 20:16 ] @
Ovi mora da nisu reizabrani ili uz ćevape slave reizbor.

Bolje da su danas napravili roštilj u prirodi umesto sastanka.
[ flylord @ 24.02.2008. 00:55 ] @
@srpsko gradjevinarstvo

gle, iskreno, pocinju blago da me zabrinjavaju tvoji postovi...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.02.2008. 11:53 ] @
Šta tebi tu nije jasno. U taj RNIDS su se uvukli kadrovi, poput same direktorke i sličnih koji su odgovorni za uništenje nacionalnog domena prethodnih godina.

Pazi išlo se toliko daleko da je .yu domen bio nedostupan običnim građanima.Ko vas j...marvo repata?

I sad ista ekipa ponovo snuje oko novog domena .rs.

Nemoj se čuditi ukoliko RNIDS nastavi politiku nic.yu.

Na kraju će opet moći da domen registruju firme i organizacije, a ne građani. Smisliće oni forum u zadnji čas.

Ne mogu a da se ne prisetim skretanja domena DOS-a u leto 2000 od strane nic.yu, koji je bio u službi komunizma.

Iskreno rečeno kako možemo verovati kadrovima koji se vuku čitav niz godina.Valjda je sa gašenjem nic.yu bilo vreme i da ti fosili odu.
[ momsab @ 24.02.2008. 13:21 ] @
kakav te komunizam spopao? te godine nije bilo komunizma... sta sve neki ljudi nazivaju komunizam
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.02.2008. 13:28 ] @
Nego šta su nego komunistički kadrovi u registru ju-domena.Njihov princip dodele domena je bio:

"Automobil je sredstvo prevoza kojim se masobno vozi narod preko svojih legitimno izabranih predstavnika"
[ Milan Andjelkovic @ 24.02.2008. 13:29 ] @
Citat:
djricky: wtf?? sta je pedja hteo da kaze???

Mislim da je nesto u fazonu kako bi trebalo da svi ljudi dobijaju 500e od drzave, kako ne bi morali da rade i samim tim imali vremena da budu poslanici u skupstini jer je skupstina jelte organizacija koja stiti prava i interese svih u Srbiji.

Citat:
srpsko gradjevinarstvo:
Na kraju će opet moći da domen registruju firme i organizacije, a ne građani. Smisliće oni forum u zadnji čas.

Nego šta su nego komunistički kadrovi u registru ju-domena.Njihov princip dodele domena je bio:

"Automobil je sredstvo prevoza kojim se masobno vozi narod preko svojih legitimno izabranih predstavnika"

Ljuti smo što je stanje u zemlji loše, pa nije ni bitno šta pričamo i da li to ima ikakvog smisla, već je samo bitno da pljujemo, bilo to opravdano ili ne, jel tako?

Sa nekim ljudima se jednostavno ne može diskutovati...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.02.2008. 13:36 ] @
Pa čekajte zar nisam u pravu? Pa ko je ta znamenita žena " stručnjak za domene" Mirjana Tasić da meni svih ovih godina uskraćuje pravo domaćeg( nacionalnog) domena. I to sve uvijeno u neku kriminalnu formu. Mi Srbi imamo jake živce pa mnogo umemo da trpimo.
[ Milan Andjelkovic @ 24.02.2008. 14:02 ] @
A jel ova tema o rnidsu i tome šta on nudi i pod kojim uslovima ili o nic.yu i tome šta je on nudio?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.02.2008. 14:13 ] @
ma to je jedno te isto.Oboje vodi ista žena
[ flylord @ 24.02.2008. 14:42 ] @
da li ima potrebe da ti dva puta kazem da mi se ne svidjaju tvoji postovi. Mislim da nema potrebe da me teras da iskoristim svoje moderatorske privilegije. Zato bih da iskoristim priliku da te javno zamolim da ne flejmujes i ne odvlacis temu u totalni off topic...
Hvala
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.02.2008. 14:53 ] @
Pa mi Srbi volimo sve gluposti i nepravilnosti da prikrivamo nekim prinudnim merama.

Pre dva dana sam javno pisao o nepostojećoj kompaniji, koja nema pib, sedište, utajili porez, a vi trčite da ih spasete.Imali su priliku da objasne svoj rad, a ništa nisu objasnili.

Isto kao građanin sam jako nezadovoljan radom te organizacije nazvane RNIDS. i IZRAŽAVAM SVOJ PROTEST. Neću kao svi vi da im klizim niz dlaku i da im se divim. Imam pravo da budem opozicija. Organizacija gde je Tasić direktor je skretala domene DOSA 2000, kao i ukinula mogućnost građanima tadašnje SRJ da imaju svoj domen.

I kako je sada verovati toj Mirjani Tasić?

E prijatelju poenta je to što ti misliš isto kao ja. Ali sada jbg. nećeš reći javno jer je nezgodno, a znaš mnoge iz RNIDS-a pa će se ljute.
[ Predrag Supurovic @ 24.02.2008. 15:43 ] @
RNIDS-u se moze mnogo sta zameriti ali ne to o cemu ti pricas i ne na taj nacin. Zna se vrlo dobro ko je zloupotrebljavao NIC, a to nije bila Mirjana Tasic. Naprotiv, ona je ta koja je zloupotrebe u dobroj meri sprecavala.

Citat:
Milan Andjelkovic:Mislim da je nesto u fazonu kako bi trebalo da svi ljudi dobijaju 500e od drzave, kako ne bi morali da rade i samim tim imali vremena da budu poslanici u skupstini jer je skupstina jelte organizacija koja stiti prava i interese svih u Srbiji.


Za ovakav nacin diskusije ljude ste cak i banovali sa foruma, ali ti si adminsitrator si pa ti se moze. Naravno, posto na ES uvek postoje dvostruki standardi, tebi ostaje da zivis sa svojim obrazom takvim kakav je.

Tvoje poredjenje sa Skupstinom nema veze s logikom, jer se radi o dva potpuno razlicita principa. Svaki gradjanin moze da ima svog predstavnika u Skupstini, koji ce time da zastupa njegove interese. Potrebno je samo da glasa.

U RNIDS ne postoje predstavnici gradjana cije interese RNIDS zastupa, jer clanovi RNIDS mogu da budu samo oni koji plate visoku clanarinu. To je jedini kljuc za clanstvo. Ne postoji mogucnost da interesi gradjana, pa cak ni drzave budu zastupljeni u RNIDS, jer je to potpuno privatna organizacija, nad kojom kontrolu nema ni drzava ni gradjani. Prakticno je javni resurs privatizovan i stavljen pod kontrolu nekoliko privatnih firmi koje odredjuju sva pravila i uslove, ukljucujuci i uslove za clanstvo.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.02.2008. 15:52 ] @
Možda si u pravu, ali to je ne opravdava. Mogla je dati ostavku. Ako si još tu znači da se slažeš.

Mene mući druga stvar:

Ako uđem u arbitražu sa Sezamom oko nekog domena (npr. uzeo sam njih), ko će biti pošteni arbitri? Torbica i Sloba....he he ..A njima Dankoj daje dozvolu za registrovanje .RS....
smehotres.

Predrag je u pravu.Ja možda izletim , odvalim, ali pre dva dana sam stvarno uhvatio prevarante, i brže bolje briše se tema da se spasu..Ali nema veze
[ ipplusstudio @ 24.02.2008. 22:43 ] @
evo odgovor iz prve ruke:

da bi gđa. Tasić, ili bilo ko drugi iz UO, bila smenjena potrebno je da se taj predlog pojavi na Skupštini i da za njega glasa više od 50% članova Skupštine. Prosto i jednostavno. Kao što i sam znaš RNDIS je otvoreni fond i svako može putem članarine da postane član Skupštine tako da nema nikakvih prepreka da ako ti je interes da eliminišeš gđu. Tasić iz RNDISa, odeš na Skupštinu daš predlog i pokreneš proceduru.

Iskreno, nakon jučerašnje sednice mislim da bi bio usamljen sa tim predlogom. I ja sam dosta negodovao u proteklih par meseci ali od juče su mi mnoge stvari jasnije. Prosto rečeno - većina odlučuje. Još ako smatraš da imaš istomišljenika onda je pametnije da udruženo nastupaš(nastupate).
[ SmilieBG @ 24.02.2008. 23:07 ] @
Meni za sada najvise smeta sto RNIDS ne izlazi sa apsolutno nikakvim javnim informacijama, sto im je verujem duznost.

A to opet, samo po sebi otvara mnogo mogucnosti da rade svasta iza kulisa.

Apropo skupstine, pa svi su drugovi u njoj i pojedinac (ili cak citava zajednica) nema sanse tu nista (bitno) da promeni. I to je - cinjenica. Ali takva nam je i drzava, pa i to moramo da prihvatimo. Samo neka pocnu da registruju domene vec jednom...

Poz,
Sale
[ torbica @ 24.02.2008. 23:55 ] @
@srpsko gradjevinarstvo

Brate, ti si kukavica! Flejmujes i vredjas ljude! Da li zelis da objavim tvoj identitet ja ili ces sam da se predstavis?
Ja sam pre par godina branio stavove i za to sam pretrpeo posledice (oduzet mi je mod status na es-). Pri tom nisam vredjao!

A propo ssb... pa oni nemaju nikakvu informaciju o sebi, sem sto su jeftini. To je bio tvoj izbor???

Pedju Supurovica ne volim jel preteruje, ali ga postujem zato sto stoji iza svog imena!
[ m257 @ 25.02.2008. 00:56 ] @
...posebno sto SSB mnogo lici na SBB... Kao kineski par patika koji se zove Adidus ili telefon Powasonic sl. Prvi i najosnovniji znak za oprez sto se kvaliteta tice je kad neko pokusava da asocira na tudje ime... Ili je mozda svaka slicnost slucajna? ;)
[ torbica @ 25.02.2008. 02:12 ] @
Citat:
SmilieBG: Meni za sada najvise smeta sto RNIDS ne izlazi sa apsolutno nikakvim javnim informacijama, sto im je verujem duznost.

A to opet, samo po sebi otvara mnogo mogucnosti da rade svasta iza kulisa.

Apropo skupstine, pa svi su drugovi u njoj i pojedinac (ili cak citava zajednica) nema sanse tu nista (bitno) da promeni. I to je - cinjenica. Ali takva nam je i drzava, pa i to moramo da prihvatimo. Samo neka pocnu da registruju domene vec jednom...

Poz,
Sale


ko o cemu a baba o ustipcima. Sad je osnovana radna grupa za informisanje. Bio sam na skupstini koja je trajala 5 sati, a bilo lepo vreme :(
Nenad Orlic - Madnet se uclanio u skupstinu i izabran je u tu radnu grupu tako da ces sada biti bolje informisan. Takodje sam predlozio audio i video stream sa UO i skupstine pa gledajte i slusajte :)
Shvati, ljudi iz UO su radili operativne poslove volonterski i nema tu nikakve tajne! Zao mi je sto se i ti nisi pojavio na skupstini.
[ Predrag Supurovic @ 25.02.2008. 07:58 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Možda si u pravu, ali to je ne opravdava. Mogla je dati ostavku. Ako si još tu znači da se slažeš.


Dok je radio NIC, Mirjana Tasic je u vise navrata davala izjave da ceka da se formira RNIDS da se povuce, sto ja, recimo, nisam smatrao dobrom idejom jer je ona bila jedian osoba u NIC-u kojoj sam zaista verovao. iz NIC se nije povlacila jer je samo funkcionisanje NIC-a zavisilo od nje pa nije zelela to da dovodi u pitanje. Bar sam to tada ja tako razumeo.

E sad, zasto je ostala u RNIDS ne znam, mada je i ovo kao privremena funkcija. Ako se ne varam nije bas bila raspolozena ali su je ubedili.

Citat:
ipplusstudio:
Kao što i sam znaš RNDIS je otvoreni fond i svako može putem članarine da postane član Skupštine tako da nema nikakvih prepreka da ako ti je interes da eliminišeš gđu. Tasić iz RNDISa, odeš na Skupštinu daš predlog i pokreneš proceduru.


Ivane, upravo je to i problem. Nacinom rada RNDIS su navise pogodjeni oni krajnji korisnici koji prakticno nemaju mogucnost da ucestvuju u radu RNIDS jer je clanarina toliko visoka da je besmislena ideja da ce oni da je plate da bi mogli da glasaju. To je upravo onako kako sam predvideo pre par godina.

RNIDS sve radi u interesu ljudi koji su u njegovim telima i delom u interesu OR. Medjutim, njihove aktivnosti navjoise pogadjaju ljude koji koriste domene i one koji vrse tehnicku administraciju domena. Ni jedni ni drugi nisu ni na koji nacin ukljuceni u radi RNIDS, niti ce biti, sve dok su preduslovi ovakvi kakvi jesu, a takvi su upravo da bi ih drzali podalje od uticaja u RNIDS.

Licemerno je, svaki put onome ko kritikuje RNIDS preporucivati da se uclani i glasa.

Dobro zvuci ideja da onaj ko ima regisovan jedan ili dva domena i ne treba da ima pravo glasa u RNIDS, ali radi se tome da ima 20 do 40 hiljada takvih, koji su pogodjeni losim radom RNIDS i svi imaju po jedan ili dva domena.

U jos goroj situaciji su firme koje se bave web dizajnom, koje po pravilu pored samog dizajna obavljaju registraciju i tehnicku administraciju domena u ime svojih klijenata. Oni nemaju toliko klijenata da mogu da se registruju kao OR pa da bar tako kompenzuju gluposti koje se desavaju oko RNIDS, a s druge strane, klijenti njih smatraju odgovornim za svaku tu glupost i od njih traze da im regulisu svako pitanje vezano za domene.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.02.2008. 08:37 ] @
nikoga ja ne vređam. Ali tu glupost od administriranja co.yu domena smislili su ljudi poput tebe.Pazi filozofiju, hoćeš co.yu moraš da juriš kiosk u kraju da ti da papire da ga registruješ.Prosečan Srbin mogao je da sanja o svom nacionalnom domenu.

To vas uopšte ne opravdava. A ko je odgovoran za to nego onaj ko je vodio nic.yu. Ja mu nisam bio direktor, to je sigurno.

Gospodine Torbice, spojite dve žice i otkrijte moj identitet.Onda idite u medije i recite uhvatili smo protivnika .rs domena.
[ Predrag Supurovic @ 25.02.2008. 09:08 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Ali tu glupost od administriranja co.yu domena smislili su ljudi poput tebe.Pazi filozofiju, hoćeš co.yu moraš da juriš kiosk u kraju da ti da papire da ga registruješ.Prosečan Srbin mogao je da sanja o svom nacionalnom domenu.


Tako je moralo da bude i svakako je bilo bolje nego prethodna situacija kada je vladala kaubojstina.

Sa novom organizacijom RNIDS-a kaubojstina se vraca ali sada je zvanicna i zna se ko stavlja pare u dzep.
[ SmilieBG @ 25.02.2008. 11:08 ] @
@Torbica: necu i ne pada mi na pamet da se uclanjujem, niti da prisustvujem sednicama UO. Pa ne idem ni na sastanke Pezo-a, iako vozim jedan. Besmisleno je. Ja sam samo jedan obican korisnik, vasih usluga - koje nikako da ponudite.

Ja zelim da budem (javno) informisan, putem sredstava koji su predvidjeni za to. Prvi i najosnovniji (po meni) jeste rnids.rs. Medjutim, najsvezija informacija tamo je 'sveza' 2 meseca. Po meni za ovo nema opravdanja. Verujem da se nesto desavalo u ta dva meseca, ako nista drugo, eto sednica od prosle subote. Zaista ne znam koliko je tesko bilo najaviti tu sednicu, javno staviti da svi uclanjeni mogu da prisustvuju, gde i kada ce se sednica odrzati i tako dalje. Ajde da vidimo, koliko ce vam trebati da sada postavite sta se na toj sednici pricalo, sta je dogovoreno, izmenjeno, dopunjeno... Ocito da je bila vazna i da se dosta toga pricalo, cim je trajalo skoro puno radno vreme? :|

Prema tome, dokle god vi ne objavljujete javne informacije ja (a verujem i drugi) mogu samo da spekulisu sta vi u stvari radite. Znam da je izuzetno mnogo posla oko tehnicke realizacije i pripreme, ali isto tako znam da je veoma jednostavno dodati jednom nedeljno ili 2 x mesecno par recenica na jednu web site stranicu, zar ne?

I na kraju, moja sumnja i dalje ostaje na mestu: sta i ko to radi, sto ne sme javno da se iznese? Mozda i gresim, mozda ste i najbolji i sve radite u javnom interesu - samo javnost o tome ne zna apsolutno nista! Tako i svi politicari i ostali sitni lopovi rade - u javnom interesu, pa na kraju para nema :-)
Bilo bi, eto, recimo zanimljivo i videti u sta i koliko para se ulozilo. To bi trebalo da bude javna informacija (koliko me secanje sluzi, pisalo je u nekim od dokumenata RNIDS-a, da ne trazim sad).

Stavljen je neki 'poziv' za nabavku opreme. Ali je to tako 'skrto' uradjeno, da zaista nemam reci. Rok je istekao daaaavno, nikakve informacije ko se javio, ciju ste ponudu prihvatili, sta ste kupili i zasto...

Ali, bitno je da ste pare uzeli, zar ne? A sve volonteri! Sve moj, do moga, da izvines...

I za kraj: lepo se zahvalite svim tim vasim volonterima, castite ih pice za njihov dosadasnji rad, a onda lepo zaposlite strucne ljude, koji ce primati platu i snositi odgovornost za svoja (ne) dela, pa pocnite lepo da radite, kao i sav normalan svet.

Da zavrsim, kao sto si ti poceo:
sto babica, dete kilavo.

Poz,
Sale
[ Milan Andjelkovic @ 25.02.2008. 19:23 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Za ovakav nacin diskusije ljude ste cak i banovali sa foruma, ali ti si adminsitrator si pa ti se moze. Naravno, posto na ES uvek postoje dvostruki standardi, tebi ostaje da zivis sa svojim obrazom takvim kakav je..

Ma da, prica se i da smo u nekom periodu banovali sve korisnike koji su imali slovo 'r' u nicku, sta ces, nije nam se svidjalo slovo 'r' tada.
Citat:
SmilieBG: Meni za sada najvise smeta sto RNIDS ne izlazi sa apsolutno nikakvim javnim informacijama, sto im je verujem duznost.

A to opet, samo po sebi otvara mnogo mogucnosti da rade svasta iza kulisa.

Apsolutno se slazem, a ko god da kaze da je prevelik posao pozabaviti se ovim je najgori neradnik. Ovo je najmanje sto se moze ocekivati od organizacije cija je primarna delatnost internet.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.02.2008. 20:03 ] @
Možete da banujete svejedno je, ali ako budemo svi podržavali RNIDS to neće valjati. Sve dok guramo stvari pod tepih biće tako kako je.U Srbiji sve mora da bude tako i ne treba pitati zašto je to tako.

Ne razumem jel taj RNIDS Sveto Pismo pa da ga ne možemo kritikovati?

I sada kada im pomenemo grehe prošlosti, a vi moderatori niste od juče, vi to brišete.

Ajde mene možete smatrati budalom i u redu je. Ali ako se slažete sa činjenicom da za registraciju nacionalnog domena morate juriti trafikanta ili automehaničara da vam da papire onda jb. I sami znate da je nic.yu skretao domene na slepi kolosek po naredjenju odozgo...

I sada vi to znate, ali ste neiskreni prema samima sebi. Zaboga ljutiće se neko od ovih iz RNIDSA.

[ dankoj @ 25.02.2008. 20:18 ] @
Citat:
Ja zelim da budem (javno) informisan, putem sredstava koji su predvidjeni za to. Prvi i najosnovniji (po meni) jeste rnids.rs. Medjutim, najsvezija informacija tamo je 'sveza' 2 meseca.

Nije u potpunosti tako. Postavljani su zapisnici sa sednica Upravnog odbora i to po usvajanju (koje se dešava na narednoj sednici).

Na informisanju će se više raditi, nije bilo dobro. O tome je bilo puno reči na Skupštini.

Dnako
[ SmilieBG @ 25.02.2008. 20:59 ] @
Evo sad procitah izvestaje sa sednica UR u 2008-oj... Bolje ista - nego nista.

Sednica #20: Doneta odluka da drzava ne mora da placa registraciju (aktivaciju) domena za potrebe drzave Srbije.
A moje pitanje: A ZASTO?

Po meni potpuno besmisleno da im se daje besplatno! Neka placaju, kao sto i svi i svako drugi mora da placa. Jos ce tu biti gomila domena, ~2.000 po mojoj nekoj proceni (ne odmah 2.000, ali vremenom - svi politicari, sva dobra, svi gradovi, opstine, drzave itd itd itd). Zasto im ne naplacivati ovo? RNIDS je, koliko ja znam ne vladina, ne drzavna, samostalna organizacija. Shodno tome, drzava je samo jedna musterija kod RNIDS-a. Lepo vi njima dostavite ugovor, koji ce oni da potpisu i da plate. I to ih jos naterati da urade direktno kod vas, po ceni od 8.000 dinara. Uopste se ne salim!

Sednica #21: Odrzana 22 januara 2008. Na ovoj sednici se tek prvi put spomenulo (zvanicno) formiranje komisije za proveru tehnicke sposobnosti OR-a. Da li ovo znaci da do tada niko nije proveravao OR-ove?

Sednica #22: Formiranje komisije za nabavku racunara? Cekaj, sta sad ovo znaci? Da vi nemate nijedan komad sopstvenog hardware-a jos? Ako nije tajna, na kojim racunarima ce onda da se registruje .rs domen?

Sednica #23: Prihvacena ponuda ETF-a za hosting RNIDS servera? Predpostavljam istih onih na kojima je i .yu domen? Koji su uslovi ETF-a u svemu ovome? Pitam cisto, da se ne promeni vlast, pa da vam izvuku steker iz struje, sto nije ne moguce...

Poz,
Sale

PS. sve sto pisem, je sa dozom kritike, ali one dobre kritike, kako bi sve ovo ispalo kako treba ;-)
Nikog nisam, niti cu licno prozivati, cisto da ne bude zabune :)
[ markom @ 25.02.2008. 21:07 ] @
Citat:
Sa novom organizacijom RNIDS-a kaubojstina se vraca ali sada je zvanicna i zna se ko stavlja pare u dzep.


Ko?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.02.2008. 21:11 ] @
Tačno tako, prethodnik je postavio relevantna pitanja.

Što vlada i država da ne plaćaju.

Ako ste hteli biti humani i patrioti omogućite građanima Kosova besplatnu registraciju domena .rs

Moj brate, kažem ja tebi da je to ista ekipa koja je uspešno upravljala .yu domenom i na istoj tehničkoj opremi.

Upravo to skretanje domena DOS u levo (i srce je na levoj strani) desilo se svgusta ili septembra 2000. u prostorijama ETF u Beogradu.

Pitanje je šta radi ona ministrica za Informatičko društvo? Žena je očigledno shvatila da ne treba da se meša u svoj posao,koji ne razume.I to je pošteno.

Ljudi iz RNIDS-a, ja na vas gledam kao operativce, i kako se bavim isto tehnikom, meni su osnovni parametri vreme, novac i rokovi. Pošteno recite imamo tehničke probleme i krećemo sa radom u septembru 2008. Mogu da se kladim u ovaj rok. Ja razumem da imate muku sa opremom, ali recite nije to strašno.Ne prave se velike stvari preko noći.
[ markom @ 25.02.2008. 21:14 ] @
Citat:
Upravo to skretanje domena DOS u levo (i srce je na levoj strani) desilo se svgusta ili septembra 2000. u prostorijama ETF u Beogradu.


Hvala na podsećanju... Krajko inače nikad, pa ni moralno, nije odgovarao za ovo. To očigledno RNIDS ekipu ne sprečava da sarađuju sa njim. Jako ružno.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 25.02.2008. 21:27 ] @
E sada si i ti video suštinu? Čime RNIDS garantuje da ti ili ja kao šefovi neke grupe, partije i slično nećemo u saradnji sa Istim Krajkom sutra opet skrenuti domen na neku drugu lokaciju.I odakle taj čovek opet u igri?

Koliko sam tada saznao u nekadašnjem dosu, naređenje je lično izdao jedan čovek iz vladajuće stranke.
[ torbica @ 27.02.2008. 00:35 ] @
Citat:
markom: Hvala na podsećanju... Krajko inače nikad, pa ni moralno, nije odgovarao za ovo. To očigledno RNIDS ekipu ne sprečava da sarađuju sa njim. Jako ružno.


Markom, nisi bio u prilici da te ganja DB, ne verujem da bi iko bio junak tada...
Ps, ti si mene bese kritikovao zbog politike na ES-u???
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.03.2008. 13:07 ] @
Citat:
Prema Pravilima fonda RNIDS (član 10), "Svako domaće pravno lice koje plati godišnju članarinu može da odredi (delegira) osobu koja će u njegovo ime učestvovati u radu Skupštine RNIDS. Članstvo se ostvaruje automatski, nakon što kandidat za člana nadležnom organu Fonda podnese pismeni zahtev za aktiviranje članstva, sa svim neophodnim informacijama o delegiranom predstavniku i potvrdu o plaćenoj članarini."

U skladu sa odlukom Upravnog odbora od 11.01.2008. godišnja članarina za 2008. iznosi 12.000,00 dinara i može se uplatiti na tekući račun RNIDS broj 165-10529-80 (kod "Hypo Alpe-Adria-Bank" a.d., Beograd).

Popunjenu pristupnicu i dokaz o uplati članarine potrebno je poslati u elektronskom obliku na adresu Mirjane Tasić, v.d. direktora ([email protected]). Nakon toga, original overene pristupnice potrebno je poslati poštom na adresu:

Elektrotehnički fakultet
n/r: Nenad Krajnović
Bulevar Kralja Aleksandra 73
11000 Beograd

Nakon prijema pristupnice i potvrde o uplati članarine, podaci o članu i njegovom delegiranom predstavniku biće dodati na spisak članova, a e-mail adresa delegiranog predstavnika biće dodata na diskusionu listu članova skupštine RNIDS.

Pravo glasa na sednicama skupštine RNIDS imaju samo delegirani predstavnici članova.

Ako želite da se učlanite u RNIDS molimo vas da popunite pristupnicu i pošaljete je na našu adresu zajedno sa dokazom o uplati.

Pristupnica - MS Word 47KB

Promena predstavnika

Ukoliko član RNIDS želi da delegira drugu osobu kao svog predstavnika u RNIDS, potrebno je da blagovremeno popuni pristupnicu novim podacima, overi je i pošalje na isti način kao prilikom pristupanja.


Jel moguće obići Krajka? Bilo kuda Krajko svuda
[ Jbyn4e @ 19.03.2008. 19:33 ] @
Cekaj cekaj, nije moguce da nisi primetio da je Krajko tehnicki kontakt za .rs?
http://www.iana.net/domains/root/db/rs.html
[ Ivan Dimkovic @ 19.03.2008. 19:51 ] @
Citat:

Markom, nisi bio u prilici da te ganja DB, ne verujem da bi iko bio junak tada...


Vidis ja znam ljude koje je ganjao DB i koji su se bavili malo opasnijim stvarima od nekakvih domena, pa nisu postali "the tool"

No dobro...

Pametnije je pitanje sta RNIDS treba da ima sa takvim likovima?
[ Slobodan Miskovic @ 19.03.2008. 20:10 ] @
To "ganjanje od strane DB-a" je cista gupost dok neko ne prilozi dokaz da je tako bilo, ovako je odlicna pricica za navine tipa "nisam ja, naredili su mi" Cinjenice govore da je bilo preusmeravanja na sps domen i da je to odradila doticna osoba i to je jedina cinjenica a te lovacke price ostavite za kafanu.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.03.2008. 20:14 ] @
Sramota je što ovde brišu postove gde ja kritikujem dotičnog gospodina.

Ljudi ja sam niko i ništa. Vi moderatori i supermoderatori ovde ste genijalci za web. Vi treba najoštrije da ga osudite i njegov sadašnji rad u RNIDs, jer ako ga sada pustimo ponovo, on će nastaviti po starom. Sada će da ga juri Koštunica sa sve BiA, kada odluči da nekome "popali" domen.

[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 19.03.2008. u 21:24 GMT+1]
[ twiddle @ 19.03.2008. 20:47 ] @
Krajko održava servere i mrežnu infrastrukturu na ETF-u. ETF, sa druge strane, ima ugovor sa RNIDS o održavanju dela infrastrukture za registraciju domena (glavni server za registraciju + glavni DNS server) i Krajko je osoba koja sa strane ETF trenutno obavlja taj posao i obavlja ga sasvim dobro. Takođe, pošto je privremena adresa RNIDS na adresi ETF, njegovo ime je navedeno kao ime osobe koja prima pisma koja stignu za RNIDS i prosleđuje to direktoru. Do kraja meseca RNIDS će se useliti u novi prostor, tako da će nova adresa biti objavljena na sajtu i Krajko više neće primati poštu. Što se tiče registracije .rs zone kod IANA, to je prelazno rešenje koje će se promeniti na role contact (RNIDS Hostmaster) kada RNIDS za koji mesec zaposli tehničkog direktora i završi formiranje tehničkog tima.

Čisto da ne bude zabune i lovačkih priča, informacija o incidentu sa domenima pred izbore 2000. godine pojavila se prvo na mojoj mailing listi, tako da tačno znam šta se dešavalo tada. Nisam Krajkov advokat i nije mi namera da ga branim, niti da ga kudim. Ja sam sve što sam imao da kažem na temu tog incidenta već odavno rekao. Ako nekog zanima, mogu i da ponovim, ali ne smatram da je to više relevantno za RNIDS priču... Niti je ovo 2000., niti je Milošević živ, niti je RNIDS YUNIC...

http://www.internodium.org/archive/2000/09/26

http://www.internodium.org/archive/2000/09/27

Pozdrav,
Sloba
[ Slobodan Miskovic @ 19.03.2008. 21:34 ] @
Ne bih da se raspravljam ali za to sto je uradjeno nije bio zaduzen i odgovoran DB ili ministarstvo nego onaj koji je to izmenio. To sto si linkovao je prepiska u kojoj nema nijedne cinjenice osim konstatovanja da je doticni izvrsio zloupotrebu sluzbenog polozaja bez da je ijednog trenutka i tada a i posle toga odgovarao za isto.

Jako neozbiljno i nazalost u skladu sa praksom koja je dobro poznata u Srbiji.
[ Ivan Dimkovic @ 19.03.2008. 21:43 ] @
Citat:
Twiddle
Krajko održava servere i mrežnu infrastrukturu na ETF-u. ETF, sa druge strane, ima ugovor sa RNIDS o održavanju dela infrastrukture za registraciju domena (glavni server za registraciju + glavni DNS server) i Krajko je osoba koja sa strane ETF trenutno obavlja taj posao i obavlja ga sasvim dobro.


Drugim recima, RNIDS je nastavio saradnju sa istom institucijom i sa istim pojedincem koji su na najgrublji nacin prekrsili zakon kao i ugovor sa YUNIC-om o odrzavanju.

Niste mogli da nadjete nikog pouzdanijeg? Sta ako u Srbiji dodje opet neki novi "Milosevic" i Krajko opet bude "prisiljen od DB-a... pardon BIA-e" da menja domene?

Na kraju krajeva - zasto jedan fakultet odrzava servere RNIDS-a?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.03.2008. 21:44 ] @
Da na kraju ispade da je Bane sve naredio. Svašta sam loše mislio o njemu. Kada sam ga upoznao shvatio sam da je jedan sjajan lik. Eto 3 godine ga znam, i ako smo politički različiti uvažavam njegove stavove. A za internet ga toliko briga kao za lanjski sneg.Iskreno.
[ twiddle @ 20.03.2008. 01:11 ] @
Kada se desilo to preusmeravanje domena, oko izbora krajem septembra 2000, javni tužilac je imao i saznanja i sve elemente da pokrene istragu, ali to nije uradio. Zašto je to bilo tako, ne znam. Što se tiče mogućnosti za pokretanje privatne tužbe, to su mogli da učine oštećene strane, ali ni oni to nisu uradili. Zašto je to tako, ne znam. To su razlozi zašto niko nije odgovarao na sudu za to što se desilo.

Što se tiče toga zašto ETF ima ugovor sa RNIDS o održavanju opreme, odgovor je jednostavan -- imaju sve tehničke uslove koji su nam potrebni (data centar, Internet exchange, prioritetno napajanje, kontrolisan pristup opremi, backupi, redundanse, 24x7 nadzor itd), imaju potrebne stručne kapacitete da iznesu posao u dužem vremenskom periodu (ne samo Krajko) i dali su najbolju ponudu. Anyhow, ne vidim zašto ETF ne bi bio podoban za jedan ovakav posao?

...a ako se ponovo pojavi neki "Milošević", znajući kroz šta smo sve prošli devedesetih, teško da će bilo koje pravilo, bilo koji zakon, bilo koja osoba ili bilo koja institucija, predstavljati prepreku za sprovođenje bilo kakvog divljaštva... takođe, domeni će nam u takvom slučaju verovatno biti među najmanjim problemima ;-)

Pozdrav,
Sloba
[ drbogi @ 20.03.2008. 10:51 ] @
Citat:
twiddle: .... teško da će bilo koje pravilo, bilo koji zakon, bilo koja osoba ili bilo koja institucija, predstavljati prepreku za sprovođenje bilo kakvog divljaštva... takođe, domeni će nam u takvom slučaju verovatno biti među najmanjim problemima ;-)

Pozdrav,
Sloba


Sva sreća da danas i ovde nije tako, sva sreća pa su sve institucije i pojedinci jednako tretirani pred zakonom, ono je bila baš partijska država, za razliku od ove.
Kada ide ta emisija na B92, a mogli bi i link ka YouTube, ima nas koji crnčimo po ceo dan?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 20.03.2008. 11:22 ] @
u toj emisiji će nastradati verovatno neko ko nhije kriv, Akrajko će ostati u senci.Takva ti je Srbija.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 20.03.2008. 21:04 ] @
Ne mogu da verujem koliko se energije i vremena u ovom forumu trosi na gluposti!

Ljudi, da li ste vi svesni da raspravljate o necemu sto je bilo pre ravno 8 (osam) GODINA ???!!!

Smesniji ste mi od onog brke Samardzica svi zajedno ...

Ne shvatam uopste poentu ove rasprave?! Sta ce se promeniti ako grupicu ljudi smenite? Mislim, kvalitativno? Ocekujete da ce domeni pojevtiniti? Da ce se broj domena povecati? Da ce serveri raditi brze? Da ce sve odjednom raditi kao Verisign, pa i bolje od toga? Da ce se svi moguci sporni problemi resiti sami od sebe?

Ali ako mislite da nesto moze da se poboljsa - nema problema! Da se vratim na pocetak teme - platite 12000 dinara, uclanite se u RNIDS, dodjite na Skupstinu i smenite UO. A mozete i sve ostalo sto vam se ne svidja. Ako nemate para nema problema - samo predstavite Miskovicu, Lazarevicu i Hamovicu dobar biznis plan, koliki profit ocekujete od domena ... i oni ce vam finansirati tu operaciju. :))) Oni ce se vec postarati da se ugasi RNIDS i formira DRNDA (Delta Registry of National DomAins). :)

Pa se DRNDA-jte s njima posle do zore ...

A mozete i da odlucite da raspisete tender i lepo ustupite administraciju domena nekom Go Daddy (ili Go Mommy, nebitno) kao Crnogorci. Pametni ljudi ... I oni su Srbi, znaju da kod Srbina levica ne zna sta radi desnica i dva oka u glavi bi posvadjao. Ovako, Daddy & Mommy vode .meeeeeee ... a oni ubiraju kajmak. Eh da ... sad se setih da ovo drugo nece bas tako raditi. Onda cete kriviti tendersku komisiju za sve i uvek ce vas grickati crv sumnje ko je zapravo podelio kajmak od koncesije ... Sto ce vam biti tema za raspravu do 2020.

Tuzno, zaista.

A da pozovemo Solanu i da nam on to uredi RNIDS, a? :)
[ Slobodan Miskovic @ 20.03.2008. 21:12 ] @
Citat:
Ne shvatam uopste poentu ove rasprave?! Sta ce se promeniti ako grupicu ljudi smenite? Mislim, kvalitativno? Ocekujete da ce domeni pojevtiniti? Da ce se broj domena povecati? Da ce serveri raditi brze? Da ce sve odjednom raditi kao Verisign, pa i bolje od toga? Da ce se svi moguci sporni problemi resiti sami od sebe?


Jednostavno ako za neka krivicna dela koja su ucinjena ne postoje posledice ona ce se ponoviti. Sve dok odgovorni za divljastvo ne budu odgovarali postoji opasnost da se isto ponovi. Sve dok ljudi nisu svesni posledica svojih postupaka te postupke ce ponavljati. Clear now? :)
[ Slobodan Miskovic @ 20.03.2008. 21:36 ] @
Vidim da ne razumete sustinu problema.

RNIDS je fond koji ima osnivace, skupstinu i UO. To nije drzavni organ. A vecina replika u ovim diskusijama polazi od nesvesne pretpostavke da se radi o drzavnom organu, pa se ljudi pitaju:

... Kako je nabavljena oprema za RNIDS? Gde je tender? (Zakon o javnim nabavkama - nije obaveza fondova).

... Kako Sloba moze da bude i u CRI i u UO RNIDS (Zakon o sprecavanju sukoba interesa - vazi samo za drzavne organe)

... Kako to da arbitri zaradjuju tolike satnice (Zakon o ogranicavanju plata u javnim preduzecima - RNIDS nije JP).

I tako dalje.

Upravo zato i kazem - jedini nacin da se nesto u RNIDS promeni je Skupstina.

I opet se vracamo na pocetak teme ... :(
[ Slobodan Miskovic @ 20.03.2008. 21:39 ] @
Eh da ... zaboravih ...

Fond ima pravo da zaposli koga god hoce, da potpisuje ugovore s kim god hoce. On odgovara samo svojim osnivacima i clanovima skupstine ...

... nasuprot drzavnim organima koje izdrzavaju poreski obveznici i koji po prirodi stvari odgovaraju onima koji ih finansiraju (tj. celokupnom narodu - poreskim obveznicima).
[ torbica @ 20.03.2008. 21:51 ] @
Citat:
Gost: Vidim da ne razumete sustinu problema.

RNIDS je fond koji ima osnivace, skupstinu i UO. To nije drzavni organ. A vecina replika u ovim diskusijama polazi od nesvesne pretpostavke da se radi o drzavnom organu, pa se ljudi pitaju:

... Kako je nabavljena oprema za RNIDS? Gde je tender? (Zakon o javnim nabavkama - nije obaveza fondova).

... Kako Sloba moze da bude i u CRI i u UO RNIDS (Zakon o sprecavanju sukoba interesa - vazi samo za drzavne organe)

... Kako to da arbitri zaradjuju tolike satnice (Zakon o ogranicavanju plata u javnim preduzecima - RNIDS nije JP).

I tako dalje.

Upravo zato i kazem - jedini nacin da se nesto u RNIDS promeni je Skupstina.

I opet se vracamo na pocetak teme ... :(


naravno skupstina bira UO, primetices da ima clanova i iz ISP-ova, NVO, drzavnih institucija i korisnika.

Aktuelni saziv upravnog odbora RNIDS

III saziv (23.02.2008. - )

* Čedomir Šuljagić - predsednik upravnog odbora
* Simo Ivaneža - član upravnog odbora
* Božidar Radenković - član upravnog odbora
* Slobodan Marković - član upravnog odbora
* Vojislav Rodić - član upravnog odbora
* Danko Jevtović - član upravnog odbora
* Branislav Dobrosavljević - član upravnog odbora
* Boško Radivojević - član upravnog odbora
* Nebojša Vasiljević - član upravnog odbora

Prethodni sazivi

II saziv (17.02.2007. - 17.02.2008.)

* Božidar Radenković - predsednik upravnog odbora
* Simo Ivaneža - zamenik predsednika upravnog odbora
* Slobodan Marković - član upravnog odbora
* Čedomir Šuljagić - član upravnog odbora
* Vojislav Rodić - član upravnog odbora
* Danko Jevtović - član upravnog odbora
* Zvonko Cvetanovski - član upravnog odbora

I saziv (08.07.2006. - 31.12.2006.)

* Božidar Radenković - predsednik upravnog odbora
* Čedomir Šuljagić - član upravnog odbora
* Slobodan Marković - član upravnog odbora
* Bratislav Milovanović - član upravnog odbora
* Nenad Krajnović - član upravnog odbora
* Marina Jovanović - potpredsednik upravnog odbora
* Vojislav Rodić - član upravnog odbora
[ LavRadio @ 21.03.2008. 01:58 ] @
Neverovatno kako se ponasaju u RNIDS,ne mozes ih dobiti ni na jedan broj telefona,a na mailove ne odgovaraju.
Oni su jedno udruzenje gradjana(fond) registrovano na teritori RS,koje je duzno da postuje zakone Republike Srbije.
Medjutim oni ih flagrantno krse,uvodeci diskriminaciju medju korisnicima domena,pre sve oduzimajuci vlasnicima domena
pravo na preregistraciju na .rs domen.
Pravu zbrku su napravli jer su obezbedjeni rezervisani nazivi vlasnicima .co.yu domena na .rs i co.rs domenu.
Medjutim to pravilo primenjuju selektivno i kako im se ko svidi.
Najgore prolaze vlasnici dobrih domena kojima bez objasnjenja ne dozvoljavaju istoimene domene koje su imali na co.yu.

Konkretno co.co.yu koji je imao pravo na co.co.rs i co.rs domen,napravljen je pravni propust.
Njemu nisu u stanju da obezbede domen co.rs ,koji su proglasili za genericki,,ali se pravdaju visim interesima
drzave,ne shvatajuci da oni nisu drzavni organ,i da iznad pravila koji su oni propisali,moraju da postuju i pravila
i zakone,kako drzave Srbije tako i medjunarodne.
Ne shvataju da ne mogu gradjane Srbije dovoditi u neravnopravan polozaj,ukoliko jednima dozvoljavaju jedno pravo
to pravo moraju dozvoliti i drugima.
Ukoliko zele da nekome oduzmu to pravo(konkreno pravo da vlasnik firma.co.yu domena rezervise i ima pravo prece registracije firma.rs
domena)

RNIDS će pre početka registracije domena rezervisati sve nazive registrovane u okviru .yuTLD registru. Na primer, ako neko ima registrovan domen ‘firma.co.yu’, domen ‘firma.co.rs’ i domen ‘firma.rs’ biće rezervirani za vlasnika domena ‘firma.co.yu’.


http://www.rnids.rs/include/00073.html

Po ovom njihovom pravilu vlasnik domena co.co.yu treba da dobije rezervisan domen co.rs.

Kad je zatrazeno objasnjenje zasto to ne dopustaju,oni su pokusali to da objasne precim pravom drzavnih organa na rezervaciju
iako se ni u spisku domena koje su rezervisali i drzava i RNIDS nigde ne navodi co(propust)

http://www.rnids.rs/include/data/list0064.pdf

Napravljen je pravni propust i postoje velike sanse da Medjunarodni sud presudi u korist co.co.yu,
njihova argumentacija je tipa ,domen smo mi prvi registrovali,bio nam je potreban,a na odgovor
time ste vlasnika domena co.co.yu doveli u neravnopravan polozaj sa svim ostalim vlasnicima co.yu domena
nemaju odgovor.

Nekoliko poznatih beogradskih advokata je upoznato sa slucajem,i posle kratkog upoznavanja sa slucajem
prihvatili da ga preuzmu ili bez nadoknade ili uz procenat,najpre zato sto je slucaj veoma interesantan,po njihovim recima jedinstven,
medjutim intersantna je nezainteresovanost RNIDS,oni ocigledno ne shvataju da je slucaj jedinstven,iz nekoliko aspekata,
vlasnicima co.yu domena je data prednost pri rezervaciji. rs domena,nije naveden domen co u spisku domena registrovanih od
RNIDS i drzave,i jos nekoliko detalja koje ne zelim trenutno da navedem.

Nigde cak nisu ni naveli da su co.rs domen rezervisali za RNIDS,tako da apsolutno nemaju pravo da odbiju zahtev za registraciju
co.rs domena koji im je upucen preko Loopie,na sta cak nisu dali ni pismeni odgovor.

Bicete obavesteni kako ce se ovaj slucaj razvijati,verujte bice interesantno a ja cu se uclaniti u RNIDS,zasto da ne?



[ twiddle @ 21.03.2008. 03:04 ] @
@Lav
co.rs, org.rs, edu.rs, in.rs, ac.rs i gov.rs su proglašeni generičkim adresnim prostorima u okviru kojih se odvija registracija .rs domena Opštim uslovima registracije .rs domena, pa stoga nema potrebe da budu na spisku rezervacija RNIDS. Što se tiče prelaska sa .yu na .rs, ovaj proces je regulisan Pravilnikom o početku rada rsTLD registra i prestanku rada yuTLD registra. Ovaj dokument uspostavlja prioritet rezervacija prilikom početka rada rsTLD registra. Po ovim pravilima prednost u registraciji .rs domena imaju sledeće strane, po sledećem *redosledu prioriteta*: RNIDS (u okviru svih adresnih prostora rsTLD registra), država (samo u okviru .rs adresnog prostora), vlasnici i korisnici .yu domena (istoimeni domen u okviru .co/.org/.edu.rs prostora + kao *dodatna* mogućnost u okviru .rs adresnog prostora, ali *samo pod uslovom* da isto ime.rs već nije rezervisano ili registrovano). Pomenuta pravila široko su javno najavljena i javno diskutovana najmanje 6 meseci pre početka registracije. Tokom ovog perioda nije stigla nijedna primedba što se tiče pomenutih prioriteta, ni od države, ni od korisnika .yu domena, ni od nadležnih međunarodnih institucija. Možemo mi sada da razvlačimo priču na ovom forumu o "šta bi bilo kad bi bilo" varijantama još tri meseca, ali se bojim da to sada nakon 11.000+ registrovanih .rs domena nema baš puno smisla...
[ LavRadio @ 21.03.2008. 03:36 ] @
Ja se stvarno izvinjavam,ali to nigde ne pise,nigde se i ne spominje co.rs domen.

http://www.rnids.rs/include/data/list0032.pdf


Ovaj slucaj nije moguce uporedjivati sa domenima koje je rezervisala drzava,a pristup koji bi po meni trebalo
da ima RNIDS je da pozove i kontaktira one koji su osteceni na ovaj nacin(tako sto je domen koji bi inace pripao njima
progasen za genericki)

Slazete se da bi domen co.rs da nije proglasen za genericki pripao vlasniku co.co.yu???

,i pokusa da na neki nacin resi situaciju,dodeljivanje nekog .rs domena iste klase ili na neki drugi nacin.

Ovo je koliko ja znam jedini slucaj da je na mesto domena koji je trebao da pripadne nekoj firmi,
RNIDS rezervisao genericki domen,time je vlasnik co.co.yu uskracen ni kriv ni duzan za pravo koje
su imali svi ostali vlasnici co.yu domena.

Nije mu ponudjeno ni alternativno resenje,a jasno je da nije stavljen u ravnopravan polozaj
sa svim ostalim vlasnicima co.yu domena,da iskoristi pravo rezervacije .rs domena.
Da je neko bar pokusao da nadje neko kompromisno resenje,to bi po meni bio normalan pristup
koji bi trebalo da organizacija ovog tipa ima?

A to sto je RNIDS registrovao 11000 adresa,to pravno ne znaci nista,oni bi tim pre trebalo da pokusaju da nadju
resenje,samo se dublje uvlace u problem sto vreme odmice.
Ako Medjunarodni sud odluci da domen co.rs pripada vlasniku co.co.yu,tim ce RNIDS-u biti teze da objasni
vlasnicima koji su trenutno dobili co.rs domen da je napravljena greska,i da su oni od trenutka donosenja
presude ustvari poddomeni jednog sajta.
Ali da ne idemo tako daleko,problem je u tome sto niko sa vlasnicima sajtova kojima nije dato pravo da
registuju istoimeni .rs domen nije ni razgovarao i pokusao da resi problem dogovorom,ja cak ne mogu ni da dodjem
do nikog u RNIDS,tako da cu morati da uplatim 12000 i postam clan Skupstine RNIDS,valjda ce me onda kontaktirati,
jer nigde nemaju telefon.

Neverovatno ali istinito...
[ OffShore @ 21.03.2008. 08:11 ] @
Lave, stvarno mioi nece biti jasni tipovi kao ti!

Znas li uopste o cemu pricas? CO.RSje genericki domen i nema teorije da ga dobije bilo ko.

Niko nije vlasnik niti mu sljeduje bilo kakvo pravo dok se drzava ne namiri a i sve je vec regulisano.

Sad bi trebalo pokrenuti i krivicnu odgovornost prema licima koja su REGISTROVALA i lice KOJE je registrovalo co.co.yu domen jer po pravilniku NIC.YU nije bilo moguce registrovati dvoslovne domene:)

Pogledaj malo ostale TLD i ccTDL,
[ LavRadio @ 21.03.2008. 10:29 ] @
Daj mi molim te citiraj taj deo gde pise da nije moguce registrovati dvoslovne domene.
[ LavRadio @ 21.03.2008. 10:43 ] @
Citat:
OffShore: Sad bi trebalo pokrenuti i krivicnu odgovornost prema licima koja su REGISTROVALA i lice KOJE je registrovalo co.co.yu domen jer po pravilniku NIC.YU nije bilo moguce registrovati dvoslovne domene:)


http://www.nic.yu/pravilnik.html

Pa kaze, u tacki 3:

Nazivi domena mogu biti znakovni nizovi duzine 1-30 znakova. Nazivi koriste podskup Latin-1 (USA) skupa znakova, i to: slova (A-Z), brojeve (0-9) i crticu (-). Naziv domena ne sme da pocne niti da se zavrsi crticom. Mala i velika slova su, prema standardima, potpuno ravnopravna (drugim recima, domeni dIgIt i DiGiT su isti). Koriscenje nacionalnih slova (Latin-2) unutar naziva domena nije moguce iz tehnickih razloga (sadasnji standardi ovo ne dopustaju).

Citat:
LavRadio: Ja se stvarno izvinjavam,ali to nigde ne pise,nigde se i ne spominje co.rs domen.


Pogledaj clan 5 dokumenta:

http://www.rnids.rs/include/data/list0029.pdf

Ali dobro, to naravno ne sprecava advokate da rade svoj posao.

A i RNIDS moze da nadje advokate koji ce da misle drugacije, pa eto ...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 07.05.2008. 10:41 ] @
Postoji realna mogućnost da ću krajem jeseni kad završim neke obaveze da se učlanim u rnids. Samo iz razloga da bih ostao jedini kome nisu mogli da zapuše usta. Tada ću bar javno moći da dajem izjave i pritiv onih koji su ukrali (otuđili) autoservis.rs i promo.rs ( lopovi iz tehničkog ministarstva)....A nije dobro da se svi drugovi jednoglasno slažu na skupštini.

Gospodine Markoviću, ako se odlučim na ovaj korak, nadam se da ćete mi pomoći oko zakonske regulative, pošto sam o tome malo naučio u životu, a vi ste visoko kvalifikovani pravni expert. Pri tome potrudiću se da položim ispit za RNIds arbitra. Zamoliću lokalnu policijsku stanicu da mi izda uverenje da nisam ništa u životu nikome oteo i da sam uzoran gradjanin. Mora sve da ide transparentno (ma šta to značilo).

Vidim da neki kažu da je diskusija o .rs gotova. E pa nije gotova i neće biti...Vama bi najviše odgovaralo da jeste.

Na ovaj korak odlučio sam se iz razloga što me je kontaktirala grupa OR van Beograda i rekli mi da je većina mojih stavova u apsolutnom redu. Pisale su i neke barabe, pre bih rekao čobani-budale, pretili tužbama. Dao sam im i adresu i gde me mogu naći i da me tuže, da ću se odazvati sudu i ništa....

I dalje nisam kupio build.rs sve dok gospodin Krajko sedi u RNIDSU. I neću pa makar narednih 10 godina.
[ dankoj @ 07.05.2008. 11:21 ] @
>to: srpsko gradjevinarstvo
Sve ti je to super, ali ti je slab marketing. Daj URL za taj blog gde si sve objasnio!

Danko
[ srpsko gradjevinarstvo @ 07.05.2008. 11:24 ] @
Pa ne treba meni jak marketing da bih dokazao da u svoijim redovima imate komunističkog kriminalca. To je čisto kao izvorska voda. To cela Srbija zna, svaki član ovog foruma.
[ dankoj @ 07.05.2008. 11:48 ] @
Što reče Nenad Čanak "Ja sam voleo Tita", ali smatram daje RNIDS stručna organizacija i ne bavim se politikom.
Nego, pominjao si neki BLOG u vezi koga se neko buni, pa sam poželeo da vidim (ne da bih se bunio).
Danko
[ srpsko gradjevinarstvo @ 07.05.2008. 12:19 ] @
ima ga u mom potpisu. Da se ne zaboravi sve diskutovano, a vidim i obrisano sa ES. Ima par mojih primedbi, ostalo preneto sa ES da se spase od zaborava. Mogu da registrujem i neki .com domen ako ti je tako bolje.

Da da struka, Krajko struka,...bice da kablovima tece politika
[ srpsko gradjevinarstvo @ 07.05.2008. 12:50 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Postoji realna mogućnost da ću krajem jeseni kad završim neke obaveze da se učlanim u rnids.

Citat:
Pri tome potrudiću se da položim ispit za RNIds arbitra.


Nista ne kapiram ...

Hoces li da pristupis RNIDS kao clan ili da konkurises za arbitra?

To su dve odvojene stvari i nemaju veze jedno s drugim.

Kao clan Skupstine Fonda RNIDS utices direktno na rad RNIDS i odluke koje on donosi.

Kao arbitar prihvatas pravila igre RNIDS i nadleznosti su ti iskljucivo vezane za slucaj na kome si angazovan kao arbitar. I nemas nikakavog uticaja na odluke UO i Skuptine RNIDS. I ne treba ti nikakav ispit za arbitra. Na sajtu lepo pise da ti je dovoljna fakultetska diploma pravnih nauka ili informacionih tehnologija. Ako imas jedno ili drugo, nema nikakvih prepreka. Ako nemas, sorry ...

Za clana Skupstine ti nisu potrebne nikakve kvalifikacije. Dovoljno je da imas 12,000 dinara i da umes da pises i citas. Svu "regulativu" koja ti je potrebna za to imas na sajtu RNIDS. Platis clanarinu (12,000 dinara iliti 150 evra), popunis formular, ovlastis sebe kao predstavnika u Skupstini RNIDS i od tog momenta imas jedan glas u svim odlukama RNIDS, ravnopravan sa glasovima ostalih ljudi u Skupstini.

Ostaje, naravno, pitanje da rascistis sam sa sobom sta tacno hoces. :)
[ srpsko gradjevinarstvo @ 07.05.2008. 12:55 ] @
E da, zaboravih ...

Clanovi Skupstine RNIDS mogu da budu samo pravna lica, tj. firme, agencije, organizacije ...

Ali to vec znas, pretpostavljam ...
[ srpsko gradjevinarstvo @ 07.05.2008. 12:57 ] @
To si u pravu, treba mi samo broj clanova skupstine, uzmimo n. A onda uplatim za n+1 ljudi po 150 e i samim tim i upravni odbor i sve je palo... 51%....

Majku mu valjda treba pored fakulteta i neka moralna norma, da se npr. nije bavio IT kriminalom?

ne brini kandidovaće me jedan ugostiteljski objekat, jedna knjižara, kafić,par kioska, saobraćajna kompanija i još neki. Podneću sva ta ovlašćenja. Ja tamo hoću da udjem kao predstavnik naroda a ne po direktivi SKKPJ., ono drugovi me uzeli za druga. A posle svake skupštine mogu lepo da se obratim medijima, pa da isteramo neke arbitre na sunce, autoservis.rs itd.....

Ne mogu kao demokrata da uđem bez široke podrške, zato moram potrošiti 10-tak dana da obiđem firme po užoj Srbiji. Mislim da ću obezbediti i podršku relevantnog sindikata u Srbiji, pošto mnoge ljude znam.



[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 08.05.2008. u 15:08 GMT+1]