[ zivotus @ 22.02.2008. 15:47 ] @
Pozdrav svima, hteo bih da probam (prvi put) nesto u praksi od naucene teorije. Hocu da uz pomoc baterije naelektrisem metalni stap i stvorim elektricno polje oko njega. Plan mi je da prekidam kontakt i oped uspostavljam i na taj nacin pravim i prekidam elektricno polje u tom stapu. Takodje bih hteo da napravim i prijemnik daljina nije bitna metar dva koji bi ovo registrovao i na neki nacin reagovao. Da li je ovo moguce? za predajnik bih mozda znao i sam, ali kako prijemnik da napravim?

[Ovu poruku je menjao zivotus dana 22.02.2008. u 20:16 GMT+1]
[ buljko @ 22.02.2008. 18:39 ] @
Koliko, tacno, imas godina? Pitam zbog moguceg nivoa znanja da ne bi teorije razvlacili na nivou koji nije mnogo blizak tebi. Ovo pitam zato sto je ovde sve jasno, pricamo o principu pa, ako to nije jasno, ne vidim kako bi objasnili nesto komplikovanije.
[ zivotus @ 22.02.2008. 19:15 ] @
Evo ovako, imam 19 godina. Prvi put sam se sad na fakultetu (elektro tehnickom) sreo sa elektrotehinikom. To me je zainteresovalo i hocu malo da se igram u praksi. sad predajnik sam u glavi smislio i mislim da je to ok, ali kako od cega ako moze i postupn objasnjenje da napravim taj prijemnik koji bi pokazivao neke reakcije. hvala unapred....
[ zivotus @ 23.02.2008. 14:26 ] @
Da li je moguce da niko nece da mi pomogne? Kupio sam i knjigu "Elektronika za neupucene" ali tamo nisam nasao odgovore...
[ old.man @ 23.02.2008. 17:53 ] @
Citat:
zivotus: Hocu da uz pomoc baterije naelektrisem metalni stap ...

Da ne kazes da niko nece da ti pomogne.... od kojeg metala bi trebalo da bude taj stap ????
[ zivotus @ 23.02.2008. 18:36 ] @
Nisam znao da je o bitno, uzeo bih neku staru antenu, samo da moze da stvori elektricno polje. Hvala sto se neko angazovao!
[ old.man @ 23.02.2008. 22:29 ] @
e pa jeste bitno... svaki provodnik ima svoj specifican otpor vidi http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_resistivity
otpor veci, struja manja i obrnuto .... nego kako mislis da prekidas / uspostavljas kontakt ???
Nemoj slucajno da probas sa gradskom mrezom.... radi i dalje "na baterije"
[ zivotus @ 23.02.2008. 22:44 ] @
Nisam ni mislo na gradsku mrezu. povezao bih baterije, i onda bih prekidacem pali i gasio. aili sta da radim za prijemnik? Sta moze da registruje to elektricno polje oko stapa?
[ Mili-CQ @ 24.02.2008. 17:36 ] @
bese davno u negde 5.-6. razred osnovne kad sam poceo sa mojim exsperimentima....

probaj da napravis lajdensku bocu kao prijemnik:

http://en.wikipedia.org/wiki/Leyden_jar

a predajnik moze da ti bude tvoja kosa,vuna,TV ekran...


[ zivotus @ 24.02.2008. 21:38 ] @
E hvala na odgovoru! Jel moze u kratkim crtama na srpskom :) kako se pravi ova bocica od onoga sta imam u kuci po mogucnosti :)?
[ Mili-CQ @ 25.02.2008. 12:37 ] @
Skoro sav material imas u kuhinji:

-Al folija
-tegla sa poklopcem
-papir
-izolir traka
-zica
-konac


evo jedan video klip pa pogledaj material imas u kuci ostalo je fizika iz osnovne skole.

Code:
http://www.youtube.com/watch?v=MlitL7u0FpU
[ mishkom @ 25.02.2008. 17:31 ] @
Citat:
Mili-CQ: ostalo je fizika iz osnovne skole.


bas tako, pa ja sam ovo radio u osnovnoj skoli, 6ti razred, bio asistent profesoru. I u IIgoj godini gimnazije bio je slican experiment. . .

[ zivotus @ 25.02.2008. 18:29 ] @
Hvala na trudu..