[ jaa @ 06.10.2003. 20:37 ] @
e ovako. imam cudan problem.
sve se pojavilo kada sam radio defragment diska i odjednom se komp resetovao (radio na XP profesional). od tada kada pokusam da ga upalim ne uspjevam nista da dobijem osim cudnih zvukova. (predpostavljam da se radi o bios zvukovima)
ne znam kako da opisem zvukove, ali mi lice na sirenu hitne :)
znam kakvi su zvukovi kada se radi o ramu i grafickoj, ali nisu takvi.
kada ga pokusam upaliti za 5-6 sekundi pojave se ti zvukovi, a na ekranu nista. isto se desi i kada izvadim ram.
slabo se razumijem u hardware, a sumnjam da nije ploca riknula. ranije mi se desavalo da je crko ddr1 ulaz, tako da sam ram morao prebaciti u ddr2.

inace nemam srece sa kompjuterima, pa nadam se da necu jos i sa ovim zaglaviti.

unaprijed hvala
[ bogi @ 06.10.2003. 20:53 ] @
Možda ti je crko tvrdi disk. Neke ploče imaju sistem za dijagnostiku (kombinacija lampica u kućištu daje pruku). Znam da MSI modeli imaju to. Isključi tvrdi disk, modem, zvučnu karticu. Ako proradi, dodaj jednu po jednu komponentu da bi utvrdio u čemu je problem. Zvuči mi neverovatno da je BIOS oštećen.
[ jaa @ 06.10.2003. 21:16 ] @
pokusao sam sa vadjenjem rama i diska i sve se isto desava. jedino da pocupam sve redom.
ne znam kakve poruke bih dobijao da nema diska. predpostavljam da bi nesto na ekranu pisalo.
ako je mozda potrebno maticna ploca je asus A7N266-VM, a bios je AwardBIOS

hvala na brzom odgovoru

evo sta sam nasao na jednoj stranici o Award bios beep-ovima.

predpostavljam da se radi o onom beep-u: Repeating High/Low
Description:Either the CPU is not seated properly or the CPU is damaged. May also be due to excess heat. Check the CPU fan or BIOS settings for proper fan speed.

opet ne razumijem o cemu je rijec
[ SoulFly @ 07.10.2003. 02:07 ] @
ako se radi o tim beep-ovima onda ti lepo u tekstu pishe da ili CPU (procesor) ne lezhi dobro ili je oshtecen...Takodje mozhe biti da je bio duzhe izlozhen visokoj temperaturi. Proveri cooler od procesora i BIOS podeshavanja za pravilnu brzinu coolera

elem....po ovom sudeci mozhe biti da ti procesor rekao bye bye..sorry
iskreno se nadam da nije to
[ jaa @ 09.10.2003. 12:32 ] @
razumijem i ja sta pise u textu, ali ne razumijem od cega moze da tek tako crkne procesor.
provjeravao sam sve ostale komponente kad ih izbacim opet se isto ponasa.
koliko se sjecam u biosu ima da pise koja je brzina obrtaja coolera, ali ne moze se mijenjati. a najgore je sto ne mogu ni do biosa sada.

izgleda da cu, cim imadnem priliku, zabaviti ove u servisu ovim problemima. najgore je sto nema niko u blizini
[ SoulFly @ 09.10.2003. 12:45 ] @
sorry mislio sam da nisi razumeo shta tamo pishe
a jesi 100% siguran u ispravnost svog coolera i broj postojecih obrtaja?
meni se deshavalo da cooler nije skroz crko vec mu je znatno opao broj obrtaja pa tako praktichno nije ni hladio!
poz.
[ jaa @ 21.10.2003. 12:31 ] @
nisam imao vremena da mislim o popravci racunara, pa tek sada nastavljam.

uspio sam postici neto novo. malo sam pomjerio procesor i onda pokusao da upalim i uspio sam, ali nesto hard disc ima neke greske (vjerovatno dok je radio onaj defragment nesto je pobrisao).
ostavimo disc za drugi put, a sada da pokusam rijesiti ovo sa procesorom.

uspijem ga ponekad upaliti (ali ne uvijek) kada malo zakrenem procesor, pa me interesuje da li je to mozda da bios primjeti da je mala brzina coolera, pa ne dozvoljeva procesoru da se upali, a kad ga malo pomjerim olaksam rad coolera i dobije malo na brzini?
ili je ostecen procesor, pa radi kad on hoce :)
usput sam provjerio temperature maticne ploce i procesora i obrtaje coolera i kaze ovako:
MB temperature 30 stepeni C
CPU temperature 43 C
CPU Fan speed 3020
i tako provjeravam, obrtaji padnu na 3000 i nakon nekoliko sekundi se samo procesor iskljuci.

e sada me interesuje da li je ipak moguce da je procesor u kvaru, ili je kod procesora: ili radi ili ne radi
ne mogu mjenjati broj obrtaja u BIOS-u, nego samo da nastimam da bios ignorise brzinu, sto nije nimalo pametno.
hvala na dosadasnjim odgovorima, a i buducim :)
[ jaa @ 21.10.2003. 12:35 ] @
mozda je potrebno da kazem i to da je procesor ADM XP 1800+

pozdrav
[ Komrenac @ 21.10.2003. 22:29 ] @
Procesor ne "crkava" odjednom vec vremenom, uglavnom zbog pregrejanosti, gubi stabilnost u radu dok potpuno ne otkaze.
[ Milan Pavlovic @ 21.10.2003. 22:37 ] @
Ovo ti mozda bude od koristi, sta znace beep-ovi speaker-a:

Bez ikakvog tona ==> Nema struje
Stalni zvuk ==> Kvar u naponu struje
Stalni kratki zvuci ==> Kvar na maticnoj ploci
1x dugacak ==> RAM-refresh preskocen
1x dug 1xkratak ==> Kvar ili na maticnoj ili ROM-BASIC
1x dug 2xkratak ==> Graficka
1x dug 3xkratak ==> Greska na EGA-karti
2x dug 1xkratak ==> Greska pri sinhronizaciji slike
2x kratak ==> Parity-Error
3x kratak ==> Greska (kvar) u prvih 64MB-a
4x kratak ==> Timer ili brojac u kvaru
5x kratak ==> Procesor
6x kratak ==> Greska kod tastature (kvar?)
7x kratak ==> Virtual-Processor-Modus aktiviran
8x kratak ==> Greska pri upisu u Video-RAM
9x kratak ==> Greska u ROM-BIOS-u
[ zvecko @ 26.10.2003. 07:16 ] @
Pozdrav...

ako je zvuk dugi ponavljaljuci onda je najverovatnije RAM memorija (što je najverovatnije jer si rekao da ti se ovakav zvuk pojavljuje i kada skineš memorijski modul - RAM).