[ milnen @ 13.03.2008. 14:40 ] @
Prijatelji su me zamolili da se raspitam oko 3D skenera (ako se tako zove naprava koja pravi 3D model od nekog predmeta). Posto nista ne znam o ovim napravama, pitanje je da li mogu da se kupe kod nas, koji je raspon cena itd. Cerka im studira arhitekturu, pa mislim da nesto njoj treba.
[ MOHOK7 @ 13.03.2008. 18:49 ] @
Imas masu uredjaja ovisi za koju svrhu.
(cena sitnica od 40 00000 i preko 120 000.00 EUR sa softwerom)
za koju svrhu treba nabaviti skener.
Imas ih za masince:
sa rukom cena ovisi o preciznosti i velicini ruke na nju dolazi senzor touch odnostno laser.
Tu radimo sa Faro skenerom (laser) i Poly Worksom sve skupa je placeno nesto preko 120 000.00 EUR preciznost +- 2 mikrona ali uredjaj je brz i imamo objekt npr handy za manje od 10 minuta.
onda imas skenere sa kablom ovisi o izvedbi njime mozes skenirati gradjevinu znam tipa koji ga koristi za izradu auto tunninga kaze da ima ceo auto za manje od pola sata.
slicni se koriste u kirurgiji za protetiku nisu osobito precizni ali urade posao.

Onda imas skenera za special FX oni snimaju model i automatski lepe teksture imamo jedan specialne izvedbe snima objekt iz 144 pozicije i uradi gotov model (dovoljno dobar za special FX) za desetak minuta.
3D Skenner je vrlo vrlo sirok pojam.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ milnen @ 13.03.2008. 19:12 ] @
Hvala za odgovor. Dakle definitivno nije jeftina zafrkancija.
Malo sam lutao po internetu, pa sam naleteo na ovo http://www.nextengine.com/
Kosta 2500 dolara. Jel vredi necemu?
[ MOHOK7 @ 13.03.2008. 19:35 ] @
Next engine je dobar uredjaj samo je pomalo ogranicen sa velicinom i tezinom
predmeta.
Imamo slican uredjaj (specialna izvedba) mozemo raditi predmete od preko 60
x 60 centimetara sa time sto snima objekt u rotaciji preko dve ose dakle 2 x
74 pozicije osim toga automatski lepi teksture.
rekoh ovisi o tome sto hoces sa time raditi.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 14.03.2008. 06:51 ] @
U ovom trenutku na trzistu najbolji odnos cena i kvalitete daje RSI kada su u pitanju modeli bez tekstura ruka ima raspon od preko metar i pol.
http://www.rsi-gmbh.de/public/de/rsi/news.html
Mozes za pocetnih 20 000.00 EUR dobiti pristojan uredjaj
------------------------------------------------------------
MicroScan G2LX / 6DOF Komplett-System MicroScan G2LX / 6DOF Komplett-System

23.794,05 EUR
inkl. 19 % UST exkl.Versandkosten
1 x 'MicroScan G2LX / 6DOF Komplett-System' bestellen
MicroScan G2X / 6DOF Komplett-System MicroScan G2X / 6DOF Komplett-System

22.015,00 EUR
inkl. 19 % UST exkl.Versandkosten
1 x 'MicroScan G2X / 6DOF Komplett-System' bestellen
MicroScan MLX / 6DOF Komplett-System MicroScan MLX / 6DOF Komplett-System

28.256,55 EUR
inkl. 19 % UST exkl.Versandkosten
---------------------------------------------

http://www.rsi-gmbh.de/shop/in...eaa90e65c3bf52fada446606054884

-------------------------------------------
Onda dolazi Softwer tu je izbor sirok sa valjanim softwerom dobijas "cist" model za nekakvih pola sata do sat ovisi o tome koliko je model kompleksan (poly works na primer) e sad su tu ogromne ustede na vremenu jer ako radis stotine modela i na svakom ustedis nekoliko sati (u odnosu na losiji softwer) odnosno nekoliko nedelja ( ako ga radis od pocetka u MAX ili MAYA ) mozes si izracunati sta ti se isplati.

Samo nije dobro da ovde pocinjemo takve diskusije u ovom forumu jos uvek ima mnogo ljudi koji zive u nekakvom izolovanom svetu i nisu u stanju shvatiti da je zemlja okrugla i da se 3d modeli mogu uraditi brze i kvalitetnije nego "pesice" u nekim programima koji su predvidjeni za specijalne efekte. Siguran sam da vec skupljaju drva za lomacu.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK