[ igorsa @ 18.03.2008. 13:01 ] @
Posto sam izvisio za veoma zvucan RS domen, EUnet mi je ponudio da registrujem drugi za iste pare, sto sam i uradio.

14. marta (petak) u 16:42:55 sam registrovao domen kod EUnet-a. Par minuta pre vremena kupovine sam status domena proverio na sajtovima eunet.rs i cri.rs i na oba sajta je pokazivao kao slobodan, kao i u narednih 10-15 sati. Ovo sam licno proveravao, svakih nekoliko sati, bojeci se da mi i ovaj domen bude oduzet.

15. marta (subota) pre podne sam pozvao EUnet da pitam zasto mi domen jos uvek nije aktivan, na sta su rekli da administrator ima mnogo zahteva i da ce najverovatnije biti registrovan u ponedeljak kad sam sve vise poceo da sumnjam u neku mutnu radnju. Nekoliko sati nakon toga, domen je prikazivao status "zauzet" na EUnet i CRI sajtu. Konacno registrovan!

16. marta (nedelja) je na home page-u mog domena bila SEDO stranica preko koje si mogao da kupis domen, nakon cega mi je sve postalo jasno. Odmah sam pozvao EUnet ali mi se niko nije javio, naravno jer preko vikenda ne rade.

17. marta (ponedeljak) pre podne sam pozvao EUnet i rekli su mi da je normalno da u periodu registracije tih par dana stoji SEDO home page. Da li se jos nekome ovde to cini normalnim? Znaci provajder gde sam registrovao domen nudi na prodaju domen drugim licima? Verovatno sluzbenica nikada nije ni cula za SEDO. Uvece, vec zabrinut saljem mail EUnetu sa pitanjem zasto domen jos uvek nije aktivan i kada ce biti jer mi je receno da ce biti u ponedeljak.

18. mart (utorak). Judgement day. Oko 10 sati ujutru mi stize mail od EUnet-a:

Citat:

Postovani,

Na zalost, domen **.rs je onog dana kada ste izvrsili prijavu za njega, registrovan od strane drugog provajdera.
Javite nam kako Vam najvise odgovara da resimo nastalu situaciju

Pozdrav,
Zaklina Manic, Hosting Service Administrator


U tom momentu sam prvo pozvao EUnet i trazio da zakazem sastanak sa odgovornim licem i ovo resim licno a ne ovako preko maila, jer me ocigledno neko konstantno krade. Rekli su mi da mogu da dodjem ali da je domen vec registrovan i da oni tu nista me mogu. Prebacili su me na gospodju koja je odgovorna za domene koja mi je dala tacno vreme registracije domena u njihovu bazu. To je vreme koje sam vec napomenuo, 16:42:55, 14. marta.

Na rnids whois upit-u sam saznao da je registrator domena takodje registrovao 14. marta. preko CRI-ja.

Citat:

Ime domena: **.rs.
Status: Zakljucan
Datum registracije: 14.03.2008
Datum poslednje izmene: 16.03.2008
Datum isteka registracije: 14.03.2009
: CRI
DNS serveri:
DNS: ns1.sedoparking.com.
IP: 217.160.95.94
DNS: ns2.sedoparking.com.
IP: 217.160.141.142

Vlasnik: ******
Sedište: ******, Beograd, RS
Matični broj: ******
PIB: ******
Administrativni kontakt: ******
Tehnički kontakt: ******


U celoj prici je najcudnije sto je domen registrovan oko sat, dva nakon moje provere statusa domena na CRI sajtu. Pokusao sam da uspostavim vezu sa ljudima iz CRI-ja da mi objasne o cemu se ovde rade ali se niko ziv nije javljao od 10:30 jutros do sada. Kasnije sam pozvao fiksni telefon sa sajta gde mi se javio decko koji radi u CRI-ju i koji nije mogao da mi odgovori na pitanje u koliko sati je domen registrovan ali mi je rekao da je prosao kroz njihov sistem ili sta vec u 18 i nesto sto je 2 sata nakon moje provere zauzetosti domena na CRI sajtu.

Konacno sam pozvao i vlasnika domena koji me je preduhitrio. Ne zelim nikoga da kompromitujem niti da spominjem imena, ali se radi o jednom zatvorenom krugu ljudi, svima poznati sa foruma ovih ili onih gde se svi medjusobno poznaju. Rekao mi je da je domen registrovao prvi ili drugi dan nakon sto su domeni zvanicno pusteni, znaci 11. ili 12. mart. Na RNIDS-ovom Whois-u se ne spominje niti 11. niti 12. nego 14. i 16. za datum registracije odnosno promene dnsova.

Obratio sam se i B92 i oni su poprilicno zainteresovani da naprave pricu o zloupotrebi rs domena. Svi koji se na neki nacin osecaju ostecenim i imaju relevantne podatke o zloupotrebi domena, mogu da me kontaktiraju mailom.
[ Bhamby @ 18.03.2008. 13:26 ] @
Igore, i plavuše su ukapirale.

P. S. Čuvaj nazive domena za jesen, kad više ne mogu da se vade ni na šta. Banda!
[ SmilieBG @ 18.03.2008. 15:47 ] @
Za koliko ti je ponudio da kupis domen?! :-)

Poz,
Sale
[ Gojko Vujovic @ 18.03.2008. 16:00 ] @
Imena u javnost.
[ LoLive @ 18.03.2008. 16:30 ] @
hmmm..


[ markom @ 18.03.2008. 16:33 ] @
Čekaj, polako. Zašto misliš da je zloupotreba u konkretnom slučaju? Neko je uspešno registrovao i prodao te domene... To nije ono o čemu pričamo ovde...
[ SmilieBG @ 18.03.2008. 16:36 ] @
@markom: kome si postavio pitanje?! :)
Pokretacu teme, ili LoLive?

Poz,
Sale
[ markom @ 18.03.2008. 16:45 ] @
LoLiveu :-). Pokretač teme nije ostavio ime domena tako da nisam mogao da komentarišem „konkretan“ slučaj :-)
[ OffShore @ 18.03.2008. 16:46 ] @
I meni se desavalo da pokazuje da je free, a za sat dva registrovan.

Sto znaci:

Nas vise ili vas vise je UPLATILO i POKRENULO registraciju,a registrovan je domen koji je prvi na listi (mislim registranta)

Kao prvo ne postoji TRENUTNA registracija, mora da prodje vremena, a to Igore sto te je neko prestigao pa podnio u petak oko 8 sati ujutro a dobio domen 2 sata nakon tvoje registracije-nazovi losa sreca
[ markom @ 18.03.2008. 16:48 ] @
To je OK, ali zar nema malo previše takvih situacija da bi se zvalo slučajem?

Da se razumemo, ne kažem da neko otima domene (kao što ni ne isključujem to kao mogućnost), ali nešto očigledno ne radi kako treba...
[ SmilieBG @ 18.03.2008. 16:53 ] @
@OffShore: trenutnu registraciju je RNIDS omogucio (xml servisi).
To sto OR verovatno prvo rucno pogleda koji su domeni zatrazeni, pa sta mu se dopadne, uzme za sebe - to je druga stvar.

Na zalost, kako su logovi OR-a njihova licna stvar, nikada neces saznati ko te *ebe a kome placas :-)

Poz,
Sale
[ Miroslav Mitrovic @ 18.03.2008. 19:40 ] @
imena kolega imena :)
[ madamov @ 18.03.2008. 19:42 ] @
Isti nauk kao i sa .com domenima, nikada ne proveravajte preko registrara da li je domen slobodan, a da ga ne registrujete odmah. Tako je meni odavno izmakao .adamov.com, ja se zezao da vidim da li je slobodan, pa onda za dva dana rekoh sebi da ga stvarn registrujem, kad ono ...
[ Davor Vlajkovic @ 18.03.2008. 19:44 ] @
Citat:
Gojko Vujovic: Imena u javnost.

Pridružujem se Gojkovom zahtevu. Zašto kriti tako nešto?
[ torbica @ 18.03.2008. 20:00 ] @
Culi smo se i Sloba i ja sa Salindrijom.

Njegova predpostavka je bila da je neko iz CRI-ja javio kupcu ime domena te da je on brze bolje lapio domen.

Prosto, CRI to ne radi!

Ukoliko je neko zainteresovan, dobrodosao je na kafu, moze da pogleda ceo nas sistem. Ne snifujemo nasu whois pretragu.

Da ne bi bilo vise ovakvih problema, molim korisnike drugih OR da ne koriste servise CRI-ja.


[ SmilieBG @ 18.03.2008. 20:32 ] @
@torbica: mislim da bi mogli da se iznesu logovi sa vaseg servera? Cisto da vam ne popijemo svu kafu :-)
Naravno, sakrij povervljive informacije...

@topik starter: koliko su ti trazili za otkup domena?

Poz,
Sale
[ srpsko gradjevinarstvo @ 18.03.2008. 20:39 ] @
Ne verujem da je to uradio CRI. Ja sam proveravao srpska.rs i bio je par dana od početka registracije slobodan. Gledao sam to konstantno.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

kad već pomenuste B92 pronašao sam kod njih na forumu ovo (izvinite na offtopic-u):

Sluzbena beleska sa sastanka administratora YU domena

U nedelju 24.9.2000. godine u 18h, po naredjenju prof. dr Vlade Teodosica, Dekana ETF u Beogradu, Mr Nenad Krajnovic, nadlezno lice za odrzavanje org.yu domena, je izvrsio izmene u adresama za domene:
dos.org.yu
izbori.org.yu
x-izbori.org.yu
ds.org.yu

Navedeni domeni su preusmereni na adresu 195.178.42.34 koja je dodeljena preduzecu Telekom Srbija.

S obzirom da je ucinjena izmena u suprotnosti sa pravilnikom, i da je time uskraceno normalno koriscenje navedenih domena, sto moze imati i pravne posledice, zakljuceno je da se od Ministarstva za nauku i tehnologiju zatrazi misljenje o daljem postupku.

Administratori YU domena
Mirjana Tasic
Nenad Krajnovic
Bozidar Radenkovic

http://forum.b92.net/lofiversion/index.php/t5179.html
----------------------------------------------------------------------------------

Trebali bismo i ovaj dokument naći i fotokopirati, verovatno će nam zatrebati kada krenemo u konkretnu akciju



[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 18.03.2008. u 22:12 GMT+1]
[ torbica @ 18.03.2008. 21:35 ] @
Citat:
SmilieBG: @torbica: mislim da bi mogli da se iznesu logovi sa vaseg servera? Cisto da vam ne popijemo svu kafu
Naravno, sakrij povervljive informacije...


ceo log jeste poverljiv ali uvid je ok, kafe ima dovoljno
[ OffShore @ 18.03.2008. 21:44 ] @
Vlado stvarno ga pretjerujes sa tim DOS-om.

U to vrijeme letjele su glave a i sam znas kad ti direktor,dekan naredi nesto,moras uraditi ili slijedi otkaz.
Ne znam zasto pominjes Krajka kad jasno pise da je po naredbi dekana....
Druga stvar ako je DOS (lopovi ko i predhodni) znali da je sve u rukama vlasti zasto ne uzese internacionalne domene?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 18.03.2008. 21:52 ] @
Pominjem ga jer mu nije mesto u RNIDS. A njegovi fajlovi su na sajtu RNIDS-a. Mogao je i on i Tasićka dati ostavku.To su nemoralni ljudi.

Ta banda sa dekanom Teodosićem mi je u leto 2000 uskratila da kao čovek dolazim na fakultet i doveli su na vrata neke majmune. Bili smo ludi što 5 uveče nismo oružano zauzeli zgradu fakulteta i www.nic.yu, kao bastion komunizma.

Dok Krajko i Mirjana ne odu glupo je pričati o .rs domenu.

[Ovu poruku je menjao srpsko gradjevinarstvo dana 18.03.2008. u 23:36 GMT+1]
[ igorsa @ 18.03.2008. 23:02 ] @
Citat:
@SmilieBG:

koliko su ti trazili za otkup domena?


Niko mi nije trazio pare za otkup domena. Domen je sada postao potpuno irelevantan, samo zelim da saznam o cemu se zapravo radi.

Citat:
@srpsko gradjevinarstvo

Ne verujem da je to uradio CRI. Ja sam proveravao srpska.rs i bio je par dana od početka registracije slobodan. Gledao sam to konstantno.


Ne zelim nikoga da napadam, niti tvrdim da je CRI to namerno uradio, niti vlasnik domena. Samo sam izneo cinjenice kao reakciju na treci neuspeli pokusaj registracije rs domena.
[ torbica @ 18.03.2008. 23:21 ] @
Citat:
Igor Šalindrija: Ne zelim nikoga da napadam, niti tvrdim da je CRI to namerno uradio, niti vlasnik domena. Samo sam izneo cinjenice kao reakciju na treci neuspeli pokusaj registracije rs domena.


jesi li sva tri proveravao kod nas pa registrovao kod Euneta ili kako?

i sad napisi koji su domeni!
[ MikiX @ 18.03.2008. 23:25 ] @
Neznam sta ti je to cudno??

Dobro dosao u Evropu

Kad se setim samo sta je bilo sa EU Domain

Sunrise-Period
Landrush-Period


meni je Provajder u Landrush-Period hteo da naplati i to debelo
necu reci koji nije bas mali u Nemacku a cena se vrti za dva Domain-a
oko 200 €.

a ti se cudis za RS Domen.

PS: ali tu dolazi jos kako admin radi

Ja kad regisrtujem Domen meni je za u roku od 2-3 Sata Domen Pointovan na server
[ igorsa @ 18.03.2008. 23:27 ] @
Verovatno, jer mi se cini da je jedino vasa skripta za proveru statusa domena radila kako treba. Prva dva nemaju veze sa ovom pricom i oduzeta su mi jos u periodu pred-registracije.

Domen koji se vezuje za ovaj topic je ke.rs
[ torbica @ 18.03.2008. 23:35 ] @
Citat:
Igor Šalindrija: Verovatno, jer mi se cini da je jedino vasa skripta za proveru statusa domena radila kako treba. Prva dva nemaju veze sa ovom pricom i oduzeta su mi jos u periodu pred-registracije.

Domen koji se vezuje za ovaj topic je ke.rs

i prva dva nemaju veze sa nama, jel tako?
uostalom da ne razvlacimo ovo sve, dodji do nas Igore i pogledaj logove...
[ m257 @ 18.03.2008. 23:37 ] @
Najbolje je proveriti sta je slobodno/zauzeto direktno preko RNIDS-a:
http://www.rnids.rs/RsReg/
[ igorsa @ 18.03.2008. 23:41 ] @
Ne, ja prva dva domena ni pominjem u ovom topicu niti su bitna sad za ovu pricu, jer su vec prezvakana u prethonim topicima u par navrata.
[ OffShore @ 19.03.2008. 00:01 ] @
Igore , bar si uhvatio cke.rs :)

ha.CKE.rs
[ torbica @ 19.03.2008. 00:06 ] @
Igore meni zao sto si ostao bez domena.
Svi dobrodosli na kafu, cak i supica :)

[ SmilieBG @ 19.03.2008. 00:08 ] @
@Torbica: hoce li biti sta od tih logova?

Nesto u fazonu:

1-1-2000 11:23 upit preko sajta za domen ke.rs; (prim. aut. trenutni vlasnik)
1-1-2000 11:25 upit preko sajta za domen ke.rs; (prim. aut. pokretac ove teme)

Pa onda mozemo da vidimo na RNIDS-om, kad im je zahtev stigao, pa da rascistimo ovo jednom za svagda.

Verujem da ni ti ne zelis da CRI dobija na negativnom publicitetu?

Poz,
Sale
[ torbica @ 19.03.2008. 01:10 ] @
Citat:
SmilieBG: @Torbica: hoce li biti sta od tih logova?

Nesto u fazonu:

1-1-2000 11:23 upit preko sajta za domen ke.rs; (prim. aut. trenutni vlasnik)
1-1-2000 11:25 upit preko sajta za domen ke.rs; (prim. aut. pokretac ove teme)

Pa onda mozemo da vidimo na RNIDS-om, kad im je zahtev stigao, pa da rascistimo ovo jednom za svagda.

Verujem da ni ti ne zelis da CRI dobija na negativnom publicitetu?

Poz,
Sale


Sale, necu da objavljujem logove javno mozes da dodje licno ili Igor ili bilo ko. Ima stvari koje spadaju u domen poslovne tajne.

A negativni publicitet cu da dobijem ako se ispostavi da je jos ljudi kod mene proveravalo raspolozivost pa islo kod drugog OR da uplati a ja u medjuvremenu regovao na nekog drugog ;)

A covek koji je regovao domen definitivno nije lopov, vec uvazeni clan ove zajednice i sposoban developer. Ni njemu, kao ni nama nije potrebna ovakva prozivka!
[ Davor Vlajkovic @ 19.03.2008. 01:20 ] @
Zaista, bilo bi zanimljivo čuti i stav vlasnika domena o ovome. Ako sam dobro shvatio, reč je o bluesman-u?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.03.2008. 06:55 ] @
ja sam proveravao srpska.rs u mnogo navrata kod CRI. Može da objavi slobodno moje logove , a bilo ih je pre sviju.89.216.138.11

Proveravao sam sigurno srpska.rs.

Neki drugi provajder je uradio celu stvar.
[ WOW @ 19.03.2008. 11:56 ] @
O pa nemojte proveravati whois kod registara... U Srbiji se ne mari mnogo za poslaovnu etiku, a kako ni zakoni ne postoje o ovome ne bi me cudilo da prodaju log fajlove ili da sami registruju slobodne domene koje vi proveravate...

Za .com i ostale top level domene koristite GoDaddy. Oni su javno izjavljivali da nikada ne bi registrovali domen koji proveravate kod njih, a i provereno sa moje strane... Za .rs domene koristite http://www.nic.rs/RsReg/ . Ima par dana od kada sam proveravao jedan domen i jos uvek ga nije niko registrovao... Doduse mozda su samo zauzeti drugim prijavama...
[ Predrag Supurovic @ 19.03.2008. 12:11 ] @
Na vreme im je skrenuta paznja da im je sistem busan i ostavlja previse prostora za zloupotrebe. Zbog nemogucnosti trenutnog elektronskog placanja, od vremena podnosenja zahteva za registraciju domena do realizacije registracije prolazi previse vreme i bilo ko u lancu moze da to zloupotrebi i registruje trazeni domen.

Tebalo je da uvedu rezervaciju domena, to jest da se podnosenjem zahteva za registraciju domena taj domen rezervise na neko kratko vreme (tri do pet dana) koliko je realno potrebno da se zavrsi sva papirologija, a ako taj period istekne da se zahtev ponisti i da se onemoguci da isto lice moze u nekom periodu da trazi registraciju tog istog domena. Tako ne bi dolazilo do ovih stvari.

Ovaj problem, moguce resnje im je bilo poznato mnogo pre nego sto su uopste usli u celu pricu sa sastavljanjem pravila, ali je njima bilo vazno da ostave takvu rupu da bi mogli da je koriste.

Nije slucano da se ovako nesto dogodilo bas sa CRI imajuci u vidu da je Slobodan Markovic ujedno i vlasnik/direktor ili sta vec i veoma vazan akter u organizaciji RNIDS.

[ Predrag Supurovic @ 19.03.2008. 12:12 ] @
Znao sam da ce do ovoga da dodje pre ili kasnije ...

Sve dok svi OR ne implementiraju placanje karticama, gde korisnik kada plati taj domen podaci direktno idu RNIDS-u i gde je mala sansa da tako registrovan domen nije slobodan ... bice ovih tragikomicnih situacija. Barem ja to gledam tako iz ugla obicnog korisnika, koji bi da udje, plati, preuzme i izadje. Ovde covek udje u radnju i trazi neki gizmo, prodavac mu kaze "sacekajte da pogledam u magacinu", ode u wc, vrati se i kaze "nema" ... A neko ko je dobar sa njegovim kolegom za susednom tezgom dobice gizma preko reda, jer ce mu ovaj to izvuci ispod tezge. A kupac prodavcu udeli za to 100g kafe. Kao ja prodavacicama u C marketu za vreme sankcija kada su mi ostavljale po dve flase ulja ...

I taj duh ispod tezge izgleda da ne moze da nas ostavi na miru. E, to je ono sto mi ide na ganglije!

A to je vec stvar OR, a ne RNIDS.

I da zakljucimo - cekam taj dan kada ce OR koji rade telefonski biti bukvalno sutnuti sa trzista od strane onih koji imaju placanje karticama i direktan interfejs sa RNIDS-u. Do tada ... strpite se ...

<off-topic>

I zaista mi nije jasno koliki to Rubikon, mislim koliko sirok i dubok neko u Srbiji treba da predje da bi obezbedio sebi i svojim klijentima placanje kreditnim karticama!

Mislim ... sta reci ... www.jat.com - bells-and-wistles interfejs ka Amadeusu, rezervacija karata, on ti izda cenu ... sve cool do tacke "kupovina". A onda te ceka ono - "telefon u ruke, pa zovi prodajno mesto, pa se s njima dogovori kolika je cena". A oni ti kazu neku nebuloznu cenu. Ti se bunis, a oni: "Zar niste procitali na sajtu - cena nije garantovana do izdavanja karte". A onda ti traze broj kreditne kartice. Diktiras im telefonom. Srecom u mojoj kancelariji niko ne razume srpski. :) Security through obscurity - klasican primer. Zar ne moze Jat da izdvoji taj dodatni cvonjak da plate nekog payment providera i rese nas bede?

Primer drugi - ulazim u radnju, placam karticom, kazem ... Prodavac vadi POS terminal na kome se nahvatala prasina, muci se da ga ukljuci, cita uputstvo ... Onda prvo ide do racunara gde mi otkuca fakturu, zatim iznos na fakturi prekucava u fiskalnu kasu, na kojoj dobijam i fiskalni racun ... A onda ponovo RUCNO prekucava iznos u POS terminal odakle izlazi listing transakcije. I jos kaze: "Koji Vam je pin kod gospodine?". E pa zini da ti kazem! Valjda ja to treba da unesem? "Aaaaaa, pa izviiiinteee ... kratak je gaaajtan". Svilen gajtan je bre za vas ... odnosno onoga ko vam je instalirao svu tu opremu ... Zasto, bre, tako? Zar ne moze kao u vascelom normalnom svetu da se sve to lepo integrise u jednu celinu i kad on pritisne tamo neki Enter ili Commit ili sta vec na onom racunaru - da i fiskalna kasa i POS terminal

I tako prolazi ovaj zivot ... srpski e-commerce - rezervisi web-om, prepisi broj narudzbine olovkom, pozovi telefonom, otkucaj racun na pisacoj masini, umnozi ga gestetnerom, potvrdu vrati teleksom, plati u keshu ... DOKLE BRE TAKO ?!
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.03.2008. 13:02 ] @
Kao što rekoh problem je u kratkoj žici. Da je duža bilo bi obešenih i znao bi se red.
[ Tyler Durden @ 19.03.2008. 13:43 ] @
Za probleme sa online plaćanjem nisu samo OR krivi...
Dok većina njih ne počne da nudi takvu uslugu registrujte domene kod onih kojima vjerujete ili za koje niste čuli da je bilo problema.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 19.03.2008. 14:09 ] @
ova stvar je rešena.

CRI sigurno nema veze sa manipulacijom logovima.

Kažem proveravao sam taj domen više puta kod njih sve doik nije registrovan. Da su hteli uzeli bi ga u januaru.
[ igorsa @ 19.03.2008. 15:54 ] @
U 6h se snima emisija na b92 o RS domenima. Ukoliko neko zeli nesto da kaze, neka mi se javi na 065/3350056
[ SmilieBG @ 19.03.2008. 16:38 ] @
Bravo Igore! Podrzavam akciju apsolutno!

Poz,
Sale
[ MikiX @ 19.03.2008. 17:12 ] @
Meni je to jako cudo da neki registar tako moze da radi

uposte mi je cudo da se osude tako da rade.
to moze da se resi sve sa jednu scriptu koja je direktno vezana na RNIDS
i automatski vezuje domen tom koristniku.

tu moze cak i da se odradi da se domen prvo rezervise sa neki ID koji
koristnik dobije na mail ili na SMS i sa taj ID moze u roku od 48 sati da dovrsi registraciju

znam po sebi kad narucujem TDL on je stvarno nakon 3 sata gotov vezan na server
a ostalo potraje malo duze dok se ne uvede vlasnik i admin.

pa tu mora da ima resenje za tako nesto kako to da se ogranizuje da ne moze
neko da mi makne domen koji bi ja zeleo da zakupim.


jer konacno bi sve radilo isto i onaj koji prvi rezervise ili registruje njegov je.


cudo veliko kada se gleda sa strane.

sto je jos vece cudo RNIDS.rs OFFLINE

[Ovu poruku je menjao MikiX dana 19.03.2008. u 18:24 GMT+1]
[ torbica @ 20.03.2008. 00:00 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Nije slucano da se ovako nesto dogodilo bas sa CRI imajuci u vidu da je Slobodan Markovic ujedno i vlasnik/direktor ili sta vec i veoma vazan akter u organizaciji RNIDS.


Slusaj me sada supice, to sto ti imas protiv Slobe i rnidsa resavaj sa njim. CRI ne uzimaj u usta osim ukoliko nisi korisnik! Ozbiljno te opominjem. Ako imas nesto protiv mene, resi sa mnom ali u firmu ne diraj bez razloga! ;(
[ torbica @ 20.03.2008. 00:05 ] @
Citat:
SmilieBG: Bravo Igore! Podrzavam akciju apsolutno!

Poz,
Sale


Kakva akcija Sale?
[ torbica @ 20.03.2008. 00:13 ] @
Citat:
MikiX: Meni je to jako cudo da neki registar tako moze da radi

uposte mi je cudo da se osude tako da rade.
to moze da se resi sve sa jednu scriptu koja je direktno vezana na RNIDS
i automatski vezuje domen tom koristniku.

tu moze cak i da se odradi da se domen prvo rezervise sa neki ID koji
koristnik dobije na mail ili na SMS i sa taj ID moze u roku od 48 sati da dovrsi registraciju

znam po sebi kad narucujem TDL on je stvarno nakon 3 sata gotov vezan na server
a ostalo potraje malo duze dok se ne uvede vlasnik i admin.

pa tu mora da ima resenje za tako nesto kako to da se ogranizuje da ne moze
neko da mi makne domen koji bi ja zeleo da zakupim.


jer konacno bi sve radilo isto i onaj koji prvi rezervise ili registruje njegov je.


cudo veliko kada se gleda sa strane.

sto je jos vece cudo RNIDS.rs OFFLINE

[Ovu poruku je menjao MikiX dana 19.03.2008. u 18:24 GMT+1]


MikiX

imas 29 OR.
neki imaju online prodaju - mozes da platis karticom - kupujes u real time
prosto imas razlicit nivo usluge...

[ SmilieBG @ 20.03.2008. 00:21 ] @
@torbica: o snimanju emisije o .rs domenima na B92.

btw, zasto su 2 datuma iz logova poslovne tajne?!
Ne trazim raw log, nego prosto:

"prvi zahtev za domenom je bio u xx:xx sa IP adrese 12.34.*, a drugi je usledio u xx:xx sa IP adrese 45.67.*"

Poz,
Sale
[ Predrag Supurovic @ 20.03.2008. 09:50 ] @
Citat:
torbica: Slusaj me sada supice, to sto ti imas protiv Slobe i rnidsa resavaj sa njim.


Ja to i radim. A trazim od moderatora da reaguje na ovo uvredljivo nadevanje imena. Jeste da je Torbica u uskom krugu prijatelja Es-a kojima je dozvoljeno da na forumu rade sta god hoce pa i da krse pravila, ali je red da vodite racuna o ugledu foruma pa da bar vredjanje ne dozvoljavate.

Citat:

CRI ne uzimaj u usta osim ukoliko nisi korisnik! Ozbiljno te opominjem. Ako imas nesto protiv mene, resi sa mnom ali u firmu ne diraj bez razloga! ;(


Znas kako, s obzirom na Slobovu ulogu u CRI, to je nemoguce. Zao mi je stvarno. Uostalom da li sam ja rekao nesto sto nije tacno? Nisam. Razumem tvoju potrebu da neke stvari krijes, ali to su sve javno dostupne poznate informacije. Zna se dobro ko ste ti i Slobo i kako ste napravili biznis.

Citat:

imas 29 OR.
neki imaju online prodaju - mozes da platis karticom - kupujes u real time
prosto imas razlicit nivo usluge...


Razlicit nivo usluge je posledica toga sto je RNIDS razlicito tretirao OR. Nekoliko firmi je imalo povlascen polozaj, i pristup informacijama, pa cak i mogucnost ucesca u razvoju softvera, dok su drugi drzani po strani i namerno dovedeni u situaciju da nisu mogli da obezbede isti nivo rada servisa za registraciju domena.
[ twiddle @ 20.03.2008. 10:58 ] @
Citat:
Razlicit nivo usluge je posledica toga sto je RNIDS razlicito tretirao OR. Nekoliko firmi je imalo povlascen polozaj, i pristup informacijama, pa cak i mogucnost ucesca u razvoju softvera, dok su drugi drzani po strani i namerno dovedeni u situaciju da nisu mogli da obezbede isti nivo rada servisa za registraciju domena.

Ovo je otvorena laž koja nije zasnovana na bilo kakvim realnim činjenicama. Svi OR ispunili su iste uslove, prošli kroz iste provere i rade na istom softveru, koji je unapređivan i biće dalje unapređivan zahvaljujući njihovim primedbama i željama. Svi OR su krenuli sa testiranjem softvera za registraciju sredinom januara, a tokom februara organizovana su tri stress testa celokupnog sistema. Takođe, test okruženje bilo je dostupno svima 5 dana do početka registracije (neki servisi čak i duže, sve do 2 dana pred registraciju). Kriterijumi koje je utvrdio UO RNIDS bili su da datum registracije neće biti određen sve dok RNIDS ne dobije najmanje 50%+1 potvrda da su OR spremni za rad. Ne samo da je stiglo više od 50% potvrda, nego je dve nedelje pre početka registracije preko 95% OR izjavilo da je potpuno spremno za početak rada, a ovih nekoliko su dovršili pripreme tokom te dve nedelje. Dakle, apsolutno nijedan OR nije favorizovan, niti je sada bilo ko favorizovan, a niti se bilo koji OR žalio na povlašćeni tretman drugih OR u sistemu registracije, tokom prvog dana ili ovih 10 dana koliko radi registar.

Pozdrav,
Sloba
[ igorsa @ 20.03.2008. 11:55 ] @
U Media Centru upravo pocinje press konferencija na temu .rs domena:

Vise detalja na: http://www.mediacenter.org.yu/...gate.asp?Id=4&eventId=6506
[ Predrag Supurovic @ 20.03.2008. 14:54 ] @
Citat:
twiddle: Ovo je otvorena laž koja nije zasnovana na bilo kakvim realnim činjenicama. Svi OR ispunili su iste uslove, prošli kroz iste provere i rade na istom softveru, koji je unapređivan i biće dalje unapređivan zahvaljujući njihovim primedbama i željama.


Zanimljivo, kako OR imaju savim drugacije vidjenje te stvari :)
[ OffShore @ 20.03.2008. 20:18 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=12&nav_id=290131

Beograd -- Desetak dana nakon što je počela registracija novog internet domena Srbije .rs, preregistrovana je skoro polovina aktivnih YU adresa.

U nacionalnom registru za internet domen odbacuju kritike pojedinih stručnjaka da je previše adresa rezervisano za potrebe države. Posle dvadeset godina staža, YU domen polako odlazi u penziju. Novi internet domen .rs, koji je Srbiji dodeljen nakon osamostaljenja Crne Gore, tokom nedelje registracije aktiviralo je više od 11.000 korisnika, od čega najviše samostalne .rs ekstenzije.

Član upravnog odbora Registra internet domena Srbije Slobodan Marković objasnio je za B92 da u dosadašnjem periodu nije bilo zloupotreba u registraciji novog domena i da je prva nedelja prošla vrlo uspešno.

"Ono što je najbitnije je da je prvi dan kada je bio i najveći udar, sa tehničke strane završeno kako treba. Posle prvih deset dana završili smo sa 11.000 domena, ja bih podsetio da smo do 29. februara imali registrovanih 40.000 YU domena, od kojih polovina nije bila aktivna. Ako stavimo taj broj u perspektivu, videćemo da 11.000 .rs domena koje danas imamo predstavljaju otprilike polovinu svih domena koji su bili aktivni ranije“, kazao je Marković.

Pre početka registracije novog domena država je preko Registra rezervisala više od 1.000 internet adresa sa ekstenzijom .rs, po zahtevu raznih službi i ministarstava.

Stručnjak za internet Ivan Šalindrija smatra da je spisak ovih adresa preširok i neprecizan.

"Šta je tu sporno? Delimično nije sporno što je država uzela domene na sebe, ali sporno je to što se među tim domenima našla nekolicina vrlo čudnih domena koji nemaju nikakve veze sa državom, među kojima su i autoservis ili pinokio. Država ne bi trebalo da uzima .rs domene, nego .gov.rs, zašto su i namenjeni, tako se radi svuda u svetu“, rekao je Šalindrija.

Slobodan Marković se ne slaže sa ovom kritikom.

"Na isti način kao što se mi bunimo zašto su oni tih hiljadu i nešto imena stavili na listu, oni bi mogli da se bune i da kažu zašto smo mi stavili na listu rezervisanih imena koja su pre postojala u YU. Hajde da pretpostavimo da postoji kafana koja se zove Parlament, i ako je neko imao parlament.co.yu kao kafana, da li on ima veće pravo da registruje parlament.rs, ili parlament Srbije“, kaže Marković.

Za razliku od .yu domena, novi .rs domen može da registruje svako fizičko i pravno lice u zemlji i inostranstvu, a pretplata se plaća na godišnjem nivou.

Cena registracije domena zavisi od ovlašćenog prodavca i u rasponu je od 600 dinara za .in.rs domen, do 2.500 dinara, koliko košta godišnja pretplata na adresu sa nastavkom .rs
[ twiddle @ 20.03.2008. 20:47 ] @
http://www.dnevnik.co.yu/modul...amp;file=article&sid=37781

...ex... one size never fits all -- nekima je spisak predugačak, nekima prekratak... :-)

BTW, jedan info za članove ovog foruma koji su tražili odgovor na pitanje koja institucija je rezervisala koji naziv kao ime od posebnog značaja za državu: UO RNIDS je raspravljao o ovom pitanju na sednici prekjuče i zamolio UZZPRO da pošalje spisak rezervacija po institucijama. UZZPRO je ljubazno odgovorila već danas i dostavila taj spisak, tako da ćemo ga uskoro objaviti na sajtu RNIDS.

Pozdrav,
Sloba
[ twiddle @ 20.03.2008. 21:13 ] @
E da vidimo i to cudo.

Mene najvise zanima ko je rezervisao Pinokija.

Da barem znamo koji se ministar ili direktor boji da ce mu izrasti nos ako laze.
[ MikiX @ 20.03.2008. 21:25 ] @
Citat:
torbica: MikiX

imas 29 OR.
neki imaju online prodaju - mozes da platis karticom - kupujes u real time
prosto imas razlicit nivo usluge...


Primetio sam i ja malo kasnije hvala ipak na informacije

Ima poneki provajderi koji koriste malo savrsenij sistemi

ali ja mislim ipak da sistem registracije domena nije jos savrsen
to je moje mishljenje sa strane sada.

mozda sto sam naviko za sebe i svoje klijente TLD da dobije za max. 3 sata na serveru
a i ne verujem da ce to dobro da ispadne sa RS domen, lepo bi bilo
naravno da se portudimo svi da to bude kao i sto treba da bude.

videcemo tu smo svi pa ce se vidi ko je u pravu
[ torbica @ 20.03.2008. 21:47 ] @
Citat:
MikiX: Primetio sam i ja malo kasnije hvala ipak na informacije

Ima poneki provajderi koji koriste malo savrsenij sistemi

ali ja mislim ipak da sistem registracije domena nije jos savrsen
to je moje mishljenje sa strane sada.

mozda sto sam naviko za sebe i svoje klijente TLD da dobije za max. 3 sata na serveru
a i ne verujem da ce to dobro da ispadne sa RS domen, lepo bi bilo
naravno da se portudimo svi da to bude kao i sto treba da bude.

videcemo tu smo svi pa ce se vidi ko je u pravu
Citat:
MikiX: Primetio sam i ja malo kasnije hvala ipak na informacije

Ima poneki provajderi koji koriste malo savrsenij sistemi

ali ja mislim ipak da sistem registracije domena nije jos savrsen
to je moje mishljenje sa strane sada.

mozda sto sam naviko za sebe i svoje klijente TLD da dobije za max. 3 sata na serveru
a i ne verujem da ce to dobro da ispadne sa RS domen, lepo bi bilo
naravno da se portudimo svi da to bude kao i sto treba da bude.

videcemo tu smo svi pa ce se vidi ko je u pravu


ps niko nije branio da se kod zeljenog OR uplati avans i kad izaberes domen da ti se odmah reguje, bez cekanja uplate
[ dankoj @ 21.03.2008. 05:54 ] @
> Mene najvise zanima ko je rezervisao Pinokija.
Grad Beograd. Ne računajući spisak opština spisak uprave Beograda je najveći. Na spisku koji je juče RNIDS dobio ne kaže se tačno za koga je ovaj domen.

Danko

[Ovu poruku je menjao dankoj dana 21.03.2008. u 07:06 GMT+1]
[ srpsko gradjevinarstvo @ 21.03.2008. 12:23 ] @
"Na isti način kao što se mi bunimo zašto su oni tih hiljadu i nešto imena stavili na listu, oni bi mogli da se bune i da kažu zašto smo mi stavili na listu rezervisanih imena koja su pre postojala u YU. Hajde da pretpostavimo da postoji kafana koja se zove Parlament, i ako je neko imao parlament.co.yu kao kafana, da li on ima veće pravo da registruje parlament.rs, ili parlament Srbije“, kaže Marković.


Ovo ima logike, ali autoservis.rs nema....

Sloboda za autoservis.rs i promo.rs

Molim RNIDS da za potrebe vlade registruju domene cume.rs, legija.rs, surcinci.rs, bagzi.rs i sl.

Treba "ispoštovati" batice preko reke he he
[ pisac @ 21.03.2008. 12:36 ] @
Podneo sam zahtev za love.in.rs (i još neke druge) još u predregistraciji, prošle godine.
Prvog dana registracije sam dobio obaveštenje da mi je taj i još jedan domen uspešno registrovan.
Kada sam pogledao whois podatke za oba domena, nisam bio u podacima za love.in.rs, već neko iz NS.
Pitao sam mog registrara, i taj je odgovorio da se još ništa ne zna, iako sam dobio informaciju da je domen uspešno registrovan.
Onda sam pitao a da li se zna da li je ovaj domen u čijim sam whois podacima zaista ja, stvarno moj ili se i tu "još ništa ne zna". Nisam dobio pametan odgovor.

Na kraju je domen love.in.rs zaista ostao u vlasništvu dotičnog lica iz NS.

A interesantno je ko je registrar za taj domen:


--------------------------------------------------------------
Registar Nacionalnog Internet Domena Srbije - WHOIS
--------------------------------------------------------------
Ime domena: love.in.rs.
--------------------------------------------------------------
Opsti podaci
Status domena: Zakljucan
Datum registracije: 10.03.2008
Datum poslednje izmene: 10.03.2008
Datum isteka registracije: 10.03.2009
Naziv registra: CRI
--------------------------------------------------------------
DNS serveri
ns1.cri.rs. - 87.237.200.6
ns2.cri.rs. - 87.237.200.2


A inače cene i način registracije .rs domena smatram idiotskim, naročito činjenicu da jedna osoba može registrovati više .in.rs domena, i da se ti domeni plaćaju. Glupost.
[ pisac @ 21.03.2008. 12:50 ] @
Citat:
pisac: Podneo sam zahtev za love.in.rs (i još neke druge) još u predregistraciji, prošle godine.

Ako se ne varam na ovom forumu je vec receno da predregistracija ne garantuje registraciju domena.

Predosecao sam da ce se slicne stvari dogadjati, a sam sistem je - s obzirom na to da ga kontrolise jedna centralna agencija - teorijski podlozan zloupotrebama. Teorijski kazem ... ne znaci da ih je bilo. Jedini lek protiv toga je tehnicki nadzor i uvid u logove od strane nekog nezavisnog arbitraznog tela koje NIJE pod kontrolom RNIDS i njegovih organa.

Ali tu vec dolazimo do one vecite:

Quis custodiet ipsos custodes?
[ pisac @ 21.03.2008. 12:56 ] @
Suština je da sam dobio informaciju da mi je domen uspešno registrovan, a nakon toga taj domen nije bio moj. A zatim mi je registrar rekao da "se još ništa ne zna".

E, pa, ako se još ništa ne zna bez obzira ko je upisan u whois podacima, onda nema smisla uopšte se mlatiti sa em preskupim em nepouzdanim .rs domenima. Uostalom to sam i očekivao u ovoj zemlji, ništa me nije iznenadilo. Ozbiljno.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 21.03.2008. 13:01 ] @
a što da ne može i ko da nam zabrani? Jel možeš imati jedan .com domen samo? Bilo je nekih poput Mirjane Tasić koji su dopuštali jedan i to ako si kiosk ili neka š organizacija. Protiv tih ostataka komunizma upravo se borim....A ti bi i za dž? Ni kod babe nema džabe...

Jedino je bitno u narednom periodu:

1.Ispratiti Mirjanu i Krajka u penziju..

2. Ukinuti glupost da šaljem RNIDS-u bilo kakva dokumenta za domen, jer oni nisu ni policija ni nešto slično...

3. Ukinuti sumanutu glupost da ti treba administrativni kontakt u Srbiji, ako živiš u svetu, da bi registrovao svoj .rs domen

Čim pre ovo troje ispunimo, bićemo ozbiljnije društvo i biće i bolje za .rs domene, registre istih, kao i Srbiju uopšte.

Treba tražiti dokumenta za co.rs, ac.rs,org.rs,edu.rs, ali za in.rs ili .rs je glupo i bespotrebno. Ako hoćete tako onda da ukinemo RNIDS i da zahteve za .rs domenom podnosimo u mupu, a oni će nas odmah legitimisati i odobriti domen.
[ pisac @ 21.03.2008. 13:09 ] @
zna se šta je in.rs, to je domen privatnog lica. Niti to lice sme da bude stranac, niti ima potrebe da registruje više sopstvenih domena. Ovako kako je sada postavljena stvar, to je samo još jedan komercijalni domen, i koristi se za komercijalne stvari:

holiday.in.rs
sex.in.rs
love.in.rs
...

Dakle: glupost.

A inače, pošto očigledno nisi upućen, da bi registrovao .eu domen moraš da budeš državljanin neke zemlje u EU, da bi registrovao .fr domen moraš da budeš državljanin FR, itd... i ne vidim nikakav razlog da neki stranac registruje .rs domen, to je potpuno nepotrebno i ne služi ničemu. Onda nam nacionalni domen i ne treba, jer može svako da ga ima pa i nije naš.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 21.03.2008. 13:19 ] @
Kako da ne. E pa neće da može (Srećko Šojić). To je baš jedan način da idem u Evropu.Ako vole .rs evo im ga. A ako još hoće da piju rakiju i roštiljaju kod mene opet može. Treba da sve to može.Da dodju u Srbiju i da se bre dive i mojoj rakiji, i prasetini i domenu.

Ja bih taj domen .rs iskoristio da bude medju jačim u svetu, postepenom liberalizacijom i popularnošću cena, kada se za to steknu realni uslovi.

a i ti nisi hteo lični domen koliko vidim.Ako se zoveš love, svrati malo i do mene.

Ja sam znači da dopustimo i strancima da registruju koliko hoće, samo da registraciju vrše domaći OR

Koliko znam naša policija i vojska su solidno glupe u oblasti interneta, pa i svako legitimisanje treba izbaciti.

Ajde da Evropa uči od nas. Ove godine registrujemo 50-60000 rs domena naredne 200000, kroz tri godine 444000 kroz pet milion.

[ pisac @ 21.03.2008. 13:45 ] @
Ok. Nisi ozbiljan sagovornik, nema smisla više raspravljati. Od nas može da se nauči samo kako ne treba raditi.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 21.03.2008. 14:03 ] @
love.in.rs ti si još jedan preprodavac, toliko o ozbiljnosti...
[ torbica @ 21.03.2008. 23:58 ] @
Citat:
pisac: Podneo sam zahtev za love.in.rs (i još neke druge) još u predregistraciji, prošle godine.
Prvog dana registracije sam dobio obaveštenje da mi je taj i još jedan domen uspešno registrovan.
Kada sam pogledao whois podatke za oba domena, nisam bio u podacima za love.in.rs, već neko iz NS.
Pitao sam mog registrara, i taj je odgovorio da se još ništa ne zna, iako sam dobio informaciju da je domen uspešno registrovan.
Onda sam pitao a da li se zna da li je ovaj domen u čijim sam whois podacima zaista ja, stvarno moj ili se i tu "još ništa ne zna". Nisam dobio pametan odgovor.

Na kraju je domen love.in.rs zaista ostao u vlasništvu dotičnog lica iz NS.

A interesantno je ko je registrar za taj domen:


--------------------------------------------------------------
Registar Nacionalnog Internet Domena Srbije - WHOIS
--------------------------------------------------------------
Ime domena: love.in.rs.
--------------------------------------------------------------
Opsti podaci
Status domena: Zakljucan
Datum registracije: 10.03.2008
Datum poslednje izmene: 10.03.2008
Datum isteka registracije: 10.03.2009
Naziv registra: CRI
--------------------------------------------------------------
DNS serveri
ns1.cri.rs. - 87.237.200.6
ns2.cri.rs. - 87.237.200.2


A inače cene i način registracije .rs domena smatram idiotskim, naročito činjenicu da jedna osoba može registrovati više .in.rs domena, i da se ti domeni plaćaju. Glupost.


Sta je interesantno?
Bili smo prosto brzi od tvog OR. S druge strane ni smo ni mi sve domene predregistrovali. Napisao sam da smo imali uspesnost 93% u landrush. Tvoj OR je ocigledno nesto izbrljao. Domen je regovan u 12 casova i 19 min.
[ slash_977 @ 22.03.2008. 12:41 ] @
Ja ne znam sta korisnici foruma hoce ovde da postignu sa ovakvom raspravom. Dovoljno treba uzeti u obzir i procitati sta je znacila pred registracija domena, kakvi su uslovi, ko ima prava na odredjen domen, kakav je uopste pravilnik. Naravno to je sve doneto na ruku svih ISP-a i RNIDS-a, sto ste vi tek sad primetili, a niste mogli ranije pa sad kukate. Ne krivim ni vas ni RNIDS ni ISP, vec krivim Vladu Srbije koja je dopustila ovako nesto. Ali nasa vlada je takva da ona i ne zna sta je domen i kako sta funkcionise u ovom IT svetu.

Sto se tice Mirjane ja mislim da ona nije jos za penziju nego da treba da joj se da nesto u ruku i da pomera tu ruku X Y i Z osom.

Kolko retardirano treba da izgleda predregistracija kao ova nasa ;) Dajem glavu da je to uradjeno namerno ili su ljudi u RNIDS maloumni praznih glava i da ne umeju da razmisljaju. Mogli su samo da pogledaju kako su to drugi registri radili. Ali nazalost to je sad bilo i proslo je i mislim da je dzabe diskutovati sem ako necete da se organizujemo svi zajedno da tuzimo RNIDS kao i drzavu zajedno sa ISP koji su ucestvoli u ovome.
[ pisac @ 22.03.2008. 13:16 ] @
Citat:
torbica: Sta je interesantno?
Bili smo prosto brzi od tvog OR. S druge strane ni smo ni mi sve domene predregistrovali. Napisao sam da smo imali uspesnost 93% u landrush. Tvoj OR je ocigledno nesto izbrljao. Domen je regovan u 12 casova i 19 min.


Interesantno je to što je opet CRI u pitanju.

Znam da je registrovan u 12:19, i poruka mi je poslata baš tada. A ceo taj metod "predregistracije" je jedna teška bljuvotina, i to je bilo očigledno od samog početka.
[ pisac @ 22.03.2008. 13:19 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: love.in.rs ti si još jedan preprodavac, toliko o ozbiljnosti...


Ne preprodajem ništa.
[ Nesh-co @ 22.03.2008. 18:15 ] @
Svako temeljno resavanje registracija i preregistracija, u ovom slucaju internet domena, podrazumeva da se sanse za malverzacije svedu na minimum, zasto bi to iko radio ovde? Ne isplati se.
[ torbica @ 22.03.2008. 20:44 ] @
Citat:
pisac: Interesantno je to što je opet CRI u pitanju.

Znam da je registrovan u 12:19, i poruka mi je poslata baš tada. A ceo taj metod "predregistracije" je jedna teška bljuvotina, i to je bilo očigledno od samog početka.


Ocigledno se nisi informisao o predregistraciji odnosno landrushu, pa sad iznosis sumnje...
Jel ti nije palo na pamet da povecas sebi sansu za neki domen da kod 2, 3 ili cak vise ovlascenih registara predregistrujes zeljeni domen. Jedan registruje a ostali ti vrate pare.

To je recimo uradio jedan Rus za domen ku.rs, kod mene i Euneta uplatio, Eunet regovao, ja mu vratio pare.
[ pisac @ 23.03.2008. 13:12 ] @
Na osnovu čega misliš da se nisam dovoljno informisao o predregistraciji? Ja kažem da je predregistracija, kako je organizovana, bljuvotina koja omogućava kojekakve gluposti (kao ova o kojoj pričam), a verujem da im i prava registracija nije bolje organizovana (što pokazuje i slučaj koji je naveo pokretač teme).

A po cenama i uslovima (skupi .rs domeni, mogućnost da se registruje više .in.rs domena, itd...) se vidi da je nekome ovde stalo samo do para, a ne do dobro organizovanog i funkcionalnog .rs domena. Da je neko pametan i razumam organizovao .rs domen, onda bi bilo moguće registrovati besplatno samo jedan .in.rs po matičnom broju, .co.rs. po poreskom broju, a .rs bi se plaćao i bio slobodan za sve (državljane i firme ove zemlje).

Dakle, vama (provajderima i registrima i RNIDS-u) je stalo samo do para, boli vas uvce da .rs domen funkcioniše kako treba i u korist zajednice.

A evo ja čekam da moj bajni fenomenalni registar (jedan od dva, koji je uspeo u registraciji) najzad pusti ovaj .in.rs domen što sam registrovao, jer gospoda u registru prvo danima igorišu IP adresu (bez upozorenja i obaveštenja) već zahtevaju FQDN oblik name servera, pošto verovatno nemaju znanje da sami iz priložene IP adrese čak i automatski izvuku FQDN (npr. `nslookup $ADRESA | grep "name =" | cut -d "=" -f 2`), a pri tome, interesantno, uopšte nisu predvideli mogućnost da FQDN name servera bude u okviru domena koji se registruje, kada mora da se unese i IP adresa (GLUE record) za taj FQDN. Mislim, to sve govori i o znanju onih koji upravljaju Internetom kod nas.
[ torbica @ 24.03.2008. 02:04 ] @
Citat:
pisac: Na osnovu čega misliš da se nisam dovoljno informisao o predregistraciji? Ja kažem da je predregistracija, kako je organizovana, bljuvotina koja omogućava kojekakve gluposti (kao ova o kojoj pričam), a verujem da im i prava registracija nije bolje organizovana (što pokazuje i slučaj koji je naveo pokretač teme).
Pisac, nisi ni prvi ni poslednji koji anonimno se pojavljuje po forumima i pljuje po svemu sto stigne. Da si zaista zeleo taj domen na nekoliko mesta bi ga predregistrovao. Tvoja greska!

Citat:
A po cenama i uslovima (skupi .rs domeni, mogućnost da se registruje više .in.rs domena, itd...) se vidi da je nekome ovde stalo samo do para, a ne do dobro organizovanog i funkcionalnog .rs domena. Da je neko pametan i razumam organizovao .rs domen, onda bi bilo moguće registrovati besplatno samo jedan .in.rs po matičnom broju, .co.rs. po poreskom broju, a .rs bi se plaćao i bio slobodan za sve (državljane i firme ove zemlje).

Dakle, vama (provajderima i registrima i RNIDS-u) je stalo samo do para, boli vas uvce da .rs domen funkcioniše kako treba i u korist zajednice.


Pisac, vreme komunizma je proslo, ko ti brani da registrujes neki dvoslovni ili troslovni domen ili jmbg.rs (u ovom momentu je slobodan) i ljudima registrujes third level domen besplatno?

Citat:
A evo ja čekam da moj bajni fenomenalni registar (jedan od dva, koji je uspeo u registraciji) najzad pusti ovaj .in.rs domen što sam registrovao, jer gospoda u registru prvo danima igorišu IP adresu (bez upozorenja i obaveštenja) već zahtevaju FQDN oblik name servera, pošto verovatno nemaju znanje da sami iz priložene IP adrese čak i automatski izvuku FQDN (npr. `nslookup $ADRESA | grep "name =" | cut -d "=" -f 2`), a pri tome, interesantno, uopšte nisu predvideli mogućnost da FQDN name servera bude u okviru domena koji se registruje, kada mora da se unese i IP adresa (GLUE record) za taj FQDN. Mislim, to sve govori i o znanju onih koji upravljaju Internetom kod nas.


Sad ti je OR kriv sto nisi popunio prijavu kako treba? Pa sta mislis da mi menjamo i dodajemo sta hocemo?
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.03.2008. 03:52 ] @
Citat:
Da je neko pametan i razumam organizovao .rs domen, onda bi bilo moguće registrovati besplatno samo jedan .in.rs po matičnom broju, .co.rs. po poreskom broju, a .rs bi se plaćao i bio slobodan za sve (državljane i firme ove zemlje).


Neko žali za starim dobrim vremenima. Neće moći pisac. Kažem ti koji nekom treba moj matični da bi mi registrovao domen. Batali me više tih ograničenja i komunizma.

Svakog ko pokuša bilo čime da ograniči registraciju .rs domena treba streljati po kratkom postupku. Sam o tako se može ići napred.
[ Predrag Supurovic @ 24.03.2008. 08:49 ] @
Citat:
torbica:Da si zaista zeleo taj domen na nekoliko mesta bi ga predregistrovao.


To zvuci logicno za nekoga ko zaradjuje od prodaje domena, narocito ako ima svog covek au RNIDS koji namesta sve tako da se sto bolje zaradi.

Medjutim, zdrav razum kaze da je to bolesno, ocekivati da ce neko da plati na vise meta da bi dobio domen. To je vec pravi srpski izum, jer to jos nije vidjeno.

Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Svakog ko pokuša bilo čime da ograniči registraciju .rs domena treba streljati po kratkom postupku. Sam o tako se može ići napred.


Domeni su po definiciji ograniceno javno dobro, tako da mozes odmah da spremas cevke za streljanje. Jedino sto je neograniceno to je moc ljudi iz RNIDS da namestaju stvari tako da sto vise zarade.

[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.03.2008. 13:42 ] @
Citat:
Domeni su po definiciji ograniceno javno dobro, tako da mozes odmah da spremas cevke za streljanje. Jedino sto je neograniceno to je moc ljudi iz RNIDS da namestaju stvari tako da sto vise zarade.



živim za dan da RNIDS-u svane 6 oktobar. DA se rs iskoristi za prodor u Evropu i svet. .rs i in.rs treba da može registrovati bilo ko u Srbiji i svetu, bez bilo kakve lične karte i gluposti.

.RS je brend i što ga je više registrovano u svetu to bolje za nas. Već sam izneo plan o tome:

- do kraja 2008 biće registrovano 50000 domena

-do kraja 2009 negde oko 200000 domena

-do 2012 pola miliona.

Naravno proces postepeno liberalizovati i otvarati se prema svetu. Ali ne vredi.Srbin je proklet.Mora da zaviruje u lične karte, da glumi smenjenu udbu iz 1964. godine.

Vidi Pedja, to sa cevima smo trebali uraditi 2000 sada je kasno za to. Da smo 6 ušli u prostorije nic.yu to bi bilo legalno i transparento, a imali smo razlog i to debeo. Trebalo je to uraditi. Da se razumemo komunizam je u Srbiju došao 1945 sa puškom i samo tako može biti oteran.
[ Predrag Supurovic @ 24.03.2008. 15:11 ] @
Mogu tei reci da ovo sto ti radis nikako ne ide u koristi borbi protiv zlouptorebe naciolnalnog domena od stranie RNIDS. Bas naprotiv, svako ozbiljan ko ima zamerki na rad RNIDS i malverzacije mora da se od tebe distancira. Ti ocigledno nisi bas nesto preterano upucen ni u tehnicki aspekt domena, a ni u to kako zasita stvoje stvari i ko i kako zloupotrebljava domene.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.03.2008. 15:53 ] @
Šta sam ja izneo a da nije tačno?

1. Kada neko ukrade tudji domen (firme, privatni, partije) on je brate lopov, ništa drugo nemože biti, a u Srbiji ga biraju za člana i još arbitra (ima iskustva u arbitraži avgusta 2000)

2. Autoservis.rs nije državni interes.Kome će ga daju Bagziju, Čumetu ili bilo kome? Dakle neko to hoće za sebe iz ministarstva telekomunikacija.Kada ga registruje on je lopov takođe.

3. Srbi nisu mogli do sada registrovati svoj domen ako nisu kiosk ili neka organizacija. U 21 veku. Ljudi koji su ih u tome onemogućili vode RNIDS.

4. Šta će njima moja lična karta da bih registrovao domen? Zašto onda registraciju ne radi mup.

5. Zašto čovek iz sveta ne može da kupi .rs domen ako nema nikoga u Srbiji? U čemu je fora?


Ja sam samo običan gradjanin koji ovo pita?

Ista pitanja sam postavljao i jednom sudiji, koji mi je pretio policijom, hapšenjem i da može svašta da mi se desi. POšto sam razuman čovek predložio sam da se nadjemo i da to rešimo jedan na jedan, kao džentlmeni. Sudija nije došao.
[ pisac @ 24.03.2008. 22:01 ] @
Citat:
torbica: Pisac, nisi ni prvi ni poslednji koji anonimno se pojavljuje po forumima i pljuje po svemu sto stigne. Da si zaista zeleo taj domen na nekoliko mesta bi ga predregistrovao. Tvoja greska!
Ne shvataš uopšte o čemu pričam, što je vrlo često kod tipova ljudi koji se bave "biznisom" i misle da se ceo svet vrti oko novca. Ne radi se uopšte o tom domenu, niti o bilo kom drugom. Radi se o bandi koja razmišlja samo o parama. Mene uopšte ne pogadja što nisam dobio taj domen.

Citat:
torbica: Sad ti je OR kriv sto nisi popunio prijavu kako treba? Pa sta mislis da mi menjamo i dodajemo sta hocemo?
Opet nisi ni shvatio šta sam napisao? Prijava takva kako je postavljena uopšte ne može da se ispuni za neke slučajeve, a ako to ne shvataš onda zaposli nekog ko razume.

Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Neko žali za starim dobrim vremenima. Neće moći pisac. Kažem ti koji nekom treba moj matični da bi mi registrovao domen. Batali me više tih ograničenja i komunizma.

Svakog ko pokuša bilo čime da ograniči registraciju .rs domena treba streljati po kratkom postupku. Sam o tako se može ići napred.
Nema to veze sa komunizmon. A ti lično raspitaj se šta je sve potrebno od ličnih podataka da bi registrovao .FR domen, i kakve sve provere vrše. Nešto se ne sećam da je Francuska komunistička zemlja, ali ti izgleda mnogo dobro poznaješ i komunizam i organizaciju društva, a i streljanje.

Citat:
srpsko gradjevinarstvo
4. Šta će njima moja lična karta da bih registrovao domen? Zašto onda registraciju ne radi mup.
5. Zašto čovek iz sveta ne može da kupi .rs domen ako nema nikoga u Srbiji? U čemu je fora?

4. Da bi proverili da li si ti taj za koga si se predstavio
5. Zato što čovek iz sveta ne treba da ima .rs domen. To je domen SRBIJE, i tako treba i da ostane. Čovek iz sveta neka kupuje COM, NET, ORG, i sve slobodne nacionalne domene koji se prodaju kao prostitutke, radi para.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 24.03.2008. 22:29 ] @
Komunizam u web prostoru je monopol Verata i grupe sličnih kompanija. Kod njih nije čudno ako vas pitaju: " Šta ćče vam sajt i da li imate dozvolu od mupa? ".

Pusti me kontrole, policije i ograničenja. I Francuske i sl. Ja hoću da budemo bolji od Francuske. Ako hoće .rs domen, nema problema burazeru, položi keš i eto ti.

Ja domen razumem kao nacionalni brend, kao što je rakija , kajmak, pečenje, zdrava hrana.

E sada pošto smo mi Srbi glupi pa nam slovenci lagano oduzimaju i svojataju ove brendove, to je druga stvar. I sa .rs treba gurati u Evropske integracije.

Interesantno ovih dana razmenim po neku poruku sa ljudima koji su iz raznih OR i ljudi su uglavnom za te liberalizacije i slobode.

Nama nije problem .rs domen neko ostatci komunističkog režima ulogoreni u RNIDS i ministarstvu telekomunikacija. Najmanje je tu kriv neki korisnik ili or, koji gleda da sastavi kraj sa krajem u ovoj kaubojštini bez pravog zakona o web-u.

E baš zato sam protiv ovoga, pa ako hapse neka hapse.
[ OffShore @ 25.03.2008. 00:33 ] @
Postupak registracije .BA domena:

1. provjeris da li je domen slobodan : http://nic.ba/stream/index.php
2. popunis ONLINE formular i potvrdis svoju e-mail adresu
3. popunis zahtjev za domen (koji dobijes na e-mail) i saljes putem fax-a,e-maila NIC-u, zajedno sa kopijom LICNE KARTE ukoliko je fizicko lice, ili rjesenje od firme (primaju i kopiju PDV-a)
4. dobijas racun da platis domen 100KM- 50 evra
5. kad platis domen i pare LEGNU pustaju domen.
6. kad puste domen u roku PETNAEST dana moraju im se dostaviti dokumenti iz tacke 3, bilo licno bilo postom.
7. ukoliko ne dobiju HARD kopije, gase domen, i kad se posalje i oni prime HARD copies, mora se platiti REAKTIVACIJA domena 30 KM
8. fizicko ili pravno lice moze registrovati maksimalno 5 (PET) odnosno 20 domena

Ucite malo:) nas ipak vode stranci:)

izvod iz pravilnika:

III - OSNOVNE PRETPOSTAVKE ZA DODJELU NAZIVA DOMENA

Član 5.

Sljedeći subjekti mogu registrirati i koristiti domenu iz članova 3 i 4 Pravilnika

a) Strani i domaći privredni subjekti;

b) Organi vlasti Bosne i Hercegovine, entiteta, Brčko distrikta, kantona, kao i općinski i gradski organi vlasti;

c) Advokatski uredi sa sjedištem na teritoriji Bosne i Hercegovine;

d) Ambasade i konzularni uredi koji su akreditirani u Bosni i Hercegovini;

e) Međunarodne organizacije sa uredom u Bosni i Hercegovini;

f) Nevladine organizacije sa sjedištem na teritoriji Bosne i Hercegovine;

g) Udruženja građana sa sjedištem na teritoriji Bosne i Hercegovine;

h) Sva ostala domaća pravna lica koja žele da zaštite svoje ime na .BA domeni;

i) Punoljetna fizička lica, koja su državljani Bosne i Hercegovine ili imaju prebivalište na teritoriji Bosne i Hercegovine.

Strani privredni subjekti navedeni pod a) mogu registrirati naziv domena isključivo preko zastupnika sa sjedištem na teritoriji Bosne i Hercegovine.

IV - POSTUPAK REGISTRACIJE NAZIVA DOMENA

Član 10.

Originalni ZAHTJEV morate poslati poštom ili donijeti lično u naše prostorije.

ZAHTJEVI se obrađuju po hronološkom redu njihovog prijema («first come, first served»).

Od trenutka prijema ZAHTJEVA do okončanja postupka registracije, domen zatražen u ZAHTJEVU rezerviran je za podnosioca zahtjeva.

Obrada ZAHTJEVA iznosi 10 dana od dana prijema istog.

Član 12.

Pored dokumenata navedenih u prethodnom članu, lica iz člana 5 Pravilnika podnose i dokumente, kojim potvrđuju svoj status i to:

a) Pravna lica:

- Kopiju rješenja o upisu u odgovarajući registar pri nadležnom organu (registar privrednih subjekata, registar udruženja, registar organizacija, registar advokata, i sl.);

- Drugi relevanatan dokument kojim lica iz člana 5 Pravilnika potvrđuju svoj status.

- Ovjerena (dvojezična) punomoć ukoliko se radi o stranom privrednom subjektu.

b) Fizička lica:

- Domaći državljani - Kopija bilo kojeg validnog ličnog dokumenta sa slikom (lična/osobna karta, pasoš/putovnica, vozačka dozvola) ili

- Strani državljani - Kopija validnog pasoša/putovnice i validna potvrda o prebivalištu na teritoriji Bosne i Hercegovine.

- Ovjerena punomoć ukoliko ZAHTJEV podnosi punomoćnik.


vise na www.nic.ba




[ OffShore @ 25.03.2008. 11:01 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Pusti me kontrole, policije i ograničenja. I Francuske i sl. Ja hoću da budemo bolji od Francuske. Ako hoće .rs domen, nema problema burazeru, položi keš i eto ti.

Jeste, plati pa klati. Samo ...

... Onda domene kupe neki hakeri, krakeri, spameri, lameri, pirati, phisheri ... koji pocnu svima da idu na nerve, pa se vrlo brzo RNIDS opet nadje na tapetu sa pitanjem: "Zasto to niste sprecili?". Evo, ima jedna tema o tome gore, cak se i univerzitetski profesori spremaju da pazare domene za spam. :) Jos zamisli da sve to moze da radi, a registruje domen na ime Paje Patka, bez ikakvih licnih podataka. I sada da neka strana kompanija zeli da tuzi izgrednike - koga da tuzi i kome?

Legitimisanje i papirisanje je samo jedan vid borbe protiv zloupotreba.

Naravno, postoje neki drugi nacini, ali RNIDS ne zna za njih. Ili mozda i zna, ali nema ni novac, ni opremu, a ni ljudski potencijal da to sprovede u delo u kratkom roku.

Verisign, Go Daddy i ostalo drustvo rade istu stvar samo malcice suptilnije. Prvo, domene placas kreditnom karticom, transakciju obavljas sa odredjene IP adrese, samim tim si obelezen, zar ne? Radis li nesto protiv zakona tuzilastva i sudovi ce jednim nalogom doci do svih tih podataka i vrlo brzo ces biti uhvacen na delu. Ta "sloboda" o kojoj pricas je prividna. Naravno da njima nije potreban tvoj SSN, JMBG, BSN i kako se god vec zovu ti licni brojevi kojima se zigosu gradjani u pojedinim zemljama (dobro je jos dok nam to ne rade vrelim gvozdjem kao konjima). Oni ce tvoj identitet lako otkriti. Cak i da se sakrijes iza 3 proxy-a i koristis ukradeni broj kreditne kartice. Pre ili kasnije ces dolijati.

Naravno, ne bih pricao o tome koliki rad, ljudsku snagu pare su Verisign i Affilias, recimo, ulozili u celu svoju e-commerce masineriju da je dovede do perfekcije.
[ OffShore @ 25.03.2008. 11:12 ] @
Eh da ... dodao bih jos i ovaj mali off-topic.

Avionom sam obisao do sada vec sigurno 20 zemalja. Ni na jednom aerodromu u svetu osim naseg mi nisu 3 puta trazili pasos na uvid i svaki put me pitali: "Da li imate vizu za ...". Sreca je pa ne traze prevod stranih dokumenata na srpski overen od sudskog tumaca, ali mozda ce i to raditi jednog dana ... I to rade samo na Jatovim letovima. Na Lufthansinim ne gledaju skoro nista?!

U pocetku sam se nervirao, nazivao ih raznim pogrdnim imenima, upravo kao sto to ovde radi ovaj "gradjevinski" lik ...

A onda sam na sajtu KLM-a natrcao na ovakvu informaciju:

Non-compliance with entry regulations will result in fines up to EUR 11,250.- per passenger. Carriers transporting aliens with no or insufficient documentation from certain listed airports are also liable to fines.

E sad, zamislite Jatov avion sa minimum 5 ljudi sa neispravnim pasosima - Jat ce na tom letu izgubiti 55000 evra.

Ista stvar i sa RNIDS-om.

Nemaju tehnickih mogucnosti da rade neke stvari na savremeni nacin, pa koriste tehnologiju s kraja 19. veka. Uvid u papire.

A tu nisu samo oni krivi, vec i drzava. Koliko im je samo vremena trebalo da porode onaj zakon o digitalnom potpisu. A nesto i nisam cuo da su daleko odmakli u njegovoj primeni.
[ augustus @ 25.03.2008. 21:32 ] @
Sve i sve ali ovo je vrhunski:
Citat:
Sto se tice Mirjane ja mislim da ona nije jos za penziju nego da treba da joj se da nesto u ruku i da pomera tu ruku X Y i Z osom.


[ Silencer @ 26.03.2008. 08:23 ] @
http://www.nic.me
A joj ovi su tek propast :) jes da im godaddy registar internacionalni sto .rs nema, al bre :0 sve stranice u izdradi.

Elem torbice ja bi na tvom mestu maksimalni iskulirao ovu raspravu, jer dosta ste se prolupali ovde oko registracije .rs domena. sednite svih 24 registra (kolko vas vec ima) pa se dogovorite lepo svi zajedno koju cete pricu da pricate ovde na forumu, ili se drzite pravilnika RNIDS pa se pozovite na odredjeni clan i objasnite ovde ljudima par stvari kako funkcionise posto su ovde i korisnici foruma nesporosbni da procitaju pravilnik registracije domena .rs i da pitaju nesto na sta postoji odgovor.

Ko je dovoljno pametan i procita pravilnik sve ce razumeti. Ne znam zbog cega je problem tolki oko rs domena, i koj ku*** ocete da .rs bude registrovan na internacionalnom nivou ? To stvarno bi bilo budalastina, pa nic.ae (united arabian emirates) ne da tako nesto. Sta koj ku*** ima amerikanac da mi registruje .rs domen ili neko drugi. Manite se i pitanja sto je registrovan autoservis.rs ? Pa sta ako je uzela drzava meni je bas logicno, sutra je to mogo da bude neko ko ce na tom domenu da zaradi pare. Da se ja pitam stavio bi tu web stranica u izdradi. Ni jedna firma se ne zove Auto Servis, ali bukvalno Auto Servis D.O.O. ili SZTR. Ako vec postoji onda ta firma ima prava jedino ovde da se buni i da tuzi drzavu, za kradju imena nacionalnog domena za njegovu firmu. Nasta ni ta firma ne bi imala prava da trazi taj domen iako ima prava na ime jer postoji .co.rs koji po nekoj logici treba da bude za kompanije.

[Ovu poruku je menjao Silencer dana 26.03.2008. u 09:49 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 26.03.2008. 08:44 ] @
Naopako, sad kad god nesto zamerimo RNIDS-u, oni ce da nas upute da vidimo kako su tek Crnogorijanci resili problem :)

Inace, nemoj generalizovati, ako bolje pogledas, videces da samo jedan ucesnik ove diskusije ima vrlo cudne manire i neobicne ideje vezane za .rs domen.
[ Djomlavi @ 26.03.2008. 15:39 ] @
Sta se desava kada neko pokusa da kupi domen, OR mu uzme pare, ali mu ne registruje taj domen, a pare da vrati - nece?

[Ovu poruku je menjao Djomlavi dana 27.03.2008. u 04:36 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 26.03.2008. 17:19 ] @
Ko ima xyz.co.yu ima pravo i na xyz.co.rs i xyz.rs i rezervacija vazi od prvog dana kada je pocela registracija domena (i traje 6 meseci). To sto si dobijao nepotpune informacije je posledica vrlo lose organizovanog celog sistema registracija domena, koja se jos uvek velikim delom radi rucno.
[ pringles80 @ 26.03.2008. 17:36 ] @
Citat:
Djomlavi
p.s. Takodje napominjem da preko RNIDS Whois ne mogu da vidim kada je taj domen "rezervisan", ali ocigledno da je rezervisan tek nakon sto sam ja ga narucio.


Potrazi u RNIDS Whois xyz.co.yu ili xyz.yu i videces kada je registrovan. Ima dosta OR koji ne proveravaju dobro whois kada radis proveru da li je slobodan, na primer EuNet par dana pre registracije je govorio za gomilu domena da su slobodni, kad je na primer Loopia rekla da ustvari nisu, sto se i potvrdilo na RNIDS Whois.
[ Djomlavi @ 26.03.2008. 19:35 ] @
Dakle, do sredine septembra 2008. svi popularni .rs domeni su zauzeti?

[Ovu poruku je menjao Djomlavi dana 27.03.2008. u 04:38 GMT+1]
[ pisac @ 27.03.2008. 00:12 ] @
Domeni .co.yu i .org.yu imaju rezervisano vreme od 6 meseci da uzmu domene .co.rs i .org.rs, i niko drugi ne može uzeti taj domen za to vreme. Takodje im je rezervisan i .rs, onome koji se prvi od njih javi. Sačekaj tih 6 meseci, možda dotična firma i/ili organizacija neće ni pokušati da registruje .rs domen.

Ja imam .co.yu, ali nisam podneo zahtev ni za .co.rs, ni za .rs, već za .in.rs kao najjeftiniji i najisplativiji (čisto da mi se nadje neka adresa i u domaćem web prostoru). Ne pada mi napamet da bacam pare na gluposti kada mogu da zakupim bilo koji normalni domen .net .org. com. .info pa i .eu .fr i šta ti ja znam, za manje pare, a pri tome mnogo brže i efikasnije rade od ove dezorganizovane bande ovde. Evo, da vas obavestim, da mi je .in.rs proradio najzad, 15 dana nakon mogu upisa potrebnih podataka registru, nekoliko mailova, i na kraju telefonskog insistiranja da mi najzad unesu te podatke tamo gde treba. Za to isto mi u svetu treba nekoliko sati. Možda je problem bio u tome što nisam hteo da hostujem prezentaciju tamo gde sam registrovao domen. Valjda im je krivo što neću da im dam još para, pa se dure...
[ Silencer @ 27.03.2008. 13:08 ] @
Citat:
15 dana

Ma hteli su oni da te registruju odmah nego sistem nije mogo da izdrzi opterecenje bio si na cekanju ispred tebe su bila sigurno 10 domena koji su trebali da prodju :)
Dobrodosli u Srbiju ovde se sve ceka, a pare se daju odmah !
[ OffShore @ 27.03.2008. 13:20 ] @
Koliko sam ja shvatio, domen je registrovan nakon DODATNIH promjena podataka, a iz ranijih postova vidi se da nisu navedeni NAME SERVERI vec samo IP, i da registrar nije htio da sam ganja koji su NS:)
[ pisac @ 28.03.2008. 02:24 ] @
Da, 6 dana nakon izmene podataka tako da zadovoljavaju pretpostavke registra, a posle nekoliko pisma i jednog telefonskog poziva.

A uzgred, pored imena NS mora stajati i polje za IP adresu, a ako ne stoji onda forma mora sama da tumači uneti podatak i da ga pretvara u željeni, ili ukazuje na grešku ili potreban podatak. To je nekih 10-20 linija koda u PHP-u.

Evo jedan lep primer: Otvaraš domen banda.rs, i želiš da ti DNS za taj domen budu ns1.banda.rs i ns2.banda.rs. Znači, imaš svoje sopstvene DNS-ove. Lepo... ali onda moraš da znaš i IP adresu. A kako ćeš ti to da objasniš registru koji je bio ubeđen da ćeš ti kod njega da hostuješ svoju bandu, i da će DNS-ovi za tu bandu da budu DNS-ovi samog registra. Dakle, registrar prosto ne može da veruje da nećeš kod njega da hostuješ, a čak uopšte nije ni predvideo mogućnost da će mu baš IP adresa (a ne ime) name servera biti neophodna da bi tvoj domen pustio u rad.
[ Predrag Supurovic @ 28.03.2008. 07:42 ] @
Vrlo je losa ideja da za domen navedes ns hostname koji je na tom istom domenu.

[ stani-pani @ 28.03.2008. 21:00 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Vrlo je losa ideja da za domen navedes ns hostname koji je na tom istom domenu.

Jeste da sada idemo off-topic, ali me interesuje zašto misliš da je loša ideja admina sa npr. cisco.com da za svoje name servere koriste ns1.cisco.com i ns2.cisco.com?
[ pisac @ 28.03.2008. 21:13 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Vrlo je losa ideja da za domen navedes ns hostname koji je na tom istom domenu.


Nije loša ideja, to je normalni postupak koji sprovode mnogi provajderi i druge ozbiljne firme koje imaju svoje IP adrese, i nema negativnih posledica.
[ agw.mile @ 29.03.2008. 08:14 ] @


Ja sam postavio upit na RNDIS i dobio odgovor:

Ime domena:
www.xyz.co.rs



Tekst sa slike:



soap:Receiver Server was unable to process request. --- > Pozvali ste web servis sa vise od jedne IP adrese ili koristite vise threadova pokrenutih sa iste IP adrese

Ovo na engeskom razumem, a ovo na srpskom ne razumem. Inace pomalo sam vezan za racunare, sta onda da ocekuje neko ko je potpuni amater?


[ srpsko gradjevinarstvo @ 04.04.2008. 14:07 ] @
Mi smo tu i čekamo

A šta čekamo?

Da RNIDS saopšti na koga je registrovan autoservis.rs i da ministarstvo objasni od kakvog je to značaja?

Da se čoveku iz kragujevca vrati promo.rs jer je isti vlasnik www.promo.co.yu

Da se funkcioner RNIDS-a Nenad Krajnović izvini DS zbog krađe domena te stranke ( Bratu Djuri što ga je tukao)

Da se ukine glupa i bespotrebna dokumenta za fizička lica pri registraciji prilažu RNIDS-u

Da se RNIDS očisti od web kriminalaca koji su u prošlosti otimali domene u dnevnopolitičke svrhe.


Mi nismo otišli i dalje smo tu. I postavljaćemo logična pitanja?
[ twiddle @ 04.04.2008. 19:14 ] @
Spisak institucija koje su stavile određene domene na listu imena od posebnog interesa za RS dostupan je na sajtu RNIDS već desetak dana (koliko je meni poznato, još od prošle konferencije za štampu RNIDS gde se i pričalo o toj listi).

Pozdrav,
Sloba
[ torbica @ 04.04.2008. 19:23 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Mi smo tu i čekamo

Da se ukine glupa i bespotrebna dokumenta za fizička lica pri registraciji prilažu RNIDS-u



Potpuno si u pravu!
Pokrenuta je inicijativa OR za ukidanje slanja dokumentacije kako za fizicka tako i za pravna lica na sastanku OR prosle nedelje :)

[ srpsko gradjevinarstvo @ 04.04.2008. 23:45 ] @
A meni nije jasno da li smo mi glup narod (a po broju programera ovde nismo) ili se zamajavamo i namerno otežemo oko pravljenja nacionalne baze podataka.

Svako dobije čipovanu ličnu kartu, onom kome treba bilo koji podatak ubaci te u terminal i proveri.

U toj bazi svako bi imao fasciklu sa svim relevantnim parametrima ( lični podatci, bračno stanje, imovinsko, poresko, osiguranja, vozila)

Ja sve mislim da mi to namerno otežemo da bez posla ne ostanje oko 50000 ljudi u opšinama i sličnim organizacijama.

Pre neki dan vlada je ukinula nebulozu "Izvod ne stariji od 6 meseci".

Malo je stvarno glupo da ti šalješ neke papire , fotokopiraš itd.
[ Predrag Supurovic @ 05.04.2008. 07:38 ] @
Citat:
torbica:
Pokrenuta je inicijativa OR za ukidanje slanja dokumentacije kako za fizicka tako i za pravna lica na sastanku OR prosle nedelje :)


Ne mora da se ukida. Dobro je da se vodi takva evidencija, jer je vrlo bitno da ne psotoji anonimnost u postupku registracije domena, samo ceo postupak treba pojednostaviti.

Loopia je to vec postigao. Vise ne trazi dokumentaciju vec je dovoljan maticni broj i PIB, posto onda oni sami sa sajta APR skinu sve ostalo i priloze uz registraciju domena.

RNIDS bi trebalo da je povezan sa APR i da te podatke preuzima automatski. Kolike pare uzimaju, red bi bio da se oko necega i angazuju.
[ cangla @ 05.04.2008. 14:03 ] @
Koliko ja znam, samo ovlasceno sluzbeno lice ima pravo da ti trazi licnu kartu, a mislim da OR to nisu. Ili mozda gresim.

I meni se desilo da sam registrovao sms.in.rs pa na kraju nisam postao vlasnik tog domena.
Da mi se to ne bi o5 desilo, kod loopie sam prvo uplatio par hiljada din, pa tek onda krenuo da gledam sta je slobodno, tako da bi mi domen mogao odma biti registrovan.

Sto se tice .rs domena, mislim da sam zavrsio sa njima (imam jos jedan .co.yu i sve se bojim da se spremaju da me izlevate).
Razlozi zasto vise ne zelim .rs domene su:
- nekoliko puta su skuplji od com, net, org, ...
- za com, net, org, ... ti niko ne trazi licnu kartu
- .rs je ipak samo regionalan domen, i to u regionu koji ne zna sta su kartice, intelektualna svojina, zakoni, ....

Imam i jedno pitanje, ako neko zna da mi odgovori (mozda Torbica).
Ako domen kosta npr. 2.500,00 din. kome idu te pare. Koliko od te sume dobija RNIDS, koliko OR.
[ srpsko gradjevinarstvo @ 05.04.2008. 18:56 ] @
To si u pravu...Ne pada ni meni na pamet da platim domen, razvijem ga i da mi ga otme tehničko miistrastvo telekomunikacija ili onaj lopov koji je sad arbitražni sudija u RNIDS.
[ torbica @ 05.04.2008. 23:23 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Ne mora da se ukida. Dobro je da se vodi takva evidencija, jer je vrlo bitno da ne psotoji anonimnost u postupku registracije domena, samo ceo postupak treba pojednostaviti.

Loopia je to vec postigao. Vise ne trazi dokumentaciju vec je dovoljan maticni broj i PIB, posto onda oni sami sa sajta APR skinu sve ostalo i priloze uz registraciju domena.

RNIDS bi trebalo da je povezan sa APR i da te podatke preuzima automatski. Kolike pare uzimaju, red bi bio da se oko necega i angazuju.


Vlasniku domena je najvise u interesu da da tacne podatke. U slucaju zloupotrebe navedene u pravilnicima RNIDS-a ili problema ili prosto RNIDS proveri podatke on domen gubi.

Mi ne inistiramo na dokumentaciji, jer i ovako i onako radimo proveru preko APR i NBS-a po matičnom broju i PIB-u.
Obzirom da je čovek iz APR u UO RNIDS-a ja očekujem u najskorije vreme automatizaciju provere.
[ torbica @ 06.04.2008. 23:40 ] @
Citat:
srpsko gradjevinarstvo: Svako dobije čipovanu ličnu kartu, onom kome treba bilo koji podatak ubaci te u terminal i proveri.

Navedi mi barem jednu zemlju u kojoj organizacija koja nije drzavni organ ima pristup bazi podataka o gradjanima.

Da li bi ti bio srecan da privatni fond RNIDS, koji s drzavom ima veze samo utoliko sto par drzavnih cinovnika sedi u UO, brlja po tvojim licnim podacima?

Podaci o preduzecima su druga stvar - oni JESU javni svuda u svetu.

Podaci iz katastra su takodje javni.

Licni podaci NISU.

Citat:
U toj bazi svako bi imao fasciklu sa svim relevantnim parametrima ( lični podatci, bračno stanje, imovinsko, poresko, osiguranja, vozila)

Tako i onda da ti imas pristup tom terminalu da vidis ko kolike pare ima i gde?
Citat:
Pre neki dan vlada je ukinula nebulozu "Izvod ne stariji od 6 meseci".

Ne zivim u Srbiji, ali ni u drugim zemljama nije nista bolje. Za produzenje boravisne vize u bilo kojoj zapadnoj zemlji ti treba ni manje ni vise od 20 papira i to svake godine. :(
[ nidzo80 @ 08.04.2008. 12:09 ] @
Hajde da se i ja izjadam.Registrovao sam .rs domen kod ptt-a, dobio sam zeljeni domen u pristojnom roku,poslao sam potrebnu dokumentaciju i sve je teklo neobicno glatko.Posto vec imam izradjenu prezentaciju na jednom hostu ,treba da podesim DNS servere domena, ali posto nisam dobio nikakav kontrolni panel da bih mogao to sam uraditi zvao sam u petak tehnicku podrsku ptt-a, ali "covjek koji to jedini zna da objasni danas ne radi nazovite u ponedeljak ili posaljite email" bio je odgovor operaterke u ptt-u.Poslao sam email i sacekao sam do danas,medjutim nista od odgovora, zovem opet tehnicku podrsku i dobijam isti odgovor i da pokusam nazvati sutra.Zar je moguce da u citavom ptt-u radi samo jedan covjek koji mi moze pomoci???Ili ja mozda trazim pomoc na pogresnom mjestu
[ Zeleni zub @ 08.04.2008. 23:05 ] @
Sta im tehnicki potkovani ljudi, dovoljne su upisulje da se javljaju na telefon, $^#$^& im ja sve i to takodje preko veze ;)
[ ipplusstudio @ 09.04.2008. 04:50 ] @
Koliko se sećam, u Pravilniku piše da je provajder OBAVEZAN DA TAKVE ZAHTEVE OBRADI U TOKU DANA.
[ nidzo80 @ 09.04.2008. 12:37 ] @
Ocigledno je taj pravilnik mrtvo slovo na papiru i da mozemo da njime obrisemo "nesto" :) .Moja muka se nastavila i danas posto doticni gospodin opet nije tu.Kazu mi pokusajte opet sutra ,eventualno prekosutra.Ne znam da li da se smijem ili da placem. :D :(
[ Emil Ranc @ 09.04.2008. 15:55 ] @
Bruka i sramota, šta reći. Po meni bi trebalo da bude obavezujuće da na upućeni zahtev mejlom ili telefonom, DNS bude podešen u roku od nekoliko sati najviše, a takođe mislim da bi svakom registrantu morala biti pristupna web aplikacija, gde on saam može da podesi DNS, forwarding i sl.
[ torbica @ 10.04.2008. 03:53 ] @
Citat:
Emil Ranc: Bruka i sramota, šta reći. Po meni bi trebalo da bude obavezujuće da na upućeni zahtev mejlom ili telefonom, DNS bude podešen u roku od nekoliko sati najviše, a takođe mislim da bi svakom registrantu morala biti pristupna web aplikacija, gde on saam može da podesi DNS, forwarding i sl.


Imamo mi user panel ali prekucavamo to kroz rucnu aplikaciju nekoliko puta dnevno, ali jos RNIDS nije pustio automatski modify :(
[ bluesman @ 13.04.2008. 19:55 ] @
Citat:
Zaista, bilo bi zanimljivo čuti i stav vlasnika domena o ovome. Ako sam dobro shvatio, reč je o bluesman-u?


Dobio sam informaciju da sam prozvan, pa rekoh da odgovorim.

Igor me je zvao telefonom pa smo pričali jedno pola sata, lepo sam mu objasnio celu istoriju toga, ono što je on ovde napisao je blago rečeno "nekorektno" a može da se nazovi u uvreda i laž.

Citat:
Ne zelim nikoga da kompromitujem niti da spominjem imena, ali se radi o jednom zatvorenom krugu ljudi, svima poznati sa foruma ovih ili onih gde se svi medjusobno poznaju. Rekao mi je da je domen registrovao prvi ili drugi dan nakon sto su domeni zvanicno pusteni, znaci 11. ili 12. mart. Na RNIDS-ovom Whois-u se ne spominje niti 11. niti 12. nego 14. i 16. za datum registracije odnosno promene dnsova


Prvo o "zatvorenom krugu ljudi". Nećeš nikoga da vređaš ali neka "sekta" ti otima domene? Opet nećeš da imenuješ ali se lako sazna o kome je reč? Ti izgleda baš ništa nisi razumeo od onoga što smo pričali telefonom ili toliko mrziš da i nema veze ko ti šta kaže. Ja Torbicu poznajem lično, ali sreli smo se ukupno 5 puta za ovih 10 godina, od toga 4 puta slučajno a 1 na nekom IT okupljanju. Ti hoćeš da kažeš da je on baš meni javio da je neko registrovao "cool" domen i da odem ja i maznem to za sebe? Što bi to meni javio? Što nije uzeo za sebe onda? A i taj domen.... ne mislim da je nešto vredan nego sam i ja naseo na histeriju pa kao mali muja "hajde da uzmem i ja jedan od tih" - taj domen mi generalno i ne treba, više sam ga kupio za probu.

Hajde za ostale da ponovim čisto da se prekine sa dezinformacijama:

11.3. zatražim registraciju domena. Izdaju mi profakturu (plaćam preko računa)
12.3. imao sam puno obaveza pa nisam stigao da odem u banku da predam nalog
13.3. napokon odem u banku i pustim nalog ... popodne proverim na control panelu - još uvek je domen "na čekanju".
14.3. na control panelu vidim da je domen "registrovan"
Kasnije promenim default name server i parkiram domen na sedo (ne sećam se tačno da li je to bilo 14, 15 ...)
14.3 oko 16:30 TI SE POJAVIS na eunetu i uradiš proveru domena, dobiješ da je slobodno?!?!?

5 dana kasnije zove me neko (igor) da me pita kako sam ja uspeo da registrujem domen kada je on to njegov domen ??!? Odakle bre znam, išao sam po normalnoj proceduri, ko je šta radio i kako se to desilo - stvarno ne znam da ti odgovorim. U razgovoru saznam da je on hteo da registruje domen posle mene, pa mu lepo objasnim da je onda neka frka do whois ili do euneta... ja sam domen već registrovao i platio davno pre nego što je on čak i probao da ga registruje. Zašto je njemu pisalo da je slobodan - ja stvarno nemam pojma.

Šta se spominje na whois, koji datum stoji, kada, ko i kako ... to stvarno nije moj problem, ja sam odradio sve po proceduri koja postoji, čak sam išao vrlo lagano (nisam uplati ni isti dan, čak ne ni sutra, nego tek posle 2 dana... i to preko računa a ne karticom)... i ni na koji način ne želim da razmišljam o tome zašto je whois neažuran i čija je to greška i zašto je tebi eunet čak 2 dana posle mog plaćanja (a 4 dana posle "rezervacije") prijavio da je taj domen slobodan. Mislim da si mržnju usmerio na pogrešnu stranu, ovde nije problem ni CRI, a najmanje moja malenkost, ovde je problem eunet (kome očigledno bezrezervno veruješ) a možda i rnids... kažem "ne znam"

Ovo u stvari nije anti-reklama za CRI već naprotiv, ispostavilo se da su drugi service provajderi užasno spori. Može 20 ljudi da prosledi zahtev za registraciju istog domena na 20 provajdera, posle toga je pitanje koji je od tih provajdera bolji i ažurniji. Pokazalo se da CRI to radi vrlo efikasno... kako oni to rade i kakav sistem imaju - to je pitanje za njih, a ako se dobro sećam najave, bila je neka "javna preznetacija" gde je moglo da se vidi ispod haube kako sistem funkcioniše. Koga je interesovalo - mogao je da ode da pogleda.

Rekao sam ti takođe telefonom da ako misliš da te je neko prevario - treba da reaguješ, pa čak i krivične prijave... šta god... i da mi ne spominješ ime, obojica smo se složili da ja nemam nikakve veze sa tvojim problemom, a onda dođeš ovde na forum pa širiš neke teorije zavere gde sam ja skoro Grand Master masonske lože? Šta ti je bre?

Edit: Evo naterao si me da pronađem izvod, rasterizovao sam PDF u jpg, samo sam markirao neke privatne informacije... vidi se lepo i datum i sve što je dovoljno da pokaže da jednostavno nisi u pravu. Najmanje što možeš da uradiš je da napišeš ovde bar jednu rečenicu sa izvinjenjem. Opet pričam samo o MOJOJ umešanosti, a to što si ti na eunetu video da je domen slobodan 2 dana kasnije - to raspravi sa njima.

Edit2: Izvinjavam se svima na maltretiranju ali me ovako nesto bas nervira pa onda moram da reagujem... Hteo sam samo da dodam, posto vidim da je dosta ljudi sklono teorijama zavere i da ne veruju vise ni svojim ocima ako nije u skladu sa belosvetskom zaverom, ko god hoce moze da dodje kod mene u office da pogleda original ovog izvoda ...


[Ovu poruku je menjao bluesman dana 13.04.2008. u 22:58 GMT+1]
[ bluesman @ 14.04.2008. 13:35 ] @
Dakle? Mnogo ste brzi kada treba da podržite teorije zavere, sad ništa? Ono kao... da cimamo radio, tv, novine, UN, greenpeace, interfloru... odmah svi daju podršku, a sad neće ne ume da kaže "sorry pogrešio sam"? "Izvini što sam te spominjao u lošem kontekstu - ti definitivno nemaš ništa sa ovim"? "Cela ova priča je u stvari jedan loš trip".

Mnogo ste bre naivni, pojavi se bilo ko da priča bilo šta i vi odmah poverujete na reč, čim je u pitanju neka pljuvačina... "RS prevara", "zatvoreni krug ljudi..."? "zloupotreba", "otimačina".... samo vam još Vatikan fali. Samo njih par (ako se dobro sećam Davor i možda još jedan) je bilo oprezno u fazonu "ček da vidimo o čemu se STVARNO radi... "

Da li sam ljut? Pa naravno da jesam, suviše dugo sam u ovoj priči i suviše sam se trudio da dozvolim da me neko proziva za glupost ili da se kompromitujem zbog jedne budalaštine.
[ Davor Vlajkovic @ 14.04.2008. 13:55 ] @
Ja ti se zahvaljujem na javljanju, ostavljanju komentara i dokaza (ovo poslednje nije bilo neophodno, ali svakako doprinosi argumentaciji). Razumem da si ljut zbog pojedinih komentara, samo te molim da ne uzvraćaš istom merom jer to ne vodi nigde. Neka ostane tema još dan-dva otvorena za eventualne komentare 'druge strane' pa da stavimo tačku na celu priču. Da li je problem tj. 'prevara' nastala u tvom ili dvorištu EUneta, CRI i/ili RNIDS, svako će moći da zaključi iz dosad napisanog...

Pozdrav
[ bluesman @ 14.04.2008. 14:03 ] @
Ne, nisam mislio da odgovaram istom merom, moram priznati da ne bih ni odgovorio da je covek lepo dao naslov temi "Kako je moguce da dobijem da je domen slobodan a isti je vec 2 dana zauzet" i da je napisao u poruci "pokusao sam da registrujem, dobijem da je slobodan da bi mi kasnije javili da je ipak zauzet... to je jako neozbiljno od euneta, RNIDS... koga god..."

Medjutim covek je odmah u stilu senzacionalistickih tabloioda nazvao to "prevara" i u poruci poceo temu sa "zatvoreni krug ljudi ... konspiracija... otimacina..." I to se onda tako provlači danima ako ne i nedeljama ovde na forumu. Znate da ne dolazim ovde i ne bih ni video da mi neko nije javio da postoji takva tema gde me prozivaju za "prevaru"?!?!?

Sve to ne bi ni bilo toliko strasno da nisam pricao sa njim pola sata i sve mu lepo objasnio (i dokazao), i posle te price on opet izadje sa tim da je to neka prevara?!?!?

A ove "junose" odmah potrcase da podrze "raskrinkavanje velike zavere" pa je bilo koimentara od "znao sam, to je sve banda"... pa do "koliko ti je trazio za otkup". Domen je na sedo - ako hoce da ga kupi - neka bid-uje. Bilo ko. A meni je muka da me neko svrstava u kontekst "gore-najgore", "bande", "prevaranata", "poslovno-politickih sekti... " sta ja znam. Posle cele price na 6 stran i pljuvanja po meni najmanje sto mogu da ocekujem je da neko kaze "izvini". A i ne trazim nista vise od toga. Eto, samo to.
[ markom @ 14.04.2008. 14:33 ] @
Citat:
Navedi mi barem jednu zemlju u kojoj organizacija koja nije drzavni organ ima pristup bazi podataka o gradjanima.


Island...
[ Predrag Supurovic @ 14.04.2008. 14:55 ] @
Ovakve stvari se desavaju zato sto je sistem registracije domena postavljen potpuno naopako i nije uskladu sa realnom situacijom.

Kod nas ne funkcionise elektronsko placanje, nemoguce je domen proveriti i ako je slobodan ODMAH platiti, vec izmedju podnosenja zahteva za registraciju do realizacije registracije mora da prodje neko vreme - sasvim dovoljno da neko u medjuvremenu 'uleti' da li slucajno ili namerno, nije toliko vazno.

Na to je 'kreatorima' RNIDS-a godinama ukazivano, ali su se oni oglusivali i potpuno ignorisali ovaj problem. Oni ne mogu da pricaju kako eto nisu predvideli tako nesto, sasvim je jasno da je ovaj propust napravljen namerno, kao i gomila ostalih 'slucajnih' propusta kojima smo svi svedoci.
[ bluesman @ 14.04.2008. 16:25 ] @
Peđa, u ovoj temi je važno, pošto je naslov teme "prevara"

Ja sam domen registrovao 11.3. platio 13.3, a on se pojavi 14.3. popodne i posle provere dobije da je domen slobodan. Znači nije niko "uleteo" nego je problem neažurnost registra.

E sad, to što ti dalje pričaš - opet počinju neke teorije zavere... ja u to neću da ulazim.
[ torbica @ 14.04.2008. 21:54 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Ovakve stvari se desavaju zato sto je sistem registracije domena postavljen potpuno naopako i nije uskladu sa realnom situacijom.

Kod nas ne funkcionise elektronsko placanje, nemoguce je domen proveriti i ako je slobodan ODMAH platiti, vec izmedju podnosenja zahteva za registraciju do realizacije registracije mora da prodje neko vreme - sasvim dovoljno da neko u medjuvremenu 'uleti' da li slucajno ili namerno, nije toliko vazno.

Na to je 'kreatorima' RNIDS-a godinama ukazivano, ali su se oni oglusivali i potpuno ignorisali ovaj problem. Oni ne mogu da pricaju kako eto nisu predvideli tako nesto, sasvim je jasno da je ovaj propust napravljen namerno, kao i gomila ostalih 'slucajnih' propusta kojima smo svi svedoci.


Pedja zlonameran si!
Plaćanje karticamo funkcioniše i to odlično!
Eunet i CRI su implementirali plaćanje karticama.
Što ostali nisu, to je njihova poslovna politika.

Uostalom svakom OR si mogao da uplatiš u prepaidu, naparaviš kredit i da ti se registruje u realnom vremenu!
[ torbica @ 14.04.2008. 22:00 ] @
Citat:
Davor Vlajkovic: Ja ti se zahvaljujem na javljanju, ostavljanju komentara i dokaza (ovo poslednje nije bilo neophodno, ali svakako doprinosi argumentaciji). Razumem da si ljut zbog pojedinih komentara, samo te molim da ne uzvraćaš istom merom jer to ne vodi nigde. Neka ostane tema još dan-dva otvorena za eventualne komentare 'druge strane' pa da stavimo tačku na celu priču. Da li je problem tj. 'prevara' nastala u tvom ili dvorištu EUneta, CRI i/ili RNIDS, svako će moći da zaključi iz dosad napisanog...

Pozdrav


Davore, realno da je naslov tendenciozan jeste. Mislim da bi trebao ozbiljnije da moderišeš ovaj forum. Mada zbog ove teme i pisca organizovao sam otvoreni dan CRI-ja i družio sam se sa 20-tak ljudi i podelio neka iskustva.

[ Predrag Supurovic @ 15.04.2008. 10:31 ] @
Citat:
torbica: Pedja zlonameran si!
Plaćanje karticamo funkcioniše i to odlično!
Eunet i CRI su implementirali plaćanje karticama.
Što ostali nisu, to je njihova poslovna politika.


Vrlo dobro znamo kakvi su uslovi za implementaciju placanja karticama, i koliko je to zaista dostupno. To toliko dobro funkcionise da samo retkim domacim sajtovima zaista moze da se placa karticama. Banka inteza, koja jedina nudi uslugu e-placanja, ima svega 17 klijenata. Mora da smo time usli u sam vrh po razvoju e-placanja.
[ markom @ 15.04.2008. 10:46 ] @
Pa uslovi su takvi kakvi su. Neko na njih pristaje - i ima klijente, a drugi ne pristaju - i nemaju klijente. Ko im kriv.
[ torbica @ 15.04.2008. 11:54 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Vrlo dobro znamo kakvi su uslovi za implementaciju placanja karticama, i koliko je to zaista dostupno. To toliko dobro funkcionise da samo retkim domacim sajtovima zaista moze da se placa karticama. Banka inteza, koja jedina nudi uslugu e-placanja, ima svega 17 klijenata. Mora da smo time usli u sam vrh po razvoju e-placanja.


Imas i agregatora, ukoliko neces kod Intese direktno, Pexim.
[ Predrag Supurovic @ 15.04.2008. 19:03 ] @
Citat:
markom: Pa uslovi su takvi kakvi su. Neko na njih pristaje - i ima klijente, a drugi ne pristaju - i nemaju klijente. Ko im kriv.


To jepotpuno irelevantno. Relevantno je smao to da ocigleno u nasoj zemlji e naplate nije jos uvek zazivela i da RNIS to mora da iam u vidu prilikom organizacije nacina rada. Ovako, samo prave probleme ljudima, omogucavajuci da vise njih cak iplati za isti domen da bi naknadno ustanovilida samo jednauplata relaizovana prva a da su sotali zivisili, ili jos gore, ostavlja previse prostora za same OR da manipulisu domenima.

[ markom @ 15.04.2008. 19:22 ] @
To nema nikakve veze sa karticama...
[ torbica @ 15.04.2008. 20:26 ] @
Citat:
markom: To nema nikakve veze sa karticama...


Džaba argumentacija markom, kad pedja smisli da nije razvijeno, onda nije :(
[ torbica @ 15.04.2008. 20:27 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: ostavlja previse prostora za same OR da manipulisu domenima.


kao ti sa iz.rs domenom? uzimala davala?
[ bluesman @ 15.04.2008. 20:28 ] @
Peđa. ne zezaj sad sa tim... :)

Sasvim je normalno takvo ponasanje i to se desava svuda u svetu. Zamisli da dođe mali perica i registruje 100 domena, oni mu napišu profakturu i čekaju ga u zakonskom roku da izvrši uplatu. Ti predlažeš da u tom periodu domen bude označen kao "zauzet"? I onda mali perica ne plaća 20 dana, svih 100 domena su blokirani, mali perica na kraju i ne plati, od jednom se domeni opet "otvore" kao slobodni. I onda dođe neki Peđa i kao "koga bre vi varate, ovi domeni su bili zauzeti, sada slobodni... to je prevara".

Međutim perici nije dosta igre, pa opet ode i registruje gomilu domena i opet se zeza pa neće stvarno da plati, eto dosadno mu je... Čije pare prve legnu - taj je platio i tu nema nikakve misterije.

Ja sam onomad za probu pokušavao da registrujem isti domen na 3 različita sajta, jedan od njih je godaddy... i svuda sam mogao da ga dodam u cart, i na svakom sam došao sve do samog plaćanja... i na svakom bih mogao da ga i platim. Ko će od njih prvi da ga registruje za mene, to sad zavisi od tog registra (nisam testirao dalje da bih ti rekao rezultat). Generalno, nije ništa neobično da više ljudi u istom trenutku bude zainteresovano za isti domen.

To što ti pričaš da naplata nije zaživela nema veze sa životom, šta ti predlažeš da se uradi? To što 90% ljudi ne koristi kartice znači da onih 10% ne sme da ih koristi? Ja mislim, a to sam ti već rekao u privatnim porukama, da sada već debelo zastranjuješ i tvoji argumenti samo dodaju na slučaj protiv tebe, odnosno ne govore ti u prilog jer nemaju smisla. Tvoja ideja sa besplatnim domenima je ok, ja te podržavam, ali nemoj da preteruješ sa ovim.

Ako imaš nešto protiv RNIDS - to je druga stvar, ja bih u tom slučaju pisao krivične prijave ili ko zna šta, ali sad si se uhvatio za sistem naplate kao "smiišljen da se prevare ljudi". Za prevare se ide u zatvor - ako imaš neki dokaz za to - tuži, ako ne ... ne znam koliko će ovi imati strpljenja da te toleriši po forumima da ih napadaš lično i profesionalno. Moram priznati da je i meni već dosadno da gledam to, kako li je onda tim ljudima koje svakodnevno vređaš.
[ Predrag Supurovic @ 16.04.2008. 00:05 ] @
Citat:
bluesman:
To što ti pričaš da naplata nije zaživela nema veze sa životom, šta ti predlažeš da se uradi? To što 90% ljudi ne koristi kartice znači da onih 10% ne sme da ih koristi? Ja mislim, a to sam ti već rekao u privatnim porukama, da sada već debelo zastranjuješ i tvoji argumenti samo dodaju na slučaj protiv tebe, odnosno ne govore ti u prilog jer nemaju smisla. Tvoja ideja sa besplatnim domenima je ok, ja te podržavam, ali nemoj da preteruješ sa ovim.


Ja sam predloge za resenje toga dao davno, oni su odlucili da ne regulisu, vec da ostave prazan prostor za mesetarenje. Ne vidim sta smeta tim 1% ljudi ako postoji neki metod da se izbegne ovakav problem? Ko ima karticu on odmah plati i on problem i ne vidi, ali zato vecina vrlo lako moze da dodje u situaciju da nesto plati, pa da se ispostavi da to placeno ne moze da dobije, kao sto se desavalo od prvog dana.


Torbice, imas li ti neki dokaz za tu tvoju tvrdnju (uzimala - davala)? Ako nemas, molim admisntratore da te odmah banuju zbog lazi i klevete. Jasno je da ti je zasmetalo sto .iz.rs domeni imaju veoma dobru prodju i sto sam u praksi pokazao kako pljackate ljude prodajom .rs domena po bezobraznim cenama, ali bar drzi neki nivo kulturnog ponasanja.
[ bluesman @ 16.04.2008. 01:16 ] @
Jel' mogu negde da se vide ta rešenja koja si predlagao? Ili napiši ovde kad već pričamo o tome?
[ markom @ 16.04.2008. 01:45 ] @
FYI. korisnici se ne banuju zbog laganja, već zbog višestrukog prekršaja pravila iz pravilnika. Ti bi to trebalo da znaš...

Ukoliko misliš da je Zoran ili neko drugi prekršio neki zakon, izvoli ih tužiti u trgovinskom sudu...
[ torbica @ 16.04.2008. 03:20 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Torbice, imas li ti neki dokaz za tu tvoju tvrdnju (uzimala - davala)? Ako nemas, molim admisntratore da te odmah banuju zbog lazi i klevete. Jasno je da ti je zasmetalo sto .iz.rs domeni imaju veoma dobru prodju i sto sam u praksi pokazao kako pljackate ljude prodajom .rs domena po bezobraznim cenama, ali bar drzi neki nivo kulturnog ponasanja.


prvo: podrzao sam tvoju plemenitu nameru, cak sam i ja zeleo jedan lep domen (torbica.iz.rs) ali si ti onemogucio to u pravilima "- da se domeni koriste za potrebe ili promociju RNIDS, da domene koriste funkcioneri RNIDS, firme i organizacije koje su u bliskoj vezi (vlasništvo, radni odnos i slično) sa funkcionerima RNIDS, kao ni da domene hostujete na njihovim serverima;"
drugo: ko koga pljacka?
tri: ti pricas o kulturnom ponasanju?
i poslednje pod cetiri: nije laz i kleveta, jel nisi na primer Gojku obrisao iz.domen?
[ Predrag Supurovic @ 16.04.2008. 08:25 ] @
Citat:
torbica:
i poslednje pod cetiri: nije laz i kleveta, jel nisi na primer Gojku obrisao iz.domen? ;)


Gojku domen nikada nije ni odobren. Odmah kada je poslao zahtev za registraciju obavesten je da nije dobro podesio domen i dato mu je vreme da stvar ispravi. Posto nije ispravio, domen je obrisan.

Izgleda da brkate pojmove. To sto domen radi odmah nakon podnesenog zahteva ne znaci da je on odobren. Tako je napravljeno da bi korisnici mogli odmah da zavrse sva podesavanja, jer se podrazumeva da korisnik domen registruje po pravilima i sa dobrim namerama, pa nema potrebe da ceka odobrenje. Medjutim sve vreme u korsinikovom nalogu vrlo jasno stoji beleg da domen nije odobren, samo sto to ne gleda onaj ko ne zeli. Sve to lepo pise na www.iz.rs, za one koji nisu spletkarosi, i zele da se upute u stvar pre nego sto pocnu da pljuju.
[ dankoj @ 16.04.2008. 09:00 ] @
Citat:
Sve to lepo pise na (www.iz.rs: http://www.iz.rs ), za one koji nisu spletkarosi, i zele da se upute u stvar pre nego sto pocnu da pljuju.


E, sada su oni koji misle drugačije spletkaroši... Peđa, Peđa, nije lako baviti se javnim poslom.
Mislim da si imao lepu ideju, ali dobrim delom utopističku. Pokvario si je zbog svoje želje da kada već ne možeš da budeš kritičar bez odgovornosti onda bar postaneš policajac.
I dalje želim sve najbolje projektu, ali je ovo možda dobar trenutak da utrošiš malo više energije i dobro ga redefinišeš, naročiti oko tog akako ćeš da pokrivaš troškove administracije.
Danko

[mod markom: quote tagovi]

[Ovu poruku je menjao markom dana 16.04.2008. u 11:36 GMT+1]
[ markom @ 16.04.2008. 09:36 ] @
Citat:
Izgleda da brkate pojmove. To sto domen radi odmah nakon podnesenog zahteva ne znaci da je on odobren. Tako je napravljeno da bi korisnici mogli odmah da zavrse sva podesavanja,


Fantastično! Jel' bi mogao možda ovo da objasnisš i na engleskom? Skroz je zgodno za razne privremene manipulacije vezane za SPAM, pa da još više olakšaš ljudima :-).
[ Mister_rap @ 16.04.2008. 13:56 ] @
Objasnjenje na engleskom bi bila super stvar
[ pisac @ 16.04.2008. 14:53 ] @
Da su u ovoj zemlji u većini dobronamerni ljudi, registracija IN.RS domena bi bila besplatna, a broj registrovanih domena ograničen na jedan po jednom matičnom broju.

Ovako, ostavljeno je pojedincima da probaju da rade u opštem interesu, pošto država/društvo očigledno radi samo u korist pojedinaca koji predstavljaju tu državu/društvo. A onda se nadju neki pametnjakovići koji napadaju one koji pokušavaju da rade u korist opšteg interesa.

Zbog toga nam se država i nalazi u ovim govnima. Ostatak koji bih imao da dodam bi bio previše vulgaran
[ markom @ 16.04.2008. 15:11 ] @
Pa ja recimo mislim i da je ekipa RNIDS radila u opštem interesu. To što njihov proizvod nije besplatan, ne znači da nije u opštem interesu. Čak naprotiv. Da je besplatan, država, odnosno budžet, što će reći poreski obveznici, bi plaćali sve domene. Ovako ih plaća onaj kome su potrebni i to onoliko koliko koštaju troškovi novog registra. Početne cene su visoke, ali šanse su da će vremenom opasti. Ja to smatram vrlo dobrim.

Takođe, ovo što Peđa radi je fina stvar. Ove kritike koje trpi ovde su direktna posledica istih tih kritika koje je on iznosio na račun ljudi koji se godinama trude da podignu RNIDS.
[ pisac @ 16.04.2008. 16:31 ] @
Zarada od ---.RS je sasvim dovoljna da pokrije sve moguće troškove. ---.IN.RS je morao da bude besplatan. Ovakav kakav je sad nema nikakav smisao. Zašto uopšte postoji?
[ Ivand @ 16.04.2008. 18:10 ] @
in.rs kosta 472 dinara za godinu dana, sto je oko 40 dinara mesecno, pakovanje orbit zvaka kosta vise a tesko da igde u beogradu mozete popiti kafu za taj novac.
A i nema tako jeftinih nacinalnih domena nigde.
I rest my case.
[ torbica @ 16.04.2008. 18:29 ] @
Pedja molim te ukloni moju reklamu sa tvog sajta www.iz.rs. Dokaz u screenshotu. Neko će da pomisli da smo u talu ;)

[ Davor Vlajkovic @ 16.04.2008. 21:51 ] @
Kao što obećah Goranu pre 2 dana - lock.



Zašto, ali zašto morate na svakoj temi da se ponašate kao deca...