[ avijaticar06 @ 24.03.2008. 08:53 ] @
Kako napraviti separaciju boja i snimiti svaku boju ponaosob. U photoshopu ili corelu?
[ avijaticar06 @ 24.03.2008. 13:07 ] @
Mozda nisam najbolje objasnio u cemu je moj problem pa cu pokusati opet.
Dakle treba sliku da filmujem, ali ne da masina sama uradi separaciju boja nego da to ja uradim umesto nje, jer mi na primer netreba crveni film, a trebaju ni ostala 3 (zuti, plavi , crni)
[ Atihar @ 25.03.2008. 08:16 ] @
U stampariji koja ti vrsi osvetljavanje ili u studiu za osvetljavanje napomeni/napisi da ti trebaju samo te tri boje, znaci CYK, ili u Corel-u pravis klasicnu separaciju boja s tim da iskljucis Magentu.
[ Skandy @ 25.03.2008. 10:44 ] @
Ako to do sada nisi radio, najbolje da zatrazis da ti to neko prakticno pokaze ili da tamo gde filmujes oni odrade posao. Pravljenje separacija moze da bude malo komplikovano ako si pocetnik. U zavisnosti od tvojih zelja i potreba, treba izvrsiti i odredjena podesavanja. Ako pravis separaciju u Corelu, onda bi trebalo da imas instalirane drajvere za Linotronic i da pravis Post script fajl, koji ces nositi na filmovanje. Navescu ovde samo neke stvari koje bi trebao da znas pre nego sto napravis separaciju:

1. U dogovoru sa stamparom, treba da znas precizno format koji on moze da stampa i kako da orjentises grafiku, gde da postavis pasere i jos gomilu pojedinosti koje on s' pravom moze da zahteva.
2. U zavisnosti od tipa stampe (offste, flexo, sito, tampon.....) separacija se moze postiti kao Pozitiv ili Negativ i kao citka i necitka (ogledalo, izvrnuta, inverzna).

3. Tu su i podesavanja linijature, preklapanje boja, uglova rastera. Sve ovo je promenjivo u zavisnosti od stamparije i materijala na kom se stampa.

4.Nije lose da imas instaliran i Adobe Acrobat kako bi proverio svaku separaciju posebno.

5. Stampari su ti posebna rasa ljudi, ako primete da si manje iskusan i da nisi bas sve uradio kako treba, progutace te zajedno sa filmovim koje si doneo.

Sve u svemu nije preporucljivo da se ucis na prvom poslu.

Kada sam pomenuo drajvere za Linotronic, to je bilo potrebno kada sam ja zadnji put pravio separacije, tacnije pre vise od 4 godine, mozda je sada situacija drugacija, neka me neko dopuni ako je nesto novo po ovom pitanju. Sada se sve radi preko CTP-a, tako da filmovi odlaze u zaborav.
[ avijaticar06 @ 25.03.2008. 11:18 ] @
Opet nisam siguran da ste me razumeli, ili ja vas nisam razumeo.

Ja ne zelim da moj film ide u stampu, nego mi treba zbog nekih drugih stvari.

E sad da pojasnim ,lajicki:

U jednom corelovom prozoru na format A4 treba da mi stanu separacije jedne slike (znaci jedna pored druge, ja taj film posle makazama secem i rucno uklapam boje. Mene samo interesuje da li to neki program radi i koji

Dakle Od jedne slike mi trebaju 3 separacije npr. C, Y, M, bez crne.

Format moze biti Svake po na osob jpeg, tiff, ili vec neki koji moze bez problema da se uveze u corel

Hvala
[ Atihar @ 25.03.2008. 11:46 ] @
Probaj sledece:
u Photshop-u otvori sliku, na kartici Layers/Channels/Paths klikni na Channels zatim na strelicu u gornjem desnom uglu i klikni na Split Channels
Mozda je ovo to sto ti treba.
[ Skandy @ 25.03.2008. 11:50 ] @
Ok, u Corelu u Print dijalogu imas opciju Separations, tu mozes da ukljucis ili iskljucis beje koje (ne)zelis. Da bi mogao da napravis separaciju treba ce ti driver za linotronic. Mozes pogledati i druge opcije i videti sta je ponudjeno. A mozes i sve lepo objasniti u studiju za izradu filmova, mislim da ce ti izaci u susret.
[ avijaticar06 @ 27.03.2008. 07:51 ] @
Atihar, mislim da je to to sto mi treba ali, nije mi dostupna ta opcija pa kako da dodjem do nje?
[ buljko @ 27.03.2008. 09:18 ] @
>>>

[ avijaticar06 @ 29.03.2008. 06:40 ] @
Kada ja kliknem na strelicu sa desne strane i otvorim taj pod meni, opcija za razdvajanje separacije je sive boje i nije dostupna (a trebala bi biti crne boje) gde gresim?
[ fotosasa @ 02.04.2008. 22:47 ] @
Obavezno u kartici Layers prvo otkljucaj sliku...pa...
Otvoris Channels
obrisi sve sem recimo Cyan boje i snimi tako kao Cyan.psd
Brises jednostavnim klikom na kanticu ispod.
Otvori sliku ponovo i uradi to isto i sa ostalim bojama koje ti trebaju.
Otvorices izvornu sliku onoliko puta koliko ti boja treba.
Naravno pre svega toga sliku moras prebaciti u CMYK
Sve ces naravno dobiti monohromatski u zavisnosti od kolicine boje, tj svaka ce biti
crno-bela gde ce kolicina odredjene boje biti crna.
Tako ces manje-vise dobiti i na bilo kom CTF uredjaju.
Sve to mozes posle sklopiti na zeljeni format u Photoshop-u
ili jednistavno Import u corel-u povuci psd fajlove.

Nadam se da si na to mislio

[ fotosasa @ 02.04.2008. 22:54 ] @
... da se dopunim...

mozes to raditi i sa RGB modom boja...
Onda odvajas red-green-blue...
Layers otkljucavanje je bitno
Kad otvoris sliku u kartici Layers imas mali katanac na odredjenom layer-u
2 puta klikni na taj layer i Ok...OTKLJUCANO

Izzzvinte na smetnji
[ avijaticar06 @ 07.04.2008. 12:23 ] @
Uf, to je to.
Caka je bila kao sto kazes u katancu.

Sad sam dobio sta sam zeleo. Ustvari meni ti filmovi trebaju radi stavljanja fotografije na spomenik.

Sad sam dobio sta sam trazio, hvala Vam puno.
[ iMiki @ 09.04.2008. 14:19 ] @
Ali...

Kad te tri bije stavis na jedan A4 i pustis na film dobices raster gde sve boje imaju isti ugao, ugao crne. Neces imati da ti je ctna 45°, cyan 15° i zuta 0° ili 90°.

Gresis sto hoces sam da poredjas te tri boje na A4, jer tako naplacuju film. Pitaj u studiju za filmovanje, koja je sirina filma i da li njihov RIP moze sam da redja separaciju do separacije na film. U tom slucaju napravis dokument velicine slike (na prmer 10 x 12 cm) a osvetljivac ce smestiti 3 puta po 10 cm jedno do drugog tako da dobije parce filma 30 x 12 cm.