[ Demoritus @ 13.10.2003. 15:32 ] @
1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?
2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?


[Ovu poruku je menjao secret dana 10.04.2005. u 13:00 GMT+1]
[ Reljam @ 13.10.2003. 18:19 ] @
C++, C# i povremeno HLSL. Svaki ima svoje prednosti i mane, a preferiram naravno onaj koji je najbolje prilagodjen problemu koji trenutno resavam.
[ mladenovicz @ 13.10.2003. 18:24 ] @
1. ovo mi je pitanje malo ... Ne poznajem sve programske jezike u sitne detalje da bih mogao da kazem e ovaj mi je bolji od ovoga zbog toga i toga. U principu VB mi je ok za vecinu stvari, ponesto se izdvoji u DLL radjen u C++. Mada u jednom vecem (VB) projektu na kojem jos uvek radim imamo dosta stvari izdvojenih u DLLove radjene u C++, a APIje koristimo do besvesti, tako da smo dosli do zakljucka da je sve trebalo od pocetka raditi u C++ Elem, VB.NET mi se svidja, jer je vecina stvari koja mi je smetala i nedostajala u VBu popravljena.

2. Visual Basic - jer mi je prvi pao pod ruke Kad sam poceo da radim, u toj firmi se radio VB i tako postadoh VB programer. Sad je tu i VB.NET, a pomalo koristim i C++.
[ manca @ 13.10.2003. 21:13 ] @
Citat:
Drag0n:
1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?
2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?

1. perl,c - zato sto perl znam super, a c ucim....i mogu reci da su super, i jedan i drugi.
Takodje i AS...macromediin!
2.Programiram u perlu, c-u, AS-u, malo php-u...i to bi bilo to, ali ranije sam se zamlacivao sa VB-om, ali sad ne, od oo jezika jedino Delphi dolazi u obzir.
[ tOwk @ 14.10.2003. 00:04 ] @
Citat:
Drag0n:
1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?

Piton, iz razloga objašnjenih nebrojeno puta u raznim preporukama koji programski jezik koristiti.

Za „sistemsko“ programiranje C, zato što je najjednostavniji.

Citat:
2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?


Perl, Piton, C, PHP, ELisp, asembler za IA32, TeX... :-)

Već prema potrebi, mogućnostima i ograničenjima okruženja u kojem radim. Za obradu teksta najčešće Perl ili Piton, Piton ili PHP za veb stranice, a C gde god ne mora asembler; TeX za izdavaštvo. Pre 10 godina sam koristio QBasic, zatim pre 6–7 i Paskal i VB, a pre 5 i Delfi. Ima sigurno i jezika koje sam propustio, zato što ih aktivno ne koristim, niti sam pravio ikakav iole složeniji program u njima. U dogledno vreme mi je u planu Java za mobilne platforme (ako kupim „odgovarajući uređaj“ :-), i C# radi užitka (zapravo, zbog dashboard-a).

Svakako, valja napomenuti da ja nisam profesionalni programer.
[ 2weird4u @ 14.10.2003. 01:32 ] @
1.C/C++ zato sto je su GNU projekti kao i ostali open source programi napisani uglavnom u njima.

2.Programiram u Delphy-u zato sto sam krenuo sa Pascalom, pa se sada snalazim najbolje u Delphy-u(takodje mi se svidja njegova lakoca, kao i veoma dobar help menu )
[ Predrag Petric @ 14.10.2003. 05:53 ] @
Kreiranje relacionog modela baza podataka.
Implementacija relacionog modela u DBMS MS Access i MS SQL Server.
Programiranje procedura u T-SQL u.
Realizacija aplikativnih programskih rješenja u programskom jeziku Visual Basic 6.
.net usloro!
[ Nub.Saibot @ 14.10.2003. 08:25 ] @
>> 1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?

Delphi. Njega najbolje poznajem :) + Velika lokoca rada, brz razvoj aplikacija, odlican help...

>> 2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?

Opet delphi, php i pomalo java. Poceo sam sa QBasicom, pa kasnije Pascalom tako da mi je najlakse bilo da nastavim sa Delphijem. Javu trenutno ucim pa ponesto probam u njoj.
[ stalker @ 14.10.2003. 16:36 ] @
1.asm
2.c++,zato sto je najzahvalniji i odnos kontrole/lakoca mi se svidja i najvise mi odgovara
[ Simke @ 15.10.2003. 01:21 ] @
1) Onaj koji moram da koristim:)

2) VB, VB.Net i TSQL
[ brcha @ 15.10.2003. 11:51 ] @
Citat:
Drag0n:
1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?

C za jednostavnije stvari, a C++ za programe u kojima je potreban OOP (ili kada koristim Qt/GTK-- i slično)
Citat:

2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?

C, C++, asm (ia32, a pomalo i m68k), php, Perl, Java, [La]TeX, PostScript, C#, ...

C <- sve što ne mora (odn ne želim da bude) da bude objektno orjentisano
C++ <- sve ostalo
asm-ia32 <- ako je lakše nego u C-u
asm-m68k <- malo se zezah sa MacOS-om, realno baš i ne koristim ovaj asembler :)
PHP <- dobar C++-like jezik za veb
Perl <- super script jezik sa OGROMNOM bibliotekom iza sebe
Java <- ne volim Java-u, i koristim je samo kad moram...
[La]TeX <- pa za šta bih koristio nego za pisanje dokumenata. takođe koristim i DocBookXML, mada mi nešto ne radi ćirilica najbolje (kada prebacujem u PS/PDF, jel)
PostScript <- morao sam da naučim osnove PSa jer je mom ćaletu trebalo da izbacuje dokumente iz nekog svog programa, pa sam se ja setio da mu napravim bibliotekicu koja izbacuje iz C++-a u PS (naravno, bez korišćenja raznoraznih skraćenja i ostalih korisnih stvarčica)
C# <- čisto me je zanimalo o čemu je reč...
SQL <- ako je ovo programski jezik... za MySql prvenstveno (mada sam se jedno vreme zezao i sa SAPDB-om i naravno Postgre-om)
awk, sed, ... <- ovo i nisu jezici, ali eto...
[ formeye @ 15.10.2003. 21:11 ] @
1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?
Java 2 SE. Multiplatformski (jeste mnogo spor, ali to je cena koju sam spreman da platim)

2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?
VB - jednom davno, Delphi, Java, C/C++, PHP, jednom cak i u PS-u, davno i u Prologu...

[ risk @ 08.11.2003. 05:59 ] @
1.-
C,C++ Zbog Postojanja Gomile Primera na netu.
Java - skroz multiplatformski. Pisem i kompajliram jednom za sve environment-e i to mi je zgodno za thin-cliente za mrezne aplikacije, npr. za pristup bazi.
VB.NET - zato sto je qb bio prvi koji sam naucio, pa zatim vb, a u .net najopustenije pises multithreading
x86 (Nasm) za budzologije za bios
FreePascal-Kad treba neki industrial PC onda TSR i takve stvarcice idu kao mesavina Nasm-a i FreePascal- zbog onih cuvenih 640k, za polu brzo-polu prljavo DOS mrezno prog.

U sustini preferiram da znam sta treba da napisem pre nego sto se odlucim u cemu cu.


2.-
C,C++,C#,Java,PHP,Perl,TP-PP-delphi-kylix,VB...,NASM-MASM-TASM,MSSQL-MySQL(cak i "structured query" je "language"), shell scriptovi za svasta-stvari tipa grep,sed,awk
[ Dragi Tata @ 10.02.2004. 17:41 ] @
Citat:
Drag0n:
1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?


C++ zbog toga što je moćan, fleksibilan i pokriva strahovito veliki opseg primene - od device drivera do Web aplikacija. Takođe me zabavlja činjenica da ga aktivno učim već skoro 9 godina i da svaki čas otkrijem nešto novo.

U poslednje vreme sve više mi se dopada Python zbog čistote i jednostavnosti, mada ga koristim samo za ad-hoc skripte. Ne bih se usudio da koristim jezik sa dinamičkim tipovima za veliki projekat.

Citat:
Drag0n:
2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?


Najviše C++ a u poslednje vreme sve više i C#. Zašto? Zato što šefovi tako zapovedaju :)
[ galahad @ 08.03.2004. 01:17 ] @
Hmmmm, mi VB-ovci smo u velikoj manjini

1. Visual Basic - jerbo sam poceo sa njime, jos na C64, pa mi je prirastao za srce

2. Svasta - VB / VB.NET, ucim C#, PHP, HTML, JS, Access, MySQL, Pascal (nisam dugo pisao)
[ VRKY @ 11.05.2004. 21:18 ] @
1.VB -dosta je lagan
2.VB a druge nisam imao prilike isprobat-
[ H.I.M. @ 17.05.2004. 20:52 ] @
Malo C++, malo Pascal...
NAJJAČI su!!!
[ RooTeR @ 17.05.2004. 22:37 ] @
ja sam pocetnik u programiranju, i kao takav sam privatio stavove iskusnijih : ne zaleci se odmah sa C/C++,Java,itd. vec ti lepo u paskalu, a mi cemo ti pokazivati kako sta gde. Pa tako i radim. Kako sam u skoli imao izvanrednog profesora (Dragan Masulovic sa PMF-a u Novom Sadu), mislim da sam savladao neke osnove. U planu (i skolskom programu) su mi : asembler,C, i Java koju cu uciti na mentorskoj nastavi. a do tada
1) Pascal - samo njega znam
2) Pascal - samo njega znam :)

[mod: izbačeni citat i komentar]
[ Adr-1 @ 13.06.2004. 10:17 ] @
1.) Pascal

2.) Pascal jer je mocan, nije vezan za jednu platformu i stvarno mi je po gustu sto ne mogu rec za ostale jezike iako ima jos dobrih. Buducnost.....hmm....pa uskoro malo assambler.
[ arsa xx @ 13.06.2004. 10:26 ] @
<?php echo 'Programiram, to mi je posao.' ?>
[ haarp2 @ 11.08.2004. 01:17 ] @
1) Object Pascal

2) Delphi 7.0 Enterprise
[ neo01 @ 11.08.2004. 20:10 ] @
- C++, jer mi se u pocetku kad sam odlucivao koji jezik da ucim on pokazao po sintaksi najlepsim, najlogicnijim i najlaksim za ucenje (to je SAMO STVAR UKUSA i NE ZELIM OVIME DA VREDJAM DRUGE PROGRAMSKE JEZIKE), a takodje za njega sam imao najvise knjiga/tutoriala i sl. jos plus sam cuo iz prica "rekla/kazala" da je to jedan JAKO MOCAN JEZIK i da sa njim mozes prakticno sve sto pozelis da uradis, a takodje mozes i da se spustis na nivo assemblera - koga takodje gotivim, mada ne programiram ozbiljno u njemu.


- za Web stranice - DEFINITIVNO PHP, zato sto sam uspeo u totalu da ga skapiram samo preko njegovog helpa i nijedne dodatne knjige... Mada razmatram tj. informisem se i o mogucnostima asp-a
[ LaMpiR @ 22.08.2004. 23:11 ] @
Ja php, onako slabo ga znam. Planiram da usavrsim php, c++ a i perl do osamneste godine. sad mi je 15
[ TvrdiMijo @ 22.08.2004. 23:28 ] @
pridružujem se pozdravima za:

1.PASCAL
2.DELFI 7 ENTERPRISE

;))
[ BytEfLUSh @ 23.08.2004. 00:48 ] @
1. Najviše mi se sviđaju C++ i PHP. OK, ubedljivo najviše volim asembler, ali to je bilo zlatno doba pre tolike rasprostranjenosti Windows-a... C++ je veoma rasprostranjen, lako je kompajlirati program za razne platforme i prilično je brz. PHP - šta reći? Jednostavno - najbolja solucija...

2. Trebutno Delphi 5 i PHP u Windows-u, a C++ u Linux-u. Delphi koristim zato što je lako odraditi sitnije programe iz njega, a sad trenutno samo to i radim. Uglavnom, koristim svašta pomalo - Delphi, Pascal, C++, asembler (x86 i Motorola procesori - 6502, 6510 i 680x0), razne skripte koje me mrzi nabrajati, pa čak i Basic (mada VB nisam takao još od v3.0, ne podnosim ga - više liči na igračku nego na programski jezik).
[ vtomic85 @ 31.10.2004. 15:20 ] @
Najviše cenim C++, volim i asembler, a bogami može da se napravi zanimljiva stvarčica i u vidu BAT fajla (zavisi za koje namene, hehehe).
Najviše koristim Pascal (prvo zbog gimnazije, pa onda zbog faxa), a često se zezam i u VB. Jeste prost k'o teorija elektricnih kola, ali je zgodan za neke manje stvari.
[ sadux @ 14.11.2004. 06:17 ] @
Visual Basic onako nije lose,moze da prodje,c,php jos ucim ali ide...Basic je bio moj prvi jezik koji sam naucio i tako usao u sustinu programiranja,u smislu kako sta funkcionise i na koji nacin,jer se programiranje svodi na isto,samo se drugacije pise u drugim jezicima..
[ boki @ 14.11.2004. 21:21 ] @
1.VB.NET
2.VB6, VB.NET, Pascal (Skola)
[ dj011 @ 26.11.2004. 09:03 ] @
1. C, bio je najlaksi
2. Java...trenutno ima najvise mogucnosti za moje potrebe
[ sasas @ 26.11.2004. 14:44 ] @
ObjectPascal (delphi) preferiram, zatim c/c++. Zanimljiv mi je i T-SQL. Ta cetiri i poznajem solidno.

Pisem u jos kojecemu (C#, VB, VB.NET, asm, pomalo radim i u php-u), najvise odrzavanje kooda. Uglavnom sta 'gazde' narede :)

ss.
[ igyy @ 27.01.2005. 21:41 ] @
1. qbasic, VB i c++,java

2.trenutno sve u Javi jer mi pruza sve sto mi treba
[ ambimoustrous @ 28.01.2005. 18:36 ] @
1. Probao sam mnogo jezika, trudio sam se da upoznam više paradigmi programiranja. Od svih jezika, najviše mi se sviđaju Python i LOGO (!). Scheme takođe. Ipak, kako sam počeo da ozbiljnije učim C# i upoređivao ga sa C i sa C++, sve više uviđam da C++ nije slučajno to što jeste.
2. C#, imam u planu da do 2010. jako dobro naučim C++.
[ xxxrugby @ 02.03.2005. 23:31 ] @
C sada cu za neko vrijeme pocet i C++. Zasto zato jel ga ucim na faksu!
[ Passwd @ 09.04.2005. 21:55 ] @
1. delphi-jer smatram da je uz c/c++ najbolji
2. pascal-lezi mi u srcu,a uskoro (1-2 god.)planiram --------------prijeci na delphi
[ RedPill @ 18.06.2005. 20:23 ] @
C
C++
C#, Visual C#
Java
SQL

Top : C++, Visual C#
[ online @ 19.06.2005. 13:28 ] @
1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?
2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?

1. Perl (makes easy things easy and hard things possible), imam o njemu najvise literature, crossplatform, velika zaliha biblioteka, lako manipulisanje podacima, bazama, xml

2. Sve sto moram
[ bobzilla @ 20.06.2005. 22:45 ] @
Citat:
Drag0n:
1. Koji programski jezik prefeirate i zašto ?
2. U kom programskom jeziku programirate (ako programirate) i zašto ?


1. C. C je programski jezik koji najbolje poznajem.
2. C i C++. C++ ipak olaksava posao kad su u pitanju aplikacije koje favorizuju postojanje objektno orijentisanog razmisljanja.
[ markozelenovic @ 10.01.2008. 08:15 ] @
1)GML(Jako jednostavan k'o C, a mocan ),C++(Mocan , ovo, ono)
2)C++ + Allegro ()

Obadva(GML i (C/C++) ) koristim zbog GameDev-a
Namjeravam da C++ usavrsim do 16 godina, sada mi je 14.
[ websurfer @ 28.11.2008. 19:21 ] @
PASCAL
Zato sto mi je toliko trebalo da znam - pravio sam programe iskljucivo za svoje potrebe (20-tak stvarno korisnih programa i mnogo vise onih manje korisnih).
[ Wajda.W @ 05.05.2009. 15:45 ] @
1. C++, zato sto ga najbolje znam, a i C# zbog cistote koda i jednostavnosti
2. C++, C#, javu jos ne znam mada ce i to uskoro...
[ DODER @ 13.03.2011. 11:29 ] @
Python 3.1.2 koristim zato sto:
1. Besplatan je
2. Lagan za ucenje
[ Klavijaturista @ 29.09.2011. 12:15 ] @
1. Java. Besplatna, laka, uredna dokumentacija za nju i puna podrska ljudi iz okoline koji pomazu kada zatreba!
2. Java, BASIC (Turbo, GW,..), HTML, nesto malo XML i CSS. U 95% vremena pisem Javu ;}