[ mmix @ 11.04.2008. 14:05 ] @
Nesto sam pretrazivao oko IBMove istorije vezane za HDove i naleteo sam na nesto sto mi je delovalo interesantno, pa sam resio da to podelim ovde. Radi se naime o "Racetrack memoriji". Koristi spintronics tehnologiju da bukvalno "seta" i presipa stotinjak bitova infomacija niz dva spojena zida, i to u samo jednoj celiji (bukvalno kao minijaturni hard disk, ali jedan u kome se setaju magnetna polja a ne glave ili medijum). Po IBMu to ce dati gustinu podataka koja je oko 100 puta veca od ekvivalentnog flash-a fabrikovanog na istoj nm tehnologiji, sto ce reci vas USB kljucic od 32Gb bi sa cipovima iste velicine sad bio 3.2Tb. Pored toga, racetrack memorija se, kao i HD, ponasa kao solid-state (ne gubi sadrzaj bez napajanja) i nema nikakav wear-and-tear kao kod flash memorije. I najlepse za kraj, vreme pristupa za citanje i pisanje je identicno i u rangu <1ns, sto je nesto sto i RAM memorija nije postigla. IBM kaze da je 2-3 godine od konkrentog prototipa i nekih 5 godina od pocetka masovne proizvodnje, jedina prepreka koju sad imaju je pronalazenje adekvatnom materijala za "cevcicu" jer trenutno nesavrsenosti u kristalnoj strukturi mogu da uspore neke celija na 1ms (al ako cemo tako, to je i dalje daleko brze od harddiskova).

Kad covek malo bolje razmisli, ako to zaiste i dovedu do kraja, svi trenutni storage mehanizmi postaju obsolete, ukljucujuci tu i volatile memorije, mozes imati "RAM" sacinjen od iskljucivo racetrack memorije. Znaci bez stalnog bootovanja i dizanja sistema. Ili sam ja nesto propustio (ako izuzmemo mogucnost da Windows 2013 zakrci racetrack sistemsku memoriju )


Mala vizuelizacija za one koji, kao ni ja, nisu odmah ukacili kako to izgleda
[ StORM48 @ 11.04.2008. 23:17 ] @
Veoma, veoma zanimljivo

Pozdrav
[ Boe @ 11.04.2008. 23:36 ] @
izaslo juce na engadget.com
pogledajte: http://www.engadget.com/2008/0...ing-towards-commercialization/
[ mmix @ 12.04.2008. 10:21 ] @
Haha, treba da pogledate ovaj filmic sa linka koji je Boa okacio. Kakva korporativna lozana sa sve naratorom koji u slobodno vreme pravi reklame za akcione filmove

[ mmix @ 12.04.2008. 13:27 ] @
Nesto sam razmisljao o svemu ovome i uocio sam jos neke stvari koje mogu biti problematicne, a koje niko ne pominje u svom promotivnom materijalu koji postoji.

Prvo, indukcija uvek slabi magnetni domen, pa pretpostavljam da se zato citanje radi u negativnoj fazi pomeranja da bi glava za pisanje "osvezila" domen. Na slici je razmak magnetnih domena izmedju glava tri promene, sta se desava ako napajanje ode tokom read ciklusa?

Isto, posto su bitovi sekvencijalno poredjani po zidu, ako hoces da ocitas specifican bit u nizu od 100 bitova moras da "premotas" zid dok zeljeni domen ne predje glavu za citanje, sto znaci da je access time za odredjeni bit cak i 100ns za bit na pocetku, dok se izvrsi 100 ciklusa premotavanja. To je malo problematicno za primenu racetrack-a kao zamenu za RAM.

I trece, nesto su mnogo simplifikovali taj koncept premotavanja, nek zaista jedan puls premota 1 magnetni domen iznad glava, ali nesto mora da generise taj puls, neka kontrolna logika koja mora da obradi zahtev za manje od 1ns da bi pravovremeno generisala puls. Problem je i kako ce ta kontrolna logika da zna koliko ciklusa u kom smeru da odradi i kako ce da spreci da se zid ne premota previse i istera domene iz zida. To podrazumeva pracenje stanja celije (minimum trenutna pozicija, pride tekuci broj ciklusa za generisanje x impulsa do lociranja zeljenog bita). Ako je racetrack celija najbrzi storage koji postoji, koji storage ce drzati to stanje? I ako postoji brzi storage koji bi to odradio, zasto se onda on ne iskoristi za smestanje podataka



[ vaha @ 25.04.2008. 18:21 ] @
Ja se izvinjavam ako sam fulio temu (može biti da već postoji negdje po [ES]), ali kad smo već kod te miniaturizacije memorijskih elemenata:

http://www.research.ibm.com/journal/rd/443/vettiger.html
[ Zlatni_bg @ 20.07.2011. 01:50 ] @
I evo, proslo je 3 godine.. da li se uopste i prica o racetracku? :)
[ Miroslav Jeftić @ 31.12.2011. 00:22 ] @
http://www-03.ibm.com/press/us/en/pressrelease/36135.wss
http://www.bbc.co.uk/news/technology-16047098