[ Vlatko Zdrale @ 14.04.2008. 14:31 ] @
Znam da je ovo bajato, ali ako se neko od iskusnih Mac usera seca OS 9, dobro bi mi doslo, posto se ovih dana igram sa starim PowerMac G4, na kome je instaliran Mac OS 9.

Na toj masini bi hteo da instaliram Linux (verovatno Ubuntu jer sam cuo da YellowDog nevalja ni za ...).
Na masini je disk od 27GB koji bi hteo da podelim na dve particije (jednu za Mac OS a drugu za linux)...
Ubuntu install disk ne moze da radi sa HFS+ (moze sa HFS) i ne moze da mi promeni velcinu particije i kreira novu.
Zanima me jel ima neki besplatni program za Mac (nesto kao Partition Magic ili slicno) koji moze da mi resize particiju?
ili ako zna neko kako moze HFS+ particija da se pretvori u HFS, koju bi ubuntu mogao da smanji?

hFala unapred
[ Džeronimo @ 14.04.2008. 16:26 ] @
A što ne staviš neki OS X na tu mašinu?

[ Vlatko Zdrale @ 14.04.2008. 16:33 ] @
Zato sto mi je to masina za testiranje, i ne daje mi se kinta za Mac OS X, a cvrsto sam resio da ne koristim vise piratske kopije :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.04.2008. 17:52 ] @
Ne može da kreira i menja, ali bi trebalo da može da je potpuno obriše i preformatira, zar ne?
[ Vlatko Zdrale @ 14.04.2008. 18:05 ] @
Bas tako, ali bi voleo da zadrzim OS 9, u slucaju da linux ne radi bas najbolje (nemam install disk za OS 9)..., a nemam ni DVD rezac da napravim backup...

neka ideja?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.04.2008. 18:14 ] @
Ja bih išao linijom manjeg otpora, pa gledao da taj G4 prikačim na neki drugi Mac, napravim klon tog diska, a onda ga bezbrižno formatiram celog kao EXT2/3.
[ Vlatko Zdrale @ 14.04.2008. 18:45 ] @
Razmisljao sam i o tome, ali nisam nasao nista za OS 9, kao sto je SuperDuper na OS X. Ako neko zna, javljajte...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.04.2008. 18:59 ] @
Probaj ovaj, besplatan je:

http://www.lacie.com/silverkeeper/

Citat:
SilverKeeper is compatible with OS 9.2.2, OS X 10.2.8, 10.3.9, and OS X 10.4.x up to and including 10.4.10. This includes the PowerPC and Intel based Macintosh computers.

After any system update, users should start a fresh new backup, rather than trying to update a backup from a previous version of OS X. Remember to reformat your external backup drive using the version of Apple Disk Utility that comes with the new version of OS X. A simple Erase is not sufficient. The format should be Mac OS Extended, no Journaling.

SilverKeeper is a freeware application from LaCie that automates backups to external storage devices like hard drives, and other removable storage devices that have IDE, ATA/ATAPI, SCSI, USB, or FireWire interfaces.

Essentially any read/write device that can mount a writeable volume on the Macintosh Desktop can be used with SilverKeeper. Note well: refer to the release notes for limitations when using network shares.


A ako mu budeš pristupao sa druge mašine, mislim da ćeš CarbonCopyCloner-om moći odraditi i klon i odmah ga sačvati na novijoj mašini, bootovati staru i ubiti sistem na njoj.

CCC sa koristio, SilverKeeper nisam. Ali oba će ti odraditi posao, samo zavisi kojim putem kreneš :)
[ Vlatko Zdrale @ 14.04.2008. 19:04 ] @
Hvala puno, probacu, pa cu da javim kako je proslo...
[ Vlatko Zdrale @ 15.04.2008. 15:36 ] @
Male izmene u planu :)
Hteo sam da nakacim moju masinu na masinu od kolege i da se ne bi zezali sa tim covek mi pokloni njegov MAC OS X Tiger, posto je on presao na Leopard....
I instaliram ja tako Tiger, i odusevim se kako to brzo radi na 450MHz masini sa samo 256MB RAM-a.
Ali posto meni i dalje treba linux na drugoj particiji, stavim lepo Ubuntu CD, ugasim masinu, upalim lepo sa pritisnutim 'C' kad ono nista, nece da boot-uje, crn ekran (upali ga, pa se ugasi i tako stoji)
Posle toga probam sa pritisnutim 'option' dugmetom, i ista situacija. Ako ne drzim nista normalno se boot-uje Mac OS.

Pre Tiger-a, kompjuter se zaglavljivao pri pokusaju boot-ovanja Ubuntu-a 7.10 (ali makar bi nesto ispisao), dok je Ubuntu 6.06 najnormalnije kretao sa instalacijom (sve do dela sa izborom particije, gde sam ga prekidao)

Jel ima neko ideju sta bi moglo da bude i sta pokusati?
[ Džeronimo @ 15.04.2008. 18:15 ] @
Citat:
Vlatko Zdrale: Ali posto meni i dalje treba linux na drugoj particiji

Za šta ti tačno treba Linux?

Ako je samo zbog nekih programa, onda ti Linux ne treba jer programi za Linux mogu da se instaliraju i na OS X.

Citat:
Vlatko Zdrale: stavim lepo Ubuntu CD, ugasim masinu, upalim lepo sa pritisnutim 'C' kad ono nista, nece da boot-uje, crn ekran (upali ga, pa se ugasi i tako stoji)
Posle toga probam sa pritisnutim 'option' dugmetom, i ista situacija.

Je l' neće da se pokrene ni Ubuntu 6.06 ili samo Ubuntu 7.10?

Pitaj i u Linux delu foruma, pošto će verovatno tamo neko pre da zna o čemu se radi.
[ Vlatko Zdrale @ 15.04.2008. 19:25 ] @
Linux mi treba zbog testiranja.
I da, nece ni Ubuntu 6.06 (koji je pre radio) a nece ni 7.10 (koji je pre izbacivao prompt pa posle toga zaglavljivao).
Probao sam Mac OS X disk sa pritisnutim 'c' i posle minut dva pojavi se onaj prozor za izbor jezika (ili tako vec nesto ne secam se, uglavnom pocne instalacija)...

Ne verujem da ce neko na linux forumu pre znati o cemu je rec jer Ubuntu je boot-ovao pre, a prestao je posle instalacije OS X-a, ali ako ne provalim do cega je zakukacu i tamo :)