[ Bordja @ 14.04.2008. 22:03 ] @
interesuje me da li neko zna da li je moguce i ako jeste kako izracunati kolicinu vazduha koju ventilator moze da ubaci u prostoriju na primer za sat vremena? Ventilator je precnika 30 cm, snage 25W i radi na 1300 obrtaja u minuti.
[ superbaka @ 15.04.2008. 19:55 ] @
moze da se izracuna po formuli, mi smo to radili iz Zoohigijene ali trenutno ne mogu da ti pomognem jer mi je literatura kod koleginice... ako neko zna neka napise...
[ MindFlyer @ 07.09.2008. 13:12 ] @
Koliko ja znam, samo na osnovu tih podataka ne može da se izračuna, možda samo da se proceni. Da bi se izračunalo, mora da se poseduje podatak o zapreminskom protoku tog ventilatora pri nominalnom opterećenju, izražen u litrima na sat ili m^3 na sat. Onda je dalje lako. Proizvođač ventilatora bi trebalo da da i ovu specifikaciju. Može da se izmeri, korišćenjem anemometra ili na neki drugi način. Najtačniji je primenom kompenzatora i merne cevi sa opnom od sapunice...
[ zzzz @ 07.09.2008. 17:41 ] @
Obično se nastoji da ventilatori ne tjeraju vazduh brže od 2 m/s zbog pojave buke.
Brzina se može grubo procijeniti pomoću dima i nekakve cijevi prečnika 300 iza
ventilatora.Recimo da je 1 m/s.Presjek za D=300 mm je negdje oko 6 dm^2.Umnožak presjeka i brzine je protok, a to je Q=60 l/s, ili oko 200 m^3/h.