[ Mrav @ 16.10.2003. 10:12 ] @
Zanimao sam se za zakup .yu domena, ali vidim da je odskora registrovanje dozvoljeno samo pravni licima i firmama (i organizacijama). Kako je ovo moguće? Gde je tu logika?
Ne verujem da je ovo pravno zasnovano, već se radi o internom pravilniku nic-a. Naime koliko sam proverio još je na snazi stari zakon o telekomunijacijama (SFRJ koji ne uključuje verovatno ni pojam Interneta), pročitao sam i predlog zakona na sajtu ministarstva za telekomunikacije, ni tu se ne pominju pravila o dodeli domena (mada predlog izgleda nije dat u celosti).
Znači šta mislite o ovome? Ako ima zainteresovanih spreman sam da se uključim u kampanju za obaranje ovog pravila.

Hvala.
[ btg @ 16.10.2003. 11:48 ] @
Pa to pravilo vazi otprilike od pocetka registracije .co.yu... sjecam se da je '99. kada sam registrovao jedan 'licni' domen pravilnik bio isti kao i danas, samo im se tada nije dalo da provjeravaju ispravnost podatka.
Imas negdje dokumentaciju o reformi NIC-a, tamo nesto najavljuju da ce biti mogucnost i za fizicka lica.
[ broker @ 16.10.2003. 11:52 ] @
Da, tako je godinama.

U pocetku je registraciaj domena bila slobodna za sve ali su se pojavili kvarnici koji su poceli da registruju domene koji inace po logici pripadaju nekim firmama i posle d aucenjuju te firme da bi im domene ustupili. Zbog toga je uvedeno pravilo da domene mogu da registruju samo firme/organizacije i to samo jedan domen. Pravilo smeta ali je svakako bolje nego sto je bilo ranije.

Sto se akcije tice... u postupku je reorganizacija YUNIC-a gde je izmedju ostalog predvidjeno da se smanje ogranicenja ali i da se pocne naplacivati registracija. Taj postupak takodje traje nekoliko godina i trenutno je u fazi zamrznuto.

U svakom slucaju mi smo vrlo mali srafovi u odnosu na ne koji su ozbiljno zainteresovani za YUNIC te nista i ne mozemo uraditi kako stvari stoje, cak i na ulicu da izadjemo.

Vise detalja ces naci ako malo pretrazis ES po kljucnoj reci YUNIC posto je ova tema u mnogo navrata pominjana.
[ pctel @ 16.10.2003. 12:10 ] @
Nije to lose pravilo. Sta ce fizickim licima domen? Neka postave homepage na nekom besplatnom serveru. A ko hoce nesto ozboljno da radi, mora da placa porez, a da bi placao porez mora da prijavi neku radnju.
[ SeveroJug @ 16.10.2003. 12:14 ] @
postoji predlog da se poddomen .in.yu dodeljuje fizickim licima. Kao i uvek, razmatranje, traje.... :(

Loopia | Hosting -> www.loopia.co.yu
[ UroS @ 16.10.2003. 12:19 ] @
Nije loše ? Ako ja hoću da napravim sajt uzgajivača malina ili sajt obožavaoca pežoa 205 ti hoćeš da kažeš da ja treba da idem na free server? Pa i elitesecurity zvanicno i nije organizacija. Zamisli sad kad bi se es držao na geocities i sl. Najlogičnije bi bilo da se co.yu naplaćuje nešto simbolično čisto da se isplate radnici a ne da rade iz entuzijazma pa da se registracija domena ponekad čeka i po mesec dana.
[ McKracken @ 16.10.2003. 12:22 ] @
Citat:
pctel:
A ko hoce nesto ozboljno da radi, mora da placa porez, a da bi placao porez mora da prijavi neku radnju.


Netacno... procitaj ponovo zakon... :)
[ Mrav @ 16.10.2003. 13:20 ] @
Ne bih se složio sa time da samo onaj ko želi da radi nešto "ozbiljno" treba da ima pravo na registrovanje domena. Ako ja npr. mogu ladno da registrujem mrav.com ,.net ili .org (dobro ne mogu baš mrav, domen je zauzet) za tričavih 25 USD (napominjem da mi ne bi smetalo da da m toliko ni za .yu domen) zašto ne bih mogao da registrujem .co.yu ili org.yu. Kao što je UroS napisao, šta ako hoću da napravim sajt ljubitelja neke grupe u jugi, jel treba da sam registrovano pravno lice? Šta ako sam akademski slikar, prevodilac, jel onda treba da osnivam firmu da bih prijavio domen?
Ljudi, šta znači to ograničenje, pa u svetu registruju domene tipa : www.MyLittleHappyIDontDoAnythingSpecialHomepage.com
Znači oni su odredili da građani nemaju pravo predstavljanja na internetu, pa to je blago rečeno diskriminacija. Puna im usta građanskih prava.
I još niko nije sigurno rekao "da ovo je po zakonu i ustavu ispravno", inače razgovarao sam sa jednim pravnikom na ovu temu, ako to ne stoji u slovu zakona i ustava, ili ako je zakon neustavan (ograničavajući slobode zagarantovane ustavom), može 'ladno da padne pred ustavnim sudom.
Ako je to interni pravilnik YUNIC-a jednostavno ne drži vodu.

Meni bi bilo vrlo bitno da dobijem .yu domen, ne radi se o tome da ne mogu da registrujem .com .org domen ali i to .yu stoji da označi iz koje je zemlje sajt što je za pojedine domene vrlo bitno (lokalni, regionalni nivo, pojedinci, male organizacije kojima nije potrebna regisracija i sl.).
[ pctel @ 16.10.2003. 16:57 ] @
Citat:
Nije loše ? Ako ja hoću da napravim sajt uzgajivača malina ili sajt obožavaoca pežoa 205 ti hoćeš da kažeš da ja treba da idem na free server?


Mozes da registrujes udruzenje.
Moram da objasnim i razloge zasto sam zauzeo ovakav stav, da ne bude da samo zelim da komsiji crkne krava (tj. da ne moze da registruje domen, ali to je isto)

internet je pun raznih prevaranata, firmi koje prodaju maglu tj. uzmu pare pa ispare, i slicnih tipova koji hoce 'leba bez motike. Ja licno vec pola godine pokusavam da utvrdim da li je www.hohltek.com prava firma ili neki prevarant (ima veoma azuran site, umesto telefona mobilne, fax u drugoj drzavi...). I kako ja to da znam? Nikako. A da su kod nas, za minut bih saznao da li firma postoji ili joj je neka druga ustupila domen. Poznato je da ceo svet o nama ima "mnogo lepo" misljenje, jos nam samo fali da neko pocne sa *.yu domena ljudima da krade brojeve kreditnih kartica i slicno, kao fora nesto prodaje, i da u sledecih 200-300 godina zaboravimo na poslovnu internet komunikaciju.

Naravno, ne bi svi koristili domene za neku prevaru, ali sto je sigurno, sigurno...
Od liberalizacije registracije domena bilo bi vise stete nego koristi. Ovo je samo moj stav, i shvatam da drugi imaju drugacije stavove, pa nije potrebno nikakvo dalje ubedjivanje, neka svako ostane pri svom.
[ UroS @ 16.10.2003. 17:18 ] @
Pa pazi onaj ko se potrudi da napravi dobar sajt ne bi li prevario nekoga, neće mu biti frka da pronađe dokument neke leve firme i tako registruje domen...
[ babylonian @ 16.10.2003. 17:32 ] @
Citat:
Mrav:
Ako ja npr. mogu ladno da registrujem mrav.com ,.net ili .org (dobro ne mogu baš mrav, domen je zauzet) za tričavih 25 USD


neko je tebe grdno zajebo za to, druze. Za te pare moze da se reguje 4 domena i to ladno. Trazi malo na internetu!!! Za to i sluzi, zar ne?
[ McKracken @ 16.10.2003. 17:37 ] @
Pctel: Gresis, ali gresis grdno :)

Otvori bilo koje oglase i videces na desetine firmi koje su registrovane a bave se nelegalnim aktivnostima i varaju klijente. Nista posebno ne dobijas, ali zato puno gubis uvodeci takva ogranicenja.
[ babylonian @ 16.10.2003. 17:48 ] @
najbolje resenje bi bilo, da je dopusteno regovanje domena, ali da se za firme kojima pravo domena pripada, dobiju na nacin kao sto je to slucaj i sa .com domenima, a to je prilogom sudu o autenticnosti i pravom na odredjeno ime jer je zasticeno. Sudeci po ovome sto sam rekao, retko koja firma bi na to imala pravo, tako da mi se cini da ljudi koji su odredjivali ovako glupo pravilo, prvenstveno vodili racuna o svojim potrebama. Znaci ako je brand name, na sud, i dobices ono sto ti pripada. I sada se .co.yu moze regovati kod raznih likova na netu sa redirekcijom, za manju cenu od one koju treba platiti za .com domen. E sad sto je to neregularno, zahvalite onima koji su dozvolili da ima povoda za takve neregularnosti.
[ btg @ 16.10.2003. 19:07 ] @
U principu se slazem sa pctel-om. Potpuna liberalizacija sustinski ne koristi nigdje, pa i kod dodjeljivanja domena. Potrebno je iznaci nacin da se i fizickim korisnicima omoguci registracija na odvojenom poddomenu. Ako neko zeli da registruje .org.yu domen, udruzenje se veoma lako moze registrovati i troskovi za to su niski. Ako neko hoce .co.yu domen, neka fino skupi pare i registruje firmu i zdravo. Sta ce oni dalje tu da rade, petljaju, svercuju.. nije bitno, bitno je da postoje dokumenti, registracija, ovlastena lica i zna se ko ce na kraju da odgovara za zloupotrebe.
Takodje, sto se tice .yu domena, to je javno dobro i ne bi trebalo isti ustupati pojedinim firmama i sl. tj praviti neku komercijalu od toga. Potrebno je uspostaviti neku normalnu cijenu registrovanja domena i iz toga finansirati nic, ili potpuno, ili djelimicno. Npr. suma od 10 eur godisnje bi po meni bila odgovarajuca za obe strane, s tim da se za fizicka lica npr. smanji na 5 eur. Isto tako trebalo bi malo promjeniti ogranicenje jedan domen po jednom licu.
U svemu tome se mozda mogu uzeti u obzir iskustva drugih yu republika. Znam da je u Krvatskoj procedura registrovanja domena malo slozenija, skuplja, i da nije bas ni jeftino. Ba domen kosta nekih 100 eur, tj. bar je tako bilo, mozda je sada jeftinije.

Druga stvar, kazete da je zamrznut taj proces reforme yu nic-a... znam da nikome to vjerovatno nije palo na pamet a i da ce se vjerovatno naci oni 'tolerantniji' sa toljagom da to sprijece, ali gospoda koja ucestvuju u reorganizovanju yu nica bi svakako trebali (ako vec nisu do sada) da uzmu u obzir i potrebu klijenata da registruju cirilicne domene. U stvari, to pitanje bi malo i preslo domet teme jer bi se u tom slucaju dotaklo i drugih pitanja.. a sve sa konacnim ciljem da se u domacem internetu stvore uslovi i mogucnosti i za upotrebu cirilicnih domena (pa ajd da tako kazem i latinicnih sa dijakriticima) i normalnog rada u toj oblasti.
[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2003. 19:45 ] @
Citat:

Nije to lose pravilo. Sta ce fizickim licima domen? Neka postave homepage na nekom besplatnom serveru. A ko hoce nesto ozboljno da radi, mora da placa porez, a da bi placao porez mora da prijavi neku radnju.


Dobro ... I kakve veze ima placanje poreza sa domenom? Ili valjda mislis da domen sluzi samo za "ozbiljan rad" (mislis zaradu) ?

Pa da.. u Srbiji mora sve komitetski i komesarski... sa papirima. Kakve veze imaju buduci zavod za informatiku sa republickom upravom javnih prihoda i njenim poslom (prikupljanje poreza)? I fizicka lica moraju da placaju porez isto koliko i pravna, pa ti ipakdozvoljavaju da primis pare na racun u banci bez papirne dozvole i potvrde,... organa - mozes cak i da ih izneses iz zemlje ako prijavis.

[ironija] Mozda bi trebalo i uverenje VJ da se pribavi.. cisto da se zna [/ironija]

E sad - kako bi trebalo? Lepo, pri registraciji se plati, recimo, 1000 din - koliko bi kostala i godisnji zakup domena, unese broj licne karte ili maticni broj gradjanina (to se proveri, recimo...), ili ako placa kreditnom karticom, svi ti podaci mogu biti dostupni bez izkakvih papira organima gonjenja i represije (kako ovo dobro zvuci) - sta ce ti papir? Zbog cega neko mora biti uslovljen imanjem firme da bi mogao da ima co.yu sajt?

Ako neko prijavi ilegalnu delatnost - vrlo lako se dolazi do licnih podataka (mislim, ako je neko naumio nesto da lazira - lazirace i sve papire.. ili ce lepo kupiti .com domen) sa par klikova u bazi licnih brojeva.

Ostavi posao skupljanja para od poreza upravi javnih prihoda - to sto oni ne rade dobro posao je posebna prica, a ne tela zaduzenog za registraciju domena koje blage veze nema sa poreskim, niti treba da ima - inace je to zabijanje nosa u privatnost (sto svi vole da rade u Srbiji) i bavljenje tudjim poslom. To se, inace, resava kaznama koje bi svakog naterale da razmisli da li ce da taji porez, a ne ogranicavanjem sloboda ljudi.

Sajt nema nikakvu funckiju pravnog lica, pa nema ni "ovlascena lica", ni pecat .. a boga mi ni sekretaricu :) Jedna firma moze imati vise sajtova, sta ako ima vise robnih marki?

Kad svuda moze da se registruje .com/.net/.org sa brojem kreditne kartice - jedino u Srbiji mora da se izmislja topla voda...

Umesto da lepo to srede, uzmu 1000 din po domenu godisnje (eto.. puta 20-30K domena... )... i da te pare idu u budzet za kupovinu racunara za osnovne/srednje skole i slicne IT projekte, ovde se bulazni o nekim metodama koje su iz doba SFRJ. O boze.

Citat:

U principu se slazem sa pctel-om. Potpuna liberalizacija sustinski ne koristi nigdje


Covece - svako moze da kupi .com domen od para za dorucak/cigarete, da zakupi 1-800 broj i da u US da registruje firmu za $150 ili, ako nece nikome da placa porez - da otvori racun + offshore na sejselskim ostrvima. Veze to nema sa politikom izdavanja domena u nekoj balkanskoj drzavici, niti ce to nekoga da spreci da se bavi ilegalnim radnjama - jedino sto ce se desiti, da ljudi u Srbiji nece imati ono sto imaju njihove komsije svuda u Evropi i da mi se neko bez kvalifikacija i dozvola petlja u finansijsko stanje ili koju firmu imam.



[ Ivan Dimkovic @ 16.10.2003. 20:16 ] @
Citat:
btg:
Druga stvar, kazete da je zamrznut taj proces reforme yu nic-a... znam da nikome to vjerovatno nije palo na pamet a i da ce se vjerovatno naci oni 'tolerantniji' sa toljagom da to sprijece, ali gospoda koja ucestvuju u reorganizovanju yu nica bi svakako trebali (ako vec nisu do sada) da uzmu u obzir i potrebu klijenata da registruju cirilicne domene. U stvari, to pitanje bi malo i preslo domet teme jer bi se u tom slucaju dotaklo i drugih pitanja.. a sve sa konacnim ciljem da se u domacem internetu stvore uslovi i mogucnosti i za upotrebu cirilicnih domena (pa ajd da tako kazem i latinicnih sa dijakriticima) i normalnog rada u toj oblasti.


Zanimljiva ideja, samo pre toga ce morati da postoji neki unificirani i standardni nacin za dodeljivanje ne-latinicnih imena domena koji je kordinisan i odobren od strane ICANN-a. Ne verujem da YU NIC moze tu nesto da uradi dok se to ne uhoda na svetskom nivou, sa relevantnim ISO/IETF standardima i dobrom podrskom u softveru.

-- IDNs in Applications (IDNA) RFC 3490 (published March 2003)
-- Name Preparation (nameprep) RFC 3492 (published March 2003)
-- Encoding Scheme (punycode) RFC 3491 (published March 2003)

Mislim da bi svakako trebalo postaviti neki eksperimentalni nameserver i videti kako to funkcionise.

http://www.icann.org/riodejaneiro/idn-topic.htm

1. Top-level domain registries that implement internationalized domain name capabilities must do so only in strict compliance with all applicable technical standards.

4. Registries must commit to working collaboratively through the IDN Registry Implementation Committee to develop character variants tables and language-specific registration policies, with the objective of achieving consistent approaches to IDN implementation for the benefit of DNS users worldwide.

Takodje, postoje inicijative: http://www.cyrlinc.org/

[ MaRaToNcI @ 16.10.2003. 20:25 ] @
ima jos jedna gadna stvar, a to je WHOIS podaci!!! ukoliko dodje do komercijalizacije ( a mora doci) nailazi se na nepremostivu prepreku sto se tice vec registovanih domena jer:

-ako znate sve podatke koji su uneti u prvobitnom zahtevu a zelite samo da menjate DNSove ne treba vam nista vise za modifikaciju (posto se trenutno gleda maltene u zarez kako su podaci uneti), znaci ako neko sazna podatke od nekog domena LADNO moze izvrsiti modifikaciju i preneti domen na svoj server (ovo se odnosi na LAZNO registrovane domene kojih ima oko 50%)
- setite se samo Gojka iz Kikinde W3.co.yu koji je registrovao preko 1000 domena i nestao ne ostavljajuci podatke klijentima sta je i kako popunio pa sad ne mogu skoro nista da urade jer svi vode na grandcynion a tamo mrtvo more:)

...
[ -zombie- @ 16.10.2003. 20:48 ] @
Citat:
pctel:
internet je pun raznih prevaranata, firmi koje prodaju maglu tj. uzmu pare pa ispare, i slicnih tipova koji hoce 'leba bez motike. Ja licno vec pola godine pokusavam da utvrdim da li je http://www.hohltek.com prava firma ili neki prevarant (ima veoma azuran site, umesto telefona mobilne, fax u drugoj drzavi...). I kako ja to da znam? Nikako. A da su kod nas, za minut bih saznao da li firma postoji ili joj je neka druga ustupila domen.


a kako bi to saznao? probaj sada da saznaš ko drži bilo koji .co.yu domen?


Citat:
btg:
Druga stvar, kazete da je zamrznut taj proces reforme yu nic-a... znam da nikome to vjerovatno nije palo na pamet a i da ce se vjerovatno naci oni 'tolerantniji' sa toljagom da to sprijece, ali gospoda koja ucestvuju u reorganizovanju yu nica bi svakako trebali (ako vec nisu do sada) da uzmu u obzir i potrebu klijenata da registruju cirilicne domene. U stvari, to pitanje bi malo i preslo domet teme jer bi se u tom slucaju dotaklo i drugih pitanja.. a sve sa konacnim ciljem da se u domacem internetu stvore uslovi i mogucnosti i za upotrebu cirilicnih domena (pa ajd da tako kazem i latinicnih sa dijakriticima) i normalnog rada u toj oblasti.


ovo nema baš mnogo veze sa yunic-om. ovo je mnogo krupnije pitanje. registrovanje domena sa neengleskim slovima je pitanje standarda. prvo treba da se dogovori standard, da bi takve domene mogli da podržavaju serveri i klijenti, pa da se taj standard donese, pa da tek onda počne implementacija, pa tek onda da se dozvoli i prodaja (proces donošenja standarda je trenutno u toku, ali će proći sigurno koja godina do završetka procesa).


na sreću, srpski jezik ima "prilično dobru" aproksimaciju sa jednim od pisama (bez "naŠih slova"), pa to nije toliko kritično. yunic ima mnogo gore i hitnije probleme od ovog, najviše organizacionog tipa, koje po meni treba mnogo pre rešiti (zato što u sadašnjim uslovima ne radi ni onako kako bi mogao, a kamo li da implementira još i naša slova...)




inače, pctel, kao što ivan dade primer sa imanjem računa u banci, evo ti ga još drastičniji. meni domen najviše podseća na adresu (za pisma i pakete) ili telefon. zamisli kada bi zabranili privatnim licima da imaju adrese/telefon. niko ne bi mogao ništa da im pošalje (pismo, paket -- paralela email) ili pozove, niti bi mogli da nekome daju adresu sa uputstvima kako da dođe do njih (ja živim u toj i toj ulici -- paralela: moj sajt je www.ja-sam-car.yu)
[ Mrav @ 16.10.2003. 21:48 ] @
Lepo je rečeno, neka mi uzmu ličnu kartu, provere podatke i sl. Ako mogu na osnovu toga da platim saobraćajnu kaznu ili se registrujem u video klub (a to me ne sprečava da kasetu video klubu nikad ne vratim) onda mogu na osnovu tih podataka i veštačenja izvršene prevare na sudu lako da me tuže. Kao što je lepo rečeno, ako želim nekoga da prevarim, lako ću registrovati www.prevara_na_brzaka.com, ali ja sam građanin OVE zemlje i stoga zahtevam prava koja mi pripadaju u ovoj zemlji, kao strani državljanin ne mogu da očekujem zaštitu svojih prava u recimo Italiji ili US, ali ovde mogu.
Takođe registrovana firma ne mora da bude garancija da prevare neće biti (čak se možda može reći i suprotno). Pa registrovali su ljudi i Dafiment banke, i lažna osiguravajuća društva, i agencije za poslovnu pratnju (popularni naziv za firme koje se bave prostitucijom) i koju su garanciju i pravni lek mogli da očekuju prevareni? Registrovane su turističke agencije koje uzmu pare za aranžmane pa nestanu preko noći, ukratno nije ni potrebno obrazlagati ovo, svi znamo kakvih je sve prevara bilo, a da su ljudi imali registrovane firme i sve uredne papire. Kao što je zombie napisao, radi se o adresi, ako mi zabranite da imam adresu zabranili ste mi da postojim na Internetu. Druga je stvar što zbog pogodnosti Interneta i rada provajdera koji mogu bez mnogo uplitanja da obezbede korisniku da registruje STRANI domen, nije teško registrovati domen van nacionlnog.
Svi kontra razlozi za ovo su PRAVNO neodrživi, radi se o internoj politici jedne interesne grupe, doduše, navikli su svi u ovoj zemlji da čim imaju funkciju neke institucije mogu da rade šta hoće, ne moraju ovde ni da se poštuju odluke sudova, posebno ako se nalaziš na nekoj funkciji. To je neodrživo i moraće kad-tad da padne kao takvo, nažalost do tada se vrlo lako može desiti da domeni koji su nama potrebni budu zauzeti.
Neko je ovde pomenuo da bi mogla da se reguliše registracija domena sa posebnim poddomenom (ne bih ima ništa protiva da registrujem domen sa poddomenom koji označava da se radi o ličnom sajtu, nije za džabe sada uvedeno u svetu .pro za profesionalce i sl.).
No, od priče nema velike vajde, ja ću videti da prikupim sve relevantne podatke (zakonske regulative i sl.) pa da se nešto konkretno i uradi po ovom pitanju, treba se obratiti na svaku adresu, ispitati sve mogućnosti i postići rezultat (ili doći do toga da iz nekih nama nepoznatih i/ili nepravih razloga rezultat nije moguće postići).
[ Marko[VOP] @ 17.10.2003. 00:46 ] @
Sve bi to bilo lepo da se sam NIC pridrzava svog pravilnika, i da tu ne rade neke veze i vezice, a to je tesko u volonterskom radu... a dobro se zna ako je nekome plata mala ili ako je u opste nemaju za to sto rade, da tu sigurno ima mazanja.

Ne znam da li je pevacica Zorana firma, ili je doticna registrovala sajt preko nekog butika, http://www.zorana.co.yu/ , ali pre ce biti da je tu radila neka veza.

Postoji jos dosta nelogicnih domena :

http://www.alt.co.yu/onama.php
http://www.amerika.co.yu/
http://www.ana.co.yu/

itd, adresar yu domena je na http://www.beocity.com

Moje je misljenje da bi NIC trebao da se komercijalizuje, da bi svi mogli da plate i dobiju domen, a ne samo neki ispod tezge ili preko akademske ili provajder>nic veze.
[ pctel @ 17.10.2003. 01:40 ] @
Dodela co.yu domena fizickim licima nema niakve logike... jer po definiciji co znaci nesto drugo.

Firma koja ima vise robnih marki moze svakoj da dodeli status pravnog lica. Funkcionisanje pravnih lica u okviru drugih je regulisano zakonom. Onaj kome to zaista treba ce znati to da uradi, a onaj ko je samo mislio da kaze "dobar dan, ja imam 50.000 robnih marki, dajte mi 50.000 domena" verovatno nece.

*.COM liberalizovani i komercijalizovani domeni su veoma los primer. Trgovinu domenima smatram manje legitimnom od dilovanja deviza po ulici iz poznatih nam vremena... Kupis nesto za 10$ a prodas za $1.000-$100.000...

Veoma mi je drago sto u velikoj vecini zemalja dodela domena nije liberalizovana na takav nacin. Pre mesec-dva sam razmatrao mogucnost otvaranja lokalnih *.co.* ili *.com.* domena u nekoliko drzava, i obicno su pravila ista kao kod nas. Dakle, primedba sa toplom vodom koju je neko naveo ne stoji.

Mislim da fizickim licima treba omoguciti neke domene, uz naplatu, ali ne *.co.yu, vec *.fl.yu, *.nc.yu, *.pp.yu, *.nn.yu, *.bk.yu, ili slicna skracenica koja ne asocira na privrednu delatnost.

PS. Ovo poslednje ni sada nije nemoguce, pa ako neko voli pare, znace kako...

[ Reljam @ 17.10.2003. 09:27 ] @
BTW, da li ce mozda odustati od .co.yu sufiksa i uzeti samo .yu? Za akademske servere .ac.yu i ima smisla, ali za sve ostalo je dovoljno .yu. Ta engleska fora sa .co. ocigledno nije bas najsrecnija, tako da kad i ako budemo menjali tld, mogli bi da promenimo i celu organizaciju.
[ markom @ 17.10.2003. 09:27 ] @
Citat:
pctel:
Mislim da fizickim licima treba omoguciti neke domene, uz naplatu, ali ne *.co.yu, vec *.fl.yu, *.nc.yu, *.pp.yu, *.nn.yu, *.bk.yu, ili slicna skracenica koja ne asocira na privrednu delatnost.


Zašto ne prosto .yu? U čemu je, zapravo, prednost imanja top-level poddomena, sem da plebs (ja), recimo uopšte ne razume one tvoje skraćenice gore :-)


Marko.
[ broker @ 17.10.2003. 09:38 ] @
Ljudi, istu temu okrecete sa istom argumentacijom i kontraargumentacijom
kao i nebrojeno puta do sada... nema svrhe... sve sto ste rekli vec je kazano
vise puta ali bez rezultata. Vas niko ne slusa.

YUNIC su nanjusili mocnici koji u tome vide odlicnu priliku za bogacenje. Ljudi koji sada vode NIC ne zele da dozvole da se korsicenje domena tek tako banalizuje komercijalizacijom i posto niko ne moze da prevagne star je zamrznuta.
[ pctel @ 17.10.2003. 10:57 ] @
Citat:
Zašto ne prosto .yu? U čemu je, zapravo, prednost imanja top-level poddomena, sem da plebs (ja), recimo uopšte ne razume one tvoje skraćenice gore :-)


A u koliko drzava mozes dobiti takav domen? *.yu domeni su namenjeni provajderima, a kako se postaje provajder, nije tema za ovu diskusiju. Provajdera sada ima relativno malo, ali vec sutra... mozda... svako sam svoj provajder...
[ factor @ 17.10.2003. 11:08 ] @
Citat:
*.yu domeni su namenjeni provajderima

Provajderima bi mogli *.net.yu
[ markom @ 17.10.2003. 11:26 ] @
Citat:
factor:
Citat:
*.yu domeni su namenjeni provajderima

Provajderima bi mogli *.net.yu


Eh, teško. Ovaj domen je "u vlasništvu" SCneta. Verovatno na osnovu istog pravilnika, na osnovu kojeg je beše Memodata dobila www.yu ...


Marko.
[ markom @ 17.10.2003. 11:28 ] @
Citat:
pctel:
A u koliko drzava mozes dobiti takav domen?



U Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj, Danskoj, Nemačkoj, Islandu, Švedskoj, Norveškoj, Luksemburgu, Holandiji, Francuskoj, Španiji, Portugaliji, Italiji, itd.

Top level poddomeni su više izuzetak nego pravilo.


Marko.
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2003. 12:02 ] @
Citat:

*.COM liberalizovani i komercijalizovani domeni su veoma los primer. Trgovinu domenima smatram manje legitimnom od dilovanja deviza po ulici iz poznatih nam vremena... Kupis nesto za 10$ a prodas za $1.000-$100.000...


Pa to je tvoj subjektivan stav - koji je pritom (moj subjektivan stav) potpuno pogresan.. ako neko hoce da kupi nesto sto vredi $10 za $100,000 to je samo njegova stvar i stvar onoga koji mu to prodaje.

Da li ces ti prijaviti tih $100,000 tvojoj poreskoj upravi na kraju godine - to je isto tvoja stvar, kao sto ce biti i tvoja stvar ako te (ili ako te ne) corkiraju sto si pritajio 20-30K poreza...

Ti svoj sat, TV, babinu shivacu masinu i sl.. mozes prodati na auckijama, sve i za milion dolara - ako nadjes nekog ko ce to da plati. Pogledaj ebay.com npr...

Citat:

Veoma mi je drago sto u velikoj vecini zemalja dodela domena nije liberalizovana na takav nacin. Pre mesec-dva sam razmatrao mogucnost otvaranja lokalnih *.co.* ili *.com.* domena u nekoliko drzava, i obicno su pravila ista kao kod nas. Dakle, primedba sa toplom vodom koju je neko naveo ne stoji.


http://www.netnames.net/

Citat:

Unlike most other country level (cctlds) domain names, the .uk registry offers some of its extensions such as .co.uk and .org.uk without any local presence requirements!


Evo, bez problema .org.uk i .co.uk - a oni su prvi i poceli .co podadresiranje.

Uzgred, mdm ti je naveo listu zemalja koje nemaju sufikse, kojoj mozes dodati i Ameriku, Belgiju, Bugarsku, Austriju, Kinu, itd...

Citat:

Mislim da fizickim licima treba omoguciti neke domene, uz naplatu, ali ne *.co.yu, vec *.fl.yu, *.nc.yu, *.pp.yu, *.nn.yu, *.bk.yu, ili slicna skracenica koja ne asocira na privrednu delatnost.


Osim zbunjivanja, sa ovim se nista ne postize. Svako fizicko lice treba da ima pravo da zakupi bilo kakvo ime domena, osim .gov domena i sl, koji asociraju na drzavnu upravu. Drzava treba da izdaje licence za koriscenje imena domena na 1, 2 i 5 godina i da te licence lepo naplacuje, svima - po jednakim uslovima. Izum tipa "sat interneta - fizicka lica, pravna lica" takodje treba da ide u SFRJ/KPJ istoriju, to tako vise ne funkcionise.

Druga stvar, svako "poostravanje" mera takodje zahteva i:

- dodatna radna mesta, sa strucnim ljudima koji ce proveravati aplikacije
- dodatna ovlascenja agenciji, kao recimo provera registra pravnih lica, podataka... sto zahteva i angazovanje advokata (jos jedno radno mesto)
- usporenu proceduru, vise radnih sati - dakle jos radne snage, veci budzet
- manju efikasnost, i manje zadovoljstvo klijenata
- manji broj registrovanih domena, znaci manje pare

Sada to nije problem, jer kako gospodja Tasic kaze "mi ovo radimo volonterski" - a takav je i kvalitet - volonterski.

Jednostavno - .yu (tacnije - .cs) domeni za sve, i zdravo. Taman promena TLD-a dobro dodje da se ovo sve lepo reformise i pocnu da se prave pare na ovome, kao i na svemu drugom. Drzava za svaku registraciju uzme $15-20 i te pare koristi za nesto pametno, bez prevelike adminstracije, provere i sl...

[ MaRaToNcI @ 17.10.2003. 12:43 ] @
da se nadovezem- ukoliko radite modifikaciju i niste uneli iste podatke dobijate mail sledece sadrzine:

Postovani,

U zahtevu u vezi sa izmenom domena *****.CO.YU., navedeni su razliciti podaci u odnosu na originalni formular za prijavu domena ADRESA FIRME).

Nismo u mogucnosti da izvrsimo trazenu intervenciju sve dok nam originalni administrator domena ne potvrdi ove izmene ili da nam na memorandumu firme potvrdite trazene izmene

Pozdrav,
**********

a ukoliko jeste:
Postovani,

Obavestavamo Vas da je Vas zahtev PRIHVACEN. Domen je modifikovan. Promene ce biti vidljive na mrezi u roku od 24 sata.
javite prethodnom provajderu da ugasi zone za ovaj domen.
Pozdrav,
******
_____________________________________________
kao sto sam naveo to je najveci trenutni problem, jel ako kojim slucajem saznate podatke od necijeg domena mozete izvrsiti modifikaciju bez ikakvih problema- moje misljenje je da prvo to treba srediti pa tek onda krenuti sa komercijalizacijom:)
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2003. 12:52 ] @
Citat:

kao sto sam naveo to je najveci trenutni problem, jel ako kojim slucajem saznate podatke od necijeg domena mozete izvrsiti modifikaciju bez ikakvih problema- moje misljenje je da prvo to treba srediti pa tek onda krenuti sa komercijalizacijom:)


Ja mislim da bi prelazak na novi TLD bio idealan momenat da se ovo zauvek regulise:

- Klijenti mogu biti fizicka i pravna lica, kao i drzavne agencije
- Svaki klijent ima svoj user_id, recimo e-mail
- Uz e-mail, klijent dostavlja i licni broj (broj LK ili pasosa + datum isteka + datum rodjenja) ili licni broj firme
- Klijent sam bira password

Svaka promena zahteva tacan unos sva 3 podatka. Uz licni broj ili broj firme, klijent moze da izvrsi promenu ukoliko je zaboravio password.

Klijent pri registraciji potvrdjuje (zakon o e-pecatu?) da su podaci uneti tacni. Ukoliko klijent navede namerno netacne podatke, na osnovu krsenja ugovora mu se domen moze oduzeti i biti potencijano krivicno gonjen.

Sistem za registraciju treba sto manje da bude vodjen od "ljudske ruke" - registracija treba da bude potpuno automatska, a da se potencijalni sporovi naknadno resavaju. Ljudski resursi trebaju da budu zaduzeni za tehnicki deo (name server, informacioni sistem) i za tehnicku podrsku.



Recimo, izmena podataka o domenu MojaBaba.cs:

- Klijent se loguje na sajt buduceg tela za koordinaciju TLD sa svojim ID-om i sifrom

- Ode na stranu "Promena domena", unese nove podatke

- Sistem generise izvestaj, i potpise ga RSA tajnim kljucem

- Izvestaj stize na e-mail adresu korisnika koja je u bazi

- Korisnik moze da proveri autenticnost informacije sa javnim kljucem

- U e-mailu postoji link, na koji korisnik, ako je zaista zatrazio promenu klikne, ponovo se autentifikuje - i potvrdi promenu informacije.


[ MaRaToNcI @ 17.10.2003. 13:34 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
- Klijenti mogu biti fizicka i pravna lica, kao i drzavne agencije
- Svaki klijent ima svoj user_id, recimo e-mail
- Uz e-mail, klijent dostavlja i licni broj (broj LK ili pasosa + datum isteka + datum rodjenja) ili licni broj firme
- Klijent sam bira password

Svaka promena zahteva tacan unos sva 3 podatka. Uz licni broj ili broj firme, klijent moze da izvrsi promenu ukoliko je zaboravio password.



ma sve je to OK ali sta sa STARIM domenima (cca 20 000) od kojih je POLA registrovano ONAKO sa nevazecim mailovima (ili isteklim) laznim podacima (kojih se niko ne seca itd.

-znaci najbolji nacin bi bio napraviti hiruski rez i reci OD DANAS IDE OVAKO PLACA SE I SVAKO MOZE, a sta je bilo do sad ostaje u zatecenom stanju ( znaci da se gubi godisnja registracija bar za pola ili da se iskristalise ko ima domen sa papirima, a rest da se ne dira:)

p.s Dimkovicu koliko ono ti imade co.yu domena;)
[ btg @ 17.10.2003. 13:58 ] @
Dalje sto se tice cirilicnih domena - kako god da stvari stoje u vezi sa tim, nasi treba da uzmu ucesce u rjesavanju problema.
Pogledajte http://www.minc.org/WG/cyrillic/comparison.shtml i vidjecete do cega se (izmedju ostalog) doslo zbog te pasivnosti (Croatian cyrillic - bosancinca... Montenigrin cyrillic itd).
Sto se tice rjesenja, npr. http://www.regtime.net/ nudi registracije cir domena i nude neka (polovicna, izgleda nestandardna ali funkcionalna) rjesenja da isti domeni postanu vidljivi/dostupni.
[ pctel @ 17.10.2003. 15:52 ] @
Citat:
mdm:
Citat:
pctel:
A u koliko drzava mozes dobiti takav domen?


U Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj, Danskoj, Nemačkoj, Islandu, Švedskoj, Norveškoj, Luksemburgu, Holandiji, Francuskoj, Španiji, Portugaliji, Italiji, itd.

Top level poddomeni su više izuzetak nego pravilo.
Marko.


Pa ne bih rekao. Proverio sam hrvatsku jer je prva na spisku i ne moze, lepo pise da fizicka lica mogu dobiti samo *.iz.hr, *.from.hr, i *.name.hr. Sasvim je u redu traziti pravo na domen tipa peraperic.from.yu i ja takve zahteve podrzavam, ali cini mi se da bi neko hteo peraperic.co.yu ili jos gore peraperic.yu. Hajde onda da o istom trosku trazimo i peraperic bez ekstenzije, pa kad je bal nek je maskenbal;
(Smatra se da je Pera Peric fizicko lice)

Ne mogu dalje da proveravam, ko je besposlen neka proveri za ostale.

Kao sto sam naveo na pocetku, a Dimkovic ponovo konstatovao kasnije, ovo je samo moj licni stav, a stav nekog drugog moze biti da je moj stav pogresan... Njegov stav ne moze promeniti moj stav, niti obrnuto, pa ne vidim razlog zasto bismo dalje trosili vreme oko ovoga. Ako gospoda iz NIC-a zauzmu stav kao i vecina ljudi ovde, to opet ne menja moj stav, prihvaticu to kao lose pravilo i svakako necu svoj stav da namecem organizovanjem ulicnih demonstracija, teroristickih napada i slicno :-)

[ -zombie- @ 17.10.2003. 17:09 ] @
Citat:
pctel:
A u koliko drzava mozes dobiti takav domen? *.yu domeni su namenjeni provajderima, a kako se postaje provajder, nije tema za ovu diskusiju. Provajdera sada ima relativno malo, ali vec sutra... mozda... svako sam svoj provajder...


http://www.register.com/register.cgi?cmp=IL22722 (ili odeš register.com i klikneš "See international extensions")

.us .tv .cc .ws
.ca .de .jp
.ro .be .fm .ms
.tc .ph .dk .st .ac
.gs .vg .sh .kz .as .lt
.it .to

.co.uk .co.za .co.nz .co.il


.xx 24
.co.xx 4

(a ovo je samo deo..)
[ pctel @ 17.10.2003. 20:14 ] @
Nema potrebe da proveravam, mislim da je ovo prava lista, ali to je nekih 10 % domena. Niko nije ni tvrdio suprotno. Sta je sa ostalih 90 %?
[ -zombie- @ 17.10.2003. 23:50 ] @
ovo nisam ja birao tih 10 posto tako da ispadne da .xx ima šest puta više nego .co.xx domena. "slučajno" sam otišao na prvi sajt za koji sam našao da prodaje internacionalne domene, i prepisao ovde.

spreman sam da se kladim da je slična situacija i sa ostalih 90% TLD-ova. ako već odnos i ne bude 6x, onda sigurno bar 3x (u korist "flat modela" iliti .xx naravno)