[ C B @ 27.04.2008. 05:16 ] @
Treba da pricvrstim kuler za dosta skupu plocu.

Trebaju mi ovi srafovi i podloske a skola davno bese.
Dakle "masinci", interesuje me, jel sam dobro skapirao sta ovo znaci na engleskom:

* M5 0.80 x 10 Machine Screws <--- metricki navoj, 5mm precnik stabla srafa, 0.8mm korak navoja, duzina tela srafa 10mm
* Flat Washers – Nylon <-- podloska za izolaciju od najlona (plastike)
* 5mm Flat Washers – Metal <-- podloska koja ima otvor precnika 5mm, ima li neki standard sto se spoljnog precnika tice?

Hvala unapred!
[ tdjokic @ 27.04.2008. 16:45 ] @
Lici na to. Ako srafove usrafljujes u neko telo kulera, onda mozes vec i spolja da proveris da li standardni sraf M5 ulazi normalno u to. Ovo kazem jer se navrtke ne spominju.

Podloske postoje u 2 varijante - obicna, ciji je spoljasnji precnik vrlo blizu precniku glave srafa i sa povecanim spoljnim precnikom, dakle sa vecom povrsinom naleganja. Kod njih je spoljni precnik = 3x precnik rupe / (srafa). Cesto je prisutan problem, narocito kod ovih manjih, da su "naduvene" - nisu ravne, jer ih prilikom proizvodnje tako naprave, pa pripazi i ako je to slucaj malo poravnaj cekicem.

Ne spominje se glava srafa. Verovatno cilindricna, to je takodje vazno.
[ C B @ 28.04.2008. 09:19 ] @
Hvala na odgovoru.

Ne mogu da proverim navoj u kuleru, jer cu do njega doci tek kada rastavim uredjaj, a voleo bih da imam spremne srafove.
Podloska bi inace trebalo da bude manja!

Glava srafa nije bitna, zato sto ide podloska ispod a sraf je slobodan, sa druge strane ploce.