[ ventura @ 27.04.2008. 16:28 ] @
Da copy/pastujem ovde svoj post sa jednog drugog foruma, a tiče se online kupovine.

Uz USA sam naručivao ručni GPS (Garmin Vista HCx)

Ugrubo:
1. Otvorio adresu u USA
2. Porucio robu preko interneta
3. Primio robu na US adresu
4. Prosleden paket iz USA putem DHL-a
5. Platio dadžbine i primio paket

A sada detaljno:

1. OTVARANJE ADRESE U USA
Otvorio sam racun kod firme www.myus.com. Otvaranje racuna košta 20 dolara, plus 7 dolara je mesecna pretplata, i za te pare dobijate vašu poštansku adresu u USA, moja izgleda ovako:

Danko Vukovic
1956 60th Place E.
Suite T7904
Bradenton, Florida 34203


Firma je ozbuiljna i ekspeditivna, sve što primite odmah vidite na vašem online racunu, odatle organizujete slanje, možete da im navedete ako hocete da vam naprave novu fakturu (zbog smanjenja carinskih dadžbina) i sl. Sve pakete šalju DHL-om, i imaju baš baš povoljne cene poštarine..

2. PORUCIVANJE PREKO INTERNETA
Nakon što sam otvorio adresu u USA, otišao sam na www.amazon.com i odabrao šta želim da kupim:



Odabrao sam Garmin eTrex Vista HCx, cena $223.94

Placanje sam uradio Visa karticom, i tu je na cenu dodata i poštarina:



Cena poštarine do moje USA adrese je $6.17

I dalje mi je ostalo samo da pratim pošiljku kada ce stici do moje USA adrese.

3. PAKET STIGAO NA USA ADRESU
Kada otvorite racun kod www.myus.com, dobijete svoj broj 'suite'-a i lozinku, sa kojom možete upravljati svojim pošiljkama:

Izgled glavnog menija gde vršite pregled primljenih pošiljki (klik za vecu sliku):


Pregled poslatih pošiljki:


Kalkulacija cene poštarine samo za Garmin GPS (2 lbs iliti 1kg):


4. PAKET PROSLEÐEN U SRBIJU DHL-om
MyUS prosleduje paket vec sledeceg dana za Srbiju, dobijam i tracking broj (AWB 9267221703) preko koga pratim gde se pošiljka nalazi.

Obaveštenje na mail da je paket poslat:


Pracenje pošiljke na DHL sajtu:


5. POŠILJKA STIŽE U SRBIJU
DHL me kontaktira putem e-maila i šalju mi tri formulara koja treba da im potpišem i vratim (neka ovlašcenja za DHL, carinski pregled, i nalog za carinjenje). Nakon slanja potpisanih formulara faksom, na e-mail mi stiže racun za placanje:



Troškovi DHL-a: 2,360.00 din
Troškovi Carinjenja: 2,309.50 din (carina i porez)

Ono što je interesantno da sam ja prilikom davanja nalogu na myus.com rekao da mi umanje invoice, ali nisam naveo koliko, a oni su malo preterali pa su stavili da GPS košta $23 a ping pong loptice (koje sam slao u istoj pošiljci) $76, a ja kada sam prosledivao one formulare, napisao sam "Garmin GPS - Demo Model" i carinici su prihvatili cenu od 23 dolara :)


FINALNA RACUNICA:
€ 145.35 - Garmin eTrex Vista HCx ($223.94)
€ 3.90 - Poštarina do Amazon - US adresa ($6.17)
€ 18.06 - DHL do Srbije samo za Garmin (28.58)
€ 29.13 - Usluga DHL-a (2,360.00 din)
€ 6.55 - Carina i Porez (proporcionalan procenat od ukupne cene 2,309.50 din)
UKUPNO: € 202.99

A onda nakon toga odem na www.garmin.co.yu, skinem outdoor cenovnik i vidim ovo:


Cena je 31,459.00 dinara, iliti 388.38 evra. Ja sam sa svim ovim troškovima uspeo da nabavim uredaj 53% maloprodajne cene u Srbiji (narodski receno duplo jeftinije).

Ne mora da znači da će sve biti toliko jeftinije, ali dosta toga se može naći jeftino, pogotovo kad se jure online rasprodaje i sl.

Evo i par fotki i prilogu:














[ smfilip @ 27.04.2008. 19:07 ] @
extra je tutorial,samo sto je glavni problem,kao sto svi i znate,paypal, a za ove stvari bi se vise manje snasli :(
[ Buum @ 27.04.2008. 20:38 ] @
Jesi li namerno u pošiljku ubacio ping-pong loptice (npr. zbog kabastijeg pakovanja, zbunjivanja carinika) ili to nema nikakve veze sa ovim uputstvom?
[ ventura @ 27.04.2008. 20:59 ] @
Paypal ne treba uopšte, plaća se sve normalno karticama (sve kartice su ok osim Electron i Maestro), mada u principu, ako je baš baš potrebno, može se otvoriti fake paypal račun da se izvrši plaćanje, jer tu vas boli uvo da li će zatvoriti račun ili ne...

@Buum:
Ping-Pong loptice mi trebaju zbog neke poslovne primene, pa mi zgodno da probam i te američke ujedno kad već poručujem :)
[ smfilip @ 28.04.2008. 11:53 ] @
hehe...sve osim electron i maestro,koje posjeduje nekih 80% stanovnistva :)
ma opet ja kazem,nista bez paypala
[ Davor Vlajkovic @ 28.04.2008. 12:11 ] @
Ma da, da Paypal koliko sutra podrži Srbiju, 80% njenog stanovništva bi jurnulo tamo - how yes no :) Domaće kreditne i web kartice sasvim rade posao u 99.99% slučajeva.

Kako ono beše: ko hoće nađe način, ko neće nađe izgovor... i to se ovde vrlo jasno prezentuje.
[ boccio @ 28.04.2008. 12:24 ] @
Citat:
ventura:
FINALNA RACUNICA:
€ 145.35 - Garmin eTrex Vista HCx ($223.94)
€ 3.90 - Poštarina do Amazon - US adresa ($6.17)
€ 18.06 - DHL do Srbije samo za Garmin (28.58)
€ 29.13 - Usluga DHL-a (2,360.00 din)
€ 6.55 - Carina i Porez (proporcionalan procenat od ukupne cene 2,309.50 din)
UKUPNO: € 202.99

A onda nakon toga odem na www.garmin.co.yu, skinem outdoor cenovnik i vidim ovo:

Cena je 31,459.00 dinara, iliti 388.38 evra. Ja sam sa svim ovim troškovima uspeo da nabavim uredaj 53% maloprodajne cene u Srbiji (narodski receno duplo jeftinije).

Mmmm... Slazem se da su nasi deratori, nista novo, ali bih samo skrenuo paznju na jedan detalj. Kod nas se uz Garmin dobije i SCG Route, a kad narucis preko Amazona moras ili da ga kupis ili da se "snalazis". Ako bi dodao cenu SCG Route na cenu US + Shippment, video bi da ne izadje bas duplo jeftinije...
[ ventura @ 28.04.2008. 15:44 ] @
Citat:
boccio: Mmmm... Slazem se da su nasi deratori, nista novo, ali bih samo skrenuo paznju na jedan detalj. Kod nas se uz Garmin dobije i SCG Route, a kad narucis preko Amazona moras ili da ga kupis ili da se "snalazis". Ako bi dodao cenu SCG Route na cenu US + Shippment, video bi da ne izadje bas duplo jeftinije...


Pogrešno si skapirao... SCG Route se dodatno naplaćuje, nebitno gde si kupio uređaj... A čak nema ni popusta ako uređaj i kartu kupiš kod njih.. Isto ti dođe...
[ momsab @ 28.04.2008. 16:22 ] @
Citat:
ventura:
FINALNA RACUNICA:
€ 145.35 - Garmin eTrex Vista HCx ($223.94)

A onda nakon toga odem na www.garmin.co.yu, skinem outdoor cenovnik i vidim ovo:


Cena je 31,459.00 dinara, iliti 388.38 evra. Ja sam sa svim ovim troškovima uspeo da nabavim uredaj 53% maloprodajne cene u Srbiji (narodski receno duplo jeftinije).
Ako se ne varam, pogresan uredjaj si obelezio. Ovde ksota oko 4100 dinara vise, drugi uredjaj ispod. Usteda je veca u tom slucaju :D
[ smfilip @ 28.04.2008. 16:40 ] @
@Davor Vlajkovic: pa evo,ajde mi reci nacin kako da platim nesto sto kupujem na ebay, kad prodavac prihvata samo paypal? toliko o ovome: ko hoće nađe način, ko neće nađe izgovor

jbg,ali cinjenica je da je paypal najzastupljeniji,i da bih ja volio da se koristi neki drugi sistem,koji ce postovati svoje korisnike koliko toliko, kao npr google pay...
[ Davor Vlajkovic @ 28.04.2008. 19:31 ] @
Ebay jeste tu malo specifičan pošto na neki način forsira Paypal, ali razumni prodavci će u 99.99% slučajeva prihvatiti plaćanje karticom ako im lepo objasniš zašto ne želiš Paypal. A za onaj 0.01% uvek možeš da otvoriš Paypal nalog sa netačnim podacima vezano za lokaciju, pošalješ lovu i prežališ taj nalog pošto će ti ga verovatno ugasiti. Kao što vidiš, način/izgovor uvek postoji...
[ smfilip @ 28.04.2008. 19:56 ] @
hm...to sa laznim nalogom je moglo ranije...sad ne prihvataju nase kartice,sem jedne,ali u svakom slucaju ti posle blokiraju karticu i sve podatke,pa ne mozes da koristis ponovo :(
[ Beltrammi @ 01.05.2008. 22:09 ] @
Ne razumem jednu stvar. Ako si platio karticom zbog cega ti je trebao ovaj by-pass sa americkom adresom ?
[ Yvan @ 02.05.2008. 06:56 ] @
Možda zato što je kupovao kod Amazona, a oni ovamo šalju samo CD/DVD...
[ ventura @ 02.05.2008. 09:46 ] @
Citat:
Beltrammi: Ne razumem jednu stvar. Ako si platio karticom zbog cega ti je trebao ovaj by-pass sa americkom adresom ?


Jeftinija poštarina, primam stvari DHL-om za manje para nego poštom, i uz to imam potpunu sigurnost... A kao veći plus je to što ne moram da razmišljam da li sajt šalje u Srbiju ili ne... Mnogo je jednostavnija procedura..
[ Yvan @ 02.05.2008. 13:09 ] @
Jeftinija poštarina? Zavisi. Ako ti stigne DHL-om onda plaćaš žešće
takse, carine, špeditere... A ako ti stiže USPS-om onda samo carina.



[Ovu poruku je menjao bakara dana 02.05.2008. u 15:18 GMT+1]
[ ventura @ 03.05.2008. 00:40 ] @
Citat:
Yvan: Jeftinija poštarina? Zavisi. Ako ti stigne DHL-om onda plaćaš žešće
takse, carine, špeditere... A ako ti stiže USPS-om onda samo carina.


Ok, aj da ne pričamo napamet, već ako neko ima iskustva da piše svoje iskustvo, a ne rekla kazala.

Naručujem M veličinu kacige sa neta, sajt DennisKirk.com, šalju normalno u srbiju. Slanje USPS-om, cena poštarine 80 dolara, nema trackinga, pošiljka putuje 10-15 dana, i nema garancija da će pošiljka uopšte stići.

Pošto mi je prethodna kaciga mala, naručujem novu XL kacigu, ovoga puta isprobavam foru sa MyUS.com, slanje košta 45 dolara, a DHL-u plaćam još dodatno 2400 dinara za njihove usluge (i ništa više osim toga DHL-u, to je fiksna cena), pri tom imam tracking broj, pošiljka se ne može izgubiti i stiže sigurno u roku od 3-5 radnih dana.

Ukoliko se naručuje manje gabaritna roba, a veće vrednosti (npr. tehnički uređaji), razlika je još povoljnije u DHL-ovu korist, takođe i za veoma gabaritnu robu.
[ optix @ 03.05.2008. 02:12 ] @
btw. USPS ima uslugu Express Mail® International, dostupnu i za Srbiju u okviru koje postoji broj za pracenje, paket stize za maksimalno 8 dana (meni su 3 poveca paketa iz LA dolazila tacno za 4 dana), i ide preko Poste (dakle nema DHL/FedEX/UPS... taksi). No, to vazi naravno samo ako sa prodavcem dogovorite slanje istom :)

[ tdjokic @ 03.05.2008. 05:43 ] @
Sa venturom smo tu i tamo izmenjali neke manje ljubazne poruke, ali za ovo moram da mu priznam da je uradio dobru i lepu stvar.

Kao sto je rekao, a sto je ovde najmanje spominjano i objasnjeno, neko kupuje preko amazon.com i tu je ogranicen mnogim stvarima, ali niko nikome ne zabranjuje da kupi nesto direktno od proizvodjaca ili nekog drugog prodavca. Desavalo mi se po nekad da na amazonu necega nema i ja sam tu gotov, jer nemam sposobnosti da trazim drugacije iz niza razloga, ali mladji, sposobniji ljudi mogu da se posluze ovim sto je ventura objasnio. Time si prakticno izjednacen sa tamo nekim Amerom ili bilo kim.
[ žutokljunac @ 03.05.2008. 18:25 ] @
Ventura svaka čast na trudu.
[ epitaph @ 04.05.2008. 16:21 ] @
Ventura, hvala na detaljnomj objasnjenju, mnogo si mi pomogao, tj. tek ces mi pomoci jer namjeravam naruciti neke stvari iz SAD-a putem procedure koju si opisao.

SVAKA CAST!

P.S. To ja nazivam korisnim postom, zbog takvih postova i dolazim na ES!
[ fibra @ 12.05.2008. 12:55 ] @
Hvala Ventura. Odlican tutorijal. Do sada sam za neke stvari morao da cimam ljude da posaljem prvo njima u US, pa oni onda posalju meni, ovako ne moram nikoga da cimam. :)
[ Nebojsa666 @ 19.05.2008. 15:21 ] @
Da li bi ste se usudili da kupite laptop preko ovog metoda?
Da li je neko vec uzeo laptop preko USA?

Pitam zbog sebe...
Ja bih skupio isto par stvarcica, pa onda tako uradio. Svaka cas za metodu..
[ anon157690 @ 25.05.2008. 01:53 ] @
Citat:
Nebojsa666: Da li bi ste se usudili da kupite laptop preko ovog metoda?

Sve ti je to relativno, ako ti je plata 200 evra a laptop te izađe 600 evra rizikuješ 3 plate a ako imaš 600 evra platu a laptop je 400 evra onda je rizik daleko manji, u suštini mislim da se za uštedu od nekih 100-200 evra ne isplati igrati se ovako i rizikovati, za neku veću sumu bi razmislio. U svakom slučaju sistem deluje zanimljivo, i ja jurim neke stvari a ovaj sistem mi daje nadu da ću ih i uzeti :)

Pozdrav
P.S. Laptop ne bi uzimao iz usa.

ventura
Ne mogu da izdržim, moram da pitam šta praviš od pingpong loptica, japanske kuglice i dildoe :))))

[Ovu poruku je menjao Fliz dana 25.05.2008. u 13:30 GMT+1]
[ anon157690 @ 25.05.2008. 17:35 ] @
Izvinjavam se sad shto stavljam poruku za porukom.

@ ventura
Da vidimo jesam li ja to skontao kako treba:
Želeo bi da naručim jedan mp3 plejer kojeg nema kod nas, imam činimise 3 opcije, naručiti preko jedne domaće firme (već sam jednom naručio preko njih pa mi nisu isporučili mada tu nema gubitaka jer oni ne traže avans), ići na ovu foru sa registracijom adrese u USA ili sa slanjem direktno za Srbiju, a troškovi bi bili po nekoj mojoj računici ovakvi:


(s tim što sam ja za troškove isporuke od US adrese do adrese u srbiji računao samo 45.54 dolara ako sam dobro shvatio?)

Evo i sličica:
- isporuka na adresu u Srbiji -



- Isporuka na adresu u USA -


Jedino mi nije baš najjasnije šta ovi ovde kažu, jer isporučuju na ovakvu fejk adresu ili ne...

Plejer Cowon D2 sa 16Gb

Zaključujem da ne znam šta da radim uz napomenu da kao što je neko naveo, spadam u većinu sa elektron karticama kojima se ne može plaćati na netu dakle dodatni troškovi za masterkard ili sl.
[ lukeguy @ 25.05.2008. 17:45 ] @
mislim da ovo sve ipak zavisi od proizvoda do proizvoda. ja sam gledao
da naručim iPod Nano sa apple.com i na ovde opisan način bi me izašao
otprilike 200 din jeftinije nego da ga kupim u Apple centru u Srbiji.
nije vredno cimanja. s druge strane, ventura je uštedeo.
[ bakara @ 25.05.2008. 20:32 ] @
Ne bih da kvarim temu OT, ali me bas zanima postoji li sajt na kojem mogu regularno da platim domacom visa karticom i da mi to stigne u Srbiju?

Sve sto sam gledao, niko ne salje u SRbiju.

PS: elektronika me zanima...
[ anon157690 @ 25.05.2008. 22:09 ] @
Citat:
bakara: PS: elektronika me zanima...


Može malo preciznije, kakva elektronika, zabavna ili ono IC, kondovi, diode... ako je ovo prvo vidi OVDE.
Jedino nisam proverio da li primaju pomenutu vizu.
[ bakara @ 25.05.2008. 22:59 ] @
@Fliz

Zanimaju me recimo: bluetooth GPS Receiver, i obd II skeneri i slicna potrosacka elektronika koja se kod nas ne moze jednostavno naci.
[ Spaceboy @ 17.07.2008. 15:55 ] @
Imam dva pitanja:

1. da li ovo izmedju ostalog sluzi za narucivanje sa sajtova koji ne salju robu u Srbiju?

2. da li se za placanje preko neta moze koristiti Visa virtuon kartica kod raiffeisen banke?

Hvala.
[ narator @ 17.07.2008. 23:32 ] @
Druga drzava (Makedonija) ali prilike su iste pa evo mog iskustva:
Hteo sam da porucim teniski reket. Obilazio mnoge sajtove, Amazon imao dobru ponudu, ali ne salje takve stvari u ove nase prevarantske (tako oni misle, a ja se ne slazem s tim) drzave. Tako sam dosao do americke firme Tennis Warehouse, koja u listi zemalja sa kojima radi nema Makedonije. Posle nekoliko emaila dosli smo do toga da "porucim, pa cemo onda videti". Uradio sam narudzbinu reketa, prosla bez problema i za deset dana mi reket stigao na kucnu adresu. A ako vas interesuju cene, evo detalja: reket koji sam odabrao kosta 30$, postarina 42$ (opcija Express mail international). Taj isti reket kod nas kosta oko 100 eura, tako da malo nervoze koju sam prosao (ovo mi je prva stvar koju sam narucio preko neta) vise nego isplativa.
[ anon157690 @ 18.07.2008. 15:14 ] @
Citat:
Spaceboy: Imam dva pitanja:

1. da li ovo izmedju ostalog sluzi za narucivanje sa sajtova koji ne salju robu u Srbiju?

2. da li se za placanje preko neta moze koristiti Visa virtuon kartica kod raiffeisen banke?

Hvala.


1. DA
2. Nazoveš call centar rajfajzen banke i pitaš.

ET narator
Možeš smatrati da si imao sreće + naručivao si robu koja nema "veliku" vrednost, znači da si puko otišlo bi ti 72 dolara što nije nikako malo ali može da se preživi. Većina koja dođe do ove teme razmišlja da uzme nešto skuplju robu jer su tu cenovne razlike ogromne čak i preko 60% vrednosti u usa, tako da je i rizik znatno veći, zamisli da izgubiš 300-350 dolara, to već nije mala stvar.
Znači treba imati sreće da ti prihvate narudžbinu, da ti to stigne u jednom komadu, da te carinici ne oderu da te država ne odere sa porezom da ti špediteri ne ispeglaju novčanik i opet da to dobiješ u jednom komadu na kućnu adresu ... mnogo varijabli a ništa sigurno...
[ fanfon @ 18.07.2008. 18:39 ] @
Citat:
narator:Amazon imao dobru ponudu, ali ne salje takve stvari u ove nase prevarantske (tako oni misle, a ja se ne slazem s tim)


Pa nisu oni dzabe ukinuli opciju slanja u te "prevarantske" drzave jer im se tako cefnulo. 90-tih su pojedinci iz Srbije pravili cuda s tim narucivanjem ostetivsi ih za veoma velike sume...
[ epitaph @ 19.07.2008. 18:58 ] @
Kod narucivanja putem interneta obratite paznju na sljedece:

- Ukoliko usteda, razlika u novcu kod kupovine ovdje i putem interneta nije velika, ne isplati se narucivati proizvode iz Amerike najvise zbog pitanja garancije. Narucis mp3 player i poslije dan-dva skontas da ima neku fabricku "falinku", zamisli proceduru vracanja istog na pregled ili zamjenu....
[ ktorfa @ 20.07.2008. 10:02 ] @
ne znam zasto ovoliko komplikacija ....

prije nekih mjesec dana moj drug je narucio rucni sat sa amazon.com .... naravno prvo se vidi salju li u vasu zemlju .... (pisalo je da salju u crnu goru) .... sat je sa postarinom ispao 30 eura ... carinu nije placao jer se ne placa ispod ( 100 - 150 eura ) ne znam tacno ..... .
e da sat mu je stigao za 7 dana ..... odlicno upakovan .. sve super ..... isti taj sat odje kosta oko 95 eura ..... eto ..

koriscena je visa electron ....
[ anon157690 @ 20.07.2008. 10:43 ] @
Citat:
ktorfa: ne znam zasto ovoliko komplikacija .... prije nekih mjesec dana moj drug je narucio rucni sat sa amazon.com.... sat je sa postarinom ispao 30 eura .... isti taj sat odje kosta oko 95 eura ..... eto .. koriscena je visa electron ....


Shvataš i sam da postoje ogromne razlike kad naručuješ sat od 30 eura i plejer+sluške koji koštaju 270 dolara ... osim toga za plaćanje preko neta može se koristiti samo (kada su u pitanju visa kartice) visa elektron koja ima sve brojeve a veeeelika većina ovih kartica ima samo 4 broja i zato se nemože koristiti na internetu.
Koji sat je uzeo?
[ mr_w @ 24.07.2008. 16:17 ] @
Ima jedna stvar koja mi nije jasna u originalnom postu, a to je cena carine od 6.55 evra? Da li je greška u pitanju, i ako nije, na čega je uopšte zaračunata?
Ja prilično često kupujem preko neta, ali me uvek nervira carina koja u Srbiji iznosi dodatnih 30% od ukupne cene proizvoda + poštarine, a kako se to nikako ne slaže sa informacijama koje su ovde navedene.. našao sam se u rebusu..
ajde da mi neko objasni..



[ Spaceboy @ 25.07.2008. 10:28 ] @
Citat:
Fliz: 1. DA
2. Nazoveš call centar rajfajzen banke i pitaš.



Hvala!

I mene interesuje ovo sto je mr_w pitao. Da li neko zna da li se placa carina na odecu/obucu?
[ stdlib.h @ 25.07.2008. 18:01 ] @
pridruzujem se pohvalama za upute, nema sta- vrlo korisno

ono sto mene zanima je iskljucivo vezano za sajt posrednik, taj koji obezbedjuje adresu u USofA: je l znate za koji, koji nece funkcionisati po principu 'setup+mesecna pretplata' [30+15 dolara mesecno, ako 'ocete da primate robu, al' i sve ostalo (pisma i sl.)] vec koji ce naplacivati po potrebi tj. paketu?
-'mesto $30+15+15+15itd. recimo, $10 po paketu, tada kada se naruci, sto je mnogo povoljnije, jer nema konstantnih troskova koji piče svejedno da l' se pazari il' ne /osim ako neko bas nije uporan tj. konstantno narucuje stvari preko Neta..

demo bi bio http://www.shipito.com, sa $8.50 per package + postage, al dzaba kad nije proveren kao pomenuti http://www.myus.com :(
[ dusevan_covek @ 30.07.2008. 09:03 ] @
Citat:
mr_w: ali me uvek nervira carina koja u Srbiji iznosi dodatnih 30% od ukupne cene proizvoda + poštarine, a kako se to nikako ne slaže sa informacijama koje su ovde navedene.. našao sam se u rebusu..
ajde da mi neko objasni..

Ovaj Gresis sinko, 20% carina i 18% PDV= 38% Harac

Citat:
Spaceboy: Hvala!

I mene interesuje ovo sto je mr_w pitao. Da li neko zna da li se placa carina na odecu/obucu?

Ne da se placa nego deru.
Ovako narudzbina je bila 3 majce 1 kacket i 1 dukserica, ukupna vrednost 140$+40$ postarina.
Na 180$ platio sam prvo 20% carinu = 216$, na tih 216$ platio sam 18% PDV = 252$ dalje neku akcizu 480 dinara, ukupno me na kraju kostalo 262$, znaci harac je 82$. Naravno dok nisam provalio ovu foru.
[ dusevan_covek @ 30.07.2008. 10:08 ] @
Citat:
hehe...sve osim electron i maestro,koje posjeduje nekih 80% stanovnistva :)
ma opet ja kazem,nista bez paypala


O cemu ti pricas nije mi jasno. Za kupovinu preko neta se najcesce koristi Visa Internet Vojvodjanske Banke ili Visa Virtuon Raiffaizen banke. Cak i da mozes da koristis paypal, kako mislim da stavis novac na paypal racun? ako ne koriscenjem kartice.

Citat:
pa evo,ajde mi reci nacin kako da platim nesto sto kupujem na ebay, kad prodavac prihvata samo paypal? toliko o ovome: ko hoće nađe način, ko neće nađe izgovor
jbg,ali cinjenica je da je paypal najzastupljeniji,i da bih ja volio da se koristi neki drugi sistem,koji ce postovati svoje korisnike koliko toliko, kao npr google pay...


Opet brkas stvari. Vecina prodavnica na netu(99%) prima direktno placanje karticama a ne posredstvom paypal-a . Kao sto rece Davor, Ebay je specifican po tome sto forsira pay pal. A i u krajnjem slucaj u mozes poslati kes u koverti kao sto sam ja radio za Ebay.

Citat:
Ebay jeste tu malo specifičan pošto na neki način forsira Paypal, ali razumni prodavci će u 99.99% slučajeva prihvatiti plaćanje karticom ako im lepo objasniš zašto ne želiš Paypal. A za onaj 0.01% uvek možeš da otvoriš Paypal nalog sa netačnim podacima vezano za lokaciju, pošalješ lovu i prežališ taj nalog pošto će ti ga verovatno ugasiti. Kao što vidiš, način/izgovor uvek postoji...


Davore,nerazumem kako mislis da ce Ebay prodavci prihvatiti placanje karticom? Preko kog servisa bi se onda islo?(payment processora?ili kako vec?)

Citat:
Fliz: Shvataš i sam da postoje ogromne razlike kad naručuješ sat od 30 eura i plejer+sluške koji koštaju 270 dolara ... osim toga za plaćanje preko neta može se koristiti samo (kada su u pitanju visa kartice) visa elektron koja ima sve brojeve a veeeelika većina ovih kartica ima samo 4 broja i zato se nemože koristiti na internetu.
Koji sat je uzeo?


Pa eto Ventura je narucio stvar koja kosta 220 eura i stiglo mu bez problema. Shvati da nije ovo Srbija i da ne gleda svako da te prevari tamo. Narucivao sam mnogo puta do sada, u pocetku dok jos nisu postojale internet kartice, slao sam kes u obicnoj beloj avionskoj koverti, i svaki put je stizalo i niko me nikad nije prevario. Prodavcu nije u interesu da ti pokupi pare, vec da ti budes njegova musterija i ubuduce. Eto za E-bay ja sam konkretno slao novac u koverti. Kad je tu bila neka ozbiljnija suma u pitanju (500eura), novac sam poslao DHL-om jer ima tracking number pa sam mogao da budem siguran da ce posiljka stici. Sad onaj kome sam slao mogao je da me prevari ali nije.
[ Spaceboy @ 01.08.2008. 14:37 ] @
Citat:
dusevan_covek: Ne da se placa nego deru.
Ovako narudzbina je bila 3 majce 1 kacket i 1 dukserica, ukupna vrednost 140$+40$ postarina.
Na 180$ platio sam prvo 20% carinu = 216$, na tih 216$ platio sam 18% PDV = 252$ dalje neku akcizu 480 dinara, ukupno me na kraju kostalo 262$, znaci harac je 82$. Naravno dok nisam provalio ovu foru.


Ali zar se i ovako (Venturina fora) ne placa taj harac, a jos i shipping DHL-om od SAD do Srbije?

Preko kog sajta si narucio odecu?

[ dusevan_covek @ 01.08.2008. 21:55 ] @
Da, placa se harac, ali kad promenis Invoice,placas manje, tj. ti njima kazes da napisu koliko si platio robu. Drugo, nije mi roba stizala preko DHL-a vec USPS-a i to njihovom brzom postom za 3 dana.
www.cluburban.com
[ enLIGHTen @ 07.08.2008. 10:39 ] @
Citat:
dusevan_covek: Ovaj Gresis sinko, 20% carina i 18% PDV= 38% Harac


Ukoliko sam dobro preveo, mislim da je harac jos veci, posto ukoliko se PDV obracunava na celokupnom iznosu (originalna cena + carina) onda konacni troskovi iznose 41.6% pocetnog kapitala.

Inace svaka cast Venturi za tutorijal, vrlo originalna zamisao i krajnje prakticna u pojedinim situacijama.
[ dusevan_covek @ 07.08.2008. 21:55 ] @
Da, u pravu si, dobro si preveo 41.6% je tacna cifra.
[ boogyster @ 09.08.2008. 12:16 ] @
Jedno pitanje u vezi myus.com:
Da li se po prestanku uplate od 7$/mes. nalog gasi ili zamrzava?
[ nemili @ 20.08.2008. 12:26 ] @

Da li postoji varijanta preko MyUS-a da se bira nacin isporuke (npr. USPS - klasicna posta) kako bi se izbeglo placanje "usluge carinjenja" koja je mene preko UPS-a iznela 4000din dok je cena cele posiljke (planinarske gojzerice) bila 95$ (oko 5000din) sa shipingom?
Kazete da je usluga DHL-a 2300, ali opet i to je jaka cifra za neke manje posiljke!
[ King Shone @ 30.08.2008. 13:57 ] @
Već nekoliko dana pokušavam na netu da nađem odgovor na to da li je moguće ovako naručivati robu sa neta i hvala Venturi našao sam.
Ovo je zaista jedan od boljih postova koje sam pročitao u poslednje vreme. Nećkao sam se da nešto poručim sa eBaya (malo veće) ali ovaj post me debelo ohrabrio. Idem da lovim.
@ Ventura, hvala još jednom.
[ SladgeHammer @ 30.08.2008. 19:51 ] @
Ajde ljudi, jel neko probao ovu Venturinu foru sto je svi hvalite. dajte neka iskustva ako ih je bilo, ja verujem Venturi, ali bih voleo da cujem da je jos neko proverio ovaj nacin.

[ Spaceboy @ 09.09.2008. 13:43 ] @
Danas su mi rekli u DHL-u da se pored usluge slanja koja varira od tezine paketa i zemlje iz koje roba stize placa i usluga carinjenja oko 3500 dinara i jos standardne carinske dadzbine i porez (20% + 18%)

Bas skupo :(
[ beogradjanka76 @ 16.09.2008. 09:00 ] @
Da li neko zna kome se podnosi zalba na pogresno ocarinjenu robu.

Naime, roba je placena 220$, a ocarinjena je na 430 USD$. Imam fakturu i izvod sa kartice, kao dokaz koliko je stvarno placeno. Sada me sluzbenici setaju od poste do poste. RObu jos nisam podilga, ali hocu da platim carinu od 7.000 din. i podnesem zlabu, ali ne znam kome i u kom obliku (da li postoji formular ili da sama napises nesto)

Ako neko zna, neka pomogne.
Hvala unapred
[ bokiss @ 16.09.2008. 09:28 ] @
Kako to placena 220$ ocarinjena na 430$ a ti placas carinu samo 7000din?
Sta mislis kad kazes ocarinjena na 430$, zelis da kazes da je carina na toliko procenila posiljku, odnosno da je to osnovica za carinu i pdv?
Ako je carina stvarno samo 7000din onda si super prosla, jer i na cenu od 220$ ova suma od 7000din je dobra.
[ beogradjanka76 @ 16.09.2008. 09:44 ] @
Patike narucne iz Amerike i placene su 180$ + postarina 40$= 220$.... Kada je stiglo u Srbiju, iz poste mi stize 6 890 din. da platim troskove.

Odem u postu kod zeleznice stanice, zena carinik otvori moj predmet i kaze da je skinula stiker sa kutuje 370$ + neke postarine 60$= i da je carinila na 430$, ja donesm izvode sa kartica i sa paypala sa interneta da je sve ukupno placeno 220$ i kako moze da carini na 430$.

Kaze sacekajte dacu nalaog da se patike vrate na Aerdorom beograd, da se pono napravi ulaz i carinjenje bice to sve ok. Posle 3 nedelje vidim ja nista se nedesava, nazovem je i ona kaze...e pa morate da podnesete zalbu, uplatite adm. taksu od 590 din. pa cemo onda videti

Tako da sam ja odlucila da podignem svoje patike, platim posti pa se onda zalim, jer ce ih krajem ove nedelje vratiti.

Samo sada ne znam kome da podnesem zalbu i dokumentaciju kao dokaz.
[ bokiss @ 16.09.2008. 10:10 ] @
Ako se ne varam carina na obucu je 10% na ukupnu cenu (vrednost robe + troskovi dostave), pa na sve to + 18% PDV sto ti je ukupno oko 30%. Na sve to nemoj zaboraviti da trebas da platis i spediciju, ako je dostava DHL-om ona je ne manja od 3000din, a mislim da ni usluge drugis spedicija nisu znatno manje. Mada je malo cudno da da si ti patike platila 180$ a na kutiji stoji stiker 370$. Odakle taj stiker na kutiji jer je to prodavac od koga si ti kupila nalepio ili neka kurirska sluzba?
[ beogradjanka76 @ 16.09.2008. 10:19 ] @
Toliko su stvarno kostale 370$. A kupljene su na snizenju 185$.

Paket je poslat USPS express mail, (International) i ta usluga je kostala $45.00... (Sada sam otovrila link o pracenju posiljke pa vidim da sam ih platila 230$, umesto 220$ :))))

Kada sam dosla da preuzmem paket videla sam list o carinjenju...koliko se secam pisalo je

1. Usluga carine 2250 din.
2. ROba 430$ i onda obracunat porez na to

i jos neke stavke ali se nesecam jer to bilo pre 3 nedelje. Danas su da platim i podignem paket...a onda moram da se pozabavim tom zalbom...NE znam gde je predati

[ bokiss @ 16.09.2008. 11:00 ] @
Mislim da ce ti biti puno jasnije kad preuzmes paket i vidis sve stavke. Ova prva stavka moze lako da bude usluga carinjenja, koju naplacuje spedicija i ona nema veze sa ukupnom cenom robe. Da nebi "mlatili praznu slamu" , kad preuzmes paket , racun i carinsku dokumentaciju (papiri da je roba ocarinjena) detaljno pogledaj sta su ti sve naplatili, kolike su usluge carinjena, kolika je osnovica za carinu i PDV i kolika je carina i PDV. Mozda gresim a mozda i ne ali mislim da je cena 6890 din , cena robe ocarinjene na 230$ i na to dodati troskovi spedicije. Ukoliko gresim i roba je carinjena na 430$ moras obratiti paznju na racun koji je stigao sa paketom na carinu, jer ukoliko i na njemu pise 370$ onda nemas nikakve koristi od zalbe, ali ukoliko na njemu pise suprotno, tj. 185$ onda mozes uruciti zalbu. Mada u klasicnom carinjenju kad stranka donese racun za neku robu i upoznata je sa cenom robe i pribliznom cenom carine i PDV-a , posle placanja svih tih carinskih dazbina nema prava ninakakvu zalbu. U tvom slucaju ne znam, ali olaksavajuca okolnost je sto ti nisi mogla da vidis racun sa kojim su te patike stigle. Inace zalba se podnosi carinarnici gde je roba carinjena, a ako je ona ne prihvati onda se podnosi saveznoj upravi carina.
[ anon157690 @ 16.09.2008. 11:55 ] @
Još jedan dokaz da živimo na "divljem zapadu", ovde se tačno zna ko "pije" a ko "plaća" i niko ništa tu nemože.
Na kraju će ispasti da bi jeftinije prošla da si naručila patike na neku mađarsku ili hrvatsku adresu i otišla po njih, obula ih i donela kući :-|
[ beogradjanka76 @ 17.09.2008. 08:26 ] @
Podigla sam patike i platila carinu i troskove poste 6.676,00 din.

U specifikaciji uprave Carina stoji sledece

1. Patike 370 USD - 18.593,70 din.
2. PTT (US dostava) 31,75 USD - 1.627,51 din.

Ukupno 20.593,70 din.
Carina> 2.059,37 PDV 4.077,56 din. (Napomena> nepise koliki se PDV obracunava)
Takse 410,00 din.

Ukupna dazbina > 6.547,00 din.

Posta 64 din,
DOstava paketa 65 din.

SVE UKUPNO 6.676,00 DIN.
-----------------------------------------------------------------
E sada.... Na paketu je pisalo da je vrednost 150 $ i da je poklon. (i ako su stvarno placene 185$) Paket je bio oblepljen samolepljivom trakom poste srbije. Zena carinik, koja je carinila robu, sa kojom sam razgovarala (ranije) tvrdi da nije otvaran, i da je stiker od 370$ nasla na paketu, sto sada vidim da nije istina. Kada sam otvorila paket, vidi se da je sa kutije skidana nalepnica.

Slikala sam paket, i ostavila nalepnice i sada cu da se zalim. U principu oni ce mi smanjiti carinu oko 2000 din, nisu to neke pare, ali hocu da isteram pravdu
[ bokiss @ 17.09.2008. 09:41 ] @
PDV je 18%, inace se racuna ovako:

(((cena robe + dostava) + 10%)) + 18% = ukupna cena

(ukupna cena) - (cena robe + dostava) = carinske dazbine

mada to sto pise da je poklon i nema veze, jer zamisli da auto koji kosta 10.000E i za koji ja treba da platim carinu i PDV 4300E , meni posalje brat za 500e i kaze da je poklon. U sustini moze ali ja moram da platim carinu 4300E koja je inace realna za takav auto. Malo mi je cudno da su robu carinili na osnovu stikera, mada oni imaju pravo da otvore paket da bi se uverili da je roba verna opisu na kutiji. Moj ti je predlog da ne urucujes nikakvu zalbu, jer ces bar 800 - 1000 din dati na takse i obrasce, i to uz srecu da ti zalbu prihvati carinarnica koja je carinila tu robu, a ako trebas da podneses zalbu ili prigovor saveznoj upravi carina onda ti se definitivno ne isplati jer ce sigurno preci tih 2000 din koliko bi ti otprilike vratili.
[ Spaceboy @ 17.09.2008. 11:03 ] @
Je l to znaci da ako mi stize roba od myus-a, carina moze da otvori paket i proveri da li je cena na (umanjenoj) fakturi odgovarajuca za tu robu? Ne bih preterivao sa smanjivanjem, ali ako npr.. starke kostaju 50$, stavio bih umanjenje za 30%.
[ sanja2010 @ 17.09.2008. 13:27 ] @
Izvinjavam se sto ulecem s offtopicom... ali kolika je sada vrednost posiljke koja se ne carini? Prvo je bilo 100e, pa 20e... a sad je? Isto stotka ili ne?
[ anon157690 @ 17.09.2008. 22:23 ] @
Izvini Sanja ne znam odgovor na tvoje pitanje,
uglavnom hteo sam da izvučen iz cele ove rasprave zaključak da je još uvek naručivanje stvari preko neta kod nas zapravo kocka, u čitavom procesu postoji toliko varijabli na koje nemate uticaja da sve bukvalno zavisi od toga kakve ste sreće.

P.S. Uuuueeee, kakve su to patike od 185$ i to još na sniženju, jel hodaju same :)
[ beogradjanka76 @ 18.09.2008. 08:00 ] @
Fliz...paktike lete :))))) Evo vidi - http://www.dellamoda.com/cesare-paciotti-shoes--cpw189.html


MOja drugarica je lepo rekla - kada si vec htela da se kockas bolje da smo otisle u Grand cazino. Inace uspela sam preko paypala da registrujem svoju kariticu, registrovala sam se na Bosnu, pa rekoh da isprobam da li radi. S obzirom da je na paketu stajala i Srbija i BiH, dobro je stigla posiljka :))

Carinica koja je carinila robu, prihvatice zlabu, s tim da mi je rekla da platim 590 din. adm. toskove i donesem zalbu.

Da li neko zna, ako se robe salje iz Amerike u Nemacku, sta se placa u Nemackoj po prispecu paket?
[ anon157690 @ 18.09.2008. 14:34 ] @
Citat:
beogradjanka76: Fliz...paktike lete :)))))
MOja drugarica je lepo rekla - kada si vec htela da se kockas bolje da smo otisle u Grand cazino.


Ne, kapiram, šta je to tako posebno kod njih, možda su kvalitetnije napravljene nego ove što se kod nas prodaju, vidim imaju kožnu unutrašnjost što je veoma loše ako nosiš patike na poslu recimo (7-8 sati bez izuvanja), dizajn onako, đene-đene, no tebi se sviđaju i to je fajn ali ipak 185 baksa !!!
Zar nisi ništa mogla da nađeš kod nas u nekoj od prodavnica koja prodaje originale? OK, verovatno su iste takve patike kod nas barem 100€ skuplje nego u usa ali opet, kod kineza bi za te pare imala patika i patika, svaki mesec nove (stare baciš) u vremenskom periodu koliko bi trajale ove što si uzela :)

No dobro, lepo što smo čuli i tvoje iskustvo, korisno je.
[ ventura @ 18.09.2008. 15:33 ] @
Mišljenje je kao dupe - svako ga ima.
[ sanja2010 @ 18.09.2008. 18:33 ] @
a jel ima neko odgovor na moje pitanje? :)
[ beogradjanka76 @ 19.09.2008. 07:57 ] @
Za Sanju
Vrednost posiljke koja se ne carini je 20 Eur.

Vise infomracija imas na sajtu Uprave Carina Srbije - www.fcs.yu
[ sanja2010 @ 19.09.2008. 11:50 ] @
Hvala :)
[ zaharije @ 20.09.2008. 18:59 ] @
Pa ja bas sad citam ove postove i setim se mog narucivanja preko interneta jos pre mnogo vremena.I to na onaj najgori divljacki nacin...sa tudjim kreditnim karticama....Jos imam robu koju sam tad dobijao....
Naravno da nije sve stizalo sto je poruceno,ali velika vecina jeste.Naravno,trebalo je znati neke sitnice.Posto moj tata radi u posti na aerodromu i sva roba koja udje u zemlju prodje kroz njegove ruke on je znao kako sta funkcionise i ja sam to od njega iskopao :)....Narucivao sam direktno sa karticama,ali posto nisu slali robu u srbiju ja sam za zemlju navodio Sloveniju ili Madjarsku a kao grad Beograd...i svoju adresu..Zato sto mi sa madjarskom imamo recimo dogovor da greska u adresi bude ispravljena tj roba bude ipak poslata a to nasa i madjarska posta posle prebijaju nekako.Znaci dodje u madjarsku roba i oni vide beograd i samo posalju dalje o njihovom trosku, i ja dobijem robu...Kada god je stiglo dhl-om i kada je bila veca carina ja robu samo ostavim tamo..ne idem po nju...Ali velika vecina robe je stizala...
Kad se samo setim sajta : www.thegadgetshop.co.uk
To je sajt koji je slao robu bez problema,naravno u madjarsku pa u beograd....A sto se tice toga da su tada svi narucivali robu i da su je dobijali to nije tacno...Bio je jedan momak sa novog beograda koji je cuda pravio.Otac mi je pricao svaki dan sta je dobijao.Oni su u posti vec znali sve o njemu,haha,pa mi je prepisivao podatke firmi koje su slale robu sa njegovih paketa i to je radilo extra...A retko kome je polazilo za rukom...iako su svi pricali kako to rade...
Dobijao sam pisma iz amerike na kucnu adresu sa nekim pretnjama i nekim izvodima iz zakona zbog zloupotrebe kartica,dobro se toga secam...Cak sam jednom dobio i besplatan internet za godinu dana od neke firme zato sto sam redovan kupac :) ...naravno to nisam mogao da iskoristim jer je to bio broj u americi :)
Secam se ...dolazim u postu u zemun da preuzmem posiljku i nosim papiric koji mi je postar ostavio...kad ono ide covek i nosi nesto veliko kao televizor,a ja nemam pojma sta sam narucio...Pocepao sam ga na sred ulice jer nisam mogao da izdrzim,kad ono neke lava lampe iz londona ...evo ih jos u kutiji...nikad to nisam upalio..
E sad se razmisljam da ponovo nesto narucim,ali sad naravno legalno :)
[ anon157690 @ 20.09.2008. 20:29 ] @
A, znači ti si taj zbog kojeg još uvek nemamo paypall-a :)))
[ mr_w @ 20.09.2008. 23:55 ] @
Ne znam koliko je potrebno još ljudima objašnjavati da nije paypal taj koji neće da "dođe" kod nas, nego obrnuto - naši zakoni mu ne dozvoljavaju da legalno radi u okviru našeg platnog sistema.

Naime, u našoj zemlji privatno lice ne može da pošalje-uplati DEVIZE drugom privatnom licu, bilo da je ovo u zemlji ili u inostranstvu, a to je upravo ono što paypal radi, a što ga čini nelegalnim po našem zakonu.

Dakle, paypal-u ništa ne bi smetalo da se otvori i za naše tržište, to njemu znači samo još više mušterija, još više novca u njihov džep.

[ Bik Koji Sedi @ 21.09.2008. 00:19 ] @
Citat:
zaharije: Pa ja bas sad citam ove postove i setim se mog narucivanja preko interneta jos pre mnogo vremena.I to na onaj najgori divljacki nacin...sa tudjim kreditnim karticama....Jos imam robu koju sam tad dobijao....
Naravno da nije sve stizalo sto je poruceno,ali velika vecina jeste.Naravno,trebalo je znati neke sitnice.Posto moj tata radi u posti na aerodromu i sva roba koja udje u zemlju prodje kroz njegove ruke on je znao kako sta funkcionise i ja sam to od njega iskopao :).

.................


Sem ako ovo nije neko žešće zezanje i trolovanje, odavno nisam pročitao nešto ovako bedno i jadno.

Prisećaš se starih dobrih vremena, a?

Zbog takvig lopova kao što si ti pola sajtova na internetu i dalje nema Srbiju na listi zemalja za slanje, a i oni koji imaju, kad naručiš, ne pošalju dok ne dokažeš da nisi lopov.

Sram te bilo.

I pozdravi tatu u pošti na aerodromu.

[ happy tree @ 21.09.2008. 02:03 ] @
Moram da se pridruzim pohvalama za tebe venturo na vremenu i zelji da pomognes ovim detaljnim postom!!Citao sam pomalo sa zebnjom sve sto je ovde napisano,plaseci se da slucajno ne naletim na ,,one moje "(da je to prevara bla,bla,bla...),preko kojih sam nedavno narucio dve majice,cisto da proverim kako to funkcionise(i da li funkcionise).I nisam ih nasao:)(ju-hu!!!).Sada jos ostaje samo da dodju do mene:).U pitanju je prosto narucivanje preko naseg sajta koji pruza takve usluge.Ako se prica zavrsi sa hepiendom bicete obavesteni o detaljima.Do tada...Venturo ovo tvoje dodje kao opcija ako stvari krenu po zlu:),jer cvrsto sam resio da par stvari u skorije vreme na taj nacin nabavim,jer mi je izmedju ostalog muka ovih nasih lopova koji nas bukvalno pljackaju sa njihovim cenama do kojih samo oni znaju kako su dosli..A mi smo ovce koje eto ne znaju nista i placaju.I daj boze da ovakav nacin kupovine bude sve masovniji i da vidim onda kome ce stvar koja kosta 3000,oni da prodaju za 6000-7000(zavisi kako su raspolozeni tog dana kada obracunavaju).A kakvih stvari ima!!?Pre svega takvih modela kod nas nema nigde,a ako ih ima skuplji su skoro duplo ili vise.Mislim da je to sramota i ja sam odlucio da sto manje,sa svojim voljenim paricama,u tome ucestvujem.Jos samo da stignu te majice...:))).Pozdrav
[ gorca @ 25.09.2008. 04:07 ] @
Citat:
Naime, u našoj zemlji privatno lice ne može da pošalje-uplati DEVIZE drugom privatnom licu, bilo da je ovo u zemlji ili u inostranstvu, a to je upravo ono što paypal radi, a što ga čini nelegalnim po našem zakonu.


Istina unutar zemlje ne moze ali slanje za inostranstvo izgleda vise nije nikakav problem. Bas sam prem oko mesec i po poslao malo vise evrica preko "domace" banke u inostranstvo. Bio sam u 5-6 drugih banaka da odaberem najeftiniju i svuda sam transfer mogao da odradim. Bilo nekad da ne moze.
[ kolbasica @ 29.09.2008. 23:17 ] @
Imam jedno pitanje...Ako narucujem stvari iz amerike u srbiju na adresu diplomatskog lica,da li je diplomata oslobodjen placanja bilo kakvih poreza? tj cena bi trebala da izgleda : cena stvari+dostava na adresu u USA+DHL do srbije

hvala unapred
[ anon157690 @ 29.09.2008. 23:32 ] @
ne znam za konkretnu situaciju ali kad kupuju kod nas onda su oslobođeni poreza s tim što moraju imati neki poseban dokument kao dokaz.

U svakom slučaju a gde ti je carina u toj računici?
[ kolbasica @ 30.09.2008. 23:14 ] @
moja greska u pitanju...mislio sam da li je diplomata oslobodjen placanja carine ?
[ joes@ @ 02.10.2008. 20:14 ] @
Da li neko imao iskustva sa americkim Warehouse-om i da li oni salju u ovaj kraj sveta?
[ DonnRile @ 16.10.2008. 12:34 ] @
Pozz, svima

Imam jedno pitanje na koje nigde ne mogu da nadjem odgovor. Raspitivao sam se i u PTT-u i na aerodromu i na carini, ali niko ne moze da mi da tacan i konkretan odgovor.
Naime, hocu da narucim neke patike preko NIKE-ovog sajta.
Da li je moguce naruciti neke patike sa njihovog sajta iz Srbije? Sta je sve potrebno za to? Kako se to placa? Koje su dazbine (porez, carina, transport...i sta sve vec ide uz to)?

Ako neko zna sve lepo da mi objasni bio bih mu vecno zahvalan.

Hvala unapred.
[ beogradjanka76 @ 20.10.2008. 08:59 ] @
posalji sajt sa koga hoces da narucis robu, pa cu ja pokusati da ti objasnim proceduru narucivanja.

Pozdrav
[ beogradjanka76 @ 20.10.2008. 09:16 ] @
Za pocetak, pre svakog internet narucivanja moras sa imas vazecu VISA ili MASTER karticu, koja ce ti trebati za intrent kupovinu :)))


Ako uzmem za primer da ces robu naruciti sa sajta www.nike.com

Izaberes zemlju odakle ces vrsiti porudzbinu. Nisam sigurna da li ce zemlje iz Evrope, koje su registrovane na sajtu hteti robu da salju prema Srbiji.

Ako posalju bilo bi pozeljno da ih zamolis da naprave "laznu" fakturu na mali iznost do 20eur, inace ces u suprotnom platiti carinu po fakturi koja ti bude dostavljena uz patike (iznos patika + cena dostave),

Imaces uslugu poste u Srbiji i obavezne carinske troskove oko 2000 din (pogledaj moj post od ranije)


Ako narucujes iz Amerike, mozes se registrovati preko sajta www.myus.com (objasnjeno sve detaljno na pocetku ove teme). PReko njih sam dobila robu poslatu DHL-om (placenu mojom karticom), a umanjili su mi fakture, bile su 3 posiljke i svaka faktura je bila oko 10$, s tim da je usluga DHL iz Amerike bila prilicnoooo skupa, a SRbiji nisam platila carinu, iz DHL su mi dostavili posiljku na kucu (bez ikakve provizije i naplate)
U jednom od paketa bile su cizme, paket je bio tezak oko 2,5kg i usluga DHL-a za tu posiljku je bila oko 70eur, naravno postoji i jefinija opcija...
[ DonnRile @ 21.10.2008. 01:46 ] @
Hvala beogradjanki76 na odgovoru.

Da, patike bih narucio preko sajta www.nike.com, ali sa podrucja USA jer su tamo patike mnogo jeftinije. Inace, imam vazecu VISA internet karticu tako da to nije problem.
Sto se tice ovih "laznih" faktura, nije mi jasno kako ja mogu njih da zamolim za tako nesto!? Mislim, zasto bi oni meni to ucinili? Jel njima to nista ne znaci ili je to samo njihova dobra volja?
Citao sam onaj post za www.myus.com, ali nista mi nije jasno... Jbg, totalni sam novajlija kada su ove stvari u pitanju. Mada, to za DHL mi se ne cini kao losa varijanta, samo je malo skupo dati 70 za njihovu uslugu. A koja je to jeftinija opcija...?
[ NeshaZ @ 23.10.2008. 19:32 ] @
Pokrenuo sam proces za dobijanje adrese preko MyUS. Trazili su od mene da im posaljem skeniran ID sa slikom (pasos ili driver licence) i mesecni izvestaj za Viza karticu... Da li je to redovna procedura?

Imam jedno pitanje ne vezano za MyUS ali je usko vezano za temu: Treba mi 'land-line' u US (po mogucnosti Florida). Da li je SkypeIn najbolja/najpovoljnija varijanta za VOIP ili moze neko da me uputi na neki bolji online servis?

Hvala unapred!
[ Spaceboy @ 23.10.2008. 21:36 ] @
Kakav izvestaj da dam kad sam tek izvadio Virtuon?
[ ventura @ 23.10.2008. 21:45 ] @
Citat:
NeshaZ: Pokrenuo sam proces za dobijanje adrese preko MyUS. Trazili su od mene da im posaljem skeniran ID sa slikom (pasos ili driver licence) i mesecni izvestaj za Viza karticu... Da li je to redovna procedura?


Jeste.

Citat:
NeshaZ:
Imam jedno pitanje ne vezano za MyUS ali je usko vezano za temu: Treba mi 'land-line' u US (po mogucnosti Florida). Da li je SkypeIn najbolja/najpovoljnija varijanta za VOIP ili moze neko da me uputi na neki bolji online servis?


Potraži po Google-u, postoji gomila firmi kod koji možeš uzeti telefonsku liniju u USA.
[ NeshaZ @ 23.10.2008. 22:35 ] @
Citat:
ventura: Potraži po Google-u, postoji gomila firmi kod koji možeš uzeti telefonsku liniju u USA.

hmm, to znam i ja da ima gomila... zato i pitam da li ima neki VOIP koju mozes da preporucis. Vrtim po google-u i forumima raznim vec 3-4 dana i nema kraja. Sve je to kao isto, ali ipak nije.
[ ventura @ 24.10.2008. 09:57 ] @
Sve je u principu isto
[ beogradjanka76 @ 16.11.2008. 10:50 ] @
E sada meni treba POMOC..

Narucila sam sat, platila na rasprodaji 49USD, postoji i faktrua i izvod sa visa kartice, i FedEx-OM stiglo u Beograd (preko njih sve je dostavljeno nasoj carini , na uvidi)

Carinik procenio sat na 500 USD....ja poludela i kazem da neprihvatam tu procenu i trazim da se sat vrati za amerku.

Zna li neko kakva je procedura oko vracanja. Ko snosi troskove? I da li ja nesto tako mogu da uradim ili imam neku drugu mogucnost
[ anon157690 @ 16.11.2008. 17:20 ] @
Wowwww, jel može slika ili link ka tom satu :)

Sory, nisam od neke pomoći ali mislim da ćeš troškove najverovatnije snositi sama a što je još gore verovatno ti prodavac tj. sajt na kome si kupila sat neće priznati "naše glupe carinike" kao razlog vraćanja sata pa postoje šanse da ostaneš i bez tiz 49 dolara, mada nemora biti tako, možda ipak dobiješ te pare ali transportne troškove otpiši.
[ beogradjanka76 @ 17.11.2008. 08:41 ] @
Evo ga link prema Austrijskom Amazonu..ali sat je isti
http://www.amazon.de/Jacques-L...&qid=1226911323&sr=1-1
[ anon157690 @ 17.11.2008. 20:51 ] @
E, pa ovaj sat izgleda baš pristojno, veoma je lep. Svaka čast kako si uspela da ga nađeš na rasprodaji za 49 dolara.
Uglavnom, mislim da naši carinici uopšte nisu kompetentni za posao koji obavljaju a nisu ni fer, da skratim, baš su stoke. S obzirom na situaciju ja bi probao sa žalbama, priložio bi račun gde se vidi koliko je sat plaćen i pisao žalbe svima koji imaju nešto sa carinom, spamovao bi ih dok ne odustanu i ne naplate normalnu carinu. Dočepaj se nekako maila ministra trgovine i piši i njemu, ja bi mu slao isti mail svaki dan barem 2 puta pa valjda bi mu dosadilo pa bi pogledao konačno.

Sretno sa "otimanjem" sopstvenog sata od domaćih carinika. (Sad mi je nešto palo na pamet, možda se onom ko je otvorio sat isti dopao pa je odlučio da ga zadrži za sebe pa je zato procenio na tako veliki iznos, stoke, žali se)
[ mr_w @ 17.11.2008. 21:18 ] @
ja se u potpunosti slažem sa time da carinici nisu kompetentni u proceni, a i na kraju šta ima da "procenjuju" nešto ako unutra stoji račun? Da ne rade možda na procenat ili šta? Previše lično shvataju svoj posao -- verovatno kao i mnogi drugi ovde u Srbiji. Kad čujem za ovakav primer seljanštva, samo pomislim kako bi pištolj u ruke pa mu presudiš, drugima za primer.. majku im.
Inače, da kucnem u drvo ili štaveć, lično sam uvek imao sreće, ali znam da je u pitanju baš to - SREĆA - i ništa drugo, valjda što te stvari koje naručujem i nisu baš preterano poznate, popularne ili potrebne njima, i ne retko na carinskoj deklaraciji nađem potpuno pogrešno preveden naziv proizvoda, i iz neobjašnjivih razloga oslobođene carine.. evo primera, gde sam određene delove platio oko $300, koji su kod nas došli kao "zaptivači" - što definitivno nisu :D i bez carine..hmm. ne bunim se, ne pričam previše, i srećan sam dok traje (sve dok mogu te "zaptivače" i ostale cincilatore da dobijem po cenima daleko povoljnijim nego kod naših zvaničnih uvoznika).
[ anon157690 @ 17.11.2008. 21:42 ] @
Najgore je upravo to, da sve zavisi od sreće. Ja sam nedavno izvadio Visa Internet karticu ali me je jednostavno strah da dam 100-200 dolara (pa i više) za nešto što mi se sviđa jer je veliki rizik da to nikad ne dođe do mene (s obzirom kakve sam ja sreće inače...) ili još gore da mamlazi obračunaju neku ludačku carinu pa da ispadne da bi bilo jeftinije kupiti kod nas...
[ SSJ5 @ 18.11.2008. 03:08 ] @
Cujem da taj myus.com nije bash najbolje/najsigurnije reshenje za mail forwarding ... Jel josh neko ima iskustava? Jel neko koristio neku drugu kompaniju?
[ beogradjanka76 @ 18.11.2008. 09:44 ] @
Evo da javim ishod situacije oko sata.......

Nasli smo "debelu" vezu, pa su nam papiri overeni bez ikakvih pitanja i carina placena na 49USD + takse od Fedexa. S tim da momak koji je radio papire za nas sat iz Fedexsa, zvao da se raspita kako smo to uspeli, naravno ostao je bez odgovora, s tim da smo sa druge strane culi da se nekom carinku dopao sat ......I varovano je bila namera da mi odustanemo od carine i neko od njih ga zadrzi.

(A poslala sam sa Peypala dokaz koliko je sat placen i izvode sa kartice, i postojala je originalna faktura)

Dok jos nismo imali resenje ja sam trazila da mi sat vrate za Ameriku, na adresu posiljaoca (a to je moja adresa preko MYUS-a) i dostavu povratnice koje preuzeo sat. Pa je ovaj omak poceo da petlja da to ne moze, da sam to trebala da kazem ranije... na moj odgovor moje je pravo da odustanem od carine a isto tako je moje pravo da trazim da se paket za koji nije palacena carina posalje izvan teritorije SRbije. .. ogovorio je da ce on imati troskove oko 2000 din, rekoh - to nije moj problem, uostalom troskove snosi tvoja firma a ne ti...i to me se netice.

U ponedeljak mi je javio da carinici ne pristaju da snize cenu ispod 300 USD ( u petak je bila procena na 500 USD) i tako...glupiranje

U svakom slucaju mi smo dobro prosli, i vise mi nece pasti na pamet ovakva peripetija.

Inace da napomenem da je sat stigao u orignalnoj kutiji, sa sertifikatima, ali da je sat proban, jastuce na kojem stoji okrenuto naopacke (neverujem da su ga tako poslali) i unutrasnja kutija izguljna, malo od vadjenja i vracanja.

U svakom slucaju ovaj isti sat u Identico-u kosta 28000 din. A mi smo prosli sa 180 eur

[Ovu poruku je menjao beogradjanka76 dana 18.11.2008. u 10:56 GMT+1]
[ anon157690 @ 18.11.2008. 15:40 ] @
Eto, šta sam reko, nekome se dopao sat pa je odlučio da ga prisvoji... Ma lopurde... goreće oni u paklu :)
Imali si sreće. A tek što imaju sreće oni koji imaju nekog u usa... baš im zavidim, ja bi gomilu stvari sebi naručio tamo da imam nekog da mi to donese, drugara/rođaka... eh... težak je život nas prosvethin radnika .)
[ MagicMaster @ 21.12.2008. 13:46 ] @
Ja sam u par navrata poručivao neke polovne objektive za fotoaparate, i sve u svemu, zadovoljan sam. Nekako ubedim ljude da sxalju za Srbiju, na kraju krajeva, on dobije kintu unapred, posle 10 do 12 dana objektivi su stizali. Slali su preko USPS, nikakve kurirske službe i posrednici.
[ tdjokic @ 21.12.2008. 16:25 ] @
Citat:
MagicMaster: nikakve kurirske službe i posrednici.
To je OK za takav tip kupovine. A ja porucim 10-tak pozicija, sve zajedno ne predje ni 100 dolara, ali se kupuje sa 10-tak sajtova i kako ja sad njih da ubedim da sve to skupe i posalju mi? Tu je neizbezan posrednik, bar za mene i slicne meni, a ja nemam ni nacina da platim direktno nekome na amazon.com nego platim dinarima ovde posredniku i on posle obavi sve. USPS se isplati za manje i lagane predmete, ali cim tezina robe poraste i cena transporta naglo raste. Moj posrednik ima cargo nacin slanja, valjda je to ono nase "teretno", pa se ceka malo duze, ali je cena vrlo povoljna.
[ JockerMNE @ 26.12.2008. 13:33 ] @
Evo jos jednog tutoriala za online kupovinu iz USA, freško postavljenog na crnogorskom Blogovanje.com-u

Evo linka: http://www.blogovanje.com/matrix/komentari.php?id=167
[ Donpako @ 25.02.2009. 00:39 ] @
Ja sam resio da porucim neke stvari iz usa venturinom forom i danas sam otvorio nalog na myus.com i na mejl mi je stiglo da posaljem skeniranu vozacku ili pasos!I uz to jos mesecni izvod visa kartice!?A ja tek juce podigao karticu! :) Ajde ovo prvo u redu ali kako da dodjem do mesecnog izvoda kad sam tek juce uzeo karticu!Da li da im posaljem samo kopiju pasosa(vozacke),bez izvoda od kartice!?Da li ce mi tako prihvatiti nalog ili...sta da radim?
[ past_love2001 @ 05.03.2009. 22:37 ] @
Jel moguce da MyUS salje preko USPS - The United States Postal Service ?
[ lakukaraca @ 11.03.2009. 14:42 ] @
Hvala vam svima na detaljno obradjenoj temi... Punooo korisnih informacija za nas neupucene
Bila sam bas odlucna u tome da narucim vencanicu iz Amerike preko Jay's Bridal on-line prodaje i to preko USPS - Priority Mail International.
Vencanice su od $400, pa na vise (dostava $53), ali me plasilo bas to koliko ce me odrati "ovi nasi" ...
Uf, mislim ipak da se necu petljati sa tim stvarima. Sad sam bas "zbunjena"...

Pozzzz
[ bogdan021 @ 24.03.2009. 11:15 ] @
Hteo sam da narucim neke tehnicke stvari preko amazon.com(efekat pedale za el. gitaru)Prilicno su jeftine cak i do 3 puta jeftinije nego kod nas.Elem otisao sam na DHLov sajt da vidim koliko bi me izasla postarina za Srbiju.Pise da posiljka od recimo 4kg staje 13,300 RSD!!!
Ono sto mene zanima je:Dali ste Vi prosli jeftinije jer ste slali sa Vase americke adrese(da pretpostavim da isto imaju jeftiniju postarinu) ili to zavisi od tesine paketa?
Drugo pitanje je u vesi MyUS i by-pass-a?
Ako mozete da mi objasnite sta da napisem ljudima iz MyUS u vezi by-pass-a da bi me carina izasla jeftinija?Dali da napisem da je oprema polovna ili da je na probi?Ili da im jednostavno trazim laznu fakturu...ali koji iznos i kako to da trazim???
Hvala unapred,
Bogdan

P.S.Nov sam u ovome pa moram sve da se raspitam a pp mi jos ne radi pa moram ovako
[ abc @ 14.04.2009. 15:35 ] @
Ja sam skoro narucivao stvari preko www.forwardit.us . Provizija vise nego povoljna ako sve narucis (kao ja sa amazona) sa jednog mesta tako da ne mora da prepakuje robu (cca 10 USD). Za transport paketa od 6 kg sam odabrao varijantu FedEx Priority (osiguran paket) cija je cena iznela 138 USD. Dobra strana je sto moze da mu se plati na sve moguce nacine pa i moneybookersom. Jedino sto su bili aljkavi pa su u propratnom dokumentu naveli samo najskuplju stvar sa cenom koja je bila nekih 70% od cene celog paketa od desetak artikala. Pa sam morao da objasnjavam naknadno koliko sta kosta i gde je kupljeno. Ali za 10 dolara ne moze se ocekivati da ti amerikanac sa svojom satnicom pise i roman:-) Verovatno uz dogovor moze da im se trazi da malo vise paznje posvete pisaniji (verovatno uz neki dolarcic dodatno).
[ El_Nino @ 09.05.2009. 01:09 ] @
Nije mi jasno kako, ali ortak je danas platio 270 dinara (i samo to!) i podigao iPod Touch koji je stigao iz USA... I to obicnom postom...
[ tdjokic @ 09.05.2009. 05:09 ] @
Citat:
El_Nino: Nije mi jasno kako, ali ortak je danas platio 270 dinara (i samo to!) i podigao iPod Touch koji je stigao iz USA... I to obicnom postom...
To nije redak slucaj, javljaju se ovde ljudi sa slicnim iskustvom. Ali - treba ili imati tamo nekoga da ti posalje obicnom postom ili firma treba da bude spremna da ti salje tu robu obicnom postom (a recimo amazon.com mislim da takvu robu UOPSTE ne salje ovamo, samo knjige i CD/DVD) i onda ide sve jednostavnije i jeftinije. Jedino sto je slanje postom nesigurnije, moze da se izgubi.
[ El_Nino @ 09.05.2009. 10:17 ] @
Ma znam. Ovo je poslato obicnom postom ali posiljalac mu je rekao da ce "sigurno" da stigne i da ne brine... Nije iz prodavnice, vec privatno, ali opet... Jos pise stvarna vrednost na paketu i nista...
[ anon157690 @ 09.05.2009. 15:08 ] @
Čista slučajnost i sreća, ništa više...
A što se tiše onog "da će sigurno da stigne" evo OVDE jedan primer, i taj je tvrdio da sigurno stiže :)
[ nuygen @ 01.06.2009. 13:45 ] @
Vidim da firma pod nazivom Kupujem.rs nudi placanje gradjanima putem PayPal naloga,a koliko ja znam Srbija je jos uvek daleko od PayPal-a,pa me zanima koju vrstu ujdurme radi ovaj Kupujem.rs. servis???
[ naskon @ 12.06.2009. 03:15 ] @
Uloguj se na Kupujem.rs pa ce ti oni objasniti, poslace ti mail sa uputstvom. Vec sam cuo za ovu varijantu i mislim da ima neke veze sa ugovorima izmedju posti Srbije i bivsih SFRJ (mislim da je neko na forumu vec napisao nesto o ugovoru Madjarske i Srbije). Jedan prijatelj je vec narucivao neke stvarcice vrednosti do 20eur sa eBay-a i bez problema mu je stizalo na adresu u Nisu gde i zivi. Nadam se da ce posluziti.
[ El_Nino @ 01.07.2009. 12:22 ] @
Ortaku danas stigle cipele sto sam mu uzeo preko ebaya :) Cipele $60, slanje USPS-om $42, carina kod nas $0 :)
[ anon157690 @ 01.07.2009. 15:00 ] @
El_Nino i svi ostali,
kada navodite ovakve stvari
Citat:
Ortaku danas stigle cipele sto sam mu uzeo preko ebaya :) Cipele $60, slanje USPS-om $42, carina kod nas $0 :)

bilo bi lepo da kažete i koliko takve cipele ili bilo šta drugo koštaju kod nas ili barem sličan model ako nema istog, ovako ja mogu da kažem a što je naručivao preko neta i to pazi: cipele koje ne može ni da proba a to je osnovno za obuću, ako isti takav model kod nas košta recimo 6000-7000 din???


Hvala na razumevanju.
[ El_Nino @ 01.07.2009. 15:59 ] @
U pitanju su Born Battue cipele, a hteo je bas taj model posto je kod nas jako tesko naci velicinu 48 bilo kojih cipela :)



Drago mi je sto mu nisu ocarinili, ali to je verovatno jer carina u Novom Sadu nije debilna kao u BG :)

Inace, bez carine su mi stigle i Harley Davidson naocare...
[ tdjokic @ 01.07.2009. 17:26 ] @
Ma, carina nije najveci problem, cak i kad ide preko speditera. Uvek mi je nesto umereno. Ali se skupi gomila nekih drugih stavki, pa onda na sve to PDV i onda je blagi uzas.

@Fliz - ima prilicno primera da se ljudi oduseve kad vide na netu da je nesto negde dosta jeftinije nego ovde, ali u startu zaboravljaju na troskove transporta, eventualnu carinu ili onaj spediter i slicno. Nakon sto se to razjasni, ostaje glavno podrucje zasto se roba kupuje tamo, a to je sto ovde mnogih stvari nema i mnogi prodavci nisu ni culi za to. I onda, sta ces, kud ces, porucujes otuda.

Cini mi se, da postoji jos jedan uzrok. Kod nas je ponuda preko Interneta prakticno jos u povoju. Podaci cesto nisu azurirani, cak i kod onih koji prodaju hardver za kompjutere, a mnogi uopste nemaju cenovnik, odnosno katalog robe. Ako si malo dalje od vecih gradova, ako imas neki hendikep, onda ti je cesto nemoguce da nadjes nesto, cak i kad postoji i na nasem trzistu. Treba hodati po celom Beogradu, gubiti vreme i zivce, da bi ti na kraju nudili "varjacu" umesto "oklagije" ili rekli da to nemaju i da nikad nisu imali. A ako ne zivis u Beogradu, onda je jos gore (ili "bolje" - ima ukupno 3 prodavnice, ni u jednoj nema ono sto ti treba i "zavrsio si poso" mnogo brze nego u Beogradu!).
[ ognjeni @ 02.10.2009. 01:18 ] @
Poz svima...

puno korisnih informacija zaista...hvala svima ali mene idalje buni jedna stvar....koji nacin posiljke da izaberemo ? dhl...ups americki....ili nesto trece....porucivao bih tehnicku opremu.. ( mp3...delove za komp i tako... )...koja je najbolja varijanta sto se tice carine i svega ......


hvala
[ tdjokic @ 02.10.2009. 01:35 ] @
Ako imas mogucnosti da biras kako da ti posalju, ako ti roba nije preterano skupa pa mozes da rizikujes da se cak i izgubi, onda moj glas definitivno ide USPS-u, mada ja jos preko njih nisam nista dobio, jer nemam mogucnosti da biram.

Ovaj savet ti dajem na osnovu brojnih postova posetioca ES, koji su skoro bez izuzetka najbolje prosli kad im je roba dolazila preko USPS. Ostali, bilo nasi, bilo tudji, DHL i slicne sluzbe, neizbezno moraju da rade odredjeni carinski postupak i tu su ti odmah fiksni troskovi, bilo da platis carinu na tvoju robu 5 ili 50.000 dinara, uvek moras da platis tamo nekih 50-tak dolara za sam postupak kao takav, dok je preko poste sve to jeftinije.
[ ognjeni @ 02.10.2009. 02:11 ] @
Super hvala......porucivao bih preko amazona i my us...tako da ne bi bio problem da biram nacin shippinga i da izaberem USPS......elem.....koliko je sigurno tj. nesigurno sljanje preko USPS ? slao bih do 200-300 $ vrednosti ......da li imam ikakav vid osiguranja, ko odgovara u slucaju da mi ne stigne paket...da li iko odgovara uopste ? A i koliko vidim i preko USPS ima da se izabere opcija pracenja paketa koja nije toliko skuplja od standardne varijante.


hvala

p.s. ....napravio sam pay pal ..ako zatreba...stavio sam drzavu Sloveniu...a ostale podatke Srbija ,adresa itd.....da li je to ok..da li jos uvek radi ova varijanta za pay pal na ovaj nacin ?
[ ventura @ 02.10.2009. 08:27 ] @
Citat:
ognjeni: Super hvala......porucivao bih preko amazona i my us...tako da ne bi bio problem da biram nacin shippinga i da izaberem USPS......elem.....koliko je sigurno tj. nesigurno sljanje preko USPS ? slao bih do 200-300 $ vrednosti ......da li imam ikakav vid osiguranja, ko odgovara u slucaju da mi ne stigne paket...da li iko odgovara uopste ? A i koliko vidim i preko USPS ima da se izabere opcija pracenja paketa koja nije toliko skuplja od standardne varijante.

Ako ti nije mnogo 200-300 dolara da rizikuješ, a hoćeš da uštediš onda koristi USPS... Osiguranje ti ne vredi ništa, a praćenje pošiljke radi samo unutar USA, tako da kada napusti USA tracking se ne updateuje više.

Citat:
ognjeni:
p.s. ....napravio sam pay pal ..ako zatreba...stavio sam drzavu Sloveniu...a ostale podatke Srbija ,adresa itd.....da li je to ok..da li jos uvek radi ova varijanta za pay pal na ovaj nacin ?

Neće se ništa desiti dok ne budeš imao novca na računu... Prvi put kad budeš imao nekog novca na računu, blokiraće ti nalog i oduzeti pare.
[ ognjeni @ 02.10.2009. 11:20 ] @
Znaci nijena varijanta za pay pal vise ne radi....ne moze se nista uraditi povodom toga ? Citao sam da ljudi stave , hrvatsku ili sloveniju kao zemlju a ostale podatke nase i tako radi i stize roba ?
[ elvirrr @ 02.10.2009. 22:05 ] @
Narucio sam Nokiu N86 na sestrinu adresu u Ameriku i stigao je, i sad bih htio da mi to ona posalje postom u Bosnu.
Ranije sam dobio digitalnu kameru tako sto ga je stavila u patiku i stiglo je sve ok.
Sad planiram nesto isto, pa nisam siguran jer je vrijednost telefona 250 eura!
Planiraju da isjeku unutar knjige listove u velicini mobitela, pa onda da tu stave mobitel, lijepo zasuskaju da ne zveci, i na kraju da zalijepe listove, pa onda umotaju knjigu u neki papir, pa kutija sa jos par knijga i tako da mi to posalju obicnom postom, znaci usps-om.
Sta mislite hoce li proci ili neko ima bolju ideju?

Sta rade ovi sa carine u slucaju da nadju tako nesto, jel oduzimaju il traze da se plati carina?

Hvala
[ ognjeni @ 03.10.2009. 13:41 ] @
To je krijumcarenje , 100 % bi ti oduzeli to, mozda i podneli neku prijavu protiv tebe....
[ elvirrr @ 03.10.2009. 18:22 ] @
A sta ako mi posalju mobitel kao vrijednosno pismo (btw.kako se to kaze na engleskom?), da li se tada carini?
[ thorass @ 06.10.2009. 02:14 ] @
Pozdrav dobri ljudi!!!

Jednom mom prijatelju je brat iz Amerike narucio skijasku jaknu preko sajta sierra trading post , pa posto je dolazio u Srbiju doneo mu je licno! Jakna je vrhunska, a cena smesna!!! Prava cena jakne je bila 400$, a na popustu je bila 129$ + 20% popusta na prvu kupovinu

Jbg, nisam znao da mu dolazi burazer, pa sam izvisio za dobru kupovinu
E sad, sestra je otisla na mesec dana kod drugarice u Nemacku, a ja dosao na ideju da mi ona iz Nemacke naruci jednu jasu i da mi donese kad dodje! Interesuje me kako to ide kod njih, odnosno, da li Nemci placaju carinu i porez kada narucuju van EU, tacnije iz Amerike? Za Nemce bar znam da su disciplinovani i da kod njih ne moze da nestane roba, ili da te nesto zavrcu za troskove i sl.

Nasao sam jaknu koju sam zeleo, ubacio je u korpu, odabrao zemlju (Nemacku) gde treba da se isporuci, a kao metod isporuke ponudili su mi UPS od 3-6 dana!

Ovako pise kod njih na sajtu!

UPS Ground - Best Method!
UPS is the standard method for continental U.S. shipments.
Current ETA: 3 - 6 business days. Includes 1 day processing time

Ovakva isporuka do Nemacke kosta 37$, pa se nadam da ce biti ok ako budem narucio?!

Da li je neko imao iskustva sa e-kupovinom iz EU, konkretno, da li je narucivao stvari iz Amerike i kakva je procedura kod svaba?
Molim za brzi odgovor!

Hvala svima i zelim vam uspesnu kupovinu preko neta!

[ freshman @ 08.10.2009. 16:06 ] @
Jel znate mozda nesto vise oko carine, kolika je carina, sta se sve carini itd.?

Takodje me interesuje jel uspeva to da se stvarna vrednost paketa umanji na papiru
pa da i carina bude onda na taj manji iznos?
[ kojati @ 10.10.2009. 00:19 ] @
moze li neko da napise sta je potrebno i koliko para izadje dostava za narucivanje sa nike.com
[ Marisav @ 11.10.2009. 20:32 ] @
Ovako.. hocu nesto da platim preko interneta ali ne primaju Visa DEBITNE kartice koju imam (Visa Rajfajsen), vec samo Visa KREDITNE kartice koju nemam i sl... Moze li neko da umesto mene da uplati preko interneta, preko svoje kreditne kartice, ja mu pre narudzbe, naravno, )) posaljem potreban novac u vrednosti nekih 50 evra.. i, naravno, neka uzme svoj deo provizije za uslugu.

Nema nikakvog maltretiranja, samo uplata i nista vise. Naruceno ide na trecu adresu.

Javite odgovor. Hvala.
[ Goran Rakić @ 11.10.2009. 21:54 ] @
Ako na sajtu piše "pay with a credit card", to uključuje i tvoju debitnu karticu.
[ Marisav @ 12.10.2009. 05:58 ] @
Ne ukljucuje. Razgovarao sam sa njima i rekli su mi da ne primaju debitne vec iskljucivo kreditne.
[ darkrelic @ 16.10.2009. 03:36 ] @
Treba mi hitno informacija (ako neko zna uopshte).
Trenutno sam u Kanadi i naravno hocu da iskoristim priliku da naruchujem sa neta... Od firme u Londonu zhelim da naruchim stakleni nakit i da bude isporuchen u srbiju (rodjendanski poklon). Isporuchuju preko Royal Mail-a, proverio sam oko 7 funti je isporuka za Srbiju, paket je vrednosti oko 70 funti (~ 92 eura), tezhina nakita je oko 400 grama - nisam siguran koliko ce izaci sa sve kutijom...
Zanima me carina, koliko ce morati tu da se plati i da li je mozhda bolje da mi poshalju ovde pa onda ja da shaljem dole... brine me bezbednost slanja poshto znamo da na carini ponekad "zature" poshiljke...
Kao shto rekoh, trebalo bi da bude rodjendaski poklon tako da mi je vreme ogranicheno.
Hvala unapred
[ kalanovic @ 02.01.2010. 15:16 ] @
pozdrav svim forumasima.treba mi pomoc oko narucivanja garderobe sa jednog svetskog sajta http://caliroots.com ,kod unosenja podataka u izboru zemlje daje mi mogucnos da izaberem yugoslaviju,tj Yogoslavia.interesuje me vase misljenje dali bih moglo biti problema zbog toga,meni treba dostava za Srbiju.i jos jedno pitanje me muci,oni vrse dostavu nekim UPS-om.dali moze da mi objasnite sta je to.unapred hvala!
[ tdjokic @ 02.01.2010. 22:59 ] @
Citat:
kalanovic: i jos jedno pitanje me muci,oni vrse dostavu nekim UPS-om.dali moze da mi objasnite sta je to.unapred hvala!
Ovde ima nekoliko tema o tome. Dobro bi bilo da potrazis malo, jer je odgovor relativno dugacak. Evo ti skracena verzija: to je specijalizovana firma za transport robe, jedan od mnogih, imaju razne servise - brze i skupe, manje brze i jeftinije i slicno, i kad roba ide preko njih po prispecu u Beograd se vrsi carinjenje, gde je sama carina cesto najmanji trosak, ali je postupak prilicno zamrsen i skup i isti je, bilo za 1 cokoladu ili za 100 njih, tako da se ljudima desava da je cena robe + transport iz SAD manji od ovdasnjih troskova.
[ Marko5556 @ 30.01.2010. 20:42 ] @
Da li je imao neko iskustva sa http://www.shipito.com/ planiram da narucim neku robu preko njih. Mnogo su povoljniji od myus.com, naplacuju po posiljci oko 10$, a i salju americkom postom? Pozdrav
[ zeleni23 @ 20.02.2010. 19:18 ] @
Dali se mora porucivati sa sajtova iz amerike moze li sa sajtova iz drugih drzava?
[ goracns @ 21.02.2010. 12:58 ] @
Pozdrav svima!!!Posle citanja i citanja i dalje sam u ne doumici oko placanja preko neta...Pa reko da pitam iskusnije ljude koji su probali ili ti jos uvek koriste taj ''famozni'' paypal u srbiji.
Evo pitanje na mom primeru,naime hteo bih da porucim satelitski resiver iz 'bratske' :) nam kine a za to mi je potreban paypal ili placanje preko western union-a (sto mi je jako ne sigurno tako da to ne bih probavao)
Sto se tice carine itd.. to idem na kocku jer nekoga ocarine nekoga ne pa sta bude bice al opet mislim da cu jeftinije proci nego sto ovde kosta ...Posedujem Visa i internet karticu vojvodjanske banke da li se one mogu iskoristiti za pravljanje naloga na paypal , koliko je to sigurno i ako moze detljnije upustvo za pravljenje?(jer nisu bas ni male pare u pitanju pa ne bih da ostanem bez njih :) ) i u krajnem slucaju ako neko iz ns poseduje nalog na paypal i dobro mu funkcionise moze da mi se javi na pp da se dogovorimo da platim preko njega...!Hvala unapred!!!
[ niksami @ 23.02.2010. 16:12 ] @
Pozdrav svima.

Zivim u Crnoj Gori, mada su nase zemlje slicne po pitanju shippinga, paypal-a i slicno, pa evo da iznesem i svoje vidjenje.

Prva tema: PayPal nalog

Kao sto vec svi znamo, u Srb i CG (barem za sada) nema mogucnosti za (legalno) registrovanje na PayPal. Ja sam, kao i vecina drugih korisnika pri registrovanju na PayPal unio sve svoje potrebne podatke; kao zemlju sam izabrao Sloveniju, a kao provinciju Montenegro.

Unio sam kao karticu svoju Visu Electron, i kada sam kliknuo na verifikaciju, PayPal me obavijestio da je sa moje kartice skinuo 1.50 €, i da cu u toj transakcije pronaci kod od 4 cifre, koje kasnije unesem na njihovom sajtu da bih bio verifikovan, a pare ce mi biti vracene. Inace, bez verifikacije, moguce je platiti sa svoje kartice najvise 100 €, u sto sam se i uvjerio.

U banci sam u listingu nasao ovaj kod (doduse tek nakon 5 dana), i unio ga na njihovom sajtu. PayPal me obavijestio da je verifikacija uspjesna i postao sam verified member. To znaci da sada mogu nesmetano da trosim sa kartice koristeci PayPal, kao i da mogu da uplacujem sredstva nazad na svoju karticu sa svog PayPal racuna. Minimalni iznos za uplatu je 10€ a maximalni 500€ dnevno, uz PayPal proviziju od 2€. Jedino ne mogu da prebacujem sredstva sa kartice na PayPal nalog.

Druga tema: E-Kupovina

Registrovao sam se na sajtu eBay.com, naveo tacne podatke, i povezao tamo svoj PayPal account. Zatim sam kupio neku majicu (prodavac iz Hong Konga), i platio je preko PayPal-a. Naravno, modifikovao sam Search opciju tako da mi prikazuje samo proizvode koji imaju mogucnost dostave u Crnoj Gori. Konkretno za ovu majicu koja kosta 13$ sam platio "Standard Int'l Flat Rate Shipping: US $8.99", dakle nesto kao obicna medjunarodna posiljka. Vazno: Kod kupovine proizvoda promijenite adresu isporuke (shipping address) na vasu pravu adresu, tj ne moraju da se poklapaju vasa PayPal i eBay adresa, i provjerite da prodavac ne salje na PayPal adresu, za svaki slucaj. Majica mi je poslata prije 2 dana, i sada naravno cekam da mi stigne. Sad onaj dio oko sigurnosti, bla bla, ukratko i ako mi ne stigne, nije neka steta.

Takodje, kupio sam i nesto vrijedniju stvar, od prodavca u Americi, isto eBay, Bose slusalice.
Izlicitirao sam ih 94$ a kao shipping sam odabrao "USPS First Class Mail International: US $8.00", kao sto vidite, za samo 8 dolara. Naravno, znaci da putuje kao obicna posiljka, i u tom slucaju ovo me doslo ukupno 102 $ = 74,706 €! Takodje da napomenem da nisam nigdje nasao ovakvo nesto da kupim u CG, pa ukoliko neko zna cijenu ovih slusalica u Srbiji, neka me obavijesti.

Takodje, ukoliko koristite eBay, slobodno kontaktirajte prodavca putem e-maila ako imate bilo kakvo pitanje, primjetio sam da su prilicno ljubazni i usluzni. To znaci da ukoliko ne dobijete paket itd, trebalo bi da nadjete neko rijesenje sa prodavcem, a i vidio sam da PayPal osigurava da ukoliko ne dobijete paket ili ste nezadovoljni, a to ne mozete da rijesite sa prodavcem, oni vam refundiraju sredstva.

E sad, tacno je da sam ja tek obavio ove transakcije, i tek cekam da mi ovo sto je poslato - stigne (po rijecima prodavca cekacu jedno 2 sedmice), tako da ne mogu da kazem nesto o rizicima. Ja sam pristupio ovome svjesan da postoji mogucnost da paket za koji placam postarinu 8 $ mozda moze da ne stigne, ali s obzirom da su mali paketici u pitanju, i relativno male sume, nadam se najboljem.

Takodje, u Crnoj Gori se ne placa carina i porez za vrijednost proizvoda (cijena + shipping) ispod 150€.
Tako da, ukoliko sve ovo prodje kako treba obavijesticu vas, kao i o tome da su ovdje troskovi minimalni (slanje obicnom postom), uz nesto veci rizik.

Pozdrav :)

[Ovu poruku je menjao niksami dana 23.02.2010. u 17:28 GMT+1]
[ goracns @ 23.02.2010. 19:53 ] @
Pa dajte ljudi pomagajte!!! :) Zanima me ako napravim fake nalog na paypal-u treba mi samo za uplatu da li oni mogu u toku te uplate da mi zamrznu i traze potvrdu podataka a pri tom da pare ostaju kod njih u transakciji ili mi samo blokiraju nalog a pare ostaju na mom bankovnom racunu???Ajde molim vas ako mozete sto pre da odgovorite posto mi hitno treba paypal!!!Pozdrav svima!
[ tdjokic @ 23.02.2010. 20:55 ] @
Citat:
goracns: Zanima me ako napravim fake nalog
Prijatelju, pa ko zivi moze da ti danas garantuje za bilo sta, a pogotovu za fake nalog? Ljudi su izneli svoja iskustva i svako mora da odlucuje za sebe.
[ niksami @ 23.02.2010. 23:03 ] @
Citat:
goracns: Pa dajte ljudi pomagajte!!! :) Zanima me ako napravim fake nalog na paypal-u treba mi samo za uplatu da li oni mogu u toku te uplate da mi zamrznu i traze potvrdu podataka a pri tom da pare ostaju kod njih u transakciji ili mi samo blokiraju nalog a pare ostaju na mom bankovnom racunu???Ajde molim vas ako mozete sto pre da odgovorite posto mi hitno treba paypal!!!Pozdrav svima!


Ovako. Imas nesto sto se zove User Agreement, tj kao ugovor kog se pridrzavas od kada kreiras nalog kod njih. Ovdje mozes vidjeti sta sve PayPal moze da preuzme protiv tebe ukoliko nesto prekrsis.

Ukratko, ovo ne bi trebalo da se desi osim ako neko trece lice nesto ne zeznes, tj napravis neku prevaru, pa te on prijavi PayPal-u, u tom slucaju oni mogu da ti zamrznu nalog, uzmu ti pare koje se nalaze na njemu, i banuju te. Isto tako i neku transakciju ako je u pitanju nesto sumnjivo, ili kakva prevara. Ukoliko ga koristis na taj nacin da nikoga ne prevaris, i koristis ga samo kao elektronski vid placanja sa svoje kratice, 99% ne bi trebao da imas problema.

ps. Mislim da ne mogu da ti diraju bankovni racun, tj karticu, ukoliko te uhvate da si se registrovao sa fake podacima, npr pod Slovenijom. Ali ako nekoga oderes, tj ukrades mu na neki nacin pare, a PayPal dokaze da si to uradio, mislim da imaju pravo da povuku sredstva sa tvoje kartice u visine te stete, koju si nanio bilo trecem licu, bilo njima. Prouci ovaj gore agreement. :)
[ goracns @ 24.02.2010. 17:32 ] @
Hvala puno na odgovorima....Paypal mi treba za placanje i to sad mi treba i ko zna kad ce mi opet trebati...Nego samo malo da preformulisem pitanje,vise se odnosi na to ako izvrsim vecu transakciju tacnije 250$ pa da mi posalju zahtev da im saljem potvrdu o mestu prebivalista itd...naravno sto ne mogu jer je fake da li ce te pare ostati negde kod njih ili ih nece ni skinuti sa racuna dok ne potvrdim?
[ niksami @ 24.02.2010. 22:56 ] @
Citat:
goracns: Hvala puno na odgovorima....Paypal mi treba za placanje i to sad mi treba i ko zna kad ce mi opet trebati...Nego samo malo da preformulisem pitanje,vise se odnosi na to ako izvrsim vecu transakciju tacnije 250$ pa da mi posalju zahtev da im saljem potvrdu o mestu prebivalista itd...naravno sto ne mogu jer je fake da li ce te pare ostati negde kod njih ili ih nece ni skinuti sa racuna dok ne potvrdim?


Kada samo napravis PayPal nalog, koji nije verifikovan, imas ogranicenje od 100€ koje mozes da potrosis sa svoje kreditne kartice. Da bi makao ovaj limit moras postati verifikovani clan (proces u kome ti oni skinu 1.5€ sa racuna, tamo u listingu nadjes 4 cifre od te transakcije, uneses ih na PayPal sajtu, i ako se poklapaju postanes verified member - dakle zaista se radi o tvojoj kartici). Dakle da nesto platis do 100e niko te nista ne pita, a ako hoces nesto preko toga, u tvom slucaju 250$, idi na onu opciju na tvom nalogu "Link and confirm credit card" ili tako nekako, i odradi ovo sto sam napisao, i postaces verifikovani clan i moci ces da obavljas te vece transakcije, a da ti pritom niko ne trazi te potvrde. Ukoliko placas nesto vezano za online trgovinu kontaktiraj prodavca da ti posalje proizvod na pravu adresu ukoliko po default-u salju na PayPal adresu, a ukoliko se radi o eBay-u onda tamo mozes direktno u svom profilu da navedes primarnu shipping adresu sa pravim podacima.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao niksami dana 25.02.2010. u 00:06 GMT+1]
[ goracns @ 25.02.2010. 09:18 ] @
OK...Hvala niksami puno!!Znam da moram da verifikujem karticu,nego me jedino brinulo da utoku transakcije ne stopiraju i da pare stoje negde kod njih(te sto uplacujem)dok ne potvrdim podatke...
[ niksami @ 25.02.2010. 23:01 ] @
Mislim da ne treba da brines oko toga, znam mnogo ljudi koji odavno vec placaju preko PayPal-a iz Crne Gore, al ako nisu u pitanju neke ogromne svote, ili kakva prevara, sve bi trebalo da bude ok.
[ tdjokic @ 01.03.2010. 07:52 ] @
Citat:
Osiguranje ti ne vredi ništa, a praćenje pošiljke radi samo unutar USA, tako da kada napusti USA tracking se ne updateuje više.
Ovo je iz jednog posta od oktobra 2009 godine. Za Osiguranje ne znam, ali za tracking mi se cini da ima promena / poboljsanja. Naime, porucio sam nesto da mi se posalje preko USPS, po najjeftinijoj tarifi, koja ukljucuje samo delimicni tracking i evo sta se desilo: (kliknite da se slika poveca, morao sam da stavim sliku, sto iz razloga sakrivanja mojih licnih podataka, a i ne prikazuju se ako dam lokaciju linka, izadje samo prazan obrazac)



Znaci, prilicno tacno i detaljno pracenje. Posiljka je tamo predata 16-tog, krenula 24-tog, stigla 28-og u Beograd a jos i daju vreme kad je carinik uzeo u ruke. Pa, sta ces vise!

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 01.03.2010. u 09:03 GMT+1]
[ mima_cool @ 24.03.2010. 22:25 ] @
Da li neko zna ovo. Imam PP Verified status, Account Type: Premier. Kad udjem u Verified kaze otprilike ovo: "Your member status is: Verified. This means that you have linked and confirmed your card and can send an unlimited amount of money with your PayPal account."
Ovo znaci da mogu da imam neogranicen broj kupovina preko PP, jel tako, ne postoji nikakav limit ?


Medjutim kad udjem u View limits kaze:
"Receiving limit per year €2,500.00 EUR"
"Remaining - €2,274.19 EUR"
Limit je umanjen za 225 evra, medjutim ja u 2010. imam samo jednu primljenu uplatu od $59.00. Jer to zadnje se odnosi koliko uplata godisnje mogu da primim na PP, jel tako ? Ne znam onda zasto tolika razlika. U 2009. sam imala jos jednu primljenu uplatu tj. refund novca, ali to je bilo prosle godine cini mi se oko 50 USD. Ovde pise limit per year. Pa cak i da racunaju taj refund onda se opet ne slaze, nije to ta razlika.

Ako neko ima iskustva bila bih mu zahvalna da mi potvrdi ovo.
[ beogradjanka76 @ 19.04.2010. 19:57 ] @
Evo ja posle duzeg vremena korisecenja paypal/a, ebaya...da iznesem jedno iskustvo sa paypal/om

Naime, jutros mi stigne poruka na mobilni da je izvrsena transakcija sa mog racuna u iznosu od 34,78eur. Znam da sam juce platila skype, 25e i 10 eur i to je proslo, ali ova misterija nije mi bila jasna..

Ulogujem se na paypal, saceka me obavestenje da mi je nalog na proveri i da unesem broj svoje kartice, rekoh lazni Web site, hoce sada da mi pokupe podatke, pokusam ja 3 puta sa laznim brojem kartice, medjutim 4 put kada sam ukucala pravi broj prihvati i otvori mi moj profil. Pre toga trazio mi je promenu sifre i promenu 2 tajna pitanja. U profilu, vidim da mi je ta sporna transakcija bila na proveri i da je odobreno placanje. Posaljem nalog da sam imala transakciju koja nije autorizovana i da su mi nestale pare. Prvo mi je stigao email da su primili informaciju i da zahtevaju od prodavca da u roku od 7 dana dostavi detalje o transakciji. Veceras mi je stigao email da je slucaj resen u moju korist, izvinjavaju se i pare ce mi biti vracene. Na paypal nalogu pare su vec usmerene na moju karticu, preko ebankinga ne mogu da vidim uplatu...sacekacu 1 do 2 dana da proknjize to...valjda je takva procedura?

U svakom slucaju uopste mi nije jasno kako je neko uzeo moje pare, kada tvrde je paypal siguran za placanje. Paypal koristim 3 godine i to mi se do sada nikad nije desilo.
Eto...
[ anon157690 @ 19.04.2010. 20:21 ] @
Čim su oni tako brzo videli šta je u pitanju i gde je problem znači da su oni (iz PayPal-a) nešto zeznuli, neko je nešto platio a oni greškom zadužili tvoju karticu...
[ MagicMaster @ 20.04.2010. 12:35 ] @
I ja mislim tako, čim je to sve rešeno za 24 sata .... malo ćeš duže čekati, ja sam čekao po 5-6 dana da vidim kada mi refundiraju pare ......
[ dejandex86 @ 20.04.2010. 14:58 ] @
e bas to paypal pa paypal a covek sve lepo objasnio nego mi volimo mnogo da pametujemo

hvala puno druze i svaka cast na trudu
[ denismorosan @ 06.05.2010. 23:22 ] @
pozz svima,dali neko moze da mi pomogne.naime o cemu se radi...narucio sam neke proizvode sa ebay-a,prijavljen na srbiju i sa paypalom prijavljen na rumuniju.Robu sam narucio iz velike britanije,i poslata mi je Royal Mail International Signed-for....na adresu u Srbiji (nadam se,posto mi ta adresa stoji na ebay)Intresuje me dali neko ima iskustva sa dospecem posiljke,Koliko se ceka.posto je meni ovo prvi put da narucujem,cekam vec 10tak dana....
[ tdjokic @ 07.05.2010. 04:22 ] @
To se nikad ne zna. Ja sam kupio nesto iz Hong Konga, sto fizicki jeste mnogo dalje nego Velika Britanija, ali mislim da nije najvaznija fizicka udaljenost nego opterecenost poste. Covek je napisao na sajtu da roba putuje 15 do 30 RADNIH dana i ja sam cekao vrlo dugo a onda ga ipak pitao da li mi je poslao, posto je negde na sajtu pisalo (ocigledno pogresno ili zastarelo) da salje samo u SAD i jos par zemalja. On lepo kulturno odgovorio a roba stigla nakon nekoliko dana, ukupno preko 40 kalendarskih dana!

Nazalost, jedna druga posiljka nikada nije stigla i nakon reklamacije poslali su ponovo i to je stiglo za 12-tak dana, iz USA.
[ MagicMaster @ 07.05.2010. 07:52 ] @
Stitćt će, ne brini .... moraš da sačekaš još mesec dana za pravne korake ....
[ denismorosan @ 07.05.2010. 10:35 ] @
Da i hteo sam da vas pitam,posto je drugar narucio duks iz velike britanije i stigao mu je posle 7radnih dana,postar mu je samo doneo i ostavio u postanskom sanducetu....znaci niko nije nista potpisao niti bilo sta....dali to tako jednostavno ide,da je mogao i u svoju korist i da ga uzme.Neki su pisali da su dobijali ceduljicu pa odu u postu da preuzmu artikal.
[ tdjokic @ 07.05.2010. 11:32 ] @
I meni su ostavili jednu posiljku, nesto sasvim sicusno, stalo je u obican koverat i ubacili ga u sanduce i gotovo. Verovatno moze, ako nema nekih dodatnih troskova, pa ga onda isporuce kao obicno pismo.

Humor je bio kad je ostavljena cedulja, da se jedan drugi paket podigne na posti, kad mi tamo - nema paketa, neko potpisao, ali drugo ime, nije ime primaoca. Moj rodjak, na koga to stize, jedva ih ubedio da je to greska i na kraju su ga nasli, jer je druga osoba samo pogresno potpisala u nasu rubriku a uzela je svoj paket.
[ anon157690 @ 07.05.2010. 15:54 ] @
Isporuku robe našom poštom treba izbegavati po svaku cenu, ne postoje pouzdani sistemi praćenja pošilji tako da iste mogu veoma lako da se "izgube" pitanje je samo kako su raspoloženi svi oni ljudi kroz čije ruke prođe tvoj paket dok ne dođe do tebe, da li su oni zadovoljni svojim poslom, svojom platom, da li ih šef smara... pa ti razmisli o tome a ja mislim da su odgovori NE, NE i DA. Ako se nekome svidi tvoj paket može se pozdraviti s njim zauvek.
Ako već mora da ide preko pošte najpametnije je platiti i malo više ako postoji opcija nekog osiguranja tj. da se tvoj paket nekako posebno obrađuje i da postoje dokumenti o tome, ako je moguće... Naravno najbolje je ići nekom od privatnih kurirskih službi, tu si najsigurniji.
Ja sam jednom prilikom naručivao neke mikročipove i debil poštar je ladno presavio kovertu (ne bi li je stisnuo u sanduće) sa debelim katalogom, pakovanjem čipova koji su bili u nekom stiroporu/plastici i cd-om, i tom prilikom naravno polomio CD na kom je bio softver za programiranje tih čipova (dobro što sam uspeo da ga nakon registracije na sajtu proizvođača čipova skinem odatle), sva sreća njegova pa nije oštetio čipove inače bi mu nabio bakle u onu debilnu bu llju njegovu, zapalio ih i bacio ga na ulicu da trči tako, stoka neobrazovana...

poz
[ tdjokic @ 07.05.2010. 19:33 ] @
Citat:
Fliz: Isporuku robe našom poštom treba izbegavati po svaku cenu
Mozda za neke ekstra fine i vazne stvari, ali za standardnu robu je globa na aerodromu toliko velika da ti vec sa dva paketa koja su uspesno stigla ostaje pristojna rezerva za treci, cak i da se izgubi. Uporedi - trosak prijema preko poste = 270 dinara, isto to na aerodromu bi bilo minimum 3 - 4000 dinara. Osim toga, mislim da je i sama cena transporta preko kurirske veca vec na pocetku.

Imao sam jednu ekstremnu situaciju - jedna mala i jeftina osnovna ploca za racunar - opcije za transport su se kretale od 25$, za najobicnije slanje postom, sa rokom dolaska od nekoliko nedelja, pa sve do preko 200 dolara, rok dolaska 3 dana, preko kurirske sluzbe, cemu treba dodati i onaj fiksni trosak na aerodromu.

Iznenadilo me i pracenje za posiljku poslatu postom, rang druga odozdo - nije ono bas najjeftinije nego prvo skuplje, sa DELIMICNIM pracenjem, pa sam dobio podatak kad je stiglo u nasu postu a posebno kad je carinik dobio na carinjenje.
[ introitus @ 07.05.2010. 23:38 ] @
Sto se tice Poste, kad se iz Srbije salje moguce je za dosta zemalja staviti vrednost i ta vrednost u isto vreme sluzi kao osiguranje.
Pakete je moguce pratiti na sajtu nase Poste samo do izlaska iz zemlje, posle toga treba pratiti na sajtu odredisne poste. Porvereno za sledece zemlje: Francuska, Nemacka, Svajcarska, UK, USA... Verovatno moze i za druge zemlje.
Vecina sajtova imaju i pracenje i kalkulatore postarine.
Sajt nase Poste ima veoma upotrebljiv kalkulator.
[ SYMPA @ 22.05.2010. 12:44 ] @
Ja porucujem sa Victoriassecret vec 2 godine. Ne mogu da provalim u cemu je stvar! Nekad mi paket posalju sa USPS- redovna posta i platim postarinu njima 35 dolara i 270 din na nasoj posti, a nekad mi posalju UPS-om i oderu me za carinu, pdv i troskove speditera!
Pitala sam VS po osnovu cega biraju nacin slanja, nisam dobila razumljiv odgovor, dodje mi kao lutrija!
Mada moguce da ima veze sa tim da li prelazi preko 100 eura iznos kupovine+ postarina od 35 dolara(ili veca...)? Jer je kod nas (valjda) neoporezivo 100 eura za fizicka llica. E sad, da li oni vode racuna u Ohaju da se kod nas u Srbiji carini preko 100 eura i onda mi posalju UPS-om? Ja ne vidim drugi nacin, ali mi ovo deluje uvrnuto!? Ako mi posalju UPS-om kosta me jos 9000 din za carinu, speditera i pdv.
Tezina i velicina paketa ne igraju ulogu u ovom slucaju, provereno!
Njima placam postarinu srazmernu vrednosti (od 35 dolara pa navise), a da li ce poslati USPS redovnom postom ili UPS-om nemam pojma, pa sta mi Bog da?!
Jel ima neko odgovor na ovo?
Sad bih nesto preko amazona da porucim, pa mi izbacuje da ne mogu artikle (cizme i sandale) da posalju na adresu u Novi Sad.
i jos jedno pitanje: Da li FORWARDIT smanjuje vrednost fakture kao MYUS ili moram opet da vodim racuna da mi sve ne ispadne preko 100 eura sa postarinom, iako trazim slanje USPS-om?
[ tdjokic @ 22.05.2010. 13:59 ] @
Imam utisak da je Forwardit jedan covek. U nekim aspektima potseca na nas, malo je povrsan (recimo, na sajtu nije uopste azurirao statuse mojih posiljki i nekih stvari koje nudi tamo uopste nema) ali radi dobro. Sada sa njim kontaktiram obicnim mejlom, ne vise preko sajta - manje gnjavaze i formalnosti - i redovno mu javljam kad mi nesto stigne i on promptno potrvrdjuje prijem obavestenja.

Sve formalnosti - placanje, ponuda opcija za transport, obavestenje o predaji posiljke na postu i slicno - funkcionisu besprekorno i radi ih po strogo odredjenom postupku, uvek jednako i precizno. Ima 2 e-mail adrese - jedna je privatna a druga je zvanicna i sve formalne stvari radi preko zvanicne adrese.

Nikad mu nisam trazio smanjivanje fakture ali je on to sam radio skoro uvek u ovih nekoliko paketa koji su mi stigli. Negde je od nekoliko pozicija u paketu na fakturu stavio samo jednu, kao da onih ostalih ni nema, a negde je smanjio vrednost robe u odnosu na vrednost sa sajta.

Osnovna stvar - prelazak na OBAVEZNO slanje preko USPS je uspelo, druga vazna stvar - lakoca kontaktiranja i uvida u trenutno stanje porudzbine je takodje uspela i treca, ne manje vazna - relativno brza i sigurna dostava je takodje uspela.

Ukupni troskovi su jos uvek relativno veliki jer sam prilikom kupovine preko e-ducana placao manje za transport ali su mi to opet uzeli oni na kraju, na aerodromu. Mozda bih i to mogao da nekako izbalansiram (mislim da USPS ima neke flat tarife, platis recimo 50 $ za neku kutiju (= fiskna zapremina) i limitirane tezine, pa unutra mozes da stavis sta hoces do te tezine) ali za sada nemam dovoljno znanja.

@ SYMPA - ti bi mogla da ih zamolis da ti posalju opcije transporta za konkretnu posiljku, kako to radi Forwardit, pa da se sama odlucis za onu koja ti najvise odgovara. Nije mi jasno to oko 100 eura i za sada se time ne opterecujem uopste, jer mi se cini da to nije bitno. Meni su recimo za onu malu osnovnu plocu, vrednost na sajtu ~50$ + transport 25$ naplatili carinu 15$(?), vec sam malo zaboravio, ali JESTE naplacena, bez obzira sto je posiljka bila ISPOD 100 eura. Cini mi se da to vazi samo ako ti salje fizicko lice, ne i firma, ne znam.

KAO STO JE VEC BILO RECI, DOGADJALO SE DA AMAZON POSALJE OVAMO HITNO, PREKO KURIRSKE POSTE, NESTO NA SVOJ TROSAK I SVOJU STETU, KAO NADOKNADU ZA POSILJKU KOJA PRETHODNO NIJE STIGLA REDOVNIM PUTEM. Oni ti kao ucine uslugu a ne znaju da te time zakopaju za 50 - 100$!

Mislim da Forwardit naplacuje ukupno 15$ provizije za kupovinu sa sajtova po Americi, pakovanje i slanje ovamo. Ako ti to nije preterano skupo mozda bi za ovo
Citat:
Sad bih nesto preko amazona da porucim, pa mi izbacuje da ne mogu artikle (cizme i sandale) da posalju na adresu u Novi Sad.
mogla njemu da se obratis. Amazon ovamo ne salje nista krupnije od dvd i knjiga. Pisi mu na onu obicnu adresu "Brian Bates" <[email protected]> i napisi precizno sta ti treba (adresa sajta, kolicina, velicina i slicno) i pitaj da li bi mogao da ti nabavi i posalje pa ces videti da li ti njegova ponuda i ponasanje odgovaraju ili ne.
[ SYMPA @ 24.05.2010. 12:45 ] @
hvala ti puno na informacijama.
Ali imam jos par pitanja: kad ti je slao posiljke,da li je slao kao fizicko lice ili firma? Da li se carini kad ti salje fizicko lice?
Kada ti je carinjen taj iznos od 75 dolara, jel' isao ptt-om?
Meni sto Victoriassecret posalje postom tj USPS-om nije carinjeno nista, samo platim na sajtu VS postarinu, tj skinu mi sa kartice 35 dolara, a na posti platim u posti 270 din. Ja sam poslednji put porucila sandale, teske recimo 1.5-2kg cena oko 80 dolara sa postarinom, nije carinjeno. Moja drugarica je imala veci paket po gabaritu, mozda laksi, ista stvar! Ti iznosi nisu prelazili 100 eura.
Ali 2 puta sam se nasukala! Ukupan iznos kupovine mi je bio oko 150 dolara, tj. oko 120 eura, poslato UPS-om i na to carina i spediter i pdv jos 8900 din. I jos jednom slicna stvar. Nesto mi tu nije bas najjasnije, mislim da ima veze sa tim da fizicko lice moze u zemlju uneti robe u vrednosti 100 eura (vrednost sa postarinom) da se ne carini.

Sad sam dobila mail od Amazona da neke artikle ne salju u Srbiju, ja sam bas te izabrala. Pretpostavljam da bi taj Forwardit mogao to da poruci u moje ime i da mi posalje? Ukupan iznos mi je opet 120 dolara bez postarine pa bih da mi se smanji da izbegnem carinu ili da cekam jos neko snizenje...?
Jos jednom, hvala puno, na odgovoru.
[ tdjokic @ 24.05.2010. 17:00 ] @
Citat:
SYMPA:da li je slao kao fizicko lice ili firma? Da li se carini kad ti salje fizicko lice?

Slao je kao fizicko, kao Gift a opet su na 2 paketa naplatili carinu a na 1 nisu (ukupno sam sa njim imao 3 paketa do sada). Vidi se nova tehnicka roba, kako da mi ne naplate carinu?
Citat:
Kada ti je carinjen taj iznos od 75 dolara, jel' isao ptt-om?
sva tri su isla USPS tj. ptt-om.

... javicu se kasnije opet ...

... evo me opet, nesto me zafrkava racunar pa sam morao da prestanem.

Meni se cini da se niko ne osvrce na te propise nego kroje pravdu kako kad, sto se moze videti i na osnovu ova moja 3 paketa. Ne bih mogao da te savetujem nista po pitanju da li da cekas ili ne a DEFINITIVNO mogu da ti kazem da Forwardit kupuje robu po tvojoj porudzbini i salje ovamo.

1. Napises jedan mejl u kome navedes sta zelis, detaljno - adresa sajta, kolicina, velicina i slicno.
2. On proveri da li robe ima tamo gde si navela, izracuna zbir cene sa sajta + lokalni prevoz u SAD (koji cesto veoma varira) i posalje ti predracun odnosno zahtev za uplatu
3. Uplatis, dobijes mejlom potvrdu o uplati
4. Kad mu roba stigne on te obavesti i istovremeno ponudi razne opcije transporta
5. Izaberes koji transport hoces (skoro sigurno ces izabrati USPS) i obavestis ga
6. On ti salje mejl sa zahtevom za uplatu izabranog transporta
7. Uplatis
8. On robu posalje i obavesti te o tome, dobijes podatak o pracenju posiljke na sajtu USPS i tamo gledas povremeno; kroz nekoliko dana tamo pise da je posiljka odletela u Srbiju; kroz nekoliko dana pise da je posiljka stigla u Srbiju i da je predata carinskoj sluzbi u xx.xx sati; kroz nedelju dana priblizno roba stigne

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 24.05.2010. u 18:22 GMT+1]
[ SYMPA @ 25.05.2010. 13:38 ] @
Hvala jos jednom na informacijama. Sve sto vise znam, cini mi se sve vise da su takve porudzbine lutrija! Ali, eto, to je izazov, pogotovo pogoditi odgovarajuce velicine odece i obuce... A meni je sve to vrlo zanimljivo, narocito kad pocnes da otvaras paket! Cim probam, javljam se. Pozdrav
[ tdjokic @ 25.05.2010. 18:10 ] @
Forwardit je geografski negde u sredini USA (Kolorado), pa imaj u vidu da postoji vise od 6 sati vremenske razlike. Oni verovatno preko dana obavljaju tekuce poslove tako da mejlovi cesto stizu ovamo kasno nocu - 22:00h i kasnije, sto znaci da ih pisu kasno popodne ili uvece.
[ milan_S @ 02.11.2010. 19:47 ] @
Pozdrav ES,
danas sam nakon 42 dana cekanja da paket, porucen sa Ebay, stigne kod mene u Novi Sad zatrazio od prodavca full refund, sto je on i uradio. Nisam morao da otvaram "case", proverio sam mail i od paypala je pristiglao mail koji je potvrdio to, 30$ je uplaceno na moj paypal nalog, sjajno pomislih!

Ono sto me je sada zbunilo je zasto sada na mojoj Banca Intesa internet kartici, uz ciju pomoc je napravljen hrvatski pay pal nalog (sto ne sme), nema 30$ i da li mogu ucinim nesto da te pare stvarno i povratim ?
Takodje mi paypal kaze da na nalogu imam 0$ :(

Nadam se brzom odgovoru jer se izjedam sto sam novac mozda "bacio" :)
Pozdrav
[ anon157690 @ 02.11.2010. 20:24 ] @
Paaaa, ja nisam baš nešto stručan što se tiče tog žongliranja sa paypall nalogom, oladio sam kupovinu sa inostranih sajtova dok se naša vlada i sam paypall ne dogovore već jednom hoće-neće kake... uglavnom ako se ne varam paypall za "naš region" šta god to značilo, dozvoljava samo plaćanje sa naloga a ne i primanje novca, možda to i nije tačno kažem, nisam stručnjak, proveri još, ali znam da se dosta ljudi interesuje da prodaju preko ebuy-ja (i sličnih) a za to treba paypall nalog, i svi su razočarani baš zato što kod nas nema primanja para na isti, naročito kad se tako prčka tipa ti u srbiji, nalog hrvatski ili bosanski ako se paypallu nešto ne svidi ukidaju nalog i skidaju sva sredstva sa njega...
Ali PROVERI još jednom, možda se nešto u međuvremenu i promenilo.

Poz
[ tdjokic @ 02.11.2010. 22:20 ] @
Nisam ni ja strucnjak, ali na PayPal sajtu pise i ovo:

"Pay securely with a PayPal balance, credit card, or bank account." Dakle, verovatno je, da su ti tih 30$ sada na PayPalu, na raspolaganju su ti za tvoju sledecu kupovinu. I tacno je, da im je na sajtu na udarnom mestu geslo "Send money and shop online", znaci - salji pare i kupuj online, a primanje para je vec nesto drugo. Imaju oni tamo neke tabele, ima raznih nijansi u tom primanju / placanju, kako koja zemlja.

Ako ti je PayPal sam poslao obavestenje da je na tvoj nalog uplaceno tih 30$ to ti je to, jedino sto ne mozes nazad da ih uzmes nego njima moras nesto da kupis. Steta je uopste sto si trazio refund. Desavaju se nekad takva duga cekanja robe.
[ milan_S @ 03.11.2010. 12:51 ] @
Da sam cekao vise, istekao bi rok od 45 dana i ne bih mogao da otvorim case ...
[ ognjeni @ 03.11.2010. 13:50 ] @
narode izvinite sto pisem ovako iz nevezuse, treba mi hitna informacija.

ranije dok sam redovno pratio ovu temu bila je informacija da svi iz srbije koji otvore paypal i ako budu drzali bilo kakve pare da ce im biti oduzete.

kakvo je sada stanje ?

da li paypal salje na moneybookers ? meni bi hitno trebalo, otvorio bih neki paypal nalog i cim bih primio pare, poslao bi ih na moneybookers ili ako ima nacina na neku online banku kao payoneer(to bi bilo jos bolje )


hvala unapred.


p.s. hteo sam da porucim neki sat sa interneta, sa amazona....kakvo je sad stanje sa carinom, ima li ikavkog pomaka ? Citao sam da je sad do 45e se ne placa carina
[ touch_master @ 29.01.2011. 20:06 ] @
Da li moze neko iskusan da napise:

Osnovnu i univerzalnu proceduru za kupovinu preko interneta?

Univerzalnu proceduru, koriscenje kartice, bezbednost?

Molim Vas, na pocetku ove teme je nesto sasvim drugo...Nalazi se upustvo za kupovinu preko posredne adrese.

Molim Admine, Modove da otvore ili podrze moju temu sa Univerzalnim ili je to osnovnim koriscenjem kartica za placanje preko interneta. Ja kao potpun duduk, da se tako izrazim, i potpun nov u Internet Visa karticama ne znam gde se nalazim i ne razumem ove postove i kvazi objasnjenja.
[ tdjokic @ 30.01.2011. 01:51 ] @
Citat:
touch_master: Osnovnu i univerzalnu proceduru za kupovinu preko interneta?
Ja ti odgovorih na jednoj drugoj temi, a posto sam "mirodjija u mnogim corbama" hajde i ovde da ti odgovorim, bar delimicno. Nema osnovne i univerzalne procedure za kupovinu preko neta. Sustina neta je upravo raznovrsnost, da ima sve, za svakoga, na milion nacina.

Pogledajmo konkretno. Odes na www.ebay.com i trzis da kupis tastaturu, koja se na engleskom kaze keyboard. Napises to u polje za trazenje a on ti izbaci 2447 odgovora ali ti istovremeno skrene paznju da ima 4 razlicite grupe a svaka od njih obuhvata neku tastaturu, koje se medjusobno bitno razlikuju, i to: computer keyboard, piano keyboard, yamaha keyboard, wireless keyboard - i zbogom univerzalna proceduro za kupovinu! Meni treba wireless tastatura, pa sam kliknuo na to. Izbacuje sada 5.002 rezultata! Kako sad to, kad je malopre izbacio pola od toga kad smo kao trazili sve tastature? Vidis koliko je "osnovno" i "univerzalno", sve je tumbe od nasih slika o prodavnici, gde je sve poredjano, izlozeno, nema lutanja i trazenja.

Sta sad? Da pregledam jednu po jednu? 5.002 tastature? To bi potrajalo dosta. Posto se tamo prodaju stvari i normalno i putem licitacije, ja kliknem na normalno - Buy it now - i izbor pocinje da se suzava. Levo na sajtu imas jos nekoliko kriterijuma za definiciju izbora robe - stanje (novo, korisceno, nije navedeno), raspon cene koja te zanima "od ... do ... $", slanje robe i jos neke. Nadam se, da sada sve bolje shvatas koliko je sve zajedno "osnovno" i "univerzalno". Naravno, ti mozes uvek da kazes "Ne zanima mene sve to, ja hocu jednostavnije" ali to nema.

Poseban problem je placanje, koje, kako smo vec u drugoj temi videli, za nas legalno nije moguce, jer mnogi prodavci insistiraju na PayPalu.

Drugi veliki problem je slanje robe. Mnogi ne salju nigde. Kaze "Samo licno preuzimanje", sto ce reci da prakticno prodaje samo komsijama. Drugi salju samo u okviru SAD. Treci salju "sirom sveta" ali postoji lista izuzetih zemalja, medju kojima smo cesto i mi. Cetvrti salju svuda. I tako dalje.

Citat:
... ne znam gde se nalazim i ne razumem ove postove i kvazi objasnjenja.
Bicemo ti zahvalni ako nas obavestis kad nadjes prava objasnjenja, posto ova smatras kvazi objasnjenjima. I nama ce biti lakse da kupujemo jednostavnije i brze i da placamo legalnim PayPalom.

Pa, sretna ti kupovina na netu i ziv i zdrav nam bio!
[ XLana @ 18.02.2011. 22:13 ] @
Citat:
narode izvinite sto pisem ovako iz nevezuse, treba mi hitna informacija.

ranije dok sam redovno pratio ovu temu bila je informacija da svi iz srbije koji otvore paypal i ako budu drzali bilo kakve pare da ce im biti oduzete.

kakvo je sada stanje ?

da li paypal salje na moneybookers ? meni bi hitno trebalo, otvorio bih neki paypal nalog i cim bih primio pare, poslao bi ih na moneybookers ili ako ima nacina na neku online banku kao payoneer(to bi bilo jos bolje )


hvala unapred.


p.s. hteo sam da porucim neki sat sa interneta, sa amazona....kakvo je sad stanje sa carinom, ima li ikavkog pomaka ? Citao sam da je sad do 45e se ne placa carina


Nema mogućnosti da pošalješ novac sa PayPal računa na MoneyBookers račun

Jedino da nađeš nekoga ko će da prihvati uplatu na svoj paypal a tebi da pošalje novac gde ti odgovara pa i na MoneyBookers ako želiš.

Mislim da je uređenje tj nedostatak reda problem i zbog toga će uvek morati da "škripi" ! Onima koji o PayPal-u odlučuju ovde taj PayPal nije ni potreban. PayPal je sistem u pravom smislu te reči i ima kontrolne mehanizme tako da neka lokalna vlast nema šta da se tu pita ili šta da reguliše.

Sve normalne zemlje imaju svoje sisteme za plaćanje , pa razmislite zašto ovde nema sistema koji su u svim zemljama prisutni



[ ironman @ 16.06.2011. 08:46 ] @
Sta bi preporucili za slanje iz nemacke, da je relativno brzo i sigurno, a da nisu dhl ili fedex, zbog speditera?
[ perrke @ 24.08.2011. 12:43 ] @
Interesuje me ako se npr. naruči nešto sa sajta aliexpress.com ili bilo kog drugog i ako tamo postoji opcija free shipping, da li to zaista znači da je slanje besplatno ili postoji neka zvrčka? Na aliexpress-u kada se izabere free shipping nude preko DHL-a, UPS-a, pa mi je malo čudno da je free shipping, a da ide preko DHL-a!
[ tdjokic @ 24.08.2011. 13:25 ] @
Citat:
perrke: Interesuje me ako se npr. naruči nešto sa sajta aliexpress.com ili bilo kog drugog i ako tamo postoji opcija free shipping,
Navedi neki konkretan slucaj, da bolje vidimo. Evo jednog takvog http://www.ebay.com/itm/Tivo-W...main_0&hash=item4cf997abf2 i tamo je Free shipping, United States, Standard Shipping (UPS Ground) ali to salju samo u SAD. Sto znaci da ako ti odavde porucis onda je sve drugacije. Free shipping ne znaci da se to prevozi dzabe nego ne placa kupac a neko mora da plati prevoz i onda nije problem da prevoz obavi i UPS i DHL i bilo ko.
[ perrke @ 24.08.2011. 14:13 ] @
U prilogu je slika, gde pise da je isporuka za Srbiju preko DHL i da je free shipping!

[ tdjokic @ 24.08.2011. 16:18 ] @
Onda ne bi trebalo da ima problema. Primer koji sam ja naveo je samo pokazao da roba moze da se salje i preko UPS-a iako je besplatno slanje.

Sad je pitanje kako roba stize za tvoj slucaj. Ako ide na aerodrom gde teoriski ti moras da odradis carinske formalnosti, onda ces mozda morati da uzmes speditera i onda opet imas troskove vezane za taj nacin slanja samo sto sam transport preko okeana ne placas. A najverovatnije je da ide preko aerodroma. Onda ce spediter da ti uzme par hiljada dinara za svoju uslugu i tako ponisti onaj pozitivan efekat sto nisi platio prevoz.
[ perrke @ 25.08.2011. 14:23 ] @
Zahvaljujem!
[ stevan_12345 @ 12.01.2012. 00:53 ] @
auuuuu ljudi...kako dobra tema....!!!!! Dajte jossSSSSsss
[ GraceAdler @ 11.02.2012. 16:40 ] @
Zdravo svima! Hoću da naručim bateriju za iPod, cena je 20$ + poštarina 8$. Da li taj iznos podleže plaćanju carine?
[ introitus @ 11.02.2012. 16:55 ] @
>
Ne. Sad je granica 50/70€.
[ GraceAdler @ 11.02.2012. 19:34 ] @
Hvala na informaciji! :)
[ VolimShopping @ 25.04.2012. 17:15 ] @
Da li je granica 50 ili 70e? Nije isto 50 i 70 :)
[ anon157690 @ 25.04.2012. 17:45 ] @
Ako ti šalje "rodbina" kao gift onda je 70€ a ako kupuješ komercijalno-legalno onda je 50€... :D
[ Yvan @ 25.04.2012. 18:17 ] @
Sa ili bez troškova slanja?
[ vejin @ 25.04.2012. 18:23 ] @
Koliko sam ja razumeo to je bez poštarine. Jer se carini vrednost robe.
[ bakara @ 25.04.2012. 20:49 ] @
Citat:
vejin: Koliko sam ja razumeo to je bez poštarine. Jer se carini vrednost robe.

Vrednost robe je uvek sa transportom, kad razmislis tako je jedino i logicno.
[ tdjokic @ 25.04.2012. 22:31 ] @
Citat:
bakara: Vrednost robe je uvek sa transportom, kad razmislis tako je jedino i logicno.
Tesko mi je sada da nadjem, bilo je ovde i nesto citirano zvanicno i skoro da sam 99% siguran da se to racuna ovako: ako si u okviru limita vrednosti robe BEZ TRANSPORTA 50 odnosno 70, onda nista, ali ako ti je roba skuplja od 50 odnosno 70 onda se u carinsku osnovicu uracunava i vrednost transporta. Nedavno sam imao jedan jeftin paket, mislim da sam to uradio namerno, bas zbog ovih diskusija, i da su mi tu uracunali u limit i vrednost transporta onda bih platio carinu, ovako nisam, garantovano bih presao 50 e, jer mi je slala firma nisu rodjaci.

Slazem se da je i transport "roba" ali mislim da je regulisano ovako kako sam rekao gore.

U krajnjem slucaju, raspitajte se kod carine. Ja trenutno nisam u stanju da nadjem a mislim da je na ES-u vise puta bio citiran taj zakon.
[ dekius @ 26.04.2012. 09:16 ] @
Citat:
tdjokic: Tesko mi je sada da nadjem, bilo je ovde i nesto citirano zvanicno i skoro da sam 99% siguran da se to racuna ovako: ako si u okviru limita vrednosti robe BEZ TRANSPORTA 50 odnosno 70, onda nista, ali ako ti je roba skuplja od 50 odnosno 70 onda se u carinsku osnovicu uracunava i vrednost transporta. Nedavno sam imao jedan jeftin paket, mislim da sam to uradio namerno, bas zbog ovih diskusija, i da su mi tu uracunali u limit i vrednost transporta onda bih platio carinu, ovako nisam, garantovano bih presao 50 e, jer mi je slala firma nisu rodjaci.

Slazem se da je i transport "roba" ali mislim da je regulisano ovako kako sam rekao gore.

U krajnjem slucaju, raspitajte se kod carine. Ja trenutno nisam u stanju da nadjem a mislim da je na ES-u vise puta bio citiran taj zakon.

Upravo je tako.
[ anon157690 @ 26.04.2012. 11:37 ] @
Transport nije roba već se svrstava u kategoriju USLUGA isto kao i angažovanje advokata, prevoz u taksiju, molerisanje stana isl...
[ tdjokic @ 26.04.2012. 15:21 ] @
Citat:
Fliz: Transport nije roba već se svrstava u kategoriju USLUGA isto kao i angažovanje advokata, prevoz u taksiju, molerisanje stana isl...
Verujem ti ja, samo sto se carina ne izjasnjava po tom pitanju, jednostavno napisu Roba - toliko, Prevoz - toliko, saberu i to je carinska osnovica za izracunavanje dazbina.

Nama je ovog trenutka najvaznije kako se odredjuje u odnosu na limit. Ako se neko seca linka gde to pise bilo bi fino da navede. Ja sam ubedjen da se limit racuna bez transporta, ali dok nemam dokaz crno na belo nista mi ne vredi

Evo nadjoh nesto na brzinu:

"Prilikom utvrđivanja carinske vrednosti (vrednosti pošiljke) i utvrđivanja da li je veća ili manja od 70 evra, ne uzima se u obračun iznos stvarno plaćenih troškova prevoza, odnosno poštarine. Drugim rečima vrednost robe do 70 evra obuhvata samo čistu vrednost robe bez troškova poštarine, prevoza od pošiljaoca do primaoca u Srbiji."

http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm
[ master96 @ 02.07.2012. 15:54 ] @
Jel ima neko da donosi stvari iz Amerike ili EU i da za to uzme proviziju?
Raspitivao sam se kod mnogih firmi kao sto su web kurir servis i jos neki makedonski ali svi traze novac unapred i ako se odlucim na bilo sta od 50$ krajnji racun je 110$.
Ili ako znate neku foru pa da registrujem paypal nekako.
[ anon157690 @ 02.07.2012. 16:11 ] @
1. pa naravno da traže novac unapred, to jednostavno tako funkcioniše, nisi valjda očekivao da će neko na lepe oči da ti donese nešto ??? Jednostavno, oni koriste svoj položaj (ti zavisiš od njih a ne oni od tebe), i to im omogućava da kompletan rizik trgovine prebace na tebe kome treba usluga. Bez provizije i plaćanja unapred može jedino drugar neki da ti to naruči a da imaš takvog verovatno ne bi pitao ovde...
2. nemoguće je da traže dupli iznos, nešto ti tu nisi dobro razumeo, ranije je bilo ovako cena u $ = cena koju plaćaš u € + 5-10% tj. ako nešto košta 50$ ti platiš 52,5€...
[ master96 @ 03.07.2012. 14:32 ] @
Citat:
Fliz: 1. pa naravno da traže novac unapred, to jednostavno tako funkcioniše, nisi valjda očekivao da će neko na lepe oči da ti donese nešto ??? Jednostavno, oni koriste svoj položaj (ti zavisiš od njih a ne oni od tebe), i to im omogućava da kompletan rizik trgovine prebace na tebe kome treba usluga. Bez provizije i plaćanja unapred može jedino drugar neki da ti to naruči a da imaš takvog verovatno ne bi pitao ovde...
2. nemoguće je da traže dupli iznos, nešto ti tu nisi dobro razumeo, ranije je bilo ovako cena u $ = cena koju plaćaš u € + 5-10% tj. ako nešto košta 50$ ti platiš 52,5€...


Evo jedan od obracuna:
Artikal: 3548
SRB Transport: 992
Osnovica za carinu: 4541 (Tu nastupa prva nelogicnost jer roba ne bi trebalo da se carini zajedno sa transportom i ako je do 50e - mada oni imaju neko opravdanje)
Carina+PDV = 1355
Fixna naknada = 681
Bankarska provizija = 98
UKUPNO: 6740 (Pocetna cena 3548) dinara

A ponekad se desi da dodaju i troskove za uputnicu za carinjenje pa to kosta 900 dinara. U sustini nikako se ne isplati a tako rade sve te firme. Zato ja trazim coveka koji ce da mi kaze, ja cu tebi da uzmem 20e po artiklu a ne da me laze te carina te ovo te ono. Ja kada sam prodavao nesto, robu sam slao kao paket sa otkupom, nikad unapred pare. Danas sve te firme traze unapred, jednom sam uplatio tako pa nisam video ni r od robe.
Ja trazim nekog coveka koji to radi, a ne takozvane firme.
[ anon157690 @ 03.07.2012. 15:00 ] @
Jesi pogledao negde dalje, možda može da se kupi i na nekom drugom mestu a ne samo iz USA? Ništa što sam ja dosad kupovao/naručivao nije išlo na carinjenje iako je iznos par puta i prešao granicu od 50€ tako da bukvalno nikakvih dodatnih torškova nisam imao osim cene samog artikla. Doduše sve zavisi šta ti treba i gde to hoćeš da kupiš, ja uglavnom uzimam kada prodavac nudi besplatnu isporuku a to je uglavnom iz Kine, odnos kvalitet-cena je jako dobar tako da nemam razloga da tražim dalje...
[ introitus @ 03.07.2012. 15:00 ] @
>>
Ako je uvoznik pravno lice (sto u ovom slucaju verovatno jeste) mora da
se carini.
[ master96 @ 03.07.2012. 17:51 ] @
Citat:
introitus: >>
Ako je uvoznik pravno lice (sto u ovom slucaju verovatno jeste) mora da
se carini.


To su i meni rekli, mada je meni sve to sumnjivo. Kako se njima isplati da rade onda?
[ introitus @ 03.07.2012. 17:58 ] @
Pretpostavljam da rade sami carinjenje (obicno kosta od 3000 do 4000din).

[Ovu poruku je menjao introitus dana 03.07.2012. u 19:46 GMT+1]
[ bakara @ 03.07.2012. 23:04 ] @
Citat:
master96: Jel ima neko da donosi stvari iz Amerike ili EU i da za to uzme proviziju?
Raspitivao sam se kod mnogih firmi kao sto su web kurir servis i jos neki makedonski ali svi traze novac unapred i ako se odlucim na bilo sta od 50$ krajnji racun je 110$.
Ili ako znate neku foru pa da registrujem paypal nekako.

postavi ovde ili mi posalji na pp sta to hoces da kupis, mozda mogu nekako da ti pomognem.
[ master96 @ 05.07.2012. 15:43 ] @
Citat:
bakara: postavi ovde ili mi posalji na pp sta to hoces da kupis, mozda mogu nekako da ti pomognem.


Proveri pp
[ ognjeni @ 05.07.2012. 16:00 ] @
ajd pls postavite link od tih servisa za porucivanje
[ mr. ako @ 05.07.2012. 20:44 ] @
Ides ili preko forwardmailbox-a ili nekog posrednika/kurira.
Eo ti spisak:
http://www.myus.com/
http://www.my-uk-mail.co.uk/
http://www.shipito.com/
http://forwardit.us/


[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 09.07.2012. u 10:05 GMT+1]
[ ognjeni @ 06.07.2012. 00:08 ] @
tnx Mr. Ako....

kontaktiracu ove posrednike jer me najvise to i zanima...previse je zezanja oko forward servisa ako nesto retko uzimas , bar mi tako deluje.

Jeli neko porucivao preko posrednika isplatili se kupovina preko njih, koliko te % oderu :)
[ master96 @ 06.07.2012. 10:05 ] @
Citat:
ognjeni: tnx Mr. Ako....

kontaktiracu ove posrednike jer me najvise to i zanima...previse je zezanja oko forward servisa ako nesto retko uzimas , bar mi tako deluje.

Jeli neko porucivao preko posrednika isplatili se kupovina preko njih, koliko te % oderu :)


Ja sam narucivao, ne isplati se uopste, evo bas danas mi stigao obracun za 2 duksa, jedan kosta 30$ i kad stigne onda 55 evra, drugi 23$ i kad stigne onda 45 evra. A i skoro svi ti posrednici nabiju cenu tako da te ispadne duplo paket. Ja mislim da se to uopste ne isplati.
[ anon157690 @ 06.07.2012. 10:38 ] @
Zar nema takvih dukseva kod nas...
[ master96 @ 06.07.2012. 16:51 ] @
Citat:
Fliz: Zar nema takvih dukseva kod nas...


Nema, ako znas gde ima reci mi :D
[ anon157690 @ 06.07.2012. 19:28 ] @
Ma ima sigurno, ne znam kakvi su ali ima :D
[ VectraBG @ 02.12.2012. 11:53 ] @
Ako sam dobro razumeo ako mi rodjak posalje nesto iz USA preko USPS u vrednosti od $20 ne placam carinu jer je dozvoljeno do 70evra. A da li placam neke druge dazbine? PDV, nasu postu?
[ yz7myg @ 17.12.2012. 13:42 ] @
Dali neko zna kolika je postarina na paket iz Amerike koji šalje privatno lice težina do 1kg u pitanju je tehnička roba.
[ anon157690 @ 17.12.2012. 13:48 ] @
Teško da to može neko da ti kaže napamet, sve zavisi i kako se šalje, nisu svi tipovi isporuke iste cene...
Najbolje bi bilo da onaj ko ti šalje pogleda na pošti koliko tačno će to izaći ali za 1kg, hm, ne verujem da će biti
ispod 10-15$ i to najduža varijanta isporuke tipa 30 dana ako hoćeš brže onda će da te cepnu pošteno...
[ introitus @ 17.12.2012. 16:16 ] @
Probaj ovde:
http://postcalc.usps.com/
[ yz7myg @ 17.12.2012. 17:46 ] @
Hvala na pomoći sad mi je mnogo lakše da se dogovorim sa rodjacima iz Amerike.Inače roba košta oko 75 dolara a ovde u srbiji preko 100 evra
[ trubadur88 @ 25.12.2012. 13:09 ] @
Pozdrav dobri ljudi!

Potrebna mi je jedna informacija:

U Americi imam ljude koji će mi preuzeti robu, ukoliko kupujem preko interneta, u mom slučaju http://www.bhphotovideo.com/ , a njima šaljem u Americi, sa moje kartice se skida samo onaj iznos koji obuhvata cenu na sajtu + shipping, koji je za državu Misisipi u mom slučaju free? Dakle ako je moja kartica ovde u Srbiji, skida mi se samo suma robe, bez nekih dodatnih troškova? Ima li veze što si iz Srbije ili iz Bangladeša ako ti se roba šalje u Ameriku? Izvinjavam se ako sam zakomplikovao.
:D
[ anon157690 @ 25.12.2012. 13:51 ] @
Zavisi čime plaćaš.
Imaš billing address i shipping address, većina firmi koje rade po PSu traže da ti se te dve adrese poklapaju
no neke i ne insistiraju na tome.. Uglavnom troškovi isporuke se računaju prema adrsi slanja, dodatno treba da platiš slanje
robe iz USA do Srbije... ili će taj trošak već preuzeti na sebe "tvoji ljudi"...
[ trubadur88 @ 25.12.2012. 14:13 ] @
Prijateljica bi mi donela robu u Srbiju, ne bi mi nikako slala iz SADa u Srbiju. Platio bih običnom VISA karticom iz banke, pa ne želim da se ispalim da mi dodatno skinu neke pare. Znači da se raspitam za billing adress na B&h sajtu?
[ anon157690 @ 25.12.2012. 14:18 ] @
ma to sev ide automatski...
nisam siguran da omi omogućavaju plaćanje Vizom, mislim da može samo paypal. ako ti nije poblem pusti ovde ili na pp link onoga šta hoćeš da kupiš pa ću ti odma raći šta i kako...
Ja sam inače kod njih uzeo mp3 plejer pre nekih 4-5 godina ali preko jedne BG firme koje je sarađivala s njima...
[ trubadur88 @ 25.12.2012. 14:32 ] @
Ma evo nije to neka filozofija :

http://www.bhphotovideo.com/c/...n_2764B003_EOS_5D_Mark_II.html

Dakle, proverio sam u checkout-u za grad gde mi je prijateljica, ne naplaćuje se ništa, free shipping. Mislim da im na sajtu piše da može VISOM. Eto, ostaje samo pitanje da li moraju da se poklapaju shipping i billing.
[ anon157690 @ 25.12.2012. 14:48 ] @
Hmm, nisam hteo da se registrujem da bi sve komplet proverio ali izgleda da primaju Vizu pošto kaže:
"PayPal is accepted for U.S., Canada & UK customers only." tako da ni nemožeš da platiš putem pejpala
u kom slučaju bi se pojavio problem sa adresom naplate i isporuke.
Probaj, trebalo bi da prođe kupovina, samo pre nego što na kraju potvrdiš plaćanje moraš da prođeš korak
u kome unosiš adresu plaćanja i adresu isporuke, naravno ona prva je adresa na koju ti je katrica otvorena
a ova druga je tamo gde ti ide EOS telo, kod sestre... ako to uneseš ne bi trebalo da bude ikakvih problema dalje...

Inače, zašto ne uzmeš ovo iz Mađarske, ima neki lik koji donosi iz HU koji god poželiš aparat, ja sam gledao
Nikon 5100...!!!

Inače ako ti budu tražili adresu pilikom kupovine da bi mogli da odrede troškove slanja onda unosiš adresu na koju
se telo isporučuje a kasnije u procesu stavljanja naručbine kad dođeš do billing i shipping adrese samo izmeni
billing adr. i to je to...
Kažem, ne bi trebalo da imaš nikakvih problema ili dodatnih troškova a isporuka bi trebala da bude jako brza...
[ trubadur88 @ 25.12.2012. 14:58 ] @
Probaću ovih dana, pa ćemo videti. Imaju oni i live chat, pa ćemo se dodatno raspitati, ali prijateljica mi kaže da ne bi tu trebalo da bude problema, ali moram proveriti svakako. To za Mađarsku znam sve, ali se i dalje isplati preko bare pazariti, bar dok su ova praznična sniženja. Hvala ti puno i javljam kako je prošlo!
[ Dekstr @ 27.03.2013. 16:09 ] @
Pozdrav , zelim da porucim ove naocare http://www.raybanoem.com/Ray-Ban-RB4147-842/32-n751008.html
e sad interesuje me , da li ce mi to stici i da li ce biti neke dodatne carine i slicnih stvari ?
imam VISA karticu koju sam vec i za PP koristio , i ovako placao neke troskove na netu i rade sve noramalno , znaci nije problemplatiti , pitanje je smao da li ce ovo stici i koliko ce biti troskovi tj da li ce se placati nesto i pored ovoga sto cu platiti karticom ?
Ustvari , koliko vam sve ovo deluje sigurno , ovaj sajt , deluje kao da je ofcijalni sajt ?!

Hvala!
[ mr. ako @ 11.08.2013. 19:22 ] @
Evo jedan sustinski beznacajan, ali interesantan info :) - USPS Priority Mail je promenio dizajn svojih paketa! :O



Ono sto je malo znacajnije je da pored novog dizajna, uveden je "bolji" trackig za svaki paket, day-specific isporuka, kao i free osiguranje po default-u. Nazalost to vazi samo za njihove domace pakete, International Mail ostaje pod istim uslovima (uz naravno novi dizajn :P ). Tako da, nemoj da se iznenadite kad vam stigne kutija kakvu niste ocekivali... :)

Vise:
http://www.thedieline.com/blog...-after-usps-priority-mail.html
[ nalickana @ 23.01.2014. 09:58 ] @
listala sam razne teme, ali nisam našla noviji odgovor.

želim da narčim gps iz amerike. košta US $179.99, slanje US $18.60 USPS First Class Mail Intl / First Class Package Intl Service, ukupno čini 200$. koliko sam shvatila, USPS znači da će otići direktno u poštu na carinjenje, a ne na DHL.

200$ = 148€

računica odprilike ide 148 x 1.1 x 1.2 = 195€ ukupno.
Da li me očekuju još neki tršokovi? Mislim da pošta/carina naplaćuje otvaranje paketa, ali ne znam koliko (60din?). Još nešto?

Kolike su šanse da uzmu veću osnovicu? Brat mi je rekao da u tom slučaju odštampam izvod sa računa koliko sam platila i odnesem carini na uvid, ali moram da podignem žalbu koja se plaća 4000(čini mi se)??? Tako da se žalba ispalti samo ako su me oštetili za više od 4000.

hvala na odgovorima.
ps. carina je ukinuta samo na uvoz iz EU, tako da se za ameriku svakako plaća?
[ ademare @ 23.01.2014. 10:44 ] @
Postanski troskovi su 110 dinara.

Ako je roba nova i prodaje je firma , onda ce ona staviti i racun unutra, sto je i najbolje ako zelis da platis bas koliko treba. Ako zelis da se malo kockas sa carinom , onda se prepusti njihovoj proceni, koja moze da bude i veca ali i manja od stvarne cene. Zalba se retko kad isplati, sem kada ti traze na primer 1.000 din vise, i tada nemas nikakvih garancija da ce biti usvojena. Plus zalba se placa 425 din. A paket ne bi trebalo uzimati od postara, vec otici do poste i tamo podneti zalbu, ili do same carine.

Na obicnoj posti, gde je skraceni postupak, placa se Carina, PDV se uvek placa i na robu iz EU, i to ne samo kupljenu u EU nego i na made in EU.
[ nalickana @ 23.01.2014. 13:08 ] @
hvala :)

to je u redu. taj isti gps kod nas košta 47.000 :)
[ VeseliD @ 24.06.2014. 17:09 ] @
Da li se placa carina i PDV na uvoz robe iz EU?
Primer,ako bih kupio kineski telefon u nekoj prodavnici iz EU da li su isti troskovi kao da kupim na aliju?
[ ademare @ 24.06.2014. 20:06 ] @
Imas odgovor na pitanje dva posta iznad :)

Postoje dva slucaja, a kako ce biti zavisi od same prodavnice, . Ako racunamo samo one koje zele da salju u Srbiju, koje mozes izbrojati na prste jedne ruke iz cele EU !!!

Po pravilu bi bilo da ti strana prodavnica za bilo sta sto kupujes preko Net-a automatski skine domaci , njihov PDV. Na primer UK PDV je 20 % , a Nemacki 19 % . Ima radnji koje to rade ali i onih koje ne rade. SD na primer ne skida UK PDV, dok Nkon.nl skida Holandski koji je takodje 20 % , u startu.

Nasa carina kod uvoza fizickih lica naplacuje u skracenom postupku PDV i Carinu, Pdv po zakonu uvek, Carinu za kupljenu robu preko 50 Eura. Nije vazno da li je u EU kupljena Kineska ili EU roba uvek se sve placa.

Zato ko namerava da narucuje iz EU treba bar da nadje radnju koja odmah skine domaci PDV. Na primer Nkon.nl . Ako Holandjanin nesto plati 12 Eura, tebi posto si iz Srbije koja nije clanica EU ce da naplati 10 Eura plus naravno postarinu. Kada ta roba dodje na nasu carinu posto Holandjani stavljaju racun, carina zaracuna PDV 20 % pa ti izadje isto. Ustvari skuplje malo, jer protivno zakonu ovi iz Savske a verovatno i ostale Postanske carine racunaju i PDV na postarinu, sto ne bi trebalo da rade ako je roba ispod limita od 50 Eura, tek tada bi trebalo da sabiraju i postarinu.

Al ko te pita za Zakon. Carina radi kako joj se prohte, pa naplate i PDV na postarinu svaki put . Plus posta za paket uzima svoje , a ovi iz Nkon-a ne salju Pisma , vec pakete, pa posta uzima 300 din. plus 45 za uplatu PDV. I tako kad se sve sabere, punjaci i baterije Jeftinije nego u Kini.

A odgovor bi bio placa se na sve i uvek preko poste, bez obzira ko proizvodi i prodaje robu.

Takodje se ne isplati kupovati iz magacina po evropi koje imaju Kineske firme, jer je ta roba obicno skuplja za domaci PDV te EU zemlje, pa se ne isplati placati 2 PDV-a.
[ anon157690 @ 24.06.2014. 20:54 ] @
Kakve veze ima Nkon sa mobilnim telefonima!!!

Uglavnom, pala mi jedna ideja, ko ima vremena mogao bi da napravi aplikaciju "točak sreće", onu foru što u točku ima razne "nagrade", zavrtiš pa gde stane samo umesto nagrada staviti situacije tipa: "oslobođeno carine", "naplata PDV-a na podcenjenu vrednost", "naplata PDV-a na realnu vrednost", "naplata PDV-a na precenjenu vrednost".... "odraće me 1000% (plati carinu i PDV na debelo precenjenu vrednost)" i tome slično ("tražiće mi dokaz o plaćanju"), kontate već ideju, i onda lepo svako ko ima pitanje tipa: "hoću li platiti nešto na ovu ili onu robu" samo ga uputimo da zarti "točak istine" :D
Ili, app: u sredini točka deo gde se upisuje vrednost robe a okolo na delu koji se vrti vrednosti u %, 0% ili "ne podleže carinskom pregledu" pa recimo "Ocarinjeno 5%" što bi značilo da su uzeli daleko manju vrednost od realne kao osnovicu, "ocarinjeno 20%", "ocarinjeno 32%".... "ocarinjeno 100%" :) itd i onda umesto pitanja "koliko će me izaći troškovi carine" samo zavrtite točak :D
[ ademare @ 25.06.2014. 12:23 ] @
Ovo je ipak tema "Uputstvo za naručivanje stvari putem interneta "

Pametnom dosta da vidi vezu Nkon-a sa temom . Za ostale evo pojasnjenja :D

U pitanju je bila sentenca na primer , mob. telefon, a razne mogucnosti oko PDV-a su upravo objasnjene primerima ponasanja pojedinih EU radnji . Gde je na jednom kraju SD i on se spominje , a na drugom kraju Nkon.

Ako ti i dalje nesto nije jasno Slobodno Pitaj !!!
[ anon157690 @ 26.06.2014. 17:10 ] @
Pa, čovek je postavio konkretno pitanje oko naručivanja telefona i ti si odgovarao na njegovo pitanje, nije u pitanju generalizacija na temu "Uputstvo za naručivanje stvari putem interneta" već konkretna stvar, naručivanje mobilnog telefona iz neke od zemalja EU, ako čovek traži "kruške" jer hoće "kruške" bezveze mu nudiš "krompir"...
Osim toga, Arjan i ne mora da stavi uvek račun...
[ VeseliD @ 26.06.2014. 18:41 ] @
Fliz,pitanje za kupovinu telefona iz EU je podstaknuto promenom nekih propisa koji omogucavaju uvoz robe iz EU bez carine.
Nemoguce da to nisi mogao da razumes.
[ ademare @ 26.06.2014. 19:36 ] @
Fliz slobodno pitaj , svi su razumeli oko tebe , osim tebe :D

Ne treba njemu uputsvo za narucivanje telefona, covek je vec kupovao telefone, preko neta, nije iz EU al nema tu neke sustinske razlike od kupovine iz Kine, osim sto postoje te cake vezane za PDV , kako treba traziti radnju koja u startu ne naplacuje PDV, jer se nikako ne isplati kupiti nesto i platiti 2 PDV-a.

Odgovor je namerno uopsten , jer u samom odgovoru pise da sto se tice konkretno PDV-a telefon se uopste ne razlikuje od druge robe. A stavljeni su ti primeri koji su stavljeni, jer sam od tih radnji licno narucivao , pa znam kako rade. Jedno je negativan primer SD ne skidaju UK PDV, drugo je pozitivan Nkon skidaju Holandski PDV.

Ako ti nesto jos nije jasno , slobodno pitaj !!!

Mogu da objavim i link radnje iz Nemacke koja skida PDV i salje u Srbiju, ali mislim da se ne isplati za telefone, jer je kod njih postarina fiksna oko 26 Eura. Nisam kod njih licno kupovao.

www.computeruniverse.net



[Ovu poruku je menjao ademare dana 26.06.2014. u 20:49 GMT+1]
[ deedee5 @ 26.06.2014. 20:23 ] @
Citat:
ademare

Mogu da objavim i link radnje iz Nemacke koja skida PDV i salje u Srbiju, ali mislim da se ne isplati za telefone, jer je kod njih postarina fiksna oko 26 Eura. Nisam kod njih licno kupovao.

www.computeruniverse.net



http://www.computeruniverse.ne...avazza-caff-crema-classico.asp
Suza suzu stiže :) Kafa u ovoj klasi je kod nas oko 22-25 evra

Hvala za link!

Edit:

Gledam LapTop cene i3, i5 procesor, bez poreza, skoro da se isplati platiti autobusku kartu i skoknuti malo do "Minkena" turistički :)


[Ovu poruku je menjao deedee5 dana 26.06.2014. u 22:14 GMT+1]
[ VeljkoBre @ 14.01.2015. 00:03 ] @
HmmmM moze pomoc?
Ukoliko narucim u nekoj radnji nesto od 100$ i posalju na myus adresu,a zatim myus posalje DHLom meni u srbiju koliku cu postarinu i carinu i dhl platiti?
[ anon157690 @ 14.01.2015. 00:09 ] @
Ako nije neki lek koji pravi razliku između života i smrti onda ti se to nikako neće isplatiti. DHL će da te odere, bukvalno.
Za tu opciju koju ti hoćeš ja bi računao najmanje 200$ (ukupno).
[ matan2 @ 25.09.2015. 11:26 ] @
Interesuje me da li neko ima iskustva (skorasnja) sa domacim ili stranim posrednicima i narucivanjem robe. Razlog za narucivanje robe preko posrednika je roba sa ebaya ili USA prodavnica koje ne salju u Evropu a kao transport bi najverovatnije izabrao kontenjer naravno zbog postarine a uglavnom bih narucio sportsku opremu iz USA, neke kablove...

Najbolje bi bilo ako neko ima pozitivna iskustva sa nekom domacom firmom. Ja sam nasao linkove 3 firme (jedna se bavi uvozom camaca, druga ima ime kao kupovina u zemlji iz koje ja zelim da kupujem...) al posto na forumima nisam nasao nikakve komentare za njih malo sam skeptican jer ne znam da mi oni mogu dati neku garanciju da ce svoju uslugu izvrsiti...

Pokusao sam da pretrazim i iskustva na ovom forumu i drugim al nisam uspeo nista naci sem linkove stranih firmi koji su postovani na par mesta na ovom podforumu...
[ ademare @ 25.09.2015. 16:02 ] @
Sto se tice domacih firmi to mi nikako ne izgleda Realno !! Ti bi kupio od raznih prodavaca robu , koji su na razlicitim lokacijama po SAD . Sa ebay , postoji otezavajuca okolnost sto 99,99% Amerikanaca zeli samo da salje na adresu na koju je registrovan PP nalog , radi sopstvene sigurnosti.

Ti bi valjda od te neke Fantomske firme dobio nekakvu adresu, nekog magacina , pa bi prvo placao USA postarinu iz tih raznih mesta do magacina. Svaki magacin naplacuje nekakvu lezarinu ! Ta domaca Fantomska firma bi morala stalno da ima 10-ne takvih kupaca kao sto si ti , da bi mogla da napuni Brodski kontejner , sto nije realno . Tu su ti onda i kada bi sve to nekako bilo moguce troskovi transporta , carine , spedicije , i da ta domaca firma dobro zaradi, ne rade valjda za dzabe ?

Onda dolazi Ilegalni deo cele price , jer firme koje Stvarno uvoze robu , ne bave se maloprodajom i nemaju nista sa fizickim licima. Tako da bi neka firma morala da pravi Lazne papire da to prodaje nekom , a u stvari da tebi da tvoju robu itd.itd. Tu postoji visestruko krsenje nasih zakona i mala je sansa da to neko radi osim za debele pare, a samim tim se tebi to ne bi isplatilo.

Sto se tice USA posrednika tu se nista nije menjalo , niti ce se menjati !! Oni odrade svoj posao, ali se ne bave brodovima, kamionima nego salju iz svoje sobe tako sto pozovu kurira na vrata. Tako da zbog cene kurirskog transporta, nase spedicje, u startu nema Isplativosti , od toga , naprotiv !
[ matan2 @ 26.09.2015. 12:51 ] @
Zahvaljujem na detaljnom odgovoru.

Sad zaista ne znam kakva je situacija ali sam narucivao stvari is USA pre 8-9 godina ako se ne varam preko domace firme e-ducan koja vise ne postoji i oni su standardno uzimali svojih 10-15% za uslugu u zavisnosti od kolicine i to im je bila zarada a imali su coveka u USA koji prepakuje pakete. Tada su mi i ljudi sa ebaya prihvatali da salju na drugu adresu...
Elem, koristio sam njihove usluge vise puta i obicno su slali regularno avioonom ali sam jednom i kontenjerski slao robu i tu je imalo svega i svacega, zapremine pola m3, tezine preko 50kg, mozda i 60-70kg. Ne secam se tacno al mislim da me postarina nije izasla vise od 100$, jedino sto sam cekao 2-3 meseca. Ono sto je jos dobro ispalo je i da je carina izvrsena nesto pausalno pa me je izasla nesto manje nego da su isli po racunu.

Kapiram, da nije neverovatno ocekivati da tako nesto postoji i danas, jedino sto nisam nasao da je neko izneo svoja pozitivna iskustva...
[ ademare @ 26.09.2015. 15:18 ] @
Ono sto tebi treba a sto kod nas ne postoji je Prava, ima laznih sajtova ali nije to, to . Prava stvar bi bila tzv. Grupna kupovina !!

Znaci udruzenje kupaca koji bi se dogovorili , pa onda delili troskove, na vece postizali bolju cenu itd. Ali mala smo mi zemlja za tako nesto i carinski zakoni nam ne idu na ruku . Na primer u Rusiji svaki pojedinac ne placa nista ni carinu ni poreze za mesecni uvoz do 1.000 $ !! U CG je limit za bescarinski uvoz 150 Eura . U drzavama EU 22 Eura , a od 22 do 150 samo PDV uz ne bas rigoroznu kontrolu kao kod nas.

E ducan je upravo i prestao da postoji sto nije bilo dovoljno zainteresovanih musterija !

Tako da ti ostaje samo licni uvoz , ali nikako da razmisljas o velikim kolicinama odjednom , jer carina zabranjuje uvoz pojedincima sve sto po njihovoj slobodnoj proceni predstavlja trgovacku kolicinu i sve sto smatraju da nije za licnu upotrebu.

Pa ako ti treba necega 50 kg ostaje ti da na primer narucis 25 paketa po 2 kg itd. Ili ako ti treba 10 komada necega veceg da napravis 5-10 paketa.

Mada i tu treba biti oprezan jer carina vodi evidenciju ko i koliko narucuje .
[ anon157690 @ 26.09.2015. 16:14 ] @
Citat:
matan2:Kapiram, da nije neverovatno ocekivati da tako nesto postoji i danas, jedino sto nisam nasao da je neko izneo svoja pozitivna iskustva...


S obzirom na druge države jeste žalosno ali ovo što ti hoćeš danas, kod nas, jeste neverovatno.
Država gleda samo kako da što efikasnije popuni budžet koji ima toliko rupa da ga niko živ ne može popuniti, to između ostalo znači da fizičko lice ne može da radi bilo kakav masovni uvoz na veliko, imaš pravo samo da uvezeš predmete sa ličnu potrošnju dakle nema 10 pari patika (1-2 max), nema 5 istih (ili različitih) satova itd. ako hoćeš da uvoziš za dalju prodaju moraćeš da otvoriš firmu a to nije jeftino + nema muljanja, i u tom sektoru (provatne firme) kontrola je rigorozna i ako te uhvate kazne su takve da ćeš da se češeš i tamo gde te ne svrbi a možeš i u ćorci da završiš, lako.
Takođe ako bi i išao preko neke firme, platio njihovu uslugu opet carinjenje ne bi išlo paušalno već ide detaljna kontrola uz obavezu da priložiš neophodnu dokumentaciju o plaćanju, ateste ako je to potrebno itd.
Verovao ili ne, sada postoji mogućnost da proizvod koji uvoziš odstoji par meseci u carinskom skladištu (koje ti naravno moraš da platiš) dok se ne obavi pregled istog i ne dobiješ papir da dotični predmet ne može da se koristi u terorističke svrhe, da da, deluje neverovatno ali jeste tako.

Na legalno = zaboravi, neće proći.
[ matan2 @ 27.09.2015. 22:15 ] @
Ok, odgovorili ste me za sada od kontenjera osim ako neko ne potvrdi da je imao pozitivna iskustva sa nekom od lokalnih firmi (nasao sam njih 5 da se reklamiraju...)
Inace meni ne trebaju nikakve velike kolicine istih stvari nego maksimalno po 2 kom iste stvari ili neke kabastije stvari. Npr, nekad sam narucivao neke ispravljace, tezine 15-20kg i nikakav transport sem kontenjerskog nebi imao smisla kad se uzmu troskovi slanja...

Hvala jos jednom na savetima :)