[ Gashpar78 @ 13.05.2008. 11:43 ] @
Moja firma (SerInfo www.serinfo.rs) i ja bavimo se programiranjem u novom razvojnom alatu koji se zove WinDev
To je alat razvijen od strane PCSoft-a Francuskoj.
Posto je ovaj alat kod nas nepoznat, voleo bih da razmenjujemo iskustva i steknemo saradnju u radu sa ovim razvojnim alatom.
Na sajtu PC Softa (www.pcsoft.com) moze da se downloaduje express verzija ovog alata za ucenje sa kompletnim tutorijalom i help-om!
Videcete da je ovaj alat veoma "user friendly"

Puno pozdrava od mene i komletnog SerInfo tima!
[ Aleksandar Ružičić @ 13.05.2008. 14:41 ] @
pa u pravu si da je nepoznat kod nas, tj bar ja nisam do sada cuo za WinDev... gledam ovaj quick overview i izgleda kao zanimljiva alatka, samo sto nigde ne nadjoh nista o tom "W-language", bar na njihovom sajtu, nisam guglao... imash neki link?
[ Gashpar78 @ 13.05.2008. 20:13 ] @
PC Soft je tako nazvao programski jezik koji se koristi!
Neznam koliko si obratio paznju ali u pitanju je alat s,kojim moze da se iskoriste kodovi iz svih ostalih programskih jezika (kompajlira)Podrzava Jawu, PHP, c++ sve vrste baza i konekcija sa njima.
Sve je veoma uprosceno, tj. nemoguce je da se prave greske jer postoje automatske korekcije! U svakom trenutku moze da se testira uradjeno i u slucaju ako ne radi postoji automatski debager koji nudi resenje problema! U ovom prgramskom jeziku je 40% ideja,50 % logika,a samo 10% kodiranje!
A i svaka im cast na izradi help-a! Veoma je bogat i ima za svaku funkciju primer koda koji moze prosto da se iskopira!
Iskusan programer ovaj alat proguta za manje od nedelju dana (naravno i brze ako prati lekcije iz tutorijala koji dolazi sa instalacijom WinDev-a)
Toliko za sada i pitajte slobodno sve sto vas zanima o ovome!
Spremni smo za svaku saradnju!
Pozdrav u ime SerInfo tima
Gashpar Andrash
[ Aleksandar Ružičić @ 13.05.2008. 23:36 ] @
za mene je taj princip previse high-level... mada razumem da je produktivnost, tj brz razvoj softvera jako bitna stvar u komercijalnoj izradi softverskih resenja, ali ja sam vise od onih koji razmisljaju high-level a koriste low-level alate... ja programiram zato sto volim, tako da ukoliko u razvoju nekog programa 10% vremena "otpada" na programiranje onda mi se taj alat koji to pruza (tih tricavih 10%) ne svidja... da se razumemo, pod "programiranjem" ne mislim na pisanje koda, jer samo pisanje koda je najmanji deo u programiranju bilo cega koristeci bilo koji jezik\alat (mada nije bas "bilo koji jezik" zbog jezika iz "porodice" brainf*ck jezika)...
[ Gashpar78 @ 14.05.2008. 00:53 ] @
Veruj mi i ja sam tako razmisljao dok me nisu pritisli sa rokovima izrade projekta!
Ovo mi je doslo kao dar sa neba!
Imam neki blagi osecaj, po programu razvoja PS Soft-a, da su veoma ozbiljni u preuzimanju monopola na Evropskom trzistu razvojnih alata!
Pozdrav
[ Aleksandar Ružičić @ 14.05.2008. 13:00 ] @
pa rekao sam da je to dobra stvar u komercijalnoj izradi softvera, ali ja programiram iz zabave i (skoro da) nemam nista od toga, zivim od web design-a (html/css/js/php) a programiram (vb/fb/d) iz zabave.
a to da ce da bilo ko da preuzme monopol od strane microsofta sto se tice razvojnih alata to tek ne mogu da poverujem :)
[ Gashpar78 @ 15.05.2008. 09:41 ] @
Pozdrav
Nisam mogao ni ja da verujem, ali veoma su agresivni, ako nastave ovako...ne znam...
Jel ima na netu postavljeno nesto sto si dosad uradio, narocito sto se PHP -a tice?
Veruj mi volim da vidim dobro odradjene stvari !
E da! Dosta stvari danas moram da uradim kao demo verzije!
Da li imas ideju o nacinu stvaranja demo verzija?
[ Aleksandar Ružičić @ 15.05.2008. 13:38 ] @
pa imam nekoliko zavrsenih projekata:
http://www.bkosa.rs/
http://www.superdobitak.com
imam jos neka 4 sajta koja su na nasem "dev" serveru ali da bi pristupio njima moras da imas sifru... (ali uskoro bi trebali dva od ta 4 sajta da lansiramo)

inace nemam nista gde mozes source da vidis :)

a sto se tice demo verzija mislim da te nisam razumeo. demo verzija je nesto sto nije zavrseno, ili nesto sto samo pokazuje neke od mogucnosti jezika/alata/frejmworka koji koristis/razvijas...
[ Gashpar78 @ 15.05.2008. 18:30 ] @
Da,da aplikacija je gotova ali mora da bude u DEMO fazonu, da zainteresuje javnost!
U fazonu vremensko ogranicenje ili ogranicen unos podataka i ping... info "Ovo je demo verzija, za full verziju obratite se bla,bla!)
Veruj mi nikad ne gledam source code sajtova,to je za mene izazov ako odradim sam ono sto vidim!!!
Bavim se i izradom aplikacija u WinDev mobile za iPod telefone!
Veoma interesantna alatka!

[ Aleksandar Ružičić @ 16.05.2008. 01:10 ] @
mislis za iPhonove? ja sad bas radim na jednoj iPhone aplikaciji (zapravo igri) koja je jos u ranoj fazi razvoja...

a sto se tice DEMO verzije, tj TRIAL za to imas resenja koliko hoces (ali je svako moguce razbiti tj crackovati), mozes recimo da zapamtis kad je program instaliran i prilikom pokretanja programa proveris datum/vreme i ukoliko je razlika u danima manja od 30 (ili kolko god da stavis) onda pokrenes program i zapamtis datum/vreme pokretanja, ukoliko je razlika veca od 30 onda je TRIAL period istekao i onda prikazes poruku tipa "thanks for trying this software please buy it...". e a ukoliko je razlika manja od nula (znaci sat na racunaru je vracen unazad) onda ponovis scenario sa isteklim trial periodom. naravno ovo nije najbolja zastita (cak je jedna od najslabijih) ali uglavnom sasvim solidno vrsi posao sa manjim programima (tj koji nisu rasprostranjeni po interneu, npr kancelarijske aplikacije ne zahtevaju nikakvu vecu i komplikovaniju zastitu)
[ Gashpar78 @ 16.05.2008. 09:57 ] @
O tome sam i ja razmisljao, a resenje da ne moze da se vrati datum je sledeci: napravi se jedna baza koja je kriptovana (to WinDev automatski radi) u koju se sa svakim danom upisuje neka vrednost.U inicijalizaciji aplikacije se postavi da prvo proveri koliko unosa ima u bazi i ako je broj unosa jednak danu trajanja demo verzije izbacuje poruku "NJaaaak Demo verzija bla,bla,bla" A da se spreci reinstalacija, moze da se negde u sistem ubaci neki bezazlen .txt od 0 Kb (to antivirusi ne vide kao virus) i pri reinstalaciji se proverava da li postoji taj .txt i ako ga ima opet info Njakkk to i to!
Sta kazes za ovu ideju?

[ Aleksandar Ružičić @ 16.05.2008. 13:00 ] @
pa to sam ja i mislio, mozda nisam najbolje objasnio ali to je taj princip...
[ Gashpar78 @ 17.05.2008. 12:59 ] @
Evo ti jedan primer koda koji popunjava tabelu iz baze imenika i proverava dali ima neki podsetnik ili dali je nekom rodjendat tog dana!
Ako imas vremena prouci i objasni na koji te programski jezik podseca?
E da imas i deo koda koji proverava da li je neki unos u imenik zasticen sa lozinkom!
Ovi silni express su zbog demo verzije WinDev-a:

Code:

IW_InternalWindow1..Visible=False
IW_InternalWindow2..Visible=False
TableDisplay(Table)
HReadFirst(EXPRESS_Setup)
IF HFound(EXPRESS_Setup) THEN
    IF EXPRESS_Setup.Password=Pass THEN
        HReadFirst(EXPRESS_Data)
        WHILE HFound(EXPRESS_Data)
                TableAdd(Table,EXPRESS_Data.EXPRESS_DataID+TAB+EXPRESS_Data.Name+TAB+EXPRESS_Data.LastName+TAB+EXPRESS_Data.Adress+TAB+EXPRESS_Data.City)
            HReadNext(EXPRESS_Data)
        END
    ELSE
        HReadFirst(EXPRESS_Data)
        WHILE HFound(EXPRESS_Data)
            
            IF EXPRESS_Data.Password=1 THEN
                TableAdd(Table," ** ")
            ELSE
                TableAdd(Table,EXPRESS_Data.EXPRESS_DataID+TAB+EXPRESS_Data.Name+TAB+EXPRESS_Data.LastName+TAB+EXPRESS_Data.Adress+TAB+EXPRESS_Data.City)
            END
            HReadNext(EXPRESS_Data)
        END            
    
    END
END

Datedate=DateSys()
HExecuteQuery(EXPRESS_QRY_DateNote,hQueryDefault,Datedate)
HReadFirst(EXPRESS_QRY_DateNote)
IF HFound(EXPRESS_QRY_DateNote) THEN
    TableAdd(EXPRESS_IW_InternalWindow6.TABLE_EXPRESS_QRY_DateNote,EXPRESS_QRY_DateNote.FileName+TAB+EXPRESS_QRY_DateNote.Reminderdate)
    HReadNext(EXPRESS_QRY_DateNote)
    EXPRESS_IW_InternalWindow6..Visible=True
    MCIPlay("C:\WINDOWS\Media\ding.wav")
    Message("You have new note!")
ELSE
    EXPRESS_IW_InternalWindow6..Visible=False    
END
br3,Br7,Br11 is Date
Br1,Br2,br,Br4,Br5,Br6,Br8,Br9,Br10,Br12,br13,br14 is string
Br1=Datedate..Month
br=Datedate..Day
Br2=Br1+br
HReadFirst(EXPRESS_Data)
WHILE HFound(EXPRESS_Data) 
    br3=EXPRESS_Data.Birthday
    Br4=br3..Month
    Br5=br3..Day
    Br6=Br4+Br5
    IF Br2=Br6 THEN
        MCIPlay("C:\WINDOWS\Media\ding.wav")
        Message("Birthday:"+" "+EXPRESS_Data.Name+" "+EXPRESS_Data.LastName+"  "+"tel:"+EXPRESS_Data.TelefonMob1+"  "+EXPRESS_Data.Adress+" "+EXPRESS_Data.City)    
    END
    Br7=EXPRESS_Data.Anniversary1
    Br8=Br7..Month
    Br9=Br7..Day
    Br10=Br8+Br9
    IF Br2=Br10 THEN
        MCIPlay("C:\WINDOWS\Media\ding.wav")
        Message("Anniversary:"+" "+EXPRESS_Data.Name+" "+EXPRESS_Data.LastName+"  "+"tel:"+EXPRESS_Data.TelefonMob1+"  "+EXPRESS_Data.Adress+" "+EXPRESS_Data.City)    
    END
    Br11=EXPRESS_Data.Anniversary2
    Br12=Br11..Month
    br13=Br11..Day
    br14=Br12+br13
    IF Br2=br14 THEN
        MCIPlay("C:\WINDOWS\Media\ding.wav")
        Message("Anniversary:"+" "+EXPRESS_Data.Name+" "+EXPRESS_Data.LastName+"  "+"tel:"+EXPRESS_Data.TelefonMob1+"  "+EXPRESS_Data.Adress+" "+EXPRESS_Data.City)    
    END
    HReadNext(EXPRESS_Data)
END

Na sta te ovo podseca??

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Ružičić dana 17.05.2008. u 17:18 GMT+1]
[ Aleksandar Ružičić @ 17.05.2008. 16:20 ] @
podseca me na mix Visual Basic-a i Pascal-a/Delphi-ja...

nesto mi se na prvi pogled ovaj W jezik uopste ne svidja... mislim, sta je sa dobrim starim SQL-om?
[ Gashpar78 @ 17.05.2008. 17:09 ] @
U prvu si sto se VB tice!

Po meni je SQL ok, ali si dobro rekao "STARI"!
Sa sadasnjim poslovanjem nema se vremena za lagano programiranje kao sto je Rad sa SQL-om!
Razumem ja da mnogi vole proverene stvari i da rade sa zadovoljstvom ali...
Uporedili smo isti mali projekat da se radi u SQL-u i u WinDev-u i: Drugar ga je intenzivno kuckao 10 dana, u WinDev-u je trajalo cetri dana!
A sve sto odradis sa sql-om sto se tice konetkovanja sa bazom ili stvaranja baze to WinDev radi automatski!
Po procenama statisticara iz PC Softa ovaj nacin rada je desetostruko brzi od klasicnog programiranja!
[ Aleksandar Ružičić @ 18.05.2008. 00:57 ] @
jesi li cuo za LINQ? mogu da se kladim da je on desetostruko brzi (a i kod je mnoooogo cistiji) od ovog WinDev-a...
[ pdetlic @ 19.05.2008. 06:30 ] @
Samo jedna primedba, skino sam sa sajta WinDev 12 Expres verziju, i dobo v.10 ???
Dali je neko probao nesto novije?
[ Gashpar78 @ 19.05.2008. 08:49 ] @
Zasad postoji samo WinDev 10 express za download! Uskoro ce izaci 11 express!
Samo da te upoznam sa informacijom da express verzija ne moze da napravi .EXE! Ona sluzi samo za upoznavanje i ucenje! Napravili su zastitu za medalju!!!!
Ja radim u WinDev 11 orginal verziji! Kupila firma... 1270 evrica (strasno)
Sada nam je stigao orginal WinDev 12 ali samo na francuskom! Malo nas zzzzz... WAF
A ste se tice LINQ nisam upoznat s'tim!
Juce sam skinuo sa neta Leonardi Studio V4.0 to je kako kazu najprostiji razvojni alat za jawu! Postavljen mi je zadatak da ga prokljuvim ali....
[ Gashpar78 @ 22.05.2008. 14:35 ] @
Evo malo dokumentacije za WinDev ako vas ne mrzi da citate!

WinDev AS/400 priručnik

OPIS PROIZVODA

WinDev, WebDev i WinDev Mobile su kompletno integrisani CASE alati

To znači da su ove aplikacije opremljene svim potrebnim modulima za razvoj kako za jednokorisničko, tako i klijent/server aplikacija, intenrent i intranet sajtova i aplikacija za pokretne (mobilne) terminale.
Od konceptualne- razvojne faze do završne isporuke proizvoda, svi potrebni moduli su uključeni u proizvod.

"WinDev AS/400" uključuje kompletan WinDev proizvod, plus AS/400 native pristup. Native pristup Vam omogućuje pristup AS/400 bez korišćenja ODBC, OLE DB, ili ActiveX, i omogućuje Vam da iskoristite sve osobine opisane u ovom dokumentu. "WebDev AS/400" je verzija WebDev-a koja uključuje AS/400 native pristup. Pomoću WinDev AS/400 moćićete lako da svojim korisnicima ponudite ovakav tip ekrana, koji će raditi sa AS/400 podacima (read/write).

WinDev i WebDev AS/400: integracija sa AS/400

WinDev AS/400 i WebDev AS/400 omogućava real-time native pristup (bez ODBC, bez OLE DB, bez ActiveX) AS/400 bazama podataka, i pruža Vam pristup programima i komandama AS/400.
Ovo nije prosta promena alata!
Pomoću WinDev-a možete koristiti AS/400 mogućnosti i njegovo GUI okruženje u razvoju svojih aplikacija: najbolje od oba sveta!
Posvetite se svom informativnom sistemu, koriteći prednosti skraćenog (i do 10 puta) vremena potrebnog za razvoj.
Bez obzira na klijentsku platformu: PC pod Windows okruženjem, Web browser, radio terminal, razvoj aplikacije je identičan, uz korišćenje istog jezika 5-te generacije.
Programiranje je u svim slučajevima WinDev programiranje. Nema potrebe za AS/400 programiranjem (RPG, Cobol, i slično) da bi se koristio WinDev AS/400. Programi urađeni WinDev-om i WebDev-om automatski rade sa AS/400 bazama, ako vam je to potrebno. Prenosivost aplikacije (portability) je trenutna.
Iz iste aplikacije razvijene WinDev-om AS/400, možete pristupiti izvornim AS/400 bazama, bazama u WinDev formatu – Hyperfile, istovremeno i jednim i drugim, kao i ostalim tipovima baza – Oracle, XML, ... ili drugim operativnim sistemima – Linux itd – potpuno transparentno.
To Vam omogućava da svoje podatke čuvate u obliku koji Vam najviše odgovara, kako biste izbegli duplikaciju.
Po instaliranju AS/400 native pristupa, nećete više morati da izvršite ni jednu AS/400 operaciju.
Sve sigurnosne osobine AS/400 su sačuvane, po pitanju pristupa bazama i programima, kao i za upravljanje transakcijama.
Vaše aplikacije će moći da zaključavaju slogove i baze otvorene u read-write modu, koristeć pravila za sprečavanje konflikta AS/400, bez ometanja ostalih aplikacija.
Aplikacija razvijena WinDev-om ili WebDev-om može da pošalje AS/400 naredbu da generiše "OVRDBF", ili "OPNQRYF" na bazama na primer, pre njihovog otvaranja WinDev naredbama, ili da modifikuje radno okruženje ili alocira objekte.
Native access: bezbednost, brzina i performanse
Klijentski računar pod Windows operativnim sistemom sa WinDev alatom ima mogućnost da koristi razvojnu snagu WinDev-a uz istovremeno korišćenje prednosti brzog native pristupa AS/400 bazama.
Veoma jednostavno možete:
- komunicirati sa AS/400 bez potrebe za bili kakvim posebnim razvojem aplikacija;
- prikazati opis baza ( i njihovih klučeva) lociranih na AS/400, reversnim inženjerstvom (DDS import);
- izvršiti read, write i modify operacije na AS/400 bazama, paralelno sa postojećim “5250” aplikacijama;
- izvršiti read i write operacije u optimizovanom modu (koristeći buffer-e);
- izvršiti pretragu (search) koristeći proste ili kompozitne ključeve;
- kreirati transakcionalne aplikacije;
- koristiti DataQueues i Data Area;
- poslati CL komandu sa parametrima;
- pozvati RPG, Cobol, ili C programme sa parametrima;



Spisak osnovnih funkcija
Korišćenje SQL naredbi Yes
Korišćenje HRead* naredbi I bez poznavanja SQL-a Yes
Kompatibilnost sa Hyper File programiranjem (file, query) Yes
Korišćenje WINDEV sintakse "Table.column", "Query.Column" prilikom kodiranja Yes
Automatizovano dodeljivanje bafera: FileToScreen, ScreenToFile Yes
RAD Complete
Automatski browse table Yes
Automatski unos tabela (Add/Modify/Delete) Yes
Baze: automatske pretrage Yes
Baze: automatska provera integrita Yes
Popunjavanje baza u blokovima (partial fetch) (bez čekanja) Yes
Integrisano sa okruženjem (assistirani unos, unos structura) Yes
WDMAP pregled baza Yes
WDETAT Yes
Query editor Yes
Instalacija Automatic
MDAC layer Useless
Brzina Very high
Automatska kontrola konflikata prilikom modifikacije Yes
Automatska kontrola duplicata Yes
Automatska kontrola zahtevanih objekata Yes
Technička podrška kroz "Assistance Directe" (Directna podrška) Yes
Record level lock – zaključavanje na nivou sloga Yes
Table level lock– zaključavanje na nivou baze Yes
Transakcije Yes
Automatsko upravljanje identifikatorima (ključevima) Yes
Filter/Find u query-u Yes
Delete/modify u query-u Yes
[ Gashpar78 @ 29.05.2008. 23:34 ] @
Dal je moguce da niko nezna nista o ovome ?!
[ ljbm @ 01.07.2008. 09:54 ] @
Gaspar nisi fer,

slobodno reci da "valjas" ovaj alat, nije sramota.
[ Gashpar78 @ 01.07.2008. 15:31 ] @
Ma jok, dao sam otkaz! Sada sam nezaposleni Windev developer!
[ MarkoBalkan @ 14.05.2010. 21:58 ] @
da ne otvaram novu temu.
nadovezat ću se na ovu.

radim u express verziji.

spojim se na bazu, doduše access 2007.
čitanje radi i sve ok.

jedino što mi ne radi jest insert.
jer on naziva sve objekte sa express na francuskom, a među slovima se nalazi U sa kvačicom i to pravi probleme.

znači kreiram query za insert, ali kad testiram uvijek javi grešku da ne može naći taj query s tim imenom.

kompajliranje prođe i ne javi nikakvu grešku kad je pokrenut i kad s epozove query, već smao kad se testira.

radi se o verziji windev12 express.

pa ako netko slučajno radi još uvijek u njemu, a da je voljan pomoći.

hvala


[ Gashpar78 @ 14.05.2010. 23:56 ] @
Pozdrav
Neznam dal bazu i dalje koristis kao access 2007 bazu ili si je prebacio prilikom importa u hyper file!! I jos nesto dal koristis englesku ili francusku verziju Windev 12-ice!! Objasni ovo i mozda mogu da ti pomognem!! Najverovatnije treba da izbacis svuda gde ima to u sa kvacicom!!
Za insert ti nije potreban query nego ga upisujes sa "hadd(naziv baze)"a ako hoces da upises rezultat queryja onda:
iscitas queri: HExecuteQuery("naziv query-ja",hQueryDefault)
if hfound( "naziv query-ja") then
"naziv baze gde upisujes"."kolona"="naziv query-ja"."kolona queryja"
..........
..........
hadd(naziv baze)
hreadnext(naziv query-ja)
end

Nadam se da sam pomogao!!
Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Gashpar78 dana 15.05.2010. u 01:06 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 15.05.2010. 17:38 ] @
ovo mi nije jasno
HExecuteQuery("naziv query-ja",hQueryDefault)
if hfound( "naziv query-ja") then
"naziv baze gde upisujes"."kolona"="naziv query-ja"."kolona queryja"
..........
..........
hadd(naziv baze)
hreadnext(naziv query-ja)
end

koji naziv query-a, kako se piše naziv baze za access i gdje s emora nalaziti??



koristim access, nisam je prabacivao u hyper.
koristim englesku verziju.
kreirao sam query (insert).

na klik gumba sam stavio

HExecuteQuery("naziv query-ja",parametri)

za parametre sam stavio imene objekata sa forme.

ovu ću isprobati sutra.

ove nazive objekata ne mogu izbaciti jer je to ukodirano i svugdje je dodan prefix na francuskom.

kada testiram query dobijem grešku s time da sam dodao sve parametre.

[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 15.05.2010. u 19:04 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 15.05.2010. u 19:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 15.05.2010. u 19:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 15.05.2010. u 19:18 GMT+1]
[ wex-alpha @ 11.06.2010. 23:21 ] @
ne zelim da budem grub... ali zasto gubite vrijeme na to?
[ MarkoBalkan @ 13.06.2010. 22:32 ] @
Citat:
wex-alpha: ne zelim da budem grub... ali zasto gubite vrijeme na to?


u kojem smislu?

misliš da alat nema budućnost?
[ wex-alpha @ 14.06.2010. 07:41 ] @
Da, mislim da vrijeme koje se utrosi na savladavanje tog alata i jezika koji dolazi uz njega se nece nikada isplatiti.

Nadalje, cisto sumnjam da vec postoji baza korisnika i gotovih rjesenja za taj paket.

[ dejanet @ 14.06.2010. 09:03 ] @
Postoji oko 100-200000 Windev developera, ja sam pre x godina imao prilike da ucukam par hiljada linija koda u windev-u, a projekat smo uspesno zavrsili.
Kako je windev Francuski projekat, sponzorisan od drzave, ima posla tamo, pre svega za velike sisteme i drzavne institucije.
Takodje windev u produkciji softvera pokriva od razvoja baze, user interfejsa do deploy-a aplikacije, tako da se uspesno moze uraditi bilo koja desktop aplikacija, sto ima primenu i za sopstvene potrebe. Kod je razumljiv i vrlo lagan za rad, tako da bilo koji programer sa nesto iskustva lako moze uci u pricu sa windevom..

Inace skup alat, dolazi sa keylockom...


[Ovu poruku je menjao dejanet dana 14.06.2010. u 11:50 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 14.12.2010. 17:35 ] @
trebam malu pomoć oko webdeva, pošto nema express verzije.

na koji način se radi sa webdev-om?
dali se piše html/css ili ima dizajner?

što je sa php-om?

to mi nikako nije jasno.
[ nikolab888 @ 15.12.2010. 09:50 ] @
cao Marko, stiglo mi je tvoje pitanje preko ES-a.

elem, iz komunicakcije sa ljudima koji rade u alatu (preko raznih foruma), kao i sa njihovom teh. podrskom shvatio sam da iako postoji mogucnost da se napravi php kod, to je najbolje i zaboraviti (znaci obavezan je i onaj Application server, za neke vece projekte). koristi se (koliko sam shvatio) isti designer kao i za Windev, i ako se koristi pomenuti App.Ser. manje vise je to to isto, kazu da php moze da se napravi ali ne preporucuju; valjda ako bi se on posle i malo menjao vise ne moze da se uvuce (jednostavno) nazad u designer... verujem da bi ti mozda pomoglo i da prodjes detaljno webdev tutorial (ja jos nisam ... :) )
nadam se da sam bar malo pomogao...
pretpostavljam da si video i da je najavljena verzija 16 u FR verziji (mada nije jos i izasla), za EN izgleda kasni oko 6 meseci
pozdrav!

[Ovu poruku je menjao nikolab888 dana 16.12.2010. u 10:29 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 15.12.2010. 15:14 ] @
znači, u biti morali bi poboljšati svoj wlang, prilagoditi ga web zahtjevima i izbaciti php , jer se ionako vrti na njihovom web serveru.
[ nikolab888 @ 16.12.2010. 09:38 ] @
pa wlang se cini prilicno kompletan, naravno verovatno se moze sve jos poboljsati. no obrizom da je to jezik 5gl i da je prilicno zato kompleksan nece nikad implementirati bas sve komande iz jezika nizeg nivoa, mada ih je moguce pozivati u programu kao externe programe (postoji lista podrzanih).
hmmm, web server nije kako kazes njihov, vec se koristi neki od IIS/Apache, a ovo bi bio neki srednji/Applikatini sloj (kao midtier).
kako ja vidim problem s njima je mala korisnicka zajednica engleske verzije pa zato stalno i kasne sa ENG verzijama, a onda ni ENG podrska (knjige, magazin i sl.) nije bas sjajna.
samo razvojno okruzenje u kome se radi dozvoljava istovremenih 10 konekcija, tako da je Application server potreban samo za vece projekte tj. veci broj korisnika; s druge strane isti App.Server moze da se koristi za veci broj aplikacija, sto verujem da moze bitno da smanji izvrsni kod i ubrza rad aplikacije. ja na ovo, kazem, gledam kao na neki Mid-tier u troslojnoj arhitekturi... kazu i pretpostavljam da moze da napravi i taj php ali njega posle vise nemozes (lako) vratiti nazad u designer ako je menjan van njega (sto je nekako i logicno).

Jel neko razmatrao neka slicna alternativna resenja, sa podrskom i za Mobile programiranje (i eventualno i Win i/ili Linux izvrsne programe?)
E, da, od verzije 16 podrzavaju i Linux izvrsne programe u Windevu... :)

poz.

[Ovu poruku je menjao nikolab888 dana 17.12.2010. u 11:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nikolab888 dana 17.12.2010. u 11:21 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 16.12.2010. 15:02 ] @
Citat:
nikolab888: pa wlang se cini prilicno kompletan, naravno verovatno se moze sve jos poboljsati. no obrizom da je to jezik 5gl i da je prilicno zato kompleksan nece nikad implementirati bas sve komande iz jezika nizeg nivoa, mada ih je moguce pozivati u programu kao externe programe (postoji lista podrzanih).
hmmm, web server nije kako kazes njihov, vec se koristi neki od IIS/Apache, a ovo bi bio neki srednji/Applikatini sloj (kao midtier).
kako ja vidim problem s njima je mala korisnicka zajednica engleske verzije pa zato stalno i kasne sa ENG verzijama, a onda ni ENG podrska (knjige, magazin i sl.) nije bas sjajna.
samo razvojno okruzenje u kome se radi dozvoljava istovremenih 10 konekcija, tako da je Application server potreban samo za vece projekte tj. veci broj korisnika; s druge strane isti App.Server moze da se koristi za veci broj aplikacija, sto verujem da moze bitno da smanji izvrsni kod i ubrza rad aplikacije. ja na ovo, kazem, gledam kao na neki Mid-tier u troslojnoj arhitekturi... kazu i pretpostavljam da moze da napravi i taj php ali njega posle vise nemozes (lako) vratiti nazad u designer ako je menjan van njega (sto je nekako i logicno).

Jel neko razmatrao neka slicna alternativna resenja, sa podrskom i za Mobile programiranje (i eventualno i Win i/ili Linux izvrsne programe?)
E, da, od verzije 16 podrzavaju i Linux izvrsne programe u Windevu... :)

poz.


ja mislim da će s vremenom postati još bolji alat.
taj php mogu i izbaciti.
kad radiš web u .net-u, ne kosristiš php.

za taj njihov server znam.
za mobile imaš: sdk za android (java), .net za mobile, qt za nokia, za iphone postoji objective-c

bilo bi dobro da podrže sve mobilne platforme, a ne samo android i win.

[ MarkoBalkan @ 16.12.2010. 19:38 ] @
@nikolab888

kako misliš da je wlang kompleksan?

pa meni izgleda jednostavan, kao nekad qbasic ili Visual basic

[ nikolab888 @ 17.12.2010. 10:04 ] @
Citat:
MarkoBalkan: @nikolab888

kako misliš da je wlang kompleksan?

pa meni izgleda jednostavan, kao nekad qbasic ili Visual basic

mislim na ono sto je u njegovoj pozadini (ispod haube), comp i dalje razume samo 0 i 1, sad dal se to salje asemblerom, c-om, java-om ...
kad se napravi exe u Windev, kompajliranjem se sakrije "kompleksnost" jezika; mislim da se slicno ponasa Webdev sa tim Application (Manta) Serverom, ako ne zelis da koristis php vec module iz Manta-e.
[ nikolab888 @ 17.12.2010. 10:19 ] @
Citat:
MarkoBalkan: ja mislim da će s vremenom postati još bolji alat.
taj php mogu i izbaciti.
kad radiš web u .net-u, ne kosristiš php.

za taj njihov server znam.
za mobile imaš: sdk za android (java), .net za mobile, qt za nokia, za iphone postoji objective-c

bilo bi dobro da podrže sve mobilne platforme, a ne samo android i win.


stvarno se nadam da ce nastaviti da zivi i razvija se (posebno jer razmisljam da se upustim u ove vode :) )
pa, izuzev i-phone, kako ja vidim, ostale platforme (mimo Android i Mobile) su prakticno "mrtve".
sad sam proverio i izgleda da je razvoj i-phone aplikacija legalno zasticen pod Mac-om, tako da neverujem da ce razvijati Windev alat u tom smeru.
no kazu i da je razvoj Android aplikacija na Windevu zasad na nekom (o)srednjem nivou (sve vezano za low-level HW recimo nije podrzano, ali recimo UI jeste...), sto malo jeste problematicno, ali priznajmo prepoznali su Android kao trziste i stvarno izgleda rade na njemu.
mislim da sam negde procitao i da FR vlada tretira windev kao nacionalni IT resurs, i tamo jeste strahovito zastupljen.
neki generalni komentar ljudi s kojima sam kontaktirao jeste da se zahteva da se programiranje i logika programa i rada prilagodi alatu, inace ako se pokusa obrnuto (sto je mozda lakse sa drugim, uobicajenim, programskim jezicima i okruzenjima) ulazi se u zacarani krug "problema" koji se onda resavaju iako nisu ni trebali da se otvaraju.

[Ovu poruku je menjao nikolab888 dana 18.12.2010. u 23:41 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 17.12.2010. 20:31 ] @
Citat:
wex-alpha: Da, mislim da vrijeme koje se utrosi na savladavanje tog alata i jezika koji dolazi uz njega se nece nikada isplatiti.

Nadalje, cisto sumnjam da vec postoji baza korisnika i gotovih rjesenja za taj paket.


pazi, danas se traži da se aplikacije razviju brzo, kao i web aplikacije.

zašto firme rade svoj framework za brzi razvoj aplikacija?

pa da što prije naprave posao i isporuče aplikaciju.

to ti omogućava windev.

e sad, primjer ti je webdev, imaš dizajner i kucaš wlang code.

zašto gubiti vrijeme na html/css kad imaš mogućnosti raditi dizajn, kao i da radiš za desktop?

to sam i ja prije mislio, ali takva je situacija danas.
[ wex-alpha @ 18.12.2010. 08:49 ] @
@MarkoBalkan

Da, RAD se danas trazi. Problem sa takvim alatima nastaje kada se treba obaviti nesto specificno, nesto sto odskace od standardnih aplikacija. Tada nastupaju problemi zbog nedovoljne dokumentacije ili vec ko zna cega.

Ne znam da li ste culi za jedan alat, koji ima sljedece osobine:

- Lagan za uciti
- Godinama je prisutan na trzistu (konstantno nove verzije i poboljsanja izbacuju)
- Veliki community (cak se i autori javljaju)
- Brz i mocan
- Ne zahtjeva nikakav runtime (osim malenog DLL-a koji se stavi u root aplikacije)
- Programi se prave za Linux, MAC i Windows

Pricam o RealBasic-u.

Radio sam jedan projekat koristeci RealBasic, i problemi na koje sam naisao su na brz nacin rijeseni od strane samih autora programa. Jezik koristi sintaksu Basica. Projekat koji sam radio je bio middleware izmedju jedne prahistorijske baze (Pervasive - Btrieve.dll) podataka i moderne aplikacije. Projekat je uspjesno priveden kraju uz pomoc RB-a, bez vecih problema.

Veoma je brz i mocan. Svaki program koji se napravi, na pritisak dugmeta se i kompajlira sa sva tri gore navedena OS-a.
U IDE za RB postoji i WebApp development.

Sad ako trazite zaista RAD, zasto se patiti sa nekakvim Francuskim rjesenjima, koja su cak i nedovoljno dokumentovana (barem za Englesku verziju). Uzmes RB i zavrsis posao. A sintaksa koju koristi RB je veom aslican i *.NET basicu. Tako da vrijeme koje je utroseno za savladavanje RB sintakse se moze koristiti i na drugim platformama.

Sta vise pozeljeti??
[ BluesRocker @ 18.12.2010. 12:18 ] @
Citat:
MarkoBalkan: pazi, danas se traži da se aplikacije razviju brzo, kao i web aplikacije.

zašto firme rade svoj framework za brzi razvoj aplikacija?

pa da što prije naprave posao i isporuče aplikaciju.

to ti omogućava windev.

e sad, primjer ti je webdev, imaš dizajner i kucaš wlang code.

zašto gubiti vrijeme na html/css kad imaš mogućnosti raditi dizajn, kao i da radiš za desktop?

to sam i ja prije mislio, ali takva je situacija danas.


Webdev je poluproizvod, totalni fušeraj. Nećeš se leba nejesti od "brzog razvoja aplikacija" sa njim. Windev je solidan alat za desktop aplikacije, ali webdev je samo loša kopija windev-a koja neke stvari radi 1000 puta sporije i baguje svaki čas. U školi bi rekli da su promašili temu. Što se tiče web strana, vrlo je ograničen i bilo koji nestandardan zahtev gotovo je nemoguće realizovati s njim. Ako neko nije programer, bolje mu je da instalira wordpress ili joomlu nego da se pati s tim "alatom".
[ MarkoBalkan @ 18.12.2010. 12:47 ] @
Citat:
wex-alpha: @MarkoBalkan

Da, RAD se danas trazi. Problem sa takvim alatima nastaje kada se treba obaviti nesto specificno, nesto sto odskace od standardnih aplikacija. Tada nastupaju problemi zbog nedovoljne dokumentacije ili vec ko zna cega.

Ne znam da li ste culi za jedan alat, koji ima sljedece osobine:

- Lagan za uciti
- Godinama je prisutan na trzistu (konstantno nove verzije i poboljsanja izbacuju)
- Veliki community (cak se i autori javljaju)
- Brz i mocan
- Ne zahtjeva nikakav runtime (osim malenog DLL-a koji se stavi u root aplikacije)
- Programi se prave za Linux, MAC i Windows

Pricam o RealBasic-u.

Radio sam jedan projekat koristeci RealBasic, i problemi na koje sam naisao su na brz nacin rijeseni od strane samih autora programa. Jezik koristi sintaksu Basica. Projekat koji sam radio je bio middleware izmedju jedne prahistorijske baze (Pervasive - Btrieve.dll) podataka i moderne aplikacije. Projekat je uspjesno priveden kraju uz pomoc RB-a, bez vecih problema.

Veoma je brz i mocan. Svaki program koji se napravi, na pritisak dugmeta se i kompajlira sa sva tri gore navedena OS-a.
U IDE za RB postoji i WebApp development.

Sad ako trazite zaista RAD, zasto se patiti sa nekakvim Francuskim rjesenjima, koja su cak i nedovoljno dokumentovana (barem za Englesku verziju). Uzmes RB i zavrsis posao. A sintaksa koju koristi RB je veom aslican i *.NET basicu. Tako da vrijeme koje je utroseno za savladavanje RB sintakse se moze koristiti i na drugim platformama.

Sta vise pozeljeti??


čuo sam za real basic.
najavljuju verziju za web koja bude u sklopu enterprise edition.
zašto realbasic nije raširen?
da li su uključeni i driveri za većinu popularnih baza?
slijedeća stvar, da li mogu pisati svoje komponente u C/C++ i dodati ih realbasicu?

[ wex-alpha @ 18.12.2010. 12:53 ] @
Da, u RB mozes koristiti komponente is drugih jezika. Podrzava cak i inline ASM.

Uz basic dobijes i njihovu varijantu SQLite-a.

Ja sam se bez problema konektovao na Microsoft baze.
[ MarkoBalkan @ 18.12.2010. 17:32 ] @
otvorio sam novu temu realbasic, pa neka se jave ljudi s iskustvom.

1.problem na koji sam naišao je izrada izvještaja(reports) uz web aplikacije
recimo master-detail reporti
2.možda se može, možda ne može (integracija s open office-om)?
korištenje spreedshhet itd..


[ nikolab888 @ 18.12.2010. 22:34 ] @
Citat:
BluesRocker: Webdev je poluproizvod, totalni fušeraj. Nećeš se leba nejesti od "brzog razvoja aplikacija" sa njim. Windev je solidan alat za desktop aplikacije, ali webdev je samo loša kopija windev-a koja neke stvari radi 1000 puta sporije i baguje svaki čas. U školi bi rekli da su promašili temu. Što se tiče web strana, vrlo je ograničen i bilo koji nestandardan zahtev gotovo je nemoguće realizovati s njim. Ako neko nije programer, bolje mu je da instalira wordpress ili joomlu nego da se pati s tim "alatom".


pozdrav, izvini jel ovo kazes iz svog licnog iskustva ili ne, cisto da znamo koliku tezinu da pridamo ovoj tvojoj tvrdnji? a koristiio si Webdev sa PHP siteom ili onaj (preporuceni) Manta/Applicaton Server?
mislim da je jasno da programiranje u ovako necem zahteva odredjen nacin rada i programiranja, a prilicno je neverovatno da danas bilo ko prodaje software koji nije jeftin, a koji neradi. od ljudi koji godinama rade u ovim alatima (napolju) dobio sam odlicne kritike, uz ogradu da alat ipak zahteva odredjen stil i nacin programiranja; i za webdev da je obavezan application server, znaci php code uglavnom zaboravite.
btw. ako poredis wordpress i joomlu sa IDE/RAD programerskim okruzenjem...

[Ovu poruku je menjao nikolab888 dana 19.12.2010. u 00:07 GMT+1]
[ nikolab888 @ 18.12.2010. 22:38 ] @
Citat:
MarkoBalkan: čuo sam za real basic.
najavljuju verziju za web koja bude u sklopu enterprise edition.
zašto realbasic nije raširen?
da li su uključeni i driveri za većinu popularnih baza?
slijedeća stvar, da li mogu pisati svoje komponente u C/C++ i dodati ih realbasicu?


prema RealSoftware-u, kaze ovako:
"The web application it generates is a compiled binary". Sta to sad treba da znaci, za koju platformu se generise kod, i za koji browser?! Mislim da nista gluplje nisam cuo vezano za web programiranje....
[ MarkoBalkan @ 19.12.2010. 11:18 ] @
probao sam malo realbasic i napravio neki mali demo za web.

uglavnom, forma se otvara u web browseru.
aplikaciju možeš staviti kao standalone ili na apache/IIS.
prednost ovoga je da ne treba znati: html/css,javascript, što je velika prednost
opet sam imao viziju d aće doći do toga i da će html/css i javascript jednog dana nestati, slično kao što ima i ms za web (wpf)
tako da moj izbor ostaje na realbasicu i windevu.
pošto su prvi puta izbacili verzju za web, naravno da ne može odma biti vrhunska
jedina mana web verzije je ta što nema generator reporta za sada, može se napraviti master-detail stranica za prikaz i ona se može direktno printati, pa nema potrebe recimo raditi reporte, kao što je slučaj kod desktop aplikacija

jedina mana realbasica i windev-a je ta što nema baš posla, ima tu i tamo oglasa, ali je sve sitno

e sad, ne znam zašto svi vole .net i javu, istina ta dva jezika su za enterprise ali za aplikacije tipa crm, erp su možda bolji i ova dva, a posebno windev.
[ nikolab888 @ 20.12.2010. 08:09 ] @
kolege, bilo bi stvarno dobro da nam na prethodna pitanja da odgovor neko sa svojim iskustvima, iz prve ruke, da nije samo neko rekla-kazala ili ne znam prepisano sa nekih foruma i sl. (sto takodje nekad nije lose, ali opet nemamo precizne informacije). ja sam vam rekao informacije koje sam dobio direktno od PCSoft teh.support-a, kao i od ljudi koji su cesti po (stranim) forumima na ovu temu i sa zavidnim referencama, a njihov generalni stav je da sa alatom (osim u beta i prerelease verziji) nema problema, da se pojavljuju pojavljuju patch-evi sa ispravkama kao i da su svi koristili Webdev u modelu rada sa pomenutim Application/Manta serverom (ne i php...) a u kom slucaju aplikacija se (ja bar tako cenim) pravi i izvrsava vrlo slicno onome kako radi Windev (znaci oni nisu koristili php, mada navodno moze i radi cak i to).
no opet kazem, najbolje da nam se jave korisnici alata (Webdev, konkretno) sa licnim iskustvima, i ako mogu da nam kazu sta i kako su radili (php ili Manta) i sta eventualno nisu mogli da urade i sa cime (ni)su imali problema. ja se nesto plasim i sumljam da ih u ovim krajevima i ima uopste (razlog je verovatno kripto dongle pa se alat ne moze koristiti bez licence, sto je nezgodnije od drugih SW i alata jer se oni cesto mogu skinuti sa torenta, probati pa onda i platiti...)
Hvala i pozdrav svim kolegama IT-evcima! :)
[ MarkoBalkan @ 20.12.2010. 18:05 ] @
gdje nam je gashpar?

nema ga ovdje, a ni na skype-u.

jel zna netko od njega email možda?

ja sam mu poslao i poruku na email, ali se ne javlja.
[ BluesRocker @ 21.12.2010. 12:40 ] @
Citat:
nikolab888: pozdrav, izvini jel ovo kazes iz svog licnog iskustva ili ne, cisto da znamo koliku tezinu da pridamo ovoj tvojoj tvrdnji? a koristiio si Webdev sa PHP siteom ili onaj (preporuceni) Manta/Applicaton Server?
mislim da je jasno da programiranje u ovako necem zahteva odredjen nacin rada i programiranja, a prilicno je neverovatno da danas bilo ko prodaje software koji nije jeftin, a koji neradi. od ljudi koji godinama rade u ovim alatima (napolju) dobio sam odlicne kritike, uz ogradu da alat ipak zahteva odredjen stil i nacin programiranja; i za webdev da je obavezan application server, znaci php code uglavnom zaboravite.


Ne uključio sam se onako na temu pa da ostavim komentar. A ti pričaš na osnovu tuđeg iskustva? Nažalost radio sam u tom "alatu" i nadam se nikad više :D Nije uopšte bitno da li ćeš koristiti PHP kod ili W-language, problem je što ne možeš da kreiraš formu kako tebi odgovara. Ali i to da zaboravimo, ali što mu treba više od pola sata da iskompajlira projekat, a to moraš da radiš kad god uradiš neku izmenu na templejtu. Pa onda tako iz čista mira zabaguje pa moraš da restartuješ sve. Al najkrvavije je što recimo windev ima mogućnost da sam napraviš regularan izraz za kontrolu unosa u tekst polje, a windev ti daje da samo biraš između 7-8 gotovih paterna, a to ne obuhvata 90% potreba korisnika. Windev uglavnom radi kako treba što se ne bi moglo reći za webdev.
[ MarkoBalkan @ 21.12.2010. 16:34 ] @
ne znam kad su izbacili web verziju, ali koliko widim webdev15 je bomba alat, a sad je već izašla verzija 16 na francuskom.

ja imam windev15 expres i alat ima sve što mora imati , a još je k tome jednostavan, brz, multiplatform i močan.

aplikacija se može podijeliti u više modula, što i meni treba.

za web meni ne treba da mi generira php, meni treba samo da brzo mogu dizajnirati forme za aplikaciju.

a ispod wlang kao i svaki jezik.

dok sam pitao ljude za realbasic, sve je jedan exe.
alat postoji 12 godina i to je prva i osnovna stvar izrade aplikacije, a oni još to nemaju.
alat je inače sjajan, a onaj realbasic za web je tek u prvoj verziji i dosta se ljudi buni, ali i oprašta, jer se sad tek testira i ispravljaju se greške i poboljšava se.
[ nikolab888 @ 21.12.2010. 20:19 ] @
Citat:
BluesRocker: Ne uključio sam se onako na temu pa da ostavim komentar. A ti pričaš na osnovu tuđeg iskustva? Nažalost radio sam u tom "alatu" i nadam se nikad više :D Nije uopšte bitno da li ćeš koristiti PHP kod ili W-language, problem je što ne možeš da kreiraš formu kako tebi odgovara. Ali i to da zaboravimo, ali što mu treba više od pola sata da iskompajlira projekat, a to moraš da radiš kad god uradiš neku izmenu na templejtu. Pa onda tako iz čista mira zabaguje pa moraš da restartuješ sve. Al najkrvavije je što recimo windev ima mogućnost da sam napraviš regularan izraz za kontrolu unosa u tekst polje, a windev ti daje da samo biraš između 7-8 gotovih paterna, a to ne obuhvata 90% potreba korisnika. Windev uglavnom radi kako treba što se ne bi moglo reći za webdev.


Blues, pozdrav, mozes li molim te da nam kazes o kojoj se (broju) verzije radi (koju si opisao) i imas li saznanja sta se sa ovim problemima koje si opisao desavalo od tada, u novijim verzijama. Hvala ti na ovom komentaru!
Iskreno i meni ovaj alat izgleda suvise dobro da bi bio istinit. Cudno samo da su tako lose uradili Web pored vise nego solidnog Windev-a. Steta...
pozdrav!
[ BluesRocker @ 21.12.2010. 21:13 ] @
Više se i ne sećam verzije, ali to je bilo pre godinu ipo - dve i bila je najnovija verzija. Mislim da je 14 ili 12. Pokušavam da zaboravim na sve to :) Sećam se da neka prosta stvar nije mogla da se uradi pomoću tabele pa je trebalo da se umesto nje koristi looper koji pod tačkom razno ne može da izgleda kao tabela. Sad sam se setio, bilo je problema i sa njegovim SCM-om. Kolko sam tu tek pogubio živaca. Komitujem neki fajl pa nestane, pa ga traži i vraćaj. Ajoj! Webdev je najgora noćna mora kad u njemu počneš da radiš projekat.

Poz
[ Gashpar78 @ 21.12.2010. 23:08 ] @
Pozz ljudi, evo mene opet! sto se tice Windev-a nisam imao jos problem koji nisam mogao da resim, neke na laksi, a neke na tezi nacin...parola snadji se!!! Vazno da sve i dan danas funkcionise odlicno!!! Ako imate bilo koji problem javi te se!!
[ MarkoBalkan @ 22.12.2010. 16:23 ] @
skinuo sam verziju 16 final, ali bez ključa, a koliko sam vidio po primjerima, svašta se može s time.
ima jedan primjer foruma i sve ostalo.

što odabirem kod windeva ako hoću app u modulima?

library ili?

francuzi rade grešku tu što ne izdaju odma englesku verziju.

[ nikolab888 @ 23.12.2010. 11:06 ] @
Citat:
Gashpar78: Pozz ljudi, evo mene opet! sto se tice Windev-a nisam imao jos problem koji nisam mogao da resim, neke na laksi, a neke na tezi nacin...parola snadji se!!! Vazno da sve i dan danas funkcionise odlicno!!! Ako imate bilo koji problem javi te se!!


molim te i za komentar i iskustvo sa Webdev, i koja verzija je bila u pitanju?
ako pregledas gore, videces da su neki korisnici prijavili i ozbiljne probleme sa Webdev-om.
btw. ti imas bese neke veze (zastupnistvo) sa PCSoftom ili ne?

Hvala. Pozdrav!!
[ nikolab888 @ 23.12.2010. 11:09 ] @
Proizvodjacu PCSoft sam postavio pitanje vezano za Webdev demo/express verziju, videcemo sta ce odgovoriti; to zato da mozemo sami da probamo kako izgleda i sta i kakvi se problemi od prethodno pominjanih desavaju.
Ako pitaju (zasto) navescu i komentare i probleme koje smo imali prijavljene upravo sa Webdev-om...
Pozdrav!
[ MarkoBalkan @ 31.12.2010. 19:45 ] @
jel webdev i windev podržavaju matrix report?

znači da na x osi imamo godine, a na y osi države i u srdini neke cifre?

našao sam, zove se crostab.

a da li podržava više polja?

recimo imamo godine, pa unutar godina (ispod header) imamo kvartale i tako na y osi??



[ MarkoBalkan @ 03.01.2011. 13:30 ] @
Citat:
nikolab888: Proizvodjacu PCSoft sam postavio pitanje vezano za Webdev demo/express verziju, videcemo sta ce odgovoriti; to zato da mozemo sami da probamo kako izgleda i sta i kakvi se problemi od prethodno pominjanih desavaju.
Ako pitaju (zasto) navescu i komentare i probleme koje smo imali prijavljene upravo sa Webdev-om...
Pozdrav!


jel ima kakvih novosti?
[ MarkoBalkan @ 04.01.2011. 19:33 ] @
da li alati rade i pod linuxom ili samo windowsima?
[ nikolab888 @ 11.01.2011. 13:06 ] @

... od (naredne EN) verzije 16 - da, rade i pod linux-ima. hm, u stvari,
prave izvrsni (krajnji) kod (za Windev) koji moze da se izvrsava na Linuxu.
Webdev ima Application server za Windows i za Linux. W.Mobile radi pod
W.Mobile i odnedavno Android-om. Razvoj je i dalje koliko mi je poznato
iskljucivo pod Windowsom (XP i noviji)...


[Ovu poruku je menjao misk0 dana 13.02.2011. u 16:32 GMT+1]
[ nikolab888 @ 14.02.2011. 15:02 ] @
nema bas Bog zna shta novo, nego nikako da stignem da postujem odgovor. ovako...
kupovinom vec sad verzije 15 stice se pravo na besplatni upgrade na verziju 16, za sve alate. (kazu u Maju verovatno, mada nema nekih bitnih poboljsanja izgleda, izuzev mogucnosti pravljenja Linux aplikacije)
ne postoji Webdev express, kao demo verzija. zasto, ne znam, ne vidim razlog, mozda cak nije i slucajno (ako ima problema s istim).
navodno sve sto moze da se uradi u Windevu je uradivo (mozda na nesto drugaciji nacin) i u Webdevu. No, cinjenica je i po broju postova na
forumima za svaki od ovih alata da je Windev zastupljeniji sa skoro 10:1 u odnosu na Webdev. kome trebaju u danasnje doba Windows u odnosu na Net/Web Programe/SW je van moje moci shvatanja :)
U svim alatima je jedinstven WLanguage, DB, code editor, i sl. no cini mi se po on-line helpu da on ipak nije istih mogucnosti za sve alate (sto je neko i prokomentarisao kao ogranicenje). tako mozete videti da se za neke funkcije pojavljuju oznake WD, WM ili WB.
S druge strane kako u opste obezebediti da se kroz jedan alat i okruzenje moze uraditi dosta toga bez istovremenog ucenja i rada u nekoliko
programskih jezika i okruzenja je takodje pitanje i cinjenica. mislim da ovo i ne uzimaju ljudi koji znaju gomilu programskih jezika ili imaju tim ljudi, ali moze biti za pocetak nekog posla u SW i biznis programiranju (ako radi)...
Kako ja vidim dok god ga ne bude nabavio i poceo ozbiljno da ga koristi neko od nas ipak necemo imati prave informacije.
Licno mislim, a tako su mi rekli i mnogi drugi da je u pitanju ipak pre svega know-how sa odgovarajucim alatom, a ovaj je zaista takav da moras sebe i nacin programiranja da prilagodjavas njemu a nikako obrnuto. Dal se kome to svidja, i jel vredi ustede vremena za ucenje i razvoj, druga je pricha...
Dobio sam inace jos jedan link za pravu zivu aplikaciju u webdevu: Infineon in Austria: http://www.infineon.com/cms/re...es/infineon-austria/index.html (mainly see the part of 'Our Products' ...)

Pozdrav,
Nikola



[Ovu poruku je menjao nikolab888 dana 14.02.2011. u 16:20 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nikolab888 dana 14.02.2011. u 16:23 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 14.02.2011. 19:07 ] @
probao sam windev, ne samo da je alat dobar, nego je fenomenalan.
osim toga dolazi već sa driverima za baze, neke treba posebno kupiti, recimo za oracle, ali za mysql, postgresql driveri su uključeni.
osim toga, razvoj je jednostavan i brz.
da li je alat tipa za neke složenije stvari, mislim da nije, ali recimo tipa za poslovne aplikacije je vrhunski gdje imaš prikaza podataka na formi, unos podataka u bazu, reporti, export u pdf, excel i možda po koju validaciju na formi.

oracle je izdao apex koji je po mogućnostima u rangu access-a, pa ima sve što treba imati alat za izradu poslovnih aplikacija.

još uvijek čekamo nekoga da se javi sa svojim iskustvima oko korištenja webdev-a.
[ MarkoBalkan @ 09.04.2011. 21:22 ] @
izašla verzija 16
[ MarkoBalkan @ 11.04.2011. 19:39 ] @
kontaktirao sam jendu osobu koja radi kao konzultant i kaže da su ti alati vrlo kvalitetni za enterprise aplikacije.

[ nikolab888 @ 12.04.2011. 10:02 ] @
Ono sto je da kazem nevolja sa ovim alatom je sto modul na koji ima najvise
prituzbi ne moze da se proba (mislim na Webdev), i potvrdjeno mi je iz
PC-Soft-a da do daljnjeg nece biti demo/express verzija istog. Mnogo ljudi
je potvrdilo da je Windev (.exe) odlican alat ali da su imali dosta problema
sa Webdev-om, doduse vecina u pokusaju da koristi .php mogucnost koda, a
navodno koriscenjem Application servera ogroman broj tih problema sa
Webdevom biva resen. No, kod nas je alat znamo prilicno redak (kao i svih
green field Aplikacija, ili bilo cega drugog sto nije trange/frange trgovina
i sl.), dakle pravih iskustava je malo, i ako ih ima uglavnom su od pre vise
godina te ne znam koliko su merodavna. Ja da imam vremena (i posla/prilike)
verovatno bih se upustio u ovako nesto, sto ne znaci i da necu, ali meni je
onda prevashodno bitan Web, pa onda Mobile, pa tek onda .exe Windev.


[Ovu poruku je menjao nikolab888 dana 12.04.2011. u 23:45 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 12.04.2011. 19:06 ] @
Citat:
nikolab888: >

Ono sto je da kazem nevolja sa ovim alatom je sto modul na koji ima najvise
prituzbi ne moze da se proba (mislim na Webdev), i potvrdjeno mi je iz
PC-Soft-a da do daljnjeg nece biti demo/express verzija istog. Mnogo ljudi
je potvrdilo da je Windev (.exe) odlican alat ali da su imali dosta problema
sa Webdev-om, doduse vecina u pokusaju da koristi .php mogucnost koda, a
navodno koriscenjem Application servera ogroman broj tih problema sa
Webdevom biva resen. No, kod nas je alat znamo prilicno redak (kao i svih
green field Aplikacija, ili bilo cega drugog sto nije trange/frange trgovina
i sl.), dakle pravih iskustava je malo, i ako ih ima uglavnom su od pre vise
godina te ne znam koliko su merodavna. Ja da imam vremena (i posla/prilike)
verovatno bih se upustio u ovako nesto, sto ne znaci i da necu, ali meni je
onda prevashodno bitan Web, pa onda Mobile, pa tek onda .exe Windev.



možda je to greška, što se su pokušali koristiti php.
zašto php, ako je sve moguće bez php-a, javascripta, html-a i css-a?

možda je alat odličan da se koristi bez php-a?
[ nikolab888 @ 15.04.2011. 08:29 ] @
pa razlog za to je verovatno u ceni, potreban je znamo taj Application
server (koji bese kosta cca 250eur, no moguce je i rentirati ga na netu, ima
nekih FR provajdera), no cak i sam Webdev moze posluziti za hostovanje, za
probu, za 10 istovremenih sesija. Koliko ja kontam sa tim App. Serverom
Webdev radi u 3-tier modu, sto i jeste neki preporuceni nacin rada za
internet programiranje.

citam upravo dokument koji se zove Webdev16-concepts (moze se naci na
site-u) i ima nekoliko poglavlja koja objasnjavaju slicnosti, razlike,
kompatibilnosti sa ostalim WxDev modulima. ovo nisam ranije video u
prethodnim izdanjima (mozda gresim), no cini mi se vrlo, vrlo korisno...
eh, jos samo da smislimo neku aplikaciju za razvoj. sto kazu, nije tesko
nista napraviti, samo treba znati sta napraviti (i prodati)...
pozdrav.


[Ovu poruku je menjao misk0 dana 17.04.2011. u 20:22 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 15.04.2011. 19:22 ] @
Citat:
nikolab888

pa razlog za to je verovatno u ceni, potreban je znamo taj Application
server (koji bese kosta cca 250eur, no moguce je i rentirati ga na netu, ima
nekih FR provajdera), no cak i sam Webdev moze posluziti za hostovanje, za
probu, za 10 istovremenih sesija. Koliko ja kontam sa tim App. Serverom
Webdev radi u 3-tier modu, sto i jeste neki preporuceni nacin rada za
internet programiranje.




server košta 300 eura, to je nova cijena, dok alat košta 1600 eura.za 2000 eura se dobiju sva tri alata u paketu po posebnoj ponudi.
http://www.windev.com/pcsoft/prices.php

300 eura / 12 mjeseci = 25 eura/mjesečno ti je amortizacija za web server i 150 eura /po licenci za sva 3 alata.

tako da su cijene prihvatljive.dok s druge strane, ako imaš čovjeka za web programiranje, onda taj mora znati (neki jezik, html, css, javascript, xml itd....)




Citat:
nikolab888


citam upravo dokument koji se zove Webdev16-concepts (moze se naci na
site-u) i ima nekoliko poglavlja koja objasnjavaju slicnosti, razlike,
kompatibilnosti sa ostalim WxDev modulima. ovo nisam ranije video u
prethodnim izdanjima (mozda gresim), no cini mi se vrlo, vrlo korisno...
eh, jos samo da smislimo neku aplikaciju za razvoj. sto kazu, nije tesko
nista napraviti, samo treba znati sta napraviti (i prodati)...
pozdrav.




to su imali i za 14 verziju i za 15 verziju.
zašto nedaju express verziju, možda je još uvijek poboljšavaju, jer ako je daju express bez web servera, onda će je ljudi probati i reći da ne valja, samo zato što su koristili php mode.
[ ashartanj @ 13.10.2011. 18:14 ] @
Gashpar jer odrzavate neke kurseve vezano za WINDEV?
Kakva je podrška u verziji 16 u radu sa kompjuterski vodjenim mašinama?
Obzirom da je u Delphiju prilično zastupljena.

Pozdrav,
Andrija
Zaječar