[ Danci-Sombor @ 15.05.2008. 22:33 ] @
Evo ovako ... prvo ako sam pogresio mesto za ovu temu izvinjavam se operaterima ali nisam znao gde da je postavim ...
GLedao sam malo po internetu da u inostranstvu ima bezbroj kompanija koje se bave reciklazom mobilnih telefona i ostale elektronike kao sto su kompjuterska npr... da ne idemo dalje ostacemo za pocetak na mobilnoj tehnologiji .. interesuje me koji su delovi od zlata na mobilnom telefonu ... ja naprimer imam hrpu telefona pokvarenih kao sto su simens C62 , A65 , A57 itd... pa ako neko moze malo da pojasni koji su tu delovi napravljeni od zlata ili srebra i u kojim se kolicinama nalazi takav plemenit metal u telefonu ...

bio bih zahvalan svima koji ucestvuju u ovome ....

Pozdrav
[ Ivand @ 16.05.2008. 00:10 ] @
Pre bilo kojeg koraka, mogao bi da potrazis skorasnji slucaj, coveka koji je umro od trovanja zivom i teskim metalima.
Posto je pokusao da iz starih racunarskih komponenti izdvoji zlato i srebro... u kucnim uslovima.
[ Danci-Sombor @ 18.05.2008. 14:03 ] @
Za to nisam cuo ... pa zar je to toliko opasno ? Ajde ukljucite se malo u temu dok se i ja ne otrujem :)
[ mulaz @ 18.05.2008. 14:23 ] @
prvo ti uzmi jednu malo bolju vagu, otvori mobilni telefon, i baci sve delove za koje si siguran da nema zlato u njima (plastika, ekran,...) i videces da sama tezina ostalih delova je toliko mala, da i kad bi bila 100% zlato, tesko da bi se isplatilo kupovati hemikalije za izvlacenje zlata iz toga.
[ Catch 22 @ 18.05.2008. 16:38 ] @
Na stranu šale na račun "zlatne groznice" u domaćoj radinosti, ali postoje mišljenja da je reciklaža elektronike (i drugog opasnog otpada) posao budućnosti...
[ Danci-Sombor @ 20.05.2008. 18:17 ] @
Malo sam googla i sto kaze covek ljudi koji se bave reciklazom elektronike su jedni od najbogatijih u zemljama kojim je to dosta zastupljeno kao sto je npr Kina ;p Ali nigde nisam nasao koji je to deo u telefonu napravljen od zlata i da se moze odvojiti ne hemejskim putem .. :)
[ vaha @ 19.06.2008. 18:16 ] @
Jedino sto moze biti od zlata su kontakti i kontakti unutar chipova (bonding wire), ostalo sumnjam.

http://en.wikipedia.org/wiki/Wire_bonding
[ štampar @ 12.05.2009. 09:27 ] @
Kad je već ovakva tema moram da se uključim mada sa zakašnjenjem , dakle ja se bavim reciklažom el.sklopova koji sadže zlato i ostale plemenite metale,pošto sam pre par godina shvatio da smo mi jako bogata zemlja gde se i zlato baca na deponiju...a šteta je da se baci jer recimo tona zlatne rude sadrži o,6 grama zlata do nekih 5 grama (JAR).Šta mislite koliko sadrži tona mobilnih telefona? Uzgred otkupljujem stare el.ploče od računara,procesore i tome slično,ako neko ima nek se javi,takođe pružam pomoć onima koji bi se bavili time...
[ netman @ 13.05.2009. 07:58 ] @
Pa koliko grama zlata sadrzi tona elektronike?
[ štampar @ 13.05.2009. 10:16 ] @
Poprilično,daleko više nego ruda zlata ,nažalost tonu nisam skupio da bih mogao da kažem konkretno koliko....u svakom slučaju toliko da to mora debelo da se isplati .Osim toga ni sva elektronika nije ista.
[ netman @ 14.05.2009. 10:12 ] @
Kako ide taj proces izdvajanja?
Naravno ne u detalje, i naravno ako nije poslovna tajna.
[ štampar @ 14.05.2009. 11:03 ] @
Nije neka tajna mada o tome niko ne priča a literatura ne postoji,načelno se uglavnom zna kako se to radi.Moraju se najpre odvojiti delovi koji ne sadrže zlato i ostale plemenite metale,plastika its.,zatim se rastvore svi delovi koji sadrže pozlatu ili srebro a često i paladijum ,iz tih rastvora zlato se redukuje pogodnim reducentom do čistog stanja pa se onda pretopi i to je tad vrlo čisto oko 99.5%.Drugi je način da se pozlaćeni delovi okače kao anoda u pogodan rastvor pa dejstvom struje pozlata koja je u ovom slučaju anoda prelazi na katodu odnosno pada u rastvor jer se za katodu koristi nešto na šta se zlato neće uhvatiti,iz tog rastvora zlato se opet redukuje pogodnim reducentom do čistog stanja.Ovaj drugi elektrohemijski postupak je mnogo lakši i brži .Probao sam oba načina i to funkcioniše .Jedini problem je skupiti što veću količinu pozlaćenih delova mada ima dosta po deponijama i otpadima,ja to i otkupljujem ali kad kažeš nekome da kupuješ npr.stare procesore (486,586 i ts.) zbog skidanja zlata onda to i nećeš kupiti ni za kakve pare...Neko će to rađe da baci u kantu nego da ja skinem zlato(pa da se obogatim$).Kilogram procesora (stari keramički procesori) sadrži i do tri grama zlata.Negde sam čuo da tona mobilnih telefona sadrži oko 400 grama ali nemoj me držati za reč,jedna je stvar sigurna,to se radi u svetu odavno a pomalo i kod nas,.Proces je precizan i spor al ako imaš vremena...takođe nije bezopasno ,sve hemikalije koje se koriste za to su otrovne mada se živa (neko je pomenuo na ovom forumu) ne koristi.Nekad se živa koristila za izdvajanje zlata iz zlatonosne rude ili peska jer se zlato rastvara u živi,posle toga se živa isparavala a ostatak je zlato ,to se više ne radi osim u Južnoj Americi...a za recikliranje otpada pogotovo nije pogodno.Dakle sve se zna,kreni u prikupljanje otpada koji možeš i da prodaš a možeš i da skidaš zlato ....
[ Serggio @ 25.06.2009. 08:13 ] @
ima smisla, to sto kazes :)
hvala na odgovoru, vredi razmisliti o tome, u svakom slucaju.
poz
[ zoili @ 22.07.2009. 14:52 ] @
pozdrav stamparu ...mogu li dobiti neke iscrpnije informacije vezane za reciklazu elektronskog otpada ...zanima me galvanizacija u konkrektnom slucau...pozdrav
[ štampar @ 07.08.2009. 21:25 ] @
Tek sad videh šta si poslo pre 16 dana ,slabo izlazim na ovaj forum al eto..nisi napisao šta te konkretno interesuje:skidanje pozlate ili galvanizacija tj nanošenje pozlate.Stvari su slične samo teoretski.U praksi bi to izgledalo ovako:da skineš pozlat ima više načina ali se uglavnom koristi cijanidni postupak tj u rastvor kalijum cijanida se pozlaćeni predmet veže kao anoda a kao katoda se stavi komad grafita ili nerđajućeg čelika a najbolje bi bilo komad čistog zlata.Kad se propusti struja koja ne mora da bude precizno definisana zlato spada tj nestaje sa pozlaćenih predmeta i odlazi u rastvor...iz rastvora kome se najpre mora precizno podesiti pH vrednost zlato se redukuje dodavanjem u rastvor nekog reducenta a to je često neki metal koji je elektronegativniji od zlata kao npr.Al ili slično.Tada zlato prelazi u čisto stanje i pada na dno kao talog koji se ispira suši i topi-tako dolazi u metalno stanje.
Sa galvanizacijom je druga stvar:da bi pozlatio neki predmet(metalni) moraš ga prvo pobakriti (ako pozlaćuješ srebro bakar ili mesing onda ne moraš).,predmet mora biti ispoliran do visokog sjaja što je prilično teško postići (da bi i pozlata bila sjajna),zatim mora biti odmašćen što se obično radi u vrelom rastvoru trinatrijum fosfata,kalijum ili natrijum karbonata i natrijum hidroksida.Predmet može i elektrohemijski da se odmasti što je bolje.,nije mnogo komplikovanije.Zatim se predmet dekapira obično u kalijum cijanidu,pa se onda prebacuje u rastvor za pozlaćivanje koji se sastoji od kalijum zlatnog cijanida i slobodnog kalijum cijanida ,predmet je katoda a anoda treba da je od čistog zlata visoke čistoće.Zlato se vrlo zgodno i brzo nanese na predmet ....Ne znam šta tebe konkretno interesuje ali o ovome nema literature .ja dsta znam o tome ali moram znati tačno šta želiš ....navedi konkretan primer!!!
P.S. kalijum cijanid - jedna od najotrovnijih poznatih supstanci-ubija munjevito i teško se nabavlja-samo kvalifikovan čovek sme s tim da radi!!!!
[ Aleksa_Markoni @ 24.03.2011. 19:04 ] @
E ljudi i ja sam hteo ovim da pocnem da se bavim, pa sam hteo da zamolim stampara ako ovo procita, da me kontaktira, moze i njemu da bude interesantno, ako se ovde ne vidi moj mail je [email protected]. Pozz
[ miki069 @ 24.03.2011. 21:10 ] @
Prošlo je skoro 2 godine od zadnje poruke.
Oni su ili umrli od trovanja živom ili su postali milioneri i ES ih više ne interseuje.
[ Aleksa_Markoni @ 01.04.2011. 10:49 ] @
Verovatno :) ali sam gledao ovog stampara, zadnji post mu je bio pre neki dan. Ne mogu da mu posaljem licno mail posto nemam 20 poruka na forumu, a poruku sa foruma sigurno nije video... Valjda cu na nahvatati nekako, ako iko zna nesto vise o ovoj temi, svaka pomoc bi dobrodosla.
[ štampar @ 12.08.2011. 21:31 ] @
Retko zalazim ovde a ne znam ni u kom delu foruma je tema....Pogledam uglavnom malo elektroniku i to na kratko,nema se vremena ....

Zlato je naravno uvek aktuelno,što u prirodi,što u sekundarnim sirovinama...zemlja smo bogata zlatom pa se ono nalazi svud oko nas,samo ga treba prikupiti.

Ne mogu se nažalost pronaći velike količine ali su zanimljive i male pošto je trenutna cena 40 eura za gram i još će da skače...tako da se isplati i skupljanje na malo!

Aleksa_Markoni šta te interesuje pitaj,!
[ štampar @ 12.08.2011. 21:37 ] @
Citat:
miki069: Prošlo je skoro 2 godine od zadnje poruke.
Oni su ili umrli od trovanja živom ili su postali milioneri i ES ih više ne interseuje.


Hahahahaha....sa živom se ne radi ,to jeste mnogo otrovno i opasno a i teško za nabavku,ima mnogo lakših postupaka....od zadne poruke zlato je poskupelo DUPLO ili više....
[ otasevic86 @ 30.08.2011. 08:33 ] @
Cao stampar, hteo bih da te kontaktiram u vezi reciklaze kompjutrske opreme, ukoliko imas neke informacije. Usao bih u proces ozbiljnije reciklaze sa nekim investitorima, pa mi trebaju korisne informacije kako bi se upoznao sa procesom.

Pozdrav, moj meil ti je [email protected]
[ zacc @ 19.11.2011. 17:01 ] @
Cao stampar, hteo bih da te kontaktiram u vezi reciklaze kompjutrske opreme...vidim nisam prvi a malo me zanima u vezi ovoga, ako slucajno naletis na poruku pa da mi se javis na email "[email protected]" novi sam ovdje pa nemogu ti poslat poruku, pozdrav
[ Danijel_ocb @ 23.11.2011. 10:45 ] @
pa dali ima sad zlata u telefonima mobilnim ili nema i ako ima gde se nalazi u telefonu...........
[ gold_maniak @ 16.01.2012. 16:26 ] @
pomozite neka mi je javi u PP ko ima iskustva sa reciklazom starih hardwera ili mobilnih telefona... hwala
pisi te mi i na e_mail [email protected]
[ milosst @ 30.01.2012. 16:20 ] @
Pošto se niko nije javio, evo pokušaću ja da malo pomognem.
Ko se imalo zainteresovao, video je da je cena zlata veoma visoka i to naravno reciklažu čini dosta primamljivom.
Ko se malo više zainteresovao i pročitao makar celu ovu temu, mogao je da sazna da proces reciklaže zlata nije nešto što se lako i bezbedno osvaja. Naročito ako niste baš familijarni sa hemijom.

Za one koji poseduju sirovinu (matične ploče i slična elektronika) preporučujem mnogo bolji pristup. Prikupite sirovinu (što više, ostvaruje se bolja cena) i kontaktirajte ljude koji otkupljuju. Cena po kojoj možete prodati dobro klasiranu sirovinu je sada veoma, veoma dobra. Naravno, ukoliko ostvarite kontakt sa korektnim otkupljivačem.
Kada se sve stavi na papir: nabavka sirovine, rad na klasiranju, rad na rafinaciji (ovaj deo traži i znanje) i masa problema koji će se javaiti u radu sa jedne strane i prodaja sirovine sa druge, vrlo brzo se zaključi da je druga opcija mnogo bolja.

Inače istina o isplativosti otkupa leži u činjenici da veći otkupljivači sirovinu koju sakupe samelju zbog transporta i izvoze!


PS
Ja ne otkupljujem sirovine.
[ ivan1122 @ 06.07.2012. 09:51 ] @
Malo o temi koja i mene interesuje

http://reciklirati-zlato.blogs...ti-zlato-iz-elektronickog.html



Mene zanima jeli se moze na legalan nacin kupiti Aqua regia? Na podrucju Ex-Yu??

Imam dosta sirovine za reciklazu pa me znaima.
[ štampar @ 16.07.2012. 15:42 ] @
Citat:
ivan1122:
Malo o temi koja i mene interesuje

http://reciklirati-zlato.blogs...ti-zlato-iz-elektronickog.html



Mene zanima jeli se moze na legalan nacin kupiti Aqua regia? Na podrucju Ex-Yu??

Imam dosta sirovine za reciklazu pa me znaima.



Može naravno ali se aqua regia iliti ''carska voda'' ne prodaje nigde na svetu kao gotov rastvor.Ona je ipak smeša dve mineralne kiseline koju moraš sam napraviti neposredno pre upotrebe.
Ako nisi nikad radio s takvim kiselinama onda ti i ne savetujem da probaš,vrlo je opasno.
Ovaj video snimak ,hm.... you tube je pun takvih snimaka koje mogu da nazovem šarlatanstvom jer radeći ovako kao na snimku može se desiti sledeće:

a/zlato se uopšte ne istaloži

b/zlato se ne istaloži u potpunosti

c/ovo se radi isključivo napolju ili u digestoru jer se prilikom ove reakcije oslobađa otrovan gas,vrlo zagušljiv i neprijatan...

Neke vrlo bitne stvari autor je preskočio da objasni...dal' namerno ili slučajno?Osim toga njegov rastvor je od čistog zlata a znamo da prilikom rastvaranja elektronskih komponenti najveći deo rastvora sačinjavaju jedinjenja bakra,zinka,kalaja,olova...zlata bude najmanje...Koliko ostali elementi smetaju taloženju zlata ne bih objašnjavao...

Na you tubu jedino niko nikad nije okačio snimak kako se to stvarno radi....




[ neerwol @ 17.07.2012. 22:49 ] @
volio bih da pitam ovog stampara kako odvojiti pozlatu sa stampanih ploca i koliko moraju biti postotne kiseline (hlorovodonicna HCL i azotna HNO3) za zlatotopku vodu
MOJ MAIL JE [email protected]
[ štampar @ 30.07.2012. 10:31 ] @
Za skidanje zlata sa elektronskih kontakata postoji vrlo precizno tehnološko upustvo gde je sve lepo objašnjeno....
[ kole55 @ 04.12.2012. 00:21 ] @
i ja sam pokusao ali sam na kraju dobio sivi prah u cemu je greska
[ kole55 @ 04.12.2012. 00:26 ] @
molio bih stampara da mi pomogne ako ovo vidi sve islo kao na videu osim sto sam na kraju dobio SIVI prah kad sam talog osusio a trebao bi biti narandjastosmedji.u cemu je greska.ako mozes pomoci kontaktiraj me na mejl [email protected]
[ ventura @ 04.12.2012. 00:32 ] @
BTW u reciklaži elektronskog otpada lova nije u zlatu već u bakru (najviše ga ima i najlakše se vadi). Zlato, srebro, paladijum itd. mu dođu samo kao neka vrsta bonusa na sve to..
[ kole55 @ 04.12.2012. 01:40 ] @
pa jest bakar ali kako iskoristiti bonus od zlata.evo ovako napravio sam zlatotopku 10ml hno3 70% i 30ml hcl 32%.stavio sam neke dijelove elektronike na kojima ima pozlate i otopilo se stvarno je skinulo svu pozlatu a naravno i bakra kalaja itd.plastika je ostala.ostavio sam to da prenoci i sutradan posto mi urea nije valjala dodao sam vode da razrijedim tu otopinu (otprilike ili odoka nije bitno)zatim sam dodao vinobran otopina se zamutila pocrnila sa reakciom od nekoliko sekundi(bas kao na onim snimcima sa yutube).ostavio sam 12-24 sata da se slegne i stvarno ima talog.e sad je problem isfiltrirao sam i osusio talog ali on je SIVE boje a trebao bi biti narandjastosmedje(tako sam procitao).sta sam dobio kakav je to prah gdje je zlato spalo je sa dijelova elektronike u otopinu ne moze nestati ali ovo definitivno nije zlatna prasina.ako ko ima iskustva i ako moze pomoc neka se javi pozz
[ ventura @ 04.12.2012. 08:17 ] @
Ne znam stvarno kako ide tehnološki postupak, znam samo na čemu firme za reciklažu najviše zarađuju.
[ štampar @ 12.12.2012. 12:46 ] @
Citat:
kole55:
pa jest bakar ali kako iskoristiti bonus od zlata.evo ovako napravio sam zlatotopku 10ml hno3 70% i 30ml hcl 32%.stavio sam neke dijelove elektronike na kojima ima pozlate i otopilo se stvarno je skinulo svu pozlatu a naravno i bakra kalaja itd.plastika je ostala.ostavio sam to da prenoci i sutradan posto mi urea nije valjala dodao sam vode da razrijedim tu otopinu (otprilike ili odoka nije bitno)zatim sam dodao vinobran otopina se zamutila pocrnila sa reakciom od nekoliko sekundi(bas kao na onim snimcima sa yutube).ostavio sam 12-24 sata da se slegne i stvarno ima talog.e sad je problem isfiltrirao sam i osusio talog ali on je SIVE boje a trebao bi biti narandjastosmedje(tako sam procitao).sta sam dobio kakav je to prah gdje je zlato spalo je sa dijelova elektronike u otopinu ne moze nestati ali ovo definitivno nije zlatna prasina.ako ko ima iskustva i ako moze pomoc neka se javi pozz


Nema tu zlata,bar ne dovoljno da bi ga video i opipao....Takođe ni taj postupak nije dobar ni ispravan,ko zna šte su tu istaložilo...youtube je čudo...

Da bi video zlato treba pozamašna količina pozlaćenih kontakata...a da se istaloži treba i poprilično znanja ...

Za one koji ne znaju a voleli bi da znaju napravio sam precizno tehnološko upustvo...




[ kole55 @ 12.12.2012. 19:38 ] @
pozz.za stampara i pitanje kako bi mogao dobiti od tebe znanje o tehnoloskom postupku ili barem objasnjenje sta sam pogresno uradio ili sam sve i zabrljao haha sto je najvjerovatnije.usput i ja sam zavrsio hem.tehnicku i nezaposlen nisam nikad ni dobio priliku da se zaposlim kao hemicar.ne znam koja si ti generacija ja sam zavrsio 1987g.pozz.
[ basco @ 25.01.2013. 09:41 ] @
Molio bih da dođem nekako do štamparovog uputstva za odvajanje zlata.Nemam iskustva sa forumima pa
ostavljam poruku da mi se netko javi.
[ legijaaa @ 16.03.2013. 19:19 ] @
I ja bih trebao ovo uputstvo ako nije problem
[ mona17 @ 30.07.2013. 21:03 ] @
pozdrav svim ucesnicima ovoj vrlo zanimljivoj teme....
vidim da forum nije bas cesto posjecivan a tema je jako interesantna,od Vas sam slucajno saznala da od e-otpada moze se dobiti plemenite metale,pregledala sam i youtube ,no tamo bas sve izgleda sasvim drugacije sto pise u ov
oj temi.
voljela bih upoznati taj tehnoloski proces o kojem pise Stampar ali ne mogu se snaci,molim ako neko zna gdje se moze pregledati neka odgovori.hvala.
[ KrkaCiC @ 30.07.2013. 23:31 ] @
Ja saradjujem sa covekom koji ih prosledjuje ljudima koji prosledjuju reciklatorima
Uglavnom,koliko sam saznao iz price,reciklatori su stranci i sam postupak je,sem sto je skup i otrovan,i relativno spor,oko 40 dana valjda otprilike traje to "razlaganje". Posto se ne bavim hemijom i ne recikliram vise detalja me nije ni zanimalo.
Inace ako je moj saradnik u pravu,to niko ne radi kod nas.
[ štampar @ 31.07.2013. 14:47 ] @
Tvoj saradnik nije u pravu jer se to radi i kod nas...

Takođe-postupak ne traje 40 dana a nije toliko ni skup....

Inače,tehnološki proces odvajanja zlata iz elektronskog otpada nije nešto što se može ''naći na internetu''ili youtubu...

[ KrkaCiC @ 31.07.2013. 17:07 ] @
@Stampar

Jel se ti bavis tom reciklazom? Mene drugo zanima,ne proces reciklaze,nego nesto oko nabavke
[ mona17 @ 01.08.2013. 09:04 ] @
Hm,ako je taj postupak jeftin i moze jednostavan ,zanima me zbog cega se niko time ne bavi bar ja prvi put cujem od VAS...
ako se ne moze naci neko upustvo na netu ili youtube gdje se moze naci...ako nije tajna?
mada sumnjam da bi neko hteo prenjeti svoje znanje na tu temu ostalima....
ali jako me zaitrigovala ova tema..
e-otpada ima svukud ali niko ga ne preradjuje na taj nacin...zbog cega?
moze je to stvarno nesto opasno i nedostizno ,mislim na te sastojke,hemikalija.
[ ventura @ 01.08.2013. 09:37 ] @
Citat:
mona17: Hm,ako je taj postupak jeftin i moze jednostavan ,zanima me zbog cega se niko time ne bavi bar ja prvi put cujem od VAS...

Možda zbog toga što taj postupak baš i nije ni jeftin ni jednostavan ni bezbedan?
[ deedee5 @ 01.08.2013. 09:46 ] @
Domaća radinost



Praradi nedeljno 200/300 grama delova sa zlatom...
[ KrkaCiC @ 01.08.2013. 14:55 ] @
Nisam hemicar i ne poznajem materiju,ali video iznad mi izgleda kao Kako skinuti pozlatu

Kod ploca telefona,i maticnih ploca,cpu-a itd mislim da je mnogo drugacija i slozenija prica. Saradnik mi je napomenuo da se ne odvaja samo zlato,vec i neki drugi-skupi elementi
[ štampar @ 01.08.2013. 15:46 ] @
Citat:
KrkaCiC: Nisam hemicar i ne poznajem materiju,ali video iznad mi izgleda kao Kako skinuti pozlatu :)

Kod ploca telefona,i maticnih ploca,cpu-a itd mislim da je mnogo drugacija i slozenija prica. Saradnik mi je napomenuo da se ne odvaja samo zlato,vec i neki drugi-skupi elementi :)




Gornji klip prikazuje samo kako se pošteno namučiti za neznatnu količinu zlata...

Matične ploče sadrže osim zlata i Pd(Paladium) ...
[ deedee5 @ 02.08.2013. 01:28 ] @


Ako sam dobro razumeo jedan telefon ima 10-15% bakra.
200-300 g zlata i 2000-2500 g srebra u jednoj toni telefona...
[ drlakic @ 02.08.2013. 18:45 ] @
Prvo bih da pozdravim sve učesnike u temi, posebno štampara zbog nesebičnog deljenja svog znanja sa drugima.

Vađenje plemenitih metala iz matičnih ploča, ploča mobilnih telefona, ostalih štampanih ploča i svog opasnog elektronskog otpada je nezakonito u Srbiji! Bazelskom konvencijom iz 2000. smo potpisali da sav opasan otpad (procesori, štampane ploče itd.) mora da se šalje za Nemačku i još par zemalja EU koje jedine imaju dozvolu za preradu istog. Ameriku su primoravali da potpiše taj sporazum, ali je Amerika jedina zemlja koja nije pristala na to i gde je to zakonito pored EU.
Kod nas reciklažni centri verovatno jedan deo to odrade na crno, a drugi deo šalju u Nemačku. Ali s obzirom da Nemci jako dobro plaćaju elektronski otpad, našim reciklažnim centrima skoro da se i ne ispalti da se bakću s tim otpadom koji sadrži dosta nečistoća.

Deedee5, kamo sreće da si dobro razumeo. :) Iz jednog kilograma telefona (11 koamda) se dobije manje od 0.2g zlata

Sve u svemu, pošto su procesi složeni i opasni, a pri tom su potrebne veće količine za obradu, nestručnim licima koji poseduju elektronski otpad bih predložio da ga prodaju i sačuvaju svoje zdravlje i vreme!

Za sve koji misle da bi mogao da odgovorim na neka pitanja koja su van teme mogu da mi se obrate na email [email protected]
[ nicator2k @ 09.08.2013. 10:41 ] @
Pozdrav svim učesnicima foruma.

Tema izuzetno zanimljiva. Odustao sam od vađenja zlata (za sada) ali imam nekoliko pitanja

- Koliko se kod nas plaćaju procesori, čipovi, kontakti i sve što sadrži zlato?

- Od čega je napravljen magnetni disk (ili više njih) koji se nalazi u HDD-u? Magnet ne reaguje na njega, tj. ne privlače se i ne lepi se magnet na disk.

- Da li mogu posebno da prodajem delove iz kompjutera i štampača i kome?

Imao sam višak slobodnog vremena pa sam rasturio oko 20 hdd-a i 4 inkjet štampača i po neki CD-ROM i FDD. Iznenadio sam se koliko ima sitnih delova unutra. Odvajao sam bakar tj. kablove, plastiku, gumu, aluminijum, štampane ploče, el. motore i kontakte koji sadrže zlato. Ali ne znam kako i šta dalje.

Hvala unapred
[ stankovicc @ 11.10.2013. 18:45 ] @
Pozdrav svima koji prate ovu temu.

Ja se vec duze vreme bavim otkupom elektronike koja na sebi ima pozlate. S tim u vezi molio bih stampara da mi prosledi uputstvo ukoliko je to moguce. kako bih mogao da zaokruzim odredjene stvari odnosno da od vise pozlata dobijem 24k.

Hvala na odgovoru.

Svi oni koji imaju maticne ploce, procesore, mobilne telefone i ostalu elektroniku koja poseduje pozlatu mogu da me kontaktiraju na mejl [email protected]
[ KrkaCiC @ 13.03.2014. 15:01 ] @
Ima li istine u ovome link

Inace,zanima me,da li se zlato nalazi u samim pinovima tj samo na vidljivim mestima ili ga ima i unutar same ploce,MB odnosno ploce telefona?

Voleo bih da se javi neko ko se razume malo vise u hemiju!
[ markoni7777 @ 01.04.2014. 16:20 ] @
pozdrav svima na forumu..nov sam clan a imam pitnje za stampara u vezi reciklaze elektronskog otpada..poceo sam sa skupljanjem procesora i maticnih ploca pa me zanima kako najjednostavnije doci do zlata koje nemora da bude velike cistoce..ako postoji nacin laksi da se dodje do recimo 10 karatnog zlata..
[ jagger1 @ 20.08.2014. 23:52 ] @
Poz svima na forum.Nov sam ovde,pa bi hteo da pitam bilo koga ko zna kako se vadi srebro (postupak i sve to) posto kazete da ima i srebra i ostalo.
[ deedee5 @ 21.08.2014. 00:06 ] @




[ highlander77 @ 14.09.2014. 19:34 ] @
Ja bih da zamolim za odgovor gde kupiti "Carsku vodu" tj. njene sastavne delove ? Potrebna mi je manja kolicina , ne za recikliranje otpada i vadjenje zlata vec za neku drugu svrhu .
Hvala unapred .
[ štampar @ 15.09.2014. 06:58 ] @
Citat:
highlander77: Ja bih da zamolim za odgovor gde kupiti "Carsku vodu" tj. njene sastavne delove ? Potrebna mi je manja kolicina , ne za recikliranje otpada i vadjenje zlata vec za neku drugu svrhu .
Hvala unapred .



Ako nisam previše radoznao-za koju drugu svrhu?
[ sirotinja87 @ 01.11.2014. 12:49 ] @
Pozdrav svima.. Mene zanima,jel ima neko dobre volje da podeli informaciju coveka ili zene kod kojih nosi to na reciklazu..? Cuo sam da ima u bg_u,ali i ko nosi tamo nece da kaze,a nece ni da ucini da odnese,da radi dzabe,pa i da razume,ali ovako..
[ stankovicc @ 01.11.2014. 14:31 ] @
Ja otkupljujem sav neispravan racunarski hardver kao i ploce od mobilnih telefona.
Kontakt www.pcrestoring.rs ili 064 41 41 500 Goran
[ Olivera Radivojevic @ 21.06.2022. 14:15 ] @
Citat:
štampar:
Kad je već ovakva tema moram da se uključim mada sa zakašnjenjem , dakle ja se bavim reciklažom el.sklopova koji sadže zlato i ostale plemenite metale,pošto sam pre par godina shvatio da smo mi jako bogata zemlja gde se i zlato baca na deponiju...a šteta je da se baci jer recimo tona zlatne rude sadrži o,6 grama zlata do nekih 5 grama (JAR).Šta mislite koliko sadrži tona mobilnih telefona? Uzgred otkupljujem stare el.ploče od računara,procesore i tome slično,ako neko ima nek se javi,takođe pružam pomoć onima koji bi se bavili time...


Druze javimi se molim te jer skupljam 4-5 god.sirovinu i imamje dosta pa da probamoda se dogovorimo.moj tel.je:063 7001022 Miodrag