[ ni hao @ 19.05.2008. 16:26 ] @
Pozdrav svima.

Otvaram posebnu temu u kojoj bih zelio da sakupimo sto vise informacija o tehnologiji uzgoja jagoda, sve do u sitne detalje.

Slicna tema na forumu je vec bila http://www.elitesecurity.org/t233773 , ali kako rekoh moja ideja je da se sakupe informacije vezane konkretno za uzgoj jagoda, a ne informacije o plasiranju proizvoda, sticanju pocetnog kapitala...

Dakle, osobine zemljista, sorte, sve vezano za plastenike, staklenike, navodnjavanje, sisteme uzgoja, vertikalne sisteme, djubrenje, insekticide, branje, klasiranje, evropske standarde, pakovanje ....

Svaka informacija kako od strucnjaka tako i od laika je dobrodosla!

Pa eto, neka inicijalno pitanje bude, koje sorte sadnica su najbolje za nase prostore?

PS
malo kasnije cu uzeti vremena, pa iz gore spomenute, slicne teme, izdvojiti dijelove teksta relevantne za ovu novootvorenu temu o tehnologiji uzgoja.


[edit]: Evo kako sam obecao, izdvajam dijelove teksta i savjete iz gore navedene diskusije, koji su direktno vezani za tehnologiju uzgoja jagode. Usput se izvinjavam autorima tih tekstova zbog prekrajanja i sakacenja njihovih poruka. Pokusavam sve vaznije informacije da izdvojim na jedno mjesto, radi onih koji zele nesto vise da nauce o samom uzgoju i problemima vezanim uz njega.

@Lesli Eldridz
Znaci, jagode moze, ali da se za pocetak kupe sadnice po 6 dinara, da se gaje u saksijama na kvalitetnom kompostu i da se navodnjavaju vodom u kojoj je rastvoreno djubrivo u odredjenom odnosu, kao sto se vidja na TV, ima i na internetu ili u knjigama, i da se za pocetak napravi u samogradnji plastenik i kap po kap sistem, da bi se tako pocelo, ali nista megalomanski, sta znam 1000 sadnica za pocetak, i da se onda te jagode prodaju na pijaci. Nikako da se ne kupuju gotovi sistemi plastenika i sistemi za navodnjavanje...

@pctel
Moze li neka informacija gde se kupuju te sadnice...

@MarkoLucic
Na jednom hektaru bi moglo da se poseje (a da ne bude pregusto) najmanje 30000 sadnica.
Ukoliko 1 sadnica teoretski (dobijalo se i u praksi toliko, ali to je vec stvar tehnologije) moze da donese 1 kg jagoda...
p.s. A sto se tice "keep it real", u Italiji je debakl proizvodnja od 30 tona po hektaru...

@Milos niks
...informacija se zasniva na iskustvu udruzenja "Jagodni prsten" iz Hrvatske ( ne neko jako udruzenje , ukupna proizvodnja im je oko 300 tona ). Njihova prosecna proizvodnja po hektaru je 15 tona...

@MarkoLucic
Hrvatska UVOZI jagode, a Italija, Holandija i Francuska ih IZVOZE. Te tri države inače diktiraju sorte jagoda celoj Evropi jer su bar za generaciju istraživački ispred... Stvarni zasad u zapadnoj praksi je oko 40-42 hiljade živica po hektaru, ali najveći problemi se pojave kada dodje do berbe... potrebno ti je strašno mnogo radnika za branje po jednom hektaru, a mislim da se radi o cifri od nekoliko STOTINA. Teško je obezbediti toliko sezonaca, ako imaš u vidu da jedan jači proizvodjač u Italiji ima do 10-tak hektara pod jagodom...Kod nas je priča nešto drugačija. Naši najjači proizvodjači ne mogu ni da se primaknu tolikoj pojedinačnoj površini pod jagodom... postoje neke pripreme koje se moraju odraditi NAJMANJE jednu sezonu na ciljnom terenu, a na zapadu to rade 3-5 sezona... znanje o agronomiji i zaštiti bilja ne može da se "ukrade" za jednu sezonu nego mora da se angažuju stručna lica koja će raditi kao stalno zaposleni ili bar kao redovno plaćeni honorarni saradnici....

Trenutno prosirujem projekat za "probu".

U fazi sam razmisljanja da napravim staklenik umesto plastenika pa gledam varijantu folije kojom cu se stititi od toplotnih gubitaka tokom noci. Pored toga moram smisliti neki racionalan metod automatskog ili bar poluautomatskog postupka prekrivanja tom folijom.

Druga promena i nije promena nego prosirivanje ogleda na hidroponski uzgoj (vertikalan ili horizontalan, nisam jos odlucio) na pola staklenika i tu takodje treba da se rese neke "sitnice" oko recikliranja hranljivih materija u iskoriscenoj vodi.

Treca stavka mi je pokusaj da napravim potpuno pokriven sistem bez sunca uz koriscenje specijalnog osvetljenja kao zamene za sunce uz lako kontrolisanu temperaturu. Zanima me koliko moze da se kompenzuje nedostatak pravog sunca sa idealnom temperaturom tokom celog procesa proizvodnje. Pokusacu da pronadjem nekog sa katedre za fiziku ko moze da mi ispita one funkcije koje odredjuju svetlost i da probam da napravim takvu kombinaciju razlicitih izvora svetlosti da dobijem priblizno istu. Naravno, to ce takodje biti hidroponski sistem, a pokusacu da dobijem jagodu vansezonski....
200 grama po zivicu sto je tragicno lose.... Vertikalni uzgoj u saksijama sam video na samo jednom mestu da je uspeo, ali to je u Americi i nemam dovoljno podataka. Razlika je u saksijama i to sto je tamo umesto cetiri u jednoj saksiji bilo posadjeno sest zivica, saksije su bile plasticne i koliko sam mogao da primetim imaju znatno bolji sistem prenosenja tecnosti ka dnu....

@dekibre
pošto sam se interesovao za proizvodnju jagoda malo sam googlao nebih li video šta ima na netu u vezi proizvodnje jagoda, hydropinics sistemu uzgoja, sistemima navodnjavanja i sl.
Pa ako nekome ovo može da pomogne evo liste sajtova.

T-tape sistem navodnjavanja http://www.tsystemsinternational.com/

Vertikalni uzgoj jagoda http://www.moba.co.yu/atp/jagode.htm

Agro-tower hydroponics and conventional gardening http://www.growpots.com/photo_gallery.html

Shasta nursery http://rootstock.com/strawberry.html

Planting tips http://plantingstock.com/plantingtips.html

Hydroponics http://vertigro.com/

Hydroponics search http://www.hydroponicsearch.com/

How to hydroponics http://howtohydroponics.com/

@surfingisfun
Napravili smo plastenik 15x6 metara sa izuzetno jakom gvozdenom konstrukcijom. Okačili smo 100 džaka na konstrukciju i posadili 1000 sadnica Clery i 1000 Marmolada. Sad su jagode u fazi mirovanja, a inače smo imali veliki problem sa botritisom i crvenom pegavošću lišća, tako da smo morali da grejemo plastenik, što je gajenje jagoda u tom plasteniku izašlo vrlo skupo.

Osim što smo posadili jagode u plasteniku, obradili smo zemljište površine 30 Ari na kome smo jesenas posadili 6,500 sadnica Marmolade i planiramo da ovog proleća postavimo sistem navodnjavanja kap po kap.
Zamolio bih te da mi daš informaciju o načinu uništavanja uskolisnog višegodišnjeg korova "Pirevina" jer je u zemljištu zastupljen 100 %. Čime bih to mogo da tretiram, a da ne oštetim jagode koje su već posađene i kad i kako to da uradim.

@MarkoLucic
Pregusto zasadjene jagode! Jedna od osnovnih gresaka kod pocinjanja je prevelik apetit.... Za bortritis ti je potrebno redovno provetravanje, odnosno, ne sme vlaznost vazduha da ti predje 65%, kao i za sve ostale bolesti.
U vezi crvene pegavosti: Odakle si dobio (kupio) sadnice? Verovatno si ih kupio vec zarazene, u stvari, kupio si los sadni materijal.
To se inace ne dobija u plasteniku. Postoji neka sansa, ali je zaista minimalna.
Crvena pegavost se prvi put tretira pred cvetanje, drugi put posle cvetanja (10-tak dana posle prvog tretiranja), a treci put posle berbe jagoda.
Treci put se ne tretira u plasteniku ukoliko ti je jednogodisnja berba jer menjas zasad. Tretiras ih benomil-om, karbendazim-om, cineb-om.... Zemljiste se ispituje pre bilo kakvog tretiranja, a kamoli pre sadnje. Najsigurniji si kad roknes zemlju totalom pre zasada.... svaki preparat treba posebno registrovati za svaku kulturu i za svaku bolest. Jeste da je to van pameti, ali to je fakticko stanje kod nas.
Jagoda je sirokolisna kultura i neces imati vecih problema da ih lecis od uskolisnog korova primenom fusilade forte kada pocne pirevina
intenzivno da raste. Cirka 2-3 lista. OBAVEZNO PRE pocetka cvetanja jagode. Posle toga NIKAKO ne smes saditi strna zita bar 2 meseca od prskanja.
I obavezno se pridrzavaj TACNIH mera prilikom tretiranja. Od viska ce te itekako zaboleti glava. Mozda i vise nego od manjka.
To bi trebalo da zvuci kao 1,3 litra po hektaru, sto bi pretvoreno u tvoj slucaj bilo 0,39 litara RAVNOMERNO rasporedjenih po tvom zasadu....

@Pex
po sistemu "kljuc u ruke" (~5000€ za plastenik 24m x 5.5m x 3.5m + prateca oprema, navodnjavanje, oplemenjavanje vode? + supstrat + sadnice... +montaza..)

@elistesa
digli kredit na 3000E,uzeli plastenik(13x7),sistem za navodnjavanje kap po kap,saksije,supstrat,sadnice,...sve po tom sistemu,,kljuc u ruke"sve u saradnji sa Mileticem.Uradili smo sve kako nam je receno,radili po planu sve(prihrana i zastita),i na kraju...HAOS!Pocele su da oboljevaju od svega:pepelnica,plamenjaca,a najgora nocna mora koja me jos uvek muci je Botritis(siva plijesan)koje nikako da se resim jos od zime.Malo stane pa cim zaladi opet bukne.Jagode su u cvetu ali nista od njih nece biti jer se vidi da su sadnice bolesne.
E,sad ruku na srce napravili smo samo jednu ali fatalnu gresku-zatvarali smo plastenik nocu(proslog leta) i velika vlaga u plasteniku je izazvala bolest.Niko nam nije rekao da plastenik treba biti otvoren i danju i nocu...Predvece i nocu se vlaga u plasteniku obavezno podigne preko 80% cak stavise probija plafon od 100% sto pretpostavljam da tako mora biti i da se tu u stvari ne moze nista ni uciniti!?
Cele zime nam je plastenik bio otvoren i danju i nocu pa opet nista-nikako se resiti plesni!.... Imamo 2500 sadnica a vrste su Marmolada i Madelina(valjda sam dobro rekla za ovu drugu) i mislim da su obe vrste sadnica loseg kvaliteta... Sve u svemu-da nam jagode i rode maksimalno (sto 100%nece!!) mi ne bi dobili nazad ni novac koji smo ulozili u sva ta sredstva za prihranu(razno razni Pollyfeed-e),razni fungicidi za zastitu,insekticidi,mikroelementi i da ne nabrajam sta sve...Troskovi su uzasni i nikad im kraja!..... Mislim da je mnogo bolje gajiti jagode na otvorenom nego na zatvorenom.... Moj zakljucak je da smo kupili los sadni materijal ... Plastenik je kupljen od ATP-a,sa podkonstrukcijom je(dupla folija),na rasklapanje je,nema ni godinu dana.Folija je kvalitetna Izraelska,cetvorogodisnja.Sto se tice pratece opreme tu spada sistem za navodnjavanje ,,kap po kap",dozator,magnetni oplemenjivac vode,saksije,stubovi nosaci a imamo i 2 velika kontejnera od po 1000l....

@surfingisfun
Ako nisi jagode koje su obolele od botritisa tretirala Teldor-om, onda nećeš ni izlečiti botritis.... promaja u gornjoj zoni plastenika je rešenje protiv vlage...

@docan
Danas sam naručio cevi za konstrukciju plastenika 36#8 m. (metalservis kraljevo) po uzoru na ATP sa investicijom od 60.000din., Informacija da svako može naći majstora da odradi montažu jeftinije.
ne znam ništa o uzgoju jagoda jedino da vertikalni uzgoj ima nedostataka ali sam načuo o nekim stalažama sa dzakovi sa 4.živića. Molio bih Vas da mi nešto napišete o tome.

@dexterorc
Interesuje me koja se vrsta sistema kap po kap navodnjavanja koristi kod vertikalnog uzgoja jagoda.
Meni je savetovano da se zalivanje vrsi preko najvišlje saksije i da se voda sliva kroz saksije nanize.
Meni je to nelogicno. Planiram da postavim po 8 do 9 saksija u vertikali i trazim nacin da do svake saksije postavim kapalicu. Da li znate nekog proizvođača ili barem uvoznika takve opreme kod nas ? Da li je dovoljna jedna kapalica po saksiji ?
Procitao sam da je veliki problem vlaga u plasteniku. Kako ste vršili zalivanje u Vašim plastenicima.

@zoranmi
....mozete jagode polivati preko kapaljki klik tif preko prve saksije sto svi preporucuju ili kapljacima u svakoj saksiji posebno.....

@djulabazina
Ewo ovako, ja se vec nekoliko godina bavim jagodama u Backom Monostoru pa imam i ja nekoliko informacija. Ako Vas posetite moj web sajt www.djulabazina.orgfree.com
Inace sadnice sorte koju gajim imam vec 19 godina. Dobila sam na poklon 5 sadnica, dve su prezivele. Od te dve sadnice danas imam preko 10000 sadnica.
Prvi plod sezone 2007 je tezio 14 grama i on je ubran 02.05.2007. godine. Sedam dana kasnije ubrala sam plod tezine 122 grama. Plod najvece tezine u sezoni 2007 je tezio 160 grama....

@surfingisfun
...jagodice u plasteniku je napala neka buba ili šta već, zove se Tripex ili tako nešto. Kažu da je to sa duvana prešlo.... Kažu da ima neko sredstvo za tretiranje, ali nema kod nas u zemlji da se nabavi. Kažu da ne može isto sredstvo kao za duvan..... trips, napada cvet i neće da zametne.
Ima lek Spintor, ali nema kod nas da se kupi. Kažu da ima u Mađarskoj

@MarkoLucic feat. Nada Suknjaja
Za Trips ima 2 vrste preparata registrovanih za koristenje u zatvorenom
prostoru na ukrasnom bilju, paradajzu, krastavcima. Nisu registrovan
konkretno za jagode, pa treba videti u poljoapoteci da li smes da upotrebis
na jagodama. Preparate ne registruju za sve biljne vrste, zato sto moraju da
plate drzavi za svaku novu registraciju, tako da je velika verovatnoca da
moze da se koristi i u jagodama. Ima ih u svakoj iole opremljenoj apoteci.

Fastac 10 %SC, Fastac 10% EC- u zatvorenom prostoru se koristi u 4-6 l vode
po 100m2(ar) 2-2.5ml preparata. Kupis spric u apoteci, tim ti je najlakse
izmeriti.

Insektin, Malation E-50, Poljotion- 15-25 ml u 4-6 l vode na 100m2

@banturica
....nasao sam na http://www.poljoprivreda.info/ tekst "jagode na devet spratova".....

[Ovu poruku je menjao ni hao dana 20.05.2008. u 01:53 GMT+1]
[ Stefano @ 20.05.2008. 00:40 ] @
mmmmm upravo ih jedem... kako su slasne samo, toliko da mi dodje da uzgajam jagode, ali za svoju dusu salu na stranu, koliko su popularne kod nas jagode-mesecarke koje radjaju svakog meseca?
[ ni hao @ 23.05.2008. 19:34 ] @
Evo jedan hrvatski tekst vise autora o kvalitetu plodova dobijenih hidroponskim uzgajanjem, Tu je i odgovor na moje pitanje iz prve poruke, da je najvjerovatnije najzastupljenija sorta na Slovenackom, Hrvatskom, a vjerovatno i nasem trzistu "Marmolata".

Autori: B. Duralija, Z. Čmelik, Jasmina Družić Orlić, Nadica Dobričević i Sandra Voća, napisali su rad naslova "Kvaliteta plodova hidroponski uzgojenih jagoda (Fragaria x ananassa Duch.)".

U radu se po prvi puta iznose podaci o osnovnom kemijskom sastavu hidroponski proizvedenih plodova jagoda sorte Elsanta u Hrvatskoj. Također je napravljena komparacija s kvalitetom plodova jagode iste sorte uzgojene u sezoni na zagrebačkom području kao i u Sloveniji, te sa sortom Marmolada koja je bila najzastupljenija na tržištu.

Utvrđeno je kako najveći sadržaj vitamina C od 71 mg/100 g sadrže plodovi sorte Elsanta iz hidroponskog uzgoja.

Proizvodnja jagode u hidroponima omogućuje berbu i prisustvo plodova ovog voća na tržištu tijekom cijele godine. Uzgoj jagoda ovom tehnologijom započeo je nedavno i na području Republike Hrvatske. Na taj način se i kod nas produžila sezona potrošnje ovog voća.

Potrebno je upoznati proizvođače, prodavače, te potrošače kao konačne konzumente s kvalitetom plodova jagode uzgojene u hidroponima, a kako bi bili informirani s onim što im se nudi kao namirnica. To više što se plodovi jagodastog voća od kojih je jagoda najznačajniji predstavnik, sve više preporučuju u prehrani stanovništva kao bogat izvor antioksidanata.

Istraživanje je pokazalo kako hidroponski uzgojena jagoda postiže dobru kvalitetu ploda, pri čemu je sadržaj vitamina C bio veći u usporedbi s plodovima uzgojenih na otvorenom u sezoni. Manja vrijednost odnosa suhe topive tvari i ukupnih kiselina, te nešto svjetlija nijansa boje hidroponski uzgojenih plodova može se povezati s kraćim danom tijekom kasne jeseni i manjim intenzitetom prirodnog svjetla u periodu dozrijevanja plodova.

Luminiscencija i intenzitet pigmenta boje nije se značajno razlikovao između plodova sorte Elsanta uzgojene u hidroponima i onih iz klasičnog uzgoja na otvorenom

[ ni hao @ 25.08.2009. 01:30 ] @
Zar niko nista da kaze za ovoliko vremena?
[ Kisho @ 22.10.2009. 16:07 ] @
procitah ceo tekst i mogu te samo pohvaliti na trudu.i ja planiram proizvodnju necega,nisam odlucio cega jer uvek zastanem na koraku kome prodati ili izvesti.slabo sam informisan o tome zato i uvek posustajem.Kako ti napredujes ?
[ Lavlja_Jazbina @ 06.09.2012. 08:55 ] @
ni hao
Da li si ti posle ovolikog vremena nesto uradio i neka licna iskustva ili si odustao.Poljoprivreda je novi forum
pa ako si jos u tim vodama daj projekciju svog rada.
[ deki111 @ 13.11.2014. 21:40 ] @
Možda će nekom koristiti ova skenirana knjižica "Tehnologija proizvodnje jagode na polietilenskoj foliji".
[ deki111 @ 13.11.2014. 21:43 ] @
nastavak
[ deki111 @ 13.11.2014. 21:45 ] @
još