[ israelli @ 24.05.2008. 14:08 ] @
kako da skinem Real one player ali preko terminala jer mi je tako lakse za moj UBUNTU8.40

[Ovu poruku je menjao momsab dana 01.06.2008. u 01:02 GMT+1]
[ virtualVoid @ 26.05.2008. 09:16 ] @
pa valjda

Code:
sudo aptitude install realplayer
[ israelli @ 31.05.2008. 12:07 ] @
a neide tako mora se nesto drugo odraditi a sta ja ne znam
[ Danilo Cvjeticanin @ 31.05.2008. 12:36 ] @
sudo apt-get install realplayer
[ tdjokic @ 31.05.2008. 13:06 ] @
Code:
toma@toma-desktop:~$ sudo apt-get install realplayer
[sudo] password for toma: 
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Package realplayer is not available, but is referred to by another package.
This may mean that the package is missing, has been obsoleted, or
is only available from another source
E: Package realplayer has no installation candidate
toma@toma-desktop:~$ 


Nece, isto U 8.04. Usput budi receno, nije 8.40, jer broj verzije znaci godinu i mesec izdanja, a posto godina ima najvise 12 meseci, to druga cifra ne moze biti 40
[ maksvel @ 31.05.2008. 13:25 ] @
Očito nije postavljen paket... Zašto ne skineš lepo .bin fajl sa realplayerovog sajta i instaliraš sa
sudo ./RealPlayer11GOLD.bin
?
[ Danilo Cvjeticanin @ 31.05.2008. 17:49 ] @
Tako je najbolje i najjednostavnije.

1. Download the RealPlayer11GOLD from http://www.real.com/linux to your home directory.
2. Open Terminal (from this point on, you must have admin rights).
3. Type sudo chmod +x RealPlayer11GOLD.bin
4. Type sudo "./RealPlayer11GOLD.bin"
5. Follow prompts. It'll start the installer. Do as it instructs and hit Enter.
6. It'll ask for the install path. Default is fine and hit enter.
7. It'll ask for a confirmation of install path. Press F to Finish the install.
8. It copies files, installs icons, etc. When you get the prompt, it's done.

Congrats! You have just installed RealPlayer 11 on Ubuntu. Easy, huh? ;)
To launch the app, go to Applications > Sound & Video > RealPlayer 11.
If that doesn't work, open Terminal again and type realplay .

Follow setup prompts and RealPlayer should be launched. It may forward a tab in FireFox to say if RealPlayer is up to date or not.

Ako ne razumes, ima da ti prevedem :)
[ israelli @ 01.06.2008. 15:00 ] @
nece kao sto tdjokic kaze isti problem iako sam prije skinuo bin fajl od realpleyera11GOLD a kasnije sam uradio kao sto je Danilo Cvjeticanin oipisao ali u terminalu nemogu nista vise da ucinim halid@halid-desktop:~$ sudo chmod +x RealPlayer11GOLD.bin
chmod: cannot access `RealPlayer11GOLD.bin': No such file or directory
halid@halid-desktop:~$ sudo "./RealPlayer11GOLD.bin"
sudo: ./RealPlayer11GOLD.bin: command not found
halid@halid-desktop:~$
[ tdjokic @ 01.06.2008. 16:02 ] @
Citat:
israelli: No such file or directory
halid@halid-desktop:~$
Ova poruka se obicno javlja ako nisi usao u direktorij gde se doticni fajl nalazi. Treba da menjas put, tacno do njega. Mozda je to /home/halid/realplayer/jos_nesto, ne znam tacno, uglavnom to bi bio princip.
[ Danilo Cvjeticanin @ 01.06.2008. 16:50 ] @
Udji u terminal i kucaj ovako.

Code:
wget http://www.real.com/realcom/R?...ml?f=unix/RealPlayer11GOLD.bin


I onda nastavi sledece, a to je ovo :


3. Type sudo chmod +x RealPlayer11GOLD.bin
4. Type sudo "./RealPlayer11GOLD.bin"
5. Follow prompts. It'll start the installer. Do as it instructs and hit Enter.
6. It'll ask for the install path. Default is fine and hit enter.
7. It'll ask for a confirmation of install path. Press F to Finish the install.
8. It copies files, installs icons, etc. When you get the prompt, it's done.
[ israelli @ 02.06.2008. 15:37 ] @
halid@halid-desktop:~$ wget http://www.real.com/realcom/R?...ml?f=unix/RealPlayer11GOLD.bin
--10:22:24-- http://www.real.com/realcom/R?...ml?f=unix/RealPlayer11GOLD.bin
=> `R?...ml?f=unix%2FRealPlayer11GOLD.bin.2'
Resolving www.real.com... 207.188.5.44
Connecting to www.real.com|207.188.5.44|:80... connected.
HTTP request sent, awaiting response... 200 OK
Cookie coming from www.real.com attempted to set domain to rhapsody.com
Cookie coming from www.real.com attempted to set domain to realplayer.com
Length: unspecified [text/html]

[ <=> ] 19,000 18.37K/s

10:22:26 (18.35 KB/s) - `R?...ml?f=unix%2FRealPlayer11GOLD.bin.2' saved [19000]

halid@halid-desktop:~$ sudo chmod +x RealPlayer11GOLD.bin
chmod: cannot access `RealPlayer11GOLD.bin': No such file or directory
halid@halid-desktop:~$ sudo "./RealPlayer11GOLD.bin"
sudo: ./RealPlayer11GOLD.bin: command not found
halid@halid-desktop:~$

e ovako mi didje poslije "
[ tdjokic @ 04.06.2008. 04:48 ] @
Javljam se ponovo. Instalacija uspela. @israelli: poslao sam ti mejl, sa detaljima, ako si prilikom registracije dao vazeci mejl, trebalo bi da si dobio. Izvni sto sam pomesao izraeli i halid, ali se nadam da ces shvatiti sta treba uraditi.

O cemu se radi? Slucajno se pogodilo da sam u slicnoj situaciji kao israelli, pa sam ga pratio "iz senke". Izgleda da smo i on i ja napravili iste greske, iz aljkavosti ili ravnodusnosti, sta ga znam. Bice da smo obojica prilikom instalacije prihvatili predlozen naziv racunara, toma-desktop odnosno halid-desktop.

Kad iz glavnog menija pokrenemo terminal, nadjemo se u toma@toma-desktop odnosno halid@halid-desktop. Zbog jedne druge aljkavosti, nismo podesili da se fajlovi sa neta skidaju u odredjeni folder, pa je ovaj za RealPlayer zavrsio u direktorijumu Desktop. Iz tog razloga je bio nedostupan za komande koje smo pokretali iz toma@toma-desktop / halid@halid-desktop.

Jeste sitnica, ali cesto zna da zagorcava zivot. Kad sam odradio toma@toma-desktop:~$ cd /home/toma/Desktop nasao sam se ovde toma@toma-desktop:~/Desktop$ i komande su proradile i RealPlayer se instalirao.

Mozda ce ovaj post pomoci jos nekom pocetniku, sto bi mi bilo drago. U nekim situacijama je moguce pokrenuti terminal direktno iz File browsera, iz nekog fajla, sto olaksava posao ako neces da menjas direktorijume iz terminala. Ne znam precizno da li je to osobina odredjene distribucije ili se moze i dodatno podesiti, ali je korisno. A da potpomaze lenjost - jeste, potpomaze
[ israelli @ 04.06.2008. 11:29 ] @
Dobro si to odradio Tdjokicu@ sve je dobro kao sto si opisao sada ga vec imam Real Player11gold. Hvala tebi a i ostalima koji se kace ovog foruma
[ Srđan Pavlović @ 04.06.2008. 12:31 ] @
Citat:
halid@halid-desktop:~$ sudo chmod +x RealPlayer11GOLD.bin
chmod: cannot access `RealPlayer11GOLD.bin': No such file or directory


ljudi, imate komandu "ls" koja lista sadrzaj direktorijuma u kome se nalazite,
imate komandu "cd neki-dir" (recimo cd /home/srdjan/Documents) - da predjete u neki dir.
Poruka "No such file or directory" je vise nego jasna :)


jos jedan tip - napisete recimo "cd /home/" i onda lupite taster TAB,
i dobicete sta mozete dalje da kucate nakon vec otkucanog, tako je za svaku komandu.
[ tdjokic @ 04.06.2008. 13:10 ] @
@israelli - drago mi je!
@Kernel-1 - funkcionise i obicno "dir", pa se vidi sta ima u tom direktorijumu. Medjutim, ne bis se bas slozio da je poruka "No such file or directory" jasna nekom prosecnom domacinu ili domacici . Jeste da nema fajla, ni direktorijuma, ali zasto ga nema i gde je odlutao itd. Za komandu "cd" znam, i napisao sam da sam je koristio i presao u ciljni direktorijum.

Inace, ja imam jedan primitivan trik, da ne kuckam sve te nazive gde sta da ide. Lakse mi je da ceo fajl premestim tamo gde treba da bude, graficki - klik jednom, klik drugi put, gotovo (opet podrzavam lenjost).
[ Srđan Pavlović @ 05.06.2008. 17:30 ] @
tdjokic - mani me komande dir - podseca me na windows - hehe, salim se i ja uglavnom lupim dir umesto ls, iz navike.. :)

Hteo sam reci, onaj ko zeli da koristi Linux trebao bi bar da nauci kako izgleda direktorijum
struktura i kako se prelazi iz jednog u drugi dir, to nije nista sto i jedna domacica ne moze
da shvati. To je ipak osnovno :)

[ tdjokic @ 06.06.2008. 04:39 ] @
Citat:
Kernel-1: Hteo sam reci, onaj ko zeli da koristi Linux trebao bi bar da nauci kako izgleda direktorijum struktura i kako se prelazi iz jednog u drugi dir, to nije nista sto i jedna domacica ne moze
da shvati. To je ipak osnovno :)
E, ali vidi sad ovo, da ne poverujes: http://www.elitesecurity.org/p1966954. Covek ocigledno zna vise od prosecnog domacina pa mu je ipak GUI i "lenjost" pomogla. Verujem da u njegovom slucaju nedostaje negde jos neko ono slovce -u, -x ili sta vec, a koje je sudbonosno i zato ga zeza. Zato je Bog izmislio GUI :-) "Konzola je dobar sluga, ali los gospodar" - mnogo vise treba znati ako je koristits. Ja licno najvise volim da koristim konzolu "graficki" - citam sta su pametniji napisali i samo copy&paste u konzolu i prilicno stvari ide i tako, i to bas opakih. Primer https://help.ubuntu.com/commun...s/CanonPrinters/Canon_LBP_2900, sve to odradim a da ne otkucam ni jedno slovo. Pre par dana sam malo eksperimentisao sa rucnom instalacijom nVidia drajvera za integrisanu graficku, jer mi ovaj standardni (new) ne vredi, posto sam gresko uzeo mb sa neprijateljskim cip setom prema Linxu. E, tu sam kucao, ali sam prethodno lepo odstampao na list papira sta su pametniji napisali i samo sam prepisivao doslovno.
[ helja @ 06.06.2008. 11:04 ] @
Da se i ja malo ukljucim :) Pokusavam uci u folder desktop, ali mi stalno prijavljuje "no such file or directoriy". Daje mi pristup home direktorijumu cd /home, ali pri pokusaju cd /home/sani/desktop. prijavi istu gresku (nepostojanje fajla ili direktorija)!? sani@sani-laptop:~$ cd/home/sani/desktop
[ Danilo Cvjeticanin @ 06.06.2008. 13:05 ] @
Desktop uvek pise sa pocetnim velikom slovom D, zato i dobijas tu gresku. Probaj
Code:
 cd /home/sani/Desktop
[ helja @ 06.06.2008. 13:26 ] @
Jeste, to je to. Hvala Danilo.
[ Djetvan @ 07.06.2008. 10:02 ] @
I ja sam pokušao da instaliram jedan player, nije Real nego Flash ali svejedno postupak je verovatno isti. Ubrzo sam shvatio da je glavni problem kako to "uknjižiti" u neki folder. Iz vaših komentara koji su daleko od nivoa početnika, nema kako neko reče za "domaćice" nikakve koristi. Možda program Linuxa i nije teško shvatiti ali problem je u tome da literature na srpkom izgleda da nema a na forumu niko neće da početnicima objašnjava osnovne stvari. Zbog toga Linux nema mnogo korisnika. A veliko je i pitanje da li je program uopšte namenjen za široku upotrebu. Možda oni koji ga prave imaju sasvim drukčije namere!
[ tdjokic @ 07.06.2008. 12:39 ] @
Citat:
Djetvan: I ja sam pokušao da instaliram jedan player, nije Real nego Flash ali svejedno postupak je verovatno isti.
Nije isti.
Citat:
Ubrzo sam shvatio da je glavni problem kako to "uknjižiti" u neki folder.
Daj vise detalj, sta si radio, kako si radio. Najvise stvari ima vec sve to razradjeno - sta gde spada, kako se uknjizava itd., jer su ti procesi cesto dugacki i tesko bi sad neko to prostudirao sam.
Citat:
Iz vaših komentara koji su daleko od nivoa početnika, nema kako neko reče za "domaćice" nikakve koristi.
Nisu krivi komentari, nego realnost. Programi su teski i komplikovani i ako krenes pogresnim putem, gotov si. A ako koristis vec pripremljene stvari, onda je neverovatno lako.
Citat:
Možda program Linuxa i nije teško shvatiti ali problem je u tome da literature na srpkom izgleda da nema
Nema literature ni na jednom jeziku, na taj nacin. Imas literaturu o osnovama, puno toga. Ali, i kad bi naucio hiljade i hiljade komandi, to ti jos uvek ne pomaze kod nekog drajvera, koga je napravila neka firma za svoj hardver ali ti nemas uvid u njega i samo slepo sledis komande i gotovo. Bas nista ne treba da ucis, jedino da znas da se kreces iz direktorija u direktorij i od obicnog korisnika na root i nazad.
Citat:
a na forumu niko neće da početnicima objašnjava osnovne stvari.
Mislim da gresis dusu. Evo, bas na ovom konkretnom slucaju smo videli jednu bas obicnu gresku kod mene i izraelija, i nacin kako se resi, prostom promenom direktorija. Ako to nije pocetnicki nivo, onda ne znam sta je. Najelementarnija stvar je obicno ono "To moras da radis ulogovan kao root ili da koristih komandu "sudo"" a toga ima u mnogim uputstvima, na pocetku. Nazalosti, teksta ima mnogo i verujem da je daleko dan da ces bas sve imati prevedeno na srpski, a komande (i pratece pojmove) nikada.
Citat:
Zbog toga Linux nema mnogo korisnika.
Nije zbog toga. Ima delimicno i toga, ali nije jedino to.
Citat:
A veliko je i pitanje da li je program uopšte namenjen za široku upotrebu. Možda oni koji ga prave imaju sasvim drukčije namere!
Ne verujem. Obzirom koliko truda ulazu zadnje vreme u sminku (izgled) i kojekakve vizuelne efekte, koji su na granici igrica, reklo bi se da bas ciljaju na siroke narodne mase.
[ Djetvan @ 07.06.2008. 18:23 ] @
Malo više sam se posvetio isčitavanju zavrzlama oko arhiviranja ( u Help-u ) a u vezi instaliranja plejera u Linuxu i konačno sam nešto shvatio; da bih ja to teško shvatio i da je pisano na srpskom jeziku.
Antilogika koja je svesprisutna u arhivskom sistemu Linuxa najverovatnije je glavni razlog velike sigurnosti Linux programa. Hakeri kao i mnogobrojni početnici jednostavno nemaju dovoljno nerava i na kraju odustaju od nastojanja da shvate kako sistem funkcioniše.
Jedino što sam uspeo posle nekoliko provedenih dana u društvu sa Ubuntu-om jeste da pokrenem Evolution poštu i to ne u programu narezanom na disku nego na live disku iako su postavke bile identične. Zaista obeshrabrujuće. Sad ću prvo da izbrišem dragog mi Wuby-ja, koji je malo čudo kad je u pitanju instalacija ali ima jedam mali nedostatak. Kod mene neće da radi. Možda ću sa nekom sledećom varijantom Linuxa imati malo više sreće!
[ Stefan Markic @ 08.06.2008. 02:15 ] @
Za u buduce, cisto da se zna...

Dodajte u repozitorijum Medibuntu:

Code:
sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/hardy.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list


I PGP key:

Code:
sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update


Install:

Code:
sudo apt-get install realplayer


EDIT:

Cim sam okacio post videh da su izbacili podrsku za Real Player. :]

Inace, Canonical preporucuje Medibuntu i samo Medibuntu za multimediju. Ako koristite neki drugi izvor repozitorijuma za multimediju, mozete imati probleme nakon update-ovanja sistema (sigurno kod distro upgrade-a).
[ helja @ 09.06.2008. 11:20 ] @
Cisto informativno, kojom komandom i na koji nacin cu uninstalirati real player, odnosno program sa .bin extenzijom?
[ Stefan Markic @ 09.06.2008. 15:13 ] @
sudo apt-get remove ime_programa

Usput ce da pokupi i .bin.