[ prginfo @ 28.05.2008. 16:51 ] @
Koristim IB Expert. Kreiram bazu i selektujem da je registrujem posle kreiranja.

U Database File ukucam PROBA, i u Database Alias ukucam PROBA.

Path to ISC4.GDB mi ostaje prazno.

pitanje 1:
Kada stavim server LOCAL i odem na test connection, konekcija mi ne radi, a kada stavim server REMOTE, protocol TCP/IP, konekcija radi bez problema. Da li ovo moze da pravi problem, posto se baza koristi lokalno i za sada radi na svakom racunaru koji sam probao?

pitanje 2:
Ono sto mi je vaznije, napravio sam tabele u ovoj bazi. Posto je kreirana sa aliasom, interesuje me gde je fizicki smesten fajl PROBA.GDB? Podaci se normalno vide i u Delphiu, ali meni je bitno zbog promena i setanja baze sa racunara na racunar.

Unapred se zahvaljujem.
[ Miloš Baić @ 29.05.2008. 07:30 ] @
Ako si napravio alias, pogledaj aliases.conf(u root direktorijumu FB), tu bi trebalo da ti piše gde ti je baza (ako se dobro sećam!?!).
[ prginfo @ 29.05.2008. 08:11 ] @
Ne mogu da nadjem. Ne mogu da nadjem ni sa FIND u Windowsu.
[ schild @ 29.05.2008. 08:39 ] @
Po default je u c:/Program files/Firebird/Firebirdxx/aliases.conf

Mada, koliko ja shvatam, ti nisi napravio alias u aliases.conf?
IBExpert ti nije sam napravio alias u smislu Firebirda. To polje u formi za registraciju baze u IBExpert koje se zove "Database alias" je cisto opisni naziv tvoje baze. Daklem, ako si u polje "Database file" upisao "Proba", a da prethodno nisi u FBRoot/aliases.conf definisao taj alias, onda ti se sam fajl baze verovatno zove samo "Proba" (nema extenziju gdb/fdb).
[ savkic @ 29.05.2008. 08:55 ] @
> U Database File ukucam PROBA, i u Database Alias ukucam PROBA.

Alijas u IBExpertu nema veze sa FB alijasom, tamo je to samo naziv pod kojim će se baza pojavljivati u listi.

> Kada stavim server LOCAL i odem na test connection, konekcija mi ne radi, a kada stavim server REMOTE, protocol TCP/IP, konekcija
> radi bez problema. Da li ovo moze da pravi problem, posto se baza koristi lokalno i za sada radi na svakom racunaru koji sam probao?

Lokalni pristup označava komunikaciju sa bazom direktno preko memorije, ne preko TCP/IP koji se koristi kod remote pristupa. Remote pristup tj. TCP/IP možeš koristiti bilo gde, na lokalnom računaru ili udaljenom, razlika je samo u IP adresi koja se navodi. Inače, lokalni pristup je mnogo brži od remote pristupa, tako da ako ti je bitna brzina i radiće se samo sa jednog računara onda ti je to bolje rešenje. Spomenuću da postoji i posebna varijanta FB servera, embedded server koji je pogodan za jednokorisničke instalacije, čitava baza je u nekoliko (manjih) fajlova, pristup je isključivo lokalni a ograničenje je što se bazi u jednom trenutku može pristupati iz samo jednog procesa.

> Ono sto mi je vaznije, napravio sam tabele u ovoj bazi. Posto je kreirana sa aliasom, interesuje me gde je fizicki smesten fajl PROBA.GDB?
> Podaci se normalno vide i u Delphiu, ali meni je bitno zbog promena i setanja baze sa racunara na racunar.

To oko alijasa sam već razjasnio, ako nisi naveo punu putanju do baze u file polju onda se ona nalazi negde gde IBExpert po defaultu čuva baze ili u njegovom current direktorijumu (obično dir u kome je exe, ili dir iz koga je startovan exe). Dakle, za početak potraži bazu negde u okviru IBExpert instalacije. Za kasnije nemoj tako raditi već uvek upisuj punu putanju do baze, a za ekstenziju nemoj koristiti gdb već npr. fb.