[ wwsshockwave @ 02.06.2008. 12:19 ] @
u bios-u mi je ponudjeno 14 ili 15x 200MHz clock.. DA LI JA SMEM DA STAVIM NPR 10x 330MHz i tako ga kokujem na 3.3GHz ili je bolje da 15x 220MHz??
odnosno, u cemu je razlika izmedju 10x 330MHz i 15x 220MHz???



imam intel p4 3GHz 2MB L2 presscot2m 775 socket, GIGABYTE GA-P35C-DS3, radeon x700, 2x1GB DDR2 800MHz

kada ga overclock na 3.3 (15x220MHz) -standard je 15x200MHz sve je ok, ali MotherBoard dize temparaturu za 15ak stepeni celzius..
gde da postavim kuler i koji preporucujete????? (imam nekoliko kulera, ali ocigledno da treba jos [ jedan ulazni(napred), 2 izlazna(pozadi i gore), CPU, napajanje i jedan na jednom hladnjaku ploce]
takodje me interesuje da li je nirmalno to sto je srazmerno podigao MHz na svim ostalim komponentama osim na GPU???
[ Nenad Vranjanac @ 02.06.2008. 21:42 ] @
posto si nov, odgovoricu ti ovde - brzina procesora je u oba slucaja ista, ali magistrala radi mnogo brze.

najprostije receno imas osnovni takt (fsb) i ostale koji se dobijaju kad se fsb pomnozi odgovarajucim mnoziocem, a treba naci najbolji odnos i najvisi moguci fsb. verovatno ce ti sve biti konfuzno, pa zato procitaj postojece top teme da bi razumeo sta znaci koji takt i mnozilac.

http://www.elitesecurity.org/t42741

ako stavis manji mnozilac, opterecenje je na cipsetu vise nego na cpu, i obratno. posto imas noviji cipset on bi mogao da istera i mnogo vise od 330, ali tesko da ce taj cpu moci preko 3.6-3.8

druga bitna stvar je sto ne mozes da stavis 10x jer kao sto si i sam primetio ponudjeno je 14 ili 15. zato za pocetak nadji neki program za pracenje temperatura (speed fan ili everest npr.)
postavi manji mnozilac (14) i postepeno dizi fsb. kad ne moze dalje jer se restartuje/nece da bootuje, trebalo bi pokusati sa podizanjem napona. medjutim tu treba biti veoma oprezan jer dizanje napona drasticno povecava grejanje cpu, pa ako imas box hladnjak, moj savet je da i ne pokusavas sa naponom. kad malo ovladas gradivom. pozeljno je da temperatura bude do 55C, a svakako ispod 65.
[ wwsshockwave @ 03.06.2008. 12:33 ] @
hvala ti ;)