[ niconne @ 08.06.2008. 18:48 ] @
Nameravam da polazem ispit za sertifikat iz naslova. Isti mi je potreban radi odlaska u inostranstvo.
Informisao sam se na par mesta u BGD-u i nasao da postoji kurs koji kosta oko 600 evrica. U raznim skolama i dinamika je razlicita od 5 do 15 dana, kao i broj casova. Posto me pored samog sertifikata zanima i da problematiku prakticno savladam (trebace mi), zamolio bih nekoga ko ima iskustva u ovoj oblasti da mi argumentovano objasni da li se isplati uloziti novac u ovaj kurs ili ici na samostalno spremanje ispita? Da li je nekome ko ima iskustva iz programiranja i poznaje relacione baze podataka dovoljno 1-2 meseca samostalnog rada da polozi ispit i savlada problematiku? Ako ima nekoga ko ima ovaj sertifikat, molio bih da se javi, da mu postavim par pitanja u vezi samog ispita.
Pozdrav.
Nikola
[ aleksandaraleksandar @ 09.06.2008. 08:38 ] @
za 10 dana razlike nećeš puno naučiti.

gledaj da prođeš što jeftinije i da počneš da radiš.
[ totovic @ 09.06.2008. 20:40 ] @
Za to vreme možeš da se upoznaš sa sistemom, ali ne i da ga naučiš. Inače, na zapadu mnogo više cene radno iskustvo nego sam sertifikat. Nije loše da ga imaš, ali bez radnog iskustva ne vredi baš mnogo.
Nisi napisao ni koji SQL 2005 sertifikat želiš da obezbediš.
[ niconne @ 10.06.2008. 15:26 ] @
OK. Dopunicu. U pitanju je Microsoft sertifikat koji se dobija polaganjem ispita 70-431 - instalacija i odrzavanje SQL servera. Inace imam preko 10 godina iskustva u programiranju i radu sa relacionim bazama podataka. Ali ne bas sa SQL Serverom. A njega sam izabrao posto tamo gde idem za njim poostoji potreba.
Pozdrav
[ Branko Santo @ 10.06.2008. 17:15 ] @
Kako imas toliko iskustva neki dani predavanja ce ti verovatno biti poprilicno glupi.

Ako ti je predavac dobar cuces jako puno korisnih stvar. Ono sto je dobro jeste da na SQL kurseve uglavnom idu vec ljudi sa iskustvom pa se nadaj da ce tako biti i u tvojoj grupi. MS kursevi su step-by-step ali probaj iz predavaca da izvuces sto vise.

Samo polaganje ispita ce ti pomoci samo u nekim pitanjima koja su nebulozna ali ko zna mozda ti nekad bude koristilo.

Pitaj jos sta ako te interesuje.
[ totovic @ 10.06.2008. 20:05 ] @
Citat:
niconne: ...U pitanju je Microsoft sertifikat koji se dobija polaganjem ispita 70-431 - instalacija i odrzavanje SQL servera...

Pologanjem jednog ispita ne dobijaš kompletan sertifikat. Za database administratora su ti potrebna 3 ispita:
http://www.microsoft.com/learning/mcp/mcitp/dbadmin/default.mspx
[ niconne @ 11.06.2008. 06:47 ] @
OK. Meni ni ne treba DBA. MCTS je sasvim dovoljan. A rekao bih i da je odlican sertifikat.
[ totovic @ 11.06.2008. 07:53 ] @
Jeste dobar, ali nije dovoljan da pokaže kompletno poznavanje oblasti.

Još nešto, bez obzira na tvoje iskustvo u drugim oblastima, bilo bi dobro kada bi posle tog ispita mogao da imaš barem 1 godinu iskustva na administraciji SQL-a.
[ niconne @ 11.06.2008. 11:43 ] @
To je tacno. Ali ne mogu da cekam da prodje godinu dana pa da idem. Probacu, pa sta bude. Moracu da se snadjem. A sertifikat nije na odmet. Nego da se mi vratimo na temu samostalno spremanje ili kurs? Problemi, mogucnosti...
[ totovic @ 11.06.2008. 11:56 ] @
Ako znaš osnovnu temu, mislim da nije problem da spremiš i sam. Većina predavača samo prođe (pročita) MOC-ove na tim kursevima.
Ja sam samo za 1 ispit išao na kurs, a 7 sam položio bez problema samostalno se spremajući. Naravno, već sam se bavio tim poslom, tako da mi sve to baš i nije novo.
[ Miroslav Jeftić @ 11.06.2008. 11:56 ] @
Ne bi bilo loše da nađeš primer testa (ima da se nađe na netu, mada linkovi... ahem... nisu dozvoljeni ) i da vidiš koliko ti je težak, tj. koliko imaš tačnih odgovora. Samim tim će ti biti jasnije da li možeš sam da se spremaš ili bi bilo bolje uz pomoć kursa i predavača.
[ totovic @ 11.06.2008. 14:48 ] @
Ali, neoj da učiš dumpove napamet. Tako ćeš možda položiti ispit, ali ništa nećeš naučiti. A, ipak se samo znanje računa.
[ Miroslav Jeftić @ 11.06.2008. 14:54 ] @
Naravno, to je više preporuka da se "izmeri" i da vidi u kom pravcu treba nastaviti.
[ balavi @ 16.04.2009. 21:20 ] @
Citat:
Za to vreme možeš da se upoznaš sa sistemom, ali ne i da ga naučiš. Inače, na zapadu mnogo više cene radno iskustvo nego sam sertifikat. Nije loše da ga imaš, ali bez radnog iskustva ne vredi baš mnogo.


Jel moze kao radno iskustvo da se racuna i nezvanican raad, mislim, tvoj privatni rad, radio si kuci na svom kompu i takve stvari ....