[ neca @ 11.06.2008. 11:18 ] @
Dakle, imao sam davno jednu telekom post paid karticu koju sam ugasio bez problema, uzeo drugu takodje bez problema i pre neki dan mi stize poziv za sud, imam neregulisanih 4500 nesto dinara...ja pozovem telekom, objasnim se sa devojkom, ona kaze da nemam dugovanja, ali moram u poslovnicu po potvrdu. Odem ja tamo, ostavim podatke da provere i zove me danas devojka iz telekoma i kaze da nemam dugovanja, ali da ipak moram da platim 300nesto dinara kamate na dug koji nemam i sudske troskove 1300 dinara da bi mi dali potvrdu da nisam duzan.
Sta da radim u ovoj situaciji? u sudu verovatno nece da obustave postupak dok ne dobiju potvrdu. imao je neko slicna iskustva ili?
[ Java Beograd @ 11.06.2008. 12:11 ] @
Neverovatno ! Nije jasno iz tvog posta kome treba da platiš sudske troškove. Jel suđenje već bilo ? Ili tek treba da bude ?

U svakom slučaju, najbolje je ići na sud. Pa neka sudiji objasne da te tuže zato što nisi dužan, i da su ti obračunali kamatu na ono šta nisi dužan. I da mu objasne da ti treba sudske troškove.

Varijanta dva: tražiš da razgovaraš sa nekim šefom ili rukovodiocem, šta god, samo da nije šalteruša koja ponavlja ko kokoška isto pa isto. Objasniš stvar. Ja i dalje verujem da razmnim ljudima razuman odgovor vredi nešto. A ako i to ne pomogne - zapretiš kontratužbom - uznemiravanje, psihička bol i mentalni stres i tome slično.

Ako nedajbože krene po zlu za tebe (jer, svašta je moguće) obratiš se medijima (lokalni ili širi, svejedno).

Ako zaista nisi ništa dužan, nemoj ni dinara da plaćaš ! Ni u ludilu !
[ Java Beograd @ 11.06.2008. 12:17 ] @
Nisi napisao kad si ugasio tu karticu. Trebalo bi da imaš neke dokumente o raskidu ugovornog odnosa ili tome slično.
[ Davor Vlajkovic @ 11.06.2008. 12:22 ] @
Napišeš lepo žalbu na rešenje suda, priložiš kopiju ugovora, potvrdu o raskidu ugovora (ako je imaš) i izmirenog poslednjeg računa i to je to, dalje ne bi trebalo da bude problema.
[ neca @ 11.06.2008. 13:46 ] @
Ugovor je raskinut u decembru 2005. sev regularno, nakon toga sam imao jednu, pa sad još jednu post paid karticu, znači, niko mi nikad nije napravio problem pri zasnivanju novog ugovora (da sam imao bilo kakva dugovanja, ne bi mogao da zasnujem novi ugovor). Problem je što papira nema, kapirao sam da je budalaština da ja sad čuvam neke ugovore od pre 3 i više godina, pogotovo kada sam uspeo da zasnujem novi bez problema, što znači da je ono staro u redu. Drugar mi reče da se sudski troškovi plaćaju telekomu, a službenica mi je rekla kako su oni već meni popunili uplatnice i samo trebam da svratim da im platim to, da dobijem potvrdu da nisam dužan. Stigao mi je drugi sudski poziv, prvi nisam ni dobio, kao ni neku detaljnu specifikaciju sume koju dugujem. Da apsurd bude veći, na sudskom pozivu mi je pisalo da sam dugovao 4600 i još nešto dinara preko, u specifikaciji koju sam dobio u sudu, piše da dugujem po računima oko 2100 i sad mi traže kamatu i sudske troškove u vrednosti od oko 1600 dinara ukupno. Ja kad saberem te cifre, nikako ne dolazim do sume od 4600 dinara koje oni potražuju od mene u pozivu :) Znači, lud j**e zbunjenog :) U svakom slučaju, ja njima dinar nisam platio ni po jednoj opomeni ni po tužbi, tako da ne znam zašto meni oni računaju tu kamatu, a obzirom da je njihova greška u pitanju, zašto mene teraju da platim sudske troškove?


[Ovu poruku je menjao neca dana 11.06.2008. u 15:24 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 11.06.2008. 13:53 ] @
U tom slučaju traži detaljnu specifikaciju troškova i kopije računa, isto preko suda u formi žalbe. Direktan kontakt sa Telekomom je sada suvišan jer nisu izrazili ni najmanju želju da ti izađu u susret...
[ Java Beograd @ 11.06.2008. 14:14 ] @
Negde sam čitao (ovde na forumu) da sva potraživanja te vrste zastarevaju za godinu dana.
[ Java Beograd @ 11.06.2008. 14:18 ] @
Zakon o obligacionim odnosima, član 378, stav 3.
[ Davor Vlajkovic @ 11.06.2008. 14:29 ] @
Evo:

Citat:
Jednogodišnji rok zastarelosti

Član 378

(1) Zastarevaju za jednu godinu:

1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.

(2) Zastarevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.


Ali:

Citat:
Potraživanja utvrđena pred sudom ili drugim nadležnim organima

Član 379

(1) Sva potraživanja koja su utvrđena pravnosnažnom sudskom odlukom ili odlukom drugog nadležnog organa, ili poravnanjem pred sudom ili drugim nadležnim organom, zastarevaju za deset godina, pa i ona za koja zakon inače predviđa kraći rok zastarelosti.
(2) Međutim, sva povremena potraživanja koja proističu iz takvih odluka ili poravnanja i dospevaju ubuduće, zastarevaju u roku predviđenom za zastarelost povremenih potraživanja.
[ d4ch4 @ 17.07.2008. 09:59 ] @
kontaktiraj NOPS (Nacionalna Organizacija Potroshaca Srbije).
063/806-2727 Olivera ili se obrati putem maila [email protected]
ona ce da te uputi kome da se obratish.



Pozdrav!
[ savanah @ 12.09.2008. 07:52 ] @
Veoma interesantna tema, steta sto nije napisao sta se dogodilo na kraju.
[ neca @ 12.09.2008. 08:48 ] @
da, stvarno sam neodgovoran sto nisam napisao epilog cele price.
Pa nista, nisam hteo da platim, zvala me je sluzbenica iz telekoma jos jednom da me pita da li sam uplatio taj novac jer me nema da svratim po potvrdu (vidis kako oni misle na nas :)))) njoj sam rekao da necu da im platim jer smatram da nemam sta da im placam i ona je rekla da je to ok ako ja tako mislim i tu se nas razgovor zavrsio. nakon toga nisam bio lenj pa sam otisao i u sud i objasnio isto sudiji. on nije imao razloga da mi veruje jer nisam imao nikakav dokaz za tu prichu, a verujem da mu po celog dana dolaze ljudi sa slicnim pricama ;) ali sam mu rekao da ne mogu da mu donesem potvrdu jer necu da im platim. od tad me niko nije ni dirao ni zvao ;)
uzgred, skoro sam bio u telekomu ponovo, da prebacim na firmu svoj ugovor i da uzmem jos par postpaid kartica za kolege, sve smo odradili bez problema...
[ septimus @ 13.09.2008. 22:31 ] @
Pitanje:

Da li se prilikom raskida postpaid ugovora DOBIJA potvrda da su sva dugovanja izmirena??

Interesuje me jer uskoro gasim jednu postpaid karticu.
[ glackop @ 13.09.2008. 23:27 ] @
Ne,zato sto poslednji racun ne mogu da ti obracunaju na dan raskida ugovora vec ga placas narednog meseca,i onda tek sa placenim poslednjim racunom ugovor se smatra pravosnaznim.
[ septimus @ 13.09.2008. 23:35 ] @
Posle placanja tog racuna posle raskida ugovora - da li se moze tada uzeti potvrda da su "sva dugovanja izmirena"??


Pitam se da li je pokretac threada mogao nesto uciniti da bi se zastitio od ovoga (mada je i ovo suludo ocekivati da se desi - a desilo se!)
[ glackop @ 14.09.2008. 00:38 ] @
Ne verujem da moze a uz to sta ce ti jer su to po meni vrlo retki slucajevi greske.
[ neca @ 14.09.2008. 11:39 ] @
Nisam dobio nista napismeno dam sam sve izmirio, raskinuo sam ugovor, stigao mi je taj poslednji racun i nista vise. Cak stavise, to je jako davno bilo..tako da se i ne secam da li mi je nesto stiglo od papira. Nisam siguran da li sam pomenuo, ali me je sluzbenik u sudu bas nasmejao..kada sam ga pitao, "dobro, recite vi meni, koliko ja trebam da cuvam one potvrde o placenim racunima...neka bude da nisam ni platio jer nemam dokaz da jesam, ali cisto da znam za ubuduce", mrtav ladan mi je rekao, "pa jedno, desetinu godina...ne moras vise ":)))))))))))) kad se nisam onesvestio. Vrh priche je sto sam skoro uzeo e-banking...pa neke druge racune placam preko njega :) kako li cu samo tu potvrdu da uzmem ako bude neophodno...recimo za jedno 5 godina, ako me tuze za vodu :D
[ bttp @ 18.09.2008. 18:29 ] @
U tom slučaju oni čuvaju tvoje "potvrde" umesto tebe. Kapiram da u svakom trenutku možeš da uzmeš izvod transakcija sa svog računa iz kojeg se vidi kome si, šta i koliko plaćao. U slučaju plaćanja gotovinom moraš sam da brineš o svojim papirima i da ih čuvaš.
[ stivn @ 22.09.2008. 16:07 ] @
Citat:
glackop: Ne verujem da moze a uz to sta ce ti jer su to po meni vrlo retki slucajevi greske.

ti vrlo retki slucajevi greske su kod mts-a konstantni. meni su prosle godine duplirali racune. i pisao zalbu i kumio i molio i nista. plati. recimo kako su naplacivali. okrenete 7378 i onda treba redom da bi znali stanje itd., a oni posle 737, ukljucuju automat, koji je tad bio za doniranje djurdjevih stupova. i op stotka. ili stotka sto sam toboze zvao neki radio itd itd. pa vidite, mts ubedljivo ima najacu tehniku kod nas, ali dzabe im to kad neznaju da rukuju stim. znaci, ne kazem da namerno kradu, ali brate kad ti dodje dupli racun, a znas da nije tacno ? e pa epilog je da im nisam platio i da mi nepada napamet. neka me tuze sudu, a onda cu i ja njih za maltretiranje i kradju.
[ neca @ 22.09.2008. 18:54 ] @
evo, ja sam ovih dana primetio greesku i to sasvim slucajno :) naime, u firmi sam nesto kontrolisao neke racune za mobilne telefone i nadjem u jednom razliku u specifikaciji. zbir je bio visi za 500 dinara. okrenem korisnicki servis, upute me na poslovnicu, odemo tamo sve objasnimo, pokazemo, napisemo zalbu i evo, danas je zvala devojka iz telekoma da kaze da su primetili gresku i da ce nam biti umanjeno kroz sledeci racun.
[ savanah @ 08.02.2009. 17:19 ] @
telekom je cudo!

u familiji imamo samo 2 postpaid broja i koristimo ih vec vise godina, i nismo imali primedbi....jedino sto zmo eto malo setali te brojeve medjusobno neko vreme da bi se na jednom broju kojise zapravo vodi na moje ime ukljucio dodatni paket od 30Mb cini mi se da je to kostalo 330din + PDV. u septembru odlucih da prekinem sa tim poni megasaljem poruku na tamo neki broj i dobijem odgovor da ce mi ta usluga biti iskljucena od narendnog meseca.
tako se ja lepo spokojno spakujem i krajem septembra odem u Grcku i bog zna kako se zaprepastim kad shvatim da mi roaming nije ukljucim...ali preko nekih prijatelja koji u za menelepo zamolili oi me nazovu u sred Gcke da potvrdim ukljucivanje roaminga.
strava usluga al kad smo dosli kuci i kad je stigao racun za oktobar mesec vidim da su mi dodatni megabajti i dalje uracuanti ... i dok ja tamo-vamo oni mi to zaracunase i za novembar.
i zvala sam i pricao sa sefom smene onih u call centru, i pismeno se zalio ,prilagao listin onisu jedino obrazlozili da ne vide kad sa ja poslao poruku da odjavljujenm datu usugu. a to sam im lepo markerom podvukao.......al oni ne vide i pojeo vuk magarca
[ neca @ 19.05.2009. 09:56 ] @
haha!!! Evo mene opet!!! :)
Ponovo problem sa telekomom...
Ponovo u firmi racuni za mobilni....ponovo kontrola, i na dva racuna nadjem gresku. Na jednom u osnovnoj tarifii umesto 1000 dinara stoji 1420, a na drugom umesto 2000 stoji 2330 dinara. (Paketi su Mix 1000 i Mix 2000). I tako sam ja ponovo isao da se zalim...i kao greska je ;) pa ce ponovo da isprave...Do skoro nisam verovao u price da su vacarosi nevidjeni....ali polako pocinjem da verujem..sva sreca pa mi ugovor istice za 3 dana i sa zadovoljstvom cu ga raskinuti.
[ svetozar @ 19.05.2009. 11:04 ] @
^ Jel ti to kažeš da su ti stigli računi za april mesec?!
[ neca @ 19.05.2009. 11:23 ] @
Da da...jutros...19. maja..a rok placanja je 20. :)
Povrh svega nisu u redu...:)
Dok sam cekao u KC-u...ispred mene je bilo dosta ljudi koji su pitali gde su njihovi racuni...:)
[ bttp @ 19.05.2009. 16:47 ] @
Da, ja nisam dobio račun ovog meseca, a na *797# mi kaže zaduženje 00. Znam da imam račun od cca 1000 din ali što bih sad ja gubio vreme da njima objašnjavam da su pogrešili. Šta je bilo s tim ljudima što su pitali gde su im računi?
[ neca @ 19.05.2009. 17:19 ] @
"Poslatiiii stizu na adresu....mozemo da odstampamo kopiju...bla bla..."

Proveri obevezno pretplatu. Od 6 racuna koja su nam danas stigla 2 nisu bila u redu.
[ neca @ 05.06.2012. 14:13 ] @
Da vratim temu iz mrtvih!
Meni je opet stigao poziv za sud od njih! Oni su neverovatni!!!!!