[ Memomax @ 21.06.2008. 18:55 ] @
potrebna mi je pomoć oko bežičnog povezivanja iBook G3 Maca, koji ima ugrađen wireless Air Port, i PC-a.

1. imam Telekom ADSL sa Huawei modemom, i on radi sa Macom bez problema kad ga povežem mrežnim kablom. e sad, želeo bih da se rešim tog kabla i da dobijem adsl na macu bežičnim putem. koji modem/ruter da kupim, ponuda je velika a važno mi je da znam šta tačno da nabavim, i što će bez frke raditi u ovoj kombinaciji? PC je dual core e2160, 2gb rama, win xp sp2.

2. kako da bežično prebacujem fajlove sa PC na Mac? vidim razne USB wireless adaptere, ali niko ne ume da mi objasni da li je to dovoljno da ubodem u PC i da tako šaljem fajlove na Mac, ili ipak moram još nešto da nabavim pored toga?

pozdrav i ne zamerite ako su smešna pitanja, nisam baš tehnički nepismen, ali mi je wireless problematika špansko selo :o))
[ PPZ @ 22.06.2008. 01:06 ] @
Druze sto se tice prvog dela, u 99% slucajeva ce ti raditi bilo koji Wireless b/g access point.Sto se drugog dela problematike tice, morao bi imati osnovnih znanja oko umrezavanja.To nema veze sa bezicnim, nego generalno sa umrezavanjem.Ja svakodnevno prebacujem fajlove izmedju Mac-a i PC-a, i ide glatko, bez problema.Ono sto je pravi problem je sto treba da ispodesavas sve.Meni u Srbiji radi jedan USR 9106 wireless modem/router, sada vec verovatno sa uptime-om od nekih 11 meseci, ako u medjuvremenu nije bilo prekida struje Hocu da kazem da nema nikakvih problema.A tamo radi jedan PC i jedan Imac G3 sa USB bezicnom karticom.Ovde u Grckoj imam opet nekoliko kompjutera, izmedju ostalog i jedan Ibook G4 sa ugradjenim airportom, povezanih na D-Link DSL-2640b bezicni router/modem.
Na jedini pravi problem sam naisao prilikom povezivanja Mac kompjutera na D-Link, a bio je povezan sa tipom zastite mreze.Naime, airport se malo teze slagao sa WEP 64/128 bita enkripcijom, i to se manifestovalo tako sto se jednom spajao, pa drugi put nije.Onda resetujem modem, pa sve radi neko vreme, pa opet ispocetka.Konacno sam promenio zastitu sa 128bit WEP na WPA2 i sve je leglo kako treba.Ja licno bih ti preporucio kombinaciju modem/router jer bi tako izbegao gomilu uredjaja na stolu, plus bi dobio sigurno bolju masinu nego taj huawei modem.Ako mozes sebi da priustis, uzmi jedan USR9108 ili neki od Belkin ili Zyxel proizvoda.Izbegavaj Linksys jer se zalilo nekoliko prijatelja da su imali problema da povezu svoje MB na Linksys router.D-Link je takodje dobar.Od wirelessa nemoj da trazis neku preteranu brzinu, ocekuj da realna brzina prenosa fajlova izmedju dva umrezena kompjutera bude oko 20-25MBita (u slucaju da budes koristio 802.11g) ili oko 5MBita (u slucaju 802.11b).Zasto je to tako, imas lepo objasnjeno u Wireless sekciji ES-a, da ne trosim reci sad ovde.
[ calimero @ 22.06.2008. 21:00 ] @
aj sad ponovo da uskocim na brzinu sa pitanjem o brzini:

koja je maximalan izmeren, realan protok koji si dobio sa 802.11n (npr. AirPort Extreme) ako ga koristis... ??

ja 7MB/s i nema sanse vise ni u kojoj kombinaciji! da li je ovo stvarno limit 802.11n?
[ PPZ @ 25.06.2008. 08:12 ] @
Citat:
calimero: aj sad ponovo da uskocim na brzinu sa pitanjem o brzini:

koja je maximalan izmeren, realan protok koji si dobio sa 802.11n (npr. AirPort Extreme) ako ga koristis... ??

ja 7MB/s i nema sanse vise ni u kojoj kombinaciji! da li je ovo stvarno limit 802.11n?


Da.To je realno.To ti je manje-vise oko 70MBita, vise neces izvuci.Ja sa 802.11g na nazivnoj brzini 54MBita ne izvucem nikada preko 24, tj. negde oko 2-2.5MB/s.Zato je uvek bolje resenje Ethernet, kad si u mogucnosti da razvuces kablove.Jos ako imas gigabitnu mrezu, onda si na konju.Tad realno mozes da izvuces preko 100MBita/s....
[ calimero @ 25.06.2008. 09:05 ] @
Hvala na odgovoru! :)

ja sam mislio da 802.11n realno moze vise! jer se reklamira kao 250mbit/s a 70mbit/s je 3 puta manje!

dok kod 802.11g, kao sto si i sam rekao, 54mbit/s a realno 24mbit/s sto je duplo manje.... a ne 3 puta kao kod 802.11n.

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.06.2008. 10:47 ] @
A koji je to fazon? U čemu je fora da ako piše jedno, bude nešto sasvim drugo?
[ calimero @ 25.06.2008. 11:15 ] @
pa to je kao kad kupis intel Pentium4 na 3GHz a on radi kao Athlon na 2GHz (ili G5 na 2GHz) :D :D

zezam se, ne znam ali sa 802.11 wirelessom je oduvek tako, deklarisana i realna brzina nemaju veze...
[ vindic8or @ 25.06.2008. 11:47 ] @
Ja sam razvukao ethernet po kuci jer mi je 802.11g realno sporiji od kablovskog neta. Kopiranje sa jednog powerbooka na drugi (ili na PC) preko .11g ide smesnom brzinom.

Problem je sto ima dosta bezicnih uredjaja koji koriste 2.4Ghz frekvenciju koji se mesaju sa signalom. Plus enkripcija doda overhead. U konfiguracionom panelu rutera podesi da kanal bude 1, 6 ili 11, oni su najcistiji. Setuj da ti mreza bude "g only" (umesto "mixed b & g") ako imas g uredjaje.
[ calimero @ 25.06.2008. 12:00 ] @
i kad sve to uradis opet neces preci brzinu od 24mbit/s za 802.11g, odnosno 70mbit/s za 802.11n

ja sam sve i svasta pokusavao sa 802.11n ne bi li dobio veci transfer jer nisam znao koji je realan limit, mislio sam da sam radio nesto pogresno... :D
[ PPZ @ 25.06.2008. 13:15 ] @
Ako zelite veci protok treba vam bolja oprema.Sto se Mac-a tice, tu ne vidim neku pomoc.Bilo bi potrebno ici na 802.11a plus koristiti nStreme, ail to je moguce samo u ad-hoc modu, i to sa kartama i OS-om koji to dozvoljava.Time se udvostrucuje protok (mi u nasoj wireless mrezi ovde u Atini koristimo takve igracke, i realni protok je oko 35-40MBita).

Sto se protoka tice, lepo sam vam rekao, pogledajte Wireless sekciju ES-a, imate tamo sve objasnjeno, kako i zasto...


Ali, i dalje je daleko najbolji ethernet.Wireless je dobar za surfovanje internetom (mene skoro da ne zadovoljava i za download, jer imam 24MBita ADSL, pa retko kad mogu da postignem pravu brzinu.Realno ne skida brze od 15MBita/s, dok drugi Mac na ethernetu ide do 20-ak, sto je ujedno i neki realni limit za 24MBita internet)
[ calimero @ 25.06.2008. 13:30 ] @
Citat:
PPZ: Ako zelite veci protok treba vam bolja oprema.Sto se Mac-a tice, tu ne vidim neku pomoc.Bilo bi potrebno ici na 802.11a plus koristiti nStreme, ail to je moguce samo u ad-hoc modu, i to sa kartama i OS-om koji to dozvoljava.Time se udvostrucuje protok (mi u nasoj wireless mrezi ovde u Atini koristimo takve igracke, i realni protok je oko 35-40MBita).


30-40mbit/s - pa to je opet manje od 70mbit/s 802.11n. btw 802.11a koristite za vece razdaljine??

...pricamo o wireless-u unutar kuce :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.06.2008. 13:53 ] @
Citat:
PPZ: imam 24MBita ADSL, pa retko kad mogu da postignem pravu brzinu.Realno ne skida brze od 15MBita/s, dok drugi Mac na ethernetu ide do 20-ak, sto je ujedno i neki realni limit za 24MBita internet


Nadam se da ćeš lepo provesti ostatak dana, pošto si moj upropastio..sebični stvore!

:)
[ Dachaz @ 25.06.2008. 14:27 ] @
[ Memomax @ 25.06.2008. 18:54 ] @
zahvaljujem kolegi calimeru koji mi je upropastio thread svojim off pitanjem. drago mi je da je diskusija ozivela ali to nisu odgovori na pitanja koja mene zanimaju.
[ calimero @ 25.06.2008. 19:29 ] @
buhuhu....

1. kupi
AirPort Express (802.11g), podrzava kacenje stampaca (USB), kacenje analognog Hi-Fi pojacala (3,5" banana)
ili kupi
AirPort Extreme (802.11n), podrzava kacenje stampaca (USB), kacenje extrenog USB harddiska, kacenje optickog pojacala

o briznama prenosa izmedju 802.11g i 802.11n si mogao da procitas gore u offtopic postovima... :P

u svakom slucaju uzmes UTP kabl i gurnes u AirPort, AirPort podesis isto kao i racunar u koji si sad gurnuo kabl iz ADSL modema i dobijes internet na Mac-u. za PrC, ako nemas Wi-Fi karticu, moras istu da kupis (obrati paznju sta kupujes - g ili n u odnosu na to da li si kupio AirPort Extreme ili Express).

2. ako ovo sve organizujes kao sto sam gore napisao ostaje ti samo da ukljucis FileSharing na PC-ju i Mac-u. i to je to.


btw koliko sam ti duzan za upropascavanje threada? :P :D :D
[ Darko Selakovic @ 25.06.2008. 20:13 ] @
Samo AirPort Express (postoji i nova verzija (802.11n)) ima mogućnost bežičnog strimovanja muzike (analogno optički jack):

http://www.apple.com/airportexpress/features/airtunes.html
[ calimero @ 25.06.2008. 20:23 ] @
vidi, nisam ni znao da ima novi AirPort Express - 802.11n !! - EXTRA ali i dalje ne moze da se zakaci harddisk na njega... :/

jeste malo supacki to... kad su vec stavili 802.11 mogli su lepo staviti i podrsku za HD i da prodaju samo jedan AirPort...
[ Darko Selakovic @ 25.06.2008. 21:17 ] @
Idi logikom, AirPort Express je prenosni wireless access point, tako da sa tim externim hard diskom ne bi bio toliko prenosan, a i po statistici većina kupaca AirPort Extreme-a ima nekoliko AirPort Express-a (naravno, nepričam o Srpskim statistikama :)
[ calimero @ 25.06.2008. 21:50 ] @
bash i nema neku logiku jer imam npr. Air i hocu bezicno da slusam muziku i treba mi externi harddisk i na kraju zavrsim sa dva AirPorta... kad su Expressu dodali brzinu (802.11n) mogli su mu dodati i harddisk (ili je mozda ovo tehnicki neizvodljivo, mozda hardware Expressa nije dovoljno jak za fileserver mada sumnjam...)

a opet mogli su i na Extreme dodati analogni audio out (ovako ti treba pojacalo sa optickim ulazom...)

u svakom slucaju moras da kupis dva da bi imao sve :)
[ Memomax @ 26.06.2008. 02:46 ] @
Citat:
calimero

za PrC, ako nemas Wi-Fi karticu, moras istu da kupis (obrati paznju sta kupujes - g ili n u odnosu na to da li si kupio AirPort Extreme ili Express).



ok, ali da li mora za PC wi-fi kartica, ili može i wireless USB adapter? zato sam i pitao čemu uopšte služe ti razni wi-fi USB adapteri na početku?
[ calimero @ 26.06.2008. 07:03 ] @
iskreno ne znam... jos nisam video WiFi 802.11(bilo koji) velicine USB npr. MemorySticka ili USB BlueTooth-a...

ako se ti USB Wireless adapteri prodaju u paru onda sluze da zemene zicu: jedan kraj se ubode u kocuste racunara a drgi u npr. stampac...

http://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_USB - generalno nemaju veze za 802.11 koji tebi treba...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 26.06.2008. 08:15 ] @
Postoje i USB Wi-Fi stvarčice ( http://www.dlink.com/products/category.asp?cid=1&sec=0 )

A služe da se ubodu u laptop ili u desktop, ako ne želite da ga otvarate (gubitak garancije ili šta već).

Lično mi se više sviđa ideja PCI kartice.
[ PPZ @ 26.06.2008. 11:21 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Lično mi se više sviđa ideja PCI kartice.


I jeste bolja, USB zna cesto puta da zablesavi, dok su PCI varijante sa stabilnijim drajverima.Druga prednost PCI adaptera je sto se na 90% njih moze skinuti antena, pa se namontira snaznija, za bolji prijem.Izuzetno korisno ako imas slab prijem.USB adapteri nekada ne rade dovoljno dobro.A i na vecini laptopova je dostupan mini-PCI ili sada vec mini-PCI Express port (Express Card) koji omogucava internu instalaciju wireless kartice.

Moja keva u ZR koristi USB adapter sa RaLink cipsetom na Imac-u G3, ali svakih par dana mora da ga iskljuci/ukljuci u port, bez vidljivog problema.Samo prestane da prenosi podatke/izgubi internet.Posle "reseta" sve radi kako treba par dana, pa onda ispocetka...

[ SladgeHammer @ 27.06.2008. 00:58 ] @

to da USB hoce da se zablesavi sam nasao na vise stranih sajtova. konkretno, igrao sam se malo sa nekim D-Link usb wireless-om (ralink chipset) pa su nasli ljudi da kad Mac ode u sleep, posle budjenja mora da se izvadi i utakne nanovo.
a i meni se desilo tako nesto.
i jos jedna stvar, nasao sam da USB wireless imaju manju snagu a i manju antenicu. recimo moja pcmcia tp-link kartica ima oko 17 dB (60-70 mW) a ova usb oko 14 dB. normalne PCI kartice imaju vise pa teraju oko 100 mW. mada zavisi od zemlje porekla ima neke zakonske regulative oko izlazne snage.