[ SaricNet @ 01.07.2008. 22:15 ] @
Zavrsio sam srednju skolu tacnije Gimnaziju prirodno matematicki smer, e sad imam neki minimum znanja u IT sektoru pa me interesuje neki sertifikat sa kojim bi mogao lakse da nadjem posao odnosno sta bi ste mi preporucili da upisem ( online studiranje ) inace nesto sam poceo sa programiranjem u C++ kao i to da dosta toga znam u Administriranju mreza al ipak zeleo bih da cujem vase preporuke kao i linkove za te sertifikate.

pozdrav
[ SaricNet @ 02.07.2008. 11:22 ] @
hoce li neko da mi pomogne jer hteo sam da upisem IT Academy medjutim naisao sam na link http://www.elitesecurity.org/t314115-Kakav-je-kurs-It-Academy gde preporucuju da se to ne upise jer ne bih voleo da uzaludno potrosim novac na nesto sto se ne priznaje.

poz
[ totovic @ 03.07.2008. 07:52 ] @
Prvo moraš da se odlučiš i kom pravcu želiš da se razvijaš: programiranje, administracija, baze, poslovni sistemi...
Kada vidiš šta ti od svega ovoga najviše leži, ponovo postavi to pitanje.
[ SaricNet @ 03.07.2008. 08:44 ] @
recimo da mi najvise lezi administriranje mreze, to zelim da upisem, tvoja preporuka ?
[ Miroslav Jeftić @ 03.07.2008. 09:10 ] @
CISCO ili Microsoft sertifikati u tom slučaju, u zavisnosti da li te više privlači petljanje sa hardverom (onda CISCO) ili softverom (MS). Najbolje ako može i jedno i drugo. Imaš u top temi sve o tome. E sad, nemam pojma ko to nudi online.
[ Branko Santo @ 03.07.2008. 09:25 ] @
Postoje Microsoft kursevi koji se drze online za mreze ali koliko se ja secam to niko u Srbiji ne drzi. Kapiram da neko u svetu to mozda i drzi.

http://www.microsoft.com/learning/modl/default.mspx
http://www.microsoft.com/learning/modl/courses/default.mspx

Kod nas ne postoji niti jedan fakultet koji bi se koncentrisao na tako nesto usko. Na nasim IT fakultetima ces dobiti red matematike, red programiranja, red mreza, red ostalih predmeta. Stoga podrzavam predlog kolege da se posvetis sertifikatima a posle ces lako zavrsiti neki menadzment pa da budes direktor :D
[ SaricNet @ 03.07.2008. 10:17 ] @
hvala na odgovorima, sad znam da ce me neko kritikovati zbog ovog al moram da pitam da bi znao sta je povoljnije po meni, posto CISKO ili MS online studiranje nema kod nas, da li postoji online studiranje za programiranje ( za koji programaski jezik je najisplatljivije studirati ) znaci da li sa nekim sertifikatom mogu lakse dobiti posao programera.

hvala jos jednom
[ Miroslav Jeftić @ 03.07.2008. 10:27 ] @
Mislim da što se tiče online studiranja bilo čega kod nas, najbolje da se ne uzdaš previše u to. Ako nemaš mogućnosti da ideš na neki kurs/akademiju/šta već, onda najbolje radi sam.
Oko mogućnosti zaposlenja - uvek je najbitnije šta znaš da radiš/reference šta si već uradio. Možeš imati gomilu sertifikati i nemati pojma - i obrnuto.
[ SaricNet @ 03.07.2008. 10:54 ] @
ma meni je prijatelju ako vec dobijem neki sertifikat da on bude priznat, da ne bacam pare jer kolko sam mogao da shvatim iz raznih diskusija ovde na forumu uvideo sam da dosta tih sertifikata skoro niko i ne uzima za ozbiljno pa zato ako vec idem na neki kurs ( Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA) ) onda kad budem dobio sertifikat da znam da kada budem konkurisao za neki posao da mi mogu reci da se ovaj sertifikat priznaje, a sto se tice znanja ja dosta toga znam u admistriranju mreze jer vec dve mreze odrzavam i administriram u mom mestu nego bez neke diplome/sertifikata, tesko ce neko da te zaposli ili pak gresim ?
[ gonadarian @ 03.07.2008. 11:06 ] @
Ne bih ti preporučio fakultet. Tvoja želja za položajem administratora mreže nije akademsko/naučnog tipa. Na visokoj školi se stiču stručna znanja. Na Visokoj školi elektrotehnike i računarstva imaš smer računarske tehnike (ili pak nove računarske tehnologije) na kom imaš malo obaveznih predmeta, a ostalo možeš da modeluješ po svojim željama. Tako je moguće da na tom smeru sebe isprofilišeš kao programera, administratora, elektroničara digitalnog ili analognog. A takođe za studente škole su postojeći CISCO kursevi na popustu (mada ipak prvo zovni da proveriš), a održavaju se naravno u istoj zgradi i možeš da ih pohađaš paralelno. A za posle su ti uvek na raspolaganju specijalističke studije...
[ Miroslav Jeftić @ 03.07.2008. 11:16 ] @
Citat:
SaricNet: ma meni je prijatelju ako vec dobijem neki sertifikat da on bude priznat, da ne bacam pare jer kolko sam mogao da shvatim iz raznih diskusija ovde na forumu uvideo sam da dosta tih sertifikata skoro niko i ne uzima za ozbiljno pa zato ako vec idem na neki kurs ( Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA) ) onda kad budem dobio sertifikat da znam da kada budem konkurisao za neki posao da mi mogu reci da se ovaj sertifikat priznaje, a sto se tice znanja ja dosta toga znam u admistriranju mreze jer vec dve mreze odrzavam i administriram u mom mestu nego bez neke diplome/sertifikata, tesko ce neko da te zaposli ili pak gresim ?


Priznaje se svakako, ali se "bolje priznaje" kad iza njega stoji neko iskustvo, nego kad ne stoji ništa, to sam samo hteo da kažem.
[ Branko Santo @ 03.07.2008. 14:19 ] @
:)
OK ono sto smo do sada apsolvirali za mladjeg kolegu
1. Sertifikati su dobri
2. Fakultet je dobar
3. Iskustvo je odlicno


Po mogucstvu kombinovati dva ili vise od gore ponudjenih. Ukoliko se potrudis ali bas potrudis mozes sam savladati neko znanje i poloziti za sertifikate, a posto vec imas dve mreze na kojima mozes da se "igras" onda ce ti to dobro doci da odmah primenjujes to sto ucis. Isto tako jedan dobar racunar sa malo vise RAM-a i mozes jako puno toga da uradis i na svom compu sa virtuelnim masinama.