[ Luka Skrbic @ 12.07.2008. 12:22 ] @
Koja je razlika izmedju ova 2 pograma? Znam da oba proizvodi Autodesk. Koji je od njih bolji?
[ MOHOK7 @ 12.07.2008. 15:22 ] @
Autodesk je TEK nedavno kupio Mayu
O tome koja je razlika izmedju ta dva programa moze ti reci podatak da:
Svi oni koji se profesionalno bave animacijama specialnim efektima ukljucujuci i Motion capturing koriste iskljucivo Mayu
to su cinjenice MAX je vise amaterski program Mayu koriste profesionalci.
ja sam se odavno jos od verzije 1,0 poceo baviti 3D Studiom ( to je danas MAX) i nakon toliko godina lenj sam da se prebacim mada se cesto ljutim kada mi trebaju nekakvi efekti a MAX je tu posve nemocan.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ Luka Skrbic @ 12.07.2008. 15:36 ] @
Hvala.
[ deepwhite @ 17.07.2008. 23:26 ] @
mohokov odgovor vise govori o njemu nego o softveru. radi na maxu od verzije 1 a jos nije naucio efekte?!
ne veruj puno takvom coveku!
[ Dzaja @ 18.07.2008. 07:23 ] @
potpuno se slazem sa MOHOK7

mada odavno nisam koristio ni jedan ni drugi - nema se gdje prodati. Ima ako ces raditi za tapsanje po ledjima (barem ovdje kod mene)
[ MOHOK7 @ 18.07.2008. 09:43 ] @
Duboko belo
Ne treba covek da ponavlja moju gresku a sto se tice specialnih efekata u MAXu tu i nema mnogo toga da se uci
Ako ti se uce specialni efekti dohvati se MAYA
Ipak ne mora da se radi za tapsanje po ledjima mi trazimo ljude za MAX i dajemo poslove.
Pozdrav i postovanje s ove strane ALPA
MOHOK
[ deepwhite @ 18.07.2008. 10:37 ] @
hajde mohok nema izvlacenja, pogledaj sve pise u tvog prvom postu. nemoj sada nema sta da se uci. nisi seo i zagrejao stolicu - sedi, jedan, i javi se kad naucis.
[ MOHOK7 @ 18.07.2008. 11:04 ] @
:-)
Odosmo u off topic, da se ne svadjamo
MAX znam bezmalo napamet i upravo zbog toga zelim da podvucem kako u njemu ne mozes da odradis ni F od specialnih efekata kada ga uporedis sa MAYA.
Ako ti jos nesto nije jasno ( a ti si izgleda jedini kojem tu ima nejasnoga) zao mi je pametnom je i ovo dovoljno.
MOHOK
PS
Dzaja ako znas MAX i hoces da radis u njemu rekoh ti da dajemo poslove Free lancerima posalji CV i u njemu sta znas u MAX da radis.
[ Luka Skrbic @ 18.07.2008. 12:23 ] @
Dobro je ljudi, nemojte da se svadjate. Vidim da se covek (MOHOK7) razume i poslusacu ga. Pozdrav.
[ reject @ 18.07.2008. 16:47 ] @
Razume se on, ali ne moras da ga poslusas.

Sta je bolje Ferrari ili Maybach? Pa zavisi za sta ti treba, oba su najbolja.

Radim u Mayi i srecan sam. :)
Znam gomilu ljudi koji rade u MAX-u i takodje su srecni. :)

Pogledaj sajtove koji zaposljavaju graficare po svetu pa vidi sta je trazenije.
Ja sam nazalost propustio nekoliko lepih poslova samo zato sto ne znam nista o MAX-u.
Kada bi se pojavio bolesno-super-unosan posao gde se trazi MAX, naucio bih ga
kao sto sam i na Mayu presao jer sam morao.

Po mome iskustvu, animacija i film - Maya, video igre - MAX (osim za animaciju gde se
opet trazi Maya), ali nemoj ni mene da slusas nego gledaj sta i kako pa vidi.

Osim toga, za par godina ce verovatno izaci Maxaya ili Mayaxa od Autodeska tako da
ce cela prica postati besmislena. :D
[ MOHOK7 @ 18.07.2008. 17:47 ] @
Reject iznenadio si me nepoznavanjem scene.
Meni osobno nije poznat niti jedan ozbiljan studio koji radi u MAXu.
Igre (neke tek sada izlaze na trziste a show reel je star bezmalo godinu dana) radjene su iskljucivo u MAYA evo ti link:
http://www.studio-medison.com/display/h3ddemo.php?demoId=372
Ne samo animacija kako ti tvrdis.
Ne zbunjuj coveka
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS
Autodesk je pretpostavljam upravo iz tog razloga kupio MAYA uzeli su pare na INVENTORU i investirali dalje inace im je pretio kolaps jer nisu imali niti jedan trzisno upotrebljiv program i za pretpostaviti je da ce pokupiti now how i stopiti ta dva programa. Toplo se nadam da nece masakrirati kupljeno kao sto je Adobe uradio sa Makromediom.
[ Luka Skrbic @ 18.07.2008. 20:37 ] @
Sto? Jel Macromedia bila bolja od Adobea?
[ deepwhite @ 18.07.2008. 23:51 ] @
luka pusti mohoka, zeza te - znam coveka. kao radi u maksu a ne zna efekte ali ako radis u maksu daje ti posao :O
toliko je dobra maya da daje poslove u maxu ?!?!?!
procitaj pazljivo svaku njegovu recenicu i videces da parne recenice logikom pobijaju neparne.

ili se zeza ili hoce namerno da isprovocira. evo ja hocu da radim za tebe sta nudis od poslova, odn, sta treba da znam u maksu i koje iskustvo treba da imam da bi radio za tu tvoju firmu sa druge strane alpa?
[ MOHOK7 @ 19.07.2008. 10:14 ] @
Odosmo u Off topic :-)
Luka tebi sam hteo da pomognem sa znanjem i iskustvom koje imam.
Moj savet mozes razmotriti, proveriti uporediti ga sa svojim drugim saznanjima i doneti svoju odluku.
Savete sam ti dao iz vlastitog iskustva a scenu poznajem sa svih strana kako u zemlji Srbiji tako i vani i to gledano sa strane poslodavaca i sa strane suradnika.


Duboko belo kada smo se to nas dvojica upoznali?
Ti ako hoces da radis za MEDISON Studio napisi uobicajenu ponudu (preporucljivo je da budes ljubazniji)
MOHOK
[ Lacika.1991 @ 19.07.2008. 10:46 ] @
Šta ste svi navrli na MOHOKa,ja mislim da čovek zna,ko hoće poslušaće ga,a ko neće neće,deepwhite nemoj da sudiš o čoveku kojeg nisi u životu video,i neznaš koji je njegov nivo znanja.
[ MOHOK7 @ 19.07.2008. 12:41 ] @
Duboko belo je zavidan izgleda :-)

Ako pogledas MEDISON sajt i stvari koje su uradjene onda mu je jasno da stvari posmatra iz zablje perspektive i da osobno ni nakon dvije boce konjaka nece poceti sanjati da dostigne delic toga.
Upravo taj stav ga sprecava da napreduje u znanju.
Tebi savetujem da razmotris sve savete koji ti ljudi daju i onda donesi svoju odluku ipak je to na kraju krajeva tvoja odluka.
(Pri donosenju odluke trebas ipak proceniti koliko onaj koji te savetuje poznaje materiju o kojoj prosipa pamet)
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS
O specialnim efektima se moze mnogo toga saznati na sledecim linkovima:
http://www.studio-medison.com/display/h3ddemo.php?demoId=368
http://www.studio-medison.com/display/h3ddemo.php?demoId=369
http://www.studio-medison.com/display/h3ddemo.php?demoId=372
http://www.studio-medison.com/display/h3ddemo.php?demoId=358

[ deepwhite @ 19.07.2008. 16:11 ] @
MOHOK, ja sam samo analizirao tvoje recenice, nisam zavidan niti sam rekao da mohok ne zna da radi. rekao sam da se zeza ili provocira. radi od verzije jedan a ne zna efekte, pa max ne valja ali ako znas da radis evo ti posao.
ni jednu jedinu ruznu rec nisam rekao, osim ako nisam uvredio necim sto nisam shvatio kao uvredu.
napisite mi cime sam uvredio coveka, evo izvinjavam se unapred.
ostaje pitanje sta to treba covek da zna da bi radio za medison studio, koji profil zanimanja i koji nivo? zar nije jednostavno pitanje?
mohokov izraz da je max za amatere je uvedljiv, ne za mene, ja znam i max i mayu i jos ponesto, ali masa animatora modelara i ljudi drugih znanja u 3d radi bas u 3d maxu. udjite u bilo koju televiziju ili u 3d studio u srbiji i raspitajte se u kojim programima se radi? broj ce biti znatno veci za max u odnosu na mayu. ne kazem da je to dobro ili lose, ali ti sa druge strane alpa nemoj ljude nazivati amaterima dok na sajtu vrtis telefoncice i tudje radove!
[ reject @ 20.07.2008. 12:06 ] @
Citat:
MOHOK7: Reject iznenadio si me nepoznavanjem scene.

Sto se iznenadjujes, pa ja ionako nemam veze sa vezom.

Nego, dogovori sa upravom reklamni prostor ili sta vec.
Vec duze vreme reklamiras svoju firmu ovde, sto sam tolerisao neko vreme.
Sad, ako se pogodis sa gazdama - ok. Ako ne, moracu da brisem svasta.
[ MOHOK7 @ 20.07.2008. 12:30 ] @
Ne reklamiram firmu nemam potrebe za time upravo obrnuto.
To je bio samo konkretan primer da duboko belo dobije uvid u to koliko sam upoznat sa materijom cisto da znamo o cemu govorimo.
Od svega tamo je izuzetno mali deo uradjen u MAX takodjer kad su igre u pitanju (to vezano za tvoju tvrdnju da se MAX koristi za igre)
da ne zbunjujemo coveka pogresnim informacijama o sceni. Njega zanima koji program da odabere ocigledno ima nameru da se bavi 3D scenom i na nama je da mu damo valjanu informaciju kako ne bi utrosio gomilu vremena na ucenje necega sto ce mu na kraju doneti tapsanje po ramenu i mogucnost da pokazuje radove rodjacima prijateljima i na ovakvim forumima. A za zivot ce zaradjivati necim drugim pa ce mu preostati da trubi okolo kako je to umetnost a umetnici su neshvaceni itd itd Takvih primera nije malo ima ih i na ovom forumu.
Neka si skupi informacije i neka donese svoju odluku.

MOHOK

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 20.07.2008. u 13:41 GMT+1]
[ Luka Skrbic @ 20.07.2008. 16:26 ] @
Sve je najbolje raditi u Notepadu... Tako rade strucnjaci.
[ deepwhite @ 20.07.2008. 23:11 ] @
ne u notpadu nego u nekom masincu :P

MOHOK vec duze vreme provociras ekstra znanjem i svojim fantasticnim radovima na svemu i svacemu. na onom tvom sajtu sa video fajlovima je samo jedan tvoj rad, ostalo su tudji. kakvu ti filozofiju prosipas ovuda. koliko god da je program los u necemu, s kakvim pravom se ti tako postavljas?.
onaj tvoj demo koji imas na sajtu ne bi mogao nigde pustiti na srpskoj "sceni", gresim - mozda bi isao za vreme reklame izmedju tarota i gledanja u pasulj na, evo da reklamiram neciju firmu oprostice mi reject, cini mi se na stankom televiziji.
zamazao si kao nekome oci stavljajuci juga i jos neke stvari koje nemaju veze s tobom u svoj portfolio. osim toga imas par skija i telefona jer si naucio da koristis jednostavan blaze endzin. bar si onaj bi plan iz maxovog tut mogao malo promeniti. frljas se strucnim izrazima neko bi pomislio da nesto znas.

ako hoces da pomognes nekome onda pomozi, nemoj pricati gluposti o stvarima koje ocigledno ne razumes!
[ d4rk3lf @ 21.07.2008. 00:22 ] @
Citat:
MAX znam bezmalo napamet i upravo zbog toga zelim da podvucem kako u njemu ne mozes da odradis ni F od specialnih efekata kada ga uporedis sa MAYA.

Navedi mi Mohoče jednu jedinu stvar oko specijalnih efekata koju Maya može da odradi, a max ne može.

Ovako kad te slušam šta pričaš, stvarno se čini da ne poznaješ efekte u maxu. Jesi li koristio nekad partikle? Jesi li koristio nekad video post? Render effects? Ili sve zajedno?
Pa najbolji animator na koga sam ja naleteo na netu radi u max-u.
Oćeš neku njegovu animaciju da ti okačim kao primer šta max može?

Drugo, jedan od najpopularnijih pluginova u svetu koji se koristi za film rađen je za max.
Postoji gomila filmova gde se koristi Afterburn, a o Fumefx ne bih ni da pričam.
[ DamjanMX @ 21.07.2008. 01:08 ] @
Mohok u novoj epizodi :)


...ja ne znam zasto se uzbudjujete oko coveka koji misli da su 3d skener i mocap oprema jedine stvari koje su potrebne da bi se dobilo pocasno mesto na dodeli oskara 2009 :)


Ne postoji absolutno najbolji program, ne postoji absolutno najbrzi render,....ne postoji nista :) ...salim se.... najlepsa osobina savremenih grafickih programa je sposobnost njihove medjusobne komunikacije i interakcije. I u zavisnosti od projekta na kome radite, ponekad cete proci sa jednim all-in-one resenjem ali cete ipak cesce morati da multitaskujete na vise strana....ti, ja, tim, kinezi...ko god......uradi se low-poly modeling u softimage-u, pa se sve to baci malo u prezle do zbrsuha da se doradi, onda na blagoj vatri 15ak minuta u mayu da se izriguje i animira, zatim se doda 400g dinamike iz houdini-ja (za 4 osobe) i na kraju se vrati u rernu koja se ukljuci na 3d studio max da bi se sve to lepo izrenderovalo....prosto, zar ne :)

Uopste nije bitno koji ces program izabrati, ako si ti dobar graficar/umetnik i imas smisla za te stvari radovi ce ti biti kvalitetni makar ih kodirao i u html-u......overkill? ....uzmes, sednes, probas sve i vidis koji ti najvise lezi....ciji interfejs je najslicniji tvom pipeline-u razmisljanja i kada pronadjes tu zlatnu koku ti lepo uzmes pa je trljas danima i godinama dok ne ogulis to zlato sa nje.....a i dobra fora je, sto jednom kada dobro savladas neki program, prelazak na drugu zlatnu koku ce ti biti brz i bezbolan.....jer hvala bogu, poligon je jos uvek poligon....bilo da ti je uspravna osa Z ili Y (ko razume shvatice:) )


Da ne bude da samo filozofiram, evo i par cinjenica:

Neki od filmova u kojima se koristio I 3d studio max:
* Battlefield Earth
* Black Hawk Down
* Blade: Trinity
* Cats & Dogs
* Die Another Day
* Dr. Dolittle 2
* Driven
* Final Destination 2
* Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
* Harry Potter and the Goblet of Fire
* Hellboy
* I, Robot
* Jurassic Park
* K-19: The Widowmaker
* Lara Croft: Tomb Raider
* Lost in Space
* Mighty Joe Young
* Minority Report
* Mission: Impossible II
* Panic Room
* Paycheck
* Planet of the Apes
* Reign of Fire
* Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed
* Sin City
* Sky Captain and the World of Tomorrow
* Spider-Man 3
* Star Wars: Episode III Revenge of the Sith
* Swordfish
* The Cathedral
* The Core
* The Day After Tomorrow
* The Green Mile
* The Incredibles
* The Italian Job
* The Last Samurai
* The Majestic
* The Matrix Reloaded
* The Mummy
* The Thirteenth Floor
* The Truman Show
* Toy Story
* Toy Story 2
* Traumschiff Surprise - Periode 1
* X-Men
* X-Men 2
* X-Men 3

Neke od igrica koje su pravljene I u 3d studio max-u:
* Act of War: Direct Action
* Act of War: High Treason
* Area 51 (2005 first-person shooter)
* Armies of Exigo
* Assassin's Creed
* Battlefield 1942
* Battlefield Vietnam
* Black & White
* Call of Duty
* C&C Renegade
* C&C3 Tiberium wars
* Company of Heroes
* Close Combat
* Crysis
* Darwinia
* Darkwatch
* Dark Age of Camelot
* Dark Sector
* Deus Ex: Invisible War
* Diablo II
* Dink Smallwood
* Dreamfall: The Longest Journey
* Empire Earth
* EyeToy: AntiGrav
* Far Cry
* F.E.A.R
* FlatOut
* Forza Motorsport
* Ghost Recon
* Gears of War
* GTA III
* Guild Wars
* Half-Life
* Halo: Combat Evolved
* Halo 2
* Halo 3
* Il-2: Sturmovik series
* King Kong
* Mafia
* Mass Effect
* Lineage II
* The Battle for Middle-earth II
* The Lord of the Rings
* Max Payne
* Medal of Honor
* Metal Gear Solid: The Twin Snakes
* Myst III: Exile
* Myst IV: Revelation
* Need for Speed
* Jade Empire
* Pariah
* Prince of Persia: The Two Thrones
* Red Faction
* Rome: Total War
* Serious Sam
* Ship Simulator 2006
* Ship Simulator Add-On
* Ship Simulator 2008
* Splinter Cell
* StarCraft
* StarCraft II
* Star Trek: Legacy
* Star Trek Elite Force II
* Star Trek Voyager Elite Force
* Star Wars: Empire at War
* Supreme Commander
* The Elder Scrolls IV: Oblivion
* The Longest Journey
* The Matrix: Path of Neo
* Tomb Raider
* Tomb Raider II
* Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft
* Tomb Raider: The Last Revelation
* Tomb Raider: Chronicles
* Tomb Raider: Legend
* Tony Hawk's Pro Skater
* Too Human
* True Crime: Streets of LA
* True Crime: New York City
* Unreal
* Unreal Championship
* Unreal Tournament
* Unreal Tournament 2003
* Unreal Tournament 2004
* Unreal Tournament 3
* Warcraft 3
* Warhammer 40,000: Dawn of War
* Warhammer 40,000: Dawn of War Winter Assault
* Warhammer 40,000: Dawn of War Dark Crusade
* World of Warcraft
* X³: Reunion
* X²: The Threat



[ MOHOK7 @ 21.07.2008. 10:21 ] @
:-)
Pokusavam da pomognem coveku da dobije pregled o sceni i govorim ( za razliku od vecine ovde koji kupe informacije po internetu) iz vlastitog iskustva.
Profesionalci (koje poznajem a poznajem ih poprilicno) rade efekte gotovo iskljucivo u MAYA

Nisam nikada rekao da MAX nije u stanju da odradi specialne efekte daleko od toga nego da je u poredjenju sa majom IGRACKA.
Ako hoces efekte za 3D crtani film mozes da se zadovoljis sa MAX ali ako hoces efekte koje ces uklopiti u snimanu (realisticnu) scenu tako da se na finalnoj sekvenci tesko moze primetiti montaza onda se dohvati MAYA.
Poanta je u tome da MAX moze samo jedno a MAYA oboje.
upravo zbog toga profesionalci koji hoce da zadovolje oba podrucja rade u MAYA. Program ima daleko vise mogucnost.
Ne mesajte babe i zabe.
Odosmo opet u off topic ovo ce da se pretvori u svadju u stvari vec se pretvorilo.
MOHOK
[ MOHOK7 @ 21.07.2008. 10:50 ] @
Druga je stvar to sto MAX zbog daleko jednostavnijeg user inerface, skromnijih mogucnosti i poprilicno drugacijeg pristupa tematici moze da se nauci daleko brze od MAYA.
Na trzistu ces izuzetno tesko naci studio ili strucnjake koji izvrsno vladaju MAYA i u mogucnosti su preuzeti posao u kratkom vremenu.
Svi su izbukirani godinama unapred.
Ako ces se zadovoljiti sa MAX stanje je daleko drugacije takvih ima tri za gros i velika njih vecina radi za "Tapsanje po ramenu" kako je to lepo rekao covek.
Ne moras da cekas i neuporedivo su jevtiniji ako ces traziti profesionalne usluge radjene u MAYA nemoj ni razmisljati o ceni ispod 100 EUR po satu o tome koliko ces cekati da ti isporuce posao dovoljno govori da su takvi studiji izbukirani godinama unapred.
MAX dobijas u kratkom roku bez problema i to za neuporedivo manje cene.
pa sada ako covek hoce da radi posao koji mu se svidja i od toga da pristojno zivi moze da se odluci koliko ce biti placen i sa koliko ce muke naci posao moze mu biti jasno iz ovog posta

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ d4rk3lf @ 21.07.2008. 10:57 ] @
Mohoče, niko se ne svađa, ja samo ne mogu da verujem šta izjavljuješ te pokušavam da te razuverim i sprečim da širiš zablude tih razmera.
Na primer, ova animacija je rađena u maxu 7, bez ikakvih dodatnih pluginova i to za oko nedelju-dve, sve komplet.
http://tysonibele.com/Main/Animations/spider_fly.mov
Da li ti ovo izgleda nerealistično?

Evo još par istog autora (ostale možeš pogledati na njegovom site-u).
http://tysonibele.com/Main/Animations/sparrow.avi
http://tysonibele.com/Main/Animations/Statue_explode.mov

Evo ti za kraj sajt Pita Drapera da se malko usavršiš u maxu, što se efekata i partikla tiče, ima sjajnih tutorijala:
http://www.xenomorphic.co.uk/education.htm
(to kad pređeš, mogu da ti dam i link do Allan Mckay tutorijala, koji su još više advanced).
[ MOHOK7 @ 21.07.2008. 11:46 ] @
Drustvo dajem informacije iz vlastitog iskustva ovde smo da ih razmenjujemo i dobro je sto ima razlicitih misljenja i iskustava.
Kad bi svi mislili jedno te isto onda bi to bio znak da niko nista ne misli :-)
Scenu posmatram sa obe pozicije kao onaj koji narucuje i kao onaj koji kupuje i prenosim vlastita iskustva.
Jedini motiv je da mladim ljudima koji pocinju pomognem da valjano razmotre stanje prije nego li donesu odluku.
Pobogu ljudi kad kupujete lubenicu na pijaci i u nju investirate stotinjak dinara onda ju okrenete i pogledate sa svih strana valjda logicno je razmotriti stvar sa svih strana prije nego li se investiraju godine rada i ucenja. Sto se softwera tice nisam fanatik koji se drzi samo jednog programa kao pijan plota obzirom da zivim od 3D posla i placam suradnike ( redovito) to mi nije dozvoljeno naprosto radi se na nacin da se najbrze i najracionalnije dodje do rezultata koji ce kupca da zadovolji.
To je trzisni princip a trziste je na kraju krajeva faktor koji odlucuje sta ce da se koristi a sta ne.
Skupe tehnicki savrsene produkcije koriste daleko veci nivo kvalitete specialnih efekata i ti su daleko bolje placeni a za izradu takvih je osnovni program MAYA svidjalo se to nekome ili ne.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ Luka Skrbic @ 21.07.2008. 11:49 ] @
Zavisi za sta se koristi... i sta kome vise odgovara. Nekom treba Maya, nekom Max, neko vise voli Mayu, neko max ...

[Ovu poruku je menjao Luka994 dana 22.07.2008. u 14:20 GMT+1]
[ d4rk3lf @ 21.07.2008. 12:13 ] @
Ja i dalje pitam:
Šta to (koji efekat konkretno) nema šanse da se odradi u max-u?
[ MOHOK7 @ 21.07.2008. 12:46 ] @
d4rk3lf
DamjanMX
Koliko ljudi koji rade u tim studijima poznajete osobno? ( pri tome ne mislim na cistacice i lozace nego na ljude koji vode odeljenja za Special FX)
U koliko studija o kojima govorite ste bili osobno ?
Sa koliko studija o kojima govorite ste suradjivali i na koji nacin?
Konkretnije u koliko studija ste ucestvovali u razvoju projekata odnosno od koliko studija o kojima govorite ste narucivali usluge.

Momci da i malo poznajete oba programa i scenu siguran sam da ne bi ni nakon dvije boce konjaka davali takve izjave.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS
Sa koliko od tih studija ste vodili poslovne pregovore?
[ MOHOK7 @ 21.07.2008. 13:14 ] @
Momak moze da proveri sve ovde napisano i da donese odluku.
Prema osobnom iskustvu po pitanju razlika u programima koje sam ovde nekoliko puta naveo
1) ukoliko se odluci za MAYA i savlada program moze racunati da ce dobiti u kratkom roku izuzetno dobro placen posao bilo gde u svetu.
2) ukoliko se odluci za MAX sanse da postigne isto su mu neuporedivo manje najverovatnije je da ce pograbiti tu i tamo nekakav ne osobito dobro placen poslic i uglavnom raditi za tapsanje po ramenu i pokazivati rodjacima i prijateljima (i na ovakvim forumima) sta on to sve lepo i krasno moze da uradi.

A sto se tice svadje i ubedjivanja nemam ni najmanje potrebe za time nego ne mogu da gledam kako pocetnike koji treba da se odluce kojim ce putem udariti kljukate sa jednostranim neproverenim sve u svemu povrsnim informacijama.

MOHOK
[ d4rk3lf @ 21.07.2008. 14:06 ] @
Što se mene lično tiče, ja nisam radio po studijima, već po lokalnim i regionalnim televizijama, a zadnjih godinu dana radim Freelancing i od toga živim (znači, animacije uglavnom, iako radim u max-u :D).
Ovde možeš videti moj demoreel: http://www.youtube.com/watch?v=wpRmAzFlH8M
Mada ja smatram da imam još punooo da učim, zato ti nisam odmah ni pokazo moje radove, pošto isti nisu ni najmanje dovoljni da max prikažu u najboljem svetlu.
Zato sam ti i dao link do portfolija Tyson Ibele-a.

Što se tiče DamjanMX-a, koliko je meni poznato, on ima mnoooooogoooo više iskustva nego ja. Radio je i (mislim da još uvek radi) u velikim produkcijama u Bg-u, pravi reklame i spotove za svetske firme i svetske bendove. Ja bih voleo da sam imao čast da radim sa njim ili ljudima u njegovoj blizini, makar samo i da bih pokupio neke fore.
Imao sam prilike da gledam mnoge od njegovih radova i mislim da čovek otkida i kvalitetom i brzinom.
Uostalom, šta ja ima da pričam za Damjana, nek se čovek javi pa nek sam kaže.
[ MOHOK7 @ 21.07.2008. 14:24 ] @
Odi onda u Lucas studio ili u studio koji je radio sve Dzems Bond filmove ( sad su ih kupili Warner Bros ) itd itd pa se raspitaj sa cime rade kad su zahtjevne stvari u pitanju i onda pitaj kakve sanse imas za posao ako znas MAYA odnosno ako znas MAX.
Ako si bas lenj ili nemas para onda mozes prosetati i po Beogradu imas dve produkcije (od najjacih u svetu) imaju firme u BG i ljudi rade za ceo svet mogu ti reci da ne ostanes neupucen.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS
A sto se tice lokalnih i regionalnih TV to ne mogu biti merila kvalitete znam ih po Austriji gomilu uglavnom zloupotrebljavaju zelju mladih ljudi da se dokazu jedva da dobiju valjan racunar i sretni su ako uopce mogu raditi u cinema 4D.
[ deepwhite @ 21.07.2008. 14:31 ] @
MOHOK opet pricas ostvarima koje ne razumes! Nemoj covece to da radis. Niko te nije tukao po glavi niti vukao za jezik da samo u ovoj temi napricas gluposti za ceo forum.
Sta ti mislis, da ljudi nemaju pojma o svom poslu i samo ti poznajes scenu? Odakle ti uopste takve ideje?

Lepo te covek pita: sta to moze Maya sto Max ne moze?
[ LuckyBug @ 21.07.2008. 15:47 ] @
Heh necu da branim Mohoka jer sam i sam ulazio u dijalog sa njim,odogvaram iz svoje perspektive.
Dakle pitanje je sta Maya moze a Max ne moze ?
Idemo redom,pa cega se setim hehe,naravno ovo je cisto iz edukativnih razloga.

*Maya moze da nesmetano saradjuje sa rendermanom ili da ima integrisan renderman,u oba slucaja radi bez vecih gresaka.
Sta je prednost,pa to da ne postoje problemi sa AA,da se nurbsi tesaluju bez problema i sub-d zajedno sa njima.
Veza je fantasticna i preko Slima se kace sejderi,a moguce je jednostavnim TCL expression-ima povezati npr svetla u Mayi da budu iscitana od strane PRMan-a,a mel takodje igra zanimljivu ulogu.
3 nivoa displacementa za manje od sekunde hmmm ... ?

*Maya radi pod Windowsom,Linux-om,Unixom ...

*U Mayi je moguce ( ma koliko to bizarno bilo ) da crvena boja utice na poziciju sfere,ili da pozicija sfere utice na boju ... necu koristiti neke komplikovanije primere ali ako dobro razmislite,sa dva klika resavate ovaj problem,a to je mizerno ali je moguce.
Sta je tu prednost recimo mozes da povezes parametre da spustas sferu a da se na plane-u iscrtava sve veci crni krug ( razlicitog fallof-a ) sto mzoe simulirati interaktivno Ambient Occlusion ak ose dovoljno potrudite,a zatim tu su i neke druge mogucnosti - sto bi rekli sky is the limit.

*Sve je moguce animirati,apsolutno svaki parametar i sve je na dohvat ruke i parametri i graph editor.
Recimo decko je na jednom drugom forumu imao problem sto nije mogao da animira sliku rate-om koji je hteo,dok u mayi udaris na uvezenu sekvencu par keyframe-ova,kazes ovde stani do ovog trenutka cekaj i zatim kreni,zatim idi unazad ...

*Tyson Ibele nije najbolji animator,a nas najbolji animator koristi XSI.

*Moj omiljeni primer je kamera ( ne moze jednostavnije )
Gde su u Maxu nodalna tacka,Horizontal i Veritical Offset,Overscan,Film Gate i sta ce mi pomoci kad radim matchmove ( mozda neki plug in na onih 3000$ kolko navodno vredi iako to postoji u mayi complete za 1999$ koliko ista navosno vredi,al na stranu cene gde je taj alat koji ce mi olaksati matchmove i camera mapping ?????
E da i ima 3 noda,moguce je raditi sa njom dinamicke simulacije.

*Nurbsi koje Max slabo poseduje a mogu pomoci u dinamici i VFX-u vise nego poligoni u pitanju je cista matematika.

*Maya moze hardverski da renderuje partikle sa motion blurom ako ih ima oko milion ( vise nisam testirao ) ispod sekunde je render frejma,a viewport ne stuca.isto vazi za sprite-ove,blobmesh ...

*Mogu da otvorim scenu iz verzije 2008 u verziji 4.5 npr. i obratno i sve druge kombinacije da ne nabrajam.

*Opet sto se tice matchmovinga,mogu da orbitujem sa preciznoscu do jednog piksela i da preteram i rotiram npr 600 piksela po jednom pomeraju.isto vazi i za pan,zoom ...

*Mozes raditi tracking unutar Maye nije nesto poput alata u Nuke-u al nemaju svi para za boujou,i sl,moze da bude handy.

*Rigging - bojim weight-ove cetkom razlicite jacine i debljine i profila kao u Photoshop samo je u 3D,a mogu tako i da teksturisem ako hocu mogu cak i partikle da bojim i pozicioniram brushem ...

Max ima problem sa tim da ima problem sa AA,zato se i ne koristi na filmu,sve navedeno je model,mozda animacija,ali finalni render nikad ne ide kroz Max,pa ni kroz Mayu ako je za film,mislim glupo je i raspravljati se na tu temu jer se na filmu ne dopusta AA.

Dr Doolitle,Cats and Dogs i 90% filmova gde su zivotinje akteri radi uvek Rythm and Hues koji se za to specijalizovao i koji rad u svom in-house programu koji se zove Voodoo,dakle ni Max ni Maya.
Minority Report - Zeno.
Toy Story mislim da je Pixar radio nesto vezano za Toy Story u Maxu odavno bi postojala veza Maxa i PRMan-a ( bio nesretni pokusaj Animal Logica ali je ugasen ),i zasto bi Pixar uopste uzimao program od nekog losijeg od samog sebe kad su oni ionako izmislili vecinu stvari ( Ed Catmull pre svih ,a zatim i Alvy Ray Smith ) :D

Ovo nije napad ni na koga vec pokusaj da realno razgovaramo,najmanje zelim da uvredim nekog od kolega jer kao sto Damjan rece svi mozemo zajendo da radimo u razlicitim programima ako to zelimo,i treba da ne postoji nikakav problem sa tim.

...dosta za danas kad se setim jos nekih stvari dodacu,ali cinjenica je da Maxu fale dobri alati za VFX,iako nije los nije najbolji.
Houdini ima iste alate za dinamiku kao i Maya samo se ponegde razlikuju,SideFx je to malo updejtovao,ali je osnova ista.


[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 21.07.2008. u 18:00 GMT+1]
[ deepwhite @ 21.07.2008. 16:46 ] @
nemam sad kad da ti odgovaram pa cu nastaviti sutra. ali pitaj mohoka zna li sta znaci pola termina od toga sto si naveo. na kraju krajeva zasto poredis mayu sa takvim skartom kao sto je max, kad je razlika, po mohoku, neverovatna.
[ MOHOK7 @ 21.07.2008. 16:56 ] @
Duboko belo
Citat:
MOHOK opet pricas ostvarima koje ne razumes!

O tome u sta se ko razume mozemo godinama, za sebe nikada nisam tvrdio da sam super expert za ovo i ono, imam dovoljno suradnika koji su u svom podrucju daleko bolji od mene, moj deo posla u svemu je da zahtevam od njih da mi urade ovo ili ono, nije ocekivati od vlasnika firme da zna bolje svaku alatku od strucnjaka koje je angazovao. Zamolio bih te da posmatras stvari sa tog ugla a o tome koliko se snalazim u alatkama dalo bi se.
Jedno je sigurno: u svakom razgovoru sa ljudima koje vode svetske studije (vise kao vic da se atmosfera otkravi) kazem lepo: ja eto poceo u MAX i dan danas drljam u njemu pa nikad na zelenu granu sa poslom :-) a svi oni kada im spomenes max bukvalno se najeze.
Svi ama bas svi vrhunski specialni efekti radjeni su u MAYA isto tako i igre.
I nemojte vise zbunjivati pocetnike mogao bi vas jos neko ozbiljno shvatiti. Sta mislite o meni i o svemu vi za koje bukvalno vise nema nade briga me, daleko je vaznije da pocetnici dobiju pravi uvid u scenu, "saveti" koje dajete pocetnicima su izuzetno zluradi.
Obrazlozenje koje sam dobio na pitanje zasto svi odreda rade u MAYA je vrlo kratko: "u njoj se moze raditi"
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
PS
A ti pokusaj da dobijes posao sa MAX u bilo kojem renomiranom svetskom studiju za specijalne efekte pa mi javi kako si prosao.
Onima koji vladaju MAYA ne moram davati takav predlog svi odreda imaju pristojno placene poslove.
[ d4rk3lf @ 21.07.2008. 18:36 ] @
Hej Lucky, nisam znao da si aktivan na ovom forumu. :)
Elem, ima tu nekih stvari sa kojima se ne slažem i koje bih da ispravim ili dopunim.

- Kao prvo, ja u nijednom svojem postu nisam rekao da je max najbolji alat za animaciju (čak lično mislim da su Maya i XSI bolji, da ne pominjem Houdini). Ja samo ne mogu da ostanem ravnodušan da neko kaže kako max uopšte nije alat za animaciju, ili kako je amaterski program za te stvari, ili da služi samo za game modeling. To je besmislena tvrdnja, jer ima toliko primera gde je max korišćen u animaciji koje izgledaju vrhunski (uzmite samo Blizzard za primer).

- Nisam ni rekao da je Tyson Ibele najbolji animator, već najbolji animator na koga sam ja naleteo do sada (i uzevši u obzir da uglavnom radi sve sam). Realno, bilo bi glupo za bilo koga reći da je najbolji animator, jer neko može biti u jednom segmentu animacije bolji, neko u drugom i td. A da Tyson otkida, to zaista mislim.
-----------------------------------------
ostale, manje bitne stvari:

Citat:
U Mayi je moguce ( ma koliko to bizarno bilo ) da crvena boja utice na poziciju sfere,ili da pozicija sfere utice na boju ...

U maxu imaš "wire parametars" i koliko ja znam, bilo šta možeš da povezuješ sa bilo čim. E sad, nisam probao to konkretno sa materijalima (mada mi se čini da može), ali možeš sigurno da wire-uješ šaku karaktera i da recimo rotacijom neke kocke (koja se nalazi sa strane) utičeš na prste da se skupljaju i šire.

Citat:
Sve je moguce animirati,apsolutno svaki parametar i sve je na dohvat ruke i parametri i graph editor.
Recimo decko je na jednom drugom forumu imao problem sto nije mogao da animira sliku rate-om koji je hteo,dok u mayi udaris na uvezenu sekvencu par keyframe-ova,kazes ovde stani do ovog trenutka cekaj i zatim kreni,zatim idi unazad ..

U maxu imaš opcije da ti animacija (kao tekstura) ide brže ili sporije, da ide loop, da ide ping-pong ili da zadrži zadnji frejm. Sve više od toga je nepotrebno, imho, jer ako ja hoću da montiram neki materijal, upaliću premiere ili avid, a ne max.

Citat:
al na stranu cene gde je taj alat koji ce mi olaksati matchmove i camera mapping ?

err... nisam siguran da li sam te dobro razumeo, ali u max-u imaš i jedan i drugi alat. Za sve komplikovanije uzmeš valjda onaj Bojou (uostalom, ja sam od tebe i čuo za ovaj program... u stvari ne od tebe, ali znam da znaš da ga koristiš).

I ja se u stvari u potpunosti slažem sa poentom tvog posta
Naravno da maxu hvale alati za vfx, kao što si rekao (pa kao prvo, meni lično što smeta, fali mu fracture u particle flow-u), ali treba li zbog toga reći da je max neozbiljan alat za animaciju, pobogu ljudi? :) [/quote]
[ LuckyBug @ 21.07.2008. 20:05 ] @
Nisam ni znao da je d4rk3lf zapravo bobi :) ,ma nisam nesto aktivan nego svrnem ponekad a vi krenuli u diskusiju this vs that.
Bobi ti si zmaj u maxu verujem da poznajes taj program daleko bolje u nekim aspektima od mene,al necu vise nista da govorim,smatram da svako treba da radi gde mu je lepse,logicnije i brze.
Citiracu jednog kolegu prilikom cantranja o Blenderu i upotrebi istog ( iako blender nije ovde tema ) :
Mislim da profesionalcima koji narucuju posao nije bitno kojim alatom radis, glavno da je rezultat na nivou.
Istina, nadje se i danas nekih padobranaca medju klijentima, koji, da ispadnu informaticki obrazovani
(jer su shvatili da je nesto 3d) Auuu pa ovo je super! ko fotka! "a u cemu ste to radili"
pa kad bubnes nesto random tipa SoftimageXSI, klimaju glavom, ali te savjetuju da bi bolje bilo da si radio u Mayi, jer je ona "najbolja".
Naravno, razlog tome lezi u cinjenici da su samo nju zapamtili pri blebetanju s nekim direktorom
koji je za nju isto cuo u birtiji;) Lek za to je da im kazes: Eeee pa u maji smo radili ovo bitno, ali ostalo sitno u
softimagu.
Onda klijent cveta od srece i samozadovoljstva jer je sam bez icije pomoci shvatio da je nesto 3d, i jos se setio i mana programa i zakljucio da to ne moze drukcije nego kad je s tim programom napravljeno. Pa ce sav srecan i u euforiji nabrojati koje jos programe zna i "za sta su dobri".
-Gledaj, kad mi budes radio "crtani" film iz ovoga, raspitaj se, to ti je najbolje u Avidu.
A za novine ti je najbolji Fotošop i Korel! A ti mu se lepo zahvališ i pohvališ kako ti je otvorio oči i usmerio te na
put prosvjetljenja, te nastaviš raditi u Blenderu ( ovde dodas svom omiljenom softveru )

A ja sam gore samo dodao stvari koje mislim da fale Max-u,inace daleko da je los program,recimo da bih ga da se nesto pitam rasparcao i sledecu verziju izbacio da bude node based.
[ MOHOK7 @ 22.07.2008. 12:47 ] @
Lucky to mozes mozda u srbiji i to ne uvek :-)
Da si radio "vani" sumnjam da bi napisao tako nesto.

Siguran budi da ljudi koji narucuju takve stvari znaju svetsku scenu uzduz i popreko i izvrsno su informisani o svim alatkama, pokusas li nekome od njih na taj nacin prodati rog za svecu uglavnom nista od posla coveka samo zaboli stomak.
To mozes uraditi nekome ko slucajno naleti i naruci jedan komad.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ reject @ 22.07.2008. 14:17 ] @
Oko cega se vi 3 strane koljete... opusteno ljudi.
http://www.youtube.com/watch?v=g9iF8tVtky0