[ ivan85_zmaj @ 18.07.2008. 20:50 ] @
Imam jedan cudan problem, koji nije da nesto mnogo smeta al vec pocinje da me nervira.
Imam procesor AMD Athlon DualCore 4400+, i stalno mi menja frekfenciju rada.

Evo slika najbolje govori...
Lepo se vidi da sada stoji da radi na 1 Ghz, a oduvek je stojalo i ponekad se samo vrati na 2.21 Ghz.



Neznam zasto menja ove cifre. U Biosu stoji da radi na 2221 Mhz i normalno bi bilo da stoji u windowsu na 2.21, a nikako 1 Ghz.
E sad, ne mogu da ocenim da li nesto utice i na brzinu ili ne.
Desi se da kad ga restartujem ili ugasim i posle upalim da lepo radi na 2.21, al ne desi se to bas uvek.


Jel ima neko neku ideju, sta bi to moglo biti?

Hvala unapred!
[ zonic @ 18.07.2008. 21:28 ] @
Iskljuci racunar iz niskonaponske mreze pa izvadi bateriju sa ploce , zatim ukljuci racunar bez baterije na F2 pa proveri kako stoje vrednosti ,potom ponovi postupak i vrati bateriju trebalo bi da se bios vrati na pocetnu vrednost mada ovo sve moze da se odradi i kroz BIOS ali ovako se sigurno 100% vraca na pocetne stavke .Ako nisi siguran u ovaj postupak posto moras da otvoris kuciste racunara neka ti to usradi neko strucniji ( samo u slucaju da nisi siguran ) ! Moguce i da je neka komponenta ploce na izdisaju pa menja vrednost a time i procesor brzinu ili je neko cackao po biosu posto ti procesori mogu da se podese da menjaju brzinu zavisno od opterecenja tako da i nije strasno sto ti menja brzinu izvrsi sam neko testiranje kad pokazuje 1 ghz pa ga onda optereti nekom igricom u prozoru ,onda vidi da li je podigao brzinu.Ovo su sve pretpostavke al od neceg mora da se krene.
[ Miroslav Jeftić @ 18.07.2008. 21:43 ] @
Moguće i da sistem sam obara brzinu kad procesor ništa ne radi, tj. pre svega proveriti da li je aktivirana Cool 'N' Quiet opcija u BIOS-u.
[ Catch 22 @ 18.07.2008. 21:52 ] @
^ Koliko god da izgleda neverovatno, treba i u device manager-u proveriti da li je pravilno instaliran drajver za procesor (?)
[att_img]
[ ivan85_zmaj @ 19.07.2008. 09:52 ] @
U Biosu iskljucena opcija Cool 'N' Quiet...
Driveri su lepo instalirani.

Nego, jel moze to da bude od velike temperature procesora?

Jutros kad sam upalio komp i odma usao u Bios, temperatura je u samom startu bila oko 65 C. Kad je podigao sistem radio je na 2.21 GHz. Posle par minuta kad sam restartovao komp i pogledao u biosu, temperatura je vec bila na oko 78 C i kad je digao sistem bilo je 1 GHz.

Cini mi se da je temperatura prevelika, dostize cak i do skoro 80 C?! Brzina culera je oko 3000 obrtaja. A i kuciste drzim otvoreno, i temperatura u sobi je normalna.

Vase misljenje o ovome, please!
[ Miroslav Jeftić @ 19.07.2008. 10:22 ] @
Te temperature nikako nisu u redu i zato je i oboren takt, da se ne sprzi procesor. Sve to pod uslovom da ploca ispravno ocitava temperaturu, mozda se i senzor zabagovao.
U svakom slucaju nosi to u neki servis pa neka pogledaju. :)
[ ivan85_zmaj @ 19.07.2008. 14:19 ] @
Resio sam svoj problem, pa da kazem u cemu je bila stvar, mozda nekome se desi slicno.

Dakle, sve je bio problem u temperaturi procesora koju je Bios prijavljivao. Ona abnormalna temperatura od skoro 78-80 C je ocigledno smanjivala brzinu procesora.

Onda sam malo na netu pogledao i video da je moja verzija Bios-a 2.1 a da je cak izasla i verzija 2.6 i da su cak u prethodnim verzijama odradili problem "Fixed BIOS report incorrect CPU temperature."

I tako ja lepo flesujem BIOS sa najnovijom verzijom i sada bios prijavljuje neverovatnu temperaturu od 35 C!

Procesor radi i nesto brze nego ranije, sada je na 2.3 Ghz po defaultu a mislim da se moze i malo overclokovati.


Sve u svemu, resio sam problem... nadam se da nece nista drugo da zeza...

Hvala svima!
Pozdrav!
[ Catch 22 @ 19.07.2008. 17:15 ] @
^ Ako si već želeo da podeliš svoje iskustvo ovde na forumu, bio je red da nam bar navedeš o kojoj se to matičnoj ploči radi!?!
[ ivan85_zmaj @ 19.07.2008. 20:15 ] @
U pravu si...

Ploca je MSI K9N Neo V3 Nvidia nForce 560 Chipset

pozz
[ Catch 22 @ 19.07.2008. 23:38 ] @
^ Nemaš pojma koliko mi je to u ovom momentu dragocen podatak!!! (bez sve šale)
[ turpija @ 12.09.2008. 20:53 ] @
da ne otvaram novu temu. i ja imam slican problem. ja sam danas kupio laptop msi i instalirao xp sp2 kad sam usao na control panel da proverim brzinu procesora pisalo je dual core 1,8 ghz a sad pise 795 mhz sto to. bio je upaljen nekih sat vremena koliko je trebalo da ubacim xp i par programa i evo sad nekih pola sata radi. jel to tako normalno da obara brzinu, niam dosad nikad imao dual procesor. hvala, pozz
[ alagor2000 @ 12.09.2008. 23:28 ] @
Kad procesor ne radi nista obara takt i napon da smanji grijanje a i stedi el. enegiju :)
Znaci ok je to :)
[ turpija @ 13.09.2008. 13:58 ] @
ok,razumeo. hvala puno. ja pomislio da nije vec nedaj boze crko...:)
[ C.R.E.A.M. @ 13.09.2008. 16:58 ] @
Imam istu plochu i na njoj procesor x2 4200 2.2GHz. Sa starom verzijom BIOS-a nisam imao problema shto se tiche temperature, uvek je bila oko 30. Jedino shto me je zezalo je to shto mi je HOT CPU prijavljivao greshku na testu, a proveravao sam ga zato shto mi se ponekad restartovao i znao je da zakochi dok otvara notepad. Dok je procesor bio u servisu na testiranju apdejtovao sam BIOS. Medjutim promenjena je i memorija. Procesor je vracen iz servisa kao ispravan i posle toga nije bilo nikakvih restarta.Da kucnem u drvo. Nisam siguran da li je problem bio do memorije ili procesora, u svakom sluchaju apdejt BIOS-a nije shkodio. Inache sada je verzija 2.5 u kojoj je apdejtovan CPU modul. Ima i 2.6 ali ona donosi promene kod nestabilnosti memorije kada se postavi na 533MHz tako da mi to nije neophodno.
[ janko974 @ 15.09.2008. 17:30 ] @
Da i ja ne otvaram novu temu: moj problem je sledeci-Kada upalim PC pocinje nenormalno da pravi buku (hladnjak od procesora mislim),pa se posle utisa.To i nije tako strasno,ali veci problem je kada ukljucim bilo koju igru -temperatura procesora ide i do 70°,a graficke i do 80°!!!Ventilatori se cuju ko ludi-rade ma maksimumu!
Mislio sam na sledeci nacin da resim problem:

1. Nov hldanjak za procesor i za graficku(zajedno oko 60-ak €)
2. Drugo kuciste(mislim da se zove Turbine Cooler)
3. Novo napajanje

Konfiguracija je sledeca
PIV prescot 571J(3,8GHZ-nije OC)
Cooler Master Centurion5 kuciste i napajanje 550W(isto Cooler Master)
Maticna HP 914h sa cipsetom 925X
2 GB memorija(samsung 533MHz)
Graficka-PNY NVidia 4500Quadro(512MB)
Hvala vam unapred na pomoci !!!
[ Miroslav Cvejić @ 16.09.2008. 08:19 ] @
70°C za Presscott i nije nešto alarmantno. To što si opisao je normalno ponašanje za te procesore. Nabavi neko govedo od hladnjaka za CPU ili menjaj CPU.

[ Nenad Vranjanac @ 16.09.2008. 15:22 ] @
na zalost imas kod sebe jedan od termalno najgore resenih procesora, ima vecu disipaciju i od ozloglasenog pentiuma d 805

od ovog sto je predlozio miroslav, pre bih se odlucio za 2), s tim sto onda i ploca mora da ide
[ janko974 @ 17.09.2008. 09:53 ] @
Pa to,ali ako promenim procesor,mora i ploca.To posle povlaci i memoriju i jos X stvari-sto znaci nov komp.
Juce kupio kuciste sa onim ogromnim ventilatorom ispred(ko turbina izgleda 120mm) i jos jedan sa strane (80mm)gde ima onaj tunel sto izvlaci topao vazduh sa procesora.Napajanje sam lepo ocistio ,graficku isto(hladnjak i ventilator) i kupio za procesor novi hladnjak(Arctic cooling freezer 7 pro).Vise sam nego zadovoljan.Temp. procesora ne prelazi 58-60°,Napajanja 55°,a graficke 62-3°-sto je odlican rezultat u odnosu na predhodno stanje.
U svakom slucaju -hvala vam na odgovorima koji su mu podosta razjasnili situaciju sa mojim kompom.
[ Nenad Vranjanac @ 17.09.2008. 17:02 ] @
iako smo ga mi zaboravili, tvoj izbor je dobar, jer ce ti takvo kuciste ostati i za naredni cpu.
[ KorgTheBest @ 26.05.2012. 01:46 ] @
Da ne otvaram novu temu, imam isti problem, Ploca mi je isto K9N Neo, Procesor AMD Athlon LE 1640, on je 2GHz a sada mi prijavljuje samo 994MHz. Posto vidim da je problem BIOS, kako mogu da proverim i azuriram BIOS?
[ gilopile @ 26.05.2012. 02:03 ] @
Ne znam cemu to menjati kada je to odlicna opcija, jer kada racunar nista ne radi, smanji multiplier i napon i automatski pada i temperatura/RPM fan-a = tisina. Kada se pokrene nesto zahtevnije, frekvencija ce se povecati...

Ali ajd ako te smara i da budemo sigurni da nije do BIOS-a i krivog ocitavanja temperature (kao sto je nekom iznad resilo problem), pgledaj prvo u BIOS-u da li je Enable-ovan CnQ, treba da stoji na `disabled` Vidi sta ce da kaze... Mozes i u win-u promeniti u `power schemes` tako sto ces postaviti na ` always on`ili `home/ofice desktop` Stanje proveri sa programom CPU-Z.






[Ovu poruku je menjao gilopile dana 26.05.2012. u 03:17 GMT+1]
[ KorgTheBest @ 26.05.2012. 11:35 ] @
Kuler mi radi konstantno, ali video sam di mi je verzija BIOS-a starija, postoji novija za moju plocu. Mene zanima samo kako da flesujem BIOS, znam da je to rizicno pa mi treba pomoc.
[ Teratron @ 26.05.2012. 11:42 ] @
Ako nemas UPS i nisi spreman na rizik - nemoj ni da pokusavas , ostaces bez maticne ploce !
[ KorgTheBest @ 26.05.2012. 12:50 ] @
svestan sam rizika, da li moze da se flesuje bios sa USB-a?
[ Teratron @ 26.05.2012. 14:35 ] @
Da ako ti tako pise u manuelu
[ Binary Mind @ 26.05.2012. 18:02 ] @
Moze naravno da se flashuje sa USB-a. Na MSI-evom zvanicnom forumu (registruj se) postoji njihov zvanicni alat za tu svrhu...
[ Miladin70 @ 22.02.2014. 14:14 ] @
Kupio sam nov laptop pre godinu dana,garancija je jos 1 godinu, radi se o Acer Aspire V3-571G,intel core i7-3632QM 2,2 GHz nvidia itd.. mdjutim u poslednje vreme sam primetio da mu se ventilator "zalece" tj.skoro stalno menja brzinu,citah ovde razne komentare na tu temu ali kako nemam nekog znanja oko svega toga molio bih vas da mi pokusat pomoci da mozda resim taj moj problem.
[ gilopile @ 22.02.2014. 14:23 ] @
Vrlo moguce da je temperatura negde na granici gde smart FAN ukljucuje izmedju 20 i 40%, recimo. Za svaku slucaj dobro ocistiti sve vazdusne tunele i cooler od prasine...
[ Miladin70 @ 22.02.2014. 15:33 ] @
Hvala na brzom odgovoru, kod mene je laptop jos pod garancijom tako da verovatno nije izvodljivo ciscenje bez otvaranja istog,takodje mi nekako za nepoverovat da se za nepunu godinu dana zaprljao.uvek ga drzao na tvrdoj podlozi tj.na stolu i sl. da li mogu pomoci neka podesavanja u samom bios-u ili nesto drugo,primetio sam da mi izduvava malo topliji zrak ali kazem najvise me iritira to cesto menjanje brzine ventilatora pa i zvuka samog ventilatora.
[ Lavlja_Jazbina @ 22.02.2014. 15:55 ] @
Tamo gde je ventilator,kroz rupicu zastite gurni spajalicu a kompresorom blago busti vazduh kroz otvor gde izduvava.Pipavo ali ako se pazi moze da prodje.
Ja tako radim ako ima potrebe,mada godinu dana je malo za neko prljanje ako je na stolu ( ne radnje,auto sevisa).
[ Miladin70 @ 22.02.2014. 17:34 ] @
Zato sam ja i pokusao ovde naci odgovor, zaprljanost je manje vjerovatno mislio sam da mozda imaju neka podesavanja u Bios-u ili nsto drugo
[ gilopile @ 22.02.2014. 17:40 ] @
Nema u BIOS-u nista sto se toga tice, eventualno samo smart FAN i to je to. Nema veze sto je samo godinu dana star, moze prasina da se nagomila samo tako. Sve zavisi i od procenta vlaznosti u prostoriji i da li ce se ta sitna prasina koja prolazi kroz kanale lepiti ili ne. Ne znam tacno za taj model, ali vecini treba samo ovrnuti par srafova nazad i pristupiti hladnjaku i FAN-u, a ne gubi se garancija otvaranjem tog dela laptopa.

Ako nista ne pomogne, pokusaj sa programom speedFAN da podesis na neku vrednost gde ce konstantno FAN vrteti na nekom odredjenom obrtaju, a da nije bucno, a temperature da ostanu u nekom prihvatljivom opsegu...Naravno, kada se igras ili koristis nesto zahtevno, odvrni ga na MAX...

Znam da nije Bog zna kakvo ovo resenje, ali sta da se radi...Ili odneses u ovlascen servis pa neka oni ciste i menjaju pastu ako je potrebno, a garancija ce, naravno, ostati...
[ Miladin70 @ 22.02.2014. 20:51 ] @
Super je to ako nakon otvaranja tog dela ostaje garancija to cu i odraditi.