[ toplim @ 19.07.2008. 22:22 ] @
Nalazim se u subnet mrezi od 10 kompjutera. Jedan od tih kompjutera je gateway, koliko ja razumem.
A DNS server je kompjuter izvan subneta.
Da li bi nesto dobio time ako bih instalirao sopstveni DNS server na svom kompu i na taj nacin preskocio moguca opterecenja?
I ako bih instalirao DNS server da li bi i dalje morao da koristim provajderov IP, koji je ja mislim dns server.
Jer generalno gledano i subnet i dns server ne verujem da imaju proxi za kesiranje.
Mislim da ako bih zaobisao gateway i dns dobio bi na brzini i nezavisnosti.

Koji mali dns server mi predlazete?

Ili ako ne to, onda da li mogu da mesto provajderovog dns-a koristim neki veci u hijerarhiji posto sam video traceroute.


[Ovu poruku je menjao toplim dana 19.07.2008. u 23:49 GMT+1]
[ bachi @ 20.07.2008. 23:35 ] @
Ne. :)

Saobraćaj između DNS servera i klijenta je veoma mali + što svaki dns klijent kešira odgovore kod sebe.

Mislim da nema potrebe da to radiš, pogotovo ne za mrežu od 10 računara.

U svakom slučaju, postoji i BIND za Windows koji je besplatan.

Lokalni DNS bi ti bio na mašini koja je gateway, na tom DNSu bi namestio forwardere na DNS server od IPSa, a ostali računari bi za IP adresu DNS servera imali IP adresu od gatewaya.

Ali još jedno, ništa ne dobijaš.
[ nkrgovic @ 20.07.2008. 23:48 ] @
Ono gde bi lokalni DNS mogao da pomogne je:

- Ako je provajderov los/spor. Onda ce ti lokalni raditi bolje. Takodje, kesirace na neko vreme upite, pa ce dalji rad biti dosta udobniji.
- Ako za tih 10 racunara zelis neko zbirno time, tj. da mogu da jedan drugome pristupaju po imenu - tj. da dignes lokalnu zonu. Kad imas 10 racunara to je vec zgodno za imati....

Jos jedna preporuka za BIND. To te nikako nece spreciti da koristis ISP - ti ne moras za to da koristis njegov DNS. Njegov DNS mozes, ali ne moras koristiti kao forwarder - nista te ne sprecava da tvoj lokalni DNS radi potpuno samostalno, pitajuci direktno root dns-ove, pa dalje niz hijerarhiju. DNS ne mora biti na gateway-u, moze biti na bilo kojoj masini u mrezi.