[ milenicav @ 22.07.2008. 14:38 ] @
Zdravo, da li neko moze da mi kaze koji su to principi na kojima se zasniva georeferenciranje? Stalno se prica o georeferenciranju karte i kako to uraditi u nekom programu (izaberes tacke, dodelis im koordinate...), ali mene zanimaju metode koje stvarno rade u pozadini praveci od obicne slike mapu.
I jos jedno pitanje. Za georeferenciranje koristim MapWindow GIS, a imam i 3.5'' TFT LCD Touchscreen PDA uredjaj (mozda ovo nije dovoljan opis samog uredjaja, ali verovali ili ne, dobila sam taj na koriscenje i nista vise ne pise, cak ni proizvodjac). Zanima me kako se karta prenosi na uredjaj. Napravim kartu u MapWindow GIS aplikaciji i sta onda???

Hvala :)
[ Predrag Supurovic @ 22.07.2008. 19:26 ] @
Ve'ina karata su ve georeferencirane, odnosno na njih je ucrtan koordinatni sistem preko koga se lako odredjuju koordiante svake tacke na karti.

Ako takvu kartu zelis da upotrebis na racunaru, kartu skeniras a onda u programu koji ti sluzi za pregled karte izvrsis geografsku orjentaciju. To manje-vise znaci da u programu oznacis dve ili vise tacaka na karti za koje znas koordiante i unese te koordinate. Proces nije komplikovan, mada zavisi od programa do programa. Ipak, najbitinije je da znas koordiante, datum i projekciju karte.

Vise o tome imas na http://gps.vodic.net/. Narocito obrati paznju na pdatke o datumu, projekciji i kooridnatnom sistemu koji je upotrebljen na nasim kartama koji su dati na sajtu.
[ milenicav @ 23.07.2008. 07:16 ] @
Nisi me razumeo. Ja znam kako se koriste vec georeferencirane karte i znam kako da georeferenciram kartu u nekom programu. Mene zanima koji algoritam koristi program za georeferenciranje, sa stanovista programera. Kad recimo zelis GeoTIFF format, apliakcija ti da jedan fajl koji ucitas kao mapu, a u drugom fajlu su podaci o kalibraciji. Mene zanima algoritam koji generise te podatke i kako se oni dalje koriste.
[ Predrag Supurovic @ 23.07.2008. 08:26 ] @
Algoritam za genersianje kojih podataka?

Podaci o kalibraciji mapa su samo podaci, za njih ti ne treba algoritam, jer to je prosto veza izmedju rezolucije skenirane karte i koordinata izrazenih u pikselima i stepenima (ili metrima ako je metarski sistem).

U GeoTIFF konkretno beleze se dimenzije karte u piskelima, geografska koordinata gornjeg levog piksela i "duzina" pikesla izrazena u geografskoj dimenziji (stepenima ili metrima). Kada to znas, geografsku koordinatu bilo koje tacke na karti odredjujes prostom matermatikom: ako znas koordinatu u pikselima, pomnozis brojpiksela sa "duzinom" i dodas to na pocetnu koordinatu piksela iz gornjeg levog ugla.

Ovakav nacin preracuna kordinata se zove linearna kalibracija, jednostavna je i brza, ali zahteva da karta bude besprekorno ispeglana, to jest da zaista svaki piksel bude na svom mestu. Cesto to nije slucaj jer karte se skeniraju sa papira koji moze biti izvitoperen na razne nacina, pocev od toga da sama karta nije potpuno poravnata prilikom skeniranja, pa je cest slucaj da se pikseli na skeniranoj karti ne poklapaju u poptunosti sa realnim koordinatnim sistemom. Tada se radi prilicno komplikovana matematika koja umanjuje greske nastale izvitoperivanjem karte. Zarad vece preziznosti unosi se i vise referentnih tacaka. Ako te bas interesuje potrezi na google-u pod polynomial calibration
[ milenicav @ 23.07.2008. 09:17 ] @
...polynomial calibration ...To mi kazi! :)

Konkretno me bas to zanimalo (kalibracija i komplikovana matematika koja umanjuje greske nastale izvitoperivanjem karte). Sad cu da pogledam link.

Hvala ti puno
[ marko37 @ 24.07.2008. 13:04 ] @
Help fajl programa Ozi Explorer:
Citat:

The calibration method to use depends on the map projection.

The unregistered version is limited to using 2 calibration points and as stated above the Latitude/Longitude lines must run parallel to the edges of the screen for the calibration to be acceptable.

The 3 point method uses an affine transformation to calculate the calibration coefficients. This is a linear transformation and will work with maps which are rotated or skewed but the lat/Lon or Easting/Northing grid must be linear (i.e. be straight lines) after the map projection calculations have been applied. As an example, a map with curved lat/Lon lines may in fact be linear when projected and therefore calibrated in the Transverse Mercator projection.

The 4,5,6 point method use a least squares method fit to the linear Affine method to do the transformation. This method will work with maps which are rotated or skewed. It is the same as the 3 point method but gives an overdetermined calibration taking into account all the points. It uses the same method as the 3 point but gives a calibration which is an average of all the points.

The 7 or more point method has the option of using a 2nd order polynomial to do the transformation. This method will work with maps which are rotated or skewed and have a large curve in the Lat/Lon or Grid lines. The polynomial option is located on the Options button on the map calibration window.

While the polynomial method can calibrate maps with curved grids the curve must be constant for all parts of the map. Example - if a Latitude line towards the bottom of the map is curved a line near the top of the map must have the same amount of curve, the method cannot give an accurate calibration if the map is warped by different amounts over the extent of the map.

If after calibrating you find the waypoints etc do not stay where originally placed on the map this indicates the calibration is not accurate enough, the forward calibration is different to the inverse calibration, the map is most likely warped or needs to be calibrated using a different map projection.

When dealing with maps with curved Lat/Lon lines and you are not sure of the projection it is advisable to try calibrating using the Transverse Mercator projection as this is the most common for general purpose topographic maps.

[ milenicav @ 25.07.2008. 09:28 ] @
Hvala i na ovome.
[ Mickolli @ 11.12.2008. 16:20 ] @
Mislim da je pitanje trebalo da izgleda ovako... "Koji su matematički modeli za kalibrisanje tj. preslikavanje jedne matrice na drugu, skeniranih listova karata/planova?"

A sada odgovor...

Postoji više matematičkih modela za kalibrisanje (preciznih i manje preciznih). Najlošiji model je onaj za koji je dovoljno koristiti samo dve tačke i zove se Helmertova transformacija pri čemu [(dx2 + dy2)] = min (suma kvadrata popravaka mora biti minimalna, po Gausovoj teoriji najmanjih kvadrata.

2. Afina transformacija - minimum 3 tačke [y'=a1y+b1x+c1], [x'=a2y+b2x+c2], odnosno ovo je drugim rečima polinom 1.stepena.
Loša strana - Transformacija je konstantna po x i y-osi.

3.Polinomska transformacija od 2. do 5. (max7.) stepena
Uopšte ne daje ispravne podatke ukoliko se koristi visok stepen polinoma. Optimalna je upotreba 2. stepena, maksimalno 3. stepena. Korišćenjem većeg stepena dolazi do krivljenja rastera u slobodnim tačkama jer koeficijent uz promenljive visokog stepena ne održava tačnost.
Skoro svi paketi koriste ovu transformaciju.

4.Projektivna transformacija = Osmoparametarska transformacija - Minimum 4 tačke
Za razliku od Afine transformacije, transformacija je promenljiva po osama čime se postiže veća tačnost podataka.

5.Metoda konačnih elemenata sa trouglovima

6.Metoda konačnih elemenata sa četvorouglovima
[ marina85 @ 19.04.2011. 16:26 ] @
Molim vas ako neko zna nesto vezano za triangularnu i polinomsku transformaciju da napise.Unaprijed hvala puno !