[ tekknoizz @ 11.08.2008. 14:28 ] @
Moze li mi neko objasniti kako se to u svrhu Makro snimanja koriste fiksni objektivi koji se postavljaju naopako?

Kako to naopako? Uz pomoc nekih adaptera i kojih? Ima li nekih ogranicenja u tome koji objektivi se mogu koristiti?

Da li neko ima neposredno iskustvo?

Pozdrav,
[ Zarko Silic @ 11.08.2008. 14:35 ] @
Sve se na kraju zavrsi sa jednim macro objektivom.
[ tekknoizz @ 11.08.2008. 14:48 ] @
Da, ali ovaj fiksni daje jos vece uvelicavanje... koliko sam cuo.
[ StORM48 @ 11.08.2008. 15:48 ] @
Mislim da je ovde po sredi blaga konfuzija po pitanju termina.

Termin "fiksni" ili "prajm" se koristi za SVE objektive za fiksnom žižnom daljinom, odnosno za ne-zum objektive. Svaki makro objektiv je fiksni, odnosno "prajm". Kod Canon-a, u opticaju su 5 komada:
-EF 50mm f/2.5 compact macro (redak i ne toliko dobar, koliko mi je poznato),
-EF 100mm f/2.8 Macro (odličan),
-EF-S 60mm macro (još odličniji, ali namenjen samo krop telima),
-EF 180mm f/3.5L (ne baratam informacijom kakav je, a po onome što sam čuo - skup, a sumnjiv)

i "master of them all": MP-E 65mm MacroPhoto, čija žižna daljina blage veze nema sa uvećanjem (koje je 5 puta veće od svih navedenih makro objektiva), koje prevazilazi sve što ostali objektivi na gomili mogu da ponude, ali je gladan svetla.

Kao što vidiš, svi ovi objektivi (za Canon tela) su prajmovi/fiksni. Ista priča važi i za Nikon, s tim što mi se kod njih sviđa ideja postojanja stabilizacije na jednom takvom objektivu (Micro Nikkor 105mm VR), koja dobro dođe u situacijama gde nemaš blic, a nemaš ni stativ.

Dakle, običan EF 50mm f/1.8, koji košta 80€, se može upotrebiti u naopakom položaju radi postizanja makro uvećanja bez mnogo ulaganja. Bez obzira šta neko pričao, to jesu rešenja pomoću štapa i kanapa i nikada neće biti dovoljno dobra kao i pravi makro objektiv.

Pozdrav
[ tekknoizz @ 14.08.2008. 13:50 ] @
Hvala ti na iscrpnom odgovoru!

Svakako sam se odlucio za Canon-ovu 100-tku, ali sam se pitao sta dobijam sa naopako postavljenim 50mm?

Sta treba da kupim da bih ovaj objektiv od 50mm koristio "naopako"? Neki adapter ili nesto? Da nemas neki link za to?

Pozz,

[ StORM48 @ 14.08.2008. 15:58 ] @
Nije neophodan 50mm objektiv. On je dat samo kao primer najčešće kombinacije, budući da je prilično oštar u situacijama kada je primerak ispravan.
Evo jednog linka: http://photos.bahneman.com/Reviews/58mm_Reverse_Macro_Adapter/

Pozdrav
[ dzura @ 15.08.2008. 11:29 ] @
Za fiksne objektive i makro snimanje je nekad dovoljan i makro prsten. Obicno se prodaju u setu od 3 komada. To nije mnogo skupo i daje odlicne rezultate, jedino sto smanjuje polje dubinske ostrine. Ako nemas nijedan fiksni objektiv i hoces da ga kupis u svrhu makro slikanja, onda batali sve i kupi makro objektiv. U krajnjem slucaju mogao bi da pazaris 50 f1.8, on je stvarno dzaba i kupi set makro prstenova. Polovni prstenovi mogu da se nadju za 60-80 evra (ako se dobro secam).
[ jocaca @ 10.06.2014. 00:24 ] @
Stara tema ali nema veze trebace nekome

Na primer Canon kit 18-55 je 58mm navoj i ako stavis neki helios koji je najcesce 52mm.
Znaci adapter 58-52mm.