[ R A V E N @ 25.08.2008. 01:07 ] @
Ako još ovome dodamo to da ljudi više ne žive na milosti/nemilosti prirode,bilo bi interesantno vidjeti kako će ljudi budućnosti izgledati,jer iako su integralni dio živog svijeta,ljudski život je veoma modifikovan umjetnim faktorima:vakcine,bolja prehrana,itd.

evolcija+neprirodni faktori=?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 25.08.2008. u 02:21 GMT+1]
[ brainbuger @ 25.08.2008. 09:20 ] @
Šta je to Neprirodni faktor? :) Zar ne zovemo prirodom čitav svet koji nas okružuje uključujući i nas same?
Kad se malo bolje zapitamo, ljudski život nije modifikovan veštačkim faktorima vakcine,bolja prehrana,itd. Zapravo, samo smo otkrili neke nove prirodne zakone... gde god se okreneš svuda su naši nerazvijeni potencijali... ustvari, mi i dalje nemamo pojma ko smo...i dalje tragamo :)

Btw, možda bi mogao da postaviš pitanje i u nekoj od ove dve teme koje se poprilično dobro bave tom problematikom:

http://www.elitesecurity.org/t96003-Uzrok-evolucije
http://www.elitesecurity.org/t281548-Transhumanizam-za-ili-protiv
[ Predrag Supurovic @ 25.08.2008. 09:28 ] @
Citat:
brainbuger:
Kad se malo bolje zapitamo, ljudski život nije modifikovan veštačkim faktorima vakcine,bolja prehrana,itd.


Bar naprotiv, ljudska civilizacija svakodnevno izigrava prirodu. Ljudski vek je znatno produzen a sve se radi na tome da covek ostane sto duze u zivotu iako ne postoji nijedan razlog za to, pogotovo kada se radi o teskim bolesnicima koji se muce umesto da, kao sto je priroda opredelila, umru. Ne postoji vise ni prirodna selekcija, vec se na vestacki nacin odrzavaju u zivotu i jedinke koje imaju takve mane da im je ceo zivot mucenje, a sve pod geslom humanosti.

[ brainbuger @ 25.08.2008. 10:36 ] @
Predraže,

Ja pod terminom priroda podrazumevam čitav materijalni svet koji nas okružuje kao i sve zakone koje u njemu postoje. Složićeš se da posmatrajući iz tog ugla, mi kao prirodna bića nismo u stanju napraviti ništa neprirodno :)


A taj naš failure kao vrste, to što nismo u stanju da svoj razvoj barem donekle uskladimo sa okruženjem u kojem opstajemo, i što mislimo da možemo prevazići neka njegova ograničenja, nemoj da brineš, tu ćemo cenu sigurno platiti. Možda i izumremo kao vrsta jednoga dana, ali dobro, šta je tu je, vremenom će evolucija svojim mehanizmima opet uzdići tako visoko neku drugu vrstu (pod uslovom da nismo prethodno razorili potpuno celu planetu), neku drugu koja će pokušati da uspe tamo gde smo mi pali, možda će za to opet trrebati i nekoliko milijardi godina, ali ako ništa, barem vremena ima u ovom univerzumu. Kao što rekoh, sve je to opet prirodno :)
[ Ivan Dimkovic @ 25.08.2008. 12:01 ] @
Citat:
Predrag
Bar naprotiv, ljudska civilizacija svakodnevno izigrava prirodu.


Ljudska civilizacija = jeste priroda

Sve sto je covek smislio, njegov razvoj svesti u odnosu na druge vrste je nista drugo nego prirodan proces, pa samim tim i sve sto covek uradi je deo iste te prirode. Mi smo nastali upravo voljom prirode, nas mozak je evoluirao do ovoga danas voljom prirode, i sve sto budemo radili ce biti isto volja te prirode - jer je nasa svest posledica iskljucivo prirodnih procesa.

Mnogi ljudi prave gresku sto covekovu svest smestaju u nesto sto nije deo prirode, nikad mi nije bilo jasno odakle toliko odvaznosti da se nesto tako ocigledno nastalo prirodnim putem nazove "neprirodnim" i posebnim u odnosu na ostatak univerzuma.

Sve sto covek bude uradio ce biti rezultat evolucije njegovog DNK i procesa koji su nastali kao posledica prirodne selekcije i prirodnih mehanizama.

Ako covek jednog dana unisti sebe i svoju planetu, recimo ogromnom nuklearnom eksplozijom, to nece biti nista drugo nego, opet, deo prirode. Bas kao sto neke druge vrste uniste sebe prekomernim razmnozavanjem ili unistavanjem prirodnih izvora hrane, tako i covek, na svom nivou, moze unistiti same osnove za svoj zivot.

Ja tu ne vidim ama bas nista sto nije deo iste te prirode - sve te stvari je upravo priroda i omogucila. Nismo mi "pali sa Marsa" (a, i da jesmo, i Mars je deo iste te prirode ;-)
[ Predrag Supurovic @ 25.08.2008. 15:15 ] @
Za filozofiranje, naravno, uvek ima mesta, ali cemo se valjda sloziti oko toga da se pod vestackim smatra ono sto je covek stvorio svojim delovanjem, a da se sve ostalo smatra prirodnim.
[ stil @ 25.08.2008. 15:37 ] @
Da li si ikada isao kod lekara kad ti nije dobro ili si prepustio prirodi da se postara za problem ?
[ brainbuger @ 25.08.2008. 17:14 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Za filozofiranje, naravno, uvek ima mesta, ali cemo se valjda sloziti oko toga da se pod vestackim smatra ono sto je covek stvorio svojim delovanjem, a da se sve ostalo smatra prirodnim.



Zabuna je (kao i uvek) zbog toga što većina ljudi pod pojmom "priroda" uglavnom podrazumeva "prirodno stanište" čoveka, pa shodno tome svako njegovo nastojanje kojim šteti ili na drugi način sebe udaljava od sopstvenog staništa smatra "neprirodnim" iliti "veštačkim". Mada i to nije pravilo, za nekog je "neprirodno" isključivo ono što nije u skladu sa religijskim zakonima, a neko drugi opet pronalazi paralelu izmedju prirodnog/neprirodnog kao izmedju normalnog/nenormalnog.

Evo šta veli wiki :
Citat:
The word nature means the universe, with all its phenomena. Natura was a Latin translation of the Greek word physis


Što će reći, kada je u pitanju priroda, svi smi mi "jedno". Veštačko (iliti neprirodno) ne postoji !

Čovek jeste neodvojivi deo prirode i sva njegova delovanja jesu prirodna, ma šta god on radio. Čak i kad uništava druga staništa i druge vrste, kad menja klimu, pa čak i kad menja sopstveni DNK, on opet sve to radi prirodi kojoj i sam pripada. Ta ista priroda ga je stvorila i ona će ga uzeti.

Eh sad, to što on misli da može da je nadvlada i da njome u jednom trenutku zagospodari, E..to je priča koja nas zanima :)
Lično mislim da je to samo njegova reakcija na iskonski strah (u globalnom smislu). On se u ovoj prirodi, kakva jeste, oseća IZUZETNO nesigurnim i prolaznim . I zato se toliko upinje i svim silama pokušava da se što više odalji od nje i postane imun na njene "prirodne" zakone.
[ entropy @ 25.08.2008. 17:45 ] @
Evo jedne dobre knjige na ovu temu:

Last And First Men
Olaf Stapledon

link:
http://gutenberg.net.au/ebooks06/0601101h.html
[ Comrade @ 26.08.2008. 00:38 ] @
Evolucija, kakvu poznajemo, je za coveka zavrsena. Covek ce sam sebe usavrsavati genetskim inzenjeringom.

Ono sto ce buduceg coveka sigurno karakterisati jeste veca zapremina mozga.
[ Shadowed @ 26.08.2008. 07:40 ] @
Sta ce ljudima veci mozak kad 80% ljudi ni ovo sto ima ne koristi
[ brainbuger @ 26.08.2008. 08:26 ] @
Citat:
Shadowed: Sta ce ljudima veci mozak kad 80% ljudi ni ovo sto ima ne koristi
A i ovi što ga koriste, pri najvećem opterećenju koriste uglavnom od 5 do 10% njegovih kapaciteta :)
[ Vladokv @ 26.08.2008. 08:39 ] @
Mozak nije CPU, i svaki deo mozga ima svoju zasebnu ulogu i zadatak, te su aktivni delovi koji obavljaju konkretni zadatak. Jeste to samo nekih 10% u isto vreme, ali se u toku života svi delovi koriste. Nema ništa za bacanje.
Mislim da će se prvo ići na produženje ljudskog veka, a sa ostalim ljudi izgleda da su zadovoljni
[ Shadowed @ 26.08.2008. 09:07 ] @
Citat:
brainbuger: A i ovi što ga koriste, pri najvećem opterećenju koriste uglavnom od 5 do 10% njegovih kapaciteta :)

Tacno sam znao da ce se neko upecati na pominjanje procenata :)
Potrazi po es-u, pricali smo o tome. Nije to bas tako (deo toga je i u ovom sto je Vladokv napisao).
[ stil @ 26.08.2008. 09:16 ] @
Jedno zanimljivo vidjenje buducnosti.
[ Ivan Dimkovic @ 26.08.2008. 09:26 ] @
@Predrag,

Ja se ne slazem sa tim - jednostavno, prirodu ne mogu da razdvojim na "coveka" i "ostatak prirode" - meni to nikako ne ide, jer ne vidim na osnovu cega smemo ili mozemo da coveka nazovemo nekim specijalnim delom prirode... Ja to ne mogu.

I ne mislim da je to neko "filozofiranje" - to je jednostavno cinjenica koju je apsolutno nemoguce pobiti. Nazivanje coveka nekim specijalnim slucajem je nista drugo nego Homo Sapiens-ova osobina da sebe smatra posebnim u odnosu na druge vrste i prirodne procese, iako ne postoji nista sto to dokazuje.

Citat:
stil
Da li si ikada isao kod lekara kad ti nije dobro ili si prepustio prirodi da se postara za problem ?


Kao sto rekoh, ovde se radi o zabuni pojma 'priroda' - ja pod prirodom smatram univerzum i njegov poredak, od zakona fizike na atomskom nivou pa sve do posledica tih zakona kao sto je zivi svet, evolucija i - da, covek.

Dakle, za mene je lekar isto tako "deo prirode" jer nema nicega u njegovom zanimanju/delovnaju a da nije nastalo prirodnim putem - evolucijom, razvojem svesti i dolazenjem na nivo kada covek sam sebi moze da pomogne i izleci se.
[ Predrag Supurovic @ 26.08.2008. 09:33 ] @
Dakle, reči veštački i neprirodno izbacujemo iz rečnika, jer tako nešto ne postoji.
[ Shadowed @ 26.08.2008. 09:42 ] @
Neprirodno da, a za "vestacki" treba promeniti definiciju. Vestacki nije "neprirodno" vec podskup prirodnog (onaj deo prirodnog koji je napravio covek).
[ ntojzan @ 26.08.2008. 10:37 ] @
Jel' rec "vestacki" potice is "vestica" tj "vestak" ???
[ Ivan Dimkovic @ 26.08.2008. 10:46 ] @
Citat:
Predrag
Dakle, reči veštački i neprirodno izbacujemo iz rečnika, jer tako nešto ne postoji.


Covekove reci i njihova znacenja su iskljucivo u domenu nasih proizvoljnih definicija koje smo mi stvorili i prihvatili - te reci veze nemaju sa prirodnim poretkom i faktom da je covek integralni deo prirode. Te reci su potpuno nebitne bilo cemu drugom osim nama samima i kao takve su usko vezane za nasu svest (koja je prirodna pojava, da ne zaboravimo).

Pogledaj termin "pocetak vremena" - sta to znaci izvan nasih glava? Nista. To je nesto sto samo nama ima nekakvo apstraktno znacenje, ali sa samom prirodom i vremenom ne mora nuzno imati nikakve veze - ne mora cak biti ni tacno, jer "pocetak" i "kraj" vremena mozda ne postoje u prirodi.

Na kraju krajeva, ko smo mi da nesto nazivamo "neprirodnim"? Stvarno... da li mozes da zamislis toliku gordost da jedan mali zivi stvor od milijardi drugih (a mozda i vise) u univerzumu odredjuje sta jeste a sta nije u skladu sa poretkom tog univerzuma... meni to deluje komicno, u najmanju ruku.
[ superbaka @ 26.08.2008. 12:50 ] @
po meni, savremena nauka nece moci da predvidi dalju covekovu evoluciju jer se faktori koji uticu vise ne mogu nazvati prirodnim, a i nepoznato je koji ce faktori delovati u buducnosti... tesko je cak predvideti i prirodne faktore... uzmite npr. ledeno doba i presek koji je bio pre njega... neko ko bi pre ledenog doba predvidjao evoluciju neke vrste, sa nekom verovatnocom bi mogao da pogodi u sta ce reptili da evoluiraju kroz odredjeni vremenski period... medjutim, pad asteroida (pod pretpostavkom da je on uzrok ledenog doba) je potpuno preokrenuo evoluciju na planeti time sto je unistio mnoge vrste reptila i samim tim proizveo ekspanziju sisara koji su sada u novim uslovima mogli mnogo brze da evoluiraju...
sa druge strane, sada savremena medicina dozvoljava da mnogi ljudi koji su rodjeni sa genetskim anomalijama koje treba da dovedu do smrti ubrzo po rodjenju, budu sanirani i da ostave potomstvo... trenutno mi pada na pamet fenilketonurija, celijaklija i druge urodjene metabolicke bolesti... sutradan ce medicina moci da sanira i druge sada neizlecive genetske bolesti stvarajuci mozaicnu genetsku strukturu ljudi koja nije postojala u prirodi do sada... a ovo je samo rec o genotipu... pitanje je sta ce tek ostali uslovi zivljenja uraditi genetskom materijalu coveka u buducnosti... kada bismo znali tacno kako ce covek ziveti narednih milion godina, mogli bismo da postavimo neku okvirnu sliku, a ovako ne...
[ Kaurin @ 26.08.2008. 23:42 ] @
Čini mi se da kao vrsta sve više zakržljavamo, stagniramo i da tu ne može pomoći nikakav genetski i drugi inžinjering...
Takav je moj utisak - posle starih Egipćana i Grka - sunovrat.
Naravno, bilo je i biće vanserijskih pojedinaca, ali, generalno uzev - mi smo vrsta koju uglavnom čine pojedinci koji se ne usuđuju da svoju sudbinu preuzmu u svoje ruke, već dopuštaju da ih svakojaki vuku za nos i upravljaju njihovim životima.
Tačno je da mnoge stvari radimo u korist svoje štete (zagađenja, ratovi i sl.), ali je nesumnjiva istina da je to za neke druge unosan biznis u kome oni jedini imaju kojekakvu korist...
Možda se o daljoj evoluciji čoveka može govoriti imajući u vidu samo takav soj ljudi - one koji koriste glupost i pasivnost drugih čiji su životi "manje vredni" (najblaže rečeno)...
Ako je evolucija razvoj iz nižega u više - onda tu za mnoge ljude nema mesta.
Sposobnost adaptacije tj. prilagodljivost je jedna od glavnih osobina neophodnih za opstanak, a ta prilagodljivost se ne odnosi samo na prirodne uslove, već i na socijalne, a tu se ogroman broj slabo prilagodio...
Tačnije, oduvek se uspešno "prilagođavao" samo manji broj, oni koji kontrolišu svoj i živote mnogih drugih ljudi.
[ Emil Ranc @ 26.08.2008. 23:52 ] @
Ako se ne varam, u tom Egiptu i u Grčkoj ne samo da su vukli za nos, već su i bičevali ako ne slušaš

Inače, oduvek su jači vladali slabijima i to nije ništa čudno - štaviše, to je sasvim prirodno.
[ Kaurin @ 27.08.2008. 00:14 ] @
Greška - piramide nisu gradili robovi, već slobodni egipćani...
To je bila vrsta poreza u naturi tj. u radu koji su "plaćali" najbolje zanatlije.
Upravo je Egipat sa svojom izuzetnom arhitekturom primer ljudskih dometa...

U staroj Atini je svaki punoletni građanin imao pravo glasa - to je i činilo jedinstvenom.

Inače, slažem se da je evolucioni princip da "jači tlači", zato i pomenuh "tlačitelje" kao jedine bitne persone koji se tiču evolucije - ostali zavise od njih, a često su i obezglavljeni bez njih...
O kakvoj evoluciji možemo pričati kada se bensedin upotrebljava više od andola...
Kakvim će jadnicima takvi preneti svoj genetski materijal?
[ stil @ 27.08.2008. 05:51 ] @
E sad ... i Hitler je nekako slicno razmisljao a Darvinizam mu je sluzio kao izgovor za genocid. ( jaci tlaci ) priocip nije dobar, jer nije vise samo puka fizicka snaga ta koja je dovoljna da se nastavi evolucija. Pojavilo se novo oruzje, inteligencija pa "jaci" dobija novo znacenje. Naravno tu je i saosecanje prema osobi pored nas kao nesto sto nas odvaja od programiranog ponasanja zivotinja.
[ brainbuger @ 27.08.2008. 09:17 ] @
Citat:
stil: ...Naravno tu je i saosecanje prema osobi pored nas kao nesto sto nas odvaja od programiranog ponasanja zivotinja.


Ne bih se složio sa tim da životinje medjusobno ne saosećaju. Čak šta više, nekada medjusobno osećaju mnoge stvari koje ljudska jedinka uopšte nije u stanju ni da prenese jedna drugoj. Takodje jako dobro saoosećaju kada se nekoj životinji pored njih nanosi bol, patnja ili kada doživljava neki stres. Sigurno ti je dobro poznata činjenica da osećaju i medjusobno paniče pred zemljotrese, poplave, ljudske bombe, ili neki druge veće dogadjaje zbog kojeg će neke od njih možda biti povredjene. Ono ni što ljudi nisu u stanju da osete. Takodje pored naklonosti , doživljavaju i uzbuđenje pa čak i medjusobnu ljubav.

Sa druge strane, kad pogledaš šta je ljudska jedinka u stanju da uradi drugoj ljudskoj jedinci, onda naše medjusobno saosećanje samo što nije upalo u vodu.
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2008. 10:02 ] @
Citat:
stil
stil: ...Naravno tu je i saosecanje prema osobi pored nas kao nesto sto nas odvaja od programiranog ponasanja zivotinja.


Kako netacno...

Pogledaj recimo ovaj klip, i reci mi da li mislis da bivoli nisu saosecali prema malom? Sta je ovde tacno "programirano", posto se ponasaju upravo suprotno svim pravilima za svoju vrstu?

http://www.youtube.com/watch?v=LU8DDYz68kM

Ima jos takvih klipova - recimo kada nilski konj pokusava sa spase malu antilopu koju su napali krokodili...

I ovo je upravo ono sto ja pricam - Homo Sapiens sebi daje za pravo da sebe naziva "posebnim", iako za to nema nikakvih osnova...
[ stil @ 27.08.2008. 10:49 ] @
Ok ok :)
[ Legionar_ @ 28.08.2008. 15:09 ] @
Citat:
Sve sto je covek smislio, njegov razvoj svesti u odnosu na druge vrste je nista drugo nego prirodan proces, pa samim tim i sve sto covek uradi je deo iste te prirode. Mi smo nastali upravo voljom prirode, nas mozak je evoluirao do ovoga danas voljom prirode, i sve sto budemo radili ce biti isto volja te prirode - jer je nasa svest posledica iskljucivo prirodnih procesa.

Mnogi ljudi prave gresku sto covekovu svest smestaju u nesto sto nije deo prirode, nikad mi nije bilo jasno odakle toliko odvaznosti da se nesto tako ocigledno nastalo prirodnim putem nazove "neprirodnim" i posebnim u odnosu na ostatak univerzuma.

Sve sto covek bude uradio ce biti rezultat evolucije njegovog DNK i procesa koji su nastali kao posledica prirodne selekcije i prirodnih mehanizama.


Voljom prirode?Iz blata? Iz primordijalne smese molekula? Evoluirao od primata ka ovamo? Tesko

Sve sto covek radi i planira nije uopste volja prirode, jer da je tako covek bi ziveo drasticno drugacije. Sve sto covek radi i planira je plod tudjih misli, zelja, osecanja, stavova i principa, a nikako volja prirode (samo je pitanje koliko vremena je potrebno nekima da to uvide i shvate).
Malo dete ne polazi u osnovnu skolu zato sto je to volja prirode, vec je to volja drugih, koja nema nikakve dodirne tacke sa prirodom ili bilo kakvim prirodnim procesima.
Cisto sumnjam da je volja prirode da je covek masovno zagadjuje na sve moguce nacine, a posle da se taj isti covek pravda nebulozama o koristi(za covecanstvo) u odnosu na stetu(koju prouzrokuje prirodi).

Jedan jedini princip, da ne kazem zakon, razmisljanja prisutan kod velike vecine ljudi je zakon asocijacije, koji je potpuno vestacki, tj. neprirodan. Ogromna vecina ljudi na planeti se koristi samo ovim zakonom razmisljanja, te se za njih ne moze reci da su ''tekovine prirode'' ukoliko coveka posmatramo kao celinu. Ako posmatramo coveka iskljucivo kao organsko bice od krvi i mesa, onda se moze reci da je prirodan, ima telo koje je stvorila Majka Priroda, ali takvo posmatranje je izuzetno ograniceno, ne obuhvata sve aspekte, te samim tim ne moze biti merodavno.
[ entropy @ 29.08.2008. 00:34 ] @
Citat:
Legionar_:

Jedan jedini princip, da ne kazem zakon, razmisljanja prisutan kod velike vecine ljudi je zakon asocijacije, koji je potpuno vestacki, tj. neprirodan.


Jel možeš ovo malo da pojasniš? O kakvom se zakonu radi? I zbog čega je "neprirodan"?


Citat:
Legionar_:
Ogromna vecina ljudi na planeti se koristi samo ovim zakonom razmisljanja, te se za njih ne moze reci da su ''tekovine prirode'' ukoliko coveka posmatramo kao celinu.


Čija je tekovina "zakon razmišljanja"?


Citat:
Legionar_:
Ako posmatramo coveka iskljucivo kao organsko bice od krvi i mesa, onda se moze reci da je prirodan, ima telo koje je stvorila Majka Priroda, ali takvo posmatranje je izuzetno ograniceno, ne obuhvata sve aspekte, te samim tim ne moze biti merodavno.


Koje aspekte ne obuhvata ovaj pristup?

[ mulaz @ 29.08.2008. 05:50 ] @
Citat:
Legionar_:
Malo dete ne polazi u osnovnu skolu zato sto je to volja prirode, vec je to volja drugih, ...


Jesi ti ikad imao macku kod kuce? I jeli ta macka ikad imala mlade macice? Ja sam vec par puta vidjao kako mama maca uhvati nekog malog misa, i donese ga svojoj deci da se igraju sa njim. Sve u shvrhi ucenja lova. Ajde kazi mi, sta je to, ako nije osnovna skola na "macijem nivou"?


inace zanimljivo bi bilo videti statistiku ljudi za recimo poslednjih par sto godina. Ili mozda bar za poslednjih 50 godina, jer se nije mnogo menjalo u to vreme (bar ne u smislu raznih gladovanja ili nekih velikih epidemija, bar ne u urbanom okruzenju). Znaci visina, tezina, telesna snaga, iq i razne druge mere.

Zanimljivo mi je i kad gledam recimo devojke u starijim filmovima/fotografijama, i ove danas, koliko se recimo smanjio obim pojasa... a i to je mozda posledica prelaza sa suknje na pantalone ... (ili samo ja nemam srece sa slikama raznih ljudi iz porodice/drugara iz onih vremena) :))
[ Zlatko Lakic @ 04.10.2008. 03:36 ] @
???!!!(_@*#(#+#!...nachitah se svega i svachega....od dobrih razmishljanja do manje-dobrih =)

neko moje gledanje na ovu temu...

PRIRODA... ljudi pochelo je sve sa vodom...pa ameba...pa kopno...ali sve to po meni nije imalo nekakav zacrtan PUT...sve je ovo po meni HAOS...svako zivo bice na zemlji za sebe misli da je najpametnije....shta mislish da neka shimpanza kad vidi chovjeka u sebi pomisli..u ***o te ovi su napravili piramide u egipat....no mu je prvo vidji kretena na dvije noge...

sama pricha o postanku svijeta....kuda chovjek ide....odkud chovjek..je totalno GUBLJENJE VREMENA.... neshto ti danas izgleda nemoguce sjutra vec mozda i nije.....ja sam poznavao jednu staru babu koja je kad je gledala dnevnik...i kad bi voditelj rekao dobro veche...odgovarala stalno sa dobro ti veche sinko....jer nije mogla da pojmi da je on ne chuje...tako...mnogo je tu nekih na oko bezveznih stvari... shto ce biti sa nama to je VELIKO PITANJE...sjutra vec moze da se ne probudimo jer su PUTIN I BUSH u toku sna kliknuli CRVENO DUGME...i eto kraj darvina.....malo je s brda s dola....ali mislim da je i to poenta....
[ Nedeljko @ 05.10.2008. 12:24 ] @
Ivane,

Ti zaista imaš pravo da ceo svemir sa svim njegovim pojavama smatraš prirodom, ali time praviš neke jezičke greške.

1. Jezik ti nije dovoljno bogat za izražavanje svih misli, jer potreba za razlikovanjem onoga što je plod delovanja čoveka od svega ostalog u svemiru postoji, a samim tim postoji i potreba za odgovarajućim rečima. Ljudi su smislili reči "prirodno" i "veštačko" i zasad nisu izmišljene bolje reči za to, a ne postoji ni potreba, jer se zna šta se pod njima podrazumeva.

2. Upotrebom reči u nestandardnim značenjima pogoršavaš svoju komunikaciju sa drugima, koji te vreči shvataju drugačije nego ti, a oni su u većini.

3. Reč ne mora imati etimološko značenje. Uzmi kao primere reči "ortodoksan" (izvorno znači pravoslavan, od grčkih reči orto - pravo i doksija vernost, npr. Serbian Ortodox Church i Serbisch Orthodoxe Kirche) i "karakteran" (od grčke reči karakter - znak uklesan u kamen). Zašto bi onda reč "prirodan" morala da znači "plod delovanja prirode kao svemira sa svim njegovim pojavama"? Bitno je da se zna šta znači i da je svi koriste u tom značenju.