[ shima @ 26.08.2008. 21:34 ] @
Potrebni su mi saveti ili preporuke za izbor tipa ili konkretnih modela
Digitalnih Fotoaparata ili Digitalnih Kamera za izradu originalnih (realnih) tekstura za 3D modele realnih Zgrada, Građevina i sl...

Zdrade koje ja u početku nameravam da probam da pravim bile bi relativno jednostavno modelovane poput na primer Zdrada u Video Igrama tipa GTA (Grand Teft Auto) ali sa malo boljim teksturama nego u GTA.

Kasnije bih želeo da probam da pravim iste te Modele Realnih Zgrada ali sa nešto više poligona, ne kao za Video Prezentacije ili Animacije nego još uvek za Video Igre...

Takođe bih želeo da prođem jeftinije ako je moguće...
Na primer koliki mi Zum na kameri treba da mogu uhvatim sve potrebne detalje fasada (tekstura) na raznim Građevinama?
Da li na tržištu ima kamera sa dovoljnim optičkim zumom i dovoljnim brojem piksela po fotorafiji?
Digitalni Zum sam video kako radi, kod druga, na jednom Canon Powershot-u A450 i Zaključio sam da Digitalni Zum na Fotoaparatu za ove namene ne vredi ama baš ništa...
Vidim da ima jeftinih Kamera sa optičkim Zumom od 30 do 40X (Da li je to dosta?) ali im je rezolucija fotografije očajna (640x480). Jel ima bolja rezolucija:
a) za slične ili b) veće pare?
Sa druge strane Digitalni Fotoaparati (iz ekonomske klase) imaju Dobru Rezoluciju (8 Mega Pixela) ali im je optički Zum očajan (prosek 4X).
Pa onda format snimanja fotki je uglavnom JPEG ... Da li će to nakon raznih naknadnih obrada (u Photoshopu) da mi utiče na nepotrebno povećanje veličine i smanjenje kvaliteta tekstura? Da li moram da tražim aparate koji snimaju u "RAW" formatu? Šta je sa oštrinom slika u zavisnosti od tipa aparata? Itd...

Zanimalo bi me i koji tip Fotoaparata ili Kamera Vi koristite i za koje vrste i namene Modela Realnih Zgrada?
Na Kojim forumima mogu da pročitam nešto o ovome?

PS: Mislim na kojim drugim forumima osim ES foruma...


[Ovu poruku je menjao shima dana 27.08.2008. u 01:06 GMT+1]
[ 3D-Elite @ 26.08.2008. 23:45 ] @
Za to sto kazes potreban ti je digitalni aparat, a ne kamera.I to neki sa promenjivim objektivima (neki sirokougaoni npr.) i to nece bas "malo" da kosta.
Mislim da si postavio pitanje na pogresnom delu foruma i da ces odgovor na sva svoja pitanja lakse pronaci ovde: http://www.elitesecurity.org/f102-Digitalni-foto-aparati
[ shima @ 27.08.2008. 00:03 ] @
Uh zaboravih...
Ako je moguće molim odgovor od ljudi koji su neku od navedenih kategorija (realnih) zgrada izmodelovali i napravili (realne tj. originalne) teksture...




[ DamjanMX @ 27.08.2008. 01:23 ] @
Ako ces da slikas texture onda ti svakako treba foto aparat i ja bih ti preporucio da uzmes neki jeftini DSLR.....mozda da pojuris neki polovni canon 350d ili 20d........ne brini se zbog jpga, jer ces i sa njime imati sasvim zadovoljavajuce rezultate....ono sto treba da te brine je objektiv koji ces da uzmes za taj aparat.......to ti je sada vaganje sta kad i kako :) ....u principu, kada slikas texture treba da izbegavas sirokougaone objektive jer sa njima imas veliki FOV i barell distorziju sa kojima ces cesto posteno da se namucis da ih ispeglas u postu da bi ta textura licila na texturu......treba ti neki tele objektiv, sto vise mm to bolje, jer ce ti ukinuti prespektivu i imaces sliku koja je vernija nekoj ortogonalnoj projekciji...a to je ono sto ti treba za dobru texturu......ali tu sada nastaju problemi, jer kada slikas neke zgrade cesto ne mozes dovoljno da se odaljis da je uhvatis celu sa nekim tele objektivom pa tu nastaju novi problemi.....mozes da slikas deo po deo pa da se opet posle zezas u PS.....ima tu mnogo stvari o kojima treba voditi racuna ali u principu nije komplikovano :)

...ja svoje texture slikam sa canon-om 20d i koristim dva objektiva, jedan je Tamron 17-50 a drugi je Sigma 70-300.....i uvek kada imam mesta koristim Sigmu.....
[ MOHOK7 @ 28.08.2008. 09:21 ] @
Danas su bukvalno svi digitalni fotoaparati dovoljno kvalitetni i sa svima
mozes dobiti dovoljno dobre osnove za teksture.
Sto se objektiva i ostalog tice sve ovisi o budzetu, mislim da je cisto
rasipanje novca ulagati u bog zna kakve objektive koji na kraju krajeva mogu
kostati vise nego kamera.
Osobno koristim Nikon D 80 (poluprofesionalnu kameru) sa setom objektiva ali
bukvalno ne skidamo Nikor 18-200 sa aparata.
Sto se naziva "profesionalno" i "amaterski" tice jedina razlika je u
kvaliteti izrade zatvaraca, koliko okidanja zatvarac podnosi senzori su
uglavnom na zadnjem tehnoloskom nivou.
Koliko mi je poznata scena vizualizacije u zemlji Srbiji osobito kad je u
pitanju gradjevina tvoje potrebe moze bukvalno da zadovolji obican hendi sa
kamerom.
Ako bas hoces da ostavis utisak i da se pojavis sa "profesionalnom opremom"
sto je po mom misljenju cisto bacanje novca onda uzmi Nikon. Canon je na
primer kada je "Weisausgleich" (reguliranje bjeline) ne znam kako se
opcija zove na srpskom bukvalno ocajan po pitanju kvalitete dakle sve
povrsine koje imaju svega nekoliko procenata zatamnjenja su katastrofalne
( ovo samo kada su vrhunski rezultati u pitanju a to moze da primeti cak i
retko koji "profesionalac" )
Svi detalji potrebni za teksture ionako se pre rendera naknadno preradjuju u
nekom od programa za obradu fotografije (P Shop na primer) i koju god kameru
da uzmes nema ti druge nego da doradjujes. A zatim kod rendera teksture budu
u tolikoj meri izmenjene da bukvalno nemaju puno dodira da originalnom
digitalnom fotografijom.

Moj ti je savet ne bacaj novac dohvati se bilo cega sto moze da okine
digitalnu fotografiju i zavrsi posao.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK