[ emperor @ 16.03.2001. 16:20 ] @
zna li nekokako mogu da dobijem sledece ako imam tabelu

|--ID--|--ime--|
------------------
1 | aaa
2 | ddd
3 | ffffff

e sada i kada obrisao liniju 2 komndom delete from baza where ID = "2";
dobio bi :

|--ID--|--ime--|
------------------
1 | aaa
3 | ffffff

e sada ja treba ako mogu da dobijem da ova trojka predje u 2 znaci da se sam automacki prilagodjava da li neko zna kako to da se izvede i moze li to uopste znaci treba mi nesto ovako

|--ID--|--ime--|
------------------
1 | aaa
2 | ffffff

a li da nemoram da radim psle updatete kolone vec da sam promeni broj znaci ako moze neko da mi napise sta ide u produzetku kada kreiram tabelu
create table baza (
id sta da stavim,
ime varchar(10)
);

hvala na razumevanju:
pozdrav svima


[ Vojislav Milunovic @ 16.03.2001. 18:54 ] @
Ja licno mislim da to nemozes da uradis preko ANSI SQLa :o) Drugim recima tabele su obicna polja koja cuvaju date vrednosti i prema tome ne menjaju se prema sadrzaju druge kolone/red :o))E sad mozda neko ima neku perl skriptu koja ce to da odraditi ili sta vec:o)

Da cujemo sta GOjko i perl imaju da kazu :o)
[ Zoran Rašković @ 16.03.2001. 22:26 ] @
pa mislim da polje ID moze da bude cao npr. AutoIncrement tipa ali nemam pojma kako se zove taj tip
i mislim da bi moglo da se uradi.
[ emperor @ 16.03.2001. 23:24 ] @
to sto je polje autoincrement to mu dodje da pri unosu on sam odredi broj reda znaci akonje zadnji red broj 5 onda cevaj novouneseni biti 6 ali kada obrises npr broj 5 ovaj i dalje ostaje broj 6 sto mi nikako neodgovara ali nebitno nacicu drugo resenje
ali pak ako neko zna neka kaze ustedio bi mi dosta mozganja

pozdrav svima

p.s. gojako imas nesto za napredniji perl misim da nije biginer

[ Gojko Vujovic @ 16.03.2001. 23:45 ] @
Ehh ajd kad me spominjete toliko, da probam i da odgovorim mada nemam instant resenje bas. Pazi to autoincrement polje se u starijim verzijama mysql-a ponasalo upravo tako, ako imas record 1, 2 i 3 - i obrises broj 2, trojka se menja u dvojku. A posto u mnogim bazama ovaj autoincrement koristio za razne userid-ove, id-ove poruka na forumu na primer i tako to, pretpostavljam da su zakljucili da je povoljnije za sve da ostaju rupe, ali da svaki incrementovan bude unikatan, jer moze i neko drugi koristiti tvoju bazu i obrisati nesto bez tvog znanja, a onda taj zapis ne bi bio na mestu gde ga ocekujes, ako ga nalazis po tom broju.

Koliko ja vidim moraces resenje u svom programu da napises, ne vidim nista u mysql-u sto bi ti pomoglo.

A sto se tice perla ja sam se zaustavio koliko sam naucio naucio sad radim neke druge stvari tako da nisam u tom fazonu..
[ Zoran Rašković @ 17.03.2001. 04:59 ] @
e da ne postavljam novi topic nego odgovrite ovde ako mozete
ok, dakle
sta se koristi u mysql-u ako imate dosta kolona, ili pak kolone su vam dugacke tako da output prevazilazi jedan ekran tako da se prikaz prelama, i ona output ne lici ni na sta
sta se onda koristi da se to ispravi
hvala unapred
[ Vojislav Milunovic @ 17.03.2001. 09:02 ] @
Pa keriraj VIEW i pogledaj samo kolone koje ti trebaju a ne sve :o))
[ Zoran Rašković @ 18.03.2001. 04:49 ] @
kako se kreira view?
[ Gojko Vujovic @ 18.03.2001. 09:24 ] @
U mysql-u? Sumljam...
[ Vojislav Milunovic @ 18.03.2001. 21:38 ] @
Po ANSI to bi trebalo da izgleda ovako

CREATE VIEW ime AS SELECT username,job from users;

gde su username i job kolone a users je tabela
[ Gojko Vujovic @ 29.03.2001. 07:22 ] @
Nemas u mysql-u view.

A taj output prihvati nekom scriptom (perl najbolje ) i onda tu formatiraj output kako hoces..
[ leka @ 05.09.2004. 03:13 ] @
Zavisi koja verzija. MySQL 5.0.x ima VIEW.
[ leka @ 05.09.2004. 03:17 ] @
Tacnije 5.0.1 . Od te verzije znaci ima CREATE VIEW sa sintaksom
Citat:
CREATE [OR REPLACE] VIEW view_name [(column_list)] AS select_statement [WITH CHECK OPTION]
[ Gojko Vujovic @ 05.09.2004. 09:09 ] @
Da samo što su te poruke iz 2001ve kada viewa verovatno nije bilo ni u najavi.

A ni sada 5.x nije za production, čak ni po njihovim navodima. Nemamo ništa od toga što ima ko-zna-koje-funkcije u ko-zna-kojoj-alfa-verziji.
[ leka @ 05.09.2004. 11:19 ] @
Slazem se, nisam gledao datum te se izvinjavam. Sa druge strane - covek nista nije rekao da li je to neki ozbiljan projekat ili ne. Interesovalo ga je kako da resi neki problem...
Btw. ja koristim 5.0.1 za jednu stvar koja se bas i ne bi mogla zvati zezanje, jer sam "peticu" testirao par zadnjih meseci i nisam imao problema sa onim sto je meni trebalo. To naravno ne znaci i da necu imati. ;)