[ ducka @ 04.11.2003. 13:53 ] @
Pronalazenje potencijalnih klijenata kojima bi radio site je po meni jeko tezak posao u ovoj nasoj rupi od drzave.U prici sa nasim ljudima koji zive na strani skontao sam da je tamo mnogo lakse naci klijente,da su ljudi tu i tamo zahtevni a da placaju fino,naravno visestruko bolje nego kod nas,sto je i logicno zbog niza faktora.Jedan od glavnih steta jeste i to sto ovde kod nas gomila ljudi pa cak i klinaca zna mnogo toga ali vecina njih vremenom posustane iz razloga sto nema "cika doce" da im da finansisisku inekciju.
Koja su vasa iskustva i nacini pronalazenja klijenat?
[ igorsa @ 04.11.2003. 19:58 ] @
Evo ja ću pokušati da Vam dam adekvatan odgovor iako nisam onaj koji sebe naziva Dragan Varagić

Pronalaženje potencijalnih klijenata jeste težak posao ukoliko ga obavljate "manufakturno", obilazeći svaku iole solidnu firmicu i čekajući da se polupismeni direktori upecaju i "pljunu keš na sunce". Provereno, veoma težak način da se sklopi bilo kakav posao.

Ti ljudi koji su Vam to pričali verovatno žive na zapadu i šta dalje da Vam pričam. Isto je kao i za sve u poređenju Zapad-Srbija.

Problem nije u tome što mnogo "klinaca" zna da radi solidno, nego u tome što ti isti klinci profesionalcima odvlače posao, samo da bi zaradili za džeparac što naravno nije za zameriti. Ovo je već pitanje koje je povezano sa predhodnim pasusom, odnosom zapada i Srbije. Ukoliko je neka firma koja ima para, spremna da za svoj sajt izdvoji 5000€, ona će platiti firmu a ne klinca, a klincu sa zapada neće nikada ni pasti na pamet da sastavlja ponudu za takve projekte. Kod nas je stanje takvo kakvo je, i svako sebi daje za pravo da se okuša u izradi sajta koji košta recimo 250E, pa sad kom obojci, kom opanci.

Jednostavno smatram, da biste dobili velike poslove i da bi o Vama imali visoko mišljenje morate biti ozbiljni. Pod tim ozbiljni smatram da na prvom mestu imate registrovanu firmu i da se sa Vama sve može raditi regularno, drugo da ako već nemate izgrađene reference, imate odlične primere koje bi prezentovali potencijalnom klijentu i kao najvažnije da radite isključivo sa ozbiljnim klijentima zbog sticanja bolje reputacije i veće šanse za veću dobit.

Rezime:
Možda će ovo zvučati kao da se u Srbiji ne može ozbiljno poslovati u domenu Web dizajna. Ja sam hteo samo da naglasim da je jako teško ploslovati u ovolikoj konkurenciji, te da bi isplivali iz nje morate se po nečemu isticati a to nešto je pre svega kvalitet pa tek onda cena. Da li se slažete samnom?
[ Gojko Vujovic @ 04.11.2003. 21:01 ] @
Pa da bi zarađivao fino od web dizajna, ne moraš da ideš na kvalitet. Konkretno mislim da možeš da izabereš dva "puta":

1. mass customization u web dizajnu, izrada sajtova na kilo pomoću gomile gotovih templejta, primer: mrva sector :).. odradio je odličan posao, klijenti mnogobrojni i više nego zadovoljni i niko ne kaže da je to neka umetnost - ali ko je još tu tražio umetnost, bitno je da su sajtovi dopadljivi i da odrađuju posao

2. umetnički put, manje sajtova se odradi, mnogo se polaže na unikatnost svakog dizajna, ne kradu se ideje, mnogo vremena se provede na osmišljavanju i izradi grafike. kažu da što se novca tiče ovakvi lošije prođu ali to su umetničke duše tako da oni to ni ne rade zbog para, right :)? e pa nije, ali dobro duga je to priča..

Uglavnom naći meru između ova dva je prava stvar mada ne znam koliko je moguće pošto nisam video nekoga ko to radi i umetnički da bi bilo lepo, i masovno da bi bilo para.
[ Dragan Varagic @ 05.11.2003. 12:15 ] @
Mislim da je ovo pitanje vezano za prodaju. Bilo gde nije lako nešto prodati. Razlika između nas i razvijenih zemalja je u tome što je tamo potreba za Internetom veća, i ima generalno više para. To naravno ne znači da ovde nema firmi i pojedinaca koji sasvim lepo žive od Internet related poslova.