[ cozmo_im @ 17.09.2008. 07:06 ] @
Totalno sam razocaran!!!

Pre-Photokina 2008: After a week or so of teaser ads Canon has finally unveiled the successor to the venerable EOS 5D, the world's first 'compact' full frame digital SLR. The EOS 5D Mark II boasts a new 21MP CMOS sensor, an expanded ISO range of 50-25,600 and a wealth of improvements and new features including full 1080p HD movie recording, live view, 3.0" 920k dot LCD, DIGIC IV processor, increased battery capacity and sensor dust reduction. UPDATE: Body-only prices: US: $ 2,699, EU: € 2,499, UK: £ 2,299.

Cena kao Nikon D700 a osim sto ima 21mp i video, u svemu ostalom je DEBELO losiji!

Sta je ovo, pa u ovom je maltene bolji Nikon D90!!!:

# New Full HD 1080 resolution movie recording
# 3.9 frames per second continuous shooting
# High performance DIGIC 4 providing superb image quality
# Maximum 310 large JPEG images in a single burst with a UDMA card
# 3.0” VGA (920k dots) Clear View LCD
# ISO 100-6400 (expansion from 50 up to 25,600)
# 9 AF points + 6 Assist AF points

Jel su oni jeli bunike, ili sta ili nemaju vise tehnologiju???
[ maxa11 @ 17.09.2008. 07:27 ] @
ajde molim te kaži u čemu je to Nikon bolji. jedino burst brži za 0,6.
i ovo je sasvim dovoljno da bude 2 godine ispred konkurencije.
Citat:
cozmo_im: and new features including full 1080p HD movie recording

zanima me šta će Storm da kaže
[ zeljko74 @ 17.09.2008. 07:31 ] @
Ja uopšte nisam razočaran, naprotiv! Pričalo se i o 16Mpix, ali ih je, izgleda, konjqrencija naterala da dignu na 21. Znači, biće kao i prethodnik - u trenutq pojavljivanja i dugo vremena nakon toga - vrhunska studijska mašina!
Prašinotresač, 3.9fps(meni dovoljno), prašinotresač, HD vidoje... Ovo qpujem, kad izadje naslednik!
[ marinowski @ 17.09.2008. 07:38 ] @
Osecam miris napalma u zoru : )

Stvarno, sta nedostaje? Ima i zaptivenost, koliko vidim, sto mi je nedostajalo koji put sa 5D ...

Interesuje me kako ce se ponasati na high iso vrednostima, ostalo mi se cini perfektno.
[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2008. 07:41 ] @
Ovo nevredi 2500e.
[ beske @ 17.09.2008. 07:56 ] @
Citat:
cozmo_im: Totalno sam razocaran!!!

Cena kao Nikon D700 a osim sto ima 21mp i video, u svemu ostalom je DEBELO losiji!

Sta je ovo, pa u ovom je maltene bolji Nikon D90!!!


A u cemu je to 5DMkII toliko "DEBELO" losiji od D700??? ...ili recimo tvog omiljenog A900?

Cime si to toliko razocaran??

Toliko hvalospeva si napisao o Sony A900, poredis i D700... sad ti je i D90 bolji od ovoga... veselo i saljivo, nema sta.

Samo neko ko nikada u zivotu nije drzao/imao Canon FF telo moze ovako nesto da napise.

Sony nece stici ni da zazivi kako treba, a D700 ce ova"petica" definitivno potopiti... za sve pare.

Pozz

p.s. Miskovicu, zasto mislis da ovo ne vredi 2500 EUR, posebno ako uzmes u obzir cene glavnih i jedinih (i podjednako tuznih) konkurenata, D700 i A900?

[Ovu poruku je menjao beske dana 17.09.2008. u 09:27 GMT+1]
[ beske @ 17.09.2008. 08:10 ] @
da ne bi svi pisali na pamet i pausalno davali overrejsing komentare bilo bi pozeljno, pre upustanju u dalju diskusiju, procitati ovo...

http://www.dcresource.com/news/newsitem.php?id=3800

http://www.dpreview.com/news/0809/08091705canon_5dmarkII.asp

Pozz
[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2008. 08:25 ] @
Dovoljno sto D700 ima mnogo bolje telo...bar meni. To naravno ne znaci da Canon ima lose telo nego jednostavno da je na D700 kvalitetnije odradjeno.

A i AF je na strani Nikona.
[ marinowski @ 17.09.2008. 08:29 ] @
A kvaliteta slike?

tek cemo da vidimo : )

[ sledgeh44 @ 17.09.2008. 08:46 ] @
Jedino čime sam ja "debelo razočaran" je to što mu nisu ugradili blic kao na, recimo, D700!

Citat:
Slobodan Miskovic: Dovoljno sto D700 ima mnogo bolje telo...bar meni. To naravno ne znaci da Canon ima lose telo nego jednostavno da je na D700 kvalitetnije odradjeno.

Auuu, svaka čast! Hajde nam reci kojim tajnim kanalima si već stigao do 5D Mk2 kada možeš sa tolikom sigurnošću da ga porediš sa D700? :-)
[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2008. 08:56 ] @
Jednostavno nisu napomenuli promene u telu u odnosu na prosli model, da je to unapredjeno bilo bi spomenuto a posto nije ostalo je isto kao i na staroj petici.
[ Zarko Silic @ 17.09.2008. 09:16 ] @
A po kojoj kursnoj listi je 2700$ jednaku sa 2500 E?

Kod nas je to cirka 1900 E.

Ako se uzme u obzir da je to pocetna, kataloska cena i da ce nakon kraceg vremena pasti za par stotinki, jasno je sta ceka konkurenciju.


P.S. Samo ISO50 (L1) vredi 5 stoji.
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 09:18 ] @
Citat:
beske: A u cemu je to 5DMkII toliko "DEBELO" losiji od D700??? ...ili recimo tvog omiljenog A900?

Toliko hvalospeva si napisao o Sony A900, poredis i D700... sad ti je i D90 bolji od ovoga... veselo i saljivo, nema sta.

Samo neko ko nikada u zivotu nije drzao/imao Canon FF telo moze ovako nesto da napise.

Sony nece stici ni da zazivi kako treba, a D700 ce ova"petica" definitivno potopiti... za sve pare. :)

[Ovu poruku je menjao beske dana 17.09.2008. u 09:27 GMT+1]


Ja sam STVARNO ocekivao da ce Canon da razbije ali ovo...

1. Nikon ima bolje telo i ergonomiju. Ima 5 fps, sa gripom 8fps. Ima DX mod.
2. AF sistem kod Nikona je SVETLOSNIM godinama ispred ove smejurije, pa mogli su barem vise od 23 tacke da stave za te pare!
3. Nikon je, vec prema prvim zvanicnim podacima Canona, u svemu duplo brzi (shutter lag, startup, blackout i svemu ostalom)
4. Matrix merenje je zakon za ovo sto ima Canon.
5. Cena je ista
6. Ima pop up blic koji sluzi kao wirelless trigger sto masi ljudi znaci dosta
7. plus jos gomila stvari koja me mrzi da pisem - jednostavno uporedite pa cete i sami videti
8. Ne hvalim A900 samo sam rekao da su prvi krenuli i svaka im cast.

Jedino sto je "losije" kod Nikona je to sto ima 12mp. Sve ostalo, samo dosta bolje, Nikon D700 vec ima, a najavljeno je da cena ide dole.

Mislim prvo taj njihov staromodni AF sistem, ej, 9 AF tacaka pa ljudi jel oni to nekog zasmejavaju? 3.9 fps? Ocigledno AF sistem ne moze da isprati a DIGIC IV ima problema. Drugo, mirror blackout je DUPLO duzi nego kod Nikona, kao i svi ostali parametri.

Ima video, isto ko i D90.

Ja sam ocekivao ovako:

-Minimum 16mp
-MINIMUM 5fps, ako ne i 6.
-Bolji buffer kad ono cvrc
-MINIMUM 23-25 AF tacke sa 9 krstastih
-Brzi rad samog aparata
-Popup wirelless trigger blic

U sustini jedina izmena u odnosu na stari 5D je rezolucija, dodatno zaptiveno telo, 0.9fps vise i video mod. Liveview ne racunam to imaju i entry level DSLR aparati. I to sve za skoro 1000e vise? Nisu normalni. Realna cena ovog tela je 1799e ni cent vise.

Ja bih zeleo ovakav aparat normalno samo da je cena primerena mogucnostima (a nije), ali nista novo nema na njemu ali bas nista, svejedno je uzeo 5D ili ovaj. Da imam novaca - Nikon D700 bez razmisljanja.

Neko je pomenuo kvalitet slike? Bice vrhunski nesumnjivo, ali konkurencija ce vec kroz 6 meseci uciniti svoje i taj aparat ce biti zastareo po svim pojmovima.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.09.2008. 09:31 ] @
Cozmo, ova tvoja očekivanja govore da ti ne razumeš kome je ovaj aparat namenjen. Ti hoćeš neki jak univerzalan aparat, to bi recimo bilo nešto kao jako frizirana FF varijanta Nikona D 300, nešto još jače od D 700.

Ali ovo je aparat za drugačiju, relativno usku ciljnu grupu, a za njih je bez ikakve konkurencije, najmanje kao 5 D kada se bio pojavio.

Ovo je novi stockerski san, naslednik starog koji je za tu namenu bio na samom tronu od prvog do poslednjeg dana svog životnog veka. Pričati u toj klasi o AF trekingu, popup blicu, milisekundama brzine i sličnim stvarima je smešno.

Nema nikakve sumnje (niti je uopšte bilo i ranije), da će 5 D Mark II nastaviti tamo gde je matori 5 D stao. Situacija se na tom polju neće promeniti.

Polje gde se ona može promeniti (a već se promenila) je srednja klasa, što govorim odavno.
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 09:55 ] @
Pa ja se ne slazem sa tobom Nebojsa. Mogli su ga izbaciti kao 3D a izbaciti 5D mk2 koji ce biti u nekom rangu izmedju D700 i D3. To sam ja ocekivao, pa neka bude i oko 3000e nevermind.

Ovako su samo "apdejtovali" ove koji koriste 5D. Publika je podeljena a nova publika ce imati itekako da bira za vec 6 meseci (mozda i manje). Tu su omanuli. Pogotovo sa najavom "Evolution". Ovo nije evolution samo apdejt postojecoj publici. Nista groundbreaking.

Ne kazem ja da je LOS aparat, naprotiv, samo izgleda kao sasvim obican apdejt tipa S3 IS - S5 IS.

[ Zarko Silic @ 17.09.2008. 10:34 ] @
Citat:
cozmo_im: Pa ja se ne slazem sa tobom Nebojsa.


Naravno da se ne slazes. Nekim nikondzijama nije dovoljno da Canon bude duplo bolji i duplo jeftiniji. Njima je potrebno da to bude, u najmanju ruku, 5 puta bolji i 5 puta jeftinije da bi priznali "pobedu"
[ beske @ 17.09.2008. 10:37 ] @
Citat:
cozmo_im: ...Neko je pomenuo kvalitet slike? Bice vrhunski nesumnjivo, ali konkurencija ce vec kroz 6 meseci uciniti svoje i taj aparat ce biti zastareo po svim pojmovima.

Mislis na istu onu konkurenciju koja, ni posle 3 godine od pojavljinja stare "petice", nije uspela da ga po pitanju kvaliteta slike otera u penziju, i ucini zastarelim? D3, D700, A900... tuzno.

Citat:
The Canon EOS-5D Mk... II's still uses a full-frame CMOS sensor developed by Canon, but the resolution has jumped from 12.8 to 21.1 megapixels - the same as the Canon EOS-1Ds Mark III professional digital SLR...


Sad ti je verovatno jasno i zasto ovo...

Citat:
cozmo_im: ...samo izgleda kao sasvim obican apdejt tipa S3 IS - S5 IS.

... zvuci potpuno besmisleno.


Pozz


[Ovu poruku je menjao beske dana 17.09.2008. u 12:16 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 17.09.2008. 10:41 ] @
http://web1.canon.jp/imaging/e...5dm2/downloads/2_landscape.jpg

http://web.canon.jp/imaging/eosd/eos5dm2/downloads/1_portrait.jpg




[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 17.09.2008. u 12:05 GMT+1]
[ StORM48 @ 17.09.2008. 11:12 ] @
Izgleda da je prošli mesec izmakla majca, pa smo rešili da pokrenemo novu temu, "flamethrower" tipa, o 5DMkII, iako jedna već postoji. Al' 'ajde... možda će ova doneti više klikova.

Ovi koji su oduvek u kategoriji "DSLR u perspektivi", odnosno "DSLR-owner-wannabe", promovišu jednu sasvim novu kategoriju obitavanja... "Against-Canon overrejsing"

Cozmo, Ti očigledno imaš neki veliki problem sa "gedžetomanijom". Verovatno si očekivao barem kablovsku i MP3 na ovom telu?

Nego, mene je na ovom telu razočarala samo jedna stvar - smrdljikavi HD video. Iskreno, očekivao sam 16MP, zaptivenost i LV. Sve ono što je mene, bar na kratko, odvojilo od kupovine aktuelne verzije 5D. Sada nemam razloga da to više priželjkujem, jer sam to i dobio.

Što AF tačaka tiče, očigledno je Cozmo, da bi Ti vrlo uskoro morao da poradiš na tome da probaš bilo koji DSLR bar jednom, pa da vidiš šta i zašto nedostaje. Ovako, pričaš napamet i troluješ unaokolo. Ako bih bio neiskren, i ja bih sada kukao što nema 109 AF tačaka, što nema integrisani grip, što nema televizor i tako još koješta. Ako bih bio iskren, rekao bih da ja u 95% slučajeva koristim SAMO jednu jedinu (i brojem: 1), centralnu AF tačku. U ostalih 5% slučajeva, koristim još 4, što čini ukupno 5 AF tačaka. Više njih mi dobro zvuči, ali ne racionalno gledano, nego samo iz hedonističkih pobuda. Ono kao - 'oću da imam više od svih. Realno, mogao bih da živim i sa samo jednom.

I sada, kad gledam ovaj 40D, svaki put kad vidim D300 krenu mi bale zbog njegovih AF tačaka. Al' onda, kad malo mućnem glavom, vidim da ni ovih 9 ne koristim, jer su realno nepotrebne. Pogotovo što su grupisane u centru kadra, čime je njihova upotrebna vrednost drastično ograničena.

I na kraju tvrdnja koja kaže "zastareli AF sistem". Ja stvarno ne znam kakvim Ti insajderskim informacijama raspolažeš, ali očito je da ne znaš ništa o AF sistemu, kada njegovu bajatost (ili "svežinu", svejedno) procenjuješ na osnovu broja AF tačaka.

Ostala nesuvisla poređenja ne bih navodio i obrađivao, jer nemam vremena za gubljenje, ubeđujući bilo koga (a ponajmanje one koji svoja iskustva pune isključivo guglajući ih, i posle mereći na kantar kao nekakav krompir). Pogotovo kad svi baratamo samo slovima, a niko još nije video MkII. Cozmo očigledno jeste. Njemu je ovo nekvalitetnije od D700. Hahahahahahaha!

Uostalom, Nebojša je lepo napisao ono što je jedino moguće kada neko nastupi s ovakvim "argumentima".

Pozdrav
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 11:22 ] @
Da, ja mislim da je ovo apgrejd tipa S3-S5 IS.

Povecanje megapiksela, dodali video, malo nabacili tu i tamo neku zaptivku i to je to.

Niko ne spori vrhunski kvalitet fotograija, verovatno ce i ovde biti tako.

Ali ljudima kojima ne treba 21mp i video - sumnjam da ce imati razlog da iskesiraju skoro 1000e vise samo za megapiksele.

Mogli su napraviti neku mini revoluciju kao Nikon sa D3 i D700, jer ko zna sta Nikon i Sony dalje spremaju. A videli smo da pocetna cena Nikona D700 (2500e) nije bila toliko strasna korisnicima.

Mislim da je za buduce korisnike OK, a za vecinu koja je nekako skrpila za 5D, tesko da ce 5D MKII biti dobar motiv za skupljanje novca. On je bas to, MARK 2, kao poboljsani Spitfire recimo - dodaju malo poboljsan hladnjak za ulje, skresu vrh krila, top sa 10 metaka vise u sekundi i kao to je novi avion.

Nema sumnje da ce to biti odlican aparat ali ce se utopiti u konkurenciji vrlo brzo, videli smo da Nikon moze da udari samo tako.
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 11:25 ] @
Citat:
StORM48: Ostala nesuvisla poređenja ne bih navodio i obrađivao, jer nemam vremena za gubljenje, ubeđujući bilo koga (a ponajmanje one koji svoja iskustva pune isključivo guglajući ih, i posle mereći na kantar kao nekakav krompir). Pogotovo kad svi baratamo samo slovima, a niko još nije video MkII. Cozmo očigledno jeste. Njemu je ovo nekvalitetnije od D700. Hahahahahahaha! :D

Uostalom, Nebojša je lepo napisao ono što je jedino moguće kada neko nastupi s ovakvim "argumentima".

Pozdrav


Opet ti neko napao dragi Canon sto ne valja i sto ne moze da smogne snage i da izbaci nesto valjano (znaci bas nesto sto bi sa ponosom nosilo epitet "evolution"?) Cemu problem oko kritika koje su, po meni sasvim osnovane?
[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2008. 11:40 ] @
Broj AF tacaka nije merilo kvaliteta AF-a. ;)
[ voka_gsw @ 17.09.2008. 11:40 ] @
Da sam se danas prvi put ikad ovde logovao, svejedno bih mogao da pogodim ko od vas koristi Canon, a ko Nikon. Jezivo. :)

Btw, ona ISO6400 slicica deluje dobro.
[ StORM48 @ 17.09.2008. 11:41 ] @
Evolution - evolucija.
Evolution nije Revolution.
Biće da si Ti nešto pobrkao.

Nemam ja "dragu" firmu. Mene za neku firmu veže samo interes. U pogledu fotografije, interes mi je Image Quality i tu i dalje nema prave konkurencije. Neki uspeju da skoro dostignu isti nivo, ali niko da prestigne. Biće da si Ti taj koji je u (kako već rekoh) ACO-u*


Citat:
cozmo_im: Niko ne spori vrhunski kvalitet fotograija, verovatno ce i ovde biti tako.

Verovao ili ne, fotografima je SAMO TO i bitno. Ostalo su sitnice.

Citat:
Ali ljudima kojima ne treba 21mp i video - sumnjam da ce imati razlog da iskesiraju skoro 1000e vise samo za megapiksele.

Ovo se nadovezuje na prethodno - Ljudima kojima ne treba 5D, oni i ne kupuju 5D. Oni kojima je problem 1000€ +- oni ne kupuju 5D. Da Ti nisi možda bio "potencijalni kupac 5D", kad si se toliko razočarao i uzbudio?

Citat:
Mogli su napraviti neku mini revoluciju kao Nikon sa D3 i D700, jer ko zna sta Nikon i Sony dalje spremaju. A videli smo da pocetna cena Nikona D700 (2500e) nije bila toliko strasna korisnicima.

Naravno, "revolucijom" se može nazvati prvi korak neke kompanije na nekom polju. Naravno da je Nikonu lako da napravi revoluciju kad nisu umeli da naprave FF do pre godinu dana. Čak štaviše, ubeđivali su vasceli fotografski svet da je FF za sise. Sad pevaju neku drugu priču A drugo, zanima me otkud Ti informacija da cena D700 "nije bila strašna" korisnicima? Prodaju ih na Kaleniću? Ili opet imaš neke market-share informacije? Insajderske naravno, u Tvom stilu?

Citat:
Mislim da je za buduce korisnike OK, a za vecinu koja je nekako skrpila za 5D, tesko da ce 5D MKII biti dobar motiv za skupljanje novca.

Skrpila?! Ti se zezaš? Priznaj? Alo bre čoveče, ko još kupuje 5D, a da su mu finansije problem, za Boga miloga....???

Citat:
On je bas to, MARK 2, kao poboljsani Spitfire recimo - dodaju malo poboljsan hladnjak za ulje, skresu vrh krila, top sa 10 metaka vise u sekundi i kao to je novi avion.

Pa to je i trebao da bude. "Dobitnu formulu ne treba menjati". "Ne popravljaj što nije pokvareno"... Svašta...

Citat:
Nema sumnje da ce to biti odlican aparat ali ce se utopiti u konkurenciji vrlo brzo, videli smo da Nikon moze da udari samo tako.

Nema sumnje da će se "utopiti"... kao i 5D. Eto, utopljava se već skoro četiri godine i nikako da ga utope.

Pozdrav


*ACO = Against-Canon Overracing
[ beske @ 17.09.2008. 11:50 ] @
Citat:
cozmo_im: ...Mislim da je za buduce korisnike OK, a za vecinu koja je nekako skrpila za 5D, tesko da ce 5D MKII biti dobar motiv za skupljanje novca...


ovaj termin "skrpiti" je bas totalni OUT.

za 5D i L stakla (kao neminovan deo jedne ozbiljne celine) pare se ne "krpe"... nikad... to je, jednostavno, kategorija gde nema kompromisa... to, ili imas u kompletu, ili nemas, TRECE NEMA.

Kad kazes "cost-no-object", znaci da tu pare ne igraju NIKAKVU bitniju ulogu.

Pozz

p.s. il' si LAV il' nisi
[ StORM48 @ 17.09.2008. 11:52 ] @
Citat:
voka_gsw: Da sam se danas prvi put ikad ovde logovao, svejedno bih mogao da pogodim ko od vas koristi Canon, a ko Nikon. Jezivo.

Skoro pa tačno!
A možeš li da pogodiš ko uopšte ne koristi nijedno od ta dva?

Pozdrav
[ vamsi @ 17.09.2008. 12:22 ] @

Citat:
Skrpila?! Ti se zezaš? Priznaj? Alo bre čoveče, ko još kupuje 5D, a da su mu finansije problem, za Boga miloga....???


Ja bata Shurda! :)
Trudicu se da skupljam za njega ;)
[ maxa11 @ 17.09.2008. 12:42 ] @
Cosmo, ne razumem zašto stalno pretiš konkurencijom? pa zar misliš da će stvarno svakih 6 meseci da izbacuju nove aprate? pa čak i da je tako (a nije, životni vek dSLR-a je 1,5 - 2 godine), u ovoj klasi Canon je 3 generacije ispred, tako da nemaju šta da brinu. Canon ima problem u srednjoj klasi, ali u visokoj klasi su neprikosnoveni, i tako će još dugo ostati.
i u čemu je problem sa AF? hoćeš da je na 5D bio loš, pa je i na ovom? i Beške je lepo napisao da je senzor isti kao na 1D MkIII, što je misaona imenica za sve druge.
da budemo iskreni, mogli su da voze 5D barem još godinu dana i opet bi bili najbolji.
Vamsi, evo i ja počinjem da štedim. neću više da doručkujem dok ne skupim za telo i 3 L objektiva A posle skupljam za BMW M6.
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 15:21 ] @
Ja da pretim konkurencijom bio bio Bil Gejts recimo.

Salu na stranu, pa recite mi sta je ovaj aparat doneo novo u odnosu na konkurentni Nikon D700? Jedino sto je "vece" je broj megapiksela. Ostalo je sve "manje" koliko vidim, pa cak i zaptivenost. A cena je ista? Ne vidim svrhu onda - morao je biti jeftiniji. Ah, da video mod. OK, vec smo o tome razglabali da ce biti odlicno za neke ljude kojima to treba, pored fotografija a profesionalci su.

OK, oni su ga i napravili kao apgrejd na 5D cim ima Mark II u imenu i tako ga ja posmatram. Nikakav neki "novi" model. Isto kao i 50d-40d recimo.

Neko je rekao da je suprotno dijametralan izraz "krpiti" za 5D. E pa znam masu ljudi kod mene i iz okruzenja koji to rade. Zele FF jedva su skrpili za 5D i jedan objektiv i njihov komentar na Mark II je da nista novo ne vide na njemu osim megapiksela jer retko koriste LV a video ih ne interesuje.

[ StORM48 @ 17.09.2008. 16:08 ] @
"Oko mene.... ovo, ono..."...
Oko mene sve vlasnici Ferrari-ja 612 Skaljeti i strašno su se razočarali najavljenim novim Ferrarijem. Nije doneo ništa spektakularno u odnosu na 612.

Jao zemljo, otvori se.... Da, 5D se kupuje na kilo i sad se sve sam jad & beda ("masa ljudi", to jest) smorio, jer neće za sitne novce moći da nakrpi za 5DMkII. Evo saplićem se o "masu ljudi" koja je kupila MkII i sad prosi za lebac.

Strašno, tužno... za nepoverovati... šmrc!

Krajnje je vreme da se uozbiljiš i konačno više kupiš sebi neki DSLR. Stvarno!

Pozdrav
[ priest77 @ 17.09.2008. 16:41 ] @
Citat:
StORM48
Krajnje je vreme da se uozbiljiš i konačno više kupiš sebi neki DSLR. Stvarno!

Pozdrav


Koliko sam ja video covek odavno koristi DSLR, sada ne znam zasto mora da ga kupi da bude njegov i da dodje ovde sa racunom da bi se pravdao jer drugacije nema pravo glasa
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 17:33 ] @
Ja povremeno koristim Canon 30D i 17-40L i 100-tku makro ali iz razloga poslovnog ugovora ne smem objaviti nikakve slike, nigde. Imamo i 5D sa Paramecijumovim 24-105 pa se ne hvalim. Koristio sam i Nikon D200 cesto.

Jedino sto mogu da vam sibnem je moj test ISO performansi Canon 30D vs Nikon D200, to su slike koje bih mozda mogao postaviti negde.

Razlog zbog kojeg ja licno nemam DSLR su cisto finansijske prirode (skupljam za novi auto - zena, dete su prioritet, Corolla je neunistiva ali - matora), a ne zelim bas entry level klasu. Mislio sam minimum Nikon D90 kao telo ali NE sa kit objektivom. Znaci bez minimum 2000e nema pocetka.

A isto tako ne zelim entry level kola;)
[ StORM48 @ 17.09.2008. 17:45 ] @
A da... verovatno.
I "mi" imamo Hasselblad H3DII, al' ne smem da kačim slike, zbog "ugovora"...

Ne razumem zašto se pravdaš, kad Te niko ne napada? Nije sramota nemati DSLR. Kupićeš ga, a dotad - ne vredi da se prepiremo oko istih.
Kakav Tebe "ugovor" veže za fotke koje napraviš kod kuće ili negde van? Ako ih napraviš, naravno...

Ja sam samo rekao da trebaš da kupiš sopstveni DSLR i da time fotkaš, sve i svaki dan. Ne tuđi, ne firmin, ne samo kad Ti neko da... nego uvek. Slušamo o "ulasku u DSLR svet" mesecima unazad, pa je već vreme da se to i obistini. Ovako, bespredmetna je svaka diskusija, jer se kvalitetno iskustvo ne može nakupiti sporadičnim pipkanjem.

@matrix77
Cenim da si mu Ti advokat?

Pozdrav
[ priest77 @ 17.09.2008. 17:50 ] @
@cozmo_im
Nemas sta da se pravdas ovde nikome, ako StORM48 misli da pravdanje sa racunima moze da bude dokaz ozbiljnosti, to je njegov problem.

@StORM48
Nisam mu ja advokat ali ne vidim razlog zasto mora covek da dodje ko neki seljak i da se dokaze sta ima od imovine.
Zar vozaci F1 imaju svaki po jednog bolida kod kuce?
[ StORM48 @ 17.09.2008. 17:59 ] @
A šta je tačno Tvoj problem? Kakvi računi, kakvo pravdanje? O čemu pričaš?
Kam gi slike s DSLR-a, vrsni poznavaoče?
Fotke Ti nama pokaži. Na osnovu čega tvrdiš da je ovo ili ono telo bolje?
Na osnovu gugla? Ili nekog drugog "rekla-kazala"?

Odakle izlaze ovi trolovi...

Ja mogu da progutam kad dođe Slobodan Mišković i kaže "Canon je s*****", jer čovek koristi DSLR i zna zašto je odabrao to što je odabrao. Isto to važi i za gomilu drugih ljudi ovde na forumu. Međutim, ne mogu da shvatim kako neko može biti najglasniji po pitanju kritike nekog DSLR tela, a da prethodno fakat nema iskustvo na tom polju. Ja dok nisam kupio DSLR, nije me bre bilo ovde. Smatrao sam da je bolje da ćutim, bez obzira što sam takođe drndao aparate svojih prijatelja. Međutim, tanko je to iskustvo i totalno neprimenjivo kao nekakav reper o tome šta je kvalitetno, a šta nije, šta je bolje, a šta lošije.

Zato sam i pokrenuo to pitanje. Ja od njega ne tražim nikakve dokaze. On nikada nije ni rekao da ima DSLR (čak naprotiv, nije krio da nema), pa sam u tom smislu i rekao da treba već jednom da ga kupi i ne znam u kom si se svojstvu Ti osetio prozvanim da pametuješ i odgovaraš na NEpostavljena pitanja?

Pozdrav
[ priest77 @ 17.09.2008. 18:21 ] @
Ja smatram da jedonstavno nije primereno ti coveku da kazes sta i kada da kupi, i sto ja nikako ne mogu da shvatim je to sto ti uporno tvrdis da mora da ima SVOJ dslr da bi imao pravo glasa...zasto?
Da li mora da spava sa aparatom u krevetu i zato mora obavezno da ima SVOJ aparat, nije dovoljno da samo radi sa njima?
Da li mislis da jedino ti koji imas SVOJ dslr, mozes da postujes ovde i tvoje misljenje je naj ovde? Niko ovde nema ovaj aparat o kojem se prica, i sta sada znaci da treba da se zatvori tema?

Ja nisam nikakav strucnjak i nikada nisam to tvrdeo, iskreno ova tema i ovaj aparat me uopste ne zanimaju, slucajno sam bacio pogled i video diskusiju....

Pozdrav!

PS. niko nije ovde dosao da bi se svadjao...
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 18:39 ] @
Dakle, par nebitnih fotki mogu da vam dam i jednu koja podleze autorskim pravima, odnosno placanju kazne. To cemo regulisati tako sto cemo se dogovoriti ko ce da plati, OK? Imate EXIF









Ja i moj radni sto:





Jel treba sad da slikam i Canon 30D u raznim seksualnim pozama sa 5D i D200?

[ StORM48 @ 17.09.2008. 18:55 ] @
Al' čemu to? Ko Ti traži dokaze, aman zaman?!
Ovde kačimo fotke koje reprezentuju nas i naš rad. Ne snepšotiće s posla koji sad nekome nešto dokazuju! Miislio na fotke inače, kao one koje kačiš na Fotografiji.

No nebitno, poenta je promašena, očigledno. Po ko zna koji put poslednjih nedelja.

Pozdrav
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 18:58 ] @
Poenta je promasena od strane tebe. Ja NE smem da krsim ugovor o radu. Dovoljan je Lu Rid, ali posto je to bilo pod nekim starim ugovorom, mozda i mogu da postujem sliku (doduse, eto vam jedna iz ruke na 200mm u katastrofa uslovima, kad smo vec tu).

Mozda ti ne volis svoj posao, ja ga volim te ne zelim da imam neprijatnosti. Kad budete listali magazine i vidite moje ime, eto vam fotke pa gledajte.

A dokaze si trazio ti.
[ StORM48 @ 17.09.2008. 19:09 ] @
Citiraj gde sam TEBI to tražio? Tražio sam od ovog advokata.
A drugo, ja kad uzmem od nekog aparat, ja mogu da fotkam i "NEkopirajtovane" kadrove, što će reći, okači neku s putovanja, u Fotografiji, a ne ovde.

Svašta...

Pozdrav
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 19:14 ] @
Ovo su aparati od firme koje ja ne uzimam na putovanja, jel tu nesto cudno? Cak neke stvari slikam i sa Fujiem ako bas hoces da znas...

Kod nas fotografi koji imaju SVOJE aparate mogu da ih nose ali slike koje slikaju za kucu ostaju copyright. Oprema se NE iznosi ili sa reversom na teren. Cak i najobicniji diktafon.
[ Nebojsa Milanovic @ 17.09.2008. 19:15 ] @
E dosta ljudi, ovakva priča ne vodi ničemu.

Storm, molim te, nema potrebe ni za kakvim prozivkama drugih korisnika, takođe cozmo, nema potrebe za pravdanjima tog tipa.
[ cozmo_im @ 17.09.2008. 19:18 ] @
Sto se mene tice OK, ja nikad ne lazem i nemam razloga za laganjem, te stoga cu razmisliti da li cu ikada nesto okaciti vise u temi Fotografija.
[ beske @ 17.09.2008. 19:28 ] @
Citat:
cozmo_im: ... Neko je rekao da je suprotno dijametralan izraz "krpiti" za 5D. E pa znam masu ljudi kod mene i iz okruzenja koji to rade. Zele FF jedva su skrpili za 5D i jedan objektiv i njihov komentar na Mark II je da nista novo ne vide na njemu osim megapiksela jer retko koriste LV a video ih ne interesuje.

To sam "rekao" ja. A po pitanju "mase" ljudi koja je "jedva skrpila" pare da kupi 5d i JEDAN OBJEKTIV samo jedno pitanje za tebe, rece da ih znas... KOJI je taj, "chosen one"? Da i oni nisu krenuli sa 28-90???

Sasvim je jasno (uopste i ne cudi) da takvi poznavaoci "nista novo" ne vide u MkII... pitanje je sta oni uopste vide i u tome sto imaju, kamoli sta dalje od toga.


Citat:
cozmo_im: ... Imamo i 5D sa Paramecijumovim 24-105 pa se ne hvalim

kad kazes to "imamo", mislis na neku grupu gradjana, firmu, drustvo iz kraja, ili...? presiroko... pogotovo sto se ni na jednoj od onih slika u tvom postu niti vidi taj 5D, niti je ijedna slika uradjena njime.... ali nebitno, ZAISTA.

ehhhhhhhh, i taj Paramecijumov "savrseni" 24-105... taj na kraju ispade kao javna qurva... ne znam ko sve u ovom gradu nije slikao s njim... verujem da cak ni on sam vise ne zna ko nije. Bas kao sto ne znam ni u cemu je poenta apostrofiranja toga da imate BAS njegov objektiv? Jel to neka referenca, ili...? I, cime se tu treba hvaliti??


Citat:
matrix77: ...Ja nisam nikakav strucnjak i nikada nisam to tvrdeo, iskreno ova tema i ovaj aparat me uopste ne zanimaju, slucajno sam bacio pogled i video diskusiju....


... pa si "navratio" ovde, da malo "pljucnes", raspalis vatru i smeskas se sa strane???

Zaista ne razumem poriv ljudi koje "uopste ne zanima" niti tema u kojoj pisu, niti oblast koju tema obuhvata, pa opet nadju za shodno da dodju, piskaraju (uglavnom bezveze), provociraju, pljuckaju sa strane... i sve znalci...


Pozz


[Ovu poruku je menjao beske dana 17.09.2008. u 21:09 GMT+1]
[ vamsi @ 17.09.2008. 20:22 ] @
Mnogo ste bre vredjalacki nastrojeni!! Stvarno ne razumem koji vam je?
Niti razumem sto sad ovo prolazi kao normalan razgovor vezan za temu. Meni su brisane neke poruke gde je samo zamirisalo na OFF,
[ Paramecijum @ 17.09.2008. 20:45 ] @
Citat:
beske: ehhhhhhhh, i taj Paramecijumov "savrseni" 24-105... taj na kraju ispade kao javna qurva... ne znam ko sve u ovom gradu nije slikao s njim... verujem da cak ni on sam vise ne zna ko nije. Bas kao sto ne znam ni u cemu je poenta apostrofiranja toga da imate BAS njegov objektiv? Jel to neka referenca, ili...? I, cime se tu treba hvaliti??


Mislim da su ovde pobrkani lončići. Jedina dva čoveka sa ovog foruma koja su imala priliku da dotaknu moju opremu su Nebojša i Vamsi. Niko nikada nije imao moj 5d udaljeniji dva metra od mene, a niko sem Nebojše nije imao ijedan deo moje opreme na korišćenje duže od nekoliko minuta.

S druge strane, ako je Nikon toliko dobar zašto Canon beleži doslovno 9x veću prodaju?

[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2008. 21:07 ] @
Citat:
S druge strane, ako je Nikon toliko dobar zašto Canon beleži doslovno 9x veću prodaju?


Moze neki link ili opet pricas napamet kao i uvek?

Da budemo jasni Nikon ima drasticno vecu prodaju od Canon-a u DSLR segmentu, tacnije drasticno veci rast prodaje.
[ Paramecijum @ 17.09.2008. 21:23 ] @
xaxa... pa Srbija ima milion puta veći privredni rast od USA.
Nemojmo se igrati stilskim figurama.
Uvek onaj ko je nerazvijen ima veći rast.
Kod ozbiljnih firmi kada se rast meri u procentima to je furiozno.
[ StORM48 @ 17.09.2008. 21:34 ] @
Citat:
Paramecijum: Jedina dva čoveka sa ovog foruma koja su imala priliku da dotaknu moju opremu su Nebojša i Vamsi. Niko nikada nije imao moj 5d udaljeniji dva metra od mene, a niko sem Nebojše nije imao ijedan deo moje opreme na korišćenje duže od nekoliko minuta.

Citat:
cozmo_im: Imamo i 5D sa Paramecijumovim 24-105 pa se ne hvalim


@Paramecijum
Nešto se ovde ne slaže... Cozmo ne misli tako.

Nego, imaš li Ti da kažeš nešto o novoj petici, kao neko ko ima sa čime da je uporedi?

Pozdrav



[ Nebojsa Milanovic @ 17.09.2008. 21:37 ] @
Kladim se da ste pogrešno protumačili cozmo-ov post i da on nije mislio da je taj primerak upravo Paramecijumov.

Ali sve to nije bitno za ovu temu, tako da nema potrebe to dalje istraživati.
[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2008. 21:38 ] @
Nikon je povecao procentualno udeo u DSLR segmentu u odnosu na Canon i to je cinjenica. Cinjenica je da je Nikon prodao vise DSLR aparata od Canona prosle godine i da se taj trend nastavlja...

http://www.crunchgear.com/2008...n-2007-market-as-a-whole-grew/

Citat:
Canon SLRs accounted for 42.7 of the market in 2007 compared with Nikon’s 40 percent. One year earlier, Canon enjoyed a healthier lead, with 46.7 percent of the market to Nikon’s 33 percent.
[ Paramecijum @ 17.09.2008. 21:42 ] @
A ne, to već nije tačno... povećati udeo i imati veći rast je jedno, a imati više prodatih primeraka u apsolutnim brojevima je nešto sasvim različito.
Nadam se da ti kao novi savetnik ministarke praviš tu razliku ili izgleda da odosmo pod led.
[ Slobodan Miskovic @ 17.09.2008. 21:44 ] @
Problem je sto je Nikon povecao prodaju na racun Canona. To je sustina, Canon je manje prodao a Nikon vise prosle godine + je izgubio market share. :)
[ Paramecijum @ 17.09.2008. 21:47 ] @
To su samo aparati, a kada se pridodaju objektivi... Canondžije nemaju potrebu svaki čas da uzimaju novi dslr u potrazi za savršenim primerkom.
[ StORM48 @ 17.09.2008. 22:04 ] @
Citat:
Paramecijum: Nadam se da ti kao novi savetnik ministarke...

Pobrkao si lončiće. Slobodan Marković je novi savetnik ministarke. No, to nema veze sa temom.

5D MarkII je tema.

Pozdrav
[ Paramecijum @ 17.09.2008. 22:14 ] @
uh, dobro je... pade mi kamen sa srca.
[ marinowski @ 17.09.2008. 22:46 ] @
evo mog odgovora sa zone oko 5D mark II:

Ja kao vlasnik 5D da kazem koji su bili moji wet dreams vec vise meseci/godina:

- zaptivenost - slikao sam napolju na kisi, ili na jakom minusu, aparat je naravno izdrzao. Voleo bih da to bude normalno, da ne razmisljam o tome, da mogu da izadjem po kisi ili po snegu. To se obistinilo
- isto to mogu da kazem za prasinu. Ako se ja moram nagutati prasine, aparat ne mora.
- Vise megapiksela. Nije da sam neki stockagija, ali postovaio sam "par" fotografija na macrostock. Ovako mogu da obezbedim neophodnih 50MB fotografija za ulaznicu
- live view: cesto drzim aparat skroz visoko ili skroz nisko. Tada radi burst, pa sta uspe. Ovako to moze biti mnogo uspesnije.
- 14bita: citao sam bajke o 14 bita na 1dsmkIII, voleo bih da vidim to i ovde
- jaci ISO: Ko jos ne zna, bio sam u Becu pre koji dan, i neke scene (one poslednje iz reportaze) su bile na iso3200, voleo bih da sam mogao otici vise.
- novi objektivi: odavno odavno mastam o Carl Zeiss Distagonu 21mm ... ostrina perfektna, dodir sigurno jos bolji, a vecina fotografija koje radim su otprilike na 21mm ... citam dugo vremena kako se moze naci samo polovan, a evo sada citam da ce biti i za canon FF.

Sta da kazem, sve se polako ostvaruje. Da pomenem jos prednost petice koja se zanemaruje: laka je. Takodje, manje zametljiva, ljudi misle da niste profesionalci, nego amateri. Ja sam se u Becu zeznuo, pa sam nosio citavu opremu, grip, ovo/ono, ranac sa punom foto-opremom, a da ne pominjem da je cinjenica da nosim ranac uslovila da mi u taj ranac trpaju sve sto treba i sto ne treba. Sreo sam lika koji je nosio 5D bez gripa sa 24-105, dovoljno za pocetak, dovoljno za kraj. Ako je i to nekome tesko, eto ga G10 : )



[ Zarko Silic @ 17.09.2008. 23:27 ] @
Ako koza laze, rog ne laze.

Bravo Igore!
[ Nebojsa Milanovic @ 17.09.2008. 23:31 ] @
Ja sam sve ovo već video, naravno, ali iskoristiću priliku da prekorim Igora što ne kači češće slike na ES :)
[ popacp @ 17.09.2008. 23:43 ] @
Iz vaše rasprave mogu da zaključim samo jedno. Vi hoćete da mi poklonite 1DMkIII i 800mm IS, zar ne??? Nije da će moj post nešto kao imati veze sa temom nego...

A sad, šta sam ono hteo... Da, ne razumem ovo ubacivanje opcije za HD video. Sve mi je jasno, ali ne vidim da će jednom profesionalcu to ikad zatrebati.

I u potpunosti se slažem sa Stormovom AF tvrdnjom. Zašto nisu postavili tačke malo šire? Zar nije logično da 4 AF tačke budu raspoređene po pravilu trećina??? A i što više AF tačaka je aktivno to će se aparat duže mučiti tokom fokusiranja (moje zapažanje).
[ Paramecijum @ 18.09.2008. 01:26 ] @
To sa videom zaista niko ne razume... mada, Japanci su to, ko zna za šta se ti aparati zapravo kupuju u japanu, koja je klijentela i koje su im potrebe. Nisu oni to džabe stavili.
[ vlada1970 @ 18.09.2008. 02:29 ] @
Da se nadovezem na ovu raspravu o videu , ako neko moze da mi odgovori na amatersko pitanje . Mozda sam propustio , a procitao sam dosta na raznim sajtovima ali ne nadjoh .

Da li ova mogucnost da se ima video na ovom aparatu znaci , da ako stavim na primer objektiv od 400 ili 500 mm , dobijam zoom toliki i obrnuto , ako stavim na primer 24 mm ili 12 mm , dobijam mogucnost da snimam siri ugao ? Znaci da li u zavisnosti koji objektiv imam na njemu , mogu tako i da snimam ?
[ NShappy @ 18.09.2008. 06:17 ] @
^^ Da! Što vidiš na fotki videćeš i na videu. Samo ne zaboravite da AF ne radi tokom snimanja videa. A s' obzirom na mali dof, nije baš zgodno i nije uporedivo sa ovim kompaktima. Mislim, mali DOF je nešto za čime čeznu snimači amaterskih i onih ozbiljnijih video ostvarenja, ali za kućno porodičnu upotrebu, upotrebljivost ovakvog videa je problematična.

Ovo će, kao i D90 biti dream mashine za one što se bave videom, snimače low budget spotova i reklama, amaterskih i umjetničkih kratkih filmova, reditelje "duge kose" i slične. Ne znam koliko je takvih, ali ostalima ovakav video neće biti zanimljiv.

(Rekao ja to tamo i kod D90 al', da spomenem opet.)
[ vlada1970 @ 18.09.2008. 08:00 ] @
Ok , thanks NShappy . Razmisljam i gledam iz ugla prosecnog korisnika koji bi aparat kupio jer hoce da ima dobru mashinu sa full frame senzorom , prvenstveno zbog kvaliteta fotki a usput moze da "ubije" dve muve , sto se kaze, i sa vec postojecim objektivima koje poseduje , moze da dobije i video kameru .

Bez obzira na AF , koji se tada nema , postoji nadam se MF ?! i razmisljam ako se dobije na taj nacin kvalitet videa koji moze da parira bar prosecnom jeftinijem kamkorderu tipa Sony DCR-HC51E ( mada znam on nema ovoliku rezoluciju ) , na primer , onda bi za mene to bilo zadovoljavajuce .

Jesam li ovo dobro zakljucio s'obzirom na gore napisano :

Citat:
ali za kućno porodičnu upotrebu, upotrebljivost ovakvog videa je problematična.
?

[ Zarko Silic @ 18.09.2008. 09:34 ] @
Nisi dobro zakljucio.

Za tebe, kao i za veliku vecinu onih koji zela svoje video snimke gledati na TVu sa bakocom i dekicom, je mnoooogo bolje da kupe HC51 i bezbrizno pritiskaju START STOP kad god pozele, ne vodeci racuna ni o cemu drugom osim o onim sto snimaju.

Video na dSLRu je abortus.
[ NShappy @ 18.09.2008. 10:02 ] @
Pa sada pazi, kod snimanja videa, ne onog režiranog sa planiranim kadrovima i ponavljanim više puta (za koji će, ja mislim, ovi deselerovi sa videom modom biti must have) najbitnije je da fokus prati ono što se snima. A to deselerovi sa MF ili kontrasnim AF-om neće još dugo moći da rade. Da snimaš dečicu koja trčkaju, ili da snimaš panoramu grada sa prelazima sa zgrade na zgradu, da snimaš sebe i devojku dok se izležavate na palubi jahte neće baš ići.
[ NShappy @ 18.09.2008. 10:07 ] @
edit: Još jedan problem primetih ja kod primera sa D90. Koliko kontam, sa ovim sadašnjim objektivima i bajonetima, blenda na DSLR-ovima ne može lepo, linearno da se zatvara i otvara već se pomera skokovito. Ovo kod snimanja videa može jako da smeta jer će se osvetlejnost scene menjati skokovito što deluje veoma ružno. Držati fixiranu blednu tokom celog kadra nije uvek moguće ni kod ovih koji će da rade filmove sa pripremljenim kadrovima a da ne pričamo kod svakodnevnog snimanja. Ne znam da li kod Canonovog sistema blenda može da radi linearno ali vidim na na d90 ne može.
[ vlada1970 @ 18.09.2008. 10:12 ] @
Ok ,razumem zarsilic .

Mada , mene toliko privlaci sto zbog takvog aparata , najverovatnije covek mora da ima vrlo kvalitetne objektive i sto moze da ih iskoristi za video . A za prosecnu kameru kao sto je HC51 je nemoguce imati takvu optiku . Pa sve razmisljam , i sa tim abortusom , sto kazes, da se covek izbori , samo zbog velikih mogucnosti kojih ima uz te objektive .

NShappy , hvala na objasnjenju . I da te pitam druze , znas li mozda ima li negde neki link sa videom da se skine i vidi kako izgleda video na Nikonu D90 a da su koristeni neki zoom objektivi ? Da vidim svojim ocima na sta to lici , jer ovako samo nagadjam i mozda previshe ocekujem . Skinuo sam onaj mov file sa dpreview-a od 5D II ali tamo nije pomerana kamera , bar kod onog videa pored puta.
[ sledgeh44 @ 18.09.2008. 10:22 ] @
Neverovatna diskusija po pitanju videa na dSLR-u (5D Mk2 i D90)! Prvi put sam ovde primetio da je nekima više zapravo manje! Ne vidim zašto bi neko plakao što mu foto aparat snima i video ako je kvalitet fotografije zadovoljavajući! Očigledno da svaki napredak tehnologije ima i reakciju u krugovima konzervativnih korisnika koji se, valjda, boje da će ih vreme pregaziti!

Pre par godina sam se šalio sa mojim drugarom Robijem, koji je tada pazario potpuno novi D200, za..bavajući ga da mu foto aparat za tol'ke pare ne snima filmiće! U to vreme nam je svima bilo jasno zašto video ne ide sa dSLR-ovima! E, onda je došao LV, pa se neko setio da kad već senzor hvata sliku to može i da se snimi, i - voila! Eto nama teme za plakanje...

Hajde neka mi neko, prostim srpskim jezikom, objasni zašto mu toliko smeta video! Pogotovu ako je kvalitet fotografija ekvivalentan ili bolji i ako je cena ista kao i kod modela koji nemaju ovu opciju (D700 je bio 2550e poslednji put kad sam zvao uvoznika)...

PS: Tema za razmišljanje... Kakva će tek reakcija biti ovde kad, za nekih godinu dana, neko pametan smisli Micro FF i potpuno izbaci ogledalo iz SVIH dSLR-ova, fotoaparati postanu manji i SVI dobiju mogućnost snimanja videa? To je već realnost sa 4/3 sistemima (doduše G1, na žalost, ne snima video)...

Pozdrav!
[ Paramecijum @ 18.09.2008. 10:31 ] @
To sa videom je zaista pitanje objektiva jer je na kamkoderima kvalitet snimka daleko iznad kvaliteta objektiva.
Ja imam Sony kamkoder izuzetno dobar u trenutku kada je kupljen i imam utisak da bi ta mašina sa profi objektivom davala neuporedivo bolje rezultate, a i ovako, u uslovima dobrog osvetljenja snimci su izuzetni. Jednostavno se vidi da mu je objektiv ograničenje.
No, nemanje AF-a je poražavajući nedostatak dslr-a sa videom i gotovo da ne vidim praktičnu upotrebnu vrednost.
[ Ivand @ 18.09.2008. 11:03 ] @
BIP WRONG!
Citat:
NShappy: Samo ne zaboravite da AF ne radi tokom snimanja videa. A s' obzirom na mali dof, nije baš zgodno i nije uporedivo sa ovim kompaktima. Mislim, mali DOF je nešto za čime čeznu snimači amaterskih i onih ozbiljnijih video ostvarenja, ali za kućno porodičnu upotrebu, upotrebljivost ovakvog videa je problematična.



Istina je da D90 nema opciju autofokusa u movie modu. Ali to ne važi za 5D Mk2.

5D Mk2 poseduje opciju kontrasnog autofokusa koji za fokusiranje koristi glavni senzor, takav autofokus je dostupan i pri snimanju video klipa.
Doduše momci sa dpreview, kažu da je dosta spor - ali opet bolji i spor nego nikakav - jelte.


Citat:
vlada1970: Bez obzira na AF , koji se tada nema , postoji nadam se MF ?!


A na koji način mogu da te spreče da vrtiš focus prsten na objektivu, dok se video snima, izgleda da ce se zanimanje sarpera vratiti u snimanje filmova ;)
[ NShappy @ 18.09.2008. 12:37 ] @
HM! Će vidimo kako to radi. Kontrasni AF mora da proba malo levo pa desno, pa prošeta kroz (skoro) ceo opseg, pa tamo gde je kontrast najveći kaže: "AHA! U fokusu je!" Ali kada to nešto mrdne iz fokusa, kontrasni AF nema pojma jel to mrdnulo napred ili nazad, pa mora opet da proba malo napred nazad, pa kada je kontrast najveći, kaže: "Evo ga opet".

Htedoh reći, sumnjičav sam da će taj kontrasni AF tokom snimanja kadra moći ikako da prati nešto što se mrda. Ok, snimamo nešto blizu (devojka, žena, švalerka... ...na palubi), fokusirano, dignemo kadar prema ostrvu u daljini, mrd napred mrd nazad, fokusirano, to će radi. Ali model ide ka nama a video mod ga drži u fokusu... ...e to ne verujem.
[ Zarko Silic @ 18.09.2008. 13:32 ] @
FH 20 i SX1 su trenutno maximum koji fotoaparati mogu da ponude kad je video u pitanju, da snimak na nesto lici, a da rad ne iziskuje nadljudske napore.
[ StORM48 @ 18.09.2008. 13:56 ] @
Citat:
sledgeh44: Neverovatna diskusija po pitanju videa na dSLR-u (5D Mk2 i D90)! Prvi put sam ovde primetio da je nekima više zapravo manje! Ne vidim zašto bi neko plakao što mu foto aparat snima i video ako je kvalitet fotografije zadovoljavajući! Očigledno da svaki napredak tehnologije ima i reakciju u krugovima konzervativnih korisnika koji se, valjda, boje da će ih vreme pregaziti!


Vidi ovako... alatka kao što je DSLR, kao primarnu namenu ima fotografiju, je l' te (?)... E sad, ako izađe nov model (kao što je 5DMkII) svi očekuju pre svega unapređenje fotografskih mogućnosti. OK, one su u konkretnom primeru unapređene, ali - šta ćemo sa nedostatkom komander moda na blicu? Zašto nema (nekima očito bitnih) još 20 AF tačaka? Zašto ne prima dve CF kartice?

Ne zna se. A zašto je tu video? I to se ne zna. E bitno je da su ugurali (poluupotrebljiv) video, a nisu mogli da stave neke sasvim trivijalne stvari, koje se prosto podrazumevaju. Pa, čak i da se ne podrazumevaju, nelogično je da se ijedna trunka resursa troši na nefotografske stvari, na proizvodu koji služi samo za fotografiju.

Da se razumemo, ne važi ovo samo za 5D MarkII, već i za sve druge aparate. Ne mogu nikako da razumem kako neko to meri šta je "višak", a šta nije. Ono kao, "od viška glava ne boli". Pa ne boli, ali boli novčanik (uslovno rečeno). Ako dodaju video, to poskupljuje telo, ako ga već poskupljuju, hoću nešto fotografsko za te pare, a ne glupavi video, pa nek je i 2xFullHD. Na stranu što video nije moguće samo ćušnuti unutra i time potpuno zatvoriti tu priču. To se posle mora unapređivati iz serije u seriju, što neumitno troši inženjerske sate na razvoju, čime se fotografski deo aparata, namenjenog (pazi sad!) jedino fotografiji, neizostavno zanemaruje i time DSLR prestaje da bude alatka ekskluzivno namenjena samo jednoj vrsti posla.

Već smo pisali o tome na temi o D90. Zaključeno je da ne postoji zajedničko mišljenje. Neki misle da je to kul, a neki misle da je sranye (ja sam u drugoj grupi). U svakom slučaju, barem delimično zapostavljanje primarne namene je neminovno. I na kraju? Dobijamo još jedan "16 in 1" telešop gedžet, ali za masne pare, koji nijednu namenu ne ispunjava u potpunosti. Dobar primer su telefoni. Dok su služili samo za telefoniranje, radili su kako treba. Otkad imaju i TV, internet, razne programe, GPS, trt-mrt, ovo-ono, kvalitet je drastično opao i nijednu od tih funkcija ne radi kako treba, a vek trajanja im je 5 puta kraći nego ranije. Mogu da zamislim koliko bi ovakav ishod mogao biti "zabavan" u sferi fotografije.

Pozdrav
[ NShappy @ 18.09.2008. 14:43 ] @
Citiraću jednu pametnu izjavu sa jednog drugog foruma:
Citat:
ogroman tim canonovih strucnjaka analizira trziste i diktira inzenjerima sta koj model sme ili ne sme da ima kako bi profit bio maksimalan.

I to je to.
[ sledgeh44 @ 18.09.2008. 14:56 ] @
Citat:
Vidi ovako... alatka kao što je DSLR, kao primarnu namenu ima fotografiju, je l' te (?)...

Primarnu? OK, slažem se u potpunosti! Međutim, primarna namena kompjutera je bila - da računa! I šta ćemo sad? Da li to znači da ti na svom računaru koristiš SAMO kalkulator ?

Citat:
E bitno je da su ugurali (poluupotrebljiv) video, a nisu mogli da stave neke sasvim trivijalne stvari, koje se prosto podrazumevaju. Pa, čak i da se ne podrazumevaju, nelogično je da se ijedna trunka resursa troši na nefotografske stvari, na proizvodu koji služi samo za fotografiju.

Meni pre liči da je celo rešenje (sem ugradnje mikrofona) zasnovano isključivo na programiranju novog softvera! LV je već neko vreme tu, znači samo je trebalo "uhvatiti" video zapis! Dokaz za moju tvrdnju je i sama činjenica da AF (zasad) ne funkcioniše! Dakle, pretpostavljam da se ne radi o zaludnom rasipanju "resursa" već da je video mod produkt male grupe programera (a možda i pojedinca), nešto poput CHDK-a (razmislite o tome Canon >> CHDK)...

Citat:
Ono kao, "od viška glava ne boli". Pa ne boli, ali boli novčanik (uslovno rečeno). Ako dodaju video, to poskupljuje telo, ako ga već poskupljuju, hoću nešto fotografsko za te pare, a ne glupavi video!

OK, D700 za ISTE pare nema "glupavi video" ! Izbor je na kupcu... Možda se neko na kraju seti da izbaci i Downgraded verziju 5D Mk2 BEZ VIDEA! Photographer Only Edition...

Citat:
Dobar primer su telefoni. Dok su služili samo za telefoniranje, radili su kako treba. Otkad imaju i TV, internet, razne programe, GPS, trt-mrt, ovo-ono, kvalitet je drastično opao i nijednu od tih funkcija ne radi kako treba, a vek trajanja im je 5 puta kraći nego ranije.

Šališ se, ne? Posle OVAKVE izjave zaista ne znam šta da kažem, sem - POTPUNO NETAČNO! Nit' je kvalitet opao (bar u klasi telefona koje ja kupujem), niti "funkcije ne rade kako treba" niti im je vek trajanja "5 puta kraći" !

Citat:
Šta ćemo sa nedostatkom komander moda na blicu?

Potpuno se slažem (a to sam i napisao desetak postova ranije) da mi je neverovatno što nisu ugradili bilo kakav Pop Up blic... Pretpostavljam da su to ostavili za Mk3! Koji će, uzgred budi rečeno, verovatno biti Mirrorless!

Pozdrav!

[ vamsi @ 18.09.2008. 15:03 ] @
Citat:
Ako dodaju video, to poskupljuje telo, ako ga već poskupljuju, hoću nešto fotografsko za te pare, a ne glupavi video


E storme, pricas ti to vec neko vreme, ali sad si rekao na nacin da se skroz slazem s tobom.
Neke sitnice fale na i u tom telu da bih vise voleo da su te stvari ispravili.
A sitnice zivot znace.

Al mislim da se njima vise isplati da ga, pod izgovorom videa, prodaju za 2500e, nego da su uradili poboljsanja i svejedno ga morali prodavati za 2000e, jer tako stvari stoje na trzistu.
[ D.H.Lorens @ 18.09.2008. 15:55 ] @
Za "vlada 1970" @:

Evo "nekih video -slicica " :

http://www.youtube.com/results...+d90&search_type=&aq=f

I naravno :

http://www.elitesecurity.org/t332853-7


[Ovu poruku je menjao D.H.Lorens dana 18.09.2008. u 17:31 GMT+1]
[ Ivica M. @ 18.09.2008. 16:30 ] @
A šta mislite o snimanju makro videa sa dSLR-om? Rasveta, zavrnuta blenda i 100 odnosno 105...
[ vlada1970 @ 18.09.2008. 16:39 ] @
Thanks D.H.Lorens . Ne setih se da potrazim na youtube.com . Sve sam trazio na rapidu itd.

Gledam sad ovaj klip :

http://www.youtube.com/watch?v=6iNnozDYIL0

gde tip koristi pet objektiva :

50mm 1.4 Nikkor
18-105mm 3.5-5.6 VR Nikkor
18-135 3.5-5.6 Nikkor
105mm Sigma Macro
10-17mm Tokina Fisheye

i izgleda po meni ok . Jeste da vrti focus prsten na svakom od njih rucno , ali uspeva da fokusira i na 10 mm i na 105 mm , relativno brzo .Nije bas da moze sa brzinom da parira kamkorderu ali opet je po meni prihvatljivo za ovakvu dodatnu mogucnost na aparatu koji je prvenstveno fotoaparat .

Sad videh --- Ivica M. , evo bas na ovom klipu sto ga postovah ovde , covek koristi 105mm Sigma Macro , i priblizio je fokus licu od svog druga u ovoj radnji , ali nije mi nesto extra . Zamisljam kako bi bilo da je bash hteo blizu da ode , kao na primer medju latice od cveta . Sumnjam .
[ ERR @ 20.09.2008. 21:30 ] @
Svasta se ja nacitah na ovih nekoliko strana unazad i moram priznati da imam osjecaj da vecina komentara dolazi od strane inzinjera i marketinskih strucnjaka nego od strane fotografa koji od fotografije zive i koji ce ovaj aparat da kupe (ovim drugima koji se fotografijom bave kao hobijem ce u 99% slucajeva ostati samo da o njemu mastaju,a na kraju krajeva koji ce im q..c on kad mogu za svoje potrebe da kupe 5X jeftinije igracke koje ce im zadovoljiti potrebe)...

Elem ,sto se mene tice Canon EOS 5D Mark II je odlican aparat i kupujem ga cim se pojavi u prodavnicama (bilo gdje na svijetu).
Sto se tice 21mp, meni treba svih 21.
Sto se tice AF i broja tacaka, meni je potrebna samo jedna (1) u 99% slucajeva u ostalim mi treba jos plafon 3 komada :).
Sto se tice popup blica, eeee on mi ne treba ni u kojoj varijanti (oni kojima je ovaj aparat namjenjen nose u torbi barem jos dva externa blica).
Sto se tice videa, mislim da je ovo jos jedna stavka koja je veliki plus (vrlo dobro osmisljen od ljudi u Canonu) mada smatram da je to vise element koji sluzi da se malo opipa trziste i vidi kako disu potencijalni kupci. U buducnosti vjerujem da ce taj video biti vrlo koristan momenat.
Sto se tice cijene, smatram da je vrlo povoljna u odnosu na ono sta ovaj aparat nudi (da budemo iskreni ja bi tu lovu momentalno kesirao i da su uzeli stari 5D i samo dodali 21MP).

Izgleda da su ovi iz CANONa mislili na mene kada su pravili ovaj aparat :)

Zaboravih reci, ja se bavim stock (i studijskom) fotografijom i od iste zivim, hvala Bogu vrlo solidno ;=)


Aj uzdravlje!
[ popacp @ 20.09.2008. 23:36 ] @
He, pa u suštini ceo ES forum je jedno veliko cepidlačenje, a to što si sada upravo rekao sve stoji na mestu ko kamen na planini.
[ sledgeh44 @ 21.09.2008. 21:56 ] @
Pretpostavljam da ste svi već videli, ali hajde da ipak postavim link - http://blog.vincentlaforet.com...this-blog-and-to-our-industry/

Frejm iz videa smimljenog sa 5D Mk2...



Izgleda da je nekima video itekako bitan! Pogotovu što je Ju Tjub prepun filmića snimljenih sa D90...

Pozdrav!
[ Srđan Pavlović @ 22.09.2008. 06:10 ] @
I didn’t notice any shutter lag - but truth be told - I had such little time with the camera that when I was shooting any still pictures - it was in the middle of my shooting a video clip - I wanted to show that both could be done w / the same lens, lighting and position etc. And the “lag” never came into play… The camera does momentarily pause of course when you take a picture - but it takes right back up after the picture taking is done and keeps rolling…

Ovo mi se cini kao odlicna stvar. Snimas nesto u 1080p, a kada pozelis, samo skljocnes fotku, i snimanje se dalje nastavlja momentalno.
[ Kosta ******um Rex Persia @ 22.09.2008. 19:12 ] @
Nek priča ko šta hoće, ali revolucija u DSLR svetu je u toku, ovo je fantastično. Najzad više neće biti potrebni skupi kamkoderi za kristalno čiste snimke.

Ne zaboravite Fuji, ima i on keca u rukavu, gledajte vesti s Fotokine.
[ Nebojsa Milanovic @ 22.09.2008. 19:42 ] @
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Najzad više neće biti potrebni skupi kamkoderi za kristalno čiste snimke.

Ja upravo razmišljam da kupim jedan dobar kamkorder.

Ubedi me da mi on pored ovih noviteta ne treba - i dosta ćeš mi uštedeti :)
[ StORM48 @ 22.09.2008. 20:01 ] @
Ako i zanemarimo moje argumente "protiv" i dalje u igri ostaje jedan ogroman problem, koji će vremenom biti prevaziđen, ali nažalost industrija hardvera diktira tempo na tom polju, pa ćemo se načekati... propisno. Dakle, problem je neviđeno velika kompresija koja je potrebna da procesor izgura sav taj materijal. I, sve dok to postoji, taj materijal će biti lošeg tehničkog kvaliteta. Ako stavimo po strani plitak DOF kome se neki raduju, ukupan tehnički kvalitet će barem nekoliko godina biti baš, baš jadan, naravno u poređenju sa MiniDV kamerama, jer je njihov bitrate daleko najveći, a kompresija nepostojeća.

Ergonomija je još jedan parametar koji će većinu ljudi odbiti od ove ideje, čak ako i zanemarimo problematičan AF (odnosno nepostojeći, kod nekih modela). Zato, mislim da dilema - moderna FullHD MiniDV kamera ili DSLR ne bi trebala da postoji. Onaj kome treba kamera za lak, brz i kvalitetan rad, treba da uzme MiniDV, a ko već ima MiniDV, pa mu treba plitak DOF za neke situacije, on će moći da koristi DSLR, ali uz posedovanje klasične kamere za all-around snimanje.

Meni to i dalje izgleda kao gubljenje vremena, al' nema veze - svako ima pravo na svoje mišljenje.

Pozdrav
[ ERR @ 22.09.2008. 21:23 ] @
Ko misli da ce ovaj snimak biti "kvalitetan" vrlo se vara. Jos neko vreme (vjerujem duze) ce to biti samo opcija za igranje, daleeeeeeko od neceg sto se moze nazvati profesionalno (sem ako ne osmisle neku varijantu da se fotka 25 slicica u sekundi :) ,tipa RED kamere).
[ Paramecijum @ 24.09.2008. 08:42 ] @
Kada budeš dobio ovaj 5dII na testiranje, zovi me da donesem svoju malecku kamericu pa da uporedimo rezultate.
Javlja mi se da posle toga nećeš imati dilemu.
Budimo realni, ovo što nude fotoaparati u video području i dalje je dovoljno za kačenje na Yutube što je ogromnoj većini ljudi dovoljno, ali zar želiš jednog dalekog dana u budućnosti da gledaš takve dronjave snimke prvih koraka svog deteta. Da ti kaže: "ćale, pa vi ste stvarno živeli u jadno doba, moja narukvica daje bolji snimak."

Uvek je suština šta se s tim namerava, a Yutube kvalitet i masovnost svega toga traži bolje snimke od onih koje mogu da načine mobilni, posebno u telepodručjima.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.09.2008. 08:54 ] @
Nisam pogledao ni jedan video snimak ni sa 5 D Mark II, a ni sa D 90, nemam želju za tim.

Jer, bez obzira na kvalitetan senzor, put od njega do dobrog video snimka je dug.

Već prva prepreka na tom putu, pouzdan autofokus - kod fotoaparata nije pređena, tako da nema nikakvog smisla upoređivati snimak sa HD kamere i fotoaparata.

[ priest77 @ 24.09.2008. 09:37 ] @
Jos jedan problem koji ume da nervira je ono talasanje slike kada pomerate brzo kameru u toku snimanja, i da bi imali dobar snimak treba tripod i IS malo pomaze, kazu da je to slucaj kod svih CMOS kamera.
Evo ovde ima dobar primer, gore na stranici je snimak:
http://www.dagbladet.no/kultur/2008/09/21/547601.html
[ StORM48 @ 24.09.2008. 10:39 ] @
To je zbog skokovite korekcije blende i to će teško biti rešeno, jer listići na objektivima tako rade. A ako krenu da prave posebne objektive da bi rešili taj problem, onda se postavlja pitanje svrhe svega toga i onda video definitivno počinje da potiskuje primarnu funkciju fotoaparata.

Znači, to neće biti rešeno bez posebnih objektiva.

Pozdrav
[ Backy @ 24.09.2008. 11:07 ] @
ne znam za canon (verovatno zavisi od objektiva pošto sve ide digitalno), ali na nikonu se blenda kontorliše polugicom koja nema nikakve fizičke skokove... znači teoretski je moguće, još samo da telo ima toliki nivo artikulacije
[ NShappy @ 24.09.2008. 11:50 ] @
Onima koji smatraju da će video sa DSLR-ova biti slabo upotrebljiv, savetujem da ipak pogledaju ovaj primer: http://www.usa.canon.com/dlc/c...tArticleAct&articleID=2086

Mnogo bolje nego što se očekivalo. O DOF-u da ne pričamo.
[ ERR @ 24.09.2008. 14:04 ] @
^ pa zavisi za sta ce biti slabo upotrebljiv. Za snimanje filmica u cilju razonode i za'ebancije ce biti ekstra upotrebljiv, ali za neke ozbiljne stvari tipa sad cu sa ovim da zaradim nekih para nesto nisam bas siguran. Daleko od toga da nebi volio da je to istina, al mi logika govori da je za te pare nemoguce dobiti i vrhunski fotoaparat i kameru. Na kraju rajeva najjeftinija kamera koja se moze nazvati ozbiljnom (jos uvijek daleko od profi) je vise nego duplo skuplja od ovog aparata.
.

[ NShappy @ 24.09.2008. 14:42 ] @
^^
Citat:
...taj video mod će oduševiti snimače ovih low budget video spotova, amaterskih filmskih ostvarenja, umjetnika duge kose koji se bave filmskim ili režiserskim poslom...

Nego, jesi li pogledao onaj film dat u linku gore?
[ sledgeh44 @ 24.09.2008. 14:44 ] @
Citat:
...ali za neke ozbiljne stvari tipa sad cu sa ovim da zaradim nekih para nesto nisam bas siguran.

Za zaradu "nekih para" je potrebno, pre svega, znanje i umeće :-) Ja sam pre nekih tri - četiri godine prodao lokalnim televizijama nekoliko priloga snimljenih HP-ovim kompaktom(!) i NIKO se nije bunio! Pronađite stare video kasete pa uporedite kvalitet današnjeg videa (sa fotoaparata) sa kamerama od pre desetak godina! Canon S5 pravi video koji je u rangu profesionalne opreme od pre jedne decenije! Stereo zvuk, razumno brz fokus, optički zum u toku snimanja, 30 frejmova, VGA rezolucija...

Da se razumemo, niko ne kaže da će DSLR-ovi zameniti kamere! Bitno je samo da prihvatimo činjenicu da će od sada pa ubuduće, verovatno SVI novi (DSLR) fotoaparati imati opciju snimanja videa, sviđalo se to nekome ili ne! Po mom, a i po mišljenju hiljada drugih korisnika od čijih se para, by the way, finansira razvoj Canon-a, Nikona-a i drugih proizvođača, snimanje video zapisa je itekako dobrodošao dodatak! Ko neće, ili ne ume da ga koristi, ne mora :-)

Neko je ovde napisao: "Nisam pogledao ni jedan video snimak ni sa 5 D Mark II, a ni sa D 90, nemam želju za tim." Čemu toliko razočaranje? :-) Ja UVEK imam želju da vidim nešto novo! Pogotovu ako posle treba da dam validan komentar...

Uglavnom, primećujem da ovde više niko ne komentariše IQ ni za D90 ni za 5D MkII...

Pozdrav!
[ sledgeh44 @ 24.09.2008. 15:18 ] @
Citat:
Nego, jesi li pogledao onaj film dat u linku gore?

S obzirom da je server toliko preopterećen da svaki pokušaj gledanja videa na tom linku iziskuje neverovatno strpljenje, evo i link za isto to ali na Ju Tjubu! Naravno, kvalitet je prilično downgarade-ovan ali mnogo šta se da naslutiti :-)
http://www.youtube.com/watch?v=gDlHfxSmAFE
[ NShappy @ 24.09.2008. 15:37 ] @
Da! Uspeo sam to da vidim u toj rezoluciji malo down-ovanoj k'o što tamo kažu (ne ovo na jutjubu) i deluje brutalno dobro. Što reče jedan drugar umetnik, ovo da vide stariji filmski snimatelji, oblio bi ih hladan znoj. A ako nisu još u penziji, hitno bi upisivali kurseve računara.
[ StORM48 @ 24.09.2008. 16:36 ] @
Citat:
sledgeh44: Uglavnom, primećujem da ovde više niko ne komentariše IQ ni za D90 ni za 5D MkII...


Možda jer je to besmisleno raditi dok neko to ne proba?

Dokazano je da su net primeri obično đubre, te da ne treba donositi nikakav sud (osim čistog informisanja oko specifikacija) o aparatu, dok ne probamo lično ili barem dok neko od nas ne proba i to prenese ostalima.

Pozdrav
[ ERR @ 24.09.2008. 19:33 ] @
^exactly
[ Nebojsa Milanovic @ 24.09.2008. 19:39 ] @
Citat:
sledgeh44:

Neko je ovde napisao: "Nisam pogledao ni jedan video snimak ni sa 5 D Mark II, a ni sa D 90, nemam želju za tim." Čemu toliko razočaranje? :-) Ja UVEK imam želju da vidim nešto novo! Pogotovu ako posle treba da dam validan komentar...

Uglavnom, primećujem da ovde više niko ne komentariše IQ ni za D90 ni za 5D MkII...

Pozdrav!


Ja sam napisao, ali to ne znači da sam razočaran, niti da ne želim da vidim nešto novo. :)

To znači da nisam impresioniran videom niti to mogu da budem, a znam kako taj snimak izgleda i bez da ga gledam..(i inače ne volim da gledam primere po netu, volim da ih sam napravim).

Evo proverite me: u filmu sigurno ima preterivanja sa neoštrinom, plitkim DOF-om, i sigurno je sve u low-light-u.

Ali, garantujem da nema neke akcije i snimaka u prvom planu gde je potrebna brza promena parametara, jer je za to potreban najpre precizan fokus koga manuelno jednostavno nije moguće podesiti na zadovoljavajući način.

Dakle, pozdravljam uvođenje videa u DSLR-ove, to će dati snimke kakve u smislu osetljivosti i kontrolisane neštrine nemaju ni najbolje consumer HDV kamere.

Ali, da li bih na neko snimanje koje mi je važno poneo 5 D Mark II (čak i da imam sve objektive) ili npr. Canon HV 30?

Tu dileme nema.

Citat:
sledgeh44:

Uglavnom, primećujem da ovde više niko ne komentariše IQ ni za D90 ni za 5D MkII...

Nisam gledao ni slike od 5 D Mark II, ali unapred znam da će biti nedostižne za bilo koji Nikon. To govori dovoljno.



[ StORM48 @ 24.09.2008. 21:22 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Ali, garantujem da nema neke akcije i snimaka u prvom planu gde je potrebna brza promena parametara, jer je za to potreban najpre precizan fokus koga manuelno jednostavno nije moguće podesiti na zadovoljavajući način.


... kao i tri ruke koje će sve to ispratiti

Pozdrav
[ sledgeh44 @ 24.09.2008. 22:02 ] @
Citat:
Dokazano je da su net primeri obično đubre, te da ne treba donositi nikakav sud (osim čistog informisanja oko specifikacija) o aparatu, dok ne probamo lično ili barem dok neko od nas ne proba i to prenese ostalima.

Apsolutno tačno, samo, danas mi je stigao Časopis () sa reklamom uvoznika na DVE strane za D90 pa sam pomislio da ga je neko već dobio na testiranje kao što je bilo sa D700! Ne sumnjam da će se to uskoro i desiti i da će se prvi komentari pojaviti baš OVDE!

Pozdrav!
[ NShappy @ 24.09.2008. 22:42 ] @
Citat:
[url=/p2061308]Ali, garantujem da nema neke akcije i snimaka u prvom planu gde je potrebna brza promena parametara, jer je za to potreban najpre precizan fokus koga manuelno jednostavno nije moguće podesiti na zadovoljavajući način.

Kada se snimaju pravi filmovi, ovi holivudski, autofokus se uglavnom ne koristi.

Citat:
[url=/p2061308]AAli, da li bih na neko snimanje koje mi je važno poneo 5 D Mark II (čak i da imam sve objektive) ili npr. Canon HV 30?

Nosiće se i jedno i drugo i koristiti ono što će bolje odgovarati trenutnim potrebama i planiranom kadru. DSLR u video modu neće još veoma dugo biti upotrebljiv kao reporterska video kamera, ali kao filmska za "studijske" i režirane video radove, ihaaaj...

I aj pogledaj onaj linkovani film. Da, ima preterivanja sa low light, plitkim DOF-om i neoštrinama (ako ga već nisi pogledao) ali su to stvari koje se nikako ne mogu postići bilo čime drugim a da ima senzor manji od npr. Olyjevog.
[ Nebojsa Milanovic @ 24.09.2008. 22:49 ] @
Naravno da je tačno to što si rekao, ali nije u tome poenta. Moje mišljenje u najkraćem glasi:

DSLR filmić daje jednu potpuno novu dimenziju koje ni najjače kućne HVD kamere nemaju.

Ali: da li DSLR može da zameni kućnu HDV kameru?

Ni blizu.

A u tome je poenta.
[ sledgeh44 @ 24.09.2008. 23:08 ] @
Citat:
Ali: da li DSLR može da zameni kućnu HDV kameru?

Poenta je u tome da niko ne očekuje da DSLR išta zameni... Jednostavno, SVI novi DSLR-ovi će od sada pa na dalje i ubuduće snimati i video i to sve bolje i bolje! Da li je bolje imati funkciju više? Apsolutno DA! Mislim da će nam za par godina ova diskusija zvučati jako smešno :-)
[ Zarko Silic @ 24.09.2008. 23:13 ] @
Ima jos jedno "Ali"

da li je ta nova dimenzija primenljiva u "ovozemaljskim" uslovima i koliko ce korisnika moci da je primene u "svakodnevnoj" upotrebi?
Posebno je pitanje koliko ce forumasa moci iskoristiti ovu funciju?

Ili ce mozda kupiti za cetvrtinu novca HDV i snimiti ono sto ih zanima?

I jos jedno pitanje:
Koliko je vas, ucesnika u diskusiji videlo rezultate HDV kamkordera na ful 1080 LCD standardu, ili mozda misle da je to isto kao ono sto su do sada videli (mini DV)?
[ Paramecijum @ 25.09.2008. 00:21 ] @
Citat:
sledgeh44: Poenta je u tome da niko ne očekuje da DSLR išta zameni... Jednostavno, SVI novi DSLR-ovi će od sada pa na dalje i ubuduće snimati i video i to sve bolje i bolje! Da li je bolje imati funkciju više? Apsolutno DA! Mislim da će nam za par godina ova diskusija zvučati jako smešno :-)


A misliš da kamkoderi neće paralelno napredovati, imati sve kvalitetniju sliku i više funkcija?

Nema trika da fotoaparati IKADA dostignu i prestignu kamkodere.

A portabl kamkoderima nedostaje samo jedna stvar da bi bili lansirani u orbitu: izmenjivi objektivi.
Mislim da je to pitanje dana.
[ NShappy @ 25.09.2008. 08:30 ] @
U svakodnevnoj upotrebi, video na DSLR-u još dugo neće biti konkurent bilo kojoj kameri. Nikada (aj da kažem još veoma dugo) DSLR neće zemnuti kamere. Ali u specijanoj upotrebi, biće must have. O toj "specijalnoj" upotrebi jedino i vredi pričati.

Portabl kamkorderima mnogo fali veliki senzor čak i pre izmenjivih objektiva. Pored velikog DOF-a, fale im i mnogo bolje low light performanse. Obratite pažnju da je na ovim patos kamericama svetlosna moć objektiva i do 1.6. A u low light-u su upotrebljive... ...pa, malo bolje od telefona.
[ sledgeh44 @ 25.09.2008. 09:20 ] @
Evo ga i moj jubilarni poslednji post na ovu temu ...

Citat:
A misliš da kamkoderi neće paralelno napredovati, imati sve kvalitetniju sliku i više funkcija?
Nema trika da fotoaparati IKADA dostignu i prestignu kamkodere.

Čemu pisanje postova kad ih niko ne čita ... Dakle, to ISTO samo malo drugačije ti piše DVA posta više! Siguran sam da će "kamkorderi" paralelno ili neparalelno napredovati a isto tako sam siguran da će bilo koji novi DSLR imati bolji kvalitet videa od vrhunskog "kamkordera" od pre deset godina!

Od početka ove diskusije mi se nameće jedan primer koji je u žestokom off-u ali je toliko ilustrativan da ću ga ipak navesti... Godinama nosim sa sobom švajcarski nožić (vrlo bitan za posao informatičara )... Na njemu se nalaze i makaze... MAKAZE? Pa to je zapravo patrljak od makaza! E, ali TO meni odrađuje posao u 98% slučajeva!!! Nešto tako malo, nenametljivo i stalno prisutno je uglavnom korisnije od specijalizovanog alata iste namene koga nemate uvek sa sobom... Koliko će nas i u kojim prilikama nositi istovremeno i DSLR i "kamkorder"? Niko i nikad :-) Ko će vas i kada TERATI da snimate video DSLR-om? Niko i nikad :-)

"Dečje bolesti" koje su neki ovde istakli u prvi plan itekako stoje i itekako će ograničiti upotrebljivost ovih prvih DSLR-ova sa videom... Međutim, i prvi automobil je imao tri točka, 2 konja i jedno sedište :-) Revolucija je počela i to je evidentno! Pre dva dana Panasonic "jumped the bandwagon" sa njihovim navrat nanos "sklepanim" naslednikom nedelju dana (!) starog G1! Time je video ušao i u oblast Micro 4/3... Šta će biti dalje? Gledaćemo... :-)

Pozdrav!
[ Zarko Silic @ 25.09.2008. 10:25 ] @
Sva ta razmisljanja o video modu su hipoteticka pasuljijada.
Trenutno, ovakav kakav je, video mod u fotoaparatima ne moze da se pribljizi kamkorderima i aparat ne moze da zameni kamericu. O audio karakterisikama i da se ne govori.

Viktorija nije adekvatan primer. Ona je mala i praktcna; lako stane u dzep; manja je od bilo kog "originala", a pogotovo od svih njih zajedno; za razliku od dSLRa koji je veci i nezgrapniji od bilo kog kamkordera. S druge strane, za ozbiljnije secenje je ipak bolje koristiti makaze. Najbolji primer je primer univerzalnih alata koji nikako ne mogu biti zamena za specijalizovane. Pa ni u buducnosti.

Za low light test video moda uzmite na primer HV30 ili VX2000 (nije HD ali je tatamata za lowlight) pa uporedite rezultate sa bilo kojim fotoaaratom racunajuci tu i dslr. Dobijene snimke (sa mini HDV kamkordera) prebacite u HDTV format pune 1080 rezolucije i pogledajte na ful HD ekranu. Tek nakon toga donesite zakljucke. Ova yutube diskusija nema smisla.

Jedno vreme sam i ja mastao o fotoaparatu sa video modom. Kako vreme odmice, sve je veca razlika izmedju kamera i aparata pa sam potpino izgubio nadu da ce ovi ove druge sustici.

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 25.09.2008. u 11:36 GMT+1]
[ StORM48 @ 25.09.2008. 19:15 ] @
Paramecijum i Žarko su u većini pokrili sve ono što sam ja mislio da dopišem ovde, čitajući skoro napisane postove.

Elem, dve stvari su apsolutno sigurne - DSLR-ovi se nikad neće drastično menjati u fizičkom smislu, a to je prva i ogromna prepreka za bilo kakvo normalno korišćenje uvek i zauvek. Druga stvar - nije plitak DOF taj koji određuje kvalitet.

Poređenje home-video snimanja i nekakvog Holivuda? Jao, pa nemojte... Zna li neko šta je Panavision Hylen system? Svi nešto kao pišu i razumeju se, a snimanje filmova je toliko bizarno različito od drkanja ovih konzumer sranya, da ja prosto ne mogu da zamislim razvijenu diskusiju iz ovakve pretpostavke.... Pustite to, blage to veze nema sa ovim.

I što Žare reče, oni koji se kunu u ove video snimke sa DSLR-a, slobodno nek' pogledaju kako snimak sa HV20/HV30 izgleda na fullHD displeju, a onda ISTO TO pogledajte sa snimkom sa 5D (o onom "joke"-u sa D90 ne želim ni da pričam). Neuporedivo. Znam i bez da pogledam, jer je kompresija katastrofalna i potpuno razarajuća za tu rezoluciju.

To je isto kao kada biste, kačeći spojlere na jugića rekli da imate sportski auto. Kako spojleri auto ne čine sportskim, tako ni plitak DOF ne čini snimak kvalitetnijim. Na oko dopadljivijim - možda, ali će proteći još mnogo vode dok DSLR postigne protok na memorijskom kontroleru, toliki da uspe da izgura (potrebnih) 125MBps i time istisne HDV najvišeg kvaliteta. Zanimljivo mi deluju ova proročanstva koja kažu "smejaćemo se ovome kroz dve, tri, pet godina...". Pa možda, uz uslov da neko spali industriju kamkordera, a njenom menadžmentu zabrani rad na razvoju u narednih 200 godina.

Veliki senzor je jedini zaista potreban korak da kamkorderi postignu neviđen kvalitet snimka, uz (naravno) MiniDV kao medij. Barem do neke 3-4 inkarnacije SSD-a. Izmenjivost objektiva je ipak sekundarna stvar, čak i za poluprofesionalnu primenu, mada je i to klizav teren, pa su iznenađenja i tu moguća. Kamkorderi su dosta napredovali zahvaljujući Canonu, ali NE I SAMO Canonu. To je i Panasonic, JVC, Sony, a sve tri kompanije beleže zaista velike prihode iz ove branše, pa čisto sumnjam da neće upotrebiti tih 2-3% potrebnog većeg naprezanja da k'o iz šale prestignu kukavne DSLR bućkuriše.

EDIT: slovne greške

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 26.09.2008. u 01:59 GMT+1]
[ ERR @ 26.09.2008. 00:10 ] @
Aparat NIKAD (barem za nasih zivota) nece zamjeniti kameru u profesionalnoj upotrebi... ako se i dogodi neki multimedij to ce prije da bude tako sto ce kamera da zamijeni fotoaparat nego obrnuto... Ni to se nece nikada dogoditi iz razloga sto nekom kome bude trebala vrhunska fotka nece potegnuti novcanik i izvaliti 100milja dolara (koliko kosta jedna kamera koja recimo pravi 20ak MP slicice u sekundi) da bi radio fotke vec ce kupiti 50x jeftiniji fotoaparat.

Ko sto neko rece profi kameru cine mnogo zajebanije stvari nego sto je plitak DOF.
RED treba da izbaci model kamere pod nazivom Scarlet (velicine fotoaparata i cjenovno vrlo blizu nekom t modelu tipa ovom "nase"). Pored toga sto ce sljakati 24 slicice sa mnogo megapixela nevjerujem da ce bas moci da zamjeni fotoaparat kada je u pitanju pravljenje fotki jer dobar fotoaparat ne znaci samo mnogo megapixela.


Video u aparatu: DA za zajebanciju, NE za profi rad.

p.s.
Da ne bude zabune za one koji ne znaju sta je profi kamera, kamere tipa V20/HV30 nemaju veze sa profi opremom, a daju nedostizan kvalitet videa u odnosu na DSLR. To su kamere kojima gradjani normalnih zemalja snimaju djecu po kuci... samo kod nas se sa tim rade "profesionalne stvari". Cijena "profi" kamere krece od 6milja evra pa na vise (koliko kosta jedna EX1 recimo)... to je minimum (al bas minimum) koji se u svijetu koristi za neki ozbiljniji rad koji se moze naplatiti. Naravno uz tu kameru idu dodatci koji kostaju 3 puta vise nego kamera (tipa nekog adaptera za 35mm objektive i slicnih zajebancija).

[ s-o-n-i-c @ 27.09.2008. 15:49 ] @
ajde samo nekoliko stvari..

poredjenje sa Nikonom D700 gde je on kao superiorniji..

ok, jeste, fokus i brzina..

samo.. ima jedan problem.. ta famozna brzina..

D700 ima 12 a 5D mark2 ima 21 megapiksel.... ne mislite li da je mozda lakse progurati 12mp nego 21? hmm... Da se razumemo, meni je NIkon D700 fantastican aparat, ali za ono shto meni licno treba bolji je 5d mark2. Stoga ne treba davati paushalne ocene, svaki ima po neshto bolje, pa ti sad biraj shta ti treba.

Ja sam svojevremeno PRODAO Canon 20D koji je ima 5fps i KUPIO 5D koji ima 3fps. Zasto? zato shto mi brzina nije trebala nego ful frejm senzor, cista slika i 12,7 megapiksela :)

Koristim 5D (stari) i na njemu imam vise megapiksela nego shto ima taj novi nikon :) a moj aparat se pojavio.. hm.. pa 2005 (i slovima dve hiljade PETE) godine..

ok?

Sad me josh zanima koliko ste para zaradili sa svojim fotkama? Koliko je ovde profesionalaca koji koriste tu opremu o kojoj pricao a koliko lele*uda koji samo citaju reviewove a shkljocaju sa s5 is :)
Eto ja cu reci skromno da sam zaradio nekoliko hiljada dolara prodajuci fotke na stocku, a tu mi zamislite chuda najvise treba cista slika (citaj canon) i rezolucija (citaj canon).. i ovaj 5d mark2 je KAO stvoren za to.

Dalje, full HD video sa dobrim low light performansama i filmskim dof-om za 2500$ .. neko rece previse? U kom to univerzumu je previse?

pa samo ADAPTER za neki kamkorder da bi se dobio filmski dof, ako je dobar, kosta oko 1000$, a poznato je da guta svetlo, pravi vinjetu i ko zna shta jos sve ne, ako nije bas vrhunski, a vrhunski kostaju kao novi 5d

Ja ne znam da li smo mi na istoj planeti, ali meni cim kasica prasica otkuca 2000$ ja odoh po novu "petardu" da sa njom zaradim jos para. Tih 21 megapiksela ce imati jako dobru cenu na istocku, a filmicima se takodje izuzetno radujem, bar gledajuci najave.

srdacan pozdrav.



edit: izbačena uvreda

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 27.09.2008. u 17:08 GMT+1]
[ Balgavy @ 29.09.2008. 23:52 ] @
s-o-n-i-c "Tih 21 megapiksela ce imati jako dobru cenu na istocku, a filmicima se takodje izuzetno radujem, bar gledajuci najave."

Hm...veoma interesantno...skoknuo sam do istocka...evo i cena...filmovi su do 30 sec...zanimljivo...


Size Price Base Royalty

Small
4:3 Web (320x240)
16:9 Web (320x180) $15


4:3 Web (640x480)
16:9 Web (640x360) $25

NTSC/PAL
NTSC (720x486)
PAL (720x576) $40

HD 720p
HD 1280x720p $60

HD 1080i
HD 1920x1080i (if available) $75

sudeci po ovome...kao sto s-o-n-i-c rece prava kamera za stokere...
[ Ivand @ 30.09.2008. 11:58 ] @
Stim da je trziste klipova tek u povoju, pa iako su cene poprilicno vece nego za fotke, tesko da se iko opario od prodaje klipova na microstocku.
[ Balgavy @ 30.09.2008. 15:07 ] @
Ivand "iako su cene poprilicno vece nego za fotke, tesko da se iko opario od prodaje klipova na microstocku"

Hm...i stock fotografije su nekada ranije bile u povoju, pa ko je uhvatio prvi voz....samo razmisljam.,,Da li je iko sa foruma uopste probao sa prodajom videa na microstock sajtovima?
[ NShappy @ 30.09.2008. 15:37 ] @
Najviše će ućariti onaj ko uhvati prvi voz. Tako da...
[ Speedlight @ 30.09.2008. 22:54 ] @
Po pitanju Nikon D700 vs. Canon EOS 5D Mark II...

Ukoliko ne želite da fotografišete pejzaže za ogromne billboarde, 5D ima neznatnu prednost u odnosu na D700 po pitanju slike ali je je D700 i te kako upotrebljiv za studio i štampanje na srednjem do većeg formata. Ali ako pokušate da upotrebite 5D za action photo primenu, plakaćete od muke. Sa više nego skromnim auto-fokusom od 9 tačaka i 3.9fps (čak ga i moj D200 tuče po brzini i upotrebljivosti u tom segmentu - 7/11 tačaka i 5fps) ovaj foto-aparat je neupotrebljiv van studija za profesionalnu primenu. I to po istoj ceni kao D700, koji u tom segmentu ubedljivo dominira: do 8fps, sa AF od 51 tačke uz 15 krstastih. Video mod je šminka, jer profesionalni fotograf ne kupuje DSLR zbog video mogućnosti.

Politika dveju kompanija je više nego jasna: Nikon pravi DSLR-ove koji su upotrebljivi u svim segmentima (D3, D700 i donekle D300) uz primetno bolji kvalitet izrade, dok Canon forsira korisnike da se odluče za tip fotografske delatnosti. Doduše, Canon se propisno obrukao po pitanju auto-fokusa 1D Mark III, tako da je veliko pitanje njihove ozbiljne konkurencije na polju sportske/reporterske/situacione primene. Uopšteno gledano, Nikon D3 je kao kompletan proizvod još uvek ozbiljan izazov za Canon.

Sve rečeno, mislim da je 5D fantastičan za svoju primenu, dok god se objekat koji fotografišete ne pomera previše. Idealno za sahrane? Zaista ne mogu da se otmem utisku da je mogao da bude daleko bolji, a ne samo da popuni mesto u paleti - dosta tipična politika kompanije koja drži najveći deo svetskog tržišta. Mada, moguće je da je posredi trenutna nemogućnost izrade bržeg i preciznijeg AF sistema koji bi parirao konkurenciji, pa su se umesto toga odlučili za "ono drugo" - rezoluciju i software radi učvršćivanja pozicije gde imaju primat. Bilo kako bilo, fotografi pejzaža, svadbi i sahrana imaju novo sjajno oruđe, a ostali - razmišljajte o D700.
[ s-o-n-i-c @ 01.10.2008. 00:32 ] @
Citat:
Ivand: Stim da je trziste klipova tek u povoju, pa iako su cene poprilicno vece nego za fotke, tesko da se iko opario od prodaje klipova na microstocku.


Ocigledno pricas napamet :)

Znam nekoliko ljudi kod nas koju su uzeli lepe pare na videou i to sa kucnim HD video kamerama, konkretno Canon HV20/Hv30

A oni koji su poceli pre godinu dve, a narocito oni koji su talentovani.. pa.. pogledas samo broj downloada i sve ti je jasno.. :)

tako da, ta prica, niko se nije opario ne pije vodu.. ne rade tamo ljudi to za slavu ili za klikere nego za pare :)

A to shto je u povoju, pa bas i nije.. u povoju je bio pre godinu i kusur, a tada je bilo jos lakse, klinci sa renderovanim znakom dolara koji se okrece su uzimali pare, shto je sad iz ove perspektive smeshno..

danas vec videograferi na istocku rade CHUDA... bukvalno..
[ s-o-n-i-c @ 01.10.2008. 00:47 ] @
Citat:
Speedlight: Po pitanju Nikon D700 vs. Canon EOS 5D Mark II...

Ukoliko ne želite da fotografišete pejzaže za ogromne billboarde, 5D ima neznatnu prednost u odnosu na D700 po pitanju slike ali je je D700 i te kako upotrebljiv za studio i štampanje na srednjem do većeg formata.


Brate mili, meni su i Nikon D70 i Canon 300D iz 2003-e godine bili sasvim upotrebljivi i za bilbord i za studio..

No pricamo 5D m2 vs D700

5D zbog velicine slike i cistoce (canon noise free) ce sigurno biti bolja i pozeljnija studijska mashina. Shto ne znaci da D700 to ne moze, ali u tom segmentu, Canon ima jace oruzje
D700 s druge strane ima brzinu, vise fokusnih tacaka i generalno je upotrebljiviji van studija..

zato je basmislena rasprava shta je tu bolje.. prosto biras po svojim potrebama.. ja koji planiram i dalje da fotkam stock, meni je 5D m2 apsolutno bolja masina od D700, s druge strane da sam foto reporter, D700 bi mi bi siguran sam vise odgovarao.

A nekako mi se cini kao da su ljudi iskljucivi, vole da brane "svoj tabor" shto je besmisleno. Sve su to vrhunski aparati, samo je bitno izabrati ono shto ti treba.

Citat:
Video mod je šminka, jer profesionalni fotograf ne kupuje DSLR zbog video mogućnosti.


Iznenadio bi se koliko se profesionalnih fotografa obradovalo HD video modu iz Canona 5D mark 2. Evo ja ih znam licno nekoliko :)

Jeste videli laforetov film? Covek se usudio da kaze da slika koju je dobio parira kamerama od 100 000$
http://www.usa.canon.com/dlc/c...tArticleAct&articleID=2086 (izvinjavam se ako je vec bilo na temi).. dakle ovo je video sa 5d mark2

...

Ja sam se nekad licno smejao ljudima koji kupuju bilo koji foto aparat a bitno im je da "snima filmice" ... ja nisam ni live view imao na svom aparatu.. hell ni dan danas ga nemam, imam samo trazilo..

ali .. vremena se menjaju.. ovo su velike inovacije i stapanje tehnologija foto i video sveta, i generalno je uzbudljivo pratiti shta se tu dogadja..


ali da ti odgovorim konkretno, evo recimo shutterstock (www.shutterstock.com) je najavio da ce PRIMATI video zapise sa NIKONA D90. Ocekuje se da ce primati i sa Canona 5D m2.. tako da.. sa tim filmicima ce MOCI da se zarade neke pare..

A oko samog kvaliteta video-a ne bih, jer mi nista od toga nije proslo kroz ruke, ali sudeci po najavama, 5Dm2 HD video zapis je daleko od prosecnog i svakako vredan probe :)

A ako je verovati spomenutom laforetu, u pitanju je revolucija u video-u :) (http://blog.vincentlaforet.com/)
[ Ivand @ 01.10.2008. 10:08 ] @
Odosmo u totalni offtopic ali sad je kasno.
Sta htedoh reci time, Ja licno ne poznajem ni jednom VIDEOstockera u Srbiji koji zivi od toga, dok sa druge strane poznajem vise PHOTOStockera koji sasvim fino zive od toga.
Ako neko pouzdano - moze da tvrdi drugacije, neka me dematuje.
Takodje nekolicina postojecih photostockera polako pocinje da kaci i Video, ali opet prihod koji ostvaruju od prodaje video materijala cini tek mali mali deo ukupnog prihoda.

Dalje, tesko da Canon HV20/Hv30 mozemo da nazovemo kucnim HD video kamerama koje su sa cenom preko 1000e.

I na kraju, nisam rekao da VIDEO trziste nema perspektivu u buducnosti, niti da je sada los trenutak za ulazak na isto. Vec da tesko mozete ocekivati brz povracaj ulozenih sredstava - koja nisu mala.

[ s-o-n-i-c @ 01.10.2008. 23:43 ] @
da, u pravu si za to da ljudi (bar koje i ja poznajem) ne zhive od stock video-a, ali boze moj.. kada se nakupi 1000 klipova... ko zna..

I nije neki offtopic, ipak tema je 5d mk2 i HD video na njemu.. zashto ne bi bas stock video bio dobra upotreba toga..

a hv20/30 su po mom skromnom misljenju ipak kucne video kamere, bez obzira na cenu (hv30 je oko 900 eur). Jer, ne cini cena nesto profi opremom, nego ono shto ta oprema nudi.. pravi pro video umJetnici/whatever obicno rade sa vecim kamerama koje obicno imaju 3 chipa, mnogo dodatnih opcija itd.

Iako nama 900 eur mozda delovalo skupo, hv20/30 su klasicne kucne HD video kamere..

[ Nebojsa Milanovic @ 01.10.2008. 23:47 ] @
Niko i nije rekao da nisu..

Stvar je u tome što HV 30 može da napravi snimak koji višestruko premašuje njenu cenu. Zbog toga je ona značajna.

Retko se u foto/video svetu dešavaju takve revolucije kao što je kompakt HDV, a naročito HV 30.
[ s-o-n-i-c @ 02.10.2008. 01:10 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Niko i nije rekao da nisu.. (kucne kamere)


Citat:
Ivand:
Dalje, tesko da Canon HV20/Hv30 mozemo da nazovemo kucnim HD video kamerama koje su sa cenom preko 1000e.


:)

with all do respect..

U pravu si Nebojsa da je kvalitet slike iz Hv20/Hv30 fenomenalan, a u to sam se uverio i sam pre neku nedelju kada sam jedan dan drndao jednu hv20 kamericu..
No, point being, ono shto su kompakti naspram dslr, to su ove kamerice naspram 3ccd profi video kamera..
a to se najbolje vidi u low light uslovima..

.. no vratimo se na temu


5D mark2 bi pored "filmskog DOF-a" na svom video trebao da ima i fantasticne low light mogucnosti, shto je apsolutno fenomenalno.

Ako ste gledali onaj laforetov filmic, tamo je MALTENE SVE na Canonu 5D mark 2 snimano sa iso1600!

Imaju da se skinu i uncut scene tj raw video zapisi kakvi su izasli iz aparata na njegovom sajtu...

ljudi moji, to izgleda fantasticno...

ja ne mogu da docekam da stigne ta kamera pa da se nekako skrpim da kupim...

fora je u stvari shto bih da zadrzim stari 5D shto mi poskupljuje investiciju :)
[ Paramecijum @ 02.10.2008. 12:40 ] @
Prilično je očigledno da sve ide ka tome da fotoaparati budućnosti dobiju i vrlo kvalitetan video snimak i protiv toga se ne može.
Znajući to, najveći proizvođači polako ispituju teren i opipavaju puls korisnika.
Ako dodatni video neće imati za posledicu više kvarova na aparatu (zbog nekih dodatnih konstruktivnih rešenja) i neće umanjiti brzinu i kvalitet fotografskog dela uređaja, te svega beznačajno podići ukupnu cenu, ne vidim što ne bi postojao.

Postoje situacije gde video sa aparata može da odradi sjajno posao, recimo neka promocija, statični motivi, namesti se aparat na postolje, uključi snimanje i dobije kompletan snimak razgovora koji je obavljen, snimak sjajan za arhivu. Ima bezbroj ovakvih usputnih mogućnosti koje će se tek i otvarati kada cela ova stvar malo više uđe u praksu.
Kao što su pojedinci pričali šta će kamera na telefonu, za 10 godina kamere će postojati maltene u svakom uređaju.
[ sledgeh44 @ 14.04.2010. 12:51 ] @
Malo podsećanje na sve aktuelniju temu i sve aktuelniji aspekt korišćenja DSLR-a...

Pretpostavljam da smo većina (ako ne i svi) već videli ovo:
Carl Zeiss introduces cine lenses for DSLRs

i posebno ovo:
'House' season finale filmed with Canon 5D Mark II

Da l' na sreću il' na žalost, izgleda gospoda iz Canon-a, Zeiss-a a bogme i Nikon-a nisu ozbiljno shvatila predviđanja iz ove teme poput onog kad neko reče:
Citat:
Aparat NIKAD (barem za nasih zivota) nece zamjeniti kameru u profesionalnoj upotrebi...

E pa, pošto se to ipak desilo, lepo bi bilo da vidimo ovde i primere videa iz domaće radinosti a može i neki test...

Pozdrav!



[Ovu poruku je menjao sledgeh44 dana 14.04.2010. u 15:48 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao sledgeh44 dana 14.04.2010. u 15:49 GMT+1]
[ ERR @ 14.04.2010. 16:21 ] @
^A ti mislis da je fotoaparat zamjenio kameru u PROFESIONALNOJ upotrebi?
[ sledgeh44 @ 14.04.2010. 17:01 ] @
Mislim :-)

Za House M.D. na vikipediji piše:
Citat:

U.S. television ratings
In its fifth season, the show attracted 12.0 million viewers per episode and slipped to nineteenth place overall. It remained Fox's most popular show other than American Idol.

Po mojim kriterijumima, vrlo profesionalna upotreba :-)

Budući da se pojavljuju novi objektivi i oprema, pretpostavljam da ovo neće ostati usamljen slučaj...

Evo još jednog interesantnog primera, 5D Mk2 u kombinaciji sa Pocket Dolly-em Egipat...

...
[ ERR @ 14.04.2010. 18:13 ] @
^ a jesi siguran da su tvoji kriterijumi i profesionalni?