[ shima @ 20.09.2008. 01:39 ] @
Ukoliko ste zainteresovani da pravite Google Mape za Srbiju, napišite mail Google-u, citiram:

http://sites.google.com/site/mapmakeruserhelp/collaboration

"Interested in mapping other countries when this feature becomes available in more regions? Email us and let us know which countries you are interested in mapping."

Na tom sajtu je email adresa na koju možete poslati mail Google-u.

Pravljenje ovih Google mapa nije baš trivijalno jer zahteva gledanje video tutorijala i čitanje uputstava ali nije ni preterano komplikovano.
Mislim da su ove mape osnova za razvoj čitavog niza drugih stvari...
Koliko se ljudi iz drugih zemalja trećeg sveta trude da njihovi gradovi dospeju na Google Mape možete na primer videti na ovim video klipovima:
http://www.youtube.com/view_play_list?p=10D782971BA2553D
Tu se vidi kako korisnici preko sajta http://www.google.com/mapmaker mesecima prave mape svojih gradova iako tih gradova još uvek nema na
http://maps.google.com/

Evo maila koji sam ja u svoje ime poslao Google-u (prateći uputstvo koje su dali na prvom linku iz ovog posta):

"Subject: Interested in Mapping: Country: Serbia, City: Novi Sad

Hello
I am interested to participate in mapping my hometown: Novi Sad
It is in Country: Serbia

Please enable Editing Features in Google Map Maker for the Country: Serbia

Thanks,
...
"

Bitni linkovi:
http://sites.google.com/site/mapmakeruserhelp/
http://www.youtube.com/profile?user=GoogleMapMaker
http://groups.google.com/group/google-mapmaker
http://www.google.com/mapmaker



[Ovu poruku je menjao shima dana 20.09.2008. u 03:23 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 20.09.2008. 12:22 ] @
Problem je što nemožeš nacrtati mašu ako nemaš odgovarajuće podatke. GPS niej dovoljan za prikupljanje takvih podataka, a pouzdani podaci mnogo koštaju. Naravno uvek psotoji alternativa da koristiš nelegalne izvore, alito se kosi sa pravilima Gugla.

S druge strane, ako obezbediš valjane izvore i nacrtaš valjanu mapu na Guglu, Gugl zadržava sva prava na tu mapu, jer se otvaranjem naloga odričeš prava u njegovu korist. Odričeš se svih prava pa i tog da možeš da kontrolišeš ko će da menjapodatke koje si uneo (a to je dozvoljeno svakome ko ima otvoren nalog na Guglu).

Gugl, naravno zadržava sva prava itebi ne dozvoljava da koristiš podatke koji su proizvod Gugla (ako on taj proizvod pravi od tvojih podataka).

A na kraju krajeva, crtanje dobrih mapa je mukotrpan posao.

[ shima @ 20.09.2008. 15:36 ] @
Ovde navedene informacije su sa linkova iz prvog posta...

Citat:
Predrag Supurovic: Problem je što nemožeš nacrtati mapu ako nemaš odgovarajuće podatke. GPS niej dovoljan za prikupljanje takvih podataka, a pouzdani podaci mnogo koštaju.


Google obezbeđuje deo potrebnih podataka za crtanje mapa (a ostale podatke (mogu da) unose korisnici koji te podatke znaju iz ličnog iskustva).
Kao sto pokazuju (pored ovih: "Playlist: Google Map Maker Help" - http://www.youtube.com/view_play_list?p=6201A3407AEFF375) i ovi promotivni video klipovi:

"An Inside Look at Google Map Maker"
http://www.youtube.com/watch?v=DjoXsot4Xao

"Map your world with Google Map Maker"
http://www.youtube.com/watch?v=tXD2yTOjXe4

mape se crtaju preko satelitskih snimaka terena (tzv. "Hibrid View" u Google Map Makeru). Dakle moguće je crtati mape u onim oblastima za koje je Google obezbedio satelitske snimke. A takvih snimaka ima (za Novi Sad npr. itd...)

Pitanje (o kome trenutno nemam dovoljno informacija) je šta se događa sa preciznošću pozicioniranja tih nacrtanih mapa kada Google izvrši update satelitskih snimaka...Video sam na primer u Pekingu da je Map Lejer puteva pomeren u odnosu na satelitski snimak ...

Citat:
Naravno uvek posotoji alternativa da koristiš nelegalne izvore, alito se kosi sa pravilima Gugla.


Zato korisnici crtaju i zatim unose u mapu samo one podatke koje licno znaju. Na primer ja poznajem svoj kraj (tzv. "neighborhood"), znam dokle se prostire koja ulica u okolini gde stanujem, koliko traka imaju okolni putevi, kako se koja ulica zove, gde se koja zgrada nalazi itd...

http://sites.google.com/site/mapmakeruserhelp/introduction
"About Data from Other Maps
We expect our users to respect the intellectual property of other maps publishers, and data providers - please do not copy information from other maps. Only add information that you know well. The Google Map Maker Terms of Service provides more information on what you can do with this service."

Citat:
... Gugl zadržava sva prava na tu mapu, jer se otvaranjem naloga odričeš prava u njegovu korist. Odričeš se svih prava pa i tog da možeš da kontrolišeš ko će da menjapodatke koje si uneo (a to je dozvoljeno svakome ko ima otvoren nalog na Guglu).

Gugl, naravno zadržava sva prava itebi ne dozvoljava da koristiš podatke koji su proizvod Gugla (ako on taj proizvod pravi od tvojih podataka).


Koliko ja shvatam oni koji ove Google Mape već imaju i mogu da koriste (razvijene zemlje) kao i oni koji ih trenutno prave:
"Countries editable in Google Map Maker" (60 Countries)
http://www.google.com/mapmaker/mapfiles/s/launched.html
Rade to jer im je od koristi. Kako za građane tako i za privredu cele Zemlje.
Čini mi se da je Srbija i ovde iza mnogih zemalja, od kojih za neke, do sada, nisam ni znao da postoje (osim ako naša država ima u planu neki dogovor sa Googleom o čemu ne znam...)

Citat:
A na kraju krajeva, crtanje dobrih mapa je mukotrpan posao.


Tačno, medjutim crtanje Google Mapa nije preterano komplikovano (tačnije relativno je jednostavno), zatim dovoljan broj korisnika (kao što se vidi iz primera nekih zemalja) može da nacrta (Google) Mape .... ali problem "količine posla" i dalje stoji.

Zato me zanima da li neko zna kako je Microsoft obezbedio Mape (puteva, ulica, itd...) Srbije za Virtual Earth?


[Ovu poruku je menjao shima dana 20.09.2008. u 20:33 GMT+1]
[ momsab @ 20.09.2008. 17:40 ] @
te mape postoje gotove i uradjene i mogu se kupiti
recimo, kod ovih sto distirburija Garmin (Info nesto se zove firma), pa kod PlanPlus, da ne zaboravim Vojno-geografski zavod il' ga pomesah sa drugom institucijom itd itd
[ Shadowed @ 20.09.2008. 19:28 ] @
Microsoft ima dobre mape za Srbiju na http://maps.live.com Ljudi mogu da koriste njih tako da ne vidim razlog zasto bi iko gubio svoje vreme da radi za Google i to (koliko sam shvatio iz vase price, nisam gledao linkove) - besplatno.
Ne pada mi na pamet. Uostalom, ako Google bas hoce te mape, neka ih kupi od Microsoft-a.
[ momsab @ 20.09.2008. 19:55 ] @
ako neko hoce da crta mape i slicno, evo za pcoetak necega sto ce se pravo ceniti (pise sve ko je sta radio, mozes da koristis u svoje neprofitne svrhe ako sam dobro upamtio uslove koriscenja) ima http://www.openstreetmap.org/ + razni programi koji imaju zanimljive dodatke
inace, ranije je Google objavio na svom blogu da Maps zavisi od dostupnih dobrih mapa a takve se kupuju, je'lte

[ Boe @ 11.12.2008. 18:01 ] @
ima li novih desavanja u ovom pravcu? crta li neko od vas?
[ barakuda111 @ 13.12.2008. 14:05 ] @
Ja sam hteo da pocnem ali izgleda da ne moze. Poslao sam i email ali nista.
[ Predrag Supurovic @ 13.12.2008. 19:06 ] @
Citat:
Boe: ima li novih desavanja u ovom pravcu? crta li neko od vas?


Ja crtam, ali za sebe. Ne pada mi na pamet da mape poklanjam Google-u.
[ enthusy @ 13.12.2008. 23:24 ] @
Nisu još uvek uključili tu opciju za Srbiju koliko sam ja video.

Citat:
Predrag Supurovic: Ja crtam, ali za sebe. Ne pada mi na pamet da mape poklanjam Google-u.

Izvini, znatiželjan sam pa bih imao par pitanja (uz svo dužno poštovanje i napomenu da nemam ništa protiv tebe i tvog mišljenja jer sam borac za slobodu mišljenja i govora):
1) Šta postiže pojedinac koji samom sebi i samo sebi crta mape i ne želi da ih deli sa drugima?
2) Koliko decenija ili vekova bi trebalo svakome od nas da nacrta mapu sveta za sebe kada niko ne bi hteo da deli mape?
3) Da li misliš da je možda bolje rešenje da svako provede 2-3 minuta i nacrta par ulica svoga kraja i to podeli sa svima, a ostatak života posveti nečemu drugom?
4) Da li misliš da te mape koje ti crtaš samo sebi neće imati i svi drugi jer će iste takve mape Google dobiti od nekoga drugog?

Dakle iz moje tačke gledišta, delili vi mape sa Google-om ili ne to je svejedno jer će iste takve podeliti neko drugi. I ne samo iste takve nego i milijarde drugih mapa koje pokazuju druge deliće sveta. I to će biti dostupno svakom čoveku na ovome svetu. A u čemu je onda poenta sebičnosti i tajnovitosti pri pravljenju mapa, ostaće večna misterija za čovečanstvo
[ momsab @ 14.12.2008. 00:06 ] @
nije Google jedini koji to radi

spomenuo sam http://www.openstreetmap.org/
dosta je nacrtano tamo ;)
[ shima @ 14.12.2008. 01:40 ] @
Moje sadasnje saznanje (kao laika) se u meduvremenu malo promenilo (izmedu ostalog i zahvaljujuci
kvalitetnim temama ovde na ES Forumu).

Izgleda mi da su teme "Google Map Maker - inicijativa za Srbiju!" i "Google Maps za Srbiju!" ipak
dve potpuno razicite i odvojene teme.
Nisam upucen u detalje ali koliko sam shvatio cilj je imati mape(!) na Google Maps a to se (valda)
postize na razlicite nacine za razlicite drzave i regione...

Video sam na Google Map Maker Help Grupi da je neki lokalni gradski Srpski funkcioner (ne secam se
sada imena grada) trazio tamo da se IT ekipi koja hoce da uradi Google Map enabled sajt za taj grad,
omoguci postavljanje Mapa koje bi oni uradili. Admin im je odgovorio da je prosledio njihovu molbu
na "pravo mesto" i da ce biti kontaktiran na private...Zato mi se cini da tamo nisu date sve
informacije u vezi toga za koje regione se Mape Crtaju u Map Makeru a za koje se Mape Ne crtaju u
Map Makeru nego se to radi drugacije...
Cini mi se da je opcija za crtanje mapa u Map Makeru, namenjena zemljama "Treceg Sveta", gde su
druge opcije za izradu ili nabavku odgovarajucih mapa teze ostvarive (valda)... ali to je samo moje
sadasnje privatno misljenje ...
[ Predrag Supurovic @ 14.12.2008. 07:28 ] @
Citat:
enthusy:
1) Šta postiže pojedinac koji samom sebi i samo sebi crta mape i ne želi da ih deli sa drugima?


Crtanje mapa je skup posao. Zna se kako se do mapa dolazi.

Citat:

2) Koliko decenija ili vekova bi trebalo svakome od nas da nacrta mapu sveta za sebe kada niko ne bi hteo da deli mape?


Nemam pojma. Ne crtam mapu sveta nego mape koje su meni interesantne.

Citat:

3) Da li misliš da je možda bolje rešenje da svako provede 2-3 minuta i nacrta par ulica svoga kraja i to podeli sa svima, a ostatak života posveti nečemu drugom?


Izvini, ali te mape koje se dobijaju tako sto neko izdvoji 2 - 3 minuta da nacrta par ulica svoga kraja mene ne zanimaju. Zanimaju me kvalitetne mape.

Citat:

4) Da li misliš da te mape koje ti crtaš samo sebi neće imati i svi drugi jer će iste takve mape Google dobiti od nekoga drugog?


Imace ih samo onaj kome ih ja dam, sa sasvim sigurno takve mape nikada nece imati na Google-u.

Citat:

Dakle iz moje tačke gledišta, delili vi mape sa Google-om ili ne to je svejedno jer će iste takve podeliti neko drugi. I ne samo iste takve nego i milijarde drugih mapa koje pokazuju druge deliće sveta. I to će biti dostupno svakom čoveku na ovome svetu. A u čemu je onda poenta sebičnosti i tajnovitosti pri pravljenju mapa, ostaće večna misterija za čovečanstvo :)


Uvek je bilo da lezilebovici i oni koji ne znaju proglasavaju sebicnima oni koji znaju i koji rade, ali nece da rezultate svog rada dele sa lezilebovicima :) Sto tako ne prozivas VGI ili Garmin, sto vrlo skupo prodaju mape umesto da ih dele svima?

Kako sada stvari stoje svi sede i cekaju daim neko drugi nacrta mape i ocekuju da ce to da dobiju na tacni i bespaltno. Sta mislis, koliko ce eona trebati da se posao zavrsi ako svi samo sede i cekaju da im neko drugi nacrta mape?

Tebi niko ne brani da crtas mape i delis s kim god hoces, ali nemas pravo da se ovako obracas bilo kome drugom ko nece da Google-u poklanja svoj rad.
[ enthusy @ 14.12.2008. 17:54 ] @
@Predrag Supurovic
Ukratko, kvalitetne mape hoće imati svi jer i budale umeju da povuku crtu po ulici na satelitskom snimku, posle čega će verovatno slediti i ispravke nekoga ko je stručniji. U svakom slučaju, sumnjam da će se neko izgubiti koristeći te mape.

I još nešto, možda lezilebovići koje pominješ studiraju ekonomiju i vide daleko iza ličnog interesa, znaju šta su javna dobra,a šta tržište kapitala i znaju koliki ekonomski i sociološki problemi postoje kada ima neprikladnih rešenja u odnosu te dve stvar. Mape treba i hoće postati javno dobro, recimo novi modeli BMW-a kao navigaciju već koriste Google Maps. A VGI ili Garmin u bližoj budućnosti neće moći da rade baš sve što rade sada.
[ Shadowed @ 14.12.2008. 20:39 ] @
Google zaradjuje na google maps sajtu, stoga ne vidim zasto bih im poklanjao svoj rad*. Neka lepo kupe mape i gotovo.

*Zapravo ja licno i ne pravim mape. Na http://maps.live.com je MS lepo stavio vec ulice i nije trazio da im iko radi besplatno.
[ Predrag Supurovic @ 14.12.2008. 21:22 ] @
enthusy, ja se slazem da mape treba da budu javno dobro, ali je fakat da trenutno nisu. Trenutno su vrlo dobar biznis i to po principu - cek da nadjem negde besplatnu mapu pa da je pretvorim u isto to samo malo drugacije i dobro prodam.

Javno dobro ce postati onda kada neko ulozi ogroman novac da ih napravi javnim dobrom. Ja nemam ni vremena ni para da i od mapa paravim javno dobro, ili da resavam necije ekonomske ili socioloske probleme. Moje delova neju javnom interesu je, hvala bogu, bogato, i ja sam svoju ulogu u tom smislu odavno ispunio.

[ enthusy @ 15.12.2008. 01:56 ] @
Ok, ima logike. I ja sam malo preterao naročito u komentaru tvog prvog post-a jer uzimajući u obzir trenutnu situaciju više si ti u pravu nego ja, ali sve je to već odavno poznato kao sukob interesa :) U meni i dalje ostaje nada da će mape biti mnogo dostupnije nego što su sada, a ko do tada ume i želi da iskoristi tržišnu priliku za prodaju mapa, i treba to da uradi. Vratimo se na temu :)
[ Milos Stojanovic @ 18.08.2009. 02:45 ] @
http://google-latlong.blogspot...maker-gets-european-flair.html

http://www.google.com/mapmaker...;z=16&spn=0.011371,0.02429

[Ovu poruku je menjao Milos Stojanovic dana 18.08.2009. u 04:11 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 18.08.2009. 12:07 ] @
Ova karta Srbije na Google map samo potvrdjuje ono sto sam rekao ranije: mapu ce da crtaju ljudi koji su neuki i ne umeju to da rade, jer oni koji znaju, sigurno nece da gube vreme na to.

Ova mapa je lose uradjena - covek sedi u San Francisku, gleda Gogole satelitske snime i po njima crta mapu - to je huljenje na kartografiju - narocito zato sto su Google satelitski snimci neprecizni i aljkavo kalibrisani.

[ Milos Stojanovic @ 18.08.2009. 12:21 ] @
bre, pusti ljude da se zabavljaju :)

osim toga, neće mape da crtaju ljudi iz SF, nego iz Srbije, to je valjda i poenta MapMakera: da svako doprinese tako što će svoj komšiluk da izmapira. I sigurno niko neće da koristi ovu mapu za odabir ciljeva raketnog napada, već uglavnom kao pomoć u snalaženju po gradu, tipa turista koji pokušava da pronađe određen objekat i slično... tako da realno nije bitno dal je greška 2 ili 20 metara.
[ Predrag Supurovic @ 18.08.2009. 12:36 ] @
Ja sto sam video da je crtano, crtao je covek is San Franciska. Doduse, nisam gledao po Beogradu nego po unutrasnjosti.

Eh da je greska 20 metara bilo bi to odlicno.

[ Insane boy @ 18.08.2009. 12:38 ] @
Citat:
Milos Stojanovic:tako da realno nije bitno dal je greška 2 ili 20 metara.


GPS i slične mape obično služe da čovek nebi lutao 100m u krug već da bi našao na 1-2m tolerancije neki objekat.

Po meni 20m je nedopustivo, u LA gde sam ja tamo je sve u cm ucrtano, nedaj bože da je nešto pomereno za 1-2m propast
[ Predrag Supurovic @ 18.08.2009. 12:43 ] @
Ne treba preterivati. Prvo, GPS za opstu upotrebu samo teoretski moze da ti da 3 m tacnosti merenja, a i 20m je vise nego dovoljno. Ako ti treba preciznost u santimetrima odvoji koju hiljadarku da kupis neki geometarski GPS, placas pretplatu za koriscenej zemaljskih farova i crnca koji ce da ti nosi opremu.
[ Insane boy @ 18.08.2009. 12:55 ] @
A zašta ti smatraš opštu upotrebu? Pa misliš da je 20m sasvim dovoljno da te gps "zajebe"

Ako se već unose podaci i ako se već radi mapiranje, onda neka ga urade kako bog zapoveda. Inače sam po struci davno radio Geološko kartiranje, prema tome vrlo dobro znam kako se sve može kartirati neka maršuta, ali problem je što tako niko ne radi već kao što ti kažeš, zabode se u fotelju i preko satelita nasumice kartira, a to što su snimci satelita stari i po više godine, nema veze bitno da je neki lik koji nikad u životu nije video Srbiju, jer je njemu Paris cela Evropa, našao da kartira našu zemlju.

Ne radi se to tako indijanski....


P.S. Živim u ulici koja je jedna od najprometnijih u Zemunu, 2002 se izgradio jedan veeeeeliki soliter (15 spratova), misliš da ga na satelitskom snimku ima!? O čemu dalje da pričamo, o verodostojnosti da mi GPS nadje neku prodavnicu ili da me ne "odveze" u slepu ulicu....yeah right!
[ Predrag Supurovic @ 18.08.2009. 16:55 ] @
Pod opstom upotrebom upravo smatram orjentaciju u gradovima, planinarenje, turizam i slicne kategorije upotrebe karata. Kada te GPS dovede na neku tacku sa tacnoscu od 20m, to znaci da ti tu tacku koju trazis mozes da vidis. Ne treba ti GPS za toliko.

Radi se o tome da na topo karti 1:25000 greska od jednog milimetra u ocitavanju znaci gresku do 50m. Putne karte (autokarte) se rade sa razmerom 1:300.000 (greska do 600m) sto je za tu namenu sasvim prihvatljivo.

Insistirati na centimetarskoj preciznosti je besmisleno s obzirom da je oprema koja moze da odredjuje poziciju sa takvom tacnosti toliko skupa da se koristi samo za specijalne komercijalne namene.

[ Insane boy @ 18.08.2009. 17:09 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:  Putne karte (autokarte) se rade sa razmerom 1:300.000 (greska do 600m) sto je za tu namenu sasvim prihvatljivo.


Upravo sam našao stari udžbenik iz Geodezije i geološkog kartiranja... porveri ovo za 600m

150m je dozvoljena greška pri razmerama većim od 1:150k

Sve u svemu poenta nije u tome, već da je u americi ta tolerancija 90% niža nego kod nas, ono što je kod nas normalno da je 600m kod njih je 50m, o tome se radi.
[ websurfer @ 18.08.2009. 17:38 ] @
Citat:
Milos Stojanovic: bre, pusti ljude da se zabavljaju

osim toga, neće mape da crtaju ljudi iz SF, nego iz Srbije, to je valjda i poenta MapMakera: da svako doprinese tako što će svoj komšiluk da izmapira. I sigurno niko neće da koristi ovu mapu za odabir ciljeva raketnog napada, već uglavnom kao pomoć u snalaženju po gradu, tipa turista koji pokušava da pronađe određen objekat i slično... tako da realno nije bitno dal je greška 2 ili 20 metara.


Da li si siguran da nece jer mozda ce i posluziti za odabir ciljeva raketnog napada... Zato crtajte pogresne mape da vas promase!
[ Predrag Supurovic @ 18.08.2009. 22:57 ] @
Citat:
Insane boy: Upravo sam našao stari udžbenik iz Geodezije i geološkog kartiranja... porveri ovo za 600m ;)

150m je dozvoljena greška pri razmerama većim od 1:150k


Logika kojom se vidm je jednotavna: ako na 1:300000 jedan milimetar predstavlja 300 m, to znaci da, ako se prilikom crtanja ili ocitavanaj pogresi za jedan milimetar, pogresilo se za tih 300m. E sad, problem je sto se ne moze znati na koju stranu se pogresilo (da li je ocitano manje ili vise) tako da greska moze u stvari biti +/- 300 m, sto u najgorem slucaju znaci 600 m.

Dok mogu da prihvatim da neki standard jeste da se na 1:300000 tolerise greska od 150m, sto je pola milimetra na karti, bas me zanima, kako neko misli da na 1:1.000.000 ima istu apsolutnu gresku, kad je ta karta toliko grupa da se ne moze govoriti ni o milimetarskoj preciznosti a ne o redu desetog milimetra.

Citat:
websurfer: Da li si siguran da nece jer mozda ce i posluziti za odabir ciljeva raketnog napada... Zato crtajte pogresne mape da vas promase! ;)


Za nase topograske karte ne mora da se crta pogresno. One su u takvom datumu da, dok nije utvrdjeno koji je, mogli su slobodno da stampaju i dele karte, jer je retko ko mogao da ocita koordinate a da mu to bude primenljivo na nekim drugim kartama. Jos uvek ima ljudi koji tvrde da GPS-ovi ne valjaju jer grese i do 200 metara u odnosu na nase topografske karte. No, to je sada prevazidjeno jer je javnosti poznat tacan datum u kome su nase karte.

Google map upravo ima problem sto koristi datum koji je geografski nepodesan i sam po sevbi stvara gresku. To znaci da je takva karta ok za nepreciznu civilnu upotrebu (recimo reda tacnosti 200m), ali za vecu preciznost joj se ne moze verovati.
[ Insane boy @ 18.08.2009. 23:17 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Logika kojom se vidm je jednotavna: ako na 1:300000 jedan milimetar predstavlja 300 m, to znaci da, ako se prilikom crtanja ili ocitavanaj pogresi za jedan milimetar, pogresilo se za tih 300m. E sad, problem je sto se ne moze znati na koju stranu se pogresilo (da li je ocitano manje ili vise) tako da greska moze u stvari biti +/- 300 m, sto u najgorem slucaju znaci 600 m.

Dok mogu da prihvatim da neki standard jeste da se na 1:300000 tolerise greska od 150m, sto je pola milimetra na karti, bas me zanima, kako neko misli da na 1:1.000.000 ima istu apsolutnu gresku, kad je ta karta toliko grupa da se ne moze govoriti ni o milimetarskoj preciznosti a ne o redu desetog milimetra.


Pazi ne ide to tako kao što ti misliš Ali dobro ne razumeš se u kartiranje dobro pa normalno da ni ne znaš neke elementarne stvari koje recimo znaju studenti koji studiraju to, ili kao ja studiraLI
Logika kojom ti ideš nije takva baš u realnom životu kada se radi kartiranje nekog dela terena. Sa povećanjem karte tj odnosa naprema 1 povećava se i stopa oštrine tolerancije koja je dzvoljena za grešku, time se bave posebni tepartmani za topografiju i geodeziju (mislim da i primenjena Geomorfologija ima nekih dodirnih tačaka, koliko se ja sećam sa studija).

Uglavnom da ne tupim i da ti ne objašnjavam "na suvo" kako se na geomorfologiji ucrtavaju pomoćne izohipse pri velikim razmerama, jer faktički ti kada radiš crtanje izohipsi u paraleli sa podatcima iz satelita preko Daljinske detekcije (koja je bila moj oblast, naučni rad sam "pokušao" da pišem iz oblasti, savremene daljinske detekcije... ) koji se ranije dobio, ako pogrešiš negde za 2mm na onoj pomoćnoj izohipsi ćeš golim okom videti da ti se dve tačke ne podudaraju, i time odmah vidiš da si napravio katastrofalnu grešku.

E sada, na ovo tvoje pitanje, kako je moguće ucrtati mapu sa milimetarskom preciznošću.... daljinska detekcija je odgovor Ti posebnim instrumentima prenosiš na digitalni oblik podatke dobijene sa više servera i tu su tolerancije za greške izmedju 0,001 i 0,005 baš iz tog razloga jer praktično ni ne postoji greška, ti kada snimiš neki objekat i daljisnka detekcija ti proračuna XYZ-X koordinate po ustaljenom šablonu ( da ti ne objašnjavam sada kom šablonu, kao što postoje univerzalne metričke i imperialne mere tako i u kartiranju postoje neki šabloni) godinama si učen predhodno na fakultetu i školama da te koordinate uneseš kako treba u digitalan oblik, na kome ćeš kasnije odštampati nemo kartu i krenuti da unosiš detalje koje si sakupio dok si išao po terenu lomatao se i upisivao gde je šta.

Uglavnom prostije je nego što izgleda, (bar za mene ali ja sam to izučavao 7 godina) zbog toga i kažem da mi nije jasno kako velike kompanije kao što su GoogleMaps, Yahoo, Nokia, pošalju neke leve podatke netačne skroz, a recimo Garmin je u metar tačan, zato kažem da je 20m ne dopustivo, kada bi ti uživo pokazao na B0 formatu kada se crta maršuta od 25x25 kvadratnih kilometara, koliko je 20m to ti je debelo kao prst, promašaj i ne podudaranje tačaka (onih pomoćnih).

Izvinavam se ako sam malo udavio
[ Insane boy @ 18.08.2009. 23:27 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Google map upravo ima problem sto koristi datum koji je geografski nepodesan i sam po sevbi stvara gresku. To znaci da je takva karta ok za nepreciznu civilnu upotrebu (recimo reda tacnosti 200m), ali za vecu preciznost joj se ne moze verovati.


Bravo upravo poenta cele ove priče!

Zemlja kao što svi znamo (ili ne znamo) ima oblik nepravilnog Geoida, a geoid je sam po sebi jedan jedini specifičan upravo po tome što sam menja oblike. Tako da verovali ili ne po dopografskim kartama neki objketi koji su tu bili 1969, 2009 su na par kilometara dalje Ali ne fizičkih kilometara već, se zemlja tako izmenila tj pomerala celokupan položaj i onda dobijete netačan podatak.

A fala bogu sve topografske karte koje su kod nas u opticaju su reda radi starije od mog oca
[ Predrag Supurovic @ 19.08.2009. 09:32 ] @
Citat:
Insane boy: Pazi ne ide to tako kao što ti misliš :) Ali dobro ne razumeš se u kartiranje dobro pa normalno da ni ne znaš neke elementarne stvari koje recimo znaju studenti koji studiraju to, ili kao ja studiraLI ;)


Moguce je, ja se ipak kartograijom bavim iz hobija.

Citat:

Logika kojom ti ideš nije takva baš u realnom životu kada se radi kartiranje nekog dela terena. Sa povećanjem karte tj odnosa naprema 1 povećava se i stopa oštrine tolerancije koja je dzvoljena za grešku, time se bave posebni tepartmani za topografiju i geodeziju (mislim da i primenjena Geomorfologija ima nekih dodirnih tačaka, koliko se ja sećam sa studija).


Naravno, kada se sakuplja materijal za crtanej karte, da se to radi sa najvecom mogucom preciznosci. To nije sporno. Ono sto ja "ne razumem" je kako ta preciznost moze da se prenese na kartu koja je tako gruba da taj nivo detaljnosti na njoj ne moze da se prikaze.

Kada bi na primer na karti 1:1.000.000 uzeo oznaku puta koja je recimo sirine jednog milimetra i preracunao je u stvarne dimenzije ispalo bi da je put sirok 1 km!!! Naravno, poznto je da se takvi elementi karte u stvari i ne crtaju razmeri ali to sam oslikava koliko vrlo mala greska u citanju karte moze da dovede do velike greske u prirodi. Kako neko moze da ocekuje da ce na karti na kojoj 1 mm predstavlja 1 km, da ostvari preciznost reda 150m?!

Citat:

Uglavnom da ne tupim i da ti ne objašnjavam "na suvo" kako se na geomorfologiji ucrtavaju pomoćne izohipse pri velikim razmerama, jer faktički ti kada radiš crtanje izohipsi u paraleli sa podatcima iz satelita preko Daljinske detekcije (koja je bila moj oblast, naučni rad sam "pokušao" da pišem iz oblasti, savremene daljinske detekcije... :) ) koji se ranije dobio, ako pogrešiš negde za 2mm na onoj pomoćnoj izohipsi ćeš golim okom videti da ti se dve tačke ne podudaraju, i time odmah vidiš da si napravio katastrofalnu grešku.

E sada, na ovo tvoje pitanje, kako je moguće ucrtati mapu sa milimetarskom preciznošću.... daljinska detekcija je odgovor :) Ti posebnim instrumentima prenosiš na digitalni oblik podatke dobijene sa više servera i tu su tolerancije za greške izmedju 0,001 i 0,005 baš iz tog razloga jer praktično ni ne postoji greška, ti kada snimiš neki objekat i daljisnka detekcija ti proračuna XYZ-X koordinate po ustaljenom šablonu ( da ti ne objašnjavam sada kom šablonu, kao što postoje univerzalne metričke i imperialne mere tako i u kartiranju postoje neki šabloni) godinama si učen predhodno na fakultetu i školama da te koordinate uneseš kako treba u digitalan oblik, na kome ćeš kasnije odštampati nemo kartu i krenuti da unosiš detalje koje si sakupio dok si išao po terenu lomatao se i upisivao gde je šta.


Tupi slobodno, verujem da nisam jedini koje ova tema interesuje. Ovako, ovo sto si napisao zvuci kao gomila proizvoljno nabacanih strucnih izraza i nista vise od toga.

No, da se razumemo, ja sam uveren da kartografi prikupljaju i koriste podatke najvece preciznosti koju realno mogu da ostvare, ukljucujuci i koriscenje vrlo prezicnih mernih instrumenata i mnogo matematike. To nije sporno. Stvar je u samim kartama, njihovoj razmeri, postupku crtanja, stampanja, umnozavanja,kvalitetu papir, pa cak i uslovima u kojima se karte cuvaju i koriste i na kraju umeca onog ko kartu koristi. To sve dovodi do neke mogucnosti pojave greske i odstupanja od realnog stanja. Ja govorim o toj vrsti greske.

Objasnio sam kako sam dosao do greske koja je moguca na kartu 1:25000 (50m) i 1:300000 (600m). To nije greska u crtanju, nego greska koju je moguce napraviti u konacnom citanju karte. Ta greska obicno nastaje pre svega samim citanjem, ali moze biti i posledica svih gresaka koje se jave u postupku izrade karte.

Vazna stvar je da treba razdvojiti potrebu preciznog ocitavanja karte od njene upotrebe za orjentaciju. Kod preciznog ocitavanja potrebna je i visoka preciznost, jer se tu radi o direktnom prikupljanju brojcanih vrednosti. Tu se greske i primecuju. Medjutim, u orjentaciji, dovoljno je da se na karti prepoznaju elementi iz okruzenja i da se na taj nacin utvrdi pozicija. Tu nije potreban velika tacnost: ako iste orjentire vidis na karti i na terenu ti znas gde si, i nemas potrebu za te vise od toga.

Za opstu upotrebu karata u sta spadaju i konvencionalni GPS-ovi, prevashodna namena je ORJENTACIJA. To znaci da karte i oprema treba da ti pokazu gde si, a ne da sluze za precizna merenja.

Na primer, za vojnu takticku upotrebu ne trazi se veca preciznost ocitavanje kate od 300m jer za tim nema potrebe. U prostoru 300m oko sebe, voinik ce da se snadje i bez karte.

Ili, ako treba jos bolji pimer, to su civilni planovi gradova. Ko je progao da upotrebi turisticki plan grada za GPS sigurno je primetio da te karte popravilu uopte nisu tacne. uvek su na neki nacin prilagodjene formatu papira, prsotoru, ili tako necem. Medjutim te karte savrseno dobro rade posao jer one prikazuju dovoljno realan odnos i pozicije objekata da onaj ko koristi kartu moze bez problema da te objekte prepoznaje na terenu i orjentise se prema njima.

Greske na kartama smo u stvari i poceli da primecujemo tek kada smo poceli da koristimo GPS-ove. Dok smo korsitili samo kartu i kompas, tada tih gresaka nismo bili svesni niti su nam bile bitne. Ja sam na nasim topografskim kartama nailazi ona takve greske da je ocigledno da je to neko crtao ofrlje, a ne na osnovu merenja. To, naravno, ne umanjuje vrednost karata, jer i to ofrlje je vise nego dovoljno za ono cemu je karta namenjena. Kome treba veca preciznost uvek moze da uzme karte iz katastra, samo ce i tu da se razocara, jer ce imati obrnut problem - te karte su mnogo preciznije od GPS-a pa ce opet imati odstupanja.


Citat:

Uglavnom prostije je nego što izgleda, (bar za mene ali ja sam to izučavao 7 godina) zbog toga i kažem da mi nije jasno kako velike kompanije kao što su GoogleMaps, Yahoo, Nokia, pošalju neke leve podatke netačne skroz, a recimo Garmin je u metar tačan, zato kažem da je 20m ne dopustivo, kada bi ti uživo pokazao na B0 formatu kada se crta maršuta od 25x25 kvadratnih kilometara, koliko je 20m to ti je debelo kao prst, promašaj i ne podudaranje tačaka (onih pomoćnih).


Upravo se radi o nameni karata. Nijedna od firmi koje prave karte za civilnu upotebu, cak i digitalne, nema potrebe da se na taj nacin bavi kartama. Pre svega, sami GPS uredjaji ne mogu da imau vecu preciznost od 3 do 5 m i to u dobrim uslovima. Vec u gradskim uslovima, na brdovitom ili sumovitom terenu, po raznim kanjonima i gudurama, preciznost samih uredjaja lako opadne i na tih 20 m. 20m je itekako dopustiva greska, za tu namenu koju GPS i karta u njemu imaju.

Ono o cemu ja i govorim je potpuno nenamensko koriscenje karata. Ne jednom sam cuo zalbe ljudi upravo na Garmin karte, kako su neprecizne i kako cesto kada voze putem, GPS pokazuje kako u stvari idu van puta paraleno sa njim. Problem, naravno , nije u GPS uredjaju i karti nego u tome sto oni ocekuju da kartu razmere 1:300000 (a to je recimo podloga na kojoj je nacrtana Garminova karta Srbije i Crne Gore) gledaju u razmeri 1:2000 ili cak i na krupnjoj. Umesto da drze uvecanje karte srazmeran njenoj razmeri, oni previse zumiraju i ocekuju neku preciznost. To jednostavno ne ide.

Da stvar bude interesantnija, Garminova karta Srbije i Crne gore je, dodatno, pored skidanja podataka sa podloge korigovana merenjima na terenu. Ekipe Infoteam-a su bukvalno prosle sve vece puteve u Srbiji i snimile ih i tako su unete dodatne korekcije (ako nekog interesuje, taj posao je sponzorisao NIS pa su zato na SiCG karti NIS-ove benzinske pumpe istaknutije od drugih).

Pa sad ti vidi: ako je put snimljen na terenu i prenet na kartu, a onda neko drugi prodje istim tim putem i ne poklopi mu se put sa njegovim merenjem, da li to znaci da je karta losa? Nikako. Svako ko ima GPS i cesto prolazi jednim te istim putem, moze da se uveri da je svaki put merenje nesto drugacije. Jednostavno - to je ta preciznost uredjaja i nema bolje, a i nema potrebe za boljim.
[ Insane boy @ 19.08.2009. 11:50 ] @
Nisam znao da se iz hobija baviš topografijom! Lepo mada je to dosadan i ne prespektivan posao do bola, ali je ipak zanimljivo gledati te karte pogotovu one strucnije

Pazi zašto sam spomenuo Garmin GPS, jer me je on uvek vodio tamo gde teba i kako treba, koristio sam iGo i TomTom i na njima sam imao onih problema ja idem po autoputu a strelica ide 20m dalje od mene, po njivama Bilo je i gorih stvari, da mi piše izadjite na sledećm izlazu levo, ja izadjem levo a strelica nastavi da ide pravo.

Dok mi je Garmin najbolji za to, u Srbiji đene đene ali "preko" to ti brate radi u mm što bi se reklo. Znam iz ličnog iskustva, tj video sam svojim očima ljude koji imaju GPS na telfonima i hodaju i gledaju u njgea po centru NY u americi... tamo traži neku zgradu, zamisli da je mu GPS pokaže 50m dalje zgradu od njegove lokacije koju traži, a fala bogu ima 6 malih miliona zgrada u centru NewYorka Ali ne u USA se to drugačije kartira i tamo su greške retke, ima ih naravno ali su daleko transparentne nego kod nas.

Jedino mi je krivo što nisam uspeo da slikam ili bar da fotokopiram deo karte koju je radila američka mornairca za svoje potrebe tokom 90' godina kada su do kamenčića izkartirali dno pacifika, kasnije je to zastarelo i prebačeno u arhivu. Kada smo bili na praksi u Geoinsitutu (tamo preko puta beogradskog sajma) mogli smo da pogledamo te karte.... ono je WOW ali iznad tebe 5 ljudi te gleda da nešto ne mazneš ili ne slikaš
[ Predrag Supurovic @ 19.08.2009. 12:32 ] @
Citat:
Insane boy: Nisam znao da se iz hobija baviš topografijom! Lepo mada je to dosadan i ne prespektivan posao do bola, ali je ipak zanimljivo gledati te karte pogotovu one strucnije :)


O da, nekad karte razgledam samo zato sto volim da ih zagledam :)


Citat:

...video sam svojim očima ljude koji imaju GPS na telfonima i hodaju i gledaju u njgea po centru NY u americi... tamo traži neku zgradu, zamisli da je mu GPS pokaže 50m dalje zgradu od njegove lokacije koju traži, a fala bogu ima 6 malih miliona zgrada u centru NewYorka :) Ali ne u USA se to drugačije kartira i tamo su greške retke, ima ih naravno ali su daleko transparentne nego kod nas.


Ne znam kako GPS moze da resi problem kada i sam ima slabiji signal i ne moze da postigne vecu preciznost od 20m, sto u velikim gradovima medju neboderiam uopste niej retkost.

U stvari, znam, dovoljno je na terenu snimiti podatke sa tom greskom i verovatnoca je da ce se svima karta poklapati jer svi imaju istu gresku :)

[ Insane boy @ 19.08.2009. 12:59 ] @
Znači treba snimati i kartirati karte OBAVEZNO sa greškom, da bi nas GPS doveo do tačnog mesta, problem rešen svi srećni :D
[ Predrag Supurovic @ 19.08.2009. 18:06 ] @
Ipak ni to ne moze da pomogne, jer je i greskapromenjiva ako ni zbog cega drugog on zato sto se sateliti pomeraju pa se i kvaliett prijema signala menja :)
[ Insane boy @ 19.08.2009. 18:18 ] @
Sve u svemu, pomoći nam nema
[ Predrag Supurovic @ 19.08.2009. 19:33 ] @
Ima, kako nema. Samo treba biti realan i od GPS-a ne ocekivati ono sto ne moze.
[ Insane boy @ 19.08.2009. 23:58 ] @
:) hehehe

[Ovu poruku je menjao Insane boy dana 21.08.2009. u 13:46 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 20.08.2009. 08:21 ] @
Mora da su u SAD sateliti mnogo sofisticiraniji pa zrace kroz nebodere. U banana drzavama verovatno se jos uvek koriste zastareli sateliti.
[ Milos Stojanovic @ 23.08.2009. 15:48 ] @
za sve koji su zainteresovani da doprinesu, preporučujem da pogledaju ovo i uključe se u diskusiju http://groups.google.com/group...eb/mapmaker-srbija---vodi-plan
[ shima @ 23.08.2009. 20:12 ] @
http://googlemapsmania.blogspo...ing-on-line-map-providers.html
Comparing On-Line Map Providers
Sunday, August 23, 2009

http://geshout.com/mapscompare/all.php
Slobodno uporedite: Yahoo i Bing(M$) nemaju Srpske gradove ali zato Google ima i imaće ih do zapanjujućeg nivoa čim Srpska ekipa doradi stvari u Map Makeru ...


A ovo će i u Srbiji (nadamo se) da bude:
http://www.mapchannels.com/DualMaps.aspx

http://maps.google.it/maps?f=q...072269&z=14&iwloc=addr
(Ukoliko Vam Street View (360 VR-3D) ne proradi odmah - zumirajte malo a zatim dovucite žutog čovečuljka do puteva ...)

Interesantno već se turistički događaji u Evropi kače i na Srpsku Mapu!!! (Odaberite Srbiju, period-nedelju i .. događaj!)
http://maps.google.co.uk/maps/...com/sv/visiteurope/mapplet.xml
Jeste da kačenje nije najpreciznije ali naučićemo i to!

[Ovu poruku je menjao shima dana 23.08.2009. u 22:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao shima dana 23.08.2009. u 22:21 GMT+1]
[ koska @ 23.08.2009. 20:42 ] @
Super su ovo stvari... svaki dan se odusevljavam sve vise i vise...
Sta znam... spadam u one kojima vise znaci da se ulice podudaraju sa sat. snimkom, nego sa GPS koordinatama... verovatno zato sto ne koristim nikakav GPS uredjaj (Garmin na mobilnom ponekad)...
ipak mi vise znaci da ono sto vidim odmah znam sta je nego da se smaram sa tim da li je linija odsetala 20-30m od stvarne vrednosti...

nego...

Zanima me da li bi taj Google Maps "engine" mogao da se upotrebi za nesto drugo... Ok je ovo za mape, ali na primer video sam neke gigapixelne fotke koje rade na slicnom principu (cuvena slika sa Obamine inaguracije), odn. detalji se ucitavaju tek kada se pridje slici...
Na primer, na ovom linku http://www.boston.com/bigpictu...08/hiroshima_64_years_ago.html pod slikom broj 11 nalazi se panorama Hiroshime koja funkcionise bas kao da je mapa, a u pitanju je samo panoramska fotka...
Pitanje je kako se to radi, odn. da li i mi obicni smrtnici mozemo da napravimo tako nesto ili je potreban neki poseban deal sa Googlom?
[ Milos Stojanovic @ 23.08.2009. 20:42 ] @
Citat:
http://maps.google.it/maps?f=q...072269&z=14&iwloc=addr
(Ukoliko Vam Street View (360 VR-3D) ne proradi odmah - zumirajte malo a zatim dovucite žutog čovečuljka do puteva ...)

Street View nećeš videti u Srbiji u skorije vreme bojim se. Jesu krenuli sa Francuskom, Britanijom, Spanijom, Svajcarskom i Italijom, ali pokrivanje Street View-om ide jako sporo. Cak i Americi gde imaju veoma veliku pokrivenost ceo proces je trajao godinama.
[ shima @ 23.08.2009. 20:55 ] @
Neke Srpske lokacije već postoje u "StreetView" i to poodavno... Doduše ne u Google produkciji ali ipak na Google Mapi:
http://www.360cities.net/map#l...6&lng=20.46222&zoom=14
Kliknite na plave markere u Beogradu!
Ova tehnologija je dakle rastegljiva!


[Ovu poruku je menjao shima dana 23.08.2009. u 22:10 GMT+1]
[ Milos Stojanovic @ 23.08.2009. 21:09 ] @
Interesantna stvar, mada je miljama daleko od bilo kakvog StreetView-a. Ovo su jednostavno 360° panoramske slike uzimane na staticnim lokacijama koje je neko geocode-ovao za odredjenu lat/long lokaciju rucno. U svakom slucaju lepe slike.
[ shima @ 23.08.2009. 21:32 ] @
Ne mogu da garantujem 100% ali intuicija mi kaže da ništa ne sprečava ekipu sa 360cities.net ili bilo koga drugog da upotrebi, doradi, kupi itd... Flash panorama player sličan Googleovom Street View player-u sa hotspotovima duž glavne linije puta itd... Takođe fotograf može da slika lokacije na isti način kako to radi i Google! ako ima vremena i para
Dakle da ... nije Googleov Street View ali mislim da je bitno da je tehnologija prilično fleksibilna ...

PS: U stvari tamo se može kliknuti na "show controls" pa na strelice slično kao u Google Street View Player-u... Eh sada to što je taj naš fotograf umetnik a ne "slikač uzastopnih lokacija duž puteva", pa slika na svakih 200 a ne 5 metara, to je druga priča

PPS: Uostalom sa ovim playerom moguće je šetati se po pešačkim stazama, po ulazima, dvorištima itd. a Google je svoj player za sada fiksirao na lokacije duž linije puta ...

PPPS: Evo na primer na ovom trgu u Pragu ima par panorama na udaljenosti od 2 do 3 m (kliknuti na plavi marker na trgu pa na show controls pa na strelice za navigaciju) :
http://www.360cities.net/map#l...9&lng=14.42085&zoom=20
(tamo dakle ima ova panorama sa koje ima linkova na veoma bliskoj udaljenosti:
http://www.360cities.net/image...l-clock-old-town-square-prague)

[Ovu poruku je menjao shima dana 23.08.2009. u 23:35 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 23.08.2009. 22:12 ] @
Citat:
koska
Zanima me da li bi taj Google Maps "engine" mogao da se upotrebi za nesto drugo... Ok je ovo za mape, ali na primer video sam neke gigapixelne fotke koje rade na slicnom principu (cuvena slika sa Obamine inaguracije), odn. detalji se ucitavaju tek kada se pridje slici...


Naravno da može. Ubacivao sam u gugl api svoje karte i čak ih geografski orjentisao tako da se mogu koristiti kao podloga umesto gugl mape. Imaš sve to objašnjeno u helpu za gugl mape.

Jedini problem je što moraš da hostuješ podlogu koju ubacuješ a njen pregled kroz gugl troši ogromne resurse na hostingu.
[ shima @ 24.08.2009. 07:36 ] @
Citat:
Milos Stojanovic: Street View nećeš videti u Srbiji u skorije vreme bojim se. Jesu krenuli sa Francuskom, Britanijom, Spanijom, Svajcarskom i Italijom, ali pokrivanje Street View-om ide jako sporo. Cak i Americi gde imaju veoma veliku pokrivenost ceo proces je trajao godinama.

Hm kapiram šta hoćeš da kažeš međutim sinoć sam zaboravio da dodam da je onaj rimski Koloseum preuzet link iz neke reklame za Googleov Street View partner program:
http://googlemapsmania.blogspo...reet-view-partner-program.html
"Street View Partner Program - Wednesday, August 19, 2009
Google's Street View Partner Program is looking for institutions that would like to feature in Street View. They say they are particularly interested at the moment in hearing from zoos, parks, universities, amusement parks, outdoor marketplaces, stadiums, monuments, tourist destinations, and race tracks. However, they say they are also open to new ideas."

(takođe: http://maps.google.com/help/maps/streetview/partners/)

A evo i jednog konkretnog primera sa tog linka: Legoland California

PS:

http://maps.google.com/help/maps/streetview/partners/faq.html
"Can a property anywhere in the world apply?

Yes! It's great to see interest from around the world. However, we may not currently have vehicles available in your country, in which case we will keep your request on file for future opportunities. We're currently gathering imagery for our Partner Program in the US, Japan, and several European countries. "

https://services.google.com/fb/forms/streetviewinterestedpartner/
"Are you interested in having Google create a Street View of your property? First, be sure to read the FAQ.
Then, fill out the form below to be considered for a Street View partnership. "

U prevodu: dobra turistička atrakcija + institucija koja podnosi zahtev = (možda) Google Street View!

"What are the benefits of making my property available in Street View?

Your property will gain exposure on the #1 mapping site in the world. Millions of users will be able to visit your property from the comfort of their own homes, or preview it to help them decide on a visit. In addition, by using our Street View API, you can embed Street View imagery of your property into any of your own web sites, and set it up however you like to show virtual tours or other advanced features. Best of all, it's free!"

[Ovu poruku je menjao shima dana 24.08.2009. u 21:49 GMT+1]
[ shima @ 24.08.2009. 08:16 ] @
Citat:
koska: Ok je ovo za mape, ...
OK? Za svaki slučaj:

- "30 Great Google Map Mashups"
http://photoskml.googlepages.com/Gmapmovie.htm

- "23 Useful map mashups"
http://business2press.com/2009/06/28/map-mashups-google-maps/

- "Google Maps: 100+ Best Tools and Mashups"
http://mashable.com/2009/01/08/google-maps-mashups-tools/

- "Google Mapplets Directory"
http://maps.google.com/gadgets/directory?synd=mpl&pid=mpl

- "Mapping Success: Google Maps Case Studies"
http://maps.google.com/help/maps/casestudies/
na primer:
http://maps.google.com/help/maps/casestudies/video.html#trulia

Njujork:
http://maps.google.com/help/maps/casestudies/video.html#nyc
How NYC uses Google Maps and Google Earth:
http://www.youtube.com/watch?v=M-rfH-UrC-s

"Očistimo Srbiju"?: Evo:
"Clean up the World"
http://maps.google.com/help/maps/casestudies/video.html#cutw
http://activities.cleanuptheworld.org/?644/

- "Google Enterprise Earth and Maps - customer testimonials"
http://www.google.com/enterprise/earthmaps/customers.html
_________________

"Mala" digresija:

Zašto da se Srbija liši svih ovih benefita?
Bez dobrih Google Mapa smo u apsolutnom out-u poput Severne Koreje!
http://maps.google.com/maps?f=...;spn=5.937727,9.580078&z=7


[Ovu poruku je menjao shima dana 24.08.2009. u 21:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao shima dana 25.08.2009. u 11:34 GMT+1]
[ shima @ 19.09.2009. 13:49 ] @
Citat:
shima:... Za svaki slučaj:...
- Google Maps Video Playlist! (55 Videos!)
"Explore Google Maps and learn about new features!"
http://www.youtube.com/view_play_list?p=98DA918472BB3131
[ mladjan.antic @ 12.07.2010. 20:04 ] @
Google mapa Beograda ima dosta precizno uradjene ulice po meni (testirao GPS-om), ali me interesuje, gde moze da se sazna informacija kada ce otprilike da budu ukljuceni i brojevi ulica? Ko to radi u Srbiji i kod koga moze da se iskopa koja informacija?

Ja imam neke podatke, koje mogu da se iskoriste, ali to je mukotrpan posao i trebale bi mi godine da to uradim sam :D
[ bobisabob @ 29.03.2011. 01:14 ] @
jedno pitanje. odradio sam svoj komsiluk tj svoje mesto tako sto sam iscrtao ulice na osnovu satelitskog snimka i uporedio sa gps-om, sve je ok. ono sto sam nacrtao ceka odobrenje. da li nekomoze da mi kaze kada ce to uci u koriscenje i biti iscrtano u google maps-u?
[ BBS @ 03.06.2011. 12:40 ] @
Zna li neko razlog zašto su nacrtane ulice nepoklapaju sa stvarnim na google maps konkretno za Kragujevac kad se odabere satelitski prikaz

Inače ovd eje neko hvalio Bing Maps tolik osu dobre da nemaju ni ucrtan Kragujevac. Šta reći više
[ Predrag Supurovic @ 03.06.2011. 13:55 ] @
Google mape nisu precizne. Odstupanja mogu da budu i po par stotina metara.
Vidi: http://pedja.supurovic.net/goo...mogucio-crtanje-mapa-za-srbiju
[ shima @ 03.06.2011. 15:09 ] @
>On Fri, 2011-06-03 at 13:40 +0200, BBS wrote:
>Zna li neko razlog zašto su nacrtane ulice nepoklapaju sa stvarnim na
>google maps konkretno za Kragujevac kad se odabere satelitski prikaz

Prilikom dodavanja novih satelitskih snimaka i njihovog uklapanja pojave
se ovakva grafička odstupanja koja onda ispravljaju Google
administratori...

__________________________

Molim zaključavanje ove teme!
Google je odavno omogućio Editovanje Srbije u MapMakeru...
PS: Ova tema ionako sadrži previše offtopika
[ BBS @ 04.06.2011. 00:24 ] @
Hvala za informacije