[ boki @ 23.09.2008. 17:45 ] @



Processor Qualcomm® MSM7201A™, 528 MHz
Operating System Android
Memory ROM: 256 MB RAM: 192 MB
Dimensions (LxWxT) 117.7 mm x 55.7 mm x 17.1 mm
Weight 158 grams with battery
Display 3.2-inch TFT-LCD flat touch-sensitive screen with 320 x 480 (HVGA) resolution
Network HSDPA/WCDMA:
Europe: 2100 MHz
US:1700/2100 MHz
Up to 7.2 Mbps down-link (HSDPA) and 2 Mbps up-link (HSUPA) speeds

Quad-band GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900 MHz

Device Control Trackball with Enter button
Keyboard Slide-out 5-row QWERTY keyboard
GPS navigation capability with built-in GPS receiver and map software
Connectivity Bluetooth® 2.0 with Enhanced Data Rate
Wi-Fi®: IEEE 802.11b/g
HTC ExtUSB™ (11-pin mini-USB 2.0 and audio jack in one)
Camera 3.2 megapixel color camera with fixed focus
Audio Built-in microphone and speaker
Ring tone formats:
AAC, AAC+, AMR-NB, MIDI, MP3, WMA, WMV
40 polyphonic and standard MIDI format 0 and 1 (SMF)/SP MIDI

Battery Rechargeable Lithium-ion battery
Capacity: 1150 mAh

Talk time:
Up to 350 minutes for WCDMA
Up to 406 minutes for GSM

Standby time:
Up to 402 hours for WCDMA
Up to 319 hours for GSM

Expansion Slot microSD™ memory card (SD 2.0 compatible)
Special Features Digital Compass, Motion Sensor

[Ovu poruku je menjao boki dana 23.09.2008. u 18:56 GMT+1]
[ Catch 22 @ 23.09.2008. 18:38 ] @
Na GSM Areni:

Google and T-Mobile unleash the G1 for $179 and a two-year contract



[ boki @ 23.09.2008. 18:51 ] @
a koliko sam video oko 400$ bez contracta...

Bas me interesuje koliko ce mu trebati da dodje do nas....
[ Miroslav Jeftić @ 23.09.2008. 19:33 ] @
I kolika će mu biti cena kad dođe. Ako ne bude više od 400$ biće fino.
[ boki @ 23.09.2008. 19:36 ] @
u njamanju ruku ce samo promeniti valutu, znaci 400e. Mada ja predvidjam ~500e
[ Miroslav Jeftić @ 23.09.2008. 21:50 ] @
Toliko već ne vredi, radije bih onda još malo dodao za HTC Touch Pro ili nešto slično.
[ dr ZiDoo @ 23.09.2008. 22:00 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Toliko već ne vredi, radije bih onda još malo dodao za HTC Touch Pro ili nešto slično. :)

Ma meni je i nokia 3310 super, ali nova platforma je :):):):) (bye bye social life ;))

U Evropu kad dodje bice minimun 500e a prije da ce biti 600e. Mislim da ce ebay tu da odradi poso tako da sa shipingom i carinom nece ici preko 500$ sto je prihvatljivo.
Da li neko zna podatke o hardweru? CPU, memorija... ?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 23.09.2008. 22:12 ] @
Citat:
dr ZiDoo: Da li neko zna podatke o hardweru? CPU, memorija... ?


Nije ti dovoljno ono što je napisano u prvoj poruci?
[ Catch 22 @ 24.09.2008. 00:57 ] @
Citat:
dr ZiDoo: ...Da li neko zna podatke o hardweru? CPU, memorija... ?

- 192 MB RAM, 256 MB ROM
- Qualcomm MSM7201A 528 Mhz processor
[ ||NeX|| @ 24.09.2008. 01:08 ] @
Coolerski, da vidimo kako će zaživjeti G-Community oko ovoga.

Ne spominje se nigdje video snimanje i rezolucija kamere. Šta je sa tim?
T-Mobile će dati da se koristi G-Talk preko njega?
[ Miroslav Jeftić @ 24.09.2008. 07:46 ] @
Kamera je 3Mpix, ne snima video.
[ XASCII @ 24.09.2008. 09:57 ] @
A gde reklamirati iphone :)

[ 3MAJ86 @ 24.09.2008. 10:50 ] @
Da li neko potvrđeno zna, da li već sada može da se kupi u USA, bez ugovora za 400$?

Da li je moguće da, ukoliko mi neko odande to kupi i donese ovde, da telefon radi bez kojekakvih dekodiranja i gluposti? (nemojte mi se smejati, ne razumem se preterano u te stvari :) )
Ako je tako, onda bih vrlo verovatno mogao da spustim svoje zmajevske šape na jedan ovakav. Ako bude bio skuplji, daleko pre bih dodao još para i kupio HTC-a (Diamond ili čak 'Kajzera' nego ovaj....)

deluje vrlo zanimljivo doduše.
[ dr ZiDoo @ 24.09.2008. 10:52 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Nije ti dovoljno ono što je napisano u prvoj poruci?


Ev sutra idem kod ocnog, tita mi :)) jbg nisam vidia
[ calimero @ 24.09.2008. 10:55 ] @
T-Mobile's G1 Android phone to cost $179, available Oct 22

http://www.appleinsider.com/ar...cost_179_available_oct_22.html

na ugovor od 2 godine...
[ osmania @ 25.09.2008. 15:20 ] @
pa ako je oko 500 eura u eu onda je preskup mada nije nesto ni fin ne znam ovo u srediti je kuglica ili?
htc HD novi ce biti oko 600 cak i manje tako da ne moze se ni porediti...

a ako je kuglica onda bas nevelja....
[ MMX @ 25.09.2008. 17:53 ] @
A ko ga u SAD prodaje bez ugovora?
[ dr ZiDoo @ 26.09.2008. 12:31 ] @
GSMarena pise za bluetooth: 'Bluetooth Yes, v2.0, headset support only'
Apple je to uradio pa nije bas dobro prihvaceno...
[ eee @ 26.09.2008. 13:04 ] @
Malo laicki, al' ako je nesto open source, onda bi teoretski trebalo da je moguce napisati drajvere da ne bude samo headset only za bluetooth. A hardverski da se izvede da bude iskljuciv, ne deluje mi moguce. Na koji nacin da hardver prepozna da je drugi uredjaj headset a ne neki bluetooth uredjaj?
[ momsab @ 26.09.2008. 14:04 ] @
laicki da dodam, nije gotov Bluetooth API da bi se igralo oko ovoga :)
[ aceall @ 26.09.2008. 14:44 ] @
Ruzan je, kao i velik. Mislim da nema losijeg HTC-a koji se trenutno proizvode.
[ X-it @ 26.09.2008. 17:01 ] @
Citat:
dr ZiDoo: Apple je to uradio pa nije bas dobro prihvaceno...


I pored toga jel znaš podatak koliko je iPhone-a 2G i 3G prodato od početka proizvodnje do dana današnjeg? :)
[ osmania @ 26.09.2008. 19:19 ] @
Citat:
X-it: I pored toga jel znaš podatak koliko je iPhone-a 2G i 3G prodato od početka proizvodnje do dana današnjeg? :)


izvini ali iphone nose ga samo snobovci ono mislim imati iphone je kao nemam pojma imam telefon od 600 eura u djepu, i to samo da bi se neko pokazao. Na sve mi lici to, mada iphone je klin...ac ali imaju dobru reklamu: Sta se vrti na tv vrti se Iphone, sta mislis da se vrti htc koliko Iphone. A vidjet ces sada kad izadje HTC HD :) jedva ga cekam ne znam gdje je stao SE X1, mislim
najveca nebiloza u Iphone je to sto file sa mail ne mogu da skinem na iphone i da ga otvorim kad hocu.
Ne znam da li je moguce preko nekog programa koji mozda moram da kupim ili sta ali ja nisam mogao to da uradim i naravno da sam odvalio...
Iohone nisam kupio ali sam ga probao imao 7 dana kao test ono od kolege sa posla...
Mislim brukaaa.... i oni nazivaju to business mobac hehe ccc.... malo sam otisao od teme sorry

Nego za G1 ne znam sto kazes sve je open sorce pa se moze srediti mada ne znam da li moze android da se instalira na druga htc nemam pojma imam HTC keiser II pa da ga tu zviznem to bi bilo idealno.... ili samo pici na g1????
hvala puno
[ X-it @ 26.09.2008. 20:49 ] @
Pa bio on snobovski (o bože koji si hejter i lamer) ili ne... ali kada bi HTC naučio reklamiranje možda, kažem možda bi se i približio po broju SVE ukupno prodati HTC-ova u odnosu na 2 primerka snobovskih ajfona ;)
[ misk0 @ 26.09.2008. 22:24 ] @
Mozda HTC ne zeli prodavati snobovske telefona :)
[ X-it @ 26.09.2008. 22:49 ] @
Da... verovatno je to u pitanju ;)

Što da zarade 10 miliona dolara kada mogu da zarade 50 hiljada ;)
[ osmania @ 27.09.2008. 06:18 ] @
cinjenica je ta da je HD i X1 bolji od Iphone
ali iphone uzimaju oni samo koji zele da pokazu da imaju iphone i to je cinjenica, ali dobro u svakom slucaju vi imajte sta hocete svako ima svoj izbor... takodje i misljenje ako niste znali....
[ ikocar @ 27.09.2008. 08:42 ] @
ajde da se vratimo na temu. Koliko sam video po netu, telefon maltene zahteva konstantnu vezu sa google servisima. Ako je ovo osnova same platforme onda mu ne proričem dobru sudbinu na ovim prostorima
[ Catch 22 @ 27.09.2008. 08:58 ] @
Android UI:


Android browser u akciji:



... i rezanci s makom:

[ Miroslav Jeftić @ 27.09.2008. 18:03 ] @
Samo bih dodao da se ne može meriti uticaj na tržište, odnosno brend koji ima Apple i koji ima HTC, barem u SAD-u. Apple i ciglu da izreklamira prodala bi se u zavidnom broju primeraka. Dok za HTC osim geek-ova ne verujem da je iko i čuo tamo.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.09.2008. 19:18 ] @
Citat:
osmania: cinjenica je ta da je HD i X1 bolji od Iphone
ali iphone uzimaju oni samo koji zele da pokazu da imaju iphone i to je cinjenica, ali dobro u svakom slucaju vi imajte sta hocete svako ima svoj izbor... takodje i misljenje ako niste znali....


Mene, recimo, kao "dugogodišnjeg" korisnika iPhonea vređa ovakva tvoja izjava. Sad sam ja (a i cela ekipa sa npr. SMUG-a) ispao pomodar, jer sam kupio iPhone i nazivaš me indirektno seljom kome telefon služi samo za pokazivanje.

Telefon je onoliko dobar koliko su njegovi korisnici zadovoljnji njime. Tom logikom iPhone je mnogo bolji telefon jer ako svaki stanovnik ove planete dobije jedan HTC i jedan iPhone, garantovano će većina ostaviti iPhone kod sebe, a drugi vratiti.

Mogu odgovorno da tvrdim da na ovaj ili onaj način mogu da uradim većinu stvari na iPhoneu, koje i ti možeš na nekom WM telefonu. Neke stvari ne mogu, kao što neke opet druge stvari ne možeš ti.

Samim tim što sam rekao da meni telefon ne služi da bih ga pokazivao pred drugima, pa da ti "činjenica" u vodu, a samim tim i nepotkrepljena tvrdnja da su ona dva telefona i bolja. Možda i jesu, ali se sledeći put potrudi, U RELEVANTNOJ TEMI, da potkrepiš argumentima svoje vlažne snove.

G1-nova (kakav padež:) zavisnost od neta možda i nije loša, jer će na globalnom nivou doneti pojeftinjenje pristupa netu sa mobilnih uređaja.
[ Rembrant @ 29.09.2008. 08:19 ] @
Citat:
Nego za G1 ne znam sto kazes sve je open sorce pa se moze srediti mada ne znam da li moze android da se instalira na druga htc nemam pojma imam HTC keiser II pa da ga tu zviznem to bi bilo idealno.... ili samo pici na g1????


Koliko znam moze na vecinu HTC uredjaja a i na vecinu smartphone-ova! Samo treba potraziti na netu tutorijale kako instalirati!
[ dr ZiDoo @ 06.10.2008. 08:22 ] @
http://tmobile.modeaondemand.com/htc/g1/
[ osmania @ 06.10.2008. 18:00 ] @


sta je na linku?
ne mogu otvoriti
[ dr ZiDoo @ 06.10.2008. 22:43 ] @
""emulator"" od G1. Nije nista pretjerano ali valjda probati :)
[ bonovoxu2 @ 07.10.2008. 19:32 ] @
pa ne bi trebao da bude skup. kada je izasao HTC Touch Diamond cijena mu je bila u svedskoj 550€ a ja sam ga u bosni kupio za 400€ i godina garancije
[ Pici man @ 07.10.2008. 20:41 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Telefon je onoliko dobar koliko su njegovi korisnici zadovoljnji njime. Tom logikom iPhone je mnogo bolji telefon jer ako svaki stanovnik ove planete dobije jedan HTC i jedan iPhone, garantovano ce vecina ostaviti iPhone kod sebe, a drugi vratiti.

Ovo da je telefon dobar koliko je njegov korisnik njime zadovoljan je tacno i ne dolazi u pitanje, ali, reci da ce vecina ostaviti iPhone a vratiti HTC može samo zaljubljenik u Apple kompaniju tj., osoba koja koristi iPhone.
Verujem da ce ona osoba koja koristi HTC ili bilo koji drugi PDA sa WINDOWS MOBILE OS-om takodje reci da "svaki stanovnik ove planete ako dobije jedan HTC i jedan iPhone, garantovano ce vecina ostaviti HTC kod sebe". ....
Mislim, šta reci, evo ja nisam korisnik ni MAC Mobile OS-a a ni Windows Mobile OS-a vec SYMBIAN OS-a i mogu mirne duše kritikovati i jedan i drugi ... Ja cu naravno reci da "svaki stanovnik ove planete ako dobije jedan HTC, jedan iPhone i jedan Symbian, garantovano ce vecina ostaviti Symbian kod sebe". ....

I tako se mi možemo prepucavati godinama .........

iPhone ima gomilu mana BANALNIH koje su toliko puta nabrojane da mi je muka spominjati ih i te mane ga ogranicavaju isto kao EU naše gradjane kada žele prošetati van naših granica.
Bilo koji drugi PDA sa Windows Mobile OS-om pa bio HTC ili EiNIŠ(da se kojim slucajem proizvodi) ima blizu deset hiljada dodatnih aplikacija za proširenje njegove upotrebne vrednosti do neslucenih razmera i tu je prednost na strani WM-a trenutno ma šta drugi priznali. Dodatne aplikacije i softverska podrška cine jedan telefon tj., uredjaj "pametnim" i njegov operativni sistem tada ima UPOTREBNU vrednost kakva i dolukuje.
Medjutim, cene datih PDA uredjaja prevazilaze vrhunski PC ili cak laptop i to ogranicava njihovu širu rasprostranjenost. Imajmo u vidu da je iPhone u Americi ponudjen gotovo D Ž A B E za njihov standard i nije ni cudo što se u državi od 300 i kusur miliona stanovnika našlo milion i nešto njih koji su kupili iPhone ...
No, džabe tom iPhone-u dobar hardver kada mu je OS ogranicen raznim BANALNIM zabranama, nema dodatnih aplikacija ni za lek, cak nema ni dobru GENERICKU softversku podršku za ugradjeni hardver što samo govori da je PDA sa WM OS-om poslednje generacije recimo mnogo bolje "naoružan" i da se ne može meriti sa iPhone po funkcionalnosti i MOGUCNOSTIMA koje može obavljati. Doduše, iPhone se ne može meriti po funkcionalnosti ni sa bilo kojom nokijom koja ima Wi-Fi i mesto za memorijsku karticu, ... iPhone je namenjen iskljucivo Apple userima i to mu je i prvobitna namena bila.

Jedina prednost iPhone u celoj ovoj prici je ta da je ovaj uredjaj promenio koncept touch screen mobilnih aparata kakav poznajemo danas i da je uveo nešto novo i revolucionarno, ma koliko takva razlika delovala minorno u odnosu na vec postojece aparate sa ekranom osetljivim na dodir koji u sebi nose neki od popularnih operativnih sistema tipa Windows Mobile, PalmOS, Symbian UIQ OS, Linux mobile. Sama spoznaja o tome da je korisnik oslobodjen potrebe da koristi olovcicu i da uredjaj može najzad koristiti samo jednom rukom pritiskivanjem komandi i komandovanjem opcijama prstom po ekranu daje dozu futuristickog elemeta koja je nedostajala svim touch screen uredjajima. Dokaz toga je da cela mobilna industrija kopira iPhone koncept pa i ovaj gugl telefon iz ove teme možda ne bi ni postojao da nije bilo iPhone-a! U tome je jedina velicina iPhone i ni u cemu drugome.

U svakom slucaju, ako bih prestao off-topic pricu i vratio se na temu, šta reci za ovaj novi gugl OS telefon? Sve dok se ne pojavi par hiljada dodatnih aplikacija bice ogranicen na genericke programe koji dolaze sa OS-om i tu nije ništa dalje od nekog java Sony Ericsson modela, ... Operativni sistem bez dodatne softverske podrške ne vredi ni lulu duvana.

Toliko!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.10.2008. 22:41 ] @
Za Symbian ti mogu kapu skinuti, za WM ne znam šta znaš, ali o iPhoneu nemaš pojma
Evo, imam i iPhone i WM telefon, paralelno ih koristim. iPhone imam godinu dana, pre njega sam imao WM telefone, a evo od skoro, igrom slučaja, opet. Ja ne pričam o većini ljudi koji znaju da flešuju ROM..ja pričam o većini stanovnika ove planete koji "uče" da koriste svako novi telefon koji dobiju. Ti ne spadaš u tu grupu.
WM je zamoran za koristiti. To mu dođe ko činjenica.
A nemam šta da pričam o iPhoneu sa nekim ko ga je paušalno koristio, a ko nije čuo za jailbreak, Cydiu, Installer, AppStore i slične sinonime za korisničke aplikacije na iPhoneu, što tvoja tvrdnja o nepostojanju programa za njega potvrđuje
I opet ću da se ponavljam, i biće offtopic, sve dok neko ne počisti ovo, iPhone nije u USA jeftin telefon. To je drugi dokaz da o njemu ne znaš dovoljno da bi prosipao paušalno znanje. Stari model je koštao 399 i 499$, plus obavezna mesečna pretplata na 2 godine, u visini od 30-40$ pa na više. Sračunaj koliko je ona Amera sebi moglo da ga priušti i koliko on ustvari njih košta. Ista je i sad situacija. Sad ga kao prodaju za 199 i 299, digli su minimum mesečne pretplate za 10$ (što je 240 na period od 2 godine, a ovamo ga kao pojeftinili 200$) i opet saberi to, pa vidi koliko je to "volkstelefon". Može ga imati svako, neko uz odricanje, neko bez, ali je poenta da se ne deli šakom i kapom.

I za kraj, skide ti kapu iPhoneu za jednu stvar, revolucionarnost u nečemu.. U čemu evo ja da skinem kapu WM telefonu danas? Ili tvojoj Nokiji sa Wi-Fi i slotom za karticu?

Ne moraš svakom loncu biti poklopac, pogotovo kad nisi na svom terenu.
[ boki @ 07.10.2008. 23:55 ] @
Iphone-a ce uvek pokopavati zatvorenost.

Glavna prednost androida je sto je Otvoren. Sta ce to tacno u praksi znaciti, ostaje da vidimo.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.10.2008. 08:24 ] @
Naravno, Androidu je očigledna prednost otvorenost, ali uporedi to sa desktop OS..imamo recimo GNU/Linux koji je otvoren i imaš neke druge, koji su zatvoreni. Tim drugima ne nedostaje ni modifikacija, ni programa, ni korisnika :)
Isto kao što ih ne nedostaje ni Symbianu, ni WM-u, a eto, ni iPhoneu.
[ osmania @ 08.10.2008. 08:25 ] @
Mislim da je google phone izasao prije mjesec dana pa ko bi ocekivao da ce biti programa.

Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-
I za kraj, skide ti kapu iPhoneu za jednu stvar, revolucionarnost u nečemu.. U čemu evo ja da skinem kapu WM telefonu danas? :) Ili tvojoj Nokiji sa Wi-Fi i slotom za karticu?
Ne moraš svakom loncu biti poklopac, pogotovo kad nisi na svom terenu.


O ko je napravio prvi PDA (smartphone) i sta je starije WM ili Iphone (i koliko starije)? to nije bilo revolucionarno nego samo je revolucionarno ono sto iphone uradi... zato kazem ljudi koji imaju Iphone oni ne vide dalje od njega to je cudo jedno. To je neobrasnjiva pojava, u biti sve nevelja a samo iphone je kralj koji moze nista...
a ovaj komentar za kolegu dane bude poklopac mislim da si ti taj... ali helenejse....

pozdrav WN rulez :)
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.10.2008. 08:42 ] @
Niko nije ni kritikovao nedostatak programa za G1 :)

A prvi PDA je napravio, nećeš verovati, Apple, tako da ni ti baš nisi kompetentan za neku raspravu, a da to ne bude puko "moj je bolji" prepucavanje :P Čak je i reč PDA nastala u Appleu...eeeew, ja bih je sad prestao koristiti :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Newton
http://www.nzeldes.com/HOC/Newton.htm

WM telefon, kao i iPhone, a kao i Android telefon, mogu svašta. Verovatno ni jedan neće moći sve. A tebi ću rado na PP odgovoriti ako me pitaš šta to sve moj iPhone ne može, što može moj WM telefon :) Evo pomoći ću ti, ne može da radi turn-by-turn navigaciju, copy/paste (recimo da ne može Copy/Paste, ako zanemarimo OpenClip)...ne pada mi više ništa na pamet :)
[ boki @ 08.10.2008. 10:14 ] @
Mislim da su trenutne mobilne platforme daleko zatvorenije od Windows-a.
[ dr ZiDoo @ 08.10.2008. 11:40 ] @
Nebi puno o iPhonu jedna da sam ga vidio dobro, ali WM je za telefon totalna dresina (subjektivno). Po meni: los imenik, los rad sa SMS porukama, saso mange spor. Uporediti jedna npr symbian telefon i wm telefon je skoro nemoguce (sa aspekta telefoniranja). E sad sto je WM platforma rasirena, ima dobar community i jos bolje alate za razvoj...
[ osmania @ 08.10.2008. 12:31 ] @
svaka cast ovo nisam znao da je apple napravio prvi pda, mada ne znam zasto su prestali da rade sa pda?

Ali hajde objasni mi molim te kako mozes imati touchscreen a da nemas copi paste, vjeruj mi najvise zbog toga i imam touhscreen. Imao sam nokiu super sve ali odes na klik pa markiraj pa ovo ali sve prkeo gumba. To mi je zamaranje stvarno...
I mislim ne kontam logiku iphone ok napravili su prvi Iphone ok sve bugove mozemo zanemariti prvi tel hajde da vidimo malo trziste ali izasao drugi tel isti ko i prvi a duplo skuplji. Malo softwera i gps i sta nista... trebalo mi vjecnost da stave pretrazivanje contact... mislim kriza
stavili 2 mb pikselnu cam ma mogli su staviti 3,2 pa ne znam sta da je....
Mislim mogli su oni svasta da stave ali nisu ali cijena su stavili ono havarija 700 eura legalno (http://geizhals.at/a343443.html) , da nema crnog trzista ne znam da li bi iphone pola njih kupilo... i da li iphone vrijedi 700 eura mislim sve kad pogledas... pa nemoj bruka...

ne znam evo izlazi i BB Strom bice ludila :) zakuhava se

Nego sta je sa ovim G1 hoce li biti ga u EU?kupio bi ga mada je ruzan :)
vidim na youtube ima vec video da je neko uspio da ne googleov htc android
da li ima neko slucajno link kako se to radi ?
hvala puno
[ misk0 @ 08.10.2008. 12:46 ] @
Pa offtopic smo vec, ali nisam siguran da je beznacajna razlika izmedju broja aplikacija za Symbian, WM i iPhone...
[ X-it @ 08.10.2008. 14:38 ] @
Nema iPhone baš tako malo aplikacija kao što se čini na prvi pogled.
Donekle i kapiram i podržavam Apple što je izbacio telefon "zatvorenog koda" kao i aplikacije, jer bi onda i kurta i murta pravili kojekakve gluposti za taj iPhone, a iPhone je najmanje telefon.... on je BREND i kao takvog Apple ne dozvoljava da mu svaki balavac od 17-25 godina pravi "homemade" aplikacije niskobudžetne i oskudnih mogućnosti, jer Apple ipak čuva svoj neki integritet i tera takvu politiku, što je po meni sasvim na mestu ukoliko ti je bitno ime kao i ugled same firme i sam prestiž.

I ruku na srce da budemo iskreni te aplikacije koje autorizovane kompanije prave isključivo za iPhone, rade i izlgedaju dva puta bolje na njemu, nego bilo koje aplikacije pravljenje za isključivo Symbian arhitketuru na recimo nekoj Nokiji ili SE, i upravo ta savršena kompatabilnost (što je oduvek i krasilo Macintosh-e) na relaciji HW i SF.... Apple neće da stavi na tanak led, a to bi se definitivno desilo kada bi iPhone SF bio open source.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.10.2008. 14:59 ] @
Citat:
osmania: Ali hajde objasni mi molim te kako mozes imati touchscreen a da nemas copi paste, vjeruj mi najvise zbog toga i imam touhscreen. Imao sam nokiu super sve ali odes na klik pa markiraj pa ovo ali sve prkeo gumba. To mi je zamaranje stvarno...
I mislim ne kontam logiku iphone ok napravili su prvi Iphone ok sve bugove mozemo zanemariti prvi tel hajde da vidimo malo trziste ali izasao drugi tel isti ko i prvi a duplo skuplji. Malo softwera i gps i sta nista... trebalo mi vjecnost da stave pretrazivanje contact... mislim kriza
stavili 2 mb pikselnu cam ma mogli su staviti 3,2 pa ne znam sta da je....
Mislim mogli su oni svasta da stave ali nisu ali cijena su stavili ono havarija 700 eura legalno (http://geizhals.at/a343443.html) , da nema crnog trzista ne znam da li bi iphone pola njih kupilo... i da li iphone vrijedi 700 eura mislim sve kad pogledas... pa nemoj bruka...


U Grčkoj otključan košta valjda 550, u Pragu čujem da ima otključanih za 500, tako da on može negde biti i 1000€ dok ima ovaca koje ga kupuju :) Kao što ima i ovaca koje kupe Nokiu Vertu za mnogo više :) Ali to i nisu pravi korisnici mobilnog telefona :) Ja sam pre 6 meseci ima sa Installera program za pretraživanje kontakata :) Za manje više sve te neke nedostatke postoje rešenja, samo zavisi koliko je neko dokon da se s tim zeza. Svaka platforma ima svojih gluposti. Meni je recimo debilno da WM, a Symbian UIQ pogotovo, nemaju Exit ili Close dugme, pa moraš ili trpeti neki program u RAM-u ili instalirati program kojim ćeš onda gasiti programe. Apple onda ode u drugu krajnost, pa zabrani programe koji rade u pozadini, pa opet poram da stavljam program, koji će programe da mi stavlja u pozadinu :)

A nema Copy/Pastea zato što je sam rad sa ekranom drugačiji. Na WM-u ti "moraš" raditi olovčicom ili noktom, a to ti daje preciznos, a na iPhoneu moraš prstom, samim tim je funkcionalnost Copy/Paste opcije ugrožena. Eno, ima nekih rešenja, koga zanima neka pogleda OpenClip. Kameru su ostavili istu kao i na prvom iPhoneu, zašto, ne znam. Ne valja, kako god da okreneš :) A ostatak softvera je prilično raznovrstan, a ide od upotrebljivih (rečnici, diktafoni, video recorderi, social network apps, GPS-geotagging apps, internet apps, remote admin tools, GFX apps...) do besmislenih, zanimljivih, ali bukvalno, zanimljivih samo deci do 3 godine :)

Nije 3G duplo skuplji...ista mu je cena kao i prvom :) Samo što se prvi u USA mogao kupiti, pa da zezneš sistem, pa ga dobiješ to toj njihovoj beneficiranoj ceni (kao što sam ja uradio). Sada je Apple promenio ploču, pa se mora platiti puna cena. A daleko od toga da vredi 700 (ili 500€)...a opet, ništa više ne vredi ni neki HTC-ov telefon, niti G1..ništa, ništa. Mislim, 500€, danas, u 21. veku, je mnogo para za telefon.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 08.10.2008. 15:12 ] @
Citat:
X-it: Nema iPhone baš tako malo aplikacija kao što se čini na prvi pogled.
Donekle i kapiram i podržavam Apple što je izbacio telefon "zatvorenog koda" kao i aplikacije, jer bi onda i kurta i murta pravili kojekakve gluposti za taj iPhone, a iPhone je najmanje telefon.... on je BREND i kao takvog Apple ne dozvoljava da mu svaki balavac od 17-25 godina pravi "homemade" aplikacije niskobudžetne i oskudnih mogućnosti, jer Apple ipak čuva svoj neki integritet i tera takvu politiku, što je po meni sasvim na mestu ukoliko ti je bitno ime kao i ugled same firme i sam prestiž.

I ruku na srce da budemo iskreni te aplikacije koje autorizovane kompanije prave isključivo za iPhone, rade i izlgedaju dva puta bolje na njemu, nego bilo koje aplikacije pravljenje za isključivo Symbian arhitketuru na recimo nekoj Nokiji ili SE, i upravo ta savršena kompatabilnost (što je oduvek i krasilo Macintosh-e) na relaciji HW i SF.... Apple neće da stavi na tanak led, a to bi se definitivno desilo kada bi iPhone SF bio open source.


Meni uopšte ne smeta što je to zatvorenog koda, ili da mi je žao što nije platforma neka kao Android, zato što vidim da i pored toga postoji mnogo ispravki i patcheva za sistem, koji mu proširuju funkcionalnost. Mislim, to što je sistem zatvoren, ne sprečava tebe kao programera da pišeš super dobar program za tu platformu...to ljudi kao da mešaju. To što ti ne znaš kako radi Mercedesov novi motor, ne znači da ne možeš da praviš držač za telefon koji će se kačiti na vetrobran tog Mercedesa ili punjač za iPhone koji se kači na upaljač. Standard je standard. Dakako da je prednost sistema kad se pravi sa ciljanom podrškom za par uređaja. Trenutno je i Android u fazi da se pravi da savršeno radi sa G1. Kako će izgledati on na HTC Universalu ostaje da se vidi i da se time pozabavi comunity.

A daleko od toga i da su sve aplikacije na AppStore, kao što rekoh, kvalitetne. I idejno i tehnički. Ima puno klonova, ima puno beskorisnih programa, a kad su takve aplikacije u pitanju, Apple kao da žmuri na jedno oko. Samo neka se prodaje. To je novi moto Applea. Setite se samo one "I'm rich" aplikacije, koja je koštala 1000$ i koja je radila...ništa. Upališ je i ono piše "I'm rich" i slika rubina. I ta se aplikacija prodala nekoliko puta. Šta reći. Naravno, ogromna prednost iPhonea je ta ideja centralnog registra (ili 3 velika registra, ako računamo i Cydiu i Installer), ali je opet to sve na jednom mestu, uz opise i screenshotove. Mene recimo mrzi (iPhone me je verovatno razmazio sada) da se nešto mnogo cimam i tražim potrebne programe za WM, pa kači telefon na kabl, pa kopiraj, pa pokreni sa telefona... Nije to ne znam kakva procedura, ali opet, mrzi me, jer sam upoznao i jednostavniju rutinu.

Vrlo verovatno da će i za G1 nastati centralizovana baza programa, nešto na fazon ovih iPhoneovih (što je uostalom Linuxašima odavno poznato kroz "apt get") :)
[ Pici man @ 08.10.2008. 16:15 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
I opet ću da se ponavljam, i biće offtopic, sve dok neko ne počisti ovo, iPhone nije u USA jeftin telefon. To je drugi dokaz da o njemu ne znaš dovoljno da bi prosipao paušalno znanje. Stari model je koštao 399 i 499$, plus obavezna mesečna pretplata na 2 godine, u visini od 30-40$ pa na više. Sračunaj koliko je ona Amera sebi moglo da ga priušti i koliko on ustvari njih košta. Ista je i sad situacija. Sad ga kao prodaju za 199 i 299, digli su minimum mesečne pretplate za 10$ (što je 240 na period od 2 godine, a ovamo ga kao pojeftinili 200$) i opet saberi to, pa vidi koliko je to "volkstelefon". Može ga imati svako, neko uz odricanje, neko bez, ali je poenta da se ne deli šakom i kapom.

Tvrdiš da je amerikancima SKUPO da mesečno izdvoje od 25-31€(40-50$) za mesečnu pretplatu na dvogodišnji ugovor i kupe iPhone za 125€(199$) ...
Jadni siromašni amerčići ....
Ako se dobro sećam Telenor je srbima ponudio Nokia N73 za 50€ mesečno(80 dolara) uz dvogodišnji ugovoR i telefon takodje za cifru od blizu 200€ pa su redovi ispred radnji bili kao u vremenu Dafine i Jezde ... mora da su plaće u srbima veće nego u amerima?!?


Da manem sarkazam, ja mislim da je iPhone u Americi i više nego volks-handy.:)
[ eee @ 08.10.2008. 16:30 ] @
@Pici man: gresis, ja sam proveo 1.5 godinu tamo (skoro sam se vratio) i veruj mi da oni ne razmisljaju kao mi. On ode u radnju, uzme plan, potpise ugovor na dve godine i uzme telefon koji moze da dobije za dz (eventualno 50ak dolara da plate). Poslovni korisnici nose blackberry ali ih oni nose zato sto je firma uzela planove (pakete) uz koje idu ti telefoni. Prostim recnikom, vecini Amera puca k*&#c koji telefon nose. Fora sa planom koji ide uz iphone je da ti u okviru plana imas dodatnih 20ak dolara (cini mi se) koji odlaze na gprs, trosio, ne trosio. Ako nisu busnisess korisnici samo ih zanima da pricaju. Cak ni sms. Po paketima koje nude cene sms-ova budu od 5-25 centi.

Tako da prosecan amer sigurno nece uzeti iphone i skup plan koji ide uz njega.
[ boki @ 08.10.2008. 17:37 ] @
To sto nece do je drugo. Al da hoce mogao bi opusteno...
[ 01011011 @ 08.10.2008. 23:14 ] @
tacno ti je sto je covjek napisao. Ja kad sam kupio Nokian95 8gb, SVI SU smi se smijali u kompaniji i rekli da nisam normalan. ONo ljudima jednostavno nije potrebno to izdrkavanje sa telefonom, oni odrade njihove pozive i to je to.. E sad skontaj sa 3g planom koji unlimited kosta 30 dollara mjesecno + pretplata mjesecna za telefon od 50+ dolara ti dodje za takvo neko uzivanje oko 80 dolara. Ja imam 3 telefona na svom paketu i moj telefon i placam oko 200 dolara mjesecno s tim sto su mi razgovori izmedju tih telfona dzabe, i svakoga ko ima istu kompaniju kao ja ako zovemo, to je dz... E sad sto se tice multimedija paketa, samo se nalazi na mom telefonu, tako da ako neki od ostala 3 telefona uradi nesto na internetu ili posalje par poruka, to se papreno placa...

2 godine ugovor, aktivacija svakog telefona ti se posebno naplacuje od 15-35 dolara pa izracunaj kako je jeftino... Ja sam jedno vreme imao 063 karticu koju sam koristio ovde u USA i samo textovao ljude kad mi se nije placalo puno za telefon. Jeftinije je bilo..
[ misk0 @ 09.10.2008. 08:34 ] @
Android kao telefon je izasoa prije 15ak dana, ali Android kao OS je izashao prije godinu i nesto (ne sjecam se tacno datuma) i znam da je Google na pocetku napravio konkurs za pisanje aplikacija (ne sjecam se tacno nagradnog fonda) tako da bi trebalo da vec postoji odredjen broj.
[ tasa5 @ 09.10.2008. 08:47 ] @
Google ce jednog trenutka doci u situaciju da kontrolise ceo svet. A to nije dobro uopste.
[ apetrovic @ 17.10.2008. 23:25 ] @
Citat:
Meni uopšte ne smeta što je to zatvorenog koda, ili da mi je žao što nije platforma neka kao Android, zato što vidim da i pored toga postoji mnogo ispravki i patcheva za sistem, koji mu proširuju funkcionalnost. Mislim, to što je sistem zatvoren, ne sprečava tebe kao programera da pišeš super dobar program za tu platformu...to ljudi kao da mešaju.


Glavni problem (a za neke i prednost) iPhone-a nije to što mu operativni sistem nije open source (kog normalnog korisnika je to briga, za boga miloga - čitam vesti o tome da će Symbian postati open source, pa 95% programera ima problema da natera onaj njihov budibogsnama SDK da radi, čačkanje po sorsu OS-a je misaona imenica), već to što Apple čvrstom rukom drži sve što ima veze sa iPhone-om. Sa jedne strane to je dobro, zato što postoji jak filter koji garantuje da ćeš za telefon moći da preuzmeš/kupiš samo aplikacije koje su prošle neki ispit dizajna i upotrebljivosti. Sa druge strane to je loše zato što je to - cenzura. Na iPhone može samo ono što se Apple-u sviđa, i tačka. Nema aplikacija koje bi radile u pozadini (mada to sam operativni sistem podržava). Nema aplikacija koje bi radile nešto što se ne sviđa mobilnom operatoru sa kojim Apple ima ugovor. A Apple za sebe zadržava ekskluzivno pravo da ne pusti bilo koji program za koji im se učini da bi mogao da im bude konkurencija. Bez ikakvog obrazloženja. Pa to ni Majkrosoft ne radi.

Ja 'leba zarađujem programiranjem i pored regularnog posla imam malo slobodnog vremena za zezanje, ali volim mobilne stvari i pravio bih nešto za neki telefon. Ali, zbog takvog stanja stvari iPhone mi je poprilično nezanimljiv kao platforma. Da, App Store je izmišljena stvar - tačno jedno mesto gde svaki korisnik mora da ode ako hoće aplikacije, ne moraš da se reklamiraš, Apple sve radi za tebe. Ali, to jedno mesto je cenzurisano, što znači da ako hoću da napravim išta drugačije od imbecilnih igrica ili hiljaduprve verzije kalkulatora izlažem se opasnosti da moj trud propadne zato što se nekom u Apple-u tako htelo. Hvala lepo, pre ću da preuzmem Android SDK, ili da pišem nešto za WM - na obe platforme nema takvih ograničenja. Ok, ja sam sitna boranija i potpuno nebitan, ali čini mi se da su malo veće ribe popizdele pa će Apple, cenim, morati malo da popusti svoj stisak ili će na duži rok ostati bez priliva programa koji nisu imbecilne igre i kalkulatori - za sada su skinuli onaj kretenski NDA sa SDK-a pa ljudi mogu da pričaju jedni sa drugima o iskustvima programiranja iPhone-a, nadam se da će se taj trend popuštanja Apple-a nastaviti.
[ Catch 22 @ 17.10.2008. 23:48 ] @
Izgleda da je interesovanje za HTC G1 daleko premašilo i najoptimističkija očekivanja

Citat:
HTC's Android-powered G1 handset, to be exclusively available in the US, from the 22nd of this month, has sold a staggering 1.5 million, in terms of pre-orders. Initially, it was thought that the G1 will sell around 400,000 units, before years-end.
Well, the number of pre-orders has trounced that figure, and there's still two and a half months to go, until years end. It seems, despite not having the most impresive spec sheet, punters are taken in by the open source nature of Android, and the G1.What with LG and Samsung announcing they're working on Android-based handsets, as well as Motorola, the competition between Android handsets will be hotting up next year for sure.


Ne znam da li je ovo dole sa tim u vezi, ali se samo nameće pitanje?!?
Citat:

Nokia's Q3 earnings decrease by 30%
Today, Nokia's quarterly earnings report has revealed that the company's earnings, for the third quarter of the year dropped by around €500,000, which equates to 30%. Also of note in the report, it revealed that Nokia's marketshare has dipped by 2%, and, overall sales dipped by 5%. However, despite the decline in earnigs, this is sure to change pretty soon, what with the 5800 Tube touchscreen handset being available soon, and, of course, the N-Series touchscreen phone schedule coming shortly afterwards.

[ dusanissimus @ 19.10.2008. 14:00 ] @
ziv bijo htc, ziveo i drug apple, a posebno kamarad symbian...
anyway htc je napravio android telefon jer je google 1000X jaci brend od htc-a
google je napravio android jer je mobilni internet buducnost
mali problem, i kljucni problem za sve je trenutak kad se pojavi Microsoft ZUNE phone...
pocistice i apple i htc i nokiju itd...samo ako decaci odigraju pametno...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 19.10.2008. 14:47 ] @
Citat:
apetrovic: Glavni problem (a za neke i prednost) iPhone-a nije to što mu operativni sistem nije open source (kog normalnog korisnika je to briga, za boga miloga - čitam vesti o tome da će Symbian postati open source, pa 95% programera ima problema da natera onaj njihov budibogsnama SDK da radi, čačkanje po sorsu OS-a je misaona imenica), već to što Apple čvrstom rukom drži sve što ima veze sa iPhone-om. Sa jedne strane to je dobro, zato što postoji jak filter koji garantuje da ćeš za telefon moći da preuzmeš/kupiš samo aplikacije koje su prošle neki ispit dizajna i upotrebljivosti. Sa druge strane to je loše zato što je to - cenzura. Na iPhone može samo ono što se Apple-u sviđa, i tačka. Nema aplikacija koje bi radile u pozadini (mada to sam operativni sistem podržava). Nema aplikacija koje bi radile nešto što se ne sviđa mobilnom operatoru sa kojim Apple ima ugovor. A Apple za sebe zadržava ekskluzivno pravo da ne pusti bilo koji program za koji im se učini da bi mogao da im bude konkurencija. Bez ikakvog obrazloženja. Pa to ni Majkrosoft ne radi.


Jedan programer koji je i minut razmišljao o programiranju za iPhone ne bi smeo sebi da dozvoli ovakvu površnost. Uopšte, bilo ko ko javno iznosi ovakav sud o iPhoneu bi prvo trebalo da ga koristi par dana, upozna se sa stvarima koje taj telefon zaista može i onima kojima ne može...

Proces jailbreakovanja telefona, koji je jednostavniji od npr. "otključavanja" Symbiana, omogućava instalaciju (štaviše, ona je deo procesa jailbreaka) Cydije (i Installera, koji je od firmvera 2.x pao u blagi zaborav), koja je GUI front-end Debianovog APT sistema portovanog na iPhone. Putem Cydie se može doći do najraznovrsnijih aplikacija, koje zbog svoje filozofije ne mgu doći do iTunes App Storea. Tako tu imamo video recordere, MMS, hackove najrazličitijih vrsta, backgrounder, teme, alternativne video playere, kojekakve fixove koji ispavljaju CallerID, prefixe, bugove ili feature sistema i sl.

Slažem se da je App Store prilično restriktivan, ali nije li tako i najbolje. Recimo da je samo 30% iPhonea jailbreakovano, što znači da 70% njegovih vlasnika ili nema potrebu za većim akrobacijama ili ni ne zna da se to može. Oni koriste ono što imaju i vrlo verovatno je većina zadovoljna onim što se po defaultu dobija. Ostatak ljudi hakuje i iživljava se na svom telefonu i takođe su vrlo zadovoljni onim što posle toga dobiju (npr. ja). Veruj mi, da se MS setio AppStore filozofije, od starta bi je implementirao. Štaviše, pročitah, moguće baš ovde na ES-u, da MS i planira u budućnosti da uvede takav pristup aplikacijama i takvu filozofiju.

Citat:
dusanissimus: ziv bijo htc, ziveo i drug apple, a posebno kamarad symbian...
anyway htc je napravio android telefon jer je google 1000X jaci brend od htc-a
google je napravio android jer je mobilni internet buducnost
mali problem, i kljucni problem za sve je trenutak kad se pojavi Microsoft ZUNE phone...
pocistice i apple i htc i nokiju itd...samo ako decaci odigraju pametno...


Bude li biJo uspešan kao brat mu Zune player, postaće to jedini telefon na planeti :D

[ apetrovic @ 20.10.2008. 11:31 ] @
Citat:
Jedan programer koji je i minut razmišljao o programiranju za iPhone ne bi smeo sebi da dozvoli ovakvu površnost. Uopšte, bilo ko ko javno iznosi ovakav sud o iPhoneu bi prvo trebalo da ga koristi par dana, upozna se sa stvarima koje taj telefon zaista može i onima kojima ne može...

Proces jailbreakovanja telefona, koji je jednostavniji od npr. "otključavanja" Symbiana, omogućava instalaciju (štaviše, ona je deo procesa jailbreaka) Cydije (i Installera, koji je od firmvera 2.x pao u blagi zaborav), koja je GUI front-end Debianovog APT sistema portovanog na iPhone.


Znam za jailbreak i Cydiju, ali jailbreak ne može da bude ozbiljna osnova za bilo kakav ozbiljan razvoj, posebno softvera koji nameravaš da naplatiš. Uzmeš pare kupcima, sutra Apple zatvori rupu i onemogući jailbreak i šta onda? Ili, kreneš u razvoj programa sada, kada Cydia radi kako treba, za šest meseci (što nije veliko vreme za iole ozbiljan razvoj) Apple te zezne i Cydia više ne radi - ode šest meseci truda. Naravno, nekome sve ovo nije problem pa će pisati programe koji mogu da se instaliraju samo uz pomoć Cydije, ali gledajući prašinu koja se digla oko Androida i G1 koji meni najviše liči na beta verziju telefona koja je brže-bolje ispucana na tržište samo da bi programeri mogli da svoje programe probaju na nečem što nije emulator - izgleda da ima dosta programera koji dele moje mišljenje.

Citat:

Veruj mi, da se MS setio AppStore filozofije, od starta bi je implementirao. Štaviše, pročitah, moguće baš ovde na ES-u, da MS i planira u budućnosti da uvede takav pristup aplikacijama i takvu filozofiju.


Pročitaj još jednom poruku na koju odgovaraš. Nemam ja ništa protiv AppStore-a, mislim da je to sjajna ideja - svakako bolja od jurnjave programa po internetu. I nemam ništa ni protiv 30% takse koje Apple uzima kad svoju aplikaciju prodaješ tamo, Apple ti za procenat zarade daje reklamu i sigurnu vidljivost tvog programa, svaki korisnik ima tačno jedan način da dođe do novih aplikacija (ako ne računamo jailbreak) a to je AppStore, to je kao da prodaješ svoj proizvod u Deltinim prodavnicama . Moj problem je sa Apple-ovom cenzurom, i njihovim diskrecionim pravom da kažu "ovo nećemo da pustimo na AppStore". Što je ok kad se radi o zlonamernim programima, ali nije ok kada se program ne pusti na AppStore zato što Apple misli da im je taj program konkurencija na bilo koji način (bilo trenutnim aplikacijama, bilo nečemu što oni planiraju da rade u budućnosti). Takvih slučajeva je već bilo, a to što se sada više o njima ne priča je zato što je Apple zabranio (proširivši NDA) da se o celoj stvari priča - znači, praviš aplikaciju šest meseci ili godinu dana, aplikacija nije logička igrica ili dvajespeta verzija konvertora mernih jedinica, pošalješ aplikaciju Apple-u a oni kažu "dobardan, ne može. I nemoj da si nekome rekao da smo te odbili, inače će ti em doveka biti zabranjen pristup na AppStore i bilo šta što mi pravimo, em ćemo malo da te tužimo zato što si prekršio NDA".

[Ovu poruku je menjao apetrovic dana 20.10.2008. u 12:44 GMT+1]
[ Pici man @ 21.10.2008. 10:46 ] @
Citat:
dusanissimus: ziv bijo htc, ziveo i drug apple, a posebno kamarad symbian...

Khmmm ... prijatelju, pa ti ovde pomešao babe i žabe, ha?!?
Kaže se: "živ bijo Windows Mobile OS, živeo i drug MAC Mobile OS a posebno kamarad Symbian." ;)
Takodje bih dodao tu negde i frojnda Linux Mobile OS pored budnog oka Palm OS-a i sve to garnirano 'kupinama'!:):):)




[ Take 5 @ 10.12.2008. 16:13 ] @
Google je resio da ponudi otkljucan T-Mobile G1 za developere, po ceni od $399.-

Google releasing an unlocked G1 for developers at $399

[ boki @ 10.12.2008. 21:40 ] @
ufff.... :)


Al ovo tek nema sanse da se nabavi kod nas.
[ aleksnikolic @ 24.12.2008. 16:45 ] @
Ja sam dobio prekjuče G1 preko t-mobile uk. I ovako na prvu loptu, svime sam zadovoljan sem baterije. Jedan dan maksimum. Ono jeste da sam ga čačkao ceo dan ali ponovo. Brdo aplikacija, gps i ostale za**bancije... Još kad bi mogli da ubace neku softversku tastaturu na touchscreen-u...
[ apetrovic @ 31.12.2008. 00:59 ] @
Čemu tolika malodušnost ;)



(BTW, lažu za cenu - prvo, moraš da se prijaviš kao developer, što je $25, ali dobro, to je ionako telefon namenjen u tu svrhu. I tih $25 možeš da platiš i srpskom karticom. Onda te bace na sajt neke firme koja za njih prodaje telefone, a ta firma prima samo kartice iz zemalja u koje šalje telefone. Ako si lud pa poručiš iz bilo koje druge zemlje sem USA, spremi se na skidanje gaća, jer telefon šalju UPS-om, što je poštarina preko $100. Ja sam zamolio kolegu Američanina da se prijavi na svoje ime (dakle, još $25, svaka škola se plaća) i poruči telefon, poštarina me je izašla $19, plus su mi naplatili i porez, što je dodatnih $30, pa je telefon izašao oko $450. Sreća te je dolar slab ;) )
[ Pici man @ 02.01.2009. 15:36 ] @
@apetrovic, svaka čast. Toliko muke zbog najobičnijeg mobilnog telefona koji će već nakon par meseci biti demode i zamenjen nekom "i" verzijom sa par novina u meniju zbog koga mnogi neće spavati noćima dok isti ne nabave i tako u krug ...
ja jesam zaludjenik ovim spravicama, gotovo da mi je ovo hobi nr.1 trenutno, ali ne shvatam, zaista ne shvatam ...
Da je u pitanju neki LEK koji će nekome spasiti život dok se sticajem okolnosti ne može naći u Srbiji pa da razumem toliko cimanje, ali mob. telefon bez ikakve istorije, to ne razumem nikada. Uvek sam polazio od osnove da mobilni telefon sa operativnim sistemom treba prvo i osnovno da poseduje impresivan broj dodatnih aplikacija pa tek zatim sve ostale karakteristike inače nije dalje od nekog Java modela ...
Da ima neku novinu kao što je doneo iPhone razumeo bih, ali meni ovo izgleda isto kao bilo koji uredjaj sa Windows Mobile OS-om sa tom razlikom što se WM OS može proširiti dodatnim aplikacijama do besvesti dok se kod ovog Androida može plakati kada se upozna ceo njegov meni i zatreba neka dodatna funkcija koja se dobija samo preko 3rd party aplikacija.
I još se Goolge busa u grudi da developerima prodaje telefon sa povlastica "ispod ruke" za sitnicu od 399 dolara? Dobra navlakuša za pijane ... još kada su napisali "otključan" ma to privlači mase kao muve na g*** --- Nije valjda da su otključani OS uredjaji bez restrikcija danas postali privilegija? Kao da ne postoji dovoljan broj osoba na ovoj planeti koji bi mogli da ga "otključaju" za doručak i pride izgustiraju u periodu izmedju doručka i ručka ... Ako bi Google bilo u interesu da developeri razvijaju aplikacije za ovaj uredjaj verujem da bi trebao da im ga poklanja oberučke samo kao bi se popularisao jer je to jedini način, ali, rekoh, pijani valjda jedino shvataju .---

Sreća što sam više godina u ovom "hobiju" inače bih verovatno i ja mislio da je zlato sve što sija.

Poz!


[Ovu poruku je menjao Pici man dana 02.01.2009. u 16:53 GMT+1]
[ boki @ 02.01.2009. 16:01 ] @
Polako, ovo je tek pocetak androida. Svi proizvodjaci su najavili svoje android telefone za 2009. Platforma ce tek da zazivi.

A sto se tice dev phone-a svidja mi se kako izgleda pre svega a i korisno je to sto je odkljucan bootloader jer volim da se igram sa tim stvarcicama. Meni te 2 stvarcice vrede 25$ vise, tebi ako ne vrede mozes da uzmes obican :)


btw. narucio sam i ja jedan :)
Treba da stigne za oko mesec dana :]
[ Pici man @ 04.01.2009. 13:59 ] @
Citat:
boki: Polako, ovo je tek pocetak androida. Svi proizvodjaci su najavili svoje android telefone za 2009. Platforma ce tek da zazivi

@boki, to govorim gore celo vreme. Znači, ako je tek početak, onda je najbolje sačekati izvestan vremenski period da se pojavi usavršeniji model i samim tim i korisne dodatne aplikacije, zar ne?!?
Zašto žuriti i u čemu je poenta ovde "biti prvi"?!? Sačekajmo da zaživi, otvori oči, prohoda, mjaukne jednom, ... pa tek da se sa njom poigramo, zar ne?? Ne mora da joj budemo dadilja od samog rodjenja ....

Ista priča je bila kada se pojavio "običan" iPhone 4GB, svi su tada balavili kako je to savršenstvo tehnologije, bla, bla, src, src, ... pokupovali ga na dvogodišnje ugovore a da su pritom ostavili mozak kući verovatno ... i onda Apple izbacuje 8GB model, spušta cenu za 50% ako se ne varam i automatski te likove postavlja u red naivaca i budala, ... jer su trebali sačekati samo mesec i kusur dana i prošli bi 50% jeftinije, ... ako se ne varam.
Da priča bude još bolnija, pojavljuje se usavršeniji 3G model sa pridodatim GPS-om a to je funkcija za respekt moramo priznati. Drugo je pitanje što je to najobičniji ukras u telefonu jer Apple nema svoj navigacioni softver, ali, biće ... valjda ... nadaju se "jabučari" jer nada poslednja umire ...


Poenta priče je ta: da su likovi sačekali da se taj prvi model odomaći, prvo bi uštedeli 50% na ceni, ... da su sačekali još koji mesec dobili bi usavršeniji 3G model sa GPS-om i imali bi opciju viška pored dodatnih aplikacija i toga što danas postoje bar IGRICE ako ne neka korisna aplikacija za iPhone. Isto je i sa ovim Androidom.

Meni ne vredi ništa dok se za njega ne pojavi dovoljan broj dodatnih aplikacija iz svetski poznatih "kuhinja" kada je u pitanju gurmanluk zvani "smartphone"!
[ boki @ 04.01.2009. 14:07 ] @
Ako tako gledamo ne znam ni zasto bi neko kupio iPhone 3G kad ce za godinu dana izaci unapredjen model koji ce imati i kitchensink.



btw
http://venturebeat.com/2009/01...s-on-their-way-likely-by-2010/
[ Pici man @ 04.01.2009. 14:59 ] @
Citat:
boki: Ako tako gledamo ne znam ni zasto bi neko kupio iPhone 3G kad ce za godinu dana izaci unapredjen model koji ce imati i kitchensink.
btw
http://venturebeat.com/2009/01...s-on-their-way-likely-by-2010/

Zato ga ja još nisam kupio! :);):)

Btw. Windows Mobile PPC/PDA je bio veoma populan godinama, ali tek prošle godine nakon gotovo 8 godina(ako uzmemo u obzir da se WM pojavio tokom 2000. sa tkz. PocketPC200 OS-om) je bila godina kada je vredelo kupiti jedan takav uredja u vidu HTC TytnII modela koji ima sve što je nekada nedostajalo ovakvim modelima. Doduše, kamera, mp3 i sl. sitnice se još moraju poboljšavati, ali sve ostalo vredi.
Znači, ako su mnoge osobe 8 godina pratile tehnologiju ovih uredjaja od samih početka WM OS-a ali ipak nisu kupile prvi model i mnoge nadolazeće sve do punog sazrevanja, nisu ih kupili ni onda kada im je uvedena mogućnost telefoniranja, onda je poenta moje priče sasvim prihvatljiva zar ne?!? Danas ima hiljada aplikacija za WM OS(krekovanih hvala bogu), ima GPS podršku kvaliteta navigacionog auto uredjaja, odlične ekrane sa novim TouchUI-em, ...
Normalno, svako ima svoje razloge i način vidjenja ovakvih uredjaja. Svoj razlog sam upravo objasnio!
Poz.!


[Ovu poruku je menjao Pici man dana 04.01.2009. u 16:11 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.01.2009. 15:51 ] @
Pici man, nadasve glupa logika. Da ljudi tako razmišljaju ili niko danas ne bi imao TV, jer bi svi čekali neke besplatne Air modele, po performansama bolji i od plazme i od LCD-a, ili TV ne bi ni postojao, jer bi proizvođači pomislili kako je TV kao izum promašaj, zato što ga niko ne kupuje.

iPhone 4GB su kupovali ljudi kojima je trebao telefon. Jel ti ikada palo na pamet tako nešto? Naravno, mogli su imati bilo koji, ali eto, nekima se jednostavno taj svideo. Nekima novac nije važan. Znaš i sam da i kod nas uvek ima ljudi koji će imati najskuplji telefon, iako bi ga mogli kupiti u pola cene za 6 meseci.

Neki drugi ljudi su developeri. Kupe uređaj i onda pre nego što on postane mainstream, oni već imaju nekoliko kvalitetnih programa/igara za njega, koji (programi/igre) upravo i doprinose popularizaciji takve sprave.

Na kraju krajeva, telefon koji su Ameri kupovali tada i kupuju danas (bilo koja verzija iPhonea) je i dalje daleko upotrebljivija nego 99% 3G telefona u Srbiji. Kod nas ljudi iti znaju šta je to npr. keširanje mapa, šta je to jailbreak, koji je najbolji data paket pa da taj iPhone živne malo..

Tvoja lekcija o nepotrebnosti nagle kupovine drži vodu ako je upućena sestriću koji studira, pa se zaleteo da mesečni budžet spiči na telefon, ali ostatku sveta..baš i ne.

Navigacija radi. Google Mape nemaju izgleda pokrivenu samo Srbiju i neke okolne pašaluke.

U civilizovanom svetu je sve ružičasto.

Evo par screenshotova GMapsa i upotrebe navigacije sa puta u Poljsku od pre par dana. Kartu sam imao učitanu i ni groša nisam potrošio u roamingu.

[ Pici man @ 04.01.2009. 17:01 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Pici man, nadasve glupa logika. Da ljudi tako razmišljaju ili niko danas ne bi imao TV, jer bi svi čekali neke besplatne Air modele, po performansama bolji i od plazme i od LCD-a, ili TV ne bi ni postojao, jer bi proizvođači pomislili kako je TV kao izum promašaj, zato što ga niko ne kupuje.

Uff ... poredjenje ti je baš... Znači, da nisu kupovali WM OS telefon 2000. godine onda niko ne bi imao mobilni telefon sa OS-om? Alternativa uvek postoji prijatelju i ne treba se zaletati već čekati pogodan trenutak .-.
Kada smo kod televizora, sećaš li se perioda kada su se stidljivo pojavljivali tanki TFT PC monitori? Verujem da znaš da ih tada iako su bili space "tehnologija" koja se mogla kačiti na zid, većina nije kupovala, jer su imali slabiji kontrast, dubinu boja, odziv, veliku cenu, ... od običnih CRT monitora. Dugo je vremena pa i godina trebalo da prodje kako bi se približili kvalitetu CRT monitora i samim tim bili prihvatljivi za rad u svim uslovima i svim domovima ...
Ista bi priča bila i tada, opet bi neko rekao poput tebe u nekoj sličnoj temi i raspravi da je glupa logika ne kupovati ih još tada, zar ne, samo kako bi odbranio svoje postupke i stavove?
Što se tiče televizora najobičnijih, ista priča samo još gluplja ...


Btw. o iPhone sa tobom i svim ostalim njegovim ljubiteljima ne vredi polemisati ...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 04.01.2009. 18:49 ] @
Naprotiv, ja ljudima ne solim pamet uopšte kad šta treba kupovati. To ti radiš :)
Da, da niko nije kupio ni jedan WM2000 telefon, danas bi isti OS samo bio neka ideja na papiru, za koju bi neki ljudi mislili kako bi to lepa ideja bila da je zaživela :) No, nebitno.

Poenta je da je bzvz savetovati ljudima da ne kupuju neki telefon, jer za iste pare imaju neki drugi sa tonom programa, kad tim istim ljudima na prvom mestu uopte nisu programi. To ti boluješ od baze programa, a to je evidentno po porukama koje ostavljaš po forumu. To je odlično, jer si sjajan kad je potrebna pomoć u preporuci nekog programa (uspe li onaj ko traži pomoć da zanemari tvoj cinizam i sarkazam). Ali programi na telefonu nisu nešto zbog čega će najveći broj ljudi kupiti taj model. Telefoni se kupuju zato što kupcima treba mobilni telefon. To je PRVI razlog. I glavni. Nakon toga nekome treba statusni simbol, pa kupuje nove/skupe telefone, nekome treba nešto da prekrati vreme u prevozu, pa kupuje Walkman, iPod ili telefone sa radiom, neko kuca puno poruka/mailova, pa kupuje one sa QWERTY tastaturom... Primetićeš da se ovde nigde ne spominju programi i igre, a ljudi su opet kupovali i kupovaće telefon (većina njih, u kojoj ti i ja nismo) zbog funkcija koje on nudi.

Samnom zaista i ne možeš pričati o iPhoneu, jer ga ja intenzivno koristim više od godinu dana, pa znam šta isti zaista može, a šta ne može uraditi, a ti imaš tendenciju blaćenja svega što ne zadovoljava TVOJE lične kriterijume, koji ma kakvi bili ipak su samo tvoji lični.

A gde me sa monitorima nađe! :D To što danas svaka kuća ima TFT sa konfekcijskim TN panelom uopšte ne znači da se 80% tih monitora i puno pomaklo ka kvalitetu koji su dobri CRT-ovi nudili. Oni se danas kupuju samo zato što su jeftini, što zauzimaju manje prostora, ne zrače ili troše manje struje. Ne zato što verno reprodukuju boje :) Naravno, govorim o velikoj većini porodičnih "potrošača". Oni kojima treba pravi monitor, oni kupuju PVA ili IPS panele, a oni su primetno skuplji od TN standarda.

Dakle, alternativa postoji, ali ako si Cocoa developer onda nema tu čekanja nekog super telefona, nego se dočepaš prvog modela sa OS X-om koji izađe. Isto tako i za Android. A već postoji ne tako mala baza programa za Android.
[ Pici man @ 04.01.2009. 20:22 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Poenta je da je bzvz savetovati ljudima da ne kupuju neki telefon, jer za iste pare imaju neki drugi sa tonom programa, kad tim istim ljudima na prvom mestu uopte nisu programi. To ti boluješ od baze programa, a to je evidentno po porukama koje ostavljaš po forumu. To je odlično, jer si sjajan kad je potrebna pomoć u preporuci nekog programa (uspe li onaj ko traži pomoć da zanemari tvoj cinizam i sarkazam). Ali programi na telefonu nisu nešto zbog čega će najveći broj ljudi kupiti taj model. Telefoni se kupuju zato što kupcima treba mobilni telefon. To je PRVI razlog. I glavni. Nakon toga nekome treba statusni simbol, pa kupuje nove/skupe telefone, nekome treba nešto da prekrati vreme u prevozu, pa kupuje Walkman, iPod ili telefone sa radiom, neko kuca puno poruka/mailova, pa kupuje one sa QWERTY tastaturom... Primetićeš da se ovde nigde ne spominju programi i igre, a ljudi su opet kupovali i kupovaće telefon (većina njih, u kojoj ti i ja nismo) zbog funkcija koje on nudi.

Mi se ne razumemo. Ovo što si napisao je tačno. Ali, kao što i sam primećuješ, ni sam nisi spomenuo mobilni telefon sa operativnim sistemom, već najobičniji mob. telefon.
Ja celo svoje stanovište zasnivam i prvenstveno polazim od toga u svojim tekstovima da uredjaj(ne samo: mobilni telefon) sa operativnim sistemom sa kojim može da se telefonira nije isto što i sve gore nabrojano i da takav uredjaj kada već poseduje OS mora da poseduje i impresivan broj dodatnih aplikacija kako bi se razlikovao od onih mob. telefona koji nemaju OS.
Samo dodatne aplikacije daju do znanja da se takav mobilni telefon razlikuje od većine telefona sadašnjice, daje do znanja da se njegova upotrebna vrednost može proširiti što nije mala stvar, i daje do znanja da su dodatne aplikacije jedino merilo kvaliteta i popularnosti svakog OS-a na ovoj planeti!

- Ne verujem da si me video da negde kritikujem neki telefon koji nema operativni sistem i možda ubedjujem potencijalne kupce da ga ne nabave, zar ne?!?

Što se tiče sarkazma i cinizma ... odgovor na PP.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.01.2009. 00:12 ] @
Ali ti mora biti jasno da dobar deo populacije koji ima neki smartphone/WM/Symbian telefon ima ga pre svega zbog dopadljivog im dizajna, nekih osnovnih funkcija telefona, pa tek onda zbog programa za geodete, bolničare, mehaničare...

Vrhunac koji je "upućeni" vlasnik S60 telefona danas kod nas dostigao je razmena eroCkih klipova i Stojinih pesama bluetoothom. Njima je svejedno za neke druge stvari. Po neki program dođu tek kad im "drugar" kaže kako je čuo da za njihov telefon postoji neki program koji "ubija" komarce.
[ apetrovic @ 05.01.2009. 02:37 ] @
Citat:
Da je u pitanju neki LEK koji će nekome spasiti život dok se sticajem okolnosti ne može naći u Srbiji pa da razumem toliko cimanje, ali mob. telefon bez ikakve istorije, to ne razumem nikada.


Ja se ne ložim previše na mobilne telefone. U proseku mi telefon traje dve i po do tri godine. I nikad ne bih za mobilni dao onoliko para koliko vidim da ljudi ovde daju za iPhone ili one skupe HTC modele. Ali volim da programiram, to mi je i posao i hobi, skinuo sam Android SDK i svidelo mi se to što sam video, pa sam rešio da nabavim i telefon, da probam kako to radi "uživo".

I da, za koji mesec će se pojaviti neki novi Android telefon, ali me to ne dotiče mnogo - ja sam moju igračku dobio ;).
[ Pici man @ 05.01.2009. 13:25 ] @
Citat:
apetrovic: Ja se ne ložim previše na mobilne telefone. U proseku mi telefon traje dve i po do tri godine. I nikad ne bih za mobilni dao onoliko para koliko vidim da ljudi ovde daju za iPhone ili one skupe HTC modele. Ali volim da programiram, to mi je i posao i hobi, skinuo sam Android SDK i svidelo mi se to što sam video, pa sam rešio da nabavim i telefon, da probam kako to radi "uživo".

I da, za koji mesec će se pojaviti neki novi Android telefon, ali me to ne dotiče mnogo - ja sam moju igračku dobio ;).

Da me shvatiš pogrešno da na neki način prebacujem tebi direktno, ovo me malo nervira... Znači, s' jedne strane još i činim uslugu Google-u popularišući njegov prvenac time što pišem aplikacije za isti i time ga svrstavam u red telefona sa operativnim sistemom podržanom od strane nez. programera i Google mi zahvaljuje tako što mi ga prodaje za "samo" 400 dolara iz takvo cimanje kao da se radi o gore spomenutom leku za spas nečijeg života?
O.K. voliš da programiraš, to ti je hobi, uživaš u tome, ... ali ja bih iz čistog mira i dobro poznatog srpskog inata lepo kupio neki Linux OS mobile telefon i krenuo da programim aplikacije za njega i namerno marginalizovao Google prvenac jer je toliko kvalitetnih uredjaja danas sa operativnim sistemom da ovaj Google samo kvari prosek ...

P.S. negde pročitah da u stvari "Android" i nije poseban OS već da ovaj Google telefon radi na MontaVista Linux? I naplaćuju ga toliko mnogo?
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: Ali ti mora biti jasno da dobar deo populacije koji ima neki smartphone/WM/Symbian telefon ima ga pre svega zbog dopadljivog im dizajna, nekih osnovnih funkcija telefona, pa tek onda zbog programa za geodete, bolničare, mehaničare...

Vrhunac koji je "upućeni" vlasnik S60 telefona danas kod nas dostigao je razmena eroCkih klipova i Stojinih pesama bluetoothom. Njima je svejedno za neke druge stvari. Po neki program dođu tek kad im "drugar" kaže kako je čuo da za njihov telefon postoji neki program koji "ubija" komarce.

Vojager, ne bih baš rekao da smartphonovi imaju dopadljiv dizajn? Ja sam uvereniji da ih svi kupuju kako bi na taj način dokazali da pripadaju IT društvu današnjice, da su IT potkovani, da su frajeri koji nose kompjuter u džepu, ... bar je to slučaj sa većinom onih koje poznajem i koji su kupili smartphone.
Za ovo drugo si u pravu potpuno ... ali takvi najviše tumaraju forumima i hvale svoga konja(možda je to jedan od razloga moje sarkastičnosti i td., ... hmmm?!?), jer sigurno neće telefon koristiti za daljinski video nadzor i sl. za***.

[Ovu poruku je menjao Pici man dana 05.01.2009. u 15:15 GMT+1]
[ apetrovic @ 05.01.2009. 16:38 ] @
Citat:

Da me shvatiš pogrešno da na neki način prebacujem tebi direktno, ovo me malo nervira... Znači, s' jedne strane još i činim uslugu Google-u popularišući njegov prvenac time što pišem aplikacije za isti i time ga svrstavam u red telefona sa operativnim sistemom podržanom od strane nez. programera i Google mi zahvaljuje tako što mi ga prodaje za "samo" 400 dolara iz takvo cimanje kao da se radi o gore spomenutom leku za spas nečijeg života?


Prvo, nemoj da se nerviraš.

Drugo, ja želim da Android uspe. Imam PocketPC PDA od 2003 godine, koristio sam i par Windows Mobile telefona, pisao sam i neke programčiće za tu platformu. Onda sam probao Android i šta da ti kažem - pisanje programa za Android mi se više sviđa. Okruženje je pametno zamišljeno i pametno napravljeno, i želim im da uspeju na tržištu. I ne mislim da je $400 (295 evra) pljačka za ovakav telefon.

Treće, kakvo cimanje i lekove stalno pominješ? Ne želim da ulazim u detalje, pošto su em lični, em ne vidim šta se tebe tiče kako (i zašto) sam ja nabavio nešto što sam platio svojim novcem, ali čisto da ti zadovoljim radoznalost - ne, nije bilo nikakvog cimanja, samo par rečenica sa kolegom sa kojim inače svakodnevno komuniciram. Zadovoljan?

Citat:

O.K. voliš da programiraš, to ti je hobi, uživaš u tome, ... ali ja bih iz čistog mira i dobro poznatog srpskog inata lepo kupio neki Linux OS mobile telefon i krenuo da programim aplikacije za njega i namerno marginalizovao Google prvenac jer je toliko kvalitetnih uredjaja danas sa operativnim sistemom da ovaj Google samo kvari prosek ...


Samo napred, inati se. Ja zadržavam pravo da sa svojim slobodnim vremenom i novcem radim ono što ja želim. Dirljiva je tvoja briga za moj novčanik, ali stvarno nema potrebe, veruj mi ;)

A što se kvarenja proseka tiče... tržište će to srediti. Ako telefoni sa Androidom budu loši ili previše skupi, ljudi ih neće kupovati. Ups, HTC je objavio da je do kraja 2008 prodato više od milion G1 telefona.

(Kad me već vučeš za jezik... pričam o onom istom tržištu na kome je Apple prošle godine prodao više iPhone telefona od svih Windows Mobile proizvođača *zajedno*. Ne, ja nisam Apple fan, pominjem podatke o prodaji čisto kao ilustraciju potpunog odsustva bilo kakve ideje kod Majkrosofta kad su mobilni telefoni u pitanju. Poslednja verzija Windows Mobile OS-a za koju sam znao šta novo donosi je bila WM2003SE, tu su ubacili mogućnost okretanja ekrana i podršku za "čudne" rezolucije. Znaš li, koja je razlika između WM2003SE, WM5.0, WM6.0, WM6.1? Ja nemam pojma - izgledaju i ponašaju se potpuno isto. Da, znam koja je razlika u API-jima, pošto po prirodi posla buljim u MSDN svaki dan pa sam i to pročitao, ali šta je to Majkrosoft novo uradio za svoju mobilnu platfomu u poslednjih pet godina? Promenio joj je ime? A šta se za to vreme izdešavalo na tržištu?

Pre par godina, kad je izašao dal' WM5.0 ili WM6.0, naleteo sam na sliku Windows Mobile razvojnog tima. Tridesetak ljudi u smešnim majicama. Pola od tog broja su razni program ili prodžekt menažeri. Meni je ta slika bila savršena ilustracija koliko Majkrosoft zapravo radi na svojoj mobilnoj platformi. Najbogatija firma na svetu, a mobilni tim možeš skoro da prebrojiš na prste obe ruke i obe noge? I jedini način da firma danas proda Windows Mobile uređaj je da nakrpi svoj šel? Ne znam dal' je nekog u Majkrosoftu sramota što su došli do toga da im Kinezi, inače poznati po sjajnim GUI dizajnerima (videti na šta liče razni fabrički drajveri za matične ploče) šminkaju OS. I posle se čude kad dođe Apple i samo ih istrese iz gaća za par godina. A šta Majkrosoft radi za to vreme? Pravi Windows Mobile 7, koji kasni, kasni i kasni, a da bi se nekako izvukli kažu - evo ga novi Internet Explorer! Zasnovan na taze Internet Exploreru 6, zastarelom samo par godina! Treba da ih je sramota.

Ja se iskreno nadam da će taj Windows Mobile 7 biti dobar. Da će doneti dobar i jednostavan framework sa kojim ću jednostavno moći da dohvatim sve što mi telefon nudi, umesto trenutnog dubljenja na trepavicama kad god treba uraditi išta više od prikazivanja dijaloga na ekranu. Ceo život pišem programe za Windows, odgovara mi da svoje iskustvo samo prenesem na mobilni. Ali dok se to ne desi, da upotrebim tvoje reči, ne pada mi na pamet da kao nezavisan programer podržavam njihovu platfomu za koju ni oni očigledno ne mare previše.

End-of-rant)

Citat:

P.S. negde pročitah da u stvari "Android" i nije poseban OS već da ovaj Google telefon radi na MontaVista Linux? I naplaćuju ga toliko mnogo?


Ja sam nekako računao da si se bar malo obavestio o temi pre nego što si krenuo da prosipaš pamet okolo, ali dobro, nikad nije kasno: Android je kombinacija Linux kernela, pratećih biblioteka koje rade sa hardverom, i Java sloja na kojem je napravljen korisnički interfejs, a koji se vrti u Dalvik virtuelnoj mašini, pisanoj za rad u okruženjima sa malo memorije i procesora. Google je otvorio sors, što pod Apache što pod GPL licencama, i ako želiš možeš da skineš sors, iskompajliraš ga i ubaciš u telefon - to je privilegija "developer" telefona, bilo šta može da im se ubaci, što nije slučaj sa T-Mobile verzijom, niti će verovatno biti slučaj sa drugim, komercijalnim Android telefonima (pošto i operateri i proizvođači vole da se zaštite od čačkanja, da ne bi nešto korisnik zeznuo pa onda gnjavio njihovu podršku).

Inače, to što je nešto "Linux" ili "open source" ne znači automatski da je džabe. Neko treba da plati te programere koji su tvikovali Linux kernel da se lepo izvršava na ARM procesoru, i koji su pisali taj framework u Javi. I to se radi kroz konsultantske usluge. Google, pretpostavljam, neće naplaćivati autorska prava na Android po prodatom telefonu kao što to radi Majkrosoft, ali ako Motorola, Asus ili Garmin požele da naprave mobilni za Androida od nule, možeš da se kladiš da neće samo skinuti sors i krenuti da leme štampanu pločicu, već da će pozvati Google programere da ih pitaju šta i kako, i šta Google dalje planira da radi sa OS-om. I možeš da se kladiš da će im Google te konsultacije naplatiti.

Moja pretpostavka je da je za G1 Google partnerski radio sa HTC-om, pošto im je bilo stalo da što pre ispucaju bilo kakav telefon na tržište. Odradili su prvi Android Challenge, već su imali pristojan broj zanimljivih aplikacija za platformu, a niko od ne-Google programera nije probao svoj program na bilo čemu sem na emulatoru. Plus Google bije loš glas da im beta verzije traju beskonačno dugo. Zato je G1 izašao po meni par meseci prerano, pre nego što je Android bio potpuno spreman - skresali su sve što su mogli da skrešu, pa nema A2DP bluetooth-a, nema on-screen tastature, nema video-plejera. Sad kad su gurnuli hardver u ruke programera i korisnika i dokazali da mogu da naprave stabilan OS, mogu da se vrate za radne stolove. Već je najavljena "cupcake" verzija Androida koja će imati A2DP i bluetooth.

I tu dolazimo do cene. Ne razumem baš insistiranje da G1 košta mnogo. Cena je $399. Sa svim ostalim troškovima, mene je telefon izašao oko $450, što je oko 330 evra. Koji (HTC) smartphone ovde može da se kupi za 330 evra? Da zanemarimo moje mišljenje o Windows Mobile telefonima i što ne želim telefon čiji ekran moram da pritiskam noktom - hajde da pogledamo HTC-ovu ponudu, izaberi sam telefon za koji misliš da je po hardveru sličan, odbij recimo $20 za Majkrosoftovu taksu za operativni sistem (mada verujem da HTC plaća manje po telefonu), pa uporedi cene.
[ Pici man @ 05.01.2009. 17:40 ] @
Prijatelju, ja se uopšte ne nerviram, vidim da tebi to polazi od ruke. -chill-
Što se tiče prosipanja pameti:
- ja u kritici uredjaja polazim sa stanovišta krajnjeg kupca koga ne interesuje da programira i ne zna to da radi, ne zna šta je to UI, Framework, razne virtuerlne mašine, sors-evi, kerneli i td., i td., već zna samo ono što vidi svojim očima na ekranu uredjaja kada ga uključi i ono što dobije u rukama kada plati kao dobar laptop, i kada mu prelista sve menije i opcije onda ga oceni koliko vredi. Nakon izvesnog perioda(max. par dana) kada mu upozna sve mogućnosti i zatreba mu odredjena funkcija koje nema u generičkim aplikacijama koje dolaze sa samim OS-om i koja može jedino da se doda preko tkz. 3rd party aplikacija i kada primeti da takvog programa još nema na tržištu iako navodno ima telefon sa operativnim sistemom ... shvati da je ispao veverica.
To iritira svakoga, i kupca odvraća od takvih uredjaja i naravno preusmerava lepo ka Symbian ili Windows Mobile gde ima na desetine hiljada dodatnih aplikacija bez obzira što Symbian ili pak WM ništa nije menjao još od PocketPC ere tj., 2003. godine jer nije ni imao potrebe ni konkurencije.

U svakom slučaju, da krajnji korisnik ima opciju da modifikuje i personalizuje operativni sistem "Android" ili čak isti instalira na nekom drugom nadolazećem modelu sa sl. hardverom kako veliš Motorola, Asus ili Garmin, ... cela priča bi bila razumljiva, i smartphone uredjaji bi dobili novu dimenziju - postali bi univerzalni poput PC-a i najbliži kućnim računarima sa besplatnim open source operativnim sistemom koga bi čak svako mogao personalizovati po želji ako se u to razume ... Ali ako je to samo nazovi privilegija "developer" Google telefona, a da svi ostali moraju da vuku Google za rukav i mole za drajvere tj., optimizovan kod za njihov hardver i dozvolu da instaliraju Linux ops. Android u svoje modele za masnu svotu novčanica onda ne razumem. Linux bi trebao da bude besplatan i ne može valjda svaka šuša da ga modifikuje i prisvaja kao da ga je izmislila ... ops. naravno, treba neko da angažuje stručnjake kako bi "tvikovali Linux kernel da se lepo izvršava na ARM ili kom već procesoru, i koji su pisali taj framework u Javi" ... uf žalosti ...
Ne znam zaista šta se dešavalo sa dosadašnjim Linux mobilnim telefonima i ko je "tvikovao" njihov kernel da se lepo izvršava na ARM procesorima ali Google je izmislio toplu vodu ....

Znam, ne znam šta govorim ....

Linux mobile OS je odavno prisutan i do sada se godinama niko od vas nabedjenih programera nije setio da programirate aplikacije za takve telefone kako bi ste popularizovali ovaj OS, a bilo je raznih ponajviše Motorola koje je pokretao Linux ... uuuu ... ali Google Android - pa taj što ima SDK, ma sami se programi pišu ...

Još nešto, u pravu si što se tiče novčanika, svako može rasipati novac kako želi, ja se samo nadam da će neko razuman i pametan na osnovu mojih komentara shvatiti da je još rano da kupi ovo sra*e i da sačeka izvestan period dok ne baci i tih tričavih par stotina evra. Uvek za taj novac može da kupi recimo novu veš mašinu u kući ili sl. spravicu. Neka ga do tada kupuju samo nabedjeni programeri i napišu dovoljan broj aplikacija kako bi mi krajnji korisnici mogli da izvučemo maksimum iz ovakvih uredjaja i budućnosti ako do tada opstanu!!!


[Ovu poruku je menjao Pici man dana 05.01.2009. u 19:22 GMT+1]
[ apetrovic @ 05.01.2009. 19:18 ] @
Stvarno sam zbunjen. Kao da pričam sa nekoliko različitih ljudi koji uopšte ne čitaju šta je prethodno napisano.

Prvo si me optužio da jurim novotarije, i da ne možeš da razumeš zašto bi iko kupio nešto novo (čitaj: što se tebi ne sviđa). Dobio si objašnjenje: zanimljivo mi je da čačkam po SDK-u za Androida, i hoću telefon na kome mogu da probam to što sam napravio. Onda tebi nije jasno što baš Android? Dobiješ objašnjenje i na to. I na kraju ja ispadnem "nabeđeni programer" zato što sam se usudio da ti potanko objasnim zašto mi se nešto sviđa a nešto ne sviđa?! (primeti da nigde nisam pričao da bilo ko treba da kupi G1 - potpuno me ne interesuje koji telefon imaš ti, ili bilo ko od tih "običnih korisnika" koje tako robinhudovski štitiš)

Iz svega ovoga ne znam da li:

a) me prosto za*ebavaš
b) te neko udari jako u glavu svaki put pre nego što sedneš da pišeš poruku, pa dobiješ amneziju i ne sećaš se o čemu smo pričali
c) želiš da tvoja bude poslednja, pa pišeš prvo što ti padne na pamet.

Ja tipujem na c), ali ovde sam malo nov, pa možda i grešim. Kako god, čini se da je greška bila na početku, kad sam pretpostavio da možemo da razgovaramo ozbiljno. Neće se ponoviti.

(Priču o Linuksu ne bih komentarisao, ali si me bar zabavio - neka korist od ove diskusije)

[ reject @ 06.01.2009. 10:50 ] @
Sto se androida tice, sve je to super sjajno, samo treba videti sta ce se dogoditi
sa GoogleStore (odnosno android market ili kako vec da ne lici na AppleStore).
Koliko sam ja upucen (daj boze da gresim, ako ima neko bolje informisan nek me
ispravi), za sada ne prodaju komercijalne aplikacije. Ako neko zna vise, nek pise.
Citat:
Pici man:ali Google Android - pa taj što ima SDK, ma sami se programi pišu ...

Upravo tako. :) Samim tim ovo nece biti problem:
Citat:
zatreba mu odredjena funkcija koje nema u generičkim aplikacijama koje dolaze sa samim OS-om i koja može jedino da se doda preko tkz. 3rd party aplikacija i kada primeti da takvog programa još nema na tržištu iako navodno ima telefon sa operativnim sistemom ... shvati da je ispao veverica.


Sto se tice 'kupiti ili ne', to je odavde malo besmisleno razglabati, treba videti koliko
ce ljudi u svetu kupiti ovakve sprave. Sto se mene tice, videcu da nabavim jedan, cim
mi vreme dozvoli da se vise posvetim celoj prici, cisto da imam spravu za testiranje
(koliko sam video, kamera i accelerometer nisu emulirani - opet ako nisam u pravu nek
me neko ispravi).
[ apetrovic @ 07.01.2009. 11:27 ] @
Citat:
Koliko sam ja upucen (daj boze da gresim, ako ima neko bolje informisan nek me
ispravi), za sada ne prodaju komercijalne aplikacije. Ako neko zna vise, nek pise.


Par dana pre nove godine sam dobio ovaj mejl od Android ekipe:

Hello,

Thank you for your participation in Android Market!

Since we launched a couple months ago, the team has been working on
several significant updates to Android Market. I'd like to let you know
about these upcoming changes and what they will mean to you and other
members of our developer community.

Many of you have asked about international expansion plans. I'm happy to
inform you that Android Market will become available to users to download
apps in additional European countries starting early Q1 2009. Some of the
countries we will initially support are Germany, Austria, Czech Republic
and the Netherlands. As we add support for additional countries in Europe
and Asia, we will send out subsequent notifications to you. In
mid-January, we will update the Android Market publisher website to enable
country targeting. Please start thinking about which countries you want to
target and begin preparing your products accordingly (e.g.,
localization). Note that your apps will not become available in these new
countries unless you specifically select them in the publisher website,
after we update it.

Additionally, I would like to confirm that Android Market will support
priced applications starting early Q1 2009, as we'd originally stated last
fall. Given the country-by-country work required to set up payment support
for developers in different countries, we will enable priced app support
in Q1 for developers operating in these countries in the following order:
(1) United States and UK; (2) Germany, Austria and Netherlands; (3)
France, Italy and Spain. By the end of Q1 2009, we will announce support
for developers operating in additional countries. Developers operating in
the above listed countries should begin finalizing their priced
applications, including determining the appropriate pricing strategy.

Finally, please note that our team may need to occasionally contact you
via email or the publisher website to collect necessary product
information (such as screenshots and descriptions). This information would
be used for the Android Market website, found at
http://market.android.com, which gives applications a second channel of
exposure via the web in addition to the normal on-device access.

We will send out additional details on all these items in the coming
weeks. Thanks for your support, and we look forward to continue working
with you on Android Market.

Eric Chu,
Android Market

Google, Inc.
1600 Amphitheatre Parkway
Mountain View, CA 94043

Email preferences: You are receiving this email to notify you of
important changes to Android Market.

Citat:
(koliko sam video, kamera i accelerometer nisu emulirani - opet ako nisam u pravu nek
me neko ispravi).


Za akceleraciju imaš plug-in: http://code.google.com/p/openintents/wiki/SensorSimulator. Nisam ga probao.
[ reject @ 07.01.2009. 12:20 ] @
Citat:
appropriate pricing strategy.

TO! :)
Salu nastranu, hvala na informacijama, ovo je vise nego korisno.
Cim nadjem vremena moram da probam ovaj plug.
[ Sasa_Drobac @ 22.02.2009. 14:33 ] @
pozdrav svima
interesuje me kako da znam da je htc g1 unlocked,
imam priliku da ga kupim, ali prilikom strartovanja telefona trazi da se ukuca google account i gps parametri.
ako neko zna nesno odredjenije, neka javi , hitno je
pozdrav
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.02.2009. 15:14 ] @
GPS parametri? GPRS možda?
To što ti traži da se uloguješ u Google account..može li bez toga? Ako ne može, verovatno nije problem, mada može biti ako si u roamingu, a on hoće na net

A ako radi sa našom karticom, onda je otključan.
[ Sasa_Drobac @ 22.02.2009. 15:34 ] @
da u pitanju je GPRS, izvinjavam se
btw, sve je uspelo ok, otkljucan je, jedino josh trazimo varijantu da li mu aplikacije rade ako nema nikakvu konekciju na internet
jer ako je varijanta da mora da bude na net-u da bi radio onda je ..........
[ hipik @ 13.03.2009. 14:40 ] @
E Ljudi imam jednu molbu za one koji su dosli do dev verzije telefona da podele iskustva, imam ortakinju iz usa koja dolazi za mesec dana pa me zanima koji je bezbolan (najjeftiniji) nacin da dodjem do G1 (a u isto vreme da ostanem registrovan kao developer na google-u)

Unapred hvala

Hipik ZM
[ Catch 22 @ 20.03.2009. 23:42 ] @
Detaljan prikaz na GSM Arena: T-Mobile G1 review: The whole cagoogle

Citat:
Key features:
•Android OS
•3.2" capacitive touchscreen display of HVGA resolution
•Slide-out five-row full QWERTY keyboard
•Qualcomm MSM 7201A 528 MHz CPU, 192 MB RAM
•Quad-band GSM/GPRS/EDGE support
•3G with HSDPA 7.2 Mbps and HSUPA 2Mbps
•3.15 megapixel autofocus camera
•Wi-Fi 802.11 b/g
•GPS
•Trackball
•Accelerometer sensor
•Digital compass

Main disadvantages:
•Quite unassuming looks
•Pretty bulky and heavy
•The slider mechanism rattles
•No secondary videocall camera
•No video recording
•No flash support in the web browser
•No file transfers or A2DP over Bluetooth
•No FM radio
•No screen auto rotation
•No smart dialing
[ capleton @ 31.03.2009. 22:36 ] @
Koliko mesecno MB proguta ovaj telefon(ne racunajuci besplatan WiFi)..?
Jel vas cepa po novcaniku ili ima nekih povoljnih ponuda kod operatera da se to prevazidje..

Po mom misljenju ako je oko 1000din mesecno(racunajuci i pozive, sms..itd)to je ok..sve preko i nije bas toliko isplatljivo posto vecina ljudi ima
kod kuce neku vrstu interneta..naravno postoji i opcija da se "zabrani" pristup mrezi(koliko sam citao po netu to nije moglo..valjda je izasao cupcake koji je to ispravio)..ali onda se smanjuje funkcionalnost nekih aplikacija..ne moze i jare i pare..

I jos jedno pitanje tjst molba, neka neko od vlasnika da review telefona(mane, prednosti, da li je mozda napravio neku aplikaciju..itd)
mislim da bi bilo veoma korisno cuti nesto iz prve ruke..SDK mi se cini mnogo dobar i veoma lako se integrise u Eclipse..bas bih voleo da
da testiram neku aplikaciju..ma bice dana za megdana..bar se nadam..

E da, svi nedostaci koje je naveo Catch22(poruka ispod) su ispravljeni..

Notable changes introduced in cupcake:

Applications

* MMS
o New features
+ Save attachments from MMS.
o Significant bug fixes
+ Faster conversation list scrolling

* Email
o Significant bug fixes
+ Accounts that were marked "never check" are not auto-checked.
+ Date & time displayed using user preference (e.g. 24 hr vs. AM/PM).
+ cc: displayed in message view.
+ Relaxed POP3 parser rules so it works with non-compliant email servers.
+ Password quoting bugs in IMAP. Makes it work for users with funny chars in their password (e.g. spaces).
+ Various sources of errors in auto & manual account setup.
+ Improvements on how we report various connection errors. Makes it much easier for user to diagnose failed account setups.
+ New-mail notifications for POP3 accounts.
+ Properly recover from POP3 connection failures, so that the next connection has a chance of working properly.
+ Remove automatic accounts setup entries that were broken or not testable. Minor fixes to a few of the remaining entries. Improvements to warning dialogs used for a few special cases.
+ New accounts are now set to check every 15 minutes (instead of defaulting to "never").
+ Fixed a bug causing approximately 1 in 25 outbound messages to freeze up the IMAP connection (to a Gmail based server) when transferred to the Sent folder. This broke the entire connection so new messages could not be downloaded either.
+ Unit test framework so Email can be extended & tested more reliably.
+ Fix IMAP manually-created accounts so message delete works properly.

* Alarm Clock
o Significant bug fixes
+ Alert now plays audio/vibe directly, rather than through AlarmManager. AlarmClock alert starts playing audio/vibe in its IntentReceiver, rather than on activity start. These changes should prevent alarms from being blocked by modal dialogs.

* Package Installer
o Significant bug fixes
+ Bugs related to replacing existing applications.

* Settings
o New features
+ New menu option to list running processes in Settings->ManageApplications.

* Music
o New features
+ Music playback fades in after suspending for phone call.
+ New media search intent allows for 3rd party apps to launch or respond to media searches based on artist, album, or title.
Affects: Music Player, YouTube, Browser applications.

* Browser
o New features
+ Updated WebKit browser core, synced with Nov 2008 WebKit version.
+ Support for new, optimized JavaScript engine (SquirrelFish).
+ Copy / paste is enabled in the browser. To copy with touch, press and hold the shift key and select the text. Releasing the shift key or ending the touch drag copies the text. To copy with the trackball, press and hold the shift key, move the cursor to the selection start, click the trackball, and move the trackball to the extend the selection. Releasing the shift key, or clicking the trackball a second time, copies the text.
+ Find is enabled in the browser. To find text, choose it from the menu and type the text to find.
+ Drawing has been sped up substantially by supporting partial content invalidates and partial screen invalidates. Pages with animations are 5x faster.

* VoiceDialer
o New features
+ VoiceDialer supports 'open app' command

* Camera/Gallery
o New features
+ Video recorder mode
+ Share intent for videos
+ Video thumbnails
+ Local file playback

Download manager

* New features
o Support for HTTP codes 301, 302, 303 and 307 (redirects).
o HTTP code 503 is now handled, with support for retry-after in delay-seconds.
o Downloads that were cleanly interrupted are now resumed instead of failing.
o Applications can now pause their downloads.
o Retry delays are now randomized.
o Connectivity is now checked on all interfaces.
o Downloads with invalid characters in file name can now be saved.

Framework

* New features
o Support of touch events in WebView.
o New JavaScript engine (SquirrelFish) in WebView.
o Input method framework, for soft keyboards and other on-screen input methods. Includes new APIs for applications to interact with input methods, and the ability for third party developers to write their own input methods.
o Access to the raw audio data for playback and recording from application code.
o New PendingIntent.FLAG_UPDATE_CURRENT option.
o Support for top-level boolean resources.
o Tactile feedback to the LockPatternView. Tactile feedback can be enabled/disabled by going to Settings > Security & location and then checking/unchecking "Use tactile feedback". Note that this can be used independently of the visual feedback of the lines ("Use visible pattern"). Thus it gives users a middle ground between showing the lines on the screen and having no feedback at all.
o PackageManager changes to support un-installation of partially installed applications. Added new flag PackageManager.GET_UNINSTALLED_PACKAGES to include partially installed apps in all relevant PackageManager api's. ManageApplications screen now lists such partially installed apps and the user can uninstall these applications completely.
o Support third party updates of system applications. New menu options in Settings->ManageApplications to list updated system applications.
o Framework support to list current running processes. New API in ActivityManager.
o Framework feature to declare required configurations by applications. New manifest attribute uses-configuration in android manifest.
o Hardware accelerated video encode (video recorder) in opencore.
o Simplified SREC speech recognition API available.
o Streaming audio I/O for applications.

* Significant bug fixes
o Fixed issues with saving state in the view hierarchy, so that you can properly subclass from something like TextView and create your own state that inherits from that provided by TextView.
o TextView now implements onKeyMultiple(), so that flinging the trackball will result in accelerated scrolling. This required some changes to movement methods, and included some improvements to the acceleration computed when flinging.
o Framework bug fixes in PackageManager to share/un-share permissions for applications with shared uid's.
o Significant rework of Settings->ManageApplications Performance and UI enhancements.
o A number of settings in android.provider.Settings.System were moved to android.provider.Settings.Secure. Only system software can modify these settings. Additionally, a new permission, WRITE_SECURE_SETTINGS, is required to access these settings. The old constants in Settings.System have been deprecated. It is possible to read settings values via Settings.System using the deprecated constants. However, attempts to modify these settings via Settings.System will result in a log message and the setting value will be left unchanged.
o Many bug fixes in the media framework


Bluetooth

* New features
o Support for A2DP & AVRCP profiles.

* Significant bug fixes
o First connection after pairing always fails on many carkits.
o Mini Cooper and some late model BMW cars fail to use Bluetooth or take 2 minutes for Phone Book transfer.

System software

* New features
o New kernel based on Linux 2.6.27.
o Improvements to the wakelock API.
o Work to transition to the USB Gadget Framework underway.
o Basic x86 support.


Radio & Telephony

* New features
o SIM Application Toolkit 1.0.
o Green CALL button is no longer a shortcut for "add a new call". This has been a rarely used feature and confusing if triggered accidentally.
o Longer in-call screen timeout when using the speakerphone.
o "Show dialpad" / "Hide dialpad" item added to the in-call menu, to make it easier to discover the DTMF dialpad.

* Significant bug fixes
o An obscure case where the Phone UI could cause the device to not go to sleep on its own. This would happen if user bails out of the in-call screen by hitting HOME, followed by the call disconnecting remotely.
o Don't allow a single tap to open the in-call dialpad. It is now required to touch and drag it. This makes it much harder to accidentally open the dialpad by touching the screen with your face.


Developer Tools

* New features
o Enable handset manufacturers to extend the Android SDK with add-ons. SDK add-ons will include:
+ system libraries to let developers use additional APIs provided by handset manufacturers or from other 3rd party vendors that handset manufacturers chose to include
+ emulator system images, skins, and hardware configuration to let developers test their applications on their Android implementation

This is work-in-progress. Please note that the latest Android SDK (Android 1.0 SDK, Release 2) is not compatible with the SDK plugin in the new branch, please use ADT 0.8.0. SDK add-on support is planned for future SDK release.
[ surdulica @ 14.07.2009. 00:21 ] @
Korisnik sam HTC TyTN2 i stalno pregledavam pre svega strane forume, no stalno se nudi mogućnost koju ja nisam uradio da se softverski ubaci G1 i da od HTC TyTN2 nastane G1 da li je ovo neko probao i kako mu se ponašao. Jedina osim estetskih razlika izmedju G1 i HTC TyTN2 je u CPU sve ostalo čak i šugava kamera od 3.2 su isti. Molim neko razmišljanje nekog ko je ovo probao i napravio od TyTn2 G1, hvala!
[ S a l e @ 08.08.2009. 16:14 ] @
Da li neko zna kako moze da se otkljuca G1?
[ Sasa_Drobac @ 21.08.2009. 18:03 ] @
mozes da kupis code za nekih 20$ na netu, malo googluj naci ces
[ Sasa_Drobac @ 26.08.2009. 21:22 ] @
evo ti link: null
[ S a l e @ 26.08.2009. 23:36 ] @
Hvala, vec sam otkljucao kod htccode.com za 18 eur