[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2008. 12:31 ] @
Neverovatno - ali Linux has done it again ;-)

Posle uspesnog unistavanja CD rezaca (komunikacija sa firmware-om) i nekih hard diskova (load cycle count) - Linux sada moze unistiti i vasu mreznu karticu - ako je Intelova 82566 / 82567, kao recimo u novom Sony Vaio Z laptopu.

Pokemon ce EEPROM od vase mrezne kartice napuniti djubretom, i time onesposobiti istu za bilo kakav koristan rad. Ali dobro, to je mozda beta verzija novog random number generatora za generisanje SSL kljuceva, posto su par godina pokemonovci generisali SSL kljuceve lake za pogadjanje :-)))

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/263555

Citat:

In some circumstances it appears possible for the 2.6.27-rc kernels to corrupt the NVRAM used by some Intel network parts to store data such as MAC addresses.
This is limited to the new e1000e driver, and reports have only appeared from users of "82566 and 82567 based LAN parts (ich8 and ich9)" (to quote Intel). The reports seem to be isolated to laptops, but it is not clear if this is because desktop/server parts are not vulnerable, or if use cases simply increase the chances of laptop users being hit.


http://www.heise.de/newsticker...Netzwerkkarte--/meldung/116350
http://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=11382
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=459202

Citat:

Description of problem:
I am unable to use my Ethernet controller: Intel Corporation 82566DC Gigabit
Network Connection (rev 03). System does not see it. Pleae find dmesg output.


Inace, ovo sam pronasao sasvim slucajno jer sam se ozbiljno zagrejao da kupim novi Sony Vaio Z laptop - pa sam naleteo na ovaj thread: http://forum.notebookreview.co...read.php?t=272690&page=370 - sto znaci da bih makinu od par hiljada EUR potencijalno poslao nazad na servis zbog pokusaja koriscenja Pokemona :)

Linux komuni unistavanje hardvera customerima... pardon, QA testerima ocigledno jako dobro ide za razliku od "2008 - Godine Linux Desktopa" :)

Ocekujemo nase cenjene Linux kolege da se pojave sa nekim interesantnim teorijama zavere uperenim protivu njihovog ceda :)
[ abyss @ 26.09.2008. 14:14 ] @
Tebi je bas dosadno...
[ kvaju @ 26.09.2008. 14:51 ] @
A korisnici Win-a, ako im rikne disk ili nešto ne pišu da im je kriv OS, al neće te Pokemon nikako hehe
[ Nedeljko @ 26.09.2008. 15:33 ] @
Ivane, Linux nikada nije uništavao CD rezače, a da je to dokazano.

Sa druge strane instalacioni program Mandrake-a 9.2 je oštećivao CD uređaje, pod sledećim uslovima:

1. Da je uređaj marke LG.
2. Da se instalacija vrši sa CD-a.
3. Da je u pitanju CD čitač, a ne pisač, DVD čitač, DVD kombo ili DVD pisač.
4. Da CD čitač nije jedan od LG modela kod kojih se problem nije pojavljivao.

E, sad, kad sam svojevremeno saznao za tu vest, kod mene je to bio plus za Mandrake i da nisu iz verzije u verziju pravili sve lošiji distro, ostao bih na Mandrake-u. Glavni razlog je bio sledeći:

Vest je prvi obelodanio Mandrake. Nije čekao da ga neko provali, pa da mu kleštima vade priznanje iz usta. To znači da je Mandrake bio odgovoran prema svojim korisnicima i da su mu dugoročni interesi ispred kratkoročnih. Zanimljivo bi bilo uporediti ovo sa tadašnjim reakcijama LG-ja. Uostalom, problem je bio brzo otkriven (nekoliko dana nakon objavljivanja) i relativno brzo rešen. Kada sa nekim treba da sarađujem, etičke kriterijume stavljam ispred drugih, jer šta vredi što neko nešto zna i ume, ako to znanje i umenje upotrebi da me izradi ili fušeriše itd. Poverenje je pre svega drugog.
[ Srđan Pavlović @ 26.09.2008. 16:17 ] @
Citat:
Tebi je bas dosadno...


Visak slobodnog vremena usled neravnopravne raspodele kapitala :)))

Citat:
Ivane, Linux nikada nije uništavao CD rezače, a da je to dokazano.

Sa druge strane instalacioni program Mandrake-a 9.2 je oštećivao CD uređaje, pod sledećim uslovima:


Nedeljko, Ivan jednostavno voli taj senzacionalisticki fazon pripovedanja, 'ebiga :)
[ ventura @ 26.09.2008. 16:54 ] @
Citat:
Nedeljko
Sa druge strane instalacioni program Mandrake-a 9.2 je oštećivao CD uređaje, pod sledećim uslovima:


Bilo kako bilo, ako hoćeš da instaliraš linux moraš razmišljati da li će ti isti uništiti/oštetiti nešto od hardvera... Lepa reklama za linux.. Prosto da ljudi požele da ga isprobaju i koriste...
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2008. 18:52 ] @
Momci,

Ovo je potvrdjen bag - tako da nemojte da pricate gluposti tipa "A korisnici Win-a, ako im rikne disk ili nešto ne pišu da im je kriv OS, al neće te Pokemon nikako hehe" - posto Windows svakako ne unistava diskove, sto se ne bi moglo reci za Linux koji, kao sto vidimo, unistava intelove mrezne adaptere i cini ih permanentno neupotrebljivim.

I, btw, nije da "nece" mene pokemon, posto ako dozvolite primetiti, bug-reportove nisam pisao ja nego neki nesrecnici kojima Linux jeste unistio hardver - tako da mozete njima da se obratite, i da ih ubedite da je Pokemon cool ;-)

Mislim, stvarno se retko vidja softver koji salje hardver na servis/zamenu... Linuxu je u kratko vreme to uspelo sa 3 razlicite vrste uredjaja :)

Svaka cast... sta je sledece na redu? Monitor? Procesor? Graficka je sigurna, sve dok nije podrzana sa drajverima hehehehe


[ Sir_Oliver @ 26.09.2008. 19:25 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Momci,

Ovo je potvrdjen bag - tako da nemojte da pricate gluposti tipa "A korisnici Win-a, ako im rikne disk ili nešto ne pišu da im je kriv OS, al neće te Pokemon nikako hehe" - posto Windows svakako ne unistava diskove, sto se ne bi moglo reci za Linux koji, kao sto vidimo, unistava intelove mrezne adaptere i cini ih permanentno neupotrebljivim.

I, btw, nije da "nece" mene pokemon, posto ako dozvolite primetiti, bug-reportove nisam pisao ja nego neki nesrecnici kojima Linux jeste unistio hardver - tako da mozete njima da se obratite, i da ih ubedite da je Pokemon cool ;-)

Mislim, stvarno se retko vidja softver koji salje hardver na servis/zamenu... Linuxu je u kratko vreme to uspelo sa 3 razlicite vrste uredjaja :)

Svaka cast... sta je sledece na redu? Monitor? Procesor? Graficka je sigurna, sve dok nije podrzana sa drajverima hehehehe

Slazem se da se retko vidja softver koji spaljuje hardver. Eto npr. moj drugar je uspeo da pokvari pre neku godinu svoj LG rezac koristeci Nero i overburn opciju. Still feel comfy? Lol!
[ Ivan Dimkovic @ 26.09.2008. 20:23 ] @
Zao mi je za tvog drugara, ali to tesko da moze da se nazove kredibilnom potvrdom problema - posto bi za to bilo potrebno bar vise od jednog bug-reporta i potvrda od strane vendora... Da prostis, njemu je CD-rezac mogao crknuti iz 100 razloga.

Uzgred, overburning nije nesto sto CD-Recorder garantuje da moze da radi, postoje i uredjaji koji ne mogu - a, takodje, niko ne garantuje da overburn nece izazvati nezeljene efekte jer taj deo diska uopste nije ni testiran....

Koriscenje mrezne kartice je, pak... ipak sasvim normalna stvar predvidjena i u uputstvu za upotrebu mrezne kartice :)

Mislim, sta je sledece - izgoreo vam overclockovani CPU pa vam je kriv Windows? :)

Ipak moras priznati da je ovaj primer malo... lame, ne? :)
[ burex @ 26.09.2008. 21:28 ] @
Heh, bug report:
Citat:
I sent the following to e1000-devel, but it didn't show up in any archive so I
guess the list is subscribers-only (yet not marked as such in MAINTAINERS):

From: Pierre Ossman
Date: Sun, 24 Aug 2008 00:35:36 +0200

I've just noticed that the e1000e has delightfully made poo poo all
over my EEPROM (something David Vrabel also has reported). Shit happens
and all that I guess, but how do I get the thing back in a working
order? Couldn't find anything useful on the interwebs...

Rgds



Ono što je najlošije u ovoj priči je to što se uništavaju uglavnom integrisane kartice u laptopovima, koje se baš ne kupuju za 300din
[ EArthquake @ 26.09.2008. 21:35 ] @
OT:

hehe , sad me podsetiste , citao sam u nekoj knjizi , Deep C Secrets cini mi se da bese ,
navodili su katastrofalne greske u softverima , ako se dobro secam neka serija IBMovih PCjeva
je imala "feature" kojim ste mogli da podesavate frekvenciju monitora , greska je bila u tome sto je vrednost mogla da ode u neku nenormalnu brojku , i monoitor bi se jednostavno istopio :)
[ burex @ 26.09.2008. 22:10 ] @
Pa i sada kada u Windows Display podešavanjima izabereš neku nepodržanu refresh rate frekvenciju, upozori te da možeš oštetiti monitor :)
[ _AxeZ_ @ 26.09.2008. 22:32 ] @
Ovaj....

cat e1000_main.c

/*******************************************************************************

Intel PRO/1000 Linux driver
Copyright(c) 1999 - 2006 Intel Corporation.


....



Dimkovicu, Dimkovicu, to ti je Intel pisao drajver za svoje ethernet karte....sorry, zali se svemocnoj korporaciji Intel.
Linuxasi su samo otkrili ovaj gaf.

[ Branimir Maksimovic @ 26.09.2008. 23:23 ] @
Ma sta govorili, Ivan je ipak u pravu. Ovo moze naneti ozbiljan udarac svim linux
distribucijama koje su nesmotreno pustile alphe.
Ne radi se o nekom egzoticnom hardveru nego o necemu sto je u masovnoj prodaji.
Ukoliko ne povuku distribucije sa kernelom koji sadrzi bagovani drajver na net,
mnogi koriscnici ce dobro razmisliti pre nego sto budu stavljali novu verziju sledeci put;)
Meni sve ovo govori da su ne preterano testirano ubacili u kernel intelov beta (alpha?) drajver.

Pozdrav!
[ Sir_Oliver @ 26.09.2008. 23:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Zao mi je za tvog drugara, ali to tesko da moze da se nazove kredibilnom potvrdom problema - posto bi za to bilo potrebno bar vise od jednog bug-reporta i potvrda od strane vendora... Da prostis, njemu je CD-rezac mogao crknuti iz 100 razloga.

Uzgred, overburning nije nesto sto CD-Recorder garantuje da moze da radi, postoje i uredjaji koji ne mogu - a, takodje, niko ne garantuje da overburn nece izazvati nezeljene efekte jer taj deo diska uopste nije ni testiran....

Koriscenje mrezne kartice je, pak... ipak sasvim normalna stvar predvidjena i u uputstvu za upotrebu mrezne kartice :)

Mislim, sta je sledece - izgoreo vam overclockovani CPU pa vam je kriv Windows? :)

Ipak moras priznati da je ovaj primer malo... lame, ne? :)

A nenene... nece biti. Sve je to stvar percepcije. Recimo kada Nvidia-in driver rusi Vistu, to je onda problem vendora. Los driver... nemoj da ceprkam po forumu (zamisli) tvoje postove na tu temu. Ali kada se pojavi tako neki flaw u Linux driveru (i to jos u kernelu koji je u fazi testiranja), koji je pritom zasluga vendora, to je smak sveta. Budi realan makar malo (ok, kapiram da ti je ovo kapric). Iskreno totalno sam indiferentan prema ovakvim temama, ali mi ne ide u glavu da ima ljudi koji su "so called" korisnici Linux-a i koji se pecaju na ove price. I jos (zamisli molim te) obrazlazu i pravdaju ovo ili ono, a ne kapiraju da ih zajebavas big time... Mislim... Jesus... Over and out.
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2008. 00:26 ] @
Koliko citam malo, nisu sigurni da je problem u e1000e drajveru posto se problem javlja
od kernela 2.6.27 (prve zalbe), dok isti drajver radi i u kernelu 2.6.26 bez problema?
Koliko vidim sumnja se na sve i svasta ;)

Pozdrav!
[ _AxeZ_ @ 27.09.2008. 00:33 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Ma sta govorili, Ivan je ipak u pravu. Ovo moze naneti ozbiljan udarac svim linux
distribucijama koje su nesmotreno pustile alphe.
Ne radi se o nekom egzoticnom hardveru nego o necemu sto je u masovnoj prodaji.
Ukoliko ne povuku distribucije sa kernelom koji sadrzi bagovani drajver na net,
mnogi koriscnici ce dobro razmisliti pre nego sto budu stavljali novu verziju sledeci put;)
Meni sve ovo govori da su ne preterano testirano ubacili u kernel intelov beta (alpha?) drajver.

Pozdrav!


Koji korisnici, ovo je alpha izdanje ubuntua i svugde pise da se ne preporucuje za svakodnevnu upotrebu obicnim userima i developeri su jedini koji bi to trebalo da instaliraju.

Nego da mi vidimo windows u alpha izdanju......hmm, ovo je oksimoron, windows i jeste uvek alpha..:)
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2008. 01:07 ] @
Cuj, windows. operativni sistem koji instalira spyware kao security patch ;) ja to vozim
samo u virtualnoj masini ;)

Salu na stranu, linux moze da izgubi neke besplatne alpha testere na ovaj nacin.

Pozdrav!
[ component @ 27.09.2008. 07:49 ] @
Mali off:
Ivane, ako bi mogao da objasniš šta ti znači "Pokemon" Linux... nisam nigde mogao da nađem tu distribuciju. Googlao sam malo, ali opet bezuspešno. Molim te za objašnjenje ako nije teško. Nalazim po forumima razne samoizmišljene reči (ili kombinacije) koje su jasne samo njihovim autorima, pa se pitam da li nije i ovde taj slučaj?

Sorry za off ali u samom je naslovu teme pa me stvarno interesuje

On:
Da li je problem u samom kernelu 2.6.27 ili je vezano isključivo za određenu distribuciju? Trenutno isprobavam Ubuntu Intrepid Ibex koji je još uvek u Alfi i radi mi odlično (da nisu rekli da je alfa nikada ne bih pretpostavio). Intrepid Ibex je sa kernelom 2.6.27.
[ dr ZiDoo @ 27.09.2008. 08:37 ] @
A jes vas Ivan lozi ko mile bolnicki kotao :)

Usput koliko vidim pogodjena je samo jedna RC verzija, a bit RCova i beta i jestu ovakvi bugovi :)
[ Goran Mijailovic @ 27.09.2008. 09:59 ] @
Citat:
Ivane, ako bi mogao da objasniš šta ti znači "Pokemon" Linux... nisam nigde mogao da nađem tu distribuciju. Googlao sam malo, ali opet bezuspešno. Molim te za objašnjenje ako nije teško. Nalazim po forumima razne samoizmišljene reči (ili kombinacije) koje su jasne samo njihovim autorima, pa se pitam da li nije i ovde taj slučaj?


Izvini sto ja odgovaram umesto Ivana, ali po Ivanovoj nomenklaturi Pokemon je Ubuntu, ne znam samo da li tu pripada i Kubuntu?
[ Nedeljko @ 27.09.2008. 11:18 ] @
Citat:
ventura: Bilo kako bilo, ako hoćeš da instaliraš linux moraš razmišljati da li će ti isti uništiti/oštetiti nešto od hardvera... Lepa reklama za linux.. Prosto da ljudi požele da ga isprobaju i koriste...


Pre bi se moglo formulisati ovako:

Bilo kako bilo, ako hoćeš da koristiš LG proizvode moraš razmišljati da li će se uništiti/oštetiti... Lepa reklama za LG... Prosto da ljudi požele da ga isprobaju i koriste...

Razloga ima više:

1. Mandrake-ov instalacioni program je bio ispravan po ATAPI standardima. LG je rikljavao pri pozivu rgularne flush() ATAPI funkcije.

2. Mandrake je sam prijavio problem, dok se nije znalo u kom čuču zeci grm, dok je LG jednostavno odgovorio "Mi ne podržavamo Linux.". OK, oni ne podržavaju Linux. A podržavaju li ATAPI standard? Šta ćemo sa deklaracijom na LG uređajima na kojoj piše da je ATAPI standard podržan? Dakle, ako koristiš Mandrivu i neki problem nije prijavljen, možeš biti siguran da problem ne postoji ili da ni vendor ne zna za njega. Ako koristiš LG i neki problem nije prijavljen, postoje dve mogućnost:

a) Problem ne postoji ili ni vendor ne zna za njega.
b) Problem postoji i vendor zna za njega, ali ćuti ko čipka.

Da je kojim slučajem došlo do nesreće zbog ovog problema, neko iz LG-ja bi išao u tvorza.

Citat:
Ivan Dimkovic: Zao mi je za tvog drugara, ali to tesko da moze da se nazove kredibilnom potvrdom problema - posto bi za to bilo potrebno bar vise od jednog bug-reporta i potvrda od strane vendora...


Jel to isti onaj vendor (LG) o kome sam malopre pisao? Šta ako nije baš raspoložen da prizna da problem postoji? Prošlost LG-ja nas uči da je takva pretpostavka vrlo osnovana.
[ Nedeljko @ 27.09.2008. 11:25 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Izvini sto ja odgovaram umesto Ivana, ali po Ivanovoj nomenklaturi Pokemon je Ubuntu, ne znam samo da li tu pripada i Kubuntu?


Valjda spada. Koliko znam, Ivan je popljuvao Ubuntu kada nije uspeo da instalira Kubuntu.
[ combuster @ 27.09.2008. 11:56 ] @
Pa bilo kako bilo ja recimo nisam beta tester ali prvo sto sam saznao o Mandrivi 2009 RC2 je ovaj bug (na distrowatch-u video pre nego sto sam otisao na es i nabasao na ovaj thread), sto znaci da onaj koji uopste razume i zna sta je to release candidate do te informacije je mogao da dodje vrlo lako. E sad ako nam windows lameri sluze kao zrtvene ovce onda oni i treba da se zale na takve stvari !
Problem je u kernelu i dakle nije bitno koja je distribucija u pitanju, sve koje su bazirane na 2.6.27rc imaju ovaj bug koji ce se vrlo brzo kroz neki update ispraviti. Dakle ja kad instaliram alpha, beta ili rc verziju linux-a ja automatski prihvatam da svasta moze poci naopako, pocev od gubljenja podataka pa u neku ruku do najmanje verovatnog scenaria da mi se po**be hw.
A Ivane ti ga brate naostri ovih dana na Linux, prvo ono sa lenovom pa sad i ovo, nisi ni ti blesav i znas da ono sto je Microsoft prolazio sa Vistom u samom pocetku sad Linux zajednica prolazi sa svojim distroima, podrska wireless-u i laptop specific hw-u su sada primarni za Linux kernel a i graficki podsistem prolazi kroz velike promene, ja racunam da do proleca necemo imati "odlican desktop distro" mada bi stvari trebalo da krenu na bolje vec od novembra.
Malo me plasi ovo bojazljivo pojavljivanje xorg-a 7.4 ciji source je dostupan na serverima ali na glavnoj stranici nista ne mozemo pronaci pa ni vest da je final vec izasao.
Ako je smisao ovog thread-a da pokaze koliko je Linux "nezreo" OS onda si se gadno zeznuo u proceni jer sve dok se ne naznaci "final release" specifican distro se i smatra nezrelim. Kao da si izmislio toplu vodu. A i seti se BG-jeve face kad su po prvi put demonstrirali Plug and Pray - samo jednostavno utaknete uredjaj u USB port i WoooooooooW BSOD. A to bese Windows release candidate ili verzija koja se vec nalazila u prodavnicama?
[ PassingBy @ 27.09.2008. 12:52 ] @
Da je u pitanju finalno izdanje kernela pa da razumem celu halabuku.....
Inače
Citat:

Anyway. After this excitement, my em0 is still busted. I boot, start reading the code for the em driver and apparently the DUMB FUCKS who wrote it, namely Intel, map the EEPROM writable all the time. So one stray pointer in the kernel and your hardware is useless. Well, I was lucky enough that only some minor parts of the EEPROM were overwritten and after hacking the driver to forcibly update the checksum on next reboot it actually managed to come up and still work.


Kao i u slučaju sa LG, najveća krivica je na proizvođaču tj. Intelu zbog traljavo odrađenog posla oko drajvera.
[ component @ 27.09.2008. 13:50 ] @
Citat:
Goran Mijailovic: Izvini sto ja odgovaram umesto Ivana, ali po Ivanovoj nomenklaturi Pokemon je Ubuntu, ne znam samo da li tu pripada i Kubuntu?


Aha... Ipak je "lokalni" naziv Može li onda Vista da bude Digimon (da li Windows 7 da pripadne tu... ne znam).
[ Srđan Pavlović @ 27.09.2008. 14:20 ] @
Digimon is fine.
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2008. 14:22 ] @
Citat:
PassingBy: Da je u pitanju finalno izdanje kernela pa da razumem celu halabuku.....
Inače


Kao i u slučaju sa LG, najveća krivica je na proizvođaču tj. Intelu zbog traljavo odrađenog posla oko drajvera.


Pa ne bih bas rekao, scenario gde neki od pointera random upisuje po memoriji u kernelu ce pre da se ispoljava
kao spurious crash sto bi bilo vrlo brzo ispravljeno.
recimo sa kernel liste reprezentativni primer:

Citat:

Seems like it quite often triggers during the very first probing of
graphics card during the initial X startup. Karsten is currently writing a
tool that will safely restore the EEPROM contents to the card. When this
gets done, testing will get much easier and hopefully we'll be able to
isolate whether it is e1000e driver (I currently don't think so), DRM
kernel code, or xorg 7.4 causing this.

Thanks,

--
Jiri Kosina
SUSE Labs
--


Koliko pratim jos nisu sigurni sta je. Kako god nesto flashuje rom sto ne bi trebalo,
sta god jos ne znaju. Najvise se sumnja da drajver za grafiku pregazi vise nego sto bi trebalo
prilikom inicijalizacije. No nista potvrdjeno.


Pozdrav!
[ Srđan Pavlović @ 27.09.2008. 14:50 ] @
U svakom slucaju lepo stoji upozorenje:

http://cdimage.ubuntu.com/releases/intrepid/alpha-6/
[ Goran Mijailovic @ 27.09.2008. 15:21 ] @


Citat:
component: Aha... Ipak je "lokalni" naziv :) Može li onda Vista da bude Digimon (da li Windows 7 da pripadne tu... ne znam). :D
Citat:
Kernel-1: Digimon is fine.


lol valjda bi trebao/la da opravda ime/naziv, moze biti moze biti ;O)
[ combuster @ 27.09.2008. 16:25 ] @
Ja se sve bojim da nije nesto do onog ludog i kukavnog network manager-a, po meni je ifup i ifdown bilo mnogo srecnije resenje, mada bi se ovaj bug javljao onda samo na gnome-u a ne i u KDE-u. Xorg jeste pretrpeo teske promene ali ne verujem da bi on nesto brljao po eeprom-u od mrezne kartice, mozda se kod openSUSE-a to javlja kada yast po prvi put prepoznaje hardware a ne samo kod inicijalizacije X-a po prvi put.
Evo dok sam pisao ovo proverio sam par thread-ova i koliko vidim sumnjaju na novi drajver za intelove graficke kartice zbog GEM-a mada se sada delom koriste i GEM i TTM, kako ove dve tehnike vladaju memory management-om moguce je da u toku adresiranja memorijskog prostora dolazi do adresiranja eeprom-a mrezne kartice i upisivanja 0xff, jasno mi je da drajver moze da adresira pogresni memorijski prostor ali kako upisuje u njega i zasto bas sve keceve... (mora biti prethodno izdata komanda EWEN). Evo sta sam jos nasao:

Citat:
understand the driver reads the EEPROM using EERD register (which,
according to the manual, requires no additional locking) or drives the
EEPROM directly, with a lock/unlock protocol (using EECD register).


Uf ima da peglaju jos xorg 7.4...
[ Nedeljko @ 27.09.2008. 16:28 ] @
U svakom slučaju, proizvođač bi trebao da stoji iza onoga što napiše na deklaraciji.
[ nemysis @ 27.09.2008. 16:41 ] @
Ja sam dosad dugo godina zvao MS$ Windoze, ali Digimon je mnogo bolje.

Ma neka pišu šta god hoće, ja ostajem u mom Linux-u, koji je čist od MS$ nečistoća.

Pomagaću i dalje koliko znam svakom ko ima problema sa Linux-om da u njemu i ostane ili da pokuša ga instališe i koristi.

Normalno ako neko koristi Digimon, ja i njemu pomognem. Mada mi je to mrsko, neću da razumem Digimon, suviše sam mnogo vremena izgubio sa njim. Ali to većinom lično u krugu prijatelja kojima to ne odbijam. U mojoj okolini svima pričam koliko je Linux bolji od Digimon-a.

Sve se može rešiti i ne treba se hvatati za svaku slamku kako je nešto drugo totalno pogrešno. Imam i ja Digimon instalisan i to licenciran na mojim mašinama. Ali bezveze sam dao pare za to kad Digimon koristim samo 0.001% od mog kompjuterskog vremena.

Pozdrav nemysis
[ burex @ 27.09.2008. 17:55 ] @
OK, OK... We get it... Koristiš Linux, M$ (MS$!?) je scheiss, a tvoje uber skillz reinstaliranja Windaza su over 9000. O'š medalju?

Samo da napomenem:
Kernel developeri nisu krivi ovde, kriv je proizvođač - tačno? Onda kada popijete BSOD na Windowsu (i, srećom, ne rikne vam oprema), razmislite dobro kome treba da plačete.
[ nemysis @ 27.09.2008. 20:20 ] @
Citat:
OK, OK... We get it... Koristiš Linux, M$ (MS$!?) je scheiss, a tvoje uber skillz reinstaliranja Windaza su. O'š medalju?


Hvala ne treba mi medalja, dosta mi je kad vidim da je neko zadovoljan kad mu pomognem. Open Source roulez!
Danke ich brauche die Auszeichnung nicht, mir ist es genug, wenn jemand, wem ich geholfen habe, zufrieden ist. Open Source rulez!

Tačno proizvođač je kriv. A Digimon je i onako suviše loše trimovan, pa preskače rupe.

Ja kažem uvek on je kao Mercedes koji se vozi na normalni bezin, dok Linux, ali pravi (ne Ubuntu, Kubuntu, Mandriva, SuSE i slični) već Gentoo, Arch, Rock Linux... su mercedesi koji voze na kerozin.

Ovo pišem iz Gentoo-a, mog ljubimca.

Pozdrav nemysis
[ burex @ 27.09.2008. 21:03 ] @
Znači, sad već delimo Linuxe na prave i "ostale"? Ich... Očajan Linux advocacy...
Srećno sa trpanjem kerozina u tvoju merdžu. Cheerio...
[ Srđan Pavlović @ 27.09.2008. 21:37 ] @
I mene cudi od nemysis-a da izjavi da Ubuntu nije "pravi" Linux (zapravo je mislio distro),
moglo bi bar neko obrazlozenje za ovo u kom smislu "pravi".
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2008. 23:06 ] @
Sto se tice distribucija mislim da je najbolji kriterijum po tome ko najvise doprinosi razvoju linuxa:

http://news.cnet.com/8301-13505_3-10046449-16.html

"
No surprise, but Red Hat remains the top corporate Linux kernel contributor, as reported by SDTimes. As I've reported before, Red Hat is the top Linux contributor by a wide margin, with IBM, the next biggest corporate contributor, coming in nearly seven percentage points behind Red Hat.
"

Pozdrav!
[ combuster @ 28.09.2008. 00:12 ] @
Pa dobro, covek je mislio na distroe koji ti omogucavaju visok nivo adaptacije na specific platformu na kojoj teras linux a to jesu gentoo i derivati ali deliti ih na prave i fake i super i dizel jeste infantilno. Pa i vidi se da Red Hat najvise doprinosi zajednici, fedora im je nista drugo do jedan veliki beta os, ljudi su stavili xorg 7.4 jos pre 5 meseci i ocekivali final anyday pa sta je bilo, i dan danas ga nisu ispeglali.
Stvari su sto se tice Intela komplikovanije nego sto izgledaju, DRI2 je konstruisan tako da se oslanja delom na TTM koji je intel na pola razvoja zamenio sa GEM-om pa smo sad u stvari dobili jednu veliku salatu i bez DRI2 koji je zakazan za xserver 1.6. Mada ne mogu da kazem da ne pozdravljam to sto su intelovi drajveri open source, upravo to je i napravilo jednu veliku zbrku i u kernelu i u xorg-u i otuda nama ove papazjanije. I kako imam lap sa iX3100 nadao sam se da cu do izlaska mandrive 2009 i intrepid-a da vidim neko jace poboljsanje performansi graficke kartice koje je za sad pod Linux-om ocajno (i na Digimonu sad sux sa novim drajverima a sa verzijom pre njih koja je matora mesec dana dobijao sam i do 30% bolje rezultate) tako da mogu reci da se intel negde gadno za**bao sto se tice ICH8, ne mogu da napisu ljudske drajvere vec godinu i po dana a i ovi za wireless 3945 im nisu mnogo bolji... "Back to the old drawing board..."
[ nemysis @ 28.09.2008. 01:12 ] @
Tačno tako mislio sam da se podesi da Linux radi optimalno na tvojoj platformi. A to rade Gentoo i slični. Portage je izvanredna stvar.

Redhat (Fedora je stvarno Beta) stvarno dosta pomažu čitavoj Linux zajednici. IBM takođe dosta pomaže.

SuSE sad Novel je isto dosta pomagao a sad ima neki dogovor sa MS$. Pa ćemo videti šta će se tu izroditi.

Ubuntu ide nekim svojim putem, pomaže zajednici, ali je dosta nekompatibilan sa ostalim Linux-ima, sem svojim derivatima. Dosta se udaljio od Debian-a.

Izvinite nisam se pre tačno izrazio. Mislio sam na Distribucije koji ne koriste konfiguraciju optimalno. Pošto ne podešavaju programe po konfiguraciji i ne prevode iz Source-a. A i to su Linux-i.

Pozdrav nemysis

[Ovu poruku je menjao nemysis dana 28.09.2008. u 02:39 GMT+1]
[ burex @ 28.09.2008. 01:54 ] @
Citat:
nemysis
SuSE sad Novel je isto dosta pomagao a sad ima neki dogovor sa MS$. Pa ćemo videti šta će se tu izroditi.


Hyper-V podrška (za sada).
Citat:
Windows 2008 and Windows Vista and SUSE Linux are currently the only operating systems that support Enlightened I/O, allowing them therefore to run faster as guest operating systems under Hyper-V than other operating systems that need to use slower emulated hardware.
[ Nedeljko @ 28.09.2008. 14:39 ] @
Citat:
burex: Kernel developeri nisu krivi ovde, kriv je proizvođač - tačno? Onda kada popijete BSOD na Windowsu (i, srećom, ne rikne vam oprema), razmislite dobro kome treba da plačete.


Da, ako se utvrdi da je problem u hardveru.
[ Dejan Lozanovic @ 03.10.2008. 10:24 ] @
Citat:
Nedeljko: Da, ako se utvrdi da je problem u hardveru.


Pa koliko sam procitao problem je u driveru koji napuni djubretom eeprom na mreznoj kartici, ljudi u prevodu hardver nije spaljen, znaci ako napunis eeprom ponovo pravim podacima to ponovo radi kako treba.
[ Nedeljko @ 03.10.2008. 10:49 ] @
A ko je napisao drajver?
[ Branimir Maksimovic @ 03.10.2008. 21:09 ] @
Uopste nije problem u drajveru. Ne moze drajver sam od sebe nesto da radi.
Problem je izgleda sto je karticin eprom mapiran u memoriju i sto nesto
ili usled nekog race condition-a ili prilikom inicijalizacije napuni taj region memorije
sa 0xff. E sad posto nisu otkrili sta je to ocigledno nije nesto predvidjeno da
radi tako niti je nesto ocigledno ;)

btw izasao je fix.
Evo glavnog dela fix-a u driveru:

Code:

+void e1000e_write_protect_nvm_ich8lan(struct e1000_hw *hw)
+{
+    union ich8_flash_protected_range pr0;
+    union ich8_hws_flash_status hsfsts;
+    u32 gfpreg;
+    s32 ret_val;
+
+    ret_val = e1000_acquire_swflag_ich8lan(hw);
+    if (ret_val)
+        return;
+
+    gfpreg = er32flash(ICH_FLASH_GFPREG);
+
+    /* Write-protect GbE Sector of NVM */
+    pr0.regval = er32flash(ICH_FLASH_PR0);
+    pr0.range.base = gfpreg & FLASH_GFPREG_BASE_MASK;
+    pr0.range.limit = ((gfpreg >> 16) & FLASH_GFPREG_BASE_MASK);
+    pr0.range.wpe = true;
+    ew32flash(ICH_FLASH_PR0, pr0.regval);
+
+    /*
+     * Lock down a subset of GbE Flash Control Registers, e.g.
+     * PR0 to prevent the write-protection from being lifted.
+     * Once FLOCKDN is set, the registers protected by it cannot
+     * be written until FLOCKDN is cleared by a hardware reset.
+     */
+    hsfsts.regval = er16flash(ICH_FLASH_HSFSTS);
+    hsfsts.hsf_status.flockdn = true;
+    ew32flash(ICH_FLASH_HSFSTS, hsfsts.regval);
+
+    e1000_release_swflag_ich8lan(hw);
+}


Covek iz intela je prosto disablovao write tog regiona i zakljucao
registre preko kojih se omogucuje isti ;)
Dakle obezbedio se od bug-a koji je ko zna gde ;)
E sad dal kriviti intelove ljude sto to nisu uradili na prvom mestu ;) ili intelove dizajnere
hardvera koji su to napravili tako da je mapiran flash rom sa r/w privilegijama
i pre inicijalizacije drajvera ;)
U svakom slucaju softver ne bi trebalo da moze da sredi hw.

Pozdrav!
[ mulaz @ 03.10.2008. 22:30 ] @
Code:
00:19.0 Ethernet controller: Intel Corporation 82566MC Gigabit Network Connection (rev 03)


koristim stabilni kernel.. i nema problema


e sad.. ako je bsod prouzrucen sa strane ati/nvidia/kav/zblj drivera... onda je kriv taj koji je pisao driver... a ako na linuxu nesto crkne zbog drivera, kriv je linux? tu nesto nije uredu, zar ne? :)
[ Branimir Maksimovic @ 03.10.2008. 23:45 ] @
Sto se tice windows-a nikad ne znas jer sve se radi iza kulisa.
Najlakse je okriviti drajver ;0)

Sto se tice linuxa sve je na izvolte, a zato ga i volim. Ne moze da se provuce neki spyware i slicno ;)

U ovom slucaju je kriv proizvodjac hardvera koji je nesmotreno omogucio flashovanje
koje nije smelo da se omoguci na prvom mestu.

Citat:

Torvalds, in the gentle way he guides the Linux development team, pointed out on the LKML (Linux Kernel Mailing List) that "Btw, the _real_ bug is clearly in the hardware design that allows you to brick those things without apparently even having a lock bit."

Torvalds continued, "I'm hoping Intel doesn't treat this as just a software bug. Some hw designer should be thinking hard about which orifice they put their head up in. It used to be that you could fry some monitors by feeding them out-of-range signals. The _monitors_ got fixed."


http://blogs.computerworld.com..._the_e1000e_ethernet_bug_fixed

Pozdrav!