[ sumnjivo_lice @ 30.09.2008. 20:25 ] @
Imam firmu za proizvodnju majica i preslikaca http://super-majice.com i sa starom zen-cart skoro nista bitno nisam ni uradio. Ovo sad je joomla template i posto znam da nije dozvoljeno stavljati gotove pakete na ocenu, pitam vas kako da bolje uradim promociju.

Tacnije, moj problem je sledeci; kad ukucam 'majice' na google-u, moj sajt uvek bude tek na petoj, sestoj strani. Bio sam na prvoj samo par dana i to kad sam promenio sve, ali opet sam pao i ne pomeram se na gore. Jedan drugi lik, http://www.yulica.com/T_shirt_majice.htm (Nesa szr) je zadnjih 2 godine! uvek na prvoj stranici iako kod nikad nije promenio. Verujte, bas pratim i nikako mi nije jasno.

Jel moze neko da mi pomogne? Sta treba da uradim kako bih izbio na prvu ili drugu stranicu, pored toga da platim adwords (za nedelju dana tek)
[ Prokleta_Nedelja @ 01.10.2008. 06:44 ] @
Jednostavno receno, treba ti Offline i Online promocija. Reklamiraj se na TV-u, radiju, novinama, zatim na posjecenim sajtovima srodnih kategorija, adwords i tako dalje.

Takodje veoma bitna stvar je SEO. Vise o tome mozes procitati u forumu "Pretrazivaci i SEO".
[ askaratazor @ 05.11.2008. 16:38 ] @
Tebi ne treba 1 mesto na guglu, tebi trebaju ljudi koji ce da kupuju tvoj proizvod (ili vise njih). A da bi dobio ljude koji kupuju tvoj proizvod, moras da ih dovedes na svoj sajt i moras da budes bolji od "Nesa szr". To ne znaci da moras da spustis cenu, nego da das ljudima vise za isto para, odnosno povecaj vrednost proizvoda.

Fino ti je odradjena kontakt strana (tj pravis svoju mail listu korisnika). Ali ti treba jedna bitna dopuna. Moras da ponudis ljudima nesto free. Ne mislim na majicu, nego odradi tu kontakt stranu na ovaj nacin.

"Mi smo firma koja se bavi stampanjem logo-a koje vi zelite na kvalitetnim majicama. Zelimo da ubacimo neke nove motive i interesuje nas sta bi prosecan korisnik zeleo da vidi/pokaze na svojoj majici)

Napisite nam prvu stvar koju bi ste zeleli da vidite na svojoj majici i mi cemo vam poslati kupon sa 10/20/30/50% popusta za neki od nasih proizvoda.
Veoma je bitno da nam ostavite e-mail koji najcesce koristite kako ne biste propustili ovu priliku
Ime: _________
e-mail: ___________
Vase pitanje/komentar: _________________
"

E sad postavite tu stranu pre sajta (znaci da se prvo ona ucita, pa kad unesu podatke da prosledi na sajt). Onda lepo se registruj na Google Adwords i plati neku sumu za rec majice/stampanje/preslikaci (uzmes npr 0.05$ po kliku i za hiljadu klikova platis 50$). I BOOM.

Za dva dana dobijes 100-200 pitanja koja su kvalitetna, tj. koja ti govore sta ljudi zele + potencijalnih 200 musterija kojima imas e-mail adresu+ posecenost sajta. A sve za 50$ tj 2-3 hiljade dinara.

I tih 100-200 pitanja mozes najverovatnije da podelis u 5-6-10 oblasti i napravis 10 proizvoda (za koje znas da ljudima trebaju) tipa majice sa medama/kolima/necim tekucim itd.. A onda svaku tu majicu mozes da stavis da kosta 250 din (jer je predefinisana i sl), a ljudi koji imaju vaucer ce je kupiti za 200 din ili sl. (a ti si je opet prodao za vise od sadasnjih 150 zar ne?)

Ok, ovo ti je neki veoma kratak, ali jako bitan uvod u marketing i plasiranje svog proizvoda.
Znaci ideja+ispitivanje trzista (takoreci besplatno)+proizvod

Ako te zanima jos stvari (a ima ih) posalji mi PP, email, ili idi na moj sajt pa na kontakt i mogu ti pomoci dosta.

Sve najbolje
[ Vukan Karadžić @ 06.11.2008. 13:00 ] @
Dakle, jos jedna a-million-dollar-question tema: kako da budem prvi na G?
Procitaj TOP teme na ovom forumu, pa ako bude bilo konkretnih pitanja ... samo izvoli ;)
[ agvozden @ 07.11.2008. 09:44 ] @
@askaratazor

ovakav odgovor para vredi!
[ ||NeX|| @ 07.11.2008. 10:01 ] @
@askaratazor: Tako bi se radilo na Zapadu. Na balkanu je samo prvi korak drugačiji. Efektivnije od AdWordsa za ovaj marketing jeste slikovna/flash reklama na nekom posjećenom siteu ciljne grupe 16-40god. Ostala segmentacije je ok.

Za SEO napravi akciju "mi smo cool" i postavi code snippet da ljudi mogu na svoje stranice, forume, blogove itd. stavljati.

Zašto to sve? Jer ukucati majce i preslikači u google-u da dobiješ konvertovanog kupca je jako teško za balkan trenutno. Moje mišljenje.
[ ChanMaster @ 07.11.2008. 13:17 ] @
Ja bih dodao i da razmilis o nekoj mogucnosti "online" placanja za majce + postanski troskovi..
Poz
[ askaratazor @ 07.11.2008. 13:48 ] @
Ha ha ha, dobro bre ljudi to mi je "leb".. Nemojte bas sve ideje da date na tacni.. ha ha ha

@||NeX||: Znam, ali i baneri su skuplji na posecenijem sajtu.. Ja pricam o minimalnom ulaganju koje instant donosi rezultate. (jer ako platis 1000 klikova, siguran si da ces ih dobiti)

Naravno da je baner na mesec/dva jos bolja opcija. E sad ja licno delim promociju na aktivnu i pasivnu. Aktivna je upravo ovo, placeni klikovi, Adwords, baneri.
I ona donosi odmah rezultate.

Pasivna promocija donosi rezultate exponencijalno, tj vremenom. I ona se svodi na koriscenje velikih onlajn zajednica u svrhe promocije. Naravno ne spam, nego kao aktivan clan komunitija koji pomaze drugima, koji je prijatelj, ima kvalitetne teme/poruke i U POTPISU link ka svom proizvodu. Svako od nas ovde kad procita nesto iole pametno (ili mozda bas glupavo) ode na link autora, zar ne? Naravno treba znati meru, a to su stvari koje "para vrede".

@ChanMaster: upravo tako, to je i najbitniji deo (znaci smanjujes troskove radnje/magacina, a povecavas podrucje na kom mozes da prodajes)

Uskoro cu da napravim mali onlajn seminar o tome, par stranica pa cu podeliti da vidim kakav je odziv. Ko zna mozda se sa web dizajna prebacim na prodaju marketinskih resenja. :)))
[ sumnjivo_lice @ 07.11.2008. 17:31 ] @
@askaratazor

Hvala na ovako iscrpnom odgovoru, ali ovde ima jedan problem. Naime, ja radim samo veleprodaju a ne na komad, pa mi predlaganje motiva bas i ne igra neku ulogu. Npr. ti imas firmu i treba ti 200 majica na kojoj ce biti neki logo. E to je moja zona jer ja radim samo na kolicinu.

Sto se tice SEO, kazem, nije mi jasno kako Nesa SZR uvek bude na prvoj strani. Ja sam na svom sajtu ubacio vise kljucnih reci za pretragu nego on, pa sam opet na sedmoj-osmoj strani.

@chan-master
Da bih primao uplate DINA karticom mora da se izujem 500 evra za deposit i da imam promet od ~milion dinara godisnje u poslednjih 2 plus jos gomila zezancija koju Intesa trazi.

Za ostale kreditne kartice, provizija je prevelika. Npr. 2co trazi 7%, moneybookers 8%. A i ko da bi neko platio 200 majica preko kartice.

Zasad placanje nije problem; uvek uzimam depozit u visini cene materijala, ostatak po gotovom poslu.

@vukan karadzic

Veruj, procitao sam ih. Nigde nisam procitao kako moze jedan izuzetno statican sajt da bude na prvoj stranici.
[ ||NeX|| @ 08.11.2008. 18:08 ] @
@sumnjivo_lice: gustina ključne riječi nije relevantan SEO faktor, uzmi malo i čitaj o SEO faktorima. Imaš ovdje FAQ, imaš Brunin blog na www.seo.hr/blog/ itd.
[ askaratazor @ 10.11.2008. 13:49 ] @
Dobro, radis veleprodaju, to je jos bolje. napravi affiliate sajt.

"
Promocija za mesec decembar (glow, sparkles, itd)

Postovani nudimo vam mogucnost da dobijete 100 majica sa vasim logoom/dezenom POTPUNO BESPLATNO.
Sve sto treba da uradite je da se registrujete na nas sajt i pratite jednostavna uputstva koja cete dobiti u e-mailu"


E-mail:

"Postovani,

Nasa firma (ta i ta), koja se bavi tim i tim, ovaj mesec nudi mogucnost svim svojim clanovima da dobiju i do 100 majica/kacketa/bedzeva.. potpuno besplatno.

Sve sto treba da uradite je da pozovete 5 svojih dobrih prijatelja i kada oni naruce 100 majica sa njihovim logoom vama automatski dajemo 20 bodova po coveku.

Dakle ako dovedete 3 prijatelja dobicete 60 bodova, a kod nas to znaci 60 majica gratis, ako dovedete 10 prijatelja dobicete 200 majica gratis.

Razmislite, vi ste vec uspesan biznismen kada kupujete majice za promociju vase firme. Svi uspesni biznismeni se drze zajedno, pogledajte u tu vasu knjizicu sa imenima/mailovima i posaljite vas jedinstveni link vasim prijateljima.

Jos bolje, pozovite ih i objasnite im da i oni mogu da dobiju majice gratis ako pozovu svoje prijatelje"


Itd, itd.. imate nekog prodavca u firmi, sigurno moze da napravi i bolju pricu.

I sad tu imas opet varijante, recimo da se bodovi racunaju tek kada kupi nesto npr ima 60 bodova i ako kupi 100 majica vi cete mu odraditi 160 ili sl.. Poenta je da je on sam prodao min. 300 majica (a ti si samo postavio sajt)

Posle mozes da napravis plan da ti ljudi ko ti dovede 50+ ljudi dobija 10% zarade (znaci recimo jedan bod vredi pola majice u dinarima - npr ako je majica 200 din. 1 bod je ili majica ili 100 din.) sto znaci 50 ljudi po 100 majica po 200 din je MILION DINARA (manje 10% = 900 hiljada minimum za tebe, a ti nisi pozvao nijednog klijenta). e sad zamisli da imas 5 ili 10 takvih ljudi.

To ti je lekcija 2 iz marketinga (poceo sam da pisem knjigu, bice uskoro na sajtu)


Za 6 meseci, zvaces me i reci decko vodim te da ti kupim kola (audi A3 bi dobro dosao, ali moze i nesto jeftinije)

[ 2stamlers @ 10.11.2008. 14:13 ] @
@Askarazator:

ma nema sanse da nesto u Srbiji uradis sa affiliate programom. Ajde neka mi neko navede samo par srpskih sajtova sa affiliate programom.

@sumnjivo_lice:

Prvo treba da vidis sta se trazi na trzistu tako sto ces uraditi kao sto je Askarazator predlozio, ili jos bolje, da odes lepo na https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal i vidis sta ima na trzistu majci i koje su najtrazenije kljucne reci, i uopste da vidis vredi li ulagati pare i vreme u trziste majci, odnosno vredi li ulagati za online poslovanje. Posle ulozis pare i vreme u SEO, a pod tim najvise mislim na KVALITETNE LINKOVE ka tvom sajtu, i cekas da te Google zavoli.

Pozz
[ askaratazor @ 10.11.2008. 14:56 ] @
Citat:
2stamlers: @Askarazator:

ma nema sanse da nesto u Srbiji uradis sa affiliate programom. Ajde neka mi neko navede samo par srpskih sajtova sa affiliate programom.



He, he, kako bre nema, pa ljudi jedva cekaju da se tako nesto pojavi i ovde.. Poenta je sto svi misle da treba da urade nesto giga mega, da im treba 10 000 evra min. za pocetak itd..

Ja ti garantujem da moze da se odradi nesto preko affiliatea. Znas koliko ljudi (studenta/klinaca/poslovnih ljudi ide po ptc i affiliate sajtovima stranim - mnogo, bas mnogo. Dovoljno je da posetis forum nekog od posecenijih sajtova i svaki ima podforum serbian-croatian-bosnian itc..)

Poenta je da njemu ne treba 6 miliona ljudi, njemu treba 10 ljudi koji ce da mu nadju po 2-3 mesecno i on je uz sadasnje poslovanje na konju (ako nisam u pravu za poslovanje izvinite). A 10 ljudi moze da nadje, pa ne znam, nek napravi flajere 1000 komada i podeli u centru grada, nacice 1% studenata/webmastera koji ce ubaciti affiliate link na svoj sajt.

Moze i sam to da odradi evo ovde na elitu neka plati baner (ili uradi kompenzaciju ionako se ovde prodaju elitesec majice).

Mnogi ljudi misle da je posecenost bitna stavka za prodaju, ali to nije bas u potpunosti istina. Pravu prodaju radi affiliate , zatim mail liste, a tek onda posecenost. I po meni postoje dve varijante affiliatea za poslovanje sa materijalnim svarima (znaci ne software/e-books/etc gde je ok imati i 5 nivoa affiliatea):

- sa 1 nivo-om (to sam vec naveo) daje neki 20% popusta/gratisa za svakog koga dovedete

- sa 2 nivoa za prvi daje 15 poena, a za sledeci nivo daju 5 poena. To je po meni najbolji nacin zarade, jer time zapravo omogucava da webmasteri koji imaju ogromne mail liste/posecenost sajta, a ne zele licno da se bave prodajom zarade dosta novca i sebi, ali i vlasniku firme. A takodje daje mogucnost firmama koje imaju svoje prodavce da zaradjuju od njihove prodaje jednostavnim ubacivanjem novog proizvoda.

Necu ovde sad detaljisati o procentima zarade, to svako moze na papir da stavi, hteo bih da kazem da nije lose ni ubaciti obe varijante.

Znaci cuvena engleska recenica u avionima " Tea or coffe" je sustina. Ti ljudima ne kazes jel hocete ili necete, nego jel hocete jedno ili drugo. Tako im dajete opciju da biraju izmedju jeftinijeg/skupljeg veceg/manjeg plavog/crvenog, a ne izmedju hocu/necu, a to dosta povecava prodaju.



Dakle da rezimiramo:

1. ispitivanje trzista i kupljenje e-mail adresa (forma i pravljenje tzv "outlinea" tj. pravljenje onoga sto zele kupci)
2. dovodjenje posetioca (Adsense/forumi/flajeri/baneri/pretrazivaci/...)
3. cuvanje posetioca (e-mail/telefon/adresa itd. "10 puta je skuplje pronaci novog kupca nego prodati starom")
4. mogucnost zarade posetioca (affiliate/popusti/bilo sta..)
4.1. online placanje (kada drzava omoguci da to bude normalna opcija bez sumanutih uloga i sl.)
5. prosirenje prozvodnih kapaciteta (ja verujem u to, treba i vi da verujete)
6. prosirenje trzista (srbija/hrvatska/bosna/crna gora/makedonija/...)

7. pa sad, ko ima maste, shvatice...

Ja znam da ljudima ova prica deluje nekad nerealno kad se pogleda zadnji korak, ali bitno je krenuti od prvog, pa ako se dodje do treceg opet je uspeh, zar ne?


edit: A ti kad vec odradis istrazivanje, zasto ne bi prodao nekom butiku ili sl majice za koje znas da ljudi traze.. dodjes i kazes ja sam napravio istrazivanje i od hiljadu posetilaca mog sajta 300 je reklo da bi obozavalo majice sa likom Majke Jugovica i kazes ja sam spreman da promovisem vas butik i da obavestim kupce na mom sajtu ako vi zelite da prodajete te majice.

Eto ideje za vlasnike butika, napravite istrazivanje sta bi ljudi hteli na svojim majicama i zovite sumnjivo_lice (uliva poverenje :) da vam to napravi i kad bude gotovo prosledite cirkularni mail ljudima koji su hteli te majice.


[Ovu poruku je menjao askaratazor dana 10.11.2008. u 16:10 GMT+1]
[ 2stamlers @ 11.11.2008. 10:44 ] @
askarazator nemoj paliti coveka. Sve sto ti pricas je lepo, ali to nece da radi ovde u Srbiji. Da bih imao ozboljniji affiliate program, prvo ti treba sistem placanja na netu. Drugo, ko ce da mu bude affiliate? I to za 5 ljudi koji kupuju majice sa logom. Ja znam da ja ne bih ulagao svoje vreme za tako nesto. Ako bih i usao u t-shirt niche, to bi bilo samo za usa-uk-aus trziste. Pre nego sto se bilo ko prepali da razvija svoj biznis, mislim da treba da nauci malo o svom trzistu.

Srbija:



Amerika i ostali:

[ askaratazor @ 11.11.2008. 16:47 ] @
Dobro i sta ti predlazes, da covek ugasi firmu.

Poenta je sto vi ljudi mislite da ako procitate za 3 min. da to mora i da se uradi za tri min. Ovo sto sam ja napisao, to ti je godisnji plan, ako ne i dvogodisnji.
Ja nisam nikoga terao da ulozi 10 000 evra u internet trziste u srbiji, toje suludo.. Ja sam ponudio coveku ideju, kako da krene (takoreci besplatno. odnosno sto bezbolnije za njegovu firmu) U najgorem slucaju izgubice 50-100 evra, sto je za firmu koja se bavi veleprodajom smesno.


Affiliate i ostale stvari se rade tak kada imate svoju mrezu kupaca, ne na pocetku.. Dakle kad imas ljude koji ti kupuju, neki redovan broj klijenata mesecno, i kada primetis da je to jedna ista grupa ljudi (50-100) e onda im ponudis varijantu da dobiju i neki popust.

I zasto da ne palim coveka. Zato nam i jeste ovako u drzavi jer svi poginju glavu i cekaju da zarade neku crkavicu i ako im i padne dobra ideja, neko mu kaze cuti, sta ce ti to..

Takav smo narod, naucili smo na sirotinju, gadljivi smo na pare, a niko ne kapira da nije sramota zaradjivati dobro, i imati velike pare. Ti kad imas pare stiimulises ekonomiju, Kad kupis kucu/vilu na dedinju, sta mislis koliko ljudi treba da radi da se napravi ta kuca (zidar, fasader, moler, elektricar, vozac kamiona, arhitekta, vodoinstalater, ... ). Znaci imas pare, i ti sam placas 30-50 ljudi. A sta se sad desava. Zasto je kriza? Ljudi nece da trose novac, svi se stekaju, a to je nesto najgore za ekonomiju, cim se ti stekas, neko nema posla, onda se on steka, pa ti nemas posla, i to ide sve gore i gore..

Na kraju krajeva, zasto mi ne bi bili kao usa/kanada/zapadna evropa.. Jer mi moramo da pokupimo samo sr*** od njih (drogu, bolesti, gejeve, sidu, sekte, i ostala cuda). Jel mi nemamo internet trziste. 1 milion ljudi u srbiji koristi net. koliko ih ima u hrvatskoj, sloveniji, bosni, cg, makedoniji itd.. Svako ovde ima potencijalno trziste od 5 mill ljudi.. To sto ljudi nece da iskoriste, nisam ja kriv..

A svi traze majice, svi moraju da se obuku zar ne?
[ pancevac2006 @ 11.11.2008. 16:59 ] @
Bravo majstore.
Dok ne krenes da radis mozes samo da lupas glavu, da li bi... ili ne
bi...ili kako bi....
Kad krenes onda juris na sve strane da pokrenes posao jer radis za sebe.
[ 2stamlers @ 11.11.2008. 20:15 ] @
Citat:
askaratazor: Dobro i sta ti predlazes, da covek ugasi firmu.


Ne, ne predlazem, samo mislim da za affiliate program treba malo ozbiljnije trziste, i samo to tvrdim. Covek treba da nastavi svoj biznis. Ali mislim da treba ili da nauci sam kako se radi SEO (http://www.seofaststart.com) ili da unajmi nekoga ko ce to uraditi za njega i da izbije prvi na Google-u.

Citat:
askaratazor:Affiliate i ostale stvari se rade tak kada imate svoju mrezu kupaca, ne na pocetku.. Dakle kad imas ljude koji ti kupuju, neki redovan broj klijenata mesecno, i kada primetis da je to jedna ista grupa ljudi (50-100) e onda im ponudis varijantu da dobiju i neki popust.


kakve veze ima redovan broj kupaca sa affiliate programom? Affiliate program se nudi ljudima koji znaju kako se radi marketing bilo cega za procenat zarade od kupljenog proizvoda na obostranu korist. Nemoj brkati popust za stalne kupce i affiliate program.

Citat:
askaratazor: I zasto da ne palim coveka. Zato nam i jeste ovako u drzavi jer svi poginju glavu i cekaju da zarade neku crkavicu i ako im i padne dobra ideja, neko mu kaze cuti, sta ce ti to..


Pazi, ovde se slazem, samo sto licno mislim da affiliate program ne bi radio. Ja coveku stvarno zelim najbolje, i voleo bih da razradi svoj biznis, samo mislim da treba svoju energiju, pare i vreme da usmeri na bolji nacin, jer mi se cini da u Srbiji ne radi affiliate marketing. MOLIM neka neko pokaze srpski sajt sa affiliate programom.

Citat:
askaratazor: Na kraju krajeva, zasto mi ne bi bili kao usa/kanada/zapadna evropa.. Jer mi moramo da pokupimo samo sr*** od njih (drogu, bolesti, gejeve, sidu, sekte, i ostala cuda). Jel mi nemamo internet trziste. 1 milion ljudi u srbiji koristi net. koliko ih ima u hrvatskoj, sloveniji, bosni, cg, makedoniji itd.. Svako ovde ima potencijalno trziste od 5 mill ljudi.. To sto ljudi nece da iskoriste, nisam ja kriv..


Daleko smo mi od usa/kanade/zapadna evrope, barem sto se razvijenosti interneta tice... Mada mi se cini da se stvari malo pokrecu kod nas. Nebitno.

Pozz
[ askaratazor @ 11.11.2008. 20:48 ] @
Naravno, slazem se ja sa tobom u globalu, i ne mogu da ti dam srpski affiliate sajt, ali poenta je da to jos niko nije probao, a dosta ljudi odmah ima neka negativna iskustva sa MLM, piramidama, a ovo ih dosta podseca na to..

Ja sam mozda malo preoptimistican, ali upravo razvijam svoj biznis plan sto se tice celog tog marketinga, pa se nadam da cu moci da ti dam informacije iz prve ruke. U svakom slucaju affiliate je po meni tek neki 4-5 korak, znaci posle skupljanja korisnika posle prodaje proizvoda itd. Znaci to bi trebalo da pocne kao neka dopuna redovnom onlajn biznisu, a da se vremenom (posto na to u principu ne moze da se utice tako lako) pretvori u main income ili bar bitniji procenat u prihodima...
[ Joker @ 12.11.2008. 08:30 ] @
Postoji affiliate program i to bas za istu deltanost :)
http://zarada.vizioshop.com
Ukoliko neko zeli moze da se prikljuci moze da upise Joker za osobu koja je preporucila affiliate.
Program lepo funkcionise, isplate su redovne, tako da moze to da funkcionise i u srbiji.

[edit]ispravljen user name za affiliate[/edit]

[Ovu poruku je menjao Joker dana 13.11.2008. u 06:38 GMT+1]
[ askaratazor @ 12.11.2008. 18:03 ] @
Vidi kako je svet mali, da ne poverujes.. Eto, to je to, sta vam ja pricam ljudi..

Btw, joker izgleda ti ne radi tvoj nalog (kad upisem joker, kaze ne postoji, da nisu veca/manja slova, mozda neki broj..)posalji pp
[ 2stamlers @ 12.11.2008. 20:30 ] @
Svaka cast za ukazani link i na profesinalno odradjenom sajtu. Mislim da bi vlasnik ovog treda mogao slobodno da kopira vizioshop sto se tice izgleda samog sajta.

[ sumnjivo_lice @ 12.11.2008. 21:31 ] @
Hvala svima na podrsci, ali razumite da ja radim SAMO veleprodaju i da imam zaradu od oko 30 dinara po komadu. Koliko dati affiliate korisnicima koji bi takodje morali da imaju veleprodaju?

Ono sto vizionshop i ostali naplate od 500-800 dinara bih ja prodavao po 150-180 MAXIMUM ali samo na minimum 200 komada, i to po motivu
[ askaratazor @ 12.11.2008. 23:05 ] @
Ne, ne, affillate je princip poslovanja po kojem ljudi koji su tvoji affiliate postavljaju svoj jedinstveni link (obicno www.tvojdomen.com/username ili sl) na neku stranicu (njihov sajt, potpis u forumu i sl.)

E sada kada neko zainteresovan (mika, pera, direktor koka kole, bilo ko) klikne na njihov link on dolazi na tvoj sajt i ukoliko ostvari kupovinu ti tek tada obracunavas zaradu svom affiliateu (znaci od njegovog linka dodje 100 ljudi, 70 vide veleprodaja, ne treba im, 20 iskuliraju, 5 ih je konkurencija, 3 ne znaju sta ce, a 2 naprave porudzbinu). Dakle to moze da bude i student i firma i bilo ko, prodaju vrsis iskljucivo ti (da li preko sajta ili kako vec nije bitno)

Znaci ti svom affiliateu obracunas samo zaradu od te dvojice sto su kupili (tj platili). Sad ako ti je majica po komadu 150 din ti stavis npr. 10% da je procenat od affiliatea.. Ili ne mora procenat stavi 10 din po majici. znaci tebi ostaje 20 din cisto, ali nisi ni trazio musterije, vec ti ih je neko drugi nasao.. Takodje neki princip je da se stavi najmanja suma za isplatu, recimo 5 000 ili minimalan broj ostvarenih prodaja (3-5) tako da neko treba da ti dovede klijenata (1,2,3) koji ce ukupno da kupe 500 majica. Cisto da se ti ne bi cimao oko ljudi koji mozda jednom daju svoj link pa nikad vise, a opet 50-60% ljudi ce ti odraditi jednu prodaju, ali nece ispuniti bonus, tako da ti opet imas 100% zarade. Jesto da ovo deluje malo glupo na prvi pogled, ali to je praksa u svetu, tako da ne treba imati neke "samilosti" i sl.

Sam princip tog linkovanja i cuvanja podatake ide preko cookiesa, ali to nije neophodno da znas, to moze svaki bolji php developer da ti napravi, cak imas i besplatne skripte na netu, znaci minorna stvar oko koje ne treba lupati glavu..


Naravno, jos jednom da napomenem, nema potrebe raditi odmah taj affiliate program, po meni sad je najbitnije malo promovisati taj sajt putem onih stvari sto sam pominjao (znaci napravi grupu na fejsbuku, majspejsu, plati 2-3 hiljade google adwords, malo odradi razmenu banera, plus neku SEO optimizaciju (title, h1 tagovi, keywordsi, descriptioni, vidi da ti se kljucne reci pojave par puta na strani, linkuj dobro strane jednu sa drugom i ubaci AdSense na sajt (nije dokazano, ali ima veze sa optimizacijom na Googlu, posto je njihov servis, bar ce ti cesce crawler dolaziti). I ono ispitivanje trzista odradi (ne moras da dajes neke popuste, ljudima ponudi bilo sta, npr. screensaver "najlepse majice sveta" sa nekim cicama i tipovima, a kao uslov da im posaljes taj besplatan screensajver trazi da ti ostave pravi mail i ime kako bi mogao da im posaljes)

To je ono sto sam ti ja na pocetku rekao i sto smatram da svak firma sebi moze da priusti i da moze da ima samo koristi (cak i da ti od dve hiljade ljudi niko ne kupi majicu, bice ti jasno da ne treba da se bakces sa internetom, nego da unajmis prodavca, ili da promenis delatnost)
[ Joker @ 13.11.2008. 05:37 ] @
Citat:
askaratazor: Vidi kako je svet mali, da ne poverujes.. Eto, to je to, sta vam ja pricam ljudi..

Btw, joker izgleda ti ne radi tvoj nalog (kad upisem joker, kaze ne postoji, da nisu veca/manja slova, mozda neki broj..)posalji pp

Da, moja greška u brzini, ispravno je Joker.
[ Aleksandar Klickovic @ 09.01.2009. 17:45 ] @
Elem jel bilo nekog pomaka u medjuvremenu, sem moje promene usernamea :)

Mada vidim, sajt je i dalje u istom obliku, tako da verovatno nismo dali konstruktivne predloge vlasniku!
[ _CaRtMan_ @ 10.01.2009. 18:57 ] @
Zašto ne napraviš neki katalog, koje sve majice imaš u ponudi. Da proširiš malo web stranicu. Keywords za početnu stranicu su ti:

<meta name="keywords" content="majice, stampa, dukserice, preslikaci" />

Trebao bi to malo proširiti, dodati još koju ključnu riječ.
[ vizioshop @ 10.03.2009. 21:45 ] @
Pozdrav svima.
Ja sam Aleksandar, i vlasnik sam VIZIOSHOP-a.

Zahvalan sam svima na komentarima koje sam pročitao i naučio još ponešto.

Naš affiliate fakat radi ... to možete videti i na bureku i na domacide. (ne bi nas držali zbog lepih slika ! :)

Mi uskoro pokrećemo još jedan aff program, ali otom, potom ...

Još jednom hvala svima, i slobodno pitajte ako ima pitanja ..
... i dajbože "predloga za unapređenja" (neki ljudi imaju običaj da to zovu kritikama ... )

Aleksandar
[email protected]